Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Alergija, kako da proverim alergicnost ?

elitemadzone.org :: MadZone :: Alergija, kako da proverim alergicnost ?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8814 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

toplim
Pera Furundzija

Član broj: 23551
Poruke: 806
*.static.nscable.net.



+45 Profil

icon Alergija, kako da proverim alergicnost ?29.04.2010. u 07:52 - pre 170 meseci
Dobro, ici cu kod doktora, ali...
Poslednjih dana sam jeo neke salama i od tih salama mi nije pre izlazila alergija, a evo vec 5 dana imam neke tufne po telu kao bubuljice od komaraca i svrbe ko djavo... To mi se desavalo i kad sam bio klinac ali eto i sad posle dvaes' godina opet mi se pojavilo, nervira me... Kako mogu da znam na sta sam alergican i ako saznam kako mogu da znam sta da ne jedem ?
 
Odgovor na temu

Hadžihalef

Član broj: 255753
Poruke: 92
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+11 Profil

icon Re: Alergija, kako da proverim alergicnost ?29.04.2010. u 08:23 - pre 170 meseci
Citat:
toplim:
Poslednjih dana sam jeo neke salama ?

Kad si već željan eksperimenta IN VIVO pokušaj da pređeš na domaću sušenu slaninu, pa javi rezultate.

Upredi samo cene tamo nekakvih salama za ljude, sa cenom kereće salame, pa će ti mnogo toga biti jasnije.

Samo sveti Savaot zna šta je u tim salamama!
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Alergija, kako da proverim alergicnost ?29.04.2010. u 08:29 - pre 170 meseci
Ne mora uopšte da bude neka hrana - možda je promena deterdženta za veš ili omekšivača, možda novi komad odeće koji još nije opran, možda promena kozmetike (sapun, gel za tuširanje ...), polen, možda si jeo neku hranu koju inače jako retko jedeš (na primer školjke).

U svakom slučaju, lekar će ti možda prepisati neki antiseptički krem/prašak da smiri svrab, ako je alergija verovatno će ti preporučiti da uzimaš kalcijum, a pitanje je da li će ikada tačno odrediti šta je izazvalo alergiju.
 
Odgovor na temu

herzog

Član broj: 69219
Poruke: 1095
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 41486438


+298 Profil

icon Re: Alergija, kako da proverim alergicnost ?29.04.2010. u 10:44 - pre 170 meseci
Znas kako kazu u Alan Fordu , kad Alan komentarise neku kliniku "Izgleda da je medicina otisla unazad u ovom desetljecju"

Alergija je preterana reakcija, greska u auto-imunom sistemu. Moze to da bude jako komplikovano (moj slucaj)
a verovatno ce ti se smiriti samo od sebe.

Ja sam recimo alergican na 4 grupe kljucnih lekova Peniclin, Tetalpan , itd. - Ali koliko ja vidim, to je bilo
u momentu kada je radjena analiza - pre 100 godina, igrom slucaja sam morao da primim Tetalpan i nisam bio vise alergican na nj. Ili, bolje receno, u tom momentu organizam se ponasao jace, normalnije, verovatno je bila bolja "homeostaticnost".
U svakom slucaju, na lekare se ne oslanjaj mnogo. Nemaju oni veze s' mozgom
H bibz cbgcvfh arzn zhqebfgv , cerqwv an fyrqrćv.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-213-198-199-117.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Alergija, kako da proverim alergicnost ?29.04.2010. u 11:49 - pre 170 meseci
odes na alergotest pa saznas

inace mani se salama, tamo ponajmanje ima mesa,a najvise kojekakve hemije,cisto onako kazem

pa ako saznas na sta si alergican,znas sta trebas izbegavati
 
Odgovor na temu

toplim
Pera Furundzija

Član broj: 23551
Poruke: 806
*.static.nscable.net.



