Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Vaspitne mere - blaga fizicka kazna

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Vaspitne mere - blaga fizicka kazna

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 19212 | Odgovora: 74 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Vaspitne mere - blaga fizicka kazna28.02.2010. u 08:31 - pre 172 meseci
Teško je u jednoj rečenici definisati ovu temu. Samo ću se osvrnuti na neke od stavki koje su pomenute u postovima. Dakle na koji način su uticale devedesete na ovo što se danas događa? Pa na takav način da su roditelji izgubili autoritet. Kako ? Pa jedna od osnovnih uloga roditelja je da svojem detetu omogući ekonomsku podršku. Drugim rečima da mu omogući da ima ono što mu je potrebno u skladu sa uzrastom i vremenom u kojem se živi. Devedesete su ekonomski uništile većinu populacije i dovele u situaciju da mladi traže uzore u drugim "uspešnijim" ljudima i profesijama. Pevaljke, kriminalci, bimismeni, carinici? itd. Matematika je jasna.

Što se tiče broja koji su deca čula na B92. Taj broj se odnosi na onu decu koja su zlostavljana pod tim mislim na premlaćivanje, lomljenje kostiju i ostale gnusne stvari kao što su seksualno zlostavljanje. Tim postupcima se mora stati na put.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Vaspitne mere - blaga fizicka kazna28.02.2010. u 12:01 - pre 172 meseci
Upravo tako.

Uz to bih dodao i sadasnji pritisak drustva na roditelje(i na uspesne i na neuspesne).

Jednostavno, vaspitanje je ozbiljan posao, blaga fizicka kazna je roditeljima koji je apliciraju, neka kompenzacija za sopstvene propuste i nedostatak vremena.

Vaznu stvar pruza zajednica, koja je urusila moral, ali sa time se niko ne bavi, nije popularno za medije, i koja se krajnje lose odnosi prema pojedincu, uopsteno. Vise je coporski sindrom.

Meni licno, nije bas najjasnije cemu sluze ovakve teme i dileme, ne samo sto se foruma tice, vec drustva uopste. Ocigledno je jezgro problema u drustvu, u zajednici, koja je proizvela vecinu kriza u porodici.

I sada se to drustvo kao bavi repicem problema, da li je neko sljepio dete. Da li je to fensi, moderno, lazno humano, jedan farsican nacin bavljenja vrhom ledenog brega i laznim moralisanjem, cisto iz dosade nekih gospodje koje popunjavaju svoje dokono vreme nekakvim blaziranim humanitarnim radom, ili se neko deosetio teme, pa kao dosetka sluzi za proizvodnju programa nekog medija..

Prosto se ne zna..


Poz

P.S.
Naravno, pretpostavka je da na forumu dajemo misljenje o pojavama u drustvu, ne iniciramo ni batinanje ni drustvenu raspravu o tome, da se neko sa foruma ne oseti prozvan.

 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Srđan Pavlović
Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.145.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Vaspitne mere - blaga fizicka kazna28.02.2010. u 15:12 - pre 172 meseci
Citat:
Naravno, pretpostavka je da na forumu dajemo misljenje o pojavama u drustvu, ne iniciramo ni batinanje ni drustvenu raspravu o tome


Naravno, nadam se da temu niko nije shvatio tako. Isto tako, kao sto sam vec pomenuo,
ne bih u temu unosio "devedesete", jer i bez njih, dete ce svakako raditi nesto sto drustvo
ili roditelj zeli da sankcionise, i nesto sto je dopusteno, u bilo kom okruzenju, cak i onom
zdravom, dete se moze vaspitati pogresno, tako da devedesete mozemo slobodno da
izbacimo iz price, iako su imale velikog uticaja na vaspitanje - ovo pitanje se moze odvojedno
posmatrati.

Isto tako mozemo da izbacimo iz price ovakve ili onakve roditelje. Naravno i toga ima,
ali ovde nisu tema roditelji, niti okruzenje u kom dete odrasta, ovde je tema kakav je
uticaj blage fizicke kazne na ponasanje deteta i njegov kasniji sklop licnosti.

Dakle, kao sto si rekao - dajemo misljenje o pojavama, u ovom slucaju o rezultatima ovog
istrazivanjima i zakljuccima koji su tu izvedeni.


 
Odgovor na temu

Kovacevic Vladimir

Član broj: 131509
Poruke: 1237
*.dynamic.sbb.rs.



+346 Profil

icon Re: Vaspitne mere - blaga fizicka kazna28.02.2010. u 23:08 - pre 172 meseci
Citat:
Srđan Pavlović: Naravno, nadam se da temu niko nije shvatio tako. Isto tako, kao sto sam vec pomenuo...
...ne bih u temu unosio...
...mozemo slobodno da izbacimo iz price, iako su imale velikog uticaja na vaspitanje - ovo pitanje se moze odvojedno posmatrati.

Isto tako mozemo da izbacimo iz price ovakve ili onakve roditelje.

Dakle, kao sto si rekao - dajemo misljenje o pojavama, u ovom slucaju o rezultatima ovog
istrazivanjima i zakljuccima koji su tu izvedeni.


Citat:
vladd
P.S.
Naravno, pretpostavka je da na forumu dajemo misljenje o pojavama u drustvu, ne iniciramo ni batinanje ni drustvenu raspravu o tome, da se neko sa foruma ne oseti prozvan.


Nije mi baš jasno...

