Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Fuji FinePix X100 - kraljevi!

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Fuji FinePix X100 - kraljevi!

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 12321 | Odgovora: 50 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.adriamedia.rs.



+896 Profil

icon Fuji FinePix X100 - kraljevi!20.09.2010. u 15:47 - pre 165 meseci
Godinama nista i onda... bum tras.

http://www.dpreview.com/news/1009/10091910fujifilmx100.asp

Pre-Photokina 2010: Fujifilm has announced the X100, a large-sensor compact camera aimed at professional and enthusiast photographers. Based around a 12Mp APS-C CMOS sensor, Fuji EXR processor and 23mm F2 Fujinon lens (equivalent to a 35mm semi-wideangle), the classically-styled camera features traditional analogue controls for shutter speed, aperture and exposure compensation. Of particular note is the new 'hybrid' viewfinder system which allows the user to switch between optical and electronic viewfinders and project detailed shooting information into the OVF. The spec is rounded off by 720p HD movie recording, a 460k dot 2.8" LCD, flash hot shoe, and magnesium alloy top and base-plate castings. The camera will be available from early 2011.
 
Odgovor na temu

AMomcil
Aleksandar Momcilovic
SW inzenjer
myVR Software
Oslo, Norveska

Član broj: 27189
Poruke: 773
*.80-203-106.nextgentel.com.



+1 Profil

icon Re: Fuji FinePix X100 - kraljevi!20.09.2010. u 17:47 - pre 165 meseci
Bombonica!
Steta samo sto ce biti skup dosta, ali nisu ni planirali da ih prodaju na buljuke..
 
Odgovor na temu

MirosIav
Pert

Član broj: 62687
Poruke: 479
*.adsl.eunet.rs.

ICQ: 33441225


+29 Profil

icon Re: Fuji FinePix X100 - kraljevi!22.09.2010. u 11:46 - pre 165 meseci
Previše retro ...
A pored toga preveliki i nema izmenljive objektive. Cena neće biti previsoka, najavljuju 1000 USD. Ali za nešto manje pare se može kupiti znatno upotrebljiviji Panasonic GF1 sa 40mm F1.7 objektivom, koji je dosta manji: http://www.bmupix.com/storage/post-images/X100_GF1_NEX5_c.jpg .
Ako je ovo početak nove serije Fuji-ja sa velikim senzorima, odlično, ali ovih dana ljudi traže malo više od fiksnog objektiva i zanimljivog koncepta tražila ...
 
Odgovor na temu

vamsi
Vladan Zervanov
ilustrator, honorarac
Beograd

Član broj: 164477
Poruke: 391
*.adsl-a-3.sezampro.rs.

Sajt: vanxee.deviantart.com


Profil

icon Re: Fuji FinePix X100 - kraljevi!22.09.2010. u 11:59 - pre 165 meseci
Meni se mnogo svidja bas zato sto je retro, iako verujem da nikad necu imati para za tako nesto.
Jedino sto mene interesuje je kolika mu je brzina odziva, jer mi se cini da bi mu najveca upotreba bila u Street Photography, a tu je brzina najvaznija.
Amateurs worry about sharpness
Professionals worry about sales
Photographers worry about light
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: Fuji FinePix X100 - kraljevi!22.09.2010. u 12:09 - pre 165 meseci
Ko hoce retro i da se duva pred svima ima ovo: http://a.img-dpreview.com/news/1009/leica/Leica-M9-Titanium.jpg


Btw puno para za nista spec.

1000e za aparat kao ovaj ne vredi.. (za te pare imate D7000 + 50 1.8) ako cemo cisto tehnicki...
 
Odgovor na temu

AMomcil
Aleksandar Momcilovic
SW inzenjer
myVR Software
Oslo, Norveska

Član broj: 27189
Poruke: 773
*.octaga.no.



+1 Profil

icon Re: Fuji FinePix X100 - kraljevi!23.09.2010. u 16:21 - pre 165 meseci
Kakve sad veze ima Nikon D7000 sa ovime? To je kao da neko gleda i razmatra malog kabrioleta, recimo Mazdu Miatu, i ti mu onda kažeš - To ne vredi love, za te pare imaš Pasata dizel karavan..

Nit može X100 što može D7000 as 50/1.8, niti D7000 što može X100. Bilo je i ranije kvalitetnih filmskih kompakata (Contax, Ricoh, Yashica, pa i Nikon, etc.) koji su koštali kao osredjni SLR, pa su imali svoju publiku. Imaće je tako i X100.