+45 Profil

icon Re: Alergija, kako da proverim alergicnost ?29.04.2010. u 11:54 - pre 170 meseci
ma znam i ja da su salame katastrofa, ali ustanes neki put odes u prodavnicu i kupis salame, sta drugo kad zivim u *us*ranom selu pa je prodavnica prazna :)
 
Odgovor na temu

Hadžihalef

Član broj: 255753
Poruke: 92
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+11 Profil

icon Re: Alergija, kako da proverim alergicnost ?29.04.2010. u 12:22 - pre 170 meseci
Citat:
sta drugo kad zivim u *us*ranom selu pa je prodavnica prazna :)

I treba da bude prazna,i ne treba da te mrzi da sam sebi praviš i spremaš hranu,kad već živiš tamo gde kažeš.

U suprotnom nije ni čudo što si se osuo,kad si u kolutu te salame pojeo E ovaj, pa E onaj, pa glutamate, šalitre, mlevene kosti, konzervanse, emulgatore, stabilizatore, želatine, a mesa u tome taman toliko koliko je ta salama povukla miris od koje prave šnicle, ako si te sreće bio da je stajala pored nje.

Manje kuknjave,nego nož u šake, pa sam pravi šunke, kobasice, slanine, pršute, ČVARKE, pa da vidiš kako će nestati i "a" od alergije.

Ovako normalno da će biti sve više alergija,kad je došlo vreme da grad hrani selo.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Alergija, kako da proverim alergicnost ?29.04.2010. u 12:44 - pre 170 meseci
Mozes kod nas da radis alergo testove na raznim mestima, zakljucno sa vma. Medjutim niko od njih ne prati trendove testiranja i nema kvalitetne preciscene alergene u substratu pa da ti rade prick test sa povrsinskim mikro ubodima, nasi testovi bukvalno idu dolte da donosis svoj pasirani pasulj koji ti oni guraju kroz zasecenu rupu u kozi, i tako i ostale alergene, jedan po jedan. Ko ona ona kineska metoda mucenja "hiljadu rezova". Ja npr imam realne sumnje da sam bas jako alergican na ambroziju i neke polene ali mi ne pada na pamet da me seku zbog testa, kad dodje sezona claritin u usta i vozi.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-213-198-199-117.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Alergija, kako da proverim alergicnost ?29.04.2010. u 14:06 - pre 170 meseci
ne seku te,nego udare tackicu,ni ne osetis to
i zabelezi se markerom svaki "ubod" i onda se ceka 10ak minuta na reakciju
tako je barem bilo nekih 10 godina ranije,sad je mozda napredovalo,al ne verujem
 
Odgovor na temu

Machiavelli...
Đorđe Đokanović
IT Support Engineer II
www.amazon.com
Philadelphia

Machiavelli...
Član broj: 90589
Poruke: 672
*.hsd1.pa.comcast.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/dorde..


+92 Profil

icon Re: Alergija, kako da proverim alergicnost ?29.04.2010. u 14:28 - pre 170 meseci
ma isto je i sad. Odes tamo izbockaju ti obe ruke sa po desetak injekcija i cekaju reakciju. Ako nema vise mesta za bockanje dodjes za neki dan pa jovo-nanovo.
Having an idea is like being in a nutshell, but exchanging idea and collaborate
with
others is like being in infinite ocean of knowledge.
________________________________________________________________
____

Veruj u sebe. Ako ti neces, ko hoce?!

„Bolje živeti 100 godina kao milioner, nego sedam dana u bedi.“
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Alergija, kako da proverim alergicnost ?29.04.2010. u 14:51 - pre 170 meseci
Ma da, jos da nisam svojim ocima gledao pa da me ubedite. Mom necaku su radili alergo testove posto je dobijao alergijska gusenja i gledao sam kako mu vrhom skalpera zavlaci "alergen" pod kozu, nije to da mu je rasporila ruku, mali je rez i sestra je ocigledno bila vesta u tome, ali to brate boli i jos je dete od godinu i po dana i vristi i otima se dok ona pokusava da m to uradi, potpuni varvarizam, i pored toga solucije alergena koje ima ubrizgavala u baloncicima pod kozu isto jedan po jedan. Da ne pominjem da je pola alergena za testiranja morala moja sestra da donosi od kuce jor oni nemaju.

