Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nazivi beogradskih ulica - nije svejedno

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Nazivi beogradskih ulica - nije svejedno

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 37582 | Odgovora: 85 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ArsenLupen
BG

Član broj: 57292
Poruke: 79
*.adsl-a-6.sezampro.rs.



+198 Profil

icon Re: Nazivi beogradskih ulica - nije svejedno16.06.2010. u 03:33 - pre 168 meseci
@ntojzan

Dodao sam 2 reci da ne bi bilo zabune.
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.ptt.rs.



+257 Profil

icon Re: Nazivi beogradskih ulica - nije svejedno16.06.2010. u 06:40 - pre 168 meseci
Citat:
ntojzan: A ateiste cemo da spalimo ili da vesamo?

Da vesamo pa da spalimo :)

Ajde ta promena na politickom nivoJu, to jos mogu i da shvatim, ali da neko promeni naziv ulice NISEFORA NIEPSA, pionira fotografije U GENERALA MILUTINA VLAJICA (ma ko taj bio)???? Sta je jadan Nisefor skrivio, ime mu nije dovoljno patriJotski zvucalo?

P.S. Da ne bude zabune, u okolini postoji i ulica BRAĆE ŠKEROVIĆA, o kojima ne mogu da pronadjem ko su bili, kao ni ovog generala... ali verovatno mnogo patriJotskije zvuce...
Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

Hadžihalef

Član broj: 255753
Poruke: 92
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+11 Profil

icon Re: Nazivi beogradskih ulica - nije svejedno16.06.2010. u 07:13 - pre 168 meseci
Citat:
U GENERALA MILUTINA VLAJICA (ma ko taj bio)????

He,he...

...pa kad ga nema u crvenoj evidenciji tražiš ga u crnoj u kojoj ćeš naći da je on svojevremeno bio Dražin pretpostavljeni.

Jedan te isti članak vrti se na celom netu, pa ako te interesuje...

...jer mene nije...

...a negde u tom članku se pominje i dotični

http://www.google.rs/search?hl...&aql=&oq=&gs_rfai=

To, najverovatnije, crveni i crni , uz svesrdnu asistenciju plavo-žutih, vode strogo računa o mentalnoj ravnoteži tintara svojih pacijenata...
 
Odgovor na temu

srdjan_m
Programer
St.Pazova

Član broj: 29217
Poruke: 262
*.masel.rs.



+12 Profil

icon Re: Nazivi beogradskih ulica - nije svejedno16.06.2010. u 07:39 - pre 168 meseci
Ajde da nekome smetaju S. Kovačevć, E.Kardelj, A.Ranković i slični (iako su ti ljudi deo naše istorije i po meni nema potrebe menjati stare nazive ulica), šta su bogu skrivili general Ždanov i maršal Tolbuhin ? To su ljudi koji su najaktivnije učestvovali u oslobođenju Beograda od Nemaca, verovatno više od ovih naših. Naravno, posle posete Medvedeva Beogradu odjednom se "ispravlja greška" pa se vraćaju nazivi tih ulica ali na druge lokacije. Nekako mi se čini da bi ovi naši pre postavili ulicu A.Hitlera i B.Musolinija nego nekog ko se borio za ovu zemlju, bio on komunista ili ne samo da zadovolje neke svoje komplekse i dodvore se zapadu (kojeg je verovatno mnogo pa briga za nas).
Uvek će se provlačiti priča "da, ali ulica se ovako zvala i pre 60 godina pa su komunisti promenili sve nazive, a mi smo samo vratili stari naziv..." ali kao što već neko reče pre mene, treba jednom podvući crtu i stati sa izmenama naziva. Najlakše je promeniti tablu na dva kraja ulice ali šta ćemo sa dokumentima ljudi koji žive u toim ulicama, navigacionim uređajima, kartografima ?
 
Odgovor na temu

deerbeer
Beograd

Član broj: 174418
Poruke: 1189
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+395 Profil

icon Re: Nazivi beogradskih ulica - nije svejedno16.06.2010. u 08:37 - pre 168 meseci
Menjaju imena ulica zato sto ova bagra nesposobna nije u stanju nista drugo da promeni .
Samo budale i psihopate mogu da pljuju po svojoj istoriji kakva god da je .
Ako ne postujes svoju istoriju nece te niko drugi ceniti i postovati .