Iskreno, ja sam mislio da će Fuji tražiti i više para, jer su naglasili i da će izrada biti višeg kvaliteta - samo kućište, metalni brojčanici, itd. Ovako, u praksi će možda koštati slično kao recimo GF1 sa 20/1.7. Jeste da GF1 nudi izmenjive objektive, ali Fuji ima veći senzor, mnogima mnogo bolje kontrole i jako interesantno tražilo (koje bi bilo teško napraviti sa izmenjivim objektivima). Dimenzije su ipak slične, Fuji ima nešto veći profil, ali zato plići.
I mene najviše zanima kako će fokusirati, kao i kakav će ispasti taj objektiv u praksi.

Obzirom da zadnjih pola godine isključivo koristim Samsunga NX10 i 30/2.0 objektiv (kao jedini foto aparat) i da to fino funkcioniše, sasvim lepo bih mogao da se zamislim sa X100..
 
Odgovor na temu

beske

Član broj: 159958
Poruke: 1126
*.dynamic.sbb.rs.



+17 Profil

icon Re: Fuji FinePix X100 - kraljevi!23.09.2010. u 17:20 - pre 165 meseci
Citat:
AMomcil:...Iskreno, ja sam mislio da će Fuji tražiti i više para, jer su naglasili i da će izrada biti višeg kvaliteta - samo kućište, metalni brojčanici, itd.


Iskreno, ja sam mislio da ce FUJI izneti jedan ovakav aparat na Photokinu u operativnom stanju i sa kojim bar za pocetak moze i da se uslika ponesto, kad ono...
 
Odgovor na temu

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
*.adsl-a-1.sezampro.yu.

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Re: Fuji FinePix X100 - kraljevi!23.09.2010. u 17:35 - pre 165 meseci
Citat:


Ta Leica košta 23.000 evra.

Možda je prikladnije kupiti Leica X1, što je svakako skromniji i prikladniji način ulaganja u budućnost.
Takva Leica će kad tad imati vrednost na LEICA SHOP stranici, za razliku od ovog, priznajem preslaktog Fuji-ja, koji će vremenom izgubiti vrednost u svakom smislu, ako nekim slučajem ne prodje kao što je prošla i Sigma dp1.

Ovo u vr` glave da košta 500 evra, i to je to.

Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

 
Odgovor na temu

NShappy
Novi Sad

Član broj: 26248
Poruke: 704
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Fuji FinePix X100 - kraljevi!23.09.2010. u 20:51 - pre 165 meseci
Leica X1 ima minijaturni senzorčić. I te digitalne Lajke, prepakovani Panasonici neće imati baš neku kolekcionarsku vrednost.
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.adriamedia.rs.



+896 Profil

icon Re: Fuji FinePix X100 - kraljevi!24.09.2010. u 09:47 - pre 165 meseci
Zorane, ovaj Fuji ce da razbija.

Videcemo se na ovoj temi kad izadju testovi.

Onda cemo reci koliko realno vredi.

Ja cenim da je ubica.

A retko gresim.
 
Odgovor na temu

beske

Član broj: 159958
Poruke: 1126
*.dynamic.sbb.rs.



+17 Profil

icon Re: Fuji FinePix X100 - kraljevi!24.09.2010. u 12:40 - pre 165 meseci

Citat:
cozmo_im: ...ovaj Fuji ce da razbija.... ja cenim da je ubica.


A koji senzor je ovde u pitanju?

Sa kojim su to senzorom izasli na Photokinu?

Kad vec ovako tendeciozno baratamo terminima ubija, razbija, daj bar da znamo cime...







 
Odgovor na temu

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Re: Fuji FinePix X100 - kraljevi!24.09.2010. u 13:38 - pre 165 meseci
Citat:
cozmo_im: Zorane, ovaj Fuji ce da razbija.
Ja cenim da je ubica.


Mnogo je para, o tome se radi

Kompaktni aparat Lajka ili Oli Pen dimenzija, sa APS-C senzorom ... i fiksnim f/2 prime objektivom, jeste sasvim ispravan pravac u kome ide tržište.
Ali isti ti zahtevi tržišta, konkurencija i cene će ovaj aparat baciti u zaborav, bez obzira što je ovoliko lep.
Naprosto, za 6 meseci ćeš imati neki drugi Leica Like aparat, boljih karateristika i za manje para.

Pamtiće se prvi, Sigma DP1 ... kao prvi digitalac sa velikim senzorom ... a novac uložen u ovaj Fuji je bačena para.