Ovo, dragi moji forumasi je 10-prick alergy test:



Uz pomoc ovog aplikatora (koji na dnu ima mikro bodljice) i bocica sa preciscenim serumima alergena (koje bi btw torlak ili neko slican ovde trebao da pravi za lokalne alergene) na mene je sestra nanela nekoliko serija od po 10 alergena na obe nadlaktice, dok je to zavrsila pocele su vec neke reakcije na prvom setu i posle 15 minuta izmerila one koji su reagovali. Sve ukupno to je trajalo pola sata i nije bolelo uopste. Kad to uporedim sa paklom koji su prosli moja sestra i zet obuzdavajuci dete u apsolutnoj agoniji jednostavno ne mogu da verujem. Nije bre ovo na slici hitech skener iz druge dimenzije, to je najobicniji plasticni aplikator za jednokratnu upotrebu sa kolicinom plastike koliko stane u jedan spric, apsolutna je sramota da ni to nemamo.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Alergija, kako da proverim alergicnost ?29.04.2010. u 15:40 - pre 170 meseci
Citat:
mmix: Uz pomoc ovog aplikatora (koji na dnu ima mikro bodljice) i bocica sa preciscenim serumima alergena (koje bi btw torlak ili neko slican ovde trebao da pravi za lokalne alergene) na mene je sestra nanela nekoliko serija od po 10 alergena na obe nadlaktice, dok je to zavrsila pocele su vec neke reakcije na prvom setu i posle 15 minuta izmerila one koji su reagovali. Sve ukupno to je trajalo pola sata i nije bolelo uopste.

Gde si to radio?
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

EmilijaV
Forumska tetka
Beograd

Član broj: 159453
Poruke: 206
*.dynamic.sbb.rs.



+62 Profil

icon Re: Alergija, kako da proverim alergicnost ?29.04.2010. u 17:06 - pre 170 meseci
Citat:
toplim:Dobro, ici cu kod doktora, ali...
Poslednjih dana sam jeo neke salama i od tih salama mi nije pre izlazila alergija, a evo vec 5 dana imam neke tufne po telu kao bubuljice od komaraca i svrbe ko djavo... To mi se desavalo i kad sam bio klinac ali eto i sad posle dvaes' godina opet mi se pojavilo, nervira me... Kako mogu da znam na sta sam alergican i ako saznam kako mogu da znam sta da ne jedem ?


Po ovome sto si napisao, ovo je urtikaria i moze da bude vrlo nezgodna. Imala sam ja to, trajalo je mesecima, primala sam sve moguce terapije protiv alergije, inekcije Sinopena, lek Claritin i nista mi nije pomoglo! Na kraju sam dobila skoro anafilakticki sok, sva se nadula, pocela da gubim moc govora i na svu srecu je moja majka bila toliko prisebna da pozove hitnu pomoc, koja me je prebacila u Urgentni centar, gde su mi dali adrenalin!

Osip je trajao mesecima, nisu uspeli da utvrde od cega je! Ti alergo-testovi su vrlo nepouzdani. Jer nije moguce da meni apsolutno nije nista pomoglo da se osip povuce, cak je bivalo sve gore, sve do te noci. Jedino sa cim sam povezala tu eskalaciju je Andol, koji sam uzela zbog neke prehlade. Ali i ranije sam pila Andole/Aspirine i nikad mi nista nije falilo, niti sam alergicna ikad bila na neke lekove. Nisam ustvari bila alergicna ni na sta!

I kad su me te noci prebacili u Urgentni i dali adrenalin, otoci su se povukli, ja sam prodisala, ali su fleke pocele da menjaju oblik, potamnele su i postale tamno crvene. Povlacile su se narednih nekoliko dana, nisam smela iz kuce da izadjem.

Sto je najcudnije, posle te noci nikad se vise nista nije pojavilo!!! Ja sam nastavila da zivim zivot kao pre, ali od alergije ni traga! Samo sam prestala da pijem Aspirine/Andole i presla na Paracetamol kad mi treba. Ali opet, alergija nije izbila od Andola, nego od njega samo eskalirala. A trajala je mesecima. Bilo je uzasno, ujutru se malo povuce, pa tokom dana samo pocnu da izbijaju ti pecati po celom telu i po licu, svrbelo je grozno. Bilo me je blam na ulicu da izadjem!

