Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

BITCOIN: Decentralizovana P2P anonimna valuta

[es] :: Cryptocoins :: BITCOIN: Decentralizovana P2P anonimna valuta

Strane: << < .. 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 394595 | Odgovora: 2127 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

itod

Član broj: 53176
Poruke: 35
*.cpe.vektor.net.



+28 Profil

icon Re: BITCOIN: Decentralizovana P2P anonimna valuta10.08.2014. u 10:26 - pre 118 meseci
Citat:
Mislim da brkate babe i zabe. Novac, kao novac, je prihvacen ne zbog neke svoje izrazene karakteristike, vec zato sto pravni sistem forsira valutu u okviru svoje jurisdikcije kao mehanizam za isplatu svih potrazivanja i dugova. Na dolaru ti cak to lepo i pise "this note is a legal tender or all debts, public and private". To znaci da ako ja tebi dugujem bilo sta, 100 glavica kupusa, i ti me tuzis sud presudjuje da ja moram da ti nadoknadim tu stetu u lokalnoj valuti.
A pravni sistem to radi na osnovu zakona koji donosi zakonodavni sistem koji, izmedju ostalog, formira te zakone i da bi omogucio izvrsnoj vlasti mehanizme kontrole i upravljanja tim novcem. Iz tog istog razloga ne postoji "globalna valuta" koju bi svaki fizicki i pravni subjekat na svetu morao da prihvati jer ne postoji globlana vlada i globalni zakoni, medjunarodni ugovori i dalje funkcionisu na principu definisane arbitraze u slucaju spora.

BitCoin izlazi iz svih tih okvira i zato nijedna drzava nikad nece uvesti BitCoin kao sredstvo placanja. U najboljem sluacju, sud ce prihvatiti BitCoin kao commodity, dakle kao nesto sto se moze zapleniti i prodati za loklanu valutu da bi se namirila presuda.


Ne znma ko je pobrkao babe i zabe. Dolar je "legal tender for all debts" samo na teritoriji USA. Po tvojoj logici USA ne moze da prihvati ni Euro, kineski Juan, itd kao sredstvo placanja. Namena Bitcoina nije da zmeni nijednu lokalnu valutu, one ce uvek postojati dokle god postoji drzava koja ima jurisdikciju na nekoj teritoriji, namena mu je da bude jos jedna od valuta kojima se vrsi placanje van domicilne teritorije i tu se pokazuje sva njegova snaga. Koliko USA ima kontrolu nad EUR-ima, toliko moze da je ima ni nad Bitcoin-om. Govorimo u stvari koliko jedna drzava moze da olaksa ili oteza konvertovanje lokalne valute u Bitcoin, i tu dolazimo na teren spekulacija.

Konkretno za Srbiju, u kojoj internet placanje uopste ne funkcionise iz raznih razloga, uglavnom zbog nesposobnosti vladajuce strukture da uoci potrebe ekonomije u veku u kome zivimo, Bitcoin je bogom dano resenje. Kod nas ne radi ni prosto placanje kreditnim karticama, probaj da napravis sajt za prodaju bilo cega u dinarima za lokalno trziste pa ces da vidis na koje ces sve probleme da naletis. U sustini je nemoguce prodati bilo sta u dinarima da se plati karticom na teritoiji Srbije gradjaninu Srbije. Da je drzava pametna da olaksa uvodjenje kriptovaluta u domacu trgovinu nakupila bi se PDV-a od dela ekonomije koji sad sustinski ne postoji. Da ne pominjem sto bi ogroman deo male privrede dobio trziste koje mu je sada tesko dostupno, jer iako placanje karticama u stranoj valuti za domacu robu nekako i radi preko raznih stranih payment procesora, sustinski je tesko izvodivo za jako mnogo ljudi koji nisu u stanju da nose teret firme koja podnosi izvestaje Narodnoj banci za svaki komad robe ili uslugu koji je prodala. Jedino sto to nikoga u ovoj zemlji ne interesuje, glavonje se bave time koji ce tajkun da preuzme koju drzavnu firmu, tu se kupe lepe provizije i uglavljuju dobri dilovi, koga briga da li ti i ja mozemo nesto da prodamo preko interneta.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: BITCOIN: Decentralizovana P2P anonimna valuta10.08.2014. u 11:20 - pre 118 meseci
Citat:
Dolar je "legal tender for all debts" samo na teritoriji USA. Po tvojoj logici USA ne moze da prihvati ni Euro, kineski Juan, itd kao sredstvo placanja.