Leica je statusni simbol, i njima bi se oprostilo da dodju na Photokinu bez senzora.
Fuji to sebi ne može da dozvoli

Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

 
Odgovor na temu

AMomcil
Aleksandar Momcilovic
SW inzenjer
myVR Software
Oslo, Norveska

Član broj: 27189
Poruke: 773
*.octaga.no.



+1 Profil

icon Re: Fuji FinePix X100 - kraljevi!24.09.2010. u 15:57 - pre 165 meseci
Leica X1 ima Sony APS CMOS senzor od 12 MP (kao Pentax K-x i slično D90).

Fuji X100 najverovatnije ima prilagođen senzor baziran na istom tom Sony senzoru. Prilagođen, jer koristi ofset mikrosočiva, kao što je Kodak uradio za M9 FF CCD, a iz istog razloga - jer na ivici senzora svetlost pada po prevelikim uglom (zadnji elementi mnogo bliže nego kod DSLR-a) i bilo bi ogromnog vinjetiranja inače (4-5 EV).

Dakle, to što demo X100 nije imao senzor nema nikakve veze sa Fuji-em. Ili da ga pokažu ovako ili da čekaju još par meseci. Meni je mnogo drago da su ga ipak prikazali.

Ako neko kuka što nema izmenjive objektive (a i meni je žao), evo dijagrama ugrađenog objektiva:
http://www.fujifilm.com/news/img/news/n100920/pic_03.gif
Zadnji elementi su relativno veliki i veoma blizu senzora, praktično unutar samog aparata. Zapravo je pola objektiva unutar samog aparata i neobične je konstrukcije. MTF krive jako obećavaju, izgleda da će biti sjajan 35/2 objektiv.
Prilagodili su objektiv, naručili poseban senzor, smislili sjajan štos sa tražilom (i to bi bilo teže sa izmenjivim objektivima), osmislili (po mom mišljenju) sjajne kontrole. Zapravo, ne vidim šta su uopšte mogli bolje da urade..

A sad, da li su bačene pare.. Pa bačene su pare za svaki digitalac. Neko je dao soma evra za npr. Canon 20D koji sad vredi par stotina. Vrednost je u uspomenama koje su ostale.

 
Odgovor na temu

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
*.adsl-a-1.sezampro.yu.

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Re: Fuji FinePix X100 - kraljevi!24.09.2010. u 19:28 - pre 165 meseci
Kada kažem bačene pare, onda prvenstveno mislim na to, da se za isti iznos može kupiti više nego pristojan dslr u kombinaciji sa 35mm ... što f-1.8 .. što f-2 objektivom
To nas vraća na ono što je rekao Mišković, sa čime se u potpunosti slažem.


Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Fuji FinePix X100 - kraljevi!24.09.2010. u 22:16 - pre 165 meseci
Nisam siguran da vlasnici ovakvog, ili ovakvioh aprata uopste nameravaju da nesto slikaju.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8375
178.218.193.*



+1349 Profil

icon Re: Fuji FinePix X100 - kraljevi!24.09.2010. u 22:22 - pre 165 meseci
Možda je to tehnomanija, a možda i racionalnost, ali slažem se sa Rodićem i Miškovićem.

Ne vidim neku svrhu ovog aparata, mada razumem i ovo šta je rekao Aleksandar. Naprosto, ne mogu se porediti babe i žabe, i nije svaka kupovina niti racionalna, niti najbolja.

Lično, baš nikako ne volim aparate ovog tipa još iz vremena kada sam bio dete. Ako ne računam pozajmljene, ćaletove i slične aparate, moj prvi lični aparat je bio Zenit TTL, i sećam se da sam bio radostan što sam u poplavi tadašnjih žutomrljaša (Kijev i svi slični...) uspeo da nabavim jedan od retkih full-TTL aparata.

A potpuno mi je jasno da postoje još stariji od mene, sa još jačom nostalgijom i dubokim uspomenama upravo na te žutomrljaše.

Ali ipak, ne predviđam ovom aparatu neku značajniju slavu, u to bih mnogo više bio sklon da verujem da ga je izbacio npr Nikon. Fuji mi ipak ne deluje kao brend koji bi na pravi način mogao da mobiliše sve, i stare i nove, ljubitelje ovog tipa aparata.


edit: gramatika



[Ovu poruku je menjao Nebojsa Milanovic dana 25.09.2010. u 01:25 GMT+1]
 
Odgovor na temu

AMomcil
Aleksandar Momcilovic
SW inzenjer
myVR Software
Oslo, Norveska

Član broj: 27189
Poruke: 773
*.80-202-166.nextgentel.com.



