Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Autorska prava usporavaju razvoj civilizacije!?

elitemadzone.org :: MadZone :: Autorska prava usporavaju razvoj civilizacije!?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 8411 | Odgovora: 40 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

djyova
Pozarevac

Član broj: 101973
Poruke: 1018
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.youtube.com/djyovaser..


+775 Profil

icon Autorska prava usporavaju razvoj civilizacije!?30.05.2010. u 02:51 - pre 169 meseci
Da li ste primetili da je u poslednje vreme sve manje dobrih i gledljivih filmova, zanimljive i slušljive muzike, novih i revolucionarnih tehničkih uređaja, neophodnih i željno iščekivanih lekova, primamljivo i moderno dizajniranih proizvoda...

Jednostavno je postalo nemuguće da se napravi bilo koji nov proizvod, a da se bar nekim svojim delom ne dotakne nekog već postojećeg patenta! Na neki način se ovom dosadašnjom copyright metodom, i registracijom patenata na ovaj način, usporava razvoj i napredak civilizacije!

Koliko bi se novih i jedinstvenih proizvoda pojavilo na tržištu da licencna politika nije ovakava kakva jeste? Koliko bi naša civilizacija bila naprednija da je sve javno dostupno i "na izvol'te" za kreiranje novih proizvoda?

Koliko se meni čini, za nekoliko, ili nekoliko desetina godina, ljudsko društvo će doći do tačke kada praktično ni jedan izum neće biti moguć, osim ako se za i najmanje, procentualno beznačajno korišćene nečijeg patenta, ne izdvoje enormne količine novca!

Na primer pojavi se neki naučnik koji izmisli lek za rak! Taman kada planira da objavi svoj pronalazak, saznaje da je 1% tehnologije za izradu tog leka pod copyright-om neke firme ili pojedinca. Ta firma ili pojedinac mu traže enormne količine novca, i pošto naučnik nema te količine novca, a pošto mu principi i etika ne dozvoljavaju da lek prepusti monopolu nekolicine, lek nikada ne biva javno objavljen! Ljudi i dalje umiru, a svet je uskraćen za vanserijsko dostugnuće!

Da li bi naša civilizacija stigla ovde gde je sada da je od svojih početaka primenjivala patentnu politiku? Da li bi danas uživali u svim blagodetima moderne civilizacije, ili bi još uvek živeli u srednjem veku? Možda ne bi stigli ni dotle, već bi još živeli u kamenom dobu, ili bi jednostavno ljudska rasa izumrla!

Zamislite situaciju da su ljudi u prapočecima "stavili" patent na vatru, na točak, na strele, na tehnologiju topljenja i livenja metala...

Da li bi danas naša ciilizacija bila daleko naprednija, da se novim proizvodom smatra bilo šta što se bar za 1% razlikuje od svega dosadašnjeg?

Da li samoživi, ljubomorni, škrti, sebični i megalomanski vlasnici patenata ustvari samo usporavaju razvoj civilizacije!?
 
Odgovor na temu

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
*.dynamic.sbb.rs.



+136 Profil

icon Re: Autorska prava usporavaju razvoj civilizacije!?30.05.2010. u 05:03 - pre 169 meseci
apsolutno se slazem...

kas spomenu filmove recmio kad je izasao aavtar ceo svet se okomio na reditelja a bukvalno su poredili takve male segmente filma - ono ima cak i da je plagijat strumfova ?%$#

Ja smatram da recimo opstoji verovatnoca da dve osobe na dva izolovana kraja sveta izmisle apsolutno istu stvar (recimo kompoziciju muzicku) i ovako koliko stoji posto je intelektualna svojina toliko zasticena sve se svodi na to ko je prvi smislio...
Opet sto se tice filmova mnogi kreativi ljudi su dosta ograniceni, recimo ja naprimer kao obozavatelj star wars serijala bi bas voleo da vidim brojne remake-ove filma i druge verzije al jbg sta ces kad covek koji je to prvo smislio ima toliki egoisticni nagon da poziva zakon u pomoc da se niko drugi ne igra sa njegovim likovima... Mislim svet u kojem se samo prozizvod ceni a tehnologija ili intelektualni proizvod jednostavno ne bi smeli da se zastite i budu privatno vlasnistvo bi bio mnogo bolji.