I ne prihvata druge valute kao sredstvo plaćanja.

Poz.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
82.208.243.*



+2790 Profil

icon Re: BITCOIN: Decentralizovana P2P anonimna valuta10.08.2014. u 20:34 - pre 118 meseci
mr ako

U Srbiji itekako mogu da kupim cipele vrlo lako i povoljno ako imam EUR ili USD. Odem do najbliže menjačnice, zamenim za dinare uz malu proviziju (kupovni i prodajni kurs su bliski) i sa tim dinarima odem u prodavnicu cipela. Sa dinarima idem odmah u prodavnicu cipela. Ako imam BTC, pa ako sam u Beogradu ili Novom Sadu, onda možeš da prodaš BTC samo u jednoj menjačnici u gradu i to uz deelu proviziju. Ako pak nisi iz dva pomnuta grada, onda lepo probaj preko neke od online menjačnica, ako uopšte uspeš da otvoriš nalog preko koga možeš da iplatiš novac na račun u banci, pa kad te odreru na provizijama, treba da čekaš da legne na račun, pa onda ideš u banku da podigneš pare sa kojima ideš u prodavnicu cipela.

BTC u Srbijinije ni približno funkcionalan kao novac u poređenju RSD, EUR i USD.

Od RSD-ovaca mogu da kupim sve šta mi treba, a od BTC-ovaca skoro ništa i onda je BTC novac. Kako da ne. Možda će biti, ja bih voleo da neka od kriptovaluta to postane, ali za sada to nije slučaj.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

pyc
Marko Domanović
Beograd

Član broj: 2771
Poruke: 902

Sajt: www.getmonero.org


+80 Profil

icon Re: BITCOIN: Decentralizovana P2P anonimna valuta10.08.2014. u 20:49 - pre 118 meseci
A-propo prihvatanja Bitcoina kao regularne valute: http://www.businessinsider.com...oin-legitimate-currency-2014-8
Iskren da budem, ovo ni ja sam nisam ocekivao jer tako direktno sami sebi kopaju rupu, ali neka ih ;)
 
Odgovor na temu

pyc
Marko Domanović
Beograd

Član broj: 2771
Poruke: 902

Sajt: www.getmonero.org


+80 Profil

icon Re: BITCOIN: Decentralizovana P2P anonimna valuta10.08.2014. u 21:39 - pre 118 meseci
Citat:

Od RSD-ovaca mogu da kupim sve šta mi treba, a od BTC-ovaca skoro ništa i onda je BTC novac. Kako da ne. Možda će biti, ja bih voleo da neka od kriptovaluta to postane, ali za sada to nije slučaj.


Ja bih rekao da je opsteprihvacenost samo jedan atribut novca i da uopste nije krucijalan toliko da nesto ne bi mogli proglasiti novcem, pa cak i ako nije siroko prihvaceno. Ako ja od nekoga nesto kupim za Bitcoin, to se automatski moze nazvati novcem, pa makar to bila i jedna jedina transakcija u ko zna kom periodu vremena.

Adoption Bitcoina je sve veci i veci, tako da ce uskoro zadovoljiti i taj atribut opsteprihvacenosti, a to ce se prvo videti na primeru elektronskih placanja na Internetu. Jednostavno, toliko je superioran u odnosu na kartice, Paypal i slicno da mu je mesto vec rezervisano, samo treba da prodje odredjeno vreme, jer nista ne ide lako u finanijskom svetu, a pogotovo ne nesto sto je toliko disruptivno i cemu ove ili one organizacije podmecu nogu kako stignu.