Pozdrav
Vladimir
It´s easy to play any musical instrument:
all you have to do is touch the right key at the right time and the instrument
will play itself.
Johann Sebastian Bach
(1685 - 1750)
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Vaspitne mere - blaga fizicka kazna28.02.2010. u 23:42 - pre 172 meseci
Citat:
StORM48
Nekada je bilo nepojmljivo da učenik smandrlja profesorku niz stepenice... ustvari, bilo je nepojmljivo da učenik ne ustane kada profesor ulazi u učionicu, a kamoli ovo prvo. Danas nije nepojmljivo da se svakodnevno nabadaju, prangijaju, bacaju jedni druge sa sprata i tako to...

Sve se nekako uklapa sa "zaštitom prava deteta". Ne želim da zvučim kao neko ko je upravo dopuzao iz 19.veka, ali... kad to dete bude odgovaralo pred zakonom za svoja dela i nedela, možemo pričati o njegovim pravima.


Znas kako... mene pamcenje iz osnovne i dalje dobro sluzi, i vrlo dobro se secam da su najgori problematici od kojih su nastali lokalni krimosi bili redovno ODVALJIVANI od batina od strane njihovih matorih...

Secam se jednog, koji je postao posten i uzoran diler dopa u kraju... cale ga je urnisavao, ono do te mere da ga nije bilo napolju duze vreme da mu prodju sljive i modrice... pa nista ne bi od svega toga :| I ostatak ekipe... bogme svako od njih je zazirao od svog caleta - svi su upoznali batine, ali to nije bio problem na kraju - posto su naucili da su batine jako dobar nacin za submisiju.

Jednom sam vec pomenuo tj. citirao mog kolegu iz bivse firme, caleta dvoje dece, "dete ti je kao C++ projekat, ako ga za*eres u pocetku, mozes da se slikas - nema nista od opravke vise" :-)

Sve u svemu - ne mislim da fizicko kaznjavanje ima pozitivan efekat blago ili ne blago. Tj. mislim da kada je vec doslo do momenta da je neophodno fizicko kaznjavanje, da su roditelji vec ociglendo napravili neki propust... e, sad, mozda u tom slucaju blage batine negde mogu da pomognu da klinca "vrate na pravi put", ali ako je zapravo problem uzrocnik i dalje tu (roditelji idioti, recimo) - nece tu nikakve batine pomoci, jer nije problem u klincu koliko u neukim roditeljima.

Ima dosta ljudi koji svoju neurozu i frustracije iskaljuju na deci, a u isto vreme posto su neurotici bez preteranog interesa da se bave decom (imaju neka druga posla) - ne umeju da ih vaspitavaju kako treba i prepustaju ih TV-u... to mu ispadne zacarani krug koji se onda svodi na: ti si idiot, gajis idiota - i pokusavas da ga batinama ucinis manjim idiotom. Nisam siguran da ce to da funkcionise :-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Srđan Pavlović
Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.145.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Vaspitne mere - blaga fizicka kazna28.02.2010. u 23:55 - pre 172 meseci
Dobro nemojmo u offtopic :)

Naglasio sam da tema nema veze sa "odvaljivanjem od batina",
a negativni efekat takvog ophodjenja prema deci je van svake sumnje.
 
Odgovor na temu

Stefan Jocic
System Administrator

Stefan Jocic
Član broj: 177868
Poruke: 1299
*.dynamic.isp.telekom.rs.

ICQ: 409508405


+27 Profil

icon Re: Vaspitne mere - blaga fizicka kazna01.03.2010. u 00:33 - pre 172 meseci
Uvek je bilo žustrih rasprava na ovu temu. Mene roditelji nisu skoro nikad tukli, i eto nisam postao ni diler droge, ni mafijaš, niti sam se ikada potukao. Nisam siguran koliko fizičko kažnjavanje funkcioniše, je može biti kontradiktorno. Mislim da je prevencija ipak bolja. Većina roditelja zaista greši u vaspitavanju. Dete treba vaspitavati i učiti šta je dobro, a šta ne, pre nego što napravi neku grešku. Posle je verovatno kasno.Opšte je poznato da dobra reč čuda čini. I onda ne bi smo došli u situaciju da diskutujemo o načinima kažnjavanja. Sećam se jednog razgovora sa ocem, dok sam bio još u osnovnoj (6-ti razred). Tada su moji drugovi počeli da konzumiraju alkohol i cigarete. Kao i uvek rekao mi je da to nisu pozitivne osobine i da to ne bih trebao da radim, ali da mi ne brani ako ja to hoću. I evo upalilo je. Kada detetu ne braniš neku stvar, ali je okarakterišeš kao negativnu, velika je šansa da dete tu stvar neće prihvatiti.

Konstatacija da su deca koja su fizički kažnjavana uspešnija nije tačna. Na to utiče dosta promenljivih.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Vaspitne mere - blaga fizicka kazna01.03.2010. u 00:34 - pre 172 meseci
@Srđan Pavlović Pa i "slap on the wrist" ... nisam bas siguran, ono u svom okruzenju mogu da primetim da decu tako ponekad "zveknu" najvise hronicni neurotici/neuroticarke (pre njima treba samarcina ponekad) a onda ih opet puste da ih vaspitava TV... :-)

Ono, bas skoro jedan poznanik kad sam bio do njih u Beogradu... znaci deca divljaju divljaju penju se na glavu, roditelji im imaju pametnija posla, fensi ovo ono... i valjda na kraju, kada mami do3.14zdi jer je i ona iznervirana sledi "SLAM" i crven obraz... ono, super je sve to, ali nisam siguran da ima bilo kakav efekat prakticno, jer je negativni efekat zapustanja dece daleko veci nego korektivni efekat nekog samara npr...

