Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Moze li se dobiti kopija uplatnice iz banke?

elitemadzone.org :: MadZone :: Moze li se dobiti kopija uplatnice iz banke?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 12753 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
*.mts.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Moze li se dobiti kopija uplatnice iz banke?19.02.2011. u 15:23 - pre 160 meseci
Citat:
Predrag Supurovic: Poziv na broj na tvojoj uplatnici državnoj instituciji pokazuje šta si platio a ne ko je platio.

Pa dobro, ali sta ako je u pitanju recimo telekom? Ili EPS? Tamo 100.000 ljudi dnevno plati racun za telefon/internet/struju/nesto i oni jedino po pozivu na broj znaju ko je ko i za sta im placa.

Ja imam svoju taktiku za problem iz naslova - nista ne placam uplatnicom, vec nalogom za prenos sa svog racuna. Onda mogu slobodno da izgubim taj nalog, uplata se uvek vidi sa mog izvoda, koji svaki salterski radnik moze da mi odstampa jednim klikom misa. Ujedno, ako je nekom bitno, provizija na takve transakcije je 50%-70% niza nego na placanje uplatnicom, pa svi misle da ja to tako radim jer sam stipsa :)
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Moze li se dobiti kopija uplatnice iz banke?19.02.2011. u 18:00 - pre 160 meseci
Telekom koristi poziv na broj koji jednoznacno odredjuje trnsakciju iz koje se vidi i sta je placeno i ko je platio. ED koristi poziv na broj iz koga se vidi ko je platio.

 
Odgovor na temu

Deep|Blue
Srce Srbije

Član broj: 631
Poruke: 1431
195.178.63.*

ICQ: 101830817


+314 Profil

icon Re: Moze li se dobiti kopija uplatnice iz banke?21.02.2011. u 09:16 - pre 160 meseci
Citat:
Darko Nedeljković: Pa dobro, ali sta ako je u pitanju recimo telekom? Ili EPS? Tamo 100.000 ljudi dnevno plati racun za telefon/internet/struju/nesto i oni jedino po pozivu na broj znaju ko je ko i za sta im placa.

Citat:
Darko Nedeljković: A ko bi naterao svakog izdavaoca racuna da na istom navede bas korektan poziv na broj? I o cemu mi uopste pricamo u 21. veku kad se ide u smeru elektronskog bankarstva i placanja preko interneta gde poziv na broj ni ne postoji?


postovani visi referente za elektronsko bankarstvo,
ako niste znali, strukturu poziva na broj bira firma koja izdaje racun prema svojim potrebama i niko od klijenata ne moze da natera izdavaoca racuna da korisit odredjeni poziv na broj.

Takodje,
u 21. veku, elektronska i online placanja ne idu u smeru da ukinu poziv na broj, jer bi time figurativno gledano platni sistem izvrsio samoubistvo. Poziv na broj je jako bitan deo uplatnice, jer kako biste objasnili telekomu koji racun placate ako imate tri fiksne linije, postpaid mobilni i adsl?!

"Hmmm", rekao je, "...suprostavlja se nadrealizmu prikrivene metafore..." Razmišljao je tome na trenutak, a onda je zatvorio beležnicu s mrkim osmehom.
"I smrt je za njih suviše dobra"
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
*.mts.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Moze li se dobiti kopija uplatnice iz banke?21.02.2011. u 12:20 - pre 160 meseci
Citat:
Deep|Blue: postovani visi referente za elektronsko bankarstvo,
ako niste znali, strukturu poziva na broj bira firma koja izdaje racun prema svojim potrebama i niko od klijenata ne moze da natera izdavaoca racuna da korisit odredjeni poziv na broj.

Upravo to i ja kazem, postovano Srce Srbije. Nego, da nije malo glupo da se jedan drugom obracamo na ovakav nacin???

Citat:
u 21. veku, elektronska i online placanja ne idu u smeru da ukinu poziv na broj, jer bi time figurativno gledano platni sistem izvrsio samoubistvo. Poziv na broj je jako bitan deo uplatnice, jer kako biste objasnili telekomu koji racun placate ako imate tri fiksne linije, postpaid mobilni i adsl?!

