Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Iskra bušilica VS 508L

elitemadzone.org :: TechZone :: Iskra bušilica VS 508L

Strane: 1 2

[ Pregleda: 43564 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

boki01
Srbija - Europa

Član broj: 12820
Poruke: 248
109.93.178.*



+10 Profil

icon Iskra bušilica VS 508L03.03.2010. u 15:51 - pre 172 meseci
Imam pomenutu bušilicu Iskra VS 508L iz 1989. godine. U pitanju je obična bušilica, bez čekića, ali sa reduktorom i sa 2 brzine. Do sada je besprekorno radila, ali sinoć se začuo neki čudan zvuk, zamirisala je i... Sad radi ali se vrti sporo i nema nekadašnju snagu. Uz to, ako radi 30-tak sekundi, oseća se i neki smrad.

Četkice su tek do pola potrošene. Šta ostaje? Stator ili Rotor?

Imam i problem da dodjem do samog motora, tj. da ga izvadim iz kućišta. Odvrnuo sam 4 šarafa i odvojio reduktor od kućišta, ali ne mogu nikako da odvojim medjuploču koja spaja plastično kućište u kom je motor sa reduktorom. Na toj medjuploči se nalaze i dva mala ležaja za glavni i pomoćni snop zupčanika u reduktoru, a tu, na medjuploči je i pužni prenosnik koji spaja motor sa reduktorom. Zna li ko, skida li se ta medjuploča na silu ili ima kakav zeger, osigurač, šaraf???

Inače je sa reduktorom sve uredu. Pun je žute tovatne masti i u njega za ovu 21 godinu nije ušla ni trunka prašine.




 
Odgovor na temu

Brodoplovac
Beograd

Član broj: 171299
Poruke: 838
*.adsl.verat.net.



+166 Profil

icon Re: Iskra bušilica VS 508L03.03.2010. u 17:11 - pre 172 meseci
Citat:
na silu ili ima kakav zeger,

Šta je zeger?
Citat:
plastično kućište u kom je motor sa reduktorom

Šta je reduktor kod elektromotora?
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.241.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Iskra bušilica VS 508L03.03.2010. u 18:01 - pre 172 meseci
Citat:
Brodoplovac: Šta je zeger?


Zeger je elastični prsten, koji se stavlja u odgovarajuci zarez na osovini ili u nekom kućištu, pa se tako govori o spoljnom



ili unutrašnjem



zeger obruču. Oni se montiraju i demontiraju pomoću specijalnih klješta sa spicastim kracima. Jedna vrsta klješta vuče, ta su za unutrašnje, druga vrsta gura, ta su za spoljne prstenove. Služe za osiguranje položaja odredjenog dela na svom mestu i mogu izdržati značajnu uzdučnu silu a prilično su jednostavni za izradu i montažu.

Citat:
 Šta je reduktor kod elektromotora?
Ne kod elektromotora, nego kod bušilice.

Kod nas su najčešce bušilice sa jednom mehaničkom brzinom, od 0 do maksimalnog broja obrtaja, često tu negde oko 2500 obrtaja u minutu. Rotor se vrti mnogo brže i na njegovoj osovini je mali zupčanik, a na osovini na kojoj je stezna glava za burgiju je veći zupčanik, tako da se ta osovina vrti sporije od rotora, ali je zato obrtni moment veći. Što je lakša bušilica, rotor se vrti većom brzinom (i kraće traje) za istu snagu, tako da ako imaš tešku bušilicu njen rotor se vrti sporije, duže traje ali je i skuplja (više materijala) i teža za rad.

Dosta se koriste i bušilice sa 2 mehaničke brzine. Niža brzina je recimo od 0 do 1000 obrtaja, za deblje burgije, a viša od 0 do 3000, za tanje burgije i neke radove brušenja ili čak i rezanja.



Ovaj svetli deo izmedju stezne glave i crnog dela bušilice je reduktor u pravom smislu reči jer se pomoću njega vrši ta promena brzina. Bušilica mora da se zaustavi i onda se menja odgovarajućim dugmetom / ručicom kako god. To dugme / ručicu ne treba pomešati sa sličnim koje služi za uključivanje / isključivanje vibracija.

