Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li će Beograd ikad postati metropola ?

elitemadzone.org :: MadZone :: Da li će Beograd ikad postati metropola ?

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 15701 | Odgovora: 50 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Da li će Beograd ikad postati metropola ?22.04.2010. u 00:19 - pre 169 meseci
Citat:
bttp: Tako da, malo je ostalo od autetičnog beogradskog duha, mentaliteta. Manje više se poistovetio sa mentalitetom srpske provincije. To je takođe jedan od velikih problema Beograda kao metropole, veći od metroa.

Hehe, ova izjava ti je neverovatna, potpuno kontradiktorna.
Znaci problem metropole je priliv ljudi sa drugim mentalitetom, jako zanimljivo :)
Ti zivis u Beogradu ali po razmisljanju si teska provincija ako tako razmisljas. Metropolu upravo krasi raznolikost ljudi u njoj i konstantav priliv/odliv stanovnistva. A ti to smatras za problem metropole, neverovatno.
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Da li će Beograd ikad postati metropola ?22.04.2010. u 01:08 - pre 169 meseci
Da, konstantan odliv urbanog i priliv ruralnog je bar za mene problem. Dozvoli da ne gledaju svi isto na stvari.

A ti ako nisi živeo ili ne živiš u Beogradu pa ne znaš kako je bilo ranije nemoj da meni soliš pamet koji ovde živim celog života. Eto, neka sam teška provincija po tebi, znaš kako me zabole da ti se pravdam, ali tako mislim kako sam napisao i što je još gore tako i jeste.
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
77.238.201.*



+471 Profil

icon Re: Da li će Beograd ikad postati metropola ?22.04.2010. u 06:09 - pre 169 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:U centralnoj Evropi postoji samo nekoliko pravih "metropola": Prag, Berlin, Budimpesta, Beograd, Hamburg, Rim, Bec i Atina.


A Milano?


Citat:
Ivan Dimkovic:
Metropole su velike, osecate se kao u velikom gradu i ne mozete pogledom da vidite gde prestaje grad... Uvek je guzva, i zivi se 24/7, kulturni zivot buja, i jednostavno... osecaj velicine i prostora i konstantne akcije, beskonacnih mogucnosti.

Sa druge strane, obicna urbanizovana mesta ili sela koja su "na silu" postala gradovi su mrtva vec rano uvece, kulturni zivot je ogranicen, ljudi su zatvorenih pogleda, ne oseca se haos i guzva, moderni delovi grada izgledaju izvestaceno i na silu nasadjeno...

Mogu ta mesta imati odlicnu infrastrukturu, biti super sredjena i cista, imati gomilu modernih gradjevina i biti po svim tehnickim merilima "top"... primeri su svi "satelitski" gradovi u nekim industrijskim zonama - ali ta mesta jednostavno "nemaju duh" velegrada i kada padne prvi mrak, ljudi idu na spavanje - jer je jedini cilj postojanja tih mesta "smestaj" ljudi.




Apsolutno se slažem. Kako se odmah vidi neko ko ima iskustva u življenju u različitim sredinama.

 
Odgovor na temu

deerbeer
Beograd

Član broj: 174418
Poruke: 1189
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+395 Profil

icon Re: Da li će Beograd ikad postati metropola ?22.04.2010. u 09:22 - pre 169 meseci
Citat:
acaradio: Potpuno tacno. To je jedna od najvecih sramota Beograda.
Npr. Karadjordjeva ulica i ceo taj kraj sve do zeleznicke stanice - toliko lepih zgrada, a sve su u fazi raspadanja, sa onim garavim, nikad obnovljenim fasadama.

Taj problem datira jos odavno


Viva lollapalooza
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Da li će Beograd ikad postati metropola ?22.04.2010. u 09:40 - pre 169 meseci
Citat:
bttp: Da, konstantan odliv urbanog i priliv ruralnog je bar za mene problem. Dozvoli da ne gledaju svi isto na stvari.

Posteno, samo onda iskreno reci da ne zelis da Beograd bude metropola vec nesto drugo. Jer to sto pricas nema veze sa karakteristikama metropole, vec provincije.
Osim toga to bas i nije tacno. Mnogi ljudi dolaze u Bg da studiraju iz drugih gradova i tu i ostaju, zavrsavaju fakultete, nalaze posao. Za tebe su svi oni ruralni?
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Da li će Beograd ikad postati metropola ?22.04.2010. u 12:53 - pre 169 meseci
Citat:
DaliborP: i tu i ostaju, zavrsavaju fakultete, nalaze posao.