Ukratko, power to the people, taj koncept retko kada omane.
 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: BITCOIN: Decentralizovana P2P anonimna valuta11.08.2014. u 06:18 - pre 118 meseci
Citat:
Nedeljko:
mr ako

U Srbiji itekako mogu da kupim cipele vrlo lako i povoljno ako imam EUR ili USD. Odem do najbliže menjačnice, zamenim za dinare uz malu proviziju (kupovni i prodajni kurs su bliski) i sa tim dinarima odem u prodavnicu cipela. Sa dinarima idem odmah u prodavnicu cipela. Ako imam BTC, pa ako sam u Beogradu ili Novom Sadu, onda možeš da prodaš BTC samo u jednoj menjačnici u gradu i to uz deelu proviziju. Ako pak nisi iz dva pomnuta grada, onda lepo probaj preko neke od online menjačnica, ako uopšte uspeš da otvoriš nalog preko koga možeš da iplatiš novac na račun u banci, pa kad te odreru na provizijama, treba da čekaš da legne na račun, pa onda ideš u banku da podigneš pare sa kojima ideš u prodavnicu cipela.

BTC u Srbijinije ni približno funkcionalan kao novac u poređenju RSD, EUR i USD.

Od RSD-ovaca mogu da kupim sve šta mi treba, a od BTC-ovaca skoro ništa i onda je BTC novac. Kako da ne. Možda će biti, ja bih voleo da neka od kriptovaluta to postane, ali za sada to nije slučaj.

Ne vredi, ti verglas svoje, nezavisno od onoga sto sam napisao u prethodnoj poruci (prethodnim porukama).
Aj' kad odlucis da diskutujes kvalitetno i korektno, mozda i da citiras i odgovoris direktno na ono sto sam pisao, rado cu nastaviti diskusiju s tobom.


Sto's tice ove poruke, odgovore vec imas u prethodnim porukama.

Sto's tice konkretne pricice o menjacnicama i kupovini - to isto mozes da kazes i za Bitcoin - mozes da zamenis uzivo kao sto si rekao, mozes preko sajta localbitcoins.com da nadjes nekoga da zamenis uzivo, mozes i na online menjacnici... mozes u bilo kom gradu jer ti menjacnica uplati na tekuci racun u banci. Provizija mozda jeste malo veca, ali u odnosu na sta? Na koji kurs Bitcoina poredis ovaj u Srbiji? Neke strane menjacnice? Pa to mozes da kazes i za EUR/USD kurs, koji je ovde nepovoljniji nego u nekoj stranoj menjacnici... :D Gluposti.

Da li sve sljaka isto kao i u FIAT svetu? Ne, naravno. Jer je FIAT svet dosta stariji, ali za ovih par godina koliko Bitcoin postoji, vrlo je blisko iskustvo i vise nego upotrebljiv.
Retko ko ovde u Srbiji kupuje nesto preko Interneta, vec se sve narucuje iz inostranstva, a placanje Bitcoinom i karticom je vrlo slicno, cak i lakse i bezbednije Bitcoinom. Uzivo u Americi mozes da prezivis bez dolara samo sa Bitcoinom kupujuci sve u radnjama sa Bitcoinom, u Srbiji dosta teze do nikako, ali u Srbiji do skoro ni karticom nisi mogao to da uradis, dok si u Americi mogao 50 godina pre. Besmislno je sto si uopste spustio diskusiju na slucaj Srbije... a pricamo o ultra-inovativnim tehnologijama. :D

Nedeljko: "Od RSD-ovaca mogu da kupim sve šta mi treba, a od BTC-ovaca skoro ništa i onda je BTC novac. Kako da ne."
Objasnio sam ti zasto je BTC novac u prethodnim porukama, ovakvi tvoji zakljucci su besmisleni... Jos jednom kazem, diskusija ne ide ovako.



- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: BITCOIN: Decentralizovana P2P anonimna valuta11.08.2014. u 07:41 - pre 118 meseci
Ma nema nista od toga ljudi, cak ni u UK. Ne postoji nijedan smisleni razlog zasto bi se jedna drzava odrekla defacto kontrole nad finansijskim trzistem time sto ce svoju fiat valutu da zameni virtuelnom valutom nad kojom nema kontrolu. Kupo-prodaja BitCoinom je sad, i uvek ce biti, robno-robna razmena.

