Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pomoć - formula koja kombinuje sabiranje i uslov(e)

[es] :: Office :: Excel :: Pomoć - formula koja kombinuje sabiranje i uslov(e)

[ Pregleda: 2321 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nebek
Nebojša Nikolić
Beograd

Član broj: 221789
Poruke: 121
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Pomoć - formula koja kombinuje sabiranje i uslov(e)07.12.2010. u 19:51 - pre 163 meseci
Hteo bih da saberem brojeve iz određenog raspona ćelija, ali ako su SVE ćelije u tom rasponu prazne(znači ubacivanje nule ne smatram praznom ćelijom) da i u ćeliji gde je rezultat ne bude nula nego prazno polje. Ukoliko se bilo koja od ćelija popuni onda da izbaci zbir. Čak ako se u bilo koju ćeliju ubaci nula onda da prikaže zbir koji jeste a to je nula.

Faktički, samo ukoliko su sva polja POTPUNO prazna tj. nepopunjena da u ćeliji za zbir ne prikazuje ništa tj. da bude prazno.

Sve sam pokušavao ali nisam uspevao.

Znam da može da se ređi sa logičkim uslovom "AND" ali pošto ima preko 30-ak ćelija to bi bilo mnogo "AND"-ova u formuli, zar ne?

Na pr. =IF(AND(F1="",F2="",F3="",F4="",F5="",F6="",F7="",F8="",F9="",F10="",F11="",F12="",F13="",F14="",F15="",F16=""),"",SUM(F1:F16))
Ovo je formula koja obavlja posao ali ... mora da postoji neko "elegantnije" rešenje.

Da li ima rešenje gde se ovaj uslov postavlja preko raspona ćelija pa onda da uradi zbir ili da ne prikaže ništa?
U nedostatku ciljeva svi putevi su dobri (kineska narodna poslovica)
 
Odgovor na temu

ib.kroki
Beograd

Član broj: 188338
Poruke: 805
212.178.246.*



+36 Profil

icon Re: Pomoć - formula koja kombinuje sabiranje i uslov(e)07.12.2010. u 20:24 - pre 163 meseci
Da li nešto ovako odgovara?

P.S.
Raspon A1:A28 nazvao sam KOLONA.
Rezultat je u A30.
Zvoni, kucanje ne radi ...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

nebek
Nebojša Nikolić
Beograd

Član broj: 221789
Poruke: 121
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Pomoć - formula koja kombinuje sabiranje i uslov(e)07.12.2010. u 20:29 - pre 163 meseci
Da ... E X T R A!

To je to ... znam da izgleda lako ali kada počneš upetljaš se ...

Možeš li mi malo pojasniti smisao ove formule odnosno funkcija COUNTBLANK i COUNT?
Recimo nije mi baš jasan smisao funkcije COUNT u ovoj formuli.
U nedostatku ciljeva svi putevi su dobri (kineska narodna poslovica)
 
Odgovor na temu

ib.kroki
Beograd

Član broj: 188338
Poruke: 805
212.178.246.*



+36 Profil

icon Re: Pomoć - formula koja kombinuje sabiranje i uslov(e)07.12.2010. u 20:37 - pre 163 meseci
Code:
=IF(COUNTBLANK(kolona)=(COUNT(kolona)+COUNTBLANK(kolona));"";SUM(kolona))


COUNTBLANK(kolona) izbroji koliko ima praznik ćelija u rasponu koji je nazvan KOLONA.
COUNT(kolona) izbroji koliko ima popunjenih ćelija u rasponu koji je nazvan KOLONA.

Pitamo da li je broj praznih ćelija u rasponu koji se zove KOLONA COUNTBLANK(kolona) jednak ukupnom broju ćelija u istom rasponu i taj broj dobijamo zbirom broja praznih ćelija i broja popunjenih ćelija (COUNT(kolona)+COUNTBLANK(kolona)), ako jeste onda da prikaže prazno polje, a ako nije da sabere sadržaj u tom rasponu ćelija.

P.S.
Možeš da preimenuješ ovo KOLONA, meni nije palo na pamet ništa bolje.


Zvoni, kucanje ne radi ...
 
Odgovor na temu

Brodoplovac
Beograd

Član broj: 171299
Poruke: 838
*.adsl.verat.net.



+166 Profil

icon Re: Pomoć - formula koja kombinuje sabiranje i uslov(e)07.12.2010. u 21:04 - pre 163 meseci
El bi to moglo ovako:
=if(sum(kolona)=0;"";sum(kolona))
 
Odgovor na temu

nebek
Nebojša Nikolić
Beograd

Član broj: 221789
Poruke: 121
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Pomoć - formula koja kombinuje sabiranje i uslov(e)07.12.2010. u 21:37 - pre 163 meseci
@ib.kroki:
iskusno, lukavo, ... jednom rečju: genijalno!

@Brodoplovac
moglo bi ali ... ne zaboravi da, ako se u neku od ćelija kucne nula onda i u zbiru treba da se pojavi nula, tako da se, po tvom predlogu, u ćeliji za zbir ne bi ništa pojavilo a trebalo bi ... i to nula. Ne zaboravi sledeće: uslov je da se u ćeliji za zbir ne pojavljuje se ništa(ostaje prazna) sve dok su sve ćelije raspona PRAZNE a ne ukoliko neka sadrži neki broj(i nula je broj).

- - -

Moram priznati da je ovo jako teško objasniti.
U nedostatku ciljeva svi putevi su dobri (kineska narodna poslovica)
 
Odgovor na temu

ib.kroki
Beograd

Član broj: 188338
Poruke: 805
212.178.246.*



+36 Profil

icon Re: Pomoć - formula koja kombinuje sabiranje i uslov(e)08.12.2010. u 00:54 - pre 163 meseci

Može i jednostavnije

Code:
=IF(COUNT(kolona)>0;SUM(kolona);"")



Zvoni, kucanje ne radi ...
 
Odgovor na temu

nebek
Nebojša Nikolić
Beograd

Član broj: 221789
Poruke: 121
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Pomoć - formula koja kombinuje sabiranje i uslov(e)09.12.2010. u 19:39 - pre 162 meseci
Da ... da ... mnogo jednostavnije ... ono što moramo imati na umu kada kreiramo ovakve formule je da nas neko može zamenjivati na radnom mestu i da svako komplikovanje formula mu/joj pravi robiju za rad .. zato pokušavam da maksimalno pojednostavim ali i da automatizujem rad a da ne bude haosa.

U svakom slučaju ... odlično rešenje.
U nedostatku ciljeva svi putevi su dobri (kineska narodna poslovica)
 
Odgovor na temu

[es] :: Office :: Excel :: Pomoć - formula koja kombinuje sabiranje i uslov(e)

[ Pregleda: 2321 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.