 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.adsl.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: Da li će Beograd ikad postati metropola ?23.04.2010. u 19:38 - pre 169 meseci
Dzabe je Beograd metropola, kad su beogradjani seljaci.
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Da li će Beograd ikad postati metropola ?23.04.2010. u 19:54 - pre 169 meseci
Vidim ja po ovoj temi i da je definicija metropole isto kao i gluteus maximus, svako ima svoj :)

Ja ne znam sta je ko pusio, ali porediti disfunkcionalno selo Beograd sa recimo jednim Londonom je meni bar tesko svarivo.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: Da li će Beograd ikad postati metropola ?23.04.2010. u 21:08 - pre 169 meseci
Beograd nije uporediv sa Londonom u mnogo cemu ali je opet metropola i prilicno veci grad od mnogih glavnih gradova okolnih zemalja.

Opet, London je jedna od nekoliko svetskih metropola... malo je teze porediti se sa tim, osim ako ne uzimamo NYC, Tokio i sl.. kao reper.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

MicrosoftCorporation
Veselin Veselinovic
tako blizu a tako daleko

Član broj: 55747
Poruke: 75
109.72.63.*

Sajt: msn.com


+5 Profil

icon Re: Da li će Beograd ikad postati metropola ?25.04.2010. u 22:29 - pre 169 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Metropole su velike, osecate se kao u velikom gradu i ne mozete pogledom da vidite gde prestaje grad... Uvek je guzva, i zivi se 24/7, kulturni zivot buja, i jednostavno... osecaj velicine i prostora i konstantne akcije, beskonacnih mogucnosti.

Sa druge strane, obicna urbanizovana mesta ili sela koja su "na silu" postala gradovi su mrtva vec rano uvece, kulturni zivot je ogranicen, ljudi su zatvorenih pogleda, ne oseca se haos i guzva, moderni delovi grada izgledaju izvestaceno i na silu nasadjeno...

Mogu ta mesta imati odlicnu infrastrukturu, biti super sredjena i cista, imati gomilu modernih gradjevina i biti po svim tehnickim merilima "top"... primeri su svi "satelitski" gradovi u nekim industrijskim zonama - ali ta mesta jednostavno "nemaju duh" velegrada i kada padne prvi mrak, ljudi idu na spavanje - jer je jedini cilj postojanja tih mesta "smestaj" ljudi.



malo sam boldovao ovo sto rece i ispade da vise od pola navedenih karakteristika Beograd ne poseduje :) znaci ipak samo pola od metropola :)

naravno ukoliko smatras da za BG vazi sledece onda mozda i jeste metropola.

"ne mozete pogledom da vidite gde prestaje grad" (cini mi se da je teze videti gde pocinje)
"kulturni zivot buja" - ?
"beskonacnih mogucnosti" -?
"ljudi nissu zatvorenih pogleda" :)
"moderni delovi grada ne izgledaju izvestaceno i na silu nasadjeno" - ?

al dobro ipak ostaje: "Uvek je guzva, i zivi se 24/7" i "oseca se haos i guzva" kao siguran pokazatelj metropole :)
 
Odgovor na temu

raikkonen

Član broj: 93339
Poruke: 241
*.adsl.eunet.rs.



+8 Profil

icon Re: Da li će Beograd ikad postati metropola ?26.04.2010. u 10:04 - pre 169 meseci
Citat:
mmix: Vidim ja po ovoj temi i da je definicija metropole isto kao i gluteus maximus, svako ima svoj :)

Ja ne znam sta je ko pusio, ali porediti disfunkcionalno selo Beograd sa recimo jednim Londonom je meni bar tesko svarivo.


Mislim da za grad i nije toliko vazna velicina grada, da li je po definiciji metropola ili nije nego koliki je njegov znacaj u svetu i koliko je poznat u svetu. Beograd je po velicini sasvim sigurno velegrad, po definiciji verovatno i metropola, ali sasvim sigurno nije svetski grad. On nema svetski znacaj, nema cak ni siri regionalni znacaj, njegov znacaj je ogranicen samo na region Balkana i tako bi bilo i da ima 10 miliona stanovnika. S druge strane neki clanovi foruma su u ovoj temi Cirih nazivali alpskim selom. Cirih sigurno nije velegrad, mozda nije ni metropola, ali je sasvim sigurno svetski grad iako ima 5 puta manji broj stanovnika od Beograda, jer ima direktnu vazdusnu liniju s Nju Jorkom, Filadelfijom, Vasingtonom, Singapurom, Bangkokom, Johanesburgom, Hong Kongom, Sao Paulom, Bostonom, Torontom, Majamijem, Los Andjelesom, Cikagom, Tokijom, Montrealom. Ljudi iz svih tih gradova jednostavno imaju potrebu i zelju da ga posete bilo poslovno bilo turisticki jer taj grad ima nekakav znacaj u svetu. Beograd nema liniju ni sa jednim od tih gradova, jer ljudi nisu nisu ni culi za njega i nemaju ni zelje, a ni volje da ga posecuju. To je zato sto Srbija nije ni po cemu poznata u svetu osim po uspesima u sportu. I Zeneva je sa samo nesto vise od 180000 stanovnika svetski grad, nikako selo.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Da li će Beograd ikad postati metropola ?

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 15701 | Odgovora: 50 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.