Ti mozes da kupis od nekog auto za polugu zlata, ali to ne ini zlato novcem. Tako soi mogao da kupis auto i za sleper jaja, pa jaja nece biti novac.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: BITCOIN: Decentralizovana P2P anonimna valuta11.08.2014. u 08:06 - pre 118 meseci
Drzava verovatno nece tako lako svoj novac zameniti necim sto ne moze da kontrolise, i izbiti sebi jedan tako jak instrument iz ruku. Sve je moguce ipak, nikad ne reci nikad. Nije da prizeljkujem ovo, samo kazem.
Ono sto ja pricam je da drzava nije uopste potrebna da bi se Bitcoin koristio kao novac. I bilo bi dobro da se sto manje mesa u sve to. Pogledaj prethodne poruke na ranije dve-tri stranice, da se ne ponavljamo.

Upravo zbog toga sto je Drzava jedan zaseban fin. sistem i sto funkcionise na nacin na koji funkcionise, i ima regulative koje ima, i ima establishment koji stoji iza svega toga, to je zatvoren fin. sistem i niko ne tvrdi da Bitcoin mora biti deo tog sistema. Niti da treba da bude. Da li ce biti, ne zna se, ali sada nije... uz malo srece, nece to ni postati. Obrnuto mozda da. :)
Ali je kljucna stvar da drzava i sistem ovde nisu ni potrebni. Jer samim tim sto Bitcoin funkcionise van tog sistema sasvim dobro, je dokaz da mu taj sistem nije potreban.


- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: BITCOIN: Decentralizovana P2P anonimna valuta11.08.2014. u 08:55 - pre 118 meseci
Sto ga po definiciji ne cini novcem. To je cela sustina, NE MOZES imati novac BEZ drzave i sistema. Ne mozes naterati radnika u svojoj firmi da mu umesto novca isplatis BitCoine, ne mozes naterati prodavca na pijaci, ne mozes naterati nikog da primi BitCoin. To sto neko pristaje, ne cini BitCoin novcem, ergo primer sa jajima. Moc novca je u tome sto uvek mozes da ga iskoristis za placanje ugova i potrazioc MORA da ga prihvati, ako nece, tu je sud da ga natera.

Sve je ok dok su obe strane zadovoljne transakcijom, ali ako ikad ista zakaze i dodje do spora bilo koje vrste, potrebni su ti sudovi a sudovi ne priznaju BitCoin kao novac jer ni drzava to ne radi. Ta razlika se mozda vama ne cini nicim posebnim, ali e u osnovi funkcionisanja fiat valuta, bez sudske zastite fiat novac bi bio samo fensi odstampani papiric.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

itod

Član broj: 53176
Poruke: 35
*.cpe.vektor.net.



+28 Profil

icon Re: BITCOIN: Decentralizovana P2P anonimna valuta11.08.2014. u 13:00 - pre 118 meseci
Citat:
mmix:
Ma nema nista od toga ljudi, cak ni u UK. Ne postoji nijedan smisleni razlog zasto bi se jedna drzava odrekla defacto kontrole nad finansijskim trzistem time sto ce svoju fiat valutu da zameni virtuelnom valutom nad kojom nema kontrolu. Kupo-prodaja BitCoinom je sad, i uvek ce biti, robno-robna razmena.

Ti mozes da kupis od nekog auto za polugu zlata, ali to ne ini zlato novcem. Tako soi mogao da kupis auto i za sleper jaja, pa jaja nece biti novac.


Stalno tvrdis nesto o cemu se nisi ni dobro informisao. Zlato u grmuenovima nije novac, ali zlatni novcici jesu novac. Pogledaj definiciju novca na vikipediji i videces da i zlatni novcici i Bitcoin ispunjavaju sve osobine koje nesto cini novcem. Zlato je oduvek bilo novac, bilo je pre skorasnje pojave papirnog novca, i bice zauvek i kad ovakav papirni novac (vrlo brzo) prestane da postoji.

Mozda ti nesto znaci sto je Brtianski premijer pre neki dan izjavio da se ne slaze da "drzave nemaju nikakvog razloga da priznaju Bitcoin za novac" kako si ti samouverno izjavio:
UK Chancellor wants to turn London into the Bitcoin capital of the world

Jos jednom da ponovim: Nije poenta da bilo koja drzava zameni svoju valutu Bitcoin-om, to je ludilo i nijedna nece to da uradi. Ali to ne znaci da drzave nece dopuniti svoju valutu koriscenjem neke druge valute, bas kao sto sada drzava Srbija koristi placanje u EUR-ima kao pravno regulisanu dopunu placanja u dinarima. Nema nikakvog razloga da drzava ne olaksa i poveca protok novca i time sebi omoguci da ubere veci porez na deo privrede koji ovakav protok novca koristi.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: BITCOIN: Decentralizovana P2P anonimna valuta11.08.2014. u 14:01 - pre 118 meseci
@itod

Zlato nigde nije novac danas, čak ni u Saudi Arabiji ili Emiratima.
 
