Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

busenje bunara i TP

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: busenje bunara i TP

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 32594 | Odgovora: 40 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+98 Profil

icon Re: busenje bunara i TP21.06.2011. u 22:53 - pre 156 meseci
Ne znam dal' živimo u istoj državi ali meni NIJEDAN bunardžija oko Novog Sada nije nudio bušenje manje od 40evra/m, a ponorni 50evra/m. Čim spomenem toplotnu pumpu cena izlazi odmah iz rukava.
Dimenzija po preporuci su: prečnik 120-150mm, plastične cevi sa obezbeđivanjem zida, ispiranjem, sitom itd. dubine oko 20m. Ponorni 150-200mm, dubine do 10m.
Inače NS je u ravnici pa je prva voda na oko 7m, a druga na 16-20m.
Onu cenu od 5evra/m nude za bunare od 50mm koji služe za zalivanje bašte. Pošto imam takav bunar i imam Kama5 pumpu koja radi 2-3 sata na dan sa protokom od oko 1200l/h razmišljam i o toj dimenziji i o pumpi Pedrolo (umesto neke potopne) za koju tvrde da može da radi stalno i daje oko 1800l/h sa 20m dubine.
Problem je što je voda dosta mutna i kažu da ima puno gvožđa, pa je problem izmenjivač koji to može da podnese.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

zmajurina
Dusan Crnogorac
Grad Beograd - gradska uprava
Mladenovac

Član broj: 218196
Poruke: 60
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: busenje bunara i TP21.06.2011. u 23:20 - pre 156 meseci
To sam se i ja pitao sve vreme, da li je to onda normalna cena. Uglavnom, nasao sam za 50E po 1m sa cevima, s tim sto meni treba minimum 30m dubine a verovatnije da mogu da prodjem i sa 50m ako mi treba dobar protok. Mislim da mi vecina ljudi koja se bavi TP govori razlicite podatke. Jedni kazu 1l/sec, drugi 10l/min a to je razlika u SEST PUTA! Malo li je....

Sada ozbiljno razmisljam o isplativosti cele investicije.... kopanje bunara 50E*50m=2500E+TPcca3500E=6000E
gasni prikljucak 800E + kotao 800E = 1600E.

Razlika 4400E.

Na 5 godina: 73E mesecne razlike. Mogu li vratiti investiciju za to vreme? Ko mi garantuje konstantan protok vode?
Proverite da li ste zaista dobar čovek. Pomozite onima koji vam ne mogu uzvratiti.

Dušan Radović
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+98 Profil

icon Re: busenje bunara i TP22.06.2011. u 08:12 - pre 156 meseci
Protok zavisi od potrebne snage TP. Oko 1.8m3/h je potrebno za TP od 10kw a trebalo bi dodati još +20% rezerve što bi bilo oko 0.5 do 0.6l/s.
Po računici (i iskustvu ljudi kod kojih sam se raspitivao) za TP od 10kw treba protok od 1.8m3/čas kada se bunarska voda prolaskom kroz TP ohladi za 5 stepeni.
Tako bunar ispada ogroman fiksni trošak koji pokvari celu računicu.
Velik prečnik bunara je zato što su potopne pumpe prečnika 75mm (našao neke izraelske) pa na više (uglavnom 3" ili 4"). Ako mogu potrebnu količinu vode da dobijem iz postojećeg bunara, a da vodu sa 20m vučem površinskom pumpom (kao što tvrde predstavnici i piše u katalogu npr Pedrollo PQA70) problem sam rešio za 200evra a ne za 2000.
Ovih nedelja hoću da izmerim temperaturu i protok moje bunarske vode pa ako je ok da odnesem vodu na analizu. Ako bilo šta ne valja, prebacujem se na vazduh/voda. Ipak je to ušteda od oko 2000evra (za mene) u startu. Pa onda za koju godinu možda doinvestirati.
Da će vratiti pare nema dileme: za 2-3 zime. Račun za TP je manji za oko 3 puta od računa za gas, pa ako si velik potrošač onda će se pre i isplatiti.

Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.sksyu.net.



+292 Profil

icon Re: busenje bunara i TP22.06.2011. u 15:52 - pre 156 meseci
Ako buši rupu a ne bunar tad neće
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

zmajurina
Dusan Crnogorac
Grad Beograd - gradska uprava
Mladenovac

Član broj: 218196
Poruke: 60
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: busenje bunara i TP22.06.2011. u 19:38 - pre 156 meseci
@Horvat I: Ajde pojasni poruku... ako busim rupu onda se nece isplatiti a ako busim bunar onda hoce? Barem ja to tako shvatam.