Daleko od toga da mislim da za samar roditelj treba da ide u zatvor i sve te bshitarije sa "decijim pravima" su otisle u jednu sasvim drugu krajnost (kao i mnogo drugih stvari)... ali samo mi se ipak cini da samari i takve "korekcije" samo ukazuju da je dete "odlutalo" u nekom smeru vec, a to moze biti krivica iskljucivo roditelja.

Naravno, ako ti klinac sa 15 godina dodje na gajbu pijan i sa recenicom "tata, devojka mi je trudna... sta da radim" ili da zicka lovu za dop, onda definitivno treba da sledi jedan drop-kick* a ne samar ;-))))


* drop kick:


:)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Vaspitne mere - blaga fizicka kazna01.03.2010. u 01:01 - pre 172 meseci
Bitan je intelektualni kapacitet roditelja, deca su tu pravo ogledalo. Nemoćan roditelj se pomaže fizičkom nadmoći, iako je delovanje takve mere upitno. Ako to zdravstveno ne ugrožava dete, čemu kriminalizacija. Teško da će zabrana napraviti boljeg roditelja.
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Srđan Pavlović
Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.145.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Vaspitne mere - blaga fizicka kazna01.03.2010. u 01:13 - pre 172 meseci
@Ivan

Citat:
Naravno, ako ti klinac sa 15 godina dodje na gajbu pijan i sa recenicom "tata, devojka mi je trudna... sta da radim" ili da zicka lovu za dop, onda definitivno treba da sledi jedan drop-kick* a ne samar ;-))))


Hehe, pa i tu je valjda vec doslo do vaspitnog zapustanja ako se
nesto od ovog desilo - bar po ostatku tvog posta se to da zakljuciti :)

Mozda jedan preventive-launch-kick*? :)



Nego da se vratim na temu - uglavnom se prica o roditeljima - uzmite da
su u pitanju zdravi, normalni, emocionalno uravnotezeni i obrazovani roditelji :)

Zanima nas uticaj na dete i njegovo kasnije ponasanje.

Ovde je verovatno najkompetentnija psihologija da da nekakav odgovor,
ali meni se jednostavno cini da je suvise nepoznanica u pitanju i suvise
nekontrolisano okruzenje da bi se mogli dobiti neki JASNi i nedvosmisleni
rezultati u ovakvom nekom istrazivanju kao ovo iz clanka, odnosno da bi
se mogli tako olako tumaciti.


Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Stefan Jocic
System Administrator

Stefan Jocic
Član broj: 177868
Poruke: 1299
*.dynamic.isp.telekom.rs.

ICQ: 409508405


+27 Profil

icon Re: Vaspitne mere - blaga fizicka kazna01.03.2010. u 01:24 - pre 172 meseci
Citat:
Daleko od toga da mislim da za samar roditelj treba da ide u zatvor i sve te bshitarije sa "decijim pravima" su otisle u jednu sasvim drugu krajnost (kao i mnogo drugih stvari)


Naravno da ne treba. Problem je u tome što većina ne razume ovaj zakon. Šamar nije fizičko zlostavljanje.

Citat:
Bitan je intelektualni kapacitet roditelja


Upravo tako. Da bi roditelj pravilno vaspitao svoje dete mora da koristi i psihologiju.
 
Odgovor na temu

tahuti

Član broj: 53920
Poruke: 83
*.vc.shawcable.net.



+41 Profil

icon Re: Vaspitne mere - blaga fizicka kazna01.03.2010. u 01:30 - pre 172 meseci
http://www.extension.umn.edu/d...elopment/components/7266a.html What Does Research Say About the Effects of Physical Punishment on Children?

# Baumrind: "Spanking is not a generative cause of aggression or pathology in children when used appropriately.". . .

* is controlled
* is contingent on the child's behavior
* the child is forewarned
* parent uses more positive than negative incentives
* is immediate
* parent is calm
* is used privately
* is carried out in conjunction with reasoning
* the intention is to correct, not to retaliate
* is mild; does not escalate to abuse
* children are not under 18 months or past puberty

(Source: Pediatrics 98: 830, 857, Oct. 1996)

# Larzelere: "The evidence to date suggests that nonabusive spanking has generally beneficial effects* on children under the following limited conditions." . . .

* with children aged 2 to 6 years
* used less than weekly
* used at nonabusive levels of severity, preferably two open-handed swats to the buttocks
* leaving no bruise
* used privately
* used with reasoning
* used primarily as back-up for less aversive discipline responses (such as reasoning and time-out)
* resulting in an intermediate level of child distress
* by loving parents

(Sources: Pediatrics 98:827, Oct. 1996; FAMSCI post, Aug. 1997)
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Vaspitne mere - blaga fizicka kazna01.03.2010. u 08:17 - pre 172 meseci
Podržavam fizičko kažnjavanje deteta, sve dok je to 'last resort', i sve dok ne prerasta u čisto nasilje nad detetom... I ako baš mora ta mera, onda isključivo da dete dobije po dupetu, nikakvi šamari, čupanje ušiju/kose, šutiranje, udaranje po drugim delovima tela i sl... Po dupetu i to je to...

Takođe fizičko kažnjavanje treba da bude samo u slučaju ako dete napravi neki veoma ozbiljan problem (npr. ugrožavanje sopstvenog života), a nikako zbog gluposti tipa - lomljenje vazne i sl....
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Vaspitne mere - blaga fizicka kazna01.03.2010. u 12:04 - pre 172 meseci
Problem je sto je ova tema pokrenuta u trenutku spinovanja javnosti za uvodjenje zakona(navodno "europskog"), koji opako zadire u sustinu porodice. Polako se ostvaruje Veliki Brat.