Odgovor na temu

itod

Član broj: 53176
Poruke: 35
*.cpe.vektor.net.



+28 Profil

icon Re: BITCOIN: Decentralizovana P2P anonimna valuta11.08.2014. u 14:24 - pre 118 meseci
Citat:
@itod

Zlato nigde nije novac danas, čak ni u Saudi Arabiji ili Emiratima.


Stalno brkate da li je nesto novac ili nije po kriterijumu da li za nesto mozete da kupite u prodavnici na cosku hleb i mleko. I kineski Juan je beskoristan za tu namenu sve dok ga ne zamenite za lokalnu valutu. Kao sto kineski Juan mozete da zamenite u bilo kojoj zemlji na svetu, tako i zlatni novcic mozete da zamenite bilo gde i onda u lokalu platite sta zelite. I jedno (Juan novcanica) i drugo (zlatni novcic) su tzv. "store of value", znaci da je nesto ulozeno da bi se nabavili i da moze neka druga vrednost da se dobije u zemnu za njih. "Store of value" je jedan od osnovnih atributa koji ih cini novcem, ima jos nekoliko vaznih kriterijuma po kojima ekonomisti odredjuju da li je nesto novac ili nije, kao sto rekoh preporucujem Vikipediju.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: BITCOIN: Decentralizovana P2P anonimna valuta11.08.2014. u 15:01 - pre 118 meseci
I juan nije novac u Srbiji. Tačka.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: BITCOIN: Decentralizovana P2P anonimna valuta11.08.2014. u 15:19 - pre 118 meseci
Kao prvo zlatni novcici nisu novac ako nemaju deklarisanu vrednost (isto kao i ovi regularni metalni novcici), sto automatski iskljucuje poluge i ostale nemarkirane buljone. Medjutim, i tamo gde je oznacena, deklarisana vrednost je uvek NAMERNO stotinak i vise puta manja od vrednosti metala koji je u novcicu, tako da niko, sem potpunih bolida, nece iskoristi novcic od plemenitog metala da kupi nesto njime iako je legalno sredstvo placanja u iznosu koji je naznacen na njemu. Razlog zbog kojeg metalni novcici imaju status novca je pravno-tehnicke prirode, izmedju ostalog da olaksa kupcima novcica transport istih. Vecina drzava kontrolise uvoz/izvoz i promet plemenitih metala, ali ne kontrolise promet novca, sto ukljucuje je zvanicno izradjene novcice domacih i stranih drzava. To i dalje ne znaci da ti mozes u Srbiji sa deklarisanim $2 zlatnikom da kupis bilo sta, to je i dalje efektivni strani novac, morao bi da ga zamenis u dinare (ako si lud naravno).

Po tvojoj definiciji svako materijalno dobro je "store of value", i u pravu si, jeste, ali nije novac niti "store of value" definise novac. Sta vise, bez pravosudne zastite papirni fiat novac nema niti skladisti aspolutno bilo kakvu vrednost. Konkretan primer i dokaz ti je nasa hipeinflacija, novcem si mogao da obrises pozadinu. Tako da, ne brkamo mi nista, novac upravo jeste, uprosceno receno, nesto za sta mozes kuptu u prodavnici na cosku hleb i mleko jer drzava uslovljava i tebe i trgovca da koristite robno-novcanu razmenu kroz lokalnu valutu.
Strani novac, u smislu zvanicne valute trecih zemalja, uvek uziva drugaciji tretman od ostalih mateirjalnih dobara i drugacija tretira transakcije koje ukljucuju svoj i tudj novac od transakcija koje ukljucuju robno-novcanu ili robno-robnu razmenu. Opet, BitCoin nije novac, on je u najboljem slucaju neko uvrnuto digitalno materijalno dobro.