Proverite da li ste zaista dobar čovek. Pomozite onima koji vam ne mogu uzvratiti.

Dušan Radović
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.sksyu.net.



+292 Profil

icon Re: busenje bunara i TP22.06.2011. u 22:30 - pre 156 meseci
Bušeni bunar je rupa u tlu koja na svom dnu ima bazen sa otvorenim žilama.Tim zilama je svejedno dal dopremaju ili gutaju vodu
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

Bunardzija81
Sasa Todorovic
Pancevo,Srbija

Član broj: 289097
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: busenje bunara i TP14.08.2011. u 14:44 - pre 154 meseci
Bavim se busenjem bunara. Moj otac to radi od 1973 Pa sad i ja..... Pitajte sta god vas interesuje... Inace Busenje do 2" je 100 Evra i do 30 metara dubine.... sa vasim materijalom koji moze da kosta do 60 Evra zavisi od promera cevi.
Ima tu jos dosta stvari a da vas nebi davio sad pitajte pa cu vam odgovoriti......
 
Odgovor na temu

zmajurina
Dusan Crnogorac
Grad Beograd - gradska uprava
Mladenovac

Član broj: 218196
Poruke: 60
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: busenje bunara i TP14.08.2011. u 18:41 - pre 154 meseci
Konkretno: treba mi da izbusim bunar, verovatno preko 30m dubine, bunar za toplotnu pumpu.

Ajde ponudi neku ozbiljnu cenu na pp pa da razmatramo. Radi se o okolini Mladenovca, 3km od centra grada.

Pozz

Proverite da li ste zaista dobar čovek. Pomozite onima koji vam ne mogu uzvratiti.

Dušan Radović
 
Odgovor na temu

glackop
Le.

Član broj: 168452
Poruke: 1143
93.87.39.*



+26 Profil

icon Re: busenje bunara i TP14.08.2011. u 20:37 - pre 154 meseci
Ja bih da pitam nesto u vezi pobijanja cevi od 6/4,imam vec bunar koji koristim ali sam misljenja da je kod cevi voda cistija tj bolja...a kako ne verujem u raslje i to slicno cev sam pobijao na mestu gde sam ja to nasumice odredio,tako da na prvom mestu sa devet metara nije bilo vode,onda sam nastavio jos 3 metra i ponovo nema vode,onda sam busio na drugom mestu i tu nista do 12 metara,e tek na trecem mestu sam dobio vodu na nekih 10.5 metara ali pumpa je jedva vuce a motor oni mali DMB-SLAP ne mogu da je povuku.Cuo sam da te rucne pumpe ne mogu da vuku sa vece dubine od 8-9 metara kao i navedeni motor,pa da li je to tacno ili je samo slab dotok vode u cevi?
 
Odgovor na temu

zmajurina
Dusan Crnogorac
Grad Beograd - gradska uprava
Mladenovac

Član broj: 218196
Poruke: 60
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: busenje bunara i TP14.08.2011. u 21:14 - pre 154 meseci
poveruj u raslje...


Proverite da li ste zaista dobar čovek. Pomozite onima koji vam ne mogu uzvratiti.

Dušan Radović
 
Odgovor na temu

Bunardzija81
Sasa Todorovic
Pancevo,Srbija

Član broj: 289097
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: busenje bunara i TP15.08.2011. u 19:21 - pre 154 meseci
Ma kakvo raslje to su gluposti..... Pogotovo za vojvodinu koja je manje vise na vodi..... Onda bi raslje trebalo svud da pkazuje..... Toliko o tome.....
 
Odgovor na temu

Bunardzija81
Sasa Todorovic
Pancevo,Srbija

Član broj: 289097
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: busenje bunara i TP15.08.2011. u 19:27 - pre 154 meseci
Citat:
zmajurina: Konkretno: treba mi da izbusim bunar, verovatno preko 30m dubine, bunar za toplotnu pumpu.

Ajde ponudi neku ozbiljnu cenu na pp pa da razmatramo. Radi se o okolini Mladenovca, 3km od centra grada.

