Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Hajmo da ne kompliciramo i izradimo KVALITETAN ZVUCNIK!!!

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Hajmo da ne kompliciramo i izradimo KVALITETAN ZVUCNIK!!!
(Zaključana tema (lock), by 1OXB)
Strane: 1 2

[ Pregleda: 8252 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ZX-0

Član broj: 232088
Poruke: 274
77.28.118.*



+2 Profil

icon Hajmo da ne kompliciramo i izradimo KVALITETAN ZVUCNIK!!!14.03.2010. u 10:56 - pre 171 meseci
Postovani FORUMISTI!!
Hocu da otvorim temu kako moze se izraditi kvalitetan zvucnik za da ne upadamo u "lavirint sluCajnosti" ili kao ono,...izraditi zvuCnik na "zimi majka"!!!? i Cuditi se zaSto je tako loS i zasto je pregorelo pojacalce!???
Posto ova "stvar" (misli se na zvuCnik) u zvucnom sistemu je vrlo lepa i moCna stvar!!!
Zvucni sistem podrazumeva: Ulazni audio signal (kvalitetno CD, CD ili DVD payer, kvalitetan audio pojacavac i najbitniji deo: kvalitetni zvuCnici na izlazu pojacala !!!). Bez svega ovoga,... MRAK!! i vrlo loS zvuk!???

P.S.
Kvalitetan zvuCnik je ono kao "Lepo zenso Celade" za koje vazi nepisano "narodno" pravilo, i BOGU JE DRAGO!!!
Veliki pozdrav!,...
i dajte malo suradnje i ozbiljnost da uspemo!!!



[Ovu poruku je menjao ZX-0 dana 14.03.2010. u 14:18 GMT+1]
 
0

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Član broj: 41017
Poruke: 1726
*.adsl.eunet.rs.



+7 Profil

icon Re: Hajmo da ne kompliciramo i izradimo KVALITETAN ZVUCNIK!!!15.03.2010. u 07:40 - pre 171 meseci
Merenjem!
Dali znas sta si hteo da kazes?
Pozz!
Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
 
0

w3bl0rd
Varaždin, Hrvatska

Član broj: 82659
Poruke: 380
213.147.114.*



+26 Profil

icon Re: Hajmo da ne kompliciramo i izradimo KVALITETAN ZVUCNIK!!!15.03.2010. u 07:40 - pre 171 meseci
nemam pojma o čemu je riječ, al full te podržavam :D
there's no place like 127.0.0.1
 
0

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Hajmo da ne kompliciramo i izradimo KVALITETAN ZVUCNIK!!!15.03.2010. u 09:22 - pre 171 meseci
Ko zna mozda ima zvCnik bez kutije, jos i da dobro radi?
Citat:
Kvalitetan zvuCnik je ono kao "Lepo zenso Celade" za koje vazi nepisano "narodno" pravilo, i BOGU JE DRAGO!!!

Ha zensko, tesko se to poredi sa tim, mozda kantu i lastiku pa da imitira bas neki tamo robot da malo udara, kad je vec na struju.
Citat:
Hocu da otvorim temu kako moze se izraditi kvalitetan zvucnik za da ne upadamo u "lavirint sluCajnosti" ili kao ono,...izraditi zvuCnik na "zimi majka"!!!? i Cuditi se zaSto je tako loS i zasto je pregorelo pojacalce!???

Pa ima vec ta ''topla voda'' ne mora da se izmislja, to su zvuCniCi za speCijalne namene, na primer tebe to interesuje ako sam tako razumeo, to su zvucnici koji se stavljaju na mestima za WC, dvoriste, stadione, bazene i druga speCijalna mesta za speCijalne ljude sa speCijalnim namerama.
Veruj nije bogu drago sto je digao ruke od speCijalaCa.

[Ovu poruku je menjao peca26000 dana 15.03.2010. u 10:33 GMT+1]
 
0

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Član broj: 41017
Poruke: 1726
*.adsl.eunet.rs.