Djure Djakovica -> Vanizelosova http://en.wikipedia.org/wiki/Eleftherios_Venizelos
Mora da je ovaj bio mnogo bitna civija za srpsku istoriju , i da je necim zaduzio ovaj narod :)


Viva lollapalooza
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Nazivi beogradskih ulica - nije svejedno16.06.2010. u 08:52 - pre 168 meseci
Koji su to ovi ?
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Nazivi beogradskih ulica - nije svejedno16.06.2010. u 09:21 - pre 168 meseci
Citat:
Jbyn4e

P.S. Da ne bude zabune, u okolini postoji i ulica BRAĆE ŠKEROVIĆA, o kojima ne mogu da pronadjem ko su bili


Revolucionar :D

Citat:
Izvršni narodni odbor Velike podgoričke skupštine dekretom od 12. februara 1919. godine otvorio je Veliku gimnaziju – realnu i mješovitu. Godine 1960. škola dobija ime po revolucionaru Slobodanu Škeroviću, koje i danas s ponosom nosi.


http://www.gimnazijapg.com/


Kontam da i brat pripada istoj bransi.
 
Odgovor na temu

MicrosoftCorporation
Veselin Veselinovic
tako blizu a tako daleko

Član broj: 55747
Poruke: 75
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: msn.com


+5 Profil

icon Re: Nazivi beogradskih ulica - nije svejedno16.06.2010. u 23:55 - pre 168 meseci
Citat:
Izvoljski:

Justin Popovic je jednom posle rata putovao vozom sa par skojevaca i posto su ga zacikavali za mantiju on ih upita:

- da li ste vi Srbi ?
- jesmo !
- a kako znate da ste Srbi ?
- znamo tako sto smo rodjeni u Srbiji.
- e pa deco i vo se rodi u Srbiji, ali nije Srbin !

 


Da je taj Justin imao bar delić pameti "jednog običnog srpskog vola" bio bi danas poštedjen da ga u gluposti citiraju - ukoliko je gore navedeno zaista njegova izjava.

Nekad nije loše biti pažljiv na časovima:

http://sr.wikisource.org/sr-el...D0%B3_%D0%B2%D0%BE%D0%BB%D0%B0

P.S. - za one koji se nakon 100 i više godina nisu susreli sa ovim delom - preporučuje se pažljivo čitanje - nikad nije kasno :)


Citat:
- Čime se ponosi moj gazda i ostali njegovi sugrađani, Srbi? Zašto toliko dižu glave i s naduvenom gordošću i prezrenjem gledaju na moj rod?... Ponose se otadžbinom, ponose se time što im je milostiva sudbina dodelila da se rode ovde u Srbiji. Pa i mene je majka otelila ovde u Srbiji, i ne samo da je ovo otadžbina moja i oca moga, već su i moji stari kao i njihovi, svi zajedno, prešli u ove krajeve još iz stare slovenske postojbine. Pa niko od nas volova ne osećaše ponos zbog toga, već smo se mi uvek ponosili time koji više tereta uzbrdo može povući, a nijedan vo do danas ne reče nekom švapskom volu: „Šta ti hoćeš, ja sam srpski vo, moja je otadžbina ponosna zemlja Srbija, tu su se otelili svi moji stari, tu su, u ovoj zemlji, i grobovi predaka mojih.“ Bože sačuvaj, time se mi nikad nismo ponosili, to nam ni na um nije padalo, a eto se oni i time ponose. Čudni ljudi!


Citat:
Ponose se verom, a ne veruju ni u šta. Što sam ja kriv i moj ceo rod što nas ne primaju u hrišćane. Vera im kaže „ne ukradi“, a eto moj gazda krade i pije za te novce što je od krađe dobio. Vera im nalaže da čine dobro bližnjem svome, no oni jedan drugom samo zlo čine. Kod njih je najbolji čovek, koga smatraju za primer vrline, ako samo ne čini zla, a već, razume se, da niko i ne pomišlja da zahteva od koga da, sem toga što nikome zla ne čini, učini i dobro. I eto na šta su spali da su im primeri vrlina ravni svakoj beskorisnoj stvari, koje samo nikom zla ne čine.