Reduktor je deo koji smanjuje broj obrtaja, koji, kao što smo videli postoji i kod jednobrzinske bušilice, samo se o njemu redje govori. Postoje i multiplikatori, koji ubrzavaju broj obrtaja. Primer - klasična šivaća mašina na nožni pogon. Krojač vrti točak relativno polako a igla je brza kao munja.

Menjač brzina kod auta je takodje reduktor, jer se točkovi auta ne vrte baš sa par hiljada obrtaja, kao motor.

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 03.03.2010. u 19:13 GMT+1]
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.241.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Iskra bušilica VS 508L03.03.2010. u 18:25 - pre 172 meseci
Citat:
boki01: Imam i problem da dodjem do samog motora, tj. da ga izvadim iz kućišta. Odvrnuo sam 4 šarafa i odvojio reduktor od kućišta, ali ne mogu nikako da odvojim medjuploču koja spaja plastično kućište u kom je motor sa reduktorom. Na toj medjuploči se nalaze i dva mala ležaja za glavni i pomoćni snop zupčanika u reduktoru, a tu, na medjuploči je i pužni prenosnik koji spaja motor sa reduktorom. Zna li ko, skida li se ta medjuploča na silu ili ima kakav zeger, osigurač, šaraf???
Sumnjam da će ti se popravka isplatiti obzirom na cene kineskih bušilica, kao što je ova na slici u prethodnom odgovoru. Inače, mislim da se rotor ne ugradjuje na silu nego su rupe taman za ležaj, čak budu i malo labave, ali se taj rotor možda zapeko, ne znam tačno. Nedavno sam demontirao sličnu mašinu, pa je onaj ležaj kod kolektora prilično lako izašao i tako sam izvukao rotor zajedno sa pločom koju spominješ. Možda je taj ležaj u ploči ćvrše ugradjen nego onaj kod kolektora, pa bi onda tu moralo malo da se pritisne i može ležaj da se ošteti ako nemaš sve što treba za skidanje.

Sve zajedno, puno muke za relativno male pare, ne isplati se.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

veljkoE
ALU i PVC stolarija
NS

Član broj: 81131
Poruke: 1158
*.dynamic.stcable.net.



+32 Profil

icon Re: Iskra bušilica VS 508L03.03.2010. u 18:57 - pre 172 meseci
nije zeger - nego seger prsten, odnosno seger klesta
koristite forum, ne pp
 
Odgovor na temu

boki01
Srbija - Europa

Član broj: 12820
Poruke: 248
77.46.247.*



+10 Profil

icon Re: Iskra bušilica VS 508L03.03.2010. u 20:32 - pre 172 meseci
To Seger je nemačka reč i izgovara se Zeger.

Kad sam skinuo četkice, lako sam izvadio rotor :)
E sad, kako ga premeriti? Ako sam u pravu, sve je ispravno? ? ? Stator takodje pokazuje neki otpor. Zna li neko kako ga izmeriti?

Da li bi zbog lošeg kontakta na četkicama i velikog varničenja mogao da se javi sličan problem, tj. da izgubi snagu, obrtaje i da se pojavi malo povećano varničenje na četkicama? Čemu služi veliki kondezator pored prekidača?

Tdjokiću, hvala na iscrpnim objašnjenjima. Prosto sam emotivno vezan za moju Iskru i ne bih da je zamenim sa nekom Kineskom bušilicom. Sem toga, sve mehaničke komponente su u besprekornom stanju, mast u reduktoru se žuti kao da je juče stavljena, ležajevi su kao novi i prava je šteta da je bacim.

Inače, tehničke karakteristike Iskre su:
- Snaga - 520w


_____________motor______stezna glava__
- Obrtaji - No = 0-725 =====> 0-2250
N = 0-540 =====> 0-1400
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.241.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Iskra bušilica VS 508L04.03.2010. u 00:30 - pre 172 meseci
Citat:
boki01: Čemu služi veliki kondezator pored prekidača?
Nisam strucan za elektriku, ali mislim da je uloga kondenzatora da smanjuje radiofrekventne smetnje za okolinu. Da li smanjuje iskrenje ne znam ali nekako samog sebe ubedjujem da to radi ali uopste nisam siguran.