+7 Profil

icon Re: Hajmo da ne kompliciramo i izradimo KVALITETAN ZVUCNIK!!!15.03.2010. u 13:00 - pre 171 meseci
Ma Peco,mozda je covek mislio mozda da se udruzimo pa da pocnemo mi da pravimo zvucnik,vidis da je rekao da Izradimo,znaci kopiramo Visaton i Vifa...pa izradimo njih jer cemo praviti slican kvalitet a mnoogo jevtinije,znas kao kosooki...
Samo da vidimo kako ce nam se zvati marka zvucnika mozda Yugonostalgy....?
A cu gi pravimo od recikliran papir,sve da bude ekoloski.......pozz
Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
 
0

ZX-0

Član broj: 232088
Poruke: 274
77.28.127.*



+2 Profil

icon Re: Hajmo da ne kompliciramo i izradimo KVALITETAN ZVUCNIK!!!15.03.2010. u 23:30 - pre 171 meseci
Citat:
Pigoza: Merenjem!
Dali znas sta si hteo da kazes?
Pozz!


To merenje ostaje za kraj kada se izradi zvuCniCki kabinet!!
I "EPTEM" za kraj ostaje sluSanje!!

E ovako sam mislio, dajte neko nek se javi ko ima bassrednotonac (od 6-1/2") i visokotonac (kalotni od 25mm) sa izmerenim ili poznatim TS parametrima!
Pa da idemo redom kako za te zvucnike se projektuje kutija i skretnica! Sa ovim postupkom (tutorijalom!) biCe sve pojasnije kako se treba izraditi zvuCnik!!!
Caoo
 
0

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Član broj: 41017
Poruke: 1726
*.adsl.eunet.rs.



+7 Profil

icon Re: Hajmo da ne kompliciramo i izradimo KVALITETAN ZVUCNIK!!!16.03.2010. u 07:42 - pre 171 meseci
Dejane,dali si mislio da ako neko zeli da projektuje kutiju a ima drajvere,da napise sta ima pa da mu zajednicki pomognemo kako da to uradi, a ostalo bi ovde kao projekat za neke druge forumase koje bi eventualno nabavili iste drajvere.
Drugo ,Dejane veliki je problem to sto dobar deo drajvera koji nisu No name, ali ipak fabrika ne daje parametre za njih,a covek nezna kako da izracuna parametre,pomenucu ti firmu MNC,iz koje ja recimo zelim da napravim zvucnu kutiju,naravno da cu morati da izracunam parametre,jer ih proizvodjac ne daje.
Pozdrav!
Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
 
0

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Hajmo da ne kompliciramo i izradimo KVALITETAN ZVUCNIK!!!16.03.2010. u 08:18 - pre 171 meseci
Evo nesto zanimljivo, prokomentarisite neciji citat, koliko su tacne ove tvrdnje za velicinu membrane sa litrazom kutija???
Citat:
Savjeti za izgradnju zvucnih kutija

Kad pravite kutiju za bas zvucnik sljedece stvari su važne:

Kutija mora biti vrlo cvrsta i ne smije propuštati zrak (kompresijske kutije).
Koristite ivericu 22mm ili MDF plocu od 19mm. Iverica ima vlastitu rezonanciju od 14Hz dok MDF ploca ima rezonantnu frekvenciju od oko 400Hz.
Važno je da iznutra stabilizirate kutiju s podupiracima, pogotovo kutije napravljene od MDF ploca koje mogu izazvati "PLONK" zvuk ako nisu dovoljno ucvršcene s podupiracima.


Ako koristite glodalicu tada je bolje raditi s MDF plocama jer se kod iverice kod glodanja troše rubovi.
Nakon što izrežete sve dijelove nanesite ljepilo na sve spojeve i spojite s vijcima svakih 10 cm. Upotrijebite više vijaka ako rubovi rezanja nisu savršeni.

Dužina vijaka mora biti malo veca od dvostruke debljine ploce. Stegnite sve spojeve s dodatnom silikonskom smjesom.

Ako radite bandpass kutiju ostavite jednu stranu tako da se može skidati kako bi mogli mijenjati zvucnik.
Koristite traku za brtvljenje spojeva. Dužina vijaka mora biti 3 puta debljina ploce i uvrcu se na svakih 6 cm dužine spoja.

Za najbolje rezultate koristite konicne basove.

Ako su cijev predugacka za kutiju možete joj dodati koljeno. Odrežite cijev na dva dijela i zalijepite je pod kutom ili koristite tvornicko koljeno za cijev.
Ukupna dužina mora biti ista kao i dužina ravne cijevi. Mjerite u centru cijevi.

Cijev ne smije biti bliže zadnjoj strani kutije od velicine promjera cijevi. U suprotnom cete imati negativne efekte na protok zraka.