Nedefinisan, i nejasan zakon, sa solidnom kolicinom namernih rupa, je ozbiljno zlo i pretnja slobodama gradjana, i buduci izvor velikih zloupotreba, pa i do legalizacije prodaje dece.

Mislim, u par poteza, oduzima se dete koje je osamareno, i prepusta "hraniteljskoj" porodici, bezbednije nego da se prostom otmicom to dogodi.


Rasprava se blago razdvaja na "sljepanje" i fizicko "zlostavljanje", da bi se kasnijim dopunskim, zavrsnim spinovanjem, u suvoparnom aktu, ostavio nejasan termin "fizicka sila", "batine", bez pojasnjenja, koji otvara vrata pakla.

Zato rado izdvajam korisnike foruma, od inicijatora javne rasprave, namere su znacajno drugacije.


Nema to puno veze ni sa psihologijom, ni sa batinama, ni sa zlostavljanjima. I postojeci zakon kaznjava tesko zlostavljanje(o kojem svo svi saglasni da je zlocin), takoda donosenje "novog" zakona, sa "finim detaljima" jednostavno ne sluzi za poboljsanje vaspitanja dece, vec za ostvarivanje nekih sumanutih planova, trenutno ne razlucujem tacno cilj, da bih decidno mogao da tvrdim, ali je negde na horizontu totalitarne kontrole i manipulacije gradjanima.

Deca se ne mogu tretirati kao posao, nisu vlasnisto vec obaveza, deca su mnogo vise od zakonsih odredbi i mesanja u porodicu. Malobrojni patoloski nastupi clanova zajednica, imaju postojece sankcije u zakonu.

Roditelji nisu duzni da proizvode roba vladajucoj garnituri, koja ce brinuti o njemu, vise od roditelja..sa kojim razlogom...

Opaka se pitanja otvaraju laganom stupidarijom od zakona, plitkom javnom raspravom o "sljepanju", a iza svega se krije mnogo mracna sustina..


Poz
 
Odgovor na temu

gleb
statistika
bgd

Član broj: 185972
Poruke: 44
62.108.111.*



+3 Profil

icon Re: Vaspitne mere - blaga fizicka kazna01.03.2010. u 12:48 - pre 172 meseci
Dva texta autora J.Papan, mislim da vredi procitati:


Koja je nova velika porodična tajna koja se krije od okoline i gura pod tepih? Sudeći po naslovima u svetskoj štampi, to nisu nasilni muževi niti roditelji psihopate, već deca koja zlostavljaju svoje roditelje. Roditelji su postali nove žrtve porodičnog nasilja, a deca novi zlostavljači koji seju strah.

U izveštaju nedavno objavljenom u Velikoj Britaniji, navedeno je da se roditelji sve češće javljaju na telefonske linije za pomoć u slučajevima porodičnog nasilja, žaleći se na decu svih uzrasta. Neverovatno, ali nekih 2% poziva odnosi se na zlostavljanje od strane dece mlađe od 3 godine, dok deca ispod 10 godina čine 10% zlostavljanja. Najopasniji su između 13 i 15 – kada najčešće prete, sevaju noževima, tuku, gađaju itd. Kako pokazuju statistike, glavne žrtve malih nasilnika su njihove majke, ali njihovi glavni tlačitelji nisu sinovi, već ćerke. Slično je i u drugim krajevima sveta – Kanadi, Australiji i SAD, gde jedan izveštaj navodi da svaki treći tinejdžer zlostavlja svoje roditelje.

Naravno, smatra se da te brojke nisu verne budući da se mnogi roditelji ne usuđuju da prijave šta im se dešava. Agresija dece prema roditeljima, naročito devojčica, kažu stručnjaci, još je tabu i treba poraditi na njenom prevazilaženju. Sa žaljenjem se primeđuje da su najvažniji faktori koji roditelje sprečavaju da zatraže pomoć – stid, svest o sopstvenom neuspehu u ulozi roditelja i bojazan da će okolina smatrati da su sami zaslužili ono što im se dešaava.

Kako studije pokazuju, najrizičnija grupa, tj. najčešće žrtve maltretiranja od strane dece jesu popustljivi roditelji. Opušteno roditeljstvo bez stega i strogih pravila, koje se propagira u mnogim popularnim teorijama vaspitanja, osim što ugrožava roditelje, ujedno povećava i šansu da će deca postati delikventi, navodi se u studiji Univerziteta Brajgam. Iza zlostavljanja roditelja obično se krije potpuni nedostatak poštovanja prema njima i generalno prema svim autoritetima, što je trend koji je započeo još 80-ih, u vreme jačanja grupa za zaštitu dečjih prava. Dok su s jedne strane ove grupe činile dobru stvar time što su podizale svest o pravima dece, s druge strane su otišle malo predaleko, stvarajući kod dece preterani osećaj zaslužnosti, dok su se roditeljima prava sve više osipala.