Pozz


Mora da znam fi cevi.... A i tu je malo brdovito..... Ima li neko Bunar(pumpu) u blizini?
 
Odgovor na temu

Bunardzija81
Sasa Todorovic
Pancevo,Srbija

Član broj: 289097
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: busenje bunara i TP15.08.2011. u 19:39 - pre 154 meseci
Citat:
glackop: Ja bih da pitam nesto u vezi pobijanja cevi od 6/4,imam vec bunar koji koristim ali sam misljenja da je kod cevi voda cistija tj bolja...a kako ne verujem u raslje i to slicno cev sam pobijao na mestu gde sam ja to nasumice odredio,tako da na prvom mestu sa devet metara nije bilo vode,onda sam nastavio jos 3 metra i ponovo nema vode,onda sam busio na drugom mestu i tu nista do 12 metara,e tek na trecem mestu sam dobio vodu na nekih 10.5 metara ali pumpa je jedva vuce a motor oni mali DMB-SLAP ne mogu da je povuku.Cuo sam da te rucne pumpe ne mogu da vuku sa vece dubine od 8-9 metara kao i navedeni motor,pa da li je to tacno ili je samo slab dotok vode u cevi?



Uh ima mnogo stvari zbog kojih pumpa slabo vuce ili nece da povuce vodu.... Prvo... Ako je nivo vode (To je prva voda na koju se naidje) vise od 7 metara Ne moze da vuce vodu ili slabo vuce. Mora se kopati sahta da bi se pumpa spustila nize.....
Drugo ja taj sistem za busenje bas i ne poznajem al kako znas sta je dole gde nabijas cev..... Mozda nema lepog peska ili grubljeg materijala (Kamencici) Jer u takvom terenu ima vode.... U 95 % slucajeva.....
U krajnjem slucaju izmeri nivo vode pa ces videti....
Pozzzz
 
Odgovor na temu

glackop
Le.

Član broj: 168452
Poruke: 1143
93.87.39.*



+26 Profil

icon Re: busenje bunara i TP15.08.2011. u 20:46 - pre 154 meseci
Merio sam i ima nivo vode u cevi od skoro 1.5 m,kada to oduzmem od 10.5 dodje mu da pumpa vuce sa 9 metara,a jos i nije dole soder vec sitan pesak.Tako sam i ja planirao da iskopam saht od najmanje dva metra i to je to.Hvala i pozdrav.
 
Odgovor na temu

zmajurina
Dusan Crnogorac
Grad Beograd - gradska uprava
Mladenovac

Član broj: 218196
Poruke: 60
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: busenje bunara i TP15.08.2011. u 20:47 - pre 154 meseci
Jeste brdovito, mesto gde bi se kopao bunar je na visinskoj koti 219m MSL, na 50m od mog placa postoji bunar koji je dubok 30m koji je u starom domacinstvu, nikada nije presusio a iskopan je pre barem 100 godina, nekih 250m vise mog placa je mlekara Granice, oni imaju jedan bunar na 130m a drugi na 230m i iz drugog crpe vodu (oni se i nalaze na nekoj koti od oko 250-260m).

Fi cevi bi verovatno bio unutrasnji precnik 140mm, mora da se obezbedi u dnu bunara sito za prihvat vode i mehanicko ciscenje, pumpa se postavlja na dno bunara i tako se izvlaci voda.

Ne verujem da bismo nasli vodu na iznad 27-8m jer postoji i neki potok ispod placa malo dalje... Uostalom mora se videti....

Sto se raslji tice, raslje pokazuju IZVOR vode, odnosno jaku zilu, tako da po Vojvodini ne mora bas svuda da pokazu. Toliko o tome.

Proverite da li ste zaista dobar čovek. Pomozite onima koji vam ne mogu uzvratiti.

Dušan Radović
 
Odgovor na temu

Bunardzija81
Sasa Todorovic
Pancevo,Srbija

Član broj: 289097
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: busenje bunara i TP15.08.2011. u 21:00 - pre 154 meseci
Citat:
zmajurina: Jeste brdovito, mesto gde bi se kopao bunar je na visinskoj koti 219m MSL, na 50m od mog placa postoji bunar koji je dubok 30m koji je u starom domacinstvu, nikada nije presusio a iskopan je pre barem 100 godina, nekih 250m vise mog placa je mlekara Granice, oni imaju jedan bunar na 130m a drugi na 230m i iz drugog crpe vodu (oni se i nalaze na nekoj koti od oko 250-260m).