Vecina kutija se mora iznutra prigušiti sa sinteticnom (akusticnom) vunom (nemojte koristiti kamenu vunu).
Pricvrstite materijal za prigušivanje na zid koji je na suprotnoj strani od zvucnika. Kompresijska kutija mora biti ispunjena 70-100% s akusticnom vunom.
Na bas- reflex kutiji zvucnik i otvor mora biti na istoj strani, u suprotnom neke frekvencije mogu išceznuti.
U vecini automobila osim sedan automobila, zvucnik i otvor moraju biti okrenuti prema nazad za najbolji rezultat.

Ako imate u planu da ne pokrivate vašu kutiju s tkaninom ili imitacijom kože morate zabrtviti zvucnik na kutiju. Kutija mora biti nepropusna za zrak.

Kompresijske kutije

Kompresione kutije (potpuno zatvorene) su jednostavne za izradu. Velicina nije kriticna, ali ne smiju biti premale.
Velicinu kutije odreduju podaci zvucnika kao što su Fs, Qts, Vas i X-max odreduju velicinu kutije. Kutija za subwoofer mora biti hermeticki zatvorena.
Koristi se za ugradnju u vrata ili kick-panele. Vecina zvucnika promjera od 4, 5,25 i 6,5" se može ugraditi u kompresione kutije.
Kutije je potrebno ispuniti akusticnom vunom do 75 –100% volumena. Zatvorene kutije imaju manju efikasnost nego bas-reflex ali mogu podnijeti vece snage i lako ih je napraviti.
Subwoofer u zatvorenovoj kutiji stvara cvršci bas koji je prikladniji za audiofilsko slušanje klasicne, jazz i soft-rock glazbe.
Ako koristite subsonic filtar 30-40 Hz na linijskom ulazu u pojacalo dobit cete cvrsti i dobro definiran bas.
Kompresione zvucne kutije

Velicina zvucnika i zapremina kutije:

4 (10 cm) zvucnik: 2 - 4 litre

5,25 (13 cm) zvucnik : 6 - 8 litara

6,5 (16,5 cM) zvucnik: 10 - 12 litara

8 (20cm) zvucnik: 15 - 20 litara

6X9 ovalni zvucnik: 15 - 20 litara

Bas-relex kutije

Kutije u bas-reflex kutijama ima vecu efikasnost (3dB). Zvuk iz te kutije i otvora rade zajedno stvarajuci veci zvucni pritisak.
Zvuk iz otvora mora biti u istoj fazi kao i zvuk iz zvucnika jer bi u suprotnom zvuk bio loš.

Velicina kutije za subwoofer odreduje se prema specifikacijama zvucnika koji se ugraduje.
Manja kutija ima vecu rezonantnu frekvenciju nego velika.
Kutija ne smije biti tako velika da zvucnik reproducira ispod svoje rezonantne frekvencije (Fs), jer gubi snagu.
Otvor na kutiji mora biti na istoj strani kao i zvucnik, ali je nekad to nemoguce izvesti.
Bas refleks cijev unutar kutije mora imati slobodan prostor od zida kutije najmanje velicine promjera otvora. Veci zvucnici trebaju vecu cijev kao bi izbjegli zviždeci zvuk.
Koristite cijevi s konicnim otvorom. Obicno su to PVC cijevi promjera 3" i 4". Cijev ne mora biti potpuno unutar kutije vec ju možete provuci kroz zadnju policu.

Da li su to neki provereni spisi, verovatno znaju oni koji su pravili nesto slicno?
Ali kad pogledate stvari iz 80-tih godina SAM i SBI serije bas ne ulivaju neku sigurnost ni njihovi proracuni kutija, kutija za isti zvucnik se razlikuje zbog cega sta je tu bitno?
 
0

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Član broj: 41017
Poruke: 1726
*.adsl.eunet.rs.



+7 Profil

icon Re: Hajmo da ne kompliciramo i izradimo KVALITETAN ZVUCNIK!!!16.03.2010. u 08:55 - pre 171 meseci
Prihvatljiv tekst,ne zaboravi da se ovo odnsodi na kutiju za auto,ima nekih razlika prilikom izrade kutije za subwoofer i klasican bass. U principu ok je text,moze sluziti kao orijentacija-navodilo.
Ali nista bez merenja!
Pozzz!
Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
 
0

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Hajmo da ne kompliciramo i izradimo KVALITETAN ZVUCNIK!!!16.03.2010. u 10:21 - pre 171 meseci
A najbitnija stvar je valjda ovo iz citata, napominju se razne kutije ne samo one za auto-zv.
Citat:
4 (10 cm) zvucnik: 2 - 4 litre

5,25 (13 cm) zvucnik : 6 - 8 litara

6,5 (16,5 cM) zvucnik: 10 - 12 litara

8 (20cm) zvucnik: 15 - 20 litara

6X9 ovalni zvucnik: 15 - 20 litara

Koliko je ovo uopsteno ili tacno?
 