Istovremeno, na nove generacije roditelja sručila se i čitava poplava saveta o vaspitavanju dece. Knjižare su postale krcate naslovima tipa „Pozitivno roditeljstvo“, „Kako voleti dete“ „Kako razgovarati sa detetom“, „Kako odgajiti samopouzdano dete“ itd. Celokupna filozofija savremenog vaspitavanja dece, koja vreba sa hiljada i hiljada stranica uputstava i saveta koje tipičan moderni roditelj iščitava, stvara utisak da je u pitanju nauka malo komplikovanija od teorije stringova. Sve zahuktalija „industrija roditeljstva“ podstiče osećaj nesigurnosti kod roditelja i čini svako pitanje, od navikavanja deteta na nošu pa do stvaranja zdravih navika u ishrani suviše komplikovanim. Uz autoritativnu stručnu literaturu, tu su i bombastični naslovi iz štampe koji sugerišu da sve što činite ima sudbonosni uticaj na razvoj vašeg zlata, što je sve zajedno učinilo da majke i očevi počnu prema svojoj deci da se ophode kao prema mehurima od sapunice koji se svakog trenutka mogu rasprsnuti ukoliko ovi ne budu pažljivi. U stalnoj panici da slučajno ne istraumiraju svoja čeda, naučili su da im što manje protivreče, da posvećuju preteranu pažnju i najmanjim njihovim prohtevima i da ih obavezno tretiraju kao sebi ravne.

Paradoksalno, ali čini se da inflacija saveta i uputstava zapravo smanjuje uspešnost roditelja u savlađivanju najobičnijih roditeljskih zadataka. Tako se stiže u apsurdnu situaciju da recimo (U Britaniji) raste broj dece koja u prvi razred osnovne škole kreću u pelenama, jer roditelji nisu uspeli da se snađu i pridržavajući se svih saveta stručnjaka, nauče svoje dete jednoj od osnovnih veština koje odlikuju civilizovano ljudsko biće. Slično je i sa drugim „civilizacijskim“ tekovinama poput samodiscipline, kontrole afekata i nagona. Očigledno, u želji da „ne sputavaju“ decu, roditelji im uskraćuju neophodno „uljuđivanje“ i ostavljaju ih u poludivljem stanju. A iz tog poludivljeg stanja lako proizilaze i situacije kao što su fizički napadi na sopstvene roditelje.

Neminovno, negde usput, između davanja opširnih obrazloženja o tome zašto danas nema novca za album za sličice a bilo ga je za račune, i pregovora o tome da li će se gledati dnevnik ili crtani film, zaboravilo se ko je tu roditelj a ko dete. Hijerarhija u porodici, koja je prirodna i neizbežna, okrenula se naglavačke – budući da savremeni roditelj, opterećen ispravnošću svojih postupaka nije umeo da se nametne kao dominantniji, dete je popunilo upražnjeno mesto. Pokazalo se da ono ima jaču volju, i njegova volja sve više upravlja tim odnosom, a agresivnost je samo jedan aspekt ove nove porodične ravnoteže. Na internetu se mogu odgledati video snimci razmaženih tinejdžera koji nasrću bejzbol palicama na roditelje zato što su razočarani poklonom, a na beogradskim ulicama može se prisustvovati histeričnim napadima dece koja zahtevaju odlazak u „Mekić“ bacaju se na pod, biju i vređaju roditelje, babe i dede zbog neuslišenih hirova.

Naravno, istovremeno se sprovode žestoke kampanje za zabranu fizičkog kažnjavanja dece, a oni roditelji koji imaju običaj da pljusnu dete po dupetu zbog bezobrazluka proglašavaju se „zlostavljačima“ koji „upropašćavaju“ sopstvenu decu. Samo, šta je sa onim roditeljima koji su decu upropastili svojom popustljivošću, koji su stvorili male monstrume uskrativši im disciplinu, civilizovanje i šansu da postanu ljudska bića koja umeju da koriste vc-šolju i ne ujedaju roditelje kad im se ne dopadne poklon? Oni su prosto „jadne žrtve“ koje niko ni za šta neće okriviti.

[Ovu poruku je menjao Srđan Pavlović dana 01.03.2010. u 16:20 GMT+1]
gleb
 
Odgovor na temu

gleb
statistika
bgd

Član broj: 185972
Poruke: 44
62.108.111.*



+3 Profil

icon Re: Vaspitne mere - blaga fizicka kazna01.03.2010. u 12:49 - pre 172 meseci
Vlada Velike Britanije u oktobru je odbila zahtev grupe poslanika za usvajanjem zakona koji potpuno zabranjuje telesno kažnjavanje dece. Kabinet Gordona Brauna i Ministarka za decu tim povodom su izjavili da Vlada ne ohrabruje korišćenje telesnog kažnjavanja, ali da ne želi ni da ga kriminalizuje, i tako izloži ozbiljnim optužbama sve roditelje koji pljuskaju svoju decu zbog nestašluka.



Nekako u isto vreme, i u Srbiji se razmahala kampanja nekih organizacija za dečja prava koje zagovaraju totalnu zabranu i krivično gonjenje roditelja za telesno kažnjavanje dece (uključujući i „fizičko gurkanje“), pa je nekoliko dece-aktivista zatražilo u ime „dece Srbije“ da se ova zabrana unese u porodični zakon, o čemu je već pisano na sajtu NSPM. U okviru iste kampanje govorilo se i o potrebi osnivanja „škola za roditelje“ u kojima bi se svi neuki stanovnici Srbije koji decu podižu zahvaljujući bizarnoj igri prirode koja im je podarila reproduktivne organe ali ne i sertifikat za bavljenje roditeljstvom, edukovali u tom poslu koga su se tako ambiciozno poduhvatili bez pitanja.