+1 Profil

icon Re: Fuji FinePix X100 - kraljevi!27.09.2010. u 01:01 - pre 165 meseci
Meni je lično potpuno svejedno da li je X100 pravljen u retro stilu ili ne, a mislim da je sam dizajn ovde manje bitan. Ono što vidim je mnoštvo dobrih rešenja i uveren sam da će biti zadovoljstvo koristiti ga, samo ako ne isfušere sa brzinom fokusa.
Verujem da će rezultati biti odlični. Najveće pitanje je fiksni objektiv, ko može to da svari.

Nego, opet poređenja sa DSLR-ovima, a radi se o potpuno drugačijem proizvodu. Mene recimo sada kada su ovi kompaktni aparati dovoljno kvalitetni, DSLR mnogo manje zanimaju. Sve stvar potreba.
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Fuji FinePix X100 - kraljevi!27.09.2010. u 07:50 - pre 165 meseci
Citat:
AMomcil: Mene recimo sada kada su ovi kompaktni aparati dovoljno kvalitetni, DSLR mnogo manje zanimaju.


Mene, recimo odavno DSLR aparati mnogo manje zanimaju

Kada dogadjaj koji se snima postane primaran, pixeli i sum gube na znacaju drasticno. Ako se tome doda prakticnost i lakoca rukovanja, te gabariti, DSLR mnogo ceste cuci u torbi nego sto je na oku.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8375
178.218.203.*



+1349 Profil

icon Re: Fuji FinePix X100 - kraljevi!27.09.2010. u 13:10 - pre 165 meseci
Mislim da svi mi ovde mislimo isto, samo su nam potrebe različite, a osim toga, ni kod svakog od nas one nisu uvek iste, nego se menjaju (bar kod mene je tako na primer).

Lično, aparate bez dobrih raspoloživih zum objektiva i bez dobrog AF sistema trenutno i ne razmatram iz razloga što mi je potrebno da je aparat sposoban da istovremeno uradi ovo: (primer od juče recimo)



...ali i da bez menjanja objektiva u istom kadru napravi portret, uhvati širi ugao itd.

Za tako nešto danas je sposoban samo dobar DSLR aparat sa dobrim zum objektivom, i zato tako nešto sebi trenutno smatram za must have, uprkos tome što me često smara da ga nosim, ali šta je tu je.

Ovaj Fuji to ne može da uradi i zato meni lično nije interesantan.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

vamsi
Vladan Zervanov
ilustrator, honorarac
Beograd

Član broj: 164477
Poruke: 391
*.adsl-a-6.sezampro.rs.

Sajt: vanxee.deviantart.com


Profil

icon Re: Fuji FinePix X100 - kraljevi!27.09.2010. u 14:08 - pre 165 meseci
Upravo tako, o potrebama se i radi, bilo da je profesionalac, amater ili porodican covek.
Jedna od vrsta fotografija koja se meni svidja je ulicna fotografija. Nakon godina nosenja
2 kile o vratu i jos koju u torbi shvatio sam (moje misljenje, svako ima svoje iskustvo)
da na nasim ulicama i nema tako zanimljivih i zivopisnih situacija i motiva za slikanje
kakvih bi ja voleo (kao sto ima u Indiji, Dominikani, Japanu, itd), tako da su postojali
dani i dani da dzabe opterecujem vrat i ledja, a s obzirom da imam zoom, svelo se na puko
voajerisanje, snimanje zena iz daljine. Bar to imamo lepo. A i kad dignes veliki aparat,
ljudi se promene. Zoom nas udaljava od ljudi i stapanja sa situacijom.

Zato je meni mnogo interesantan X100, koji je idealan za hvatanje atmosfere i prisnost sa ljudima,
tera nas da budemo personalni. A i vraca me u stare dobre dane, kad nam nista vise nije trebalo osim
blende, shuter speeda i kompezacije :). Samo da ima pouzdan autofokus i da mu je brzina reagovanja
okidaca kao kod DSLR-a.

Naravno da ne bih prodao moj 40D, treba mi za druge stvari, ali bih voleo da imam i ovaj X100 :)
Mada ne verujem da cu ikad (ili skoro) imati para za njega.
Amateurs worry about sharpness
Professionals worry about sales
Photographers worry about light
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Fuji FinePix X100 - kraljevi!

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 12321 | Odgovora: 50 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.