Da se malo bolje razumemo o cemu se radi:

Na primer program je "proizvod" i ako se ne sastoji od materijalnih elemenate - npr windows,autocad itd
ali slika/video/pesma/logo ne mogu biti proizvodi ili zasticeni zato sto se time ogranicavaju resursi koji nemogu biti pripisani kao privatno vlasnistvo..

ono to bi bilo kao da neko zastiti autorska prava na promenljivu integer pa niko ne bi smeo da programira pomocu nje nego bi morao da izmislja novu ili da ide okolo. Ili docice do toga da zastite crvenu boju, pa plavu... pa ton od 40hz... ne ide to tako.

Tek mi nisu jasni umetnici. Ja komponujem, i voleo bih da naplatim svoju kompoziciju, ali smatram da to mogu samo jednokratno i to koliko se snadjem kao na svakom trzistu. Ali da ja ocekujem da sledecih 30 godina svako ko to koristi na reklami ili radiju meni placa to je apsurd... ili da niko ne sme da smisli SLICNO... to je egoisticno , sebicno i licemerno i to nije umetnik. Ako ikad bude na radiju neka od mojih kompozicija to ce mi biti veca ardost od bilo kakvih para i bio bi mi apsurd da trazim tom radiu dinar zato sto pusta moju kompoziciju, ali jbg razliciti su ljudi... to su isti oni sto misle i da je svaka druga regulacija "dobra" po jadne lemminge...

u svakom slucaju, nadam se da cu doziveti svet slobode jednog dana.

 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Autorska prava usporavaju razvoj civilizacije!?30.05.2010. u 08:07 - pre 169 meseci
Patentna i autorska prava su sasvim logicna i neophodna.

Nije problem u njima nego u ceni koriscenja patenata i autorskih dela koja je cesto poptuno nerealna i ucenjivacka.
 
Odgovor na temu

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
*.dynamic.sbb.rs.



+136 Profil

icon Re: Autorska prava usporavaju razvoj civilizacije!?30.05.2010. u 08:19 - pre 169 meseci
Citat:
Predrag Supurovic: Patentna i autorska prava su sasvim logicna i neophodna.

Nije problem u njima nego u ceni koriscenja patenata i autorskih dela koja je cesto poptuno nerealna i ucenjivacka.


u muzici i umetnosti nisu logicna. To bi bilo kao da nam svima daju isti paket lego kockica i ko patentira nesto da ostali vise nemaju pravo to da naprave pa cak i da nisu videli to od drugog.

nemam reci za muzicara koji nema sramotu da za svoju kompoziciju kaze da je samo on iskomponovao takvu, a da ne postoji takav ne bi bilo ni potrebe za autorskim pravima.

a zasta su po tebi neophodna autorska prava?
 
Odgovor na temu

barakuda111

Član broj: 122532
Poruke: 180
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+32 Profil

icon Re: Autorska prava usporavaju razvoj civilizacije!?30.05.2010. u 08:42 - pre 169 meseci
djyova slazem se u potpunosti.

Malo sam iznenadjen sto je tako, ali slazem se i sa anakinom ;) TPB FTW


Ljubav, mir & sir
 
Odgovor na temu

Onaj

Član broj: 260000
Poruke: 131
*.dynamic.adsl.itsisp.net.



+196 Profil

icon Re: Autorska prava usporavaju razvoj civilizacije!?30.05.2010. u 09:14 - pre 169 meseci
Autorska prava su najbolji izum civilizacije jer stite ljude koji su ulozili svoj trud, svoje vreme, svoju pamet i svoju kreativnost u stvaranje autorskog dela (ili nekog patenta, svejedno) i ne dozvoljavaju da im neka budala tek tako ukrade ono sto je njihovo intelektualno vlasnistvo. Normalno je da nekreativnoj masi jako smeta postojanje autorskih prava.
Slobodan i otvoren internet = elementarno ljudsko pravo
 
Odgovor na temu

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
*.dynamic.sbb.rs.