Britanska vlada, koja je po ko zna koji put odbila takvu inicijativu, dobro je upoznata sa stavovima protivnika batina. Međutim, ona je takođe itekako svesna i raspoloženja kod britanskih glasača, koji u velikoj većini smatraju da je telesno kažnjavanje legitiman metod vaspitavanja dece, i koji se protive njegovoj totalnoj zabrani. Štaviše, jedna anketa sprovedena ove jeseni, pokazala je da 20% od 6000 ispitanih nastavnika britanskih osnovnih i srednjih škola smatra da bi „šibu“ trebalo vratiti i u učionice, u kojima nered i nasilje nad profesorima sve više postaju pretnja izvođenju nastave.

Osim običnog sveta, u Britaniji se kriminalizaciji batina protive i mnoge javne ličnosti, pošto se o ovoj temi već godinama vode žestoke debate. Kritičari zakona ne žele da veruju u to da većina roditelja predstavlja opasnost za svoju decu, i da bi društvo tako trebalo da ih tretira. Oni ne smatraju da su batine najbolje rešenje za takve situacije, niti da ih treba promovisati, ali ne misle ni da će one trajno uticati na dečju psihu, te da roditeljima treba olako i bezuslovno uskratiti pravo izbora kada je u pitanju metoda vaspitavanja njihove dece. Naročito kada zakon koji strogo zabranjuje premlaćivanje i druge vrste povređivanja i zlostavljanja dece, već postoji.



Nije Velika Britanija jedina država koja se odupire „civilizacijskim vrednostima“ jer ne želi da kriminalizuje batine. U Sjedinjenim Američkim Državama, 23 države dozvoljavaju čak i telesno kažnjavanje u školama, a zabrana roditeljima da koriste ovaj metod ne postoji ni u jednoj državi. Kanada je zabranila telesno kažnjavanje u školama, ali je odlukom vrhovnog suda iz 2004. ostavila roditeljima mogućnost da batine koriste u vaspitavanju dece između 2 i 12 godina. Interesantan je i slučaj Novog Zelanda, gde su se građanski aktivisti udružili u velikoj i „bučnoj“ kampanji protiv ovakve zabrane. Vršeći stalni pritisak na političare, i skupivši 300.000 potpisa građana, oni su izborili pravo na nacionalni referendum po ovom pitanju, koji će biti održan sledeće godine.

Ružni srpski običaji

U Srbiji međutim, za sada nema mnogo galame oko mogućnosti uvođenja zabrane. Osim što ovakve teme još uvek nisu od svih političkih opcija prepoznate kao dovoljno važne da bi se o njima ozbiljno diskutovalo, otežavajuća okolnost jeste i evidentan kompleks inferiornosti, koji čini da neblagonaklono gledamo na sve postojeće norme, a vrlo nekritički prihvatamo sve što nam se, na primer, predstvi kao „inicijativa Saveta Evrope“. Srbija je jednostavno „zaostala“, i određene društvene norme i pojave tumače se isključivo u tom ključu. Tako Srbi biju decu zato što su nasilni, isfrustrirani, primitivni, gladni moći i dominacije, a oštra i brza zabrana neophodna im je u cilju radikalne promene sistema vrednosti, takoreći „preloma mozga“. Naravno, ko bi uopšte posumnjao da je sistem vrednsti tako loš, kada se iz medija može saznati vrlo „pouzdan“ podatak da skoro tri četvrtine roditelja u Srbiji neispravno vaspitava svoju decu.

Najzad, u pitanju je jedna tako delikatna i dirljiva tema koja kao da je stvorena za manipulisanje osećanjima, i malo ko je spreman, kada se na vestima pojave sirota srpska dečica koju mole čika ombudsmana da ih spasi od roditelja, da rizikuje da bude proglašen za nekog nazadnjaka ili agresivca, time što će se upuštati u kritikovanje takve kampanje i upozoravati na opasnosti od urušavanja ljudskih sloboda koje možda slede.

Oni koji jesu reagovali, u svojoj kritici su naglasili da je potrebno napraviti jasnu razliku između pravog zlostavljanja deteta, i običnog udarca po guzi kojem mnogi roditelj ponekad pribegava kako bi reagovao na neki nestašluk svoga deteta. Takođe, izrazili su i zabrinutost zbog sve većeg zadiranja društva u privatnu sferu pojedinca, što je trend koji, iako je obično motivisan dobrim namerama intelektualnih „elita“, najčešće završava u nekom vidu totalitarizma.

A negativne reakcije na ovu, sasvim normalnu pojavu kritike takvog zakona, ako već nisu bile praćene potpunom nevericom i zaprepašćenjem zbog činjenice da bi neko uopšte mogao da se protivi (što ukazuje na ozbiljan nedostatak svesti o postojanju sveta izvan svog kruga istomišljenika, a kamoli izvan Srbije) uglavnom su se svele na potpuno izokretanje reči kritičara, posle čega bi usledio napad upravo na te izmaštane pseudo-stavove autora. Kritičari zakona po automatizmu bi odmah bili proglašeni „promoterima“ batina, borcima za „pravo na prebijanje“, ili očajnim tradicionalistima koji se hvataju za slamku. Tako je, na primer, kritički nastrojen tekst Slobodana Antonića objavljen u Politici, u kome autor upozorava na moguće posledice takvog zakona po odnos roditelj-dete, bio je povod da Komitet pravnika za ljudska prava (YUCOM) objavi upozorenje prema kome profesor Antonić „namerno poziva na podsticanje društveno opasnih i zakonski zabranjenih oblika ponašanja“ tj. „promoviše telesno kažnjavanje dece“. Komentare čitalaca Politike, koji su uglavnom podržali Antonićev stav, Komitet pravnika za ljudska prava objasnio je kao rezultat činjenice da je „savremeno srbijansko (kurziv J.P.) društvo – koje još uvek trpi teške ekonomske, političke, moralne i psihološke posledice balkanskih ratova iz devedesetih godina prošlog veka – suočeno sa raznim oblicima nasilja i rastućom pretnjom da ono postane dominantni oblik ponašanja.“