Mislio sam na pre svega na platne kartice, mobilno bankarstvo, sms payment... Tu nema poziva na broj, vec se primenjuju neke druge tehnike. Popularnost uplatnice vec je sada manja nego pre 10 godina, a zivi bili pa videli sta ce biti za 10 ili 20 godina!
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Moze li se dobiti kopija uplatnice iz banke?21.02.2011. u 13:48 - pre 160 meseci
Svaka finansijska transakcija sadrzi poziv na broj koji sluzi kao podatak na osnovu koga onaj kome je placeno uplatu moze da prepozna i proknjizi. Nacin placanja je nebitan.

Ako placas gotovinom ili karticama (sto je sito sto i gotovina) ti dalej lacas po nekom dokumentu koji definise i poziv na broj, pa ce sluzbenik koji vrsi naplatu to da popuni. Ako sam placas ebankingom, onda sam i upises poziv na broj.

Sama ulatnica takodje teba dab ude nebitno. Ona treba da ima svrhu samo ako je neophodno da odmah po uplati imas potvrdu o placanju, to jest, pre nego sto je uplata stvarno prosla kroz bankarski sistem i proknjizena.

Problem koji mi imam je sto neke drzavne firme nju koriste kao jedini dokaz placanja jer i nemaju neki drugi nacin da utvrde ko im je sta platio. Utoliko je zalostnije da portal euprave (preko koga navodno mogu da se elektronski narucuju i placaju dokumenti) dobije neku nazovi nagradu iako je jasno da je on napravljen samo da yamayuej oci, trosi budyet i ostavi utisak da neko tamo kao nespto radi ne eupravi. Sve dok uplatnica bude jedini dokaz placanja nasa eUprava je samo jedna velika zaje*ancija.
 
Odgovor na temu

Nothingman

Član broj: 31375
Poruke: 308
*.teol.net.



+112 Profil

icon Re: Moze li se dobiti kopija uplatnice iz banke?21.02.2011. u 17:15 - pre 160 meseci
A u chemu je problem da se napravi takav sistem u kome se, pored poziva na broj i rachuna, pamte i ostali podaci sa uplatnice, kao sto je ime i prezime uplatioca? Zar ne bi tom relativno jednostavnom promenom bio resen problem o kome govoris, jer uplatnica vise ne bi bila jedini dokaz o uplati?
Q: Are there really any systems where
void main() doesn't work?
A: It has been reported that programs using void main() can crash.
Q: The book I've been using, _C Programing for the Compleat Idiot_,
always uses void main().
A: Perhaps its author counts himself among the target audience.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Moze li se dobiti kopija uplatnice iz banke?21.02.2011. u 17:34 - pre 160 meseci
Poziv na broj je dovoljan i jedini potreban. Ostalo su opisni podaci, koji se ne mogu korsititi. Sve to već ima, i funkcioniše, samo što ne primenjuju svi, najpre državne firme.

 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Moze li se dobiti kopija uplatnice iz banke?21.02.2011. u 21:21 - pre 160 meseci
@Predrag & @Nothingman

Svi podaci sa uplatnice se čuvaju u informacionom sistemu banke. Svako od polja na nalogu za prenos ima svoj pandan u SWIFT poruci. Banke su obavezne da čuvaju određeni broj godina sva dokumenta (ne moraju da budu originalna, može da bude skenirano ili mikrofilmovano).

Prema tome, moguće je naći podatke koji su bili upisani na uplatnicu (ako je bankarski službenik bio dovoljno vredan da ih prekuca).
Takođe, svi ti "nepotrebni podaci" stižu do druge strane i prikazuju se na izvodu, tako da i bez poziva na broj može da se vidi ime i prezime uplatioca. U slučaju da postoji neki spor, lako je pregledati izvode i upariti podatke sa uplatnice.
Naravno, za automatsku obradu na informacionom sistemu onoga ko obrađuje prenos, lakše je ako postoji podatak poziv na broj, ali on nije jedini način da se otkrije trag o uplati.
Ukoliko (odgovorna) firma primi uplatu koju ne može da prepozna, takav priliv će biti označen kao neuparen pa će moći da se analizom utvrdi koja obaveza i koje izmirenje su neupareni i da obradi ispravno takav prenos.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Moze li se dobiti kopija uplatnice iz banke?22.02.2011. u 02:04 - pre 160 meseci
Kada sam pisao o potrebnosti poziva na broj, mislio sam na automatsku obradu. Polje u koej se upisuje svrhauplate, ime i ostalo jeopsino polje koje moze da posluzi samo da ga neki sluzbenik procita ali ne i za automatsku obradu.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Moze li se dobiti kopija uplatnice iz banke?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 12753 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.