Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Borov model atoma

[es] :: Fizika :: Borov model atoma

[ Pregleda: 4266 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

elizabeth a

Član broj: 258248
Poruke: 5
*.telekabel.ba.



Profil

icon Borov model atoma25.04.2010. u 11:31 - pre 170 meseci
interesuje me ako elektron primi odredjenu energiju, koja mu je dovoljna za odlazak na, recimo 4. orbitu, i ipak mu ostane malo energije, ali nedovoljno za odlazak na 5. orbitu, sta se desava s tom energijom??
osim toga dobila sam zadatak da izvedem formulu za racunanje momenta impulsa elektrona i jezgre, kada se jezgro krece oko centra mase, uracunavajuci sile koje djeluju na njih (pod tim silama pretpostavljam da se podrazumijevaju kulonova i centrifugalna).


[Ovu poruku je menjao elizabeth a dana 25.04.2010. u 19:17 GMT+1]
 
Odgovor na temu

NicholasMetropolis
NicholasMetropolis
Beograd

Član broj: 220441
Poruke: 283
*.adsl.eunet.rs.



+17 Profil

icon Re: Borov model atoma25.04.2010. u 16:46 - pre 170 meseci
Citat:
elizabeth a: interesuje ako elektron primi odredjenu energiju, koja mu je dovoljna za odlazak na, recimo 4. orbitu, i ipak mu ostane malo energije, ali nedovoljno za odlazak na 5. orbitu, sta se desava s tom energijom??


Pošto pretpostavljam da misliš na transfer energije fotonima: Elektron će apsorbovati samo fotone onih energija koje odgovaraju energijama prelaza.

Citat:
elizabeth a: osim toga dobila sam zadatak da izvedem formulu za racunanje momenta impulsa elektrona i jezgre, kada se jezgro krece oko centra mase, uracunavajuci sile koje djeluju na njih (pod tim silama pretpostavljam da se podrazumijevaju kulonova i centrifugalna).


Jel studiraš ili ideš u srednju školu? Sabiranje kvantnog momenta impulsa je poprilično komplikovana stvar koju uglavnom uče samo studenti fizike ili fizičke hemije.
#define TRUE FALSE /*Happy debugging suckers*/
 
Odgovor na temu

elizabeth a

Član broj: 258248
Poruke: 5
*.telekabel.ba.



Profil

icon Re: Borov model atoma25.04.2010. u 16:54 - pre 170 meseci
srednja skola...
hvala to prvo sam nasla vec..
a dosad smo radili samo zadatke u slucaju kada i jezgro miruje...a sada treba da nadjem moment impulsa i jezgra i elektrona koji se krecu oko centra mase...nasla sam formulu za poluprecnik putanje jezgra, ali impuls??
 
Odgovor na temu

NicholasMetropolis
NicholasMetropolis
Beograd

Član broj: 220441
Poruke: 283
*.adsl.eunet.rs.



+17 Profil

icon Re: Borov model atoma25.04.2010. u 17:37 - pre 170 meseci
OK. Ako si srednja škola onda pretpostavljam da je reč o prostom sabiranju momenata impulsa.

Ako je masa jezgra a elektrona položaj položaj centra mase u referentnom sistemu vezanom za centar atoma je



pošto se jezgro nalazi u koordinatnom početku, a elektron je u odnosu na jezgro na poziciji . Dakle, rastojanje jezgra od centra mase je do je rastojanje elektrona od centra mase .

Ukupan moment impulsa oko centra mase je zbir momenta impulsa jezgra i momenta impulsa elektrona i on je gde je ceo broj (prema Borovom modelu)



Pošto su i lako se vidi da je što daje



iz čega se lako nalzi i
#define TRUE FALSE /*Happy debugging suckers*/
 
Odgovor na temu

elizabeth a

Član broj: 258248
Poruke: 5
*.telekabel.ba.



Profil

icon Re: Borov model atoma25.04.2010. u 17:50 - pre 170 meseci
aa sta je sa silama??
 
Odgovor na temu

NicholasMetropolis
NicholasMetropolis
Beograd

Član broj: 220441
Poruke: 283
*.adsl.eunet.rs.



+17 Profil

icon Re: Borov model atoma25.04.2010. u 17:55 - pre 170 meseci
Centripetalna sila koja deluje, npr. na elektron je . Nadam se da ti nije teško da zameniš rezultate, a još više se nadam da znaš obrazac za Kulonovu silu.
#define TRUE FALSE /*Happy debugging suckers*/
 
Odgovor na temu

elizabeth a

Član broj: 258248
Poruke: 5
*.telekabel.ba.



Profil

icon Re: Borov model atoma25.04.2010. u 18:00 - pre 170 meseci
hmmm znam obrazac...jos jedna stvar koja me buni jeste to sto smo mi moment impulsa obiljezavali kao L jednako masa puta brzina(ne ugaona) puta poluprecnik(ne na kvadrat)
 
Odgovor na temu

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.uns.ac.rs.



+33 Profil

icon Re: Borov model atoma25.04.2010. u 19:49 - pre 170 meseci



 
Odgovor na temu

elizabeth a

Član broj: 258248
Poruke: 5
*.telekabel.ba.



Profil

icon Re: Borov model atoma25.04.2010. u 20:37 - pre 170 meseci
ok...hvala...sad se osjecam malo glupo..
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Borov model atoma

[ Pregleda: 4266 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.