„Nauka je rekla“

Zagovornici totalne zabrane telesnog kažnjavanja dece postoje u celom svetu. Oni smatraju da je baš svaki, pa i najslabiji udarac – nasilje nad detetom, a da nasilje uvek proizvodi još nasilja. Deca su u ovoj verziji predstavljaju kao žrtve zlostavljanja, a roditelji kao zli ugnjetavači, gladni terorisanja i kontrole. Vrlo olako se daju veoma ozbiljne osude, pa se često može čuti i stav da roditeljima koji koriste batine u vaspitavanju, treba odmah oduzeti decu. Izgleda da odrastanje u prihvatilištu, nekima može delovati kao daleko bolje iskustvo za jedno dete.

Aktivisti koji se zalažu za zabranu, obično se pozivaju na nauku, tvrdeći da batine nisu delotvorne, i da pospešuju agresivnost. Međutim, ovi „dokazi“ o apsolutnoj štetnosti batina i nisu baš preterano jaki – čvrsta uzročno-posledična veza između batina i negativnih pojava kod dece do sada nije ustanovljena. Dodatnu zbrku u ceo problem unose i studije koje tvrde da je i popularna metoda „uskraćivanja pažnje“ detetu koje se loše ponaša (slanje u ćošak, svoju sobu), čak štetnija nego batine. Neki idu i dalje, pa smatraju da je svaki oblik kažnjavanja ili svako nametanje volje isto što i zlostavljanje, emotivno ili psihološko. A ako se čak i prizna efikasnost telesne kazne u određenim uslovima, insistira se da je sam materijalni čin nanošenja bola traumatičan i neetičan bez obzira na korisnost. Pritom se gubi iz vida da je, na primer, i učenje hodanja proces koji se odvija pod pretnjom fizičkog bola, koji bi patos mogao da nanese detetovoj guzi u slučaju pada, što nikome nikada nije palo na pamet da nazove nasiljem.

Posebna priča jeste i teza o „jednakosti“ roditelja i dece, po kojoj dete mora da se podiže u partnerskom odnosu, zasnovanom na prijateljskom ubeđivanju, prema maksimi „ono što ne radite odraslima, nemojte raditi ni deci“. Po ovoj tezi, i dvogodišnjem detetu možete sve „lepo da objasnite“, ako se samo malo potrudite. U ovom slučaju se zaboravlja da je pljuska po guzi samo jedan od mnogih elemenata odnosa roditelj/dete koja se ne praktikuje u odnosu dvoje odraslih (bar u cilju vaspitavanja). Takođe, zaboravlja se da i odrasli moraju da se povinuju mnogim društvenim pravilima, i da u suprotnom bivaju kažnjeni, često i mnogo oštrije i surovije nego što bi ijedan roditelj kaznio dete.

Na kraju, čitava priča uglavnom se svodi na lična ubeđenja i moralne stavove stručnjaka, koje oni žele da nametnu kao društvenu normu. Naravno, pošto iskaz „smatram da to nije lepo“ mnogo manje ubedljivo zvuči nego „pouzdano je dokazano“, poseže se za delotvornijim sredstvom – zaklanjanjem iza nauke.

Suludo bi bilo zaključiti da savremeni roditelji decu tuku zato što su manijaci koji žele da se iživljavaju i naude sopstevnoj deci. Mnogo je verovatnije, da, uprkos entuzijazmu da decu vaspitavaju razgovorom i u „duhu tolerancije“, očigledno uvek postoje situacije u kojima roditelji ne uspevaju da pronađu neki srećniji način da se izbore sa neposlušnošću svoga deteta. Uvođenjem totalne zabrane, mnogi takvi roditelji, koji su u suštini svome detetu želeli najbolje, bili bi žigosani i pretvoreni u kriminalce, a čitave porodice bile bi izložene istragama i potencijalnom razdvajanju, kao i eksploatisanju od strane žute štampe koja bi takve roditelje lako pretvorila u čudovišta. Slučajevi u kojima su deca iz trenutne uvređenosti prijavila roditelje lazno svedočeći i izložila ih hapšenju nisu uopšte neuobičajeni. Čak i kada se ovakvi slučajevi razjasne, nad roditeljima ostaje stigma, oni ostaju bez posla ili društvenog ugleda.

Ono što je svakako najtužnija strana kriminalizacije telesnog kažnjavanja, jeste nezapamćeni gubitak poverenja u roditelje i njihovo rasuđivanje. Kao da je činjenica da roditelji po pravilu vole svoju decu najviše na svetu potpuno zaboravljena, pa je praktično počelo da se podrazumeva da je decu potrebno od njih zaštititi. Odnos roditelja prema deci, koji se u ogromnoj većini slučajeva bazira na najboljim namerama i ljubavi, izložen je danas iskušenju patologizacije, koja proističe iz stvaranja atmosfere nadzora, sumnje i potkazivanja. Paradoksalno, kao garancija dečje sreće i sigurnosti, nad porodice se danas nadvija „policijski pendrek“, koji je tu da nestručne roditelje nauči kako da vole.
gleb
 
Odgovor na temu

morihei ueshiba

Član broj: 174125
Poruke: 294
*.dynamic.sbb.rs.