+136 Profil

icon Re: Autorska prava usporavaju razvoj civilizacije!?30.05.2010. u 09:28 - pre 169 meseci
postojanje autorskih prava ne smeta nekreativnoj masi vec kreativnoj jer seogranicava njihovia kreatinvost.
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Autorska prava usporavaju razvoj civilizacije!?30.05.2010. u 09:37 - pre 169 meseci
Kada nastaje novi patent možeš koristiti do 30% od onoga što već postoji. Ostalo mora biti isključivo tvoje ili moraš platiti ako želiš da kopiraš. Odatle sledi da ti zakoni u stvaru podstiču kreativnost a ne kako ti kažeš imaju nameru da je sputavaju.
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.dynamic.sbb.rs.



+768 Profil

icon Re: Autorska prava usporavaju razvoj civilizacije!?30.05.2010. u 09:46 - pre 169 meseci
@Anakin

Kako bi razlikovao slucaj kada neko ukrade pesmu i slucaj kada dvoje na dva kraja sveta u isto vreme naprave istu pesmu(sto je btw manje verovatno nego da dobijem na lotou 100 puta zaredom ali ajd)?
 
Odgovor na temu

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
*.dynamic.sbb.rs.



+136 Profil

icon Re: Autorska prava usporavaju razvoj civilizacije!?30.05.2010. u 09:47 - pre 169 meseci
da ali sta ako sam ja sasvim slucajno smislio nesto sto lici 70%??? znaci ko prvi devojci njemu devojka...
Mora da razumes da je muzika umetnost OGRANICENIH RESURSA, i ne bi trebalo da se neko postavi kao VLASNIK odredjene KOMBINACIJE TONOVA.
 
Odgovor na temu

Onaj

Član broj: 260000
Poruke: 131
*.dynamic.adsl.itsisp.net.



+196 Profil

icon Re: Autorska prava usporavaju razvoj civilizacije!?30.05.2010. u 10:14 - pre 169 meseci
@anakin14

Bregovic bi crk'o od srece da te cuje
Slobodan i otvoren internet = elementarno ljudsko pravo
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.dynamic.sbb.rs.



+768 Profil

icon Re: Autorska prava usporavaju razvoj civilizacije!?30.05.2010. u 11:00 - pre 169 meseci
Citat:
anakin14: da ali sta ako sam ja sasvim slucajno smislio nesto sto lici 70%??? znaci ko prvi devojci njemu devojka...
Mora da razumes da je muzika umetnost OGRANICENIH RESURSA, i ne bi trebalo da se neko postavi kao VLASNIK odredjene KOMBINACIJE TONOVA.


Ma niko to ne spori, znam i ja da sviram i razumem to ali opet nemas resenje za problematiku iz mog pitanja. Kako razlikovati to da li je neko slucajno smislio nesto sto vec postoji ili je ukrao. Evo ja bas sad sviram nesto random i gle cuda pogodio sam isto sto je bilo hit pre 40 godina. Ne ide to tako. Ti u tvojoj kuci i za svoju dusu mozes da sviras sta god hoces ali ako si resio da to publikujes i uzimas pare onda neka pravila moraju da se postuju. Razumem ja da si ti nesto smislio, a nisi znao da je neko pre 40 godina vec odsvirao ali jednostavno ne postoji nacin da se to odvoji od kradje. Voleo bih da cujem tvoj predlog kako bi to resio.
 
Odgovor na temu

Onaj

Član broj: 260000
Poruke: 131
*.dynamic.adsl.itsisp.net.