Citat:
- Eto našto je taj ponosni potomak upotrebio slobodu, koju su mu krvlju preci izvojevali. Ajde, moj je gazda pijan i krade, ali na šta su je drugi upotrebili? Samo da ne rade ništa i da se ponose prošlošću i zaslugama svojih starih, u kojima oni nemaju nikakva udela ni koliko ja. A mi volovi ostali smo isto tako vredni i korisni rad nici kao što su naši stari bili. Volovi smo, to jeste, ali se ipak možemo ponositi svojim mučnim današnjim radom i zaslugama.



[Ovu poruku je menjao MicrosoftCorporation dana 17.06.2010. u 01:08 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao MicrosoftCorporation dana 17.06.2010. u 01:34 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Pirossi

Član broj: 7692
Poruke: 234
*.dynamic.sbb.rs.



+968 Profil

icon Re: Nazivi beogradskih ulica - nije svejedno17.06.2010. u 00:19 - pre 168 meseci
Radoje Domanović je genije
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-213-198-193-231.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Nazivi beogradskih ulica - nije svejedno17.06.2010. u 15:49 - pre 168 meseci
beltrammi ti stvarno imas nekih problema

koji k ti smetaju ulice koje se zovu po nekim gradovima i mestima iz npr. hrvatske? ili amerike ili p...materine??

popij jedan bensic i lepo spavaj
 
Odgovor na temu

Izvoljski

Član broj: 254951
Poruke: 102
..9-r.retail.telecomitalia.it.



+43 Profil

icon Re: Nazivi beogradskih ulica - nije svejedno17.06.2010. u 18:22 - pre 168 meseci
Citat:
Da je taj Justin imao bar delić pameti "jednog običnog srpskog vola" bio bi danas poštedjen da ga u gluposti citiraju - ukoliko je gore navedeno zaista njegova izjava.


Justin je svetac, a ti si magarac !
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-213-198-193-231.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Nazivi beogradskih ulica - nije svejedno17.06.2010. u 19:42 - pre 168 meseci
@administracija,
dokle ce se tolerisati izivljavanje ovog korisnika i njegovo prozivanje pogrdnim imenima drugih korisnika?
 
Odgovor na temu

Hadžihalef

Član broj: 255753
Poruke: 92
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+11 Profil

icon Re: Nazivi beogradskih ulica - nije svejedno17.06.2010. u 21:35 - pre 168 meseci
Dokle god se ta ista administracija precizno ne dogovori šta je uvreda, a šta nije!

Definitivno se novi standardi ponašanja na forumima uspostavljaju ovde:

http://www.elitesecurity.org/t402225-0-Tumacenje-pravilnika


 
Odgovor na temu

maliradojca

Član broj: 55393
Poruke: 242
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+132 Profil

icon Re: Nazivi beogradskih ulica - nije svejedno17.06.2010. u 23:01 - pre 168 meseci
U SFRJ su se davala imena ulica po geografiji susedne republike. Ali nema vise SFRJ i bilo je ratova, pa i ulicama mogu da se promene takvi nazivi sto se mene tice.
Ima li u negde u Hrvatskoj Kragujevacke ulice, recimo? Sumnjam.
 
Odgovor na temu

kamarad

Član broj: 332675
Poruke: 21



+23 Profil

icon Re: Nazivi beogradskih ulica - nije svejedno29.02.2016. u 09:00 - pre 99 meseci
Nađoh ovu temu pa da pitam?
Juče, šetajući Banovim brdom, vidim tablu sa natpisom:



Meni ovo zvuči malo rogobatno, teže za izgovor? Ne znam zašto nije napisano ulica Ivana Turgenjeva ili prosto Turgenjeva a ne Turgenjevljeva?
Proguglao sam i našao:
Citat:
Prisvojni pridevi od prezimena na -ov grade se nastavkom -ljev: Pavlovljev (od Pavlov), Veselinovljev (od Veselinov), Lavrovljev (od Lavrov), Turgenjevljev (od Turgenjev).
Za lična imena dopušteni su prisvojni pridevi na ov i ljev: Miroslavov i Miroslavljev, Tomislavov i Tomislavljev, Borislavov i Borislavljev.