+435 Profil

icon Re: Vaspitne mere - blaga fizicka kazna01.03.2010. u 17:35 - pre 172 meseci
Svako zakonsko uredjenje vaspitavanja dece(a u vaspitavanje PODRAZUMEVAM i upotrebu fizicke sankcije)je apsolutni idiotizam.100 % sam siguran da ljudi kojima je uopste palo na pamet da podvode pod zakonske norme takvu jednu oblast ljudskog zivota imaju ili su imali ozbiljne probleme sa sopstvenim vaspitanjem ili sa svojom identifikacijom u drustvu i odredjenjem kao licnosti. Da ne ulazim u teorije zavere o osakacivanju buducih generacija radi postizanja nekih mrrrrrrracnih ciljeva

Normalno,pricamo o vaspitavanju,a ne o zlostavljanju. Ljudi koji mogu da zlostavljaju bilo svoju,bilo tudju decu imaju iste probleme kao gore navedeni zakonopisci.
Dakle,vaspitavanje dece je sistem jednacina gde uvek imate jednu nepoznatu vise nego sto imate jednacina. Taman kad pomislim-eto,sad sam resio jedan problem,pojavi se drugi i tako u beskonacnost.
A sta je tu resenje?Jednostavno,decu treba voleti.Ne samo svoju,nego i tudju.Ne samo kad su dobra,poslusna i umiljata,nego i kad prave gluposti.

E,kad su dobra,tj ispunjavaju vasa ocekivanja,tu sledi nagrada.
Kad nisu dobra,sta onda? Pa,citav jedan kompleksan sistem i kombinacija nagrada i kazni u koje je ukljucena i fizicka sankcija. Sad ako zamislimo koliki je taj spektar nestasluka koje dete moze da napravi...u stvari ne mozemo da zamislimo. Pa prema „nestasluku”sledi i kazna. Ako budemo kao roditelji dovedeni u situaciju da dete niko ne ogranicava u pogledu broja i vrsta pi*darija koje moze da napravi,a nas kao roditelje neki glupi zakon ogranici u pogledu mera koje mozemo da primenimo,onda celo drustvo ima problem.

Ovo je tema o kojoj jedan roditelj moze da prica u beskonacnost,zato samo par mojih osnovnih principa:

-moja deca su dobijala batine.
-nikad ih nisam tukao po glavi
-batine su bile u vidu cuski. To je zato sto nisam sebi nikad dozvolio da ih tako kaznjavam kad sam ja bio licno besan zbog neceg drugog,pa mi onda dete dodje kao sredstvo za iskaljivanje.Uvek sam prvo dobro razmislio,batine su UVEK bile zbog neceg sto su oni napravili ili pokusavali da naprave(preventiva),a ne zbog moje licne frustracije
-posle svakih batina,kad se smiri plac i vriska,pitao sam ih da li znaju zasto ih je to snaslo.Ako nisu razumeli,objasnio sam im jezikom koji mogu da razumeju
-kad god sam ih fizicki kaznjavao,mene je to pogadjalo emocionalno vise nego njih fizicki.I svaki put je to bio jedan mali poraz mene kao roditelja,zato sto nisam uspeo na drugi nacin da resim stvar
-uvek je bilo delotvorno,tj nisam vise morao da ih kaznjavam zbog iste stvari
-posle 4-5 godine vise nisam imao potrebe da ih bijem. Niti sam vise pomisljao na tako nesto.Kad krenu u skolu,pocnu da se socijalizuju,onda funkcionisu na drugi nacin pod uticajem okruzenja i tu batine vise ne mogu da donesu rezultat.

Onda ide plan B: pricati s njima sto vise i imati vremena za svako pitanje. Objasnjavati im i ono sto ih tek ceka itd itd.

Sad su vec veliki,a ja sam im oprostio sto sam ih tukao

[Ovu poruku je menjao morihei ueshiba dana 01.03.2010. u 22:57 GMT+1]
Mio papa' dice che ogni uomo ha tre misure:
altezza, larghezza e lunghezza
 
Odgovor na temu

morihei ueshiba

Član broj: 174125
Poruke: 294
*.dynamic.sbb.rs.



+435 Profil

icon Re: Vaspitne mere - blaga fizicka kazna01.03.2010. u 17:37 - pre 172 meseci
Sad pogledah...za ovako duge postove bi stvarno trebalo uvesti fizicko kaznjavanje.Pre nego sto se donese zakon
Mio papa' dice che ogni uomo ha tre misure:
altezza, larghezza e lunghezza
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Srđan Pavlović
Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.145.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Vaspitne mere - blaga fizicka kazna01.03.2010. u 18:09 - pre 172 meseci
Samo posle tacke napravi razmak (kada kreces novu recenicu),
i malo odvoji tekst po pasusima :)

Olaksaces nam dosta :) (@gleb, isto tako :)

I posle jedno 15 reci, lupis enter ;)
 
Odgovor na temu

morihei ueshiba

Član broj: 174125
Poruke: 294
*.dynamic.sbb.rs.



+435 Profil

icon Re: Vaspitne mere - blaga fizicka kazna01.03.2010. u 21:54 - pre 172 meseci
Cale me je mlatio za sve i svasta,ali nikada za pismene sastave i eto...

Al me naucio da postujem i starije i mladje. Dakle,ispravljeno
Mio papa' dice che ogni uomo ha tre misure:
altezza, larghezza e lunghezza
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Vaspitne mere - blaga fizicka kazna

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 19212 | Odgovora: 74 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.