Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ima li previse neradnih dana u Srbiji?

elitemadzone.org :: MadZone :: Ima li previse neradnih dana u Srbiji?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7554 | Odgovora: 26 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

fanfon
Apatin

Član broj: 15355
Poruke: 2658
*.mmnetkds.com.



+363 Profil

icon Ima li previse neradnih dana u Srbiji?19.04.2011. u 09:10 - pre 158 meseci
Ne racunajuci privatni sektor, evo ide 2 puta po 4 neradna dana u dve nedelje.

Prema Zakonu o državnim i drugim praznicima u Republici Srbiji, državni praznici su:

• Nova godina – 1. i 2. januar
• Dan državnosti – 15. februar
• Praznik rada – 1. i 2. maj

U Republici Srbiji praznuju se verski praznici:
• Prvi dan Božića – 7. januar
• Uskršnji praznici – počev od Velikog petka zaključno sa drugim danom Uskrsa

Pored navedenih praznika, zaposleni imaju pravo da ne rade za određene verske praznike, i to:
• Pravoslavci – na prvi dan krsne slave
• Katolici i pripadnici drugih hrišćanskih verskih zajednica – na prvi dan Božića i u dane Uskršnjih praznika počev od Velikog petka zaključno sa drugim danom Uskrsa, prema njihovom kalendaru
• Pripadnici islamske zajednice – na prvi dan Ramazanskog bajrama i prvi dan Kurbanskog bajrama
• Pripadnici jevrejske zajednice – na prvi dan Jom Kipura


Praznici koji se obeležavaju radno:
• Sveti Sava – 27. januar
• Dan pobede – 9. maj
• Vidovdan – 28. jun

Znaci 9 neradnih dana ako se uzme obzir i neradni dan za krsnu slavu ili verski praznik. Nek se tome doda jos 25-35 dana godisnjeg odmora(zavisno od stepena strucne spreme i staza) i 104 neradna dana vikenda, dodje se do cifre od oko 150 dana godisnje. Znaci 5 meseci. Mnogo po meni. Pricao sam nedavno sa prijateljem iz SAD i kaze da radi puno radno vreme u dobroj firmi(administratora baza podataka), a ima samo 9 dana godisnjeg odmora. Kako je u drugim zemljama slucaj sa godisnjim odmorima i praznicima?
Use Your Mind. Or someone else will.
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Ima li previse neradnih dana u Srbiji?19.04.2011. u 09:28 - pre 158 meseci
9 radnih dana nije mnogo za celu godinu. Uk, Irska, Australija pa i US imaju oko 10.
A 25-35 dana godisnjeg nema bas svako.
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Ima li previse neradnih dana u Srbiji?19.04.2011. u 09:29 - pre 158 meseci
U DE se razlikuje od pokrajine do pokrajine i broj neradnih dana zakonom propisanih je 8.
Negde bude jos koji, uglavnom verski, pa se moze desiti da se dobije jos dva tri dana.

Prve godine rada ili sest meseci -kako ko-, po ugovoru uglavnom nemas nesto odmora, onda ako ti se produzi ugovor, broj dana odmora ti raste kako sam primetio.
Uglavnom, imati 3-4 nedelje odmora godisnje nije nista luksuzno, ali ipak trebas doci do toga. Dok neke starije kajle po velikim kompanijama imaju skoro po 40 dana odmora godisnje, a neki i vise.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Ima li previse neradnih dana u Srbiji?19.04.2011. u 10:09 - pre 158 meseci
Što se praznika tiče (verski + državni) jeste smešno onih 2 dana za prvi maj i NG, ali u zbiru nismo loši. Znam da Austrijanci imaju više neradnih dana - praznika.
Što se odmora tiče, garantovan minimum je 18 dana a ne 25-35, otpriliike isto kao i Zapadna Evropa.
Ne vredi se upoređivati sa SAD, tamo je sve drugačije.


OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: Ima li previse neradnih dana u Srbiji?19.04.2011. u 10:18 - pre 158 meseci
Ako tome dodamo da radiš samo 8 sati a ne svih 24 ispada da i kad je radni dan više ne radiš nego što radiš. Dakle na svaka 3 dana u stvari 2 su neradna
A sad ozbiljno. Mislim da uopšte nemamo previše neradnih dana. Nemamo ih ni premalo. Možda sam samo navikao, ali mislim da je dosta dobro uklopljeno. I odakle 25-35 dana godišnjeg odmora? Ako je tako neko me već godinama potkrada! VSS sa 7 godina staža i imam 24 dana odmora za ovu godinu (dakle manje od 25).
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Ima li previse neradnih dana u Srbiji?19.04.2011. u 10:27 - pre 158 meseci
Je l' ima jos onoga - neradan dan u cetvrtak, pa se ne dodje i petak i taj rad ili su satrli to?
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Ima li previse neradnih dana u Srbiji?19.04.2011. u 10:40 - pre 158 meseci
Pa nije satrto ali ako je normalno radno okruzenje obicno mozes da uzmes slobodan dan ili bar godisnji.

Sta ja znam, ja sam radio i po tom americkom sistemu i nisam bas nesto odusevljen, deset dana godisnjeg uz tihi prezir ako ih uzmes iscela, to je heavy, ali mislim da nije na nama da sudimo o tome, oni ljudi jednostavno imaju drugaciji odnos prema zivotu i poslu od nas "evropljana". Ja recimo volim da radim i da privredjujem ali volim brate i da danem dusom, sve je u balansu. 25 dana godisnjeg i 10 dana praznika je po meni sasvim ok, kod nas su jos i lepo rasporedjeni sto rece component i moze da se izvuce dosta producenih vikenda i bar dva grupisana godisnja. Da se ne lazemo, sve ti je to vec uracunato u platu direktno ili indirektno, kome je puno nek napravi dil sa firmom da mu isplate neiskorisceni godisnji pa nek radi te dane.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Ima li previse neradnih dana u Srbiji?19.04.2011. u 10:48 - pre 158 meseci
Nego, nešto drugo je indikativno.
U Srbiji je dnevno radno vreme zapravo 7 i po sati, zato što se garantovana pauza od pola sata uračunava u 8 radnih sati. Koliko ja znam, nigde na zapadu nije tako. Radi se najčešće od 9:00 do 18:00 s tim što zaposleni imaju pauzu od oko sat vremena koja se ne uračunava u radno vreme.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+837 Profil

icon Re: Ima li previse neradnih dana u Srbiji?19.04.2011. u 10:51 - pre 158 meseci
Bas htedoh pitati za Volkswagen(Wolfsburg), da li se jos ide na vikend cetvrtkom ili su ih cike u crnom dovele u red..

Sto se Srbadije tice, pre neki dan je bilo oblacno, tj. stvorile su se atmosferske prilike za produzen jutarnji spavanjac, tako da je grad bio poluprazan(polupun), da nema nesto privatnih firmi bilo bi kao u Hitchcock-ovom filmu gde satovi nisu imali kazaljke(drzavna sisa- priceless)
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Ima li previse neradnih dana u Srbiji?19.04.2011. u 10:54 - pre 158 meseci
@mmix

ok to sa odmorom i slobodnim danima, mislio sam na drzavne firme kad spoje uskrs i djurdjevdan onako, kad se vec tu naslo :)

@java
svuda je radno vreme razlicito, od firme do firme.
U zavisnosti od posla, i od pojedinca do pojedinca u istoj firmi.

Ovde je mislim na pet sati rada obavezna pauza pola sata, a na devet sati rada sat.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Ima li previse neradnih dana u Srbiji?19.04.2011. u 11:02 - pre 158 meseci
Citat:
Java Beograd: Nego, nešto drugo je indikativno.
U Srbiji je dnevno radno vreme zapravo 7 i po sati, zato što se garantovana pauza od pola sata uračunava u 8 radnih sati. Koliko ja znam, nigde na zapadu nije tako. Radi se najčešće od 9:00 do 18:00 s tim što zaposleni imaju pauzu od oko sat vremena koja se ne uračunava u radno vreme.


Nije bas, meni je tamo radna nedelja bila 37.5 sto je 7.5 dnevno. Al to je mrtvo slovo na papiru, ostajalo se u proseku 9+ sati sa 1h pauze za rucak.