Ima jos jedna mogucnost - mozda ti je crko onaj prekidac / regulator broja obrtaja, mada ni za to nisam siguran kako se dogadja, odnosno koji su simptomi.

Verujem da bi zeleo da popravis ali sumnjam da si u stanju da bilo sta popravis na rotoru i statoru. Ako bude trebalo da ih menjas, sta onda? U servis pa te oderu? Ja sam jednom kupio u Iskra servisu regulator, kostao je preko 30 eura, to je vec cela kineska nova. U tome je problem.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

ozzyy
đuro đurić
nezaposlen
Republika Srpska

Član broj: 226354
Poruke: 69
*.teol.net.



+4 Profil

icon Re: Iskra bušilica VS 508L04.03.2010. u 07:50 - pre 172 meseci
imam istu tu busilicu i najvjerovatnije je izgoreo rotor.
odnesi busilicu negde u servis da ti namotaju rotor i budi miran jer pet kineskih da kupis nije ni blizu ovoj
 
Odgovor na temu

Black_eyed
Black_eyed
Kać (pored Novog Sada)

Član broj: 24662
Poruke: 841
195.178.50.*



+110 Profil

icon Re: Iskra bušilica VS 508L04.03.2010. u 08:43 - pre 172 meseci
Da, 99% je izgoreo rotor, znaci: premotavanje i balansiranje (ovo obavezno). Da li ce da ti se isplati ? To je vec do tebe.
...It's nothing very special...
Try and be nice to people, avoid eating fat, read a good book every now and then, get some walking in, and try and live together in peace and harmony with people of all creeds and nations.

Monty Python's The Meaning of Life
 
Odgovor na temu

boki01
Srbija - Europa

Član broj: 12820
Poruke: 248
91.150.102.*



+10 Profil

icon Re: Iskra bušilica VS 508L04.03.2010. u 09:08 - pre 172 meseci
Zna li ko kako se rotor meri?
 
Odgovor na temu

veljkoE
ALU i PVC stolarija
NS

Član broj: 81131
Poruke: 1158
*.dynamic.stcable.net.



+32 Profil

icon Re: Iskra bušilica VS 508L04.03.2010. u 20:09 - pre 172 meseci
Citat:
boki01: To Seger je nemačka reč i izgovara se Zeger.


mozda u nemackoj, ali ne u Srbiji

ne zelim da polemisem, ali najjednostavniji dokaz ti je prodavnica alata... unior npr...pa potrazi seger ili zeger klesta
koristite forum, ne pp
 
Odgovor na temu

Marko Enter
Smederevo-Hagen,Nemacka

Član broj: 155840
Poruke: 1453
*.dip.t-dialin.net.



+6 Profil

icon Re: Iskra bušilica VS 508L04.03.2010. u 22:47 - pre 172 meseci
Zeger se izgovara, Rotor se ispituje posebnim instrumentom, vrlo je moguce da je kod tebe u pitnaju i stator , odnesi to nekome ko se profesionalno bavi da ti to caskom odradi, u kucnoj radionici i sa takvim znanjem tesko ces to sam popraviti, inace neverujem da ce ti se to tako isplatiti , jer sada imas da kupis bosch i makitu za 60 eura busilicu sa 600 W

pozdrav
Marko
 
Odgovor na temu

boki01
Srbija - Europa

Član broj: 12820
Poruke: 248
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10 Profil

icon Re: Iskra bušilica VS 508L05.03.2010. u 12:30 - pre 172 meseci
Hoću da popravim moju bušilicu, neću da kupim drugu.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Iskra bušilica VS 508L05.03.2010. u 13:04 - pre 172 meseci
Tvoje pare, tvoja volja. Ali nam posle obavezno javi koliko te je kostala popravka.

I da ne bude zabune, nemam nista protiv Iskre, kao sto se sa slike moze videti. Za nju sam platio novi regulator 30 i vise evra, posto sam stari upotrebio za neku drugu masinu (ubodnu testeru) koju sam kupio bez regulacije.

Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

zilede

Član broj: 128585
Poruke: 30
93.87.20.*



+1 Profil

icon Re: Iskra bušilica VS 508L05.03.2010. u 13:10 - pre 172 meseci
Citat:
veljkoE: mozda u nemackoj, ali ne u Srbiji

ne zelim da polemisem, ali najjednostavniji dokaz ti je prodavnica alata... unior npr...pa potrazi seger ili zeger klesta

izgovara se Zeger, i kod nas i u Nemackoj!
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Iskra bušilica VS 508L05.03.2010. u 13:40 - pre 172 meseci
U vezi reci zeger ili seger: na netu se pojavljuju oba termina. Po forumima je uglavnom zeger, zvanicna dokumentacija fabrike Sever, Subotica, za neki elektromotor takodje koristi zeger, a nekoliko trgovaca koristi seger, ali trgovci su trgovci, svasta pisu.

Ranije je bilo lako - pogledas JUS, pa sta tamo pise, to je zvanicni naziv, a ti i dalje mozes da ga zoves kako hoces. Ali sada ne znam sta je zauzelo mesto JUS standarda, niti gde mogu da pogledam. Pretrazivao sam net i nisam uspeo da resim ovu dilemu.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

veljkoE
ALU i PVC stolarija
NS

Član broj: 81131
Poruke: 1158
*.dynamic.stcable.net.



+32 Profil

icon Re: Iskra bušilica VS 508L05.03.2010. u 20:01 - pre 172 meseci
ma kako god,
uglavnom
od kada se skolujem, s kraja 80-ih, pa na ovamo -od kada radim kao zanatlija - majstor, nigde nisam cuo da je neko rekao zeger klesta ili zeger prsten
a ziveo sam u hrvatskoj, bih i Srbiji

a evo prave reci za to o cemu govorimo
http://sr.wikipedia.org/sr-el/...%D1%80%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BD

koristite forum, ne pp
 
Odgovor na temu

boki01
Srbija - Europa

Član broj: 12820
Poruke: 248
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10 Profil

icon Re: Iskra bušilica VS 508L06.03.2010. u 08:49 - pre 172 meseci
Većina tehničkih termina u mašinstvu koji se kod nas koriste u svakodnevnoj upotrebi, vode poreklo iz Nemačkog jezika. Ako ćeš po Srpski ili Hrvatski, to bi bio sigurnosni prsten, osigurački prsten - Ako koristiš strani termin, a većina majstora ga koristi, onda ga nazovi onako kako se na tom jeziku izgovara.

Dakle, ovako izgleda moja bormašina (ili se kaže Bohrmachine) stara 21 godinu:
 
Odgovor na temu

Marko Enter
Smederevo-Hagen,Nemacka

Član broj: 155840
Poruke: 1453
*.dip.t-dialin.net.



+6 Profil

icon Re: Iskra bušilica VS 508L06.03.2010. u 10:35 - pre 172 meseci
Dobro ti izgleda, vidi se da nije mnogo koriscena , jer bi bila sve izguljena
Najbolje ti odnesi nju u servis da ti to lepo premotaju i sluzice te najmanje jos toliko ali ce te kostati sigurno nesto vise od pola cene nove, ali dobro nema veze ako volis tu busilicu onda je uradi

pozdrav
 
Odgovor na temu

veljkoE
ALU i PVC stolarija
NS

Član broj: 81131
Poruke: 1158
*.dynamic.stcable.net.



+32 Profil

icon Re: Iskra bušilica VS 508L06.03.2010. u 13:04 - pre 172 meseci
ako ti busilica koristi kao deo koji sluzi u kuci kad zatreba, mislim da je servis za razumnu cenu - opravdan

sve do 50 €

preko tog novca mislim da nema smisla popravljati kad mozes kupiti novu busilicu - profi, vec od, mislim, 80 € pa da te posluzi dugo godina
+sto je nova, ergonomski bolje odradjena, brzostezuca glava i slicne "savremene" prednosti u odnosi na stari model


koristite forum, ne pp
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Iskra bušilica VS 508L

Strane: 1 2

[ Pregleda: 43564 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.