Po ovome, naziv je ispravan dok meni pade na pamet, kako bi ovo neki stranac izgovorio ako se meni sapliće jezik.
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Nazivi beogradskih ulica - nije svejedno29.02.2016. u 09:06 - pre 99 meseci
Natpis je gramatički ispravan, kao što si i sam primetio.
A to kako bi neki stranac izgovorio ime te ulice, koga boli uvo? Je l' treba da pretresamo i revidiramo sva imena, nazive ulica ili jela, da bi to nekom strancu (kome - Rusu, Amerikancu, Meksikancu, Makedoncu?) bilo lakše za izgovor? Mnogo se uvlačimo tim imaginarnim (a i realnim) strancima, u svakom pogledu.

[Ovu poruku je menjao SlobaBgd dana 29.02.2016. u 14:50 GMT+1]
 
Odgovor na temu

kamarad

Član broj: 332675
Poruke: 21



+23 Profil

icon Re: Nazivi beogradskih ulica - nije svejedno29.02.2016. u 09:25 - pre 99 meseci
Nije reč o bilo kakvom zavlačenju strancima u....nego o malo težem izgovoru.
Beograd beleži, bar po podacima koji su dostupni, porast turističkih poseta.
Treba misliti o svemu. Turizam je grana koja može doneti veliki profit ako bi smo se bar malo ponašali domaćinski.
Znači, ne sporim da je gramatički neispravno nego da je malo teže za izgovor a moglo je prostije.
Naravno, ovo je samo moje viđenje.
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Nazivi beogradskih ulica - nije svejedno29.02.2016. u 10:36 - pre 99 meseci
Svakako da je moglo prostije, po cenu da se ne poštuju ni pravopis ni gramatika. Prostije je i "ne znam" (forum ne dozvoljava da se ova reč pojavi spojeno, već je automatski rastavlja, iako sam je namerno napisao pogrešno, bez razmaka između ne i znam), "hrvacki" i tome slično. Ali nije pravilno. Hajde što nije pravilno, još i ružno zvuči. A ako je razlog "uprošćavanja" da nešto prilagodimo strancima, zbog turističke ponude, onde ne samo da je ružno nego je i glupo. U tom slučaju, možemo sve toponime, imena ulica, jela, istorijskih ličnosti, da transkribujemo tako da ih stranci razumeju ili da im bude lakše za izgovor.
A za naš jezik, tradiciju, fonetiku, kulturu - ko te pita. To ne donosi pare kao turizam.
 
Odgovor na temu

kamarad

Član broj: 332675
Poruke: 21



+23 Profil

icon Re: Nazivi beogradskih ulica - nije svejedno29.02.2016. u 10:40 - pre 99 meseci
Oprosti, a šta je tebi to pogrešno ako se kaže:
Citat:
Za lična imena dopušteni su prisvojni pridevi na ov i ljev: Miroslavov i Miroslavljev, Tomislavov i Tomislavljev, Borislavov i Borislavljev.
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Nazivi beogradskih ulica - nije svejedno29.02.2016. u 11:02 - pre 99 meseci
Ako je Tomislav, onda može Tomislavov. Odnosno ako je Tomislavov, znači da je koren Tomislav.

E, sad ako je Turgenjevljev(a), ne može koren te reči da bude Turgenj, već Turgenjev.
Da napravimo upoređenje sa našim imenima. Brankov most je most nekog Branka (tj dobio je ime po Branku). Da se taj po kome se zove most zvao Brankov (kao prezime, npr Rade Brankov), onda bi se most zvao Brankovljev most. Isto pravilo važi i za Turgenjeva.

Ovaj primer koji si ti citirao iz neke gramatike (ne mogu da nađem izvor) upravo je primer da postoji lakši izgovor (sa ov na kraju) i teži (sa ljev na kraju reči). Mada, ja sam onomad učio da nije isto Tomislavov i Tomislavljev.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Nazivi beogradskih ulica - nije svejedno

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 37582 | Odgovora: 85 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.