Citat:
Isak666: @mmix
ok to sa odmorom i slobodnim danima, mislio sam na drzavne firme kad spoje uskrs i djurdjevdan onako, kad se vec tu naslo


Pa, zvanicno je zabranjeno, nezvanicno kako se ko snadje Ono sto nije zapisano ne moze se dokazati

Sve to zavisi od okruzenja i firme u kojoj radis, drugarica nam radi u shellu i ima 46 dana sa praznicima kao post-grad guster. U holandiji pride mozes da ne radis petkom uopste (uz smanjenje plate 20%) i da tako imas jos 50 slobodnih dana godisnje.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Ima li previse neradnih dana u Srbiji?19.04.2011. u 11:15 - pre 158 meseci
To oko radnog vremena, mislim, da je reseno totalno individualno.
Ti potpisujes ugovor na odredjen broj sati i taj sat ima cenu.
Da li ces raditi 3 sata dnevno ili 9 ili svaki dan ili ne, se dogovara ili vec nude odredjen % radnog vremena u oglasu.

Prekovrmeno se isto dogovara, hoces li novac ili slobodne dane - ili je vec reseno sta ces dobiti, kako gde :)
Ja npr radim nepuno radno vreme, 100 sati mesecno, a posto su mi klinke jos male i nisu standardne u vrticu, kako ce se to organizovati tokom nedelje je na meni - da li cu prepodne ili popodne ili subotom ceo dan.

Jedino moram najaviti svake nedelje unapred kako cu.


 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Ima li previse neradnih dana u Srbiji?19.04.2011. u 11:19 - pre 158 meseci
Citat:
Java Beograd: Što se praznika tiče (verski + državni) jeste smešno onih 2 dana za prvi maj i NG, ali u zbiru nismo loši.

U stvari i nemamo baš po 2 dana. Ako 1. januar ili 1. maj padne u petak, subotu ili nedelju, imaš samo po 1 neradan dan. Šansa da imaš 2 neradna dana je ~57% za svaki od tih praznika pojedinačno.
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

Joker
Subotica

Član broj: 646
Poruke: 1559
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: jokerleather.net


+79 Profil

icon Re: Ima li previse neradnih dana u Srbiji?19.04.2011. u 11:40 - pre 158 meseci
Ako "padne" u nedelju imaš dva neradna dana, kao ove godine npr.
format c: /udari_disk_o_beton /jako
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Ima li previse neradnih dana u Srbiji?19.04.2011. u 12:35 - pre 158 meseci
Subota se u ovim slučajevima računa kao radni dan.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Ima li previse neradnih dana u Srbiji?19.04.2011. u 12:39 - pre 158 meseci
Citat:
Joker: Ako "padne" u nedelju imaš dva neradna dana, kao ove godine npr.

Stvarno? To je onda super. Iznervirao sam se kad sam video da sve nešto pada za vikend ove godine.
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Ima li previse neradnih dana u Srbiji?19.04.2011. u 13:02 - pre 158 meseci
/off: Cek sad kad se iznerviras za prvi maj. Ako je verovati dugorocnoj prognozi opet ce da zaladi i zakisi za prvi maj Ne da mi se vec par godina da nesto organizujem za prvi maj.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Ima li previse neradnih dana u Srbiji?19.04.2011. u 13:38 - pre 158 meseci
Citat:
mmix:  Ako je verovati dugorocnoj prognozi opet ce da zaladi i zakisi za prvi maj
Klasika.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Ima li previse neradnih dana u Srbiji?19.04.2011. u 14:02 - pre 158 meseci
Citat:
Je l' ima jos onoga - neradan dan u cetvrtak, pa se ne dodje i petak i taj rad ili su satrli to?


Kad ima onda to spajanje praznika ne ide automatski, vec na ustrb godisnjeg. Znaci ne radi se i petak, ali imas dan manje od odmora. :)

Nije losa fora, posebno ako se npr. ne radi utorak i sreda, ili sreda i cetvrtak, onda ti taj ponedeljak ili petak bude ionako sav nikakav i niko tad nista i ne radi kako valja. Lepo nateras ljude da potrose odmori i uzivas.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

milivoje t

Član broj: 230055
Poruke: 270
95.180.84.*



+726 Profil

icon Re: Ima li previse neradnih dana u Srbiji?19.04.2011. u 14:18 - pre 158 meseci
Jednom se zivi, sta se bunite.
Ja sam radio radnu godinu bez dana i praznika odmora. Nista 1.maj, nista nova godina. Ima boljih nacina da se poveca produktivnost ili promeni posao...
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Ima li previse neradnih dana u Srbiji?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7554 | Odgovora: 26 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.