0

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Član broj: 41017
Poruke: 1726
*.adsl.eunet.rs.



+7 Profil

icon Re: Hajmo da ne kompliciramo i izradimo KVALITETAN ZVUCNIK!!!17.03.2010. u 08:08 - pre 171 meseci
Peco, ovo je za auto zvucnike!
Ali moze se koristiti kao orijentacija i za home sisteme.
Opet kazem ovo je samo orijentacija,odstupanja su sigurno moguca i bice!
Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
 
0

ZX-0

Član broj: 232088
Poruke: 274
77.28.120.*



+2 Profil

icon Re: Hajmo da ne kompliciramo i izradimo KVALITETAN ZVUCNIK!!!20.03.2010. u 06:06 - pre 171 meseci
Pozdrav Peca 2600!
Tekst je vrlo dobar za amatere i pocetnike, ima tu sta da nauCe. Otprilike to je to osnovno o gradnji zvuCnika!!? (iako ni je sve "bas" tako!?)
Sa litrazama i dijametrima zvuCnika nije mnogo prihvatLJivo to kako je dato!!??
Caoss!!
 
0

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Hajmo da ne kompliciramo i izradimo KVALITETAN ZVUCNIK!!!20.03.2010. u 09:51 - pre 171 meseci
E uzvracam pozdrav, bas to sam hteo da vidim od iskusnih ljudi sta misle za litrazu, verujte na slovo da se tu uopste ne razumem za kutije.
Pa cu iz tog razloga praksu da upotrebim na instrumente koje spremam, naravno pomogao mi je i ranije korisnik @vladac nadam se da nas ima jos.
 
0

ZX-0

Član broj: 232088
Poruke: 274
77.28.123.*



+2 Profil

icon Re: Hajmo da ne kompliciramo i izradimo KVALITETAN ZVUCNIK!!!21.03.2010. u 06:49 - pre 171 meseci
Pozdrav!
Litraza i tip kutije zvuCnika odredjuje se u zavisnosti TS-parametara. Za dalje da znate!!!? iskljuCivo TS-parametara BASS zvuCnika!!!
Caoss,..
 
0

Jimi_
bla, bla, bla
bla, bla, bla

Član broj: 173046
Poruke: 15
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Hajmo da ne kompliciramo i izradimo KVALITETAN ZVUCNIK!!!29.03.2010. u 22:01 - pre 171 meseci
DYNAORD COBRA 4 System je najbolje resenje za sve :)
 
0

44250

Član broj: 265420
Poruke: 4090



+166 Profil

icon Re: Hajmo da ne kompliciramo i izradimo KVALITETAN ZVUCNIK!!!19.09.2011. u 17:12 - pre 153 meseci
Evo nešto malo o ZX-0,nedavno sam dobio e-mail od... ma pročitajte sami:

Raj Raj (RSK sa diyaudio.com)

Date: Sun, 18 Sep 2011 17:22:51 +0800
Subject: Hi from Malaysia
From: [email protected]
To: [email protected]


Hello Aleksandar,
How are you friend?
How are your diy amps going. Anyway there is something very interesting to tell you.

I see the commotion of "Radio" at the forum. Nice entertainment. I have communicate with him some time back.
Knowing him through elitesecurity forum. I have tried one of his amp (as mono first) but many instability problem. Told him about it but he said, it will work fine. Than he send me different amp sch. and asked me to make pcb layout, which I did. But I never tried the second amp. I see no feedback from him.
So after sometime I write to him saying the first amp is already working, and he was happy.