Tako da sam ja na kraju sve to povezala sa stanjem u glavi! Kao sto i mnoge druge bolesti poticu iz glave, a na telu je samo manifestacija

Preispitaj ti malo svoj zivot, to ti je moj iskreni savet, iz licnog iskustva!
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-132-230.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Alergija, kako da proverim alergicnost ?29.04.2010. u 18:34 - pre 170 meseci
@mmix,ono sto sam napisao sam doziveo na sopstevnoj kozi
ne secam se POTPUNO u detalje
ali znam da nije bilo nikakvih skalpela niti secenja

i koliko se secam, na podlaktice mi je stavljala alergente,a ne na nadlaktice
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Alergija, kako da proverim alergicnost ?29.04.2010. u 20:57 - pre 170 meseci
scenario je otprilike ovakav:
oticices kod lekara, pregledace te i dace ti terapiju od antihistaminika i kortikosteroida... ako bas insistiras, uradice ti test na neke alergene i mozda naci da si na nesto alergican, sto u tvom trenutnom slucaju moze da bude potpuno beznacajno... ako terapija ne daje bas najbolje rezultate, reci ce ti da polako menjas navike, ishranu itd, ali ce sigurno prvo poci od toga da promenis prasak za ves ili da bolje ispiras isti...

obrazlozenje:
opisanih alergija ima mali milion, a sansa da otkriju bas taj alergen je jednaka 1/mali milion... i ako se bas posreci da se tvoj alergen nalazi u nekoj grupi koja se cesce pojavljuje pa postoje realne mogucnosti u nasem zdravstvu da se otkrije, obicno do tada simptomi i prodju... a sutra te mozda zakaci alergija na neki treci alergen i tako u krug...

u sustini, nije problem leciti alergiju, problem je naci alergen i ukoliko je uopste moguce, izbegavati ga...
 
Odgovor na temu

burex
46°05'N 19°39'E

Član broj: 24964
Poruke: 987
*.adsl.eunet.rs.



+679 Profil

icon Re: Alergija, kako da proverim alergicnost ?29.04.2010. u 20:58 - pre 170 meseci
Prick test u Subotici je prošao OK u mom slučaju - nemam zamerki. Bocnu te 10tak puta nečim što liči na mini žilet i kapnu iz nekih bočica rastvor sa alergenom na njih, pa pratiš situaciju. Ja sam se zacrveneo kod polena breze i orasa, kao i moj ćale (a interesantno je to da oboje nismo bili alergični ni na šta, sve do pre 2 godine). Antihistamini nam pomažu, tako da ćale tuče bilo šta bazirano na Loratadinu (Pressing uglavnom, Claritine je skuplji) a meni bolje idu lekovi bazirani na Cetirizinu (Letizen - najjeftiniji trenutno među njima). Domaći Bronal je zaista najjeftiniji (120din za 20 tableta), ali je matora tehnologija u pitanju i zabranjen je za prodaju na zapadu jer je povezana mogućnost problema sa srcem kada se pije taj lek u kombinaciji sa sokom od grejpfruta. @toplim: Probaj dakle neke od ovih lekova dok ne stigneš do doktora, jer su uglavnom bezopasni a mogu ti pomoći dosta. Nemoj ih piti na dan kada budeš išao kod doktora kako bi verodostojno mogao da izmeri jačinu reakcije tvog tela na alergene.

Inače, ja sam ospice dobijao kao klinac zbog korišćenja tadašnjeg Bohora (omekšivač za rublje) tokom pranja, ali sada tih problema nemam. Vidi da li je možda i do toga, jer kao što sam rekao, ponekad alergijske reakcije znaju da se pojave tek tako, a znaju i da nestanu - opet tek tako. U svakom slučaju vuci zadnjicu kod doktora što pre, jer iako sada možda možeš da izdržiš efekte alergijske reakcije, pre ili kasnije će te svrab i crvenilo žestoko iznervirati.
A man is smart. People are stupid.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7174 Profil

icon Re: Alergija, kako da proverim alergicnost ?29.04.2010. u 21:06 - pre 170 meseci
I mene su bogme "reckali" sa nekim ziletima, al' to je bilo pre oko 10 godina jos... mozda su promenili strategiju. Nije bilo bog zna kako bolno, mozda samo blago neprijatno ali u kakvom je stanju zdravstvo bilo to i nije bilo lose.