Fi cevi bi verovatno bio unutrasnji precnik 140mm, mora da se obezbedi u dnu bunara sito za prihvat vode i mehanicko ciscenje, pumpa se postavlja na dno bunara i tako se izvlaci voda.

Ne verujem da bismo nasli vodu na iznad 27-8m jer postoji i neki potok ispod placa malo dalje... Uostalom mora se videti....

Sto se raslji tice, raslje pokazuju IZVOR vode, odnosno jaku zilu, tako da po Vojvodini ne mora bas svuda da pokazu. Toliko o tome.

O rasljama svako ima svoju pricu... Tako da ne cu da pridajem toliku paznju tome.... A i ne trazim izvor....:-)

Tako sam i mislio... Na preko 100 metara je voda..... Sa ovim alatom ne mogu tu da busim... Ovo je vise za ravnicarske predele......
Al uskoro treba da kompletiram alat za busenje preko 100 Tako da onda nece biti problem.....
Za sad nista od busenja preko 30 metara......
 
Odgovor na temu

Bunardzija81
Sasa Todorovic
Pancevo,Srbija

Član broj: 289097
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: busenje bunara i TP15.08.2011. u 21:11 - pre 154 meseci
Citat:
glackop: Merio sam i ima nivo vode u cevi od skoro 1.5 m,kada to oduzmem od 10.5 dodje mu da pumpa vuce sa 9 metara,a jos i nije dole soder vec sitan pesak.Tako sam i ja planirao da iskopam saht od najmanje dva metra i to je to.Hvala i pozdrav.

Nesto si ti pomesao prijatelju......
Ne racunas dobro.....
Nista ne oduzimaj...... Vec to sto si izmerio too je nivo vode koji se gleda.... Ako je ispod 7 metara pumpa nece da radi....
Kod tebe je idealno....
Jos nesto ako je nivo na 1,5 m kako ces sahtu od 2 metara iskopati.... uci ces u vodu.....
Ja mislim da je tu ili slab protok ili je takav teren da ima malo vode.....
 
Odgovor na temu

glackop
Le.

Član broj: 168452
Poruke: 1143
93.87.39.*



+26 Profil

icon Re: busenje bunara i TP15.08.2011. u 21:37 - pre 154 meseci
Ocigledno se ne razumemo,ovako:Cela duzina cevi je 10.5.m.i nabijen je ceo /viri nekih 10-setak cm ali to je zanemarljivo/kada sam kanapom spustio uzi cev u njemu do dna izvukao sam ga mokrog u visini od 1.5.m,pa tako zakljucujem da je nivo vode u dnu cevi 1.5m i onda ostaje prazna cev navise jos 9.metara.Sto znaci da pumpa sada vuce vodeni stub od 9 metara i plus jos 1.5 nivo vode ako se i to racuna za opterecenje?
 
Odgovor na temu

Bunardzija81
Sasa Todorovic
Pancevo,Srbija

Član broj: 289097
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: busenje bunara i TP15.08.2011. u 22:08 - pre 154 meseci
Citat:
glackop: Ocigledno se ne razumemo,ovako:Cela duzina cevi je 10.5.m.i nabijen je ceo /viri nekih 10-setak cm ali to je zanemarljivo/kada sam kanapom spustio uzi cev u njemu do dna izvukao sam ga mokrog u visini od 1.5.m,pa tako zakljucujem da je nivo vode u dnu cevi 1.5m i onda ostaje prazna cev navise jos 9.metara.Sto znaci da pumpa sada vuce vodeni stub od 9 metara i plus jos 1.5 nivo vode ako se i to racuna za opterecenje?

Aha u redu.... Racuna se samo praznina..... Bez onih 1,5 m mora da spustis sahtu i vise od dva metra... Pazi 7 je granica a sto manji nivo to je bolje......
 
Odgovor na temu

SREMAKVA
SREMAKVA, Ruma

Član broj: 291209
Poruke: 1
*.adsl.eunet.rs.



Profil

icon Re: busenje bunara i TP29.09.2011. u 17:51 - pre 152 meseci
SREMAKVA, bušenje bunara, projektovanje - kontaktirajte nas

http://www.sremakva.co.rs/o_nama.php
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: busenje bunara i TP

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 32594 | Odgovora: 40 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.