Coming to this new thread where you were very unhappy about his behaviour and impersonating as (Radio/Slavko54/ZX-0). So I set a trap by writing to him, asking if he makes new amp or not.
He answered as below:

Hi Raj!
At the start, greeting Raj, so how are you? what do you do?
I do something about the new amp (as a hobby!).
And this is done by a stakeholder scheme? (see below).
Raj, if you draw the possibility of two meals (preparation) PCB for this scheme.
Note: Some PCB is a single output transistor pair with MJL3281/MJL1302.
Amplifier can do at this scheme sounds great!
When you do send the PCB to me ...
thanks and cheers

The schematic he send me is by ingenieus http://www.diyaudio.com/forums...w-hi-fi-audio-amplifier-4.html

I would want to confirm that he is Slaven Stojanovski. He says to me before that, he is a contributor at http://emiter.com.mk/ I think you can see at this link, there is a 500W amp write-up which I think belongs to Apex.

Sorry to say this but, This Punk is making use of others hard work to publish in magazine. This is very wrong of him.

Aleksandar, please blow your big trumpet and tell your friends about my story. Surely this is something to talk about but not to gossip.

Cheers.......Raj


Ako moderator smatra da treba zaključati temu neka to uradi. Pozdrav!

"chop your own wood and it will warm you twice..."
 
0

44250

Član broj: 265420
Poruke: 4090



+166 Profil

icon Re: Hajmo da ne kompliciramo i izradimo KVALITETAN ZVUCNIK!!!19.09.2011. u 17:22 - pre 153 meseci
Uporedbe radi:

Slavkovih 500W u B-klasi:



APEX-ovih 500W u B-klasi:



"chop your own wood and it will warm you twice..."
Prikačeni fajlovi
 
0

44250

Član broj: 265420
Poruke: 4090



+166 Profil

icon Re: Hajmo da ne kompliciramo i izradimo KVALITETAN ZVUCNIK!!!19.09.2011. u 17:31 - pre 153 meseci
Dakle dve iste šeme,dve iste stvari. Nevjerovatno je da taj čovjek od toga još i živi i zarađuje! Prosto ne znam sad da li da mu se divim ili da ga još više ne podnosim... Nevjerovatno je koliko se danas nečiji rad može iskoristiti kao svoj,svaki dan sve je toga više ali nikad do sad ovako otvoreno i "na izvol´te..." bez i malo ustezanja ni srama. U pravu su kad kažu da je Bog otišao sa zemlje;kako i ne bi,smučili smo mu se!
"chop your own wood and it will warm you twice..."
 
0

nikko
Sarajevo

Član broj: 139972
Poruke: 795
77.238.220.*



+39 Profil

icon Re: Hajmo da ne kompliciramo i izradimo KVALITETAN ZVUCNIK!!!19.09.2011. u 17:43 - pre 153 meseci
Uh ja konto onaj se vampir probudio:))
O tome treba Apex da brine ne ti drug,nazalost onaj nakurnjak se okoristio tudjim trudom i znojem.Jad i tuga sada kontam neke svoje jarane sa diyaudia sto ne izbacuju gotove projekte na net.
Nije fer prema Apex-u-Miletu ali bas nikako.
Ako je rey to skonto neka ga prijavi na doticnom forumu,ja sam vec spucao zuti,crveni ne mogu nisam moderator.
Samo vlasnik seme G.Mile moze to uciniti.
Stvarno odvartno:((
Wars Come And Go But My Soldier Stay
 
0

44250

Član broj: 265420
Poruke: 4090



+166 Profil

icon Re: Hajmo da ne kompliciramo i izradimo KVALITETAN ZVUCNIK!!!19.09.2011. u 17:45 - pre 153 meseci
Citat:
nikko: Uh ja konto onaj se vampir probudio)


Jesam li te štrecnuo a?



http://emiter.com.mk/ppk.php?godina=2011&broj=210 ima i cijena,za sve zainteresovane!
Ma ostao sam bio bez teksta,i sad mi je...uf!


Citat:
nikko:...O tome treba Apex da brine ne ti drug...Nije fer prema Apex-u Miletu ali bas nikako. ....


U pravu si,sto posto nego ne navodim da bi odbranio APEX-a,siguran sam da on zna kako da se odbrani i bez mene,nego se čudim koliko ljudi daleko mogu ići u svojim djelima ili bolje rečeno nedjelima,i to na otvoren način svima pred očima!

A nije sam mnogo takvih ima,ovaj je samo jedan "provaljen"!

"chop your own wood and it will warm you twice..."
 
0

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Hajmo da ne kompliciramo i izradimo KVALITETAN ZVUCNIK!!!
(Zaključana tema (lock), by 1OXB)
Strane: 1 2

[ Pregleda: 8252 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.