Sve u svemu, moj problem resava veca od obicne doze loratadina (2 puta dnevno) i eventualno kapi za nos sa antihistaminom (natrijum kromoglikat?) par meseci koliko traje pos*ano cvetanje travuljage posto sam alergican na travu (ne onu sto se pusi :-)

Problem je sto je svako drugaciji i alergican na druge stvari, i sa varijabilnim stepenom intenziteta - tako da je jedino resenje otici kod doktora uraditi test i nadati se da ce test da potrefi alergen... i, u isto vreme, probati nekoliko vrsta antihistamina pa koji najbolje deluje - taj koristiti.

Jedan zez sa antihistaminima je sto oni jaci sto garantovano deluju imaju losu nuspojavu - izazivaju pospanost. Neki od njih se koriste kao tablete za spavanje (doksilamin - doxyamine, recimo - inace jedan od najjacin antihistamina). Kad putujem koristim te tablete za spavanje koje su u stvari antihistamini, i secam se da na prolece ako negde putujem, kad se vratim po par dana nemam nikakve probleme u "sred sezone" zbog tih jakih antihistamina... ali sta vredi kada te ubiju ko zeca kad ih popijes.

Tako da jedino ostaju ovi "deciji" koji ne uspavljuju (loratadin, cetirizin, astemizol...) - koji nemaju te nuspojave ali su i dosta slabiji. Meni recimo ni jedan od njih u standardnim dozama ne cini ama bas nista... kijam k'o blesav.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Srđan Pavlović
Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.145.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Alergija, kako da proverim alergicnost ?29.04.2010. u 21:16 - pre 170 meseci
sad se setih :)

http://dudarim.com/index.php?itemid=32


 
Odgovor na temu

EmilijaV
Forumska tetka
Beograd

Član broj: 159453
Poruke: 206
*.dynamic.sbb.rs.



+62 Profil

icon Re: Alergija, kako da proverim alergicnost ?29.04.2010. u 21:17 - pre 170 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:  i, u isto vreme, probati nekoliko vrsta antihistamina pa koji najbolje deluje - taj koristiti.


Opet iz licnog iskustva, a patila sam od raznih alergija, uglavnom disajnih, ne samo od urikarije (koprivnjace)...

Ni jedan lek (a svi su na bazi antihistamina) mi nije pomogao!!! Jedini efekat koji su izazvali je bio da sam mogla da spavam po 16 sati dvevno i da jedem kao manijak! A nisu ni mnogo zdravi.

Jedino sto mi je pomoglo je da eliminisem alergen iz okruzenja. Ali ne pomocu tih testova, nego kad provalim sama sta izaziva. Tako je bilo sa jelkom za NG, koja je u zatvorenom prostoru ispustala neki divan miris. Ali taj miris je upravo meni izazivao gusenja. A provalila sam tako sto sam povezala da dok jelka ije bila u nuci, meni nije bilo nista, od kad je uneta, to je pocelo. Onda sam lepo izbacila jeliku i sve je bilo OK.

Fazon je u tome sto na neke stvari se ne mora biti alergican do odredjenog momenta. I nema pravila kad ce da proradi, kad da nestane.

Isto tako ni alergo-testovi nisu najpouzdaniji, jer moze da se desi na nisi alergican ni na sta, ali u nekoj kombinaciji, ili u nekim okolnostima jesi.
 
Odgovor na temu

burex
46°05'N 19°39'E

Član broj: 24964
Poruke: 987
*.adsl.eunet.rs.



+679 Profil

icon Re: Alergija, kako da proverim alergicnost ?29.04.2010. u 22:40 - pre 170 meseci
Evo vam da vidite da nije ništa strašno otići na prick test, ovako izgleda:

Jedino što nema test za histaminsku salamu
A man is smart. People are stupid.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Alergija, kako da proverim alergicnost ?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8814 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.