+196 Profil

icon Re: Autorska prava usporavaju razvoj civilizacije!?30.05.2010. u 11:38 - pre 169 meseci
Citat:
tdusko: ti nesto smislio, a nisi znao da je neko pre 40 godina vec odsvirao ali jednostavno ne postoji nacin da se to odvoji od kradje. Voleo bih da cujem tvoj predlog kako bi to resio.


Samo ce se to vremenom srediti. Autorska prava isticu za cini mi se 70 godina od smrti autora pa ce tako vremenom sve vise kompozicija da bude sa isteklim autorskim pravima. Onda ako resis da za svoju promociju ili ekonomski iskoristis nesto sto vec postoji a istekla su autorska prava samo navedes autora i da je to tvoje njegova obrada ili prerada ili izvodjenje i sl. (navedes onog sto je pre tebe to smislio kako ne bi povredio njegovo moralno pravo) i resio si problem!
Slobodan i otvoren internet = elementarno ljudsko pravo
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Autorska prava usporavaju razvoj civilizacije!?30.05.2010. u 12:22 - pre 169 meseci
Po meni je mnogo veci problem sa patentima i autorskim pravima duzina njihvog trajanja. Patent koji vazi 20 godina je nekada imao smisla kad je stepen tehnoloskih otkrica bio sporiji, danas zaista samo sluzi za punjenje dzepova na stetu daljeg razvoja. Farmaceuti su to prvi osetili na kozi, njima se sad patenti za lekove racunaju 5 godina, po meni bi tako trebalo i sa svim ostalim narocito softverskim patentima (ako ih vec nije moguce ukinuti potpuno). Autorska prava su posebna prica.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
*.dynamic.sbb.rs.



+136 Profil

icon Re: Autorska prava usporavaju razvoj civilizacije!?31.05.2010. u 01:40 - pre 169 meseci
jos jedan primer je ako neko slika neku panoramu ili neki dogadjaj po tom zakonu to ga cini jedinim vlasnikom te fotografije i recimo novina ne sme objaviti tu sliku bez da mu plati i da napise da je on vlasnik a realno moze sa fotoaparatom uslikati situ takvu. Mislim poenta je da nemoz slika biti privatno vlasnisto kada je vec svako moze slikati i sve se svodi na ko prvi devojci...
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Autorska prava usporavaju razvoj civilizacije!?31.05.2010. u 06:31 - pre 169 meseci
Pa nije nikome zabranjeno da napravi istu fotografiju. Ako mozes vako da napravi istufootografiju nek ejenapravi. Onda tek nema potrebe da koristi tudju, zar ne?

Ako hoces da koristis tudju onda moras autoru da nadoknadis potroseno vreme, ulozena sredstva i sve ostalo kako se dogovorite.
 
Odgovor na temu

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
*.dynamic.sbb.rs.



+136 Profil

icon Re: Autorska prava usporavaju razvoj civilizacije!?31.05.2010. u 06:38 - pre 169 meseci
a da li mogu da odem i da uslikam ja istu i da je koristim?
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Autorska prava usporavaju razvoj civilizacije!?31.05.2010. u 06:48 - pre 169 meseci
To to niko ne moze zabraniti, osim ako se radi o nekom objektu za cije fotografisanje je potrebna dozvola.
 
Odgovor na temu

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
*.dynamic.sbb.rs.



+136 Profil

icon Re: Autorska prava usporavaju razvoj civilizacije!?31.05.2010. u 06:57 - pre 169 meseci
onda je sa fotografijom ok, ali pazi sad ako analogno tome sa fotografijom napravis ISTU KOMPOZICIJU ti krsis zakon, a kako je fotografija skup piksela ili boja tako je i kompozicija skup tonova...
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Autorska prava usporavaju razvoj civilizacije!?31.05.2010. u 07:38 - pre 169 meseci
Mislim da bi to važilo samo ako bi uspeo da napraviš potpuno identičnu fotografiju i to samo ako je na njoj nešto što nije javno dostupno za fotografisanje.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Autorska prava usporavaju razvoj civilizacije!?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 8411 | Odgovora: 40 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.