Trece, UK Chancellor of the Exchequer i UK Prime Minister su dve potpuno razlicite licnosti, ovaj prvi je negde u rangu guvernera NBS, samo oguljen od ovlascenja do ciste administrativne funkcije brojanja para i zaduzivanja/placanja drzavnih obaveza. njegov zadatak jeste da osmisljava predloge kako popuniti drzavne kofere ali su nJegove izjave su daleeeeeeeeeko od zvanicne politike.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
82.208.243.*



+2790 Profil

icon Re: BITCOIN: Decentralizovana P2P anonimna valuta11.08.2014. u 21:45 - pre 118 meseci
mr ako

Biće da ti ignorišeš argumente. Uporno izbegavaš da napraviš suštinsku razliku između trampe i robno-novčane razmene. To što sam ja tebi dao kupus za krompir ne čini ni jedno od to dvoje novcem.

Novac je ono čime se postiže redukcija n(n-1) --> 2n u praksi, što sa BTC trenutno nije slučaj. Na to jednostavno nisi odgovorio, već si prosto negirao "ne, nije tako, nego je novac ono što mali Jovica zamišlja da je novac". To što neko misli da je BTC novac ga ne čini novcem. Novcem ga može učiniti isključivo ostvarivanje pomenute redukcije u praksi. Upravo je to ono što se novcem postiže i zbog čega je izmišljen. Ako nešto drugo ne postiže osnovnu namenu novca, onda to nije novac, štagod mali Jovica zamišljao.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: BITCOIN: Decentralizovana P2P anonimna valuta12.08.2014. u 03:16 - pre 118 meseci
Ajde mmix, zvucis k'o neki deda koji nije imao kontakta sa modernim tehnologijama kad kazes: "Ma nema nista od toga ljudi", I tell ya'! We're doomed! That won't work, people! i sl... a tvoja veza sa tehnologijom daleko premasuje vecinu ljudi na forumu, pa to posebno bode oci... "Nema nista od toga ljudi..." heh... cenim da su tako sve game-changing tehnologije kroz istoriju bile okarakterisane s pocetka postojanja. ;)


Citat:
mmix:
Sto ga po definiciji ne cini novcem. To je cela sustina, NE MOZES imati novac BEZ drzave i sistema. Ne mozes naterati radnika u svojoj firmi da mu umesto novca isplatis BitCoine, ne mozes naterati prodavca na pijaci, ne mozes naterati nikog da primi BitCoin. To sto neko pristaje, ne cini BitCoin novcem, ergo primer sa jajima. Moc novca je u tome sto uvek mozes da ga iskoristis za placanje ugova i potrazioc MORA da ga prihvati, ako nece, tu je sud da ga natera.

Sve je ok dok su obe strane zadovoljne transakcijom, ali ako ikad ista zakaze i dodje do spora bilo koje vrste, potrebni su ti sudovi a sudovi ne priznaju BitCoin kao novac jer ni drzava to ne radi. Ta razlika se mozda vama ne cini nicim posebnim, ali e u osnovi funkcionisanja fiat valuta, bez sudske zastite fiat novac bi bio samo fensi odstampani papiric.

I sada je fensi odstampani papiric. :P
A ako prevaris nekoga jajima, sud ce ti suditi svejdno. Ljudi nemaju da plate presudu, pa placaju kucom ili namestajem.


Ono sto je ovde problem neslaganja jedne strane sa drugom je shvatanje uloge drzave i potrebe za drzavnom regulacijom fin. sistema tamo gde se stvara plodno tle bas za suprotno - deregulacija fin. sistema i konacno nestajanje istog, u ovom obliku. A to se dovoljno ogleda u jednoj recenici koju si napisao: "To je cela sustina, NE MOZES imati novac BEZ drzave i sistema.", dok je zapravo stvarnost da novac vec IMAS i bez drzave - ne u obliku i sistemu na koji si navikao i za koji si vezan (emotivno? :)), vec neki drugi sistem gde vaze drugacija nacela, gde je manipulisanje kolicinom novca nemoguce, gde je falsifikovanje novca nemoguce - neces imati garanciju drzave da to sto koristis kao novac zapravo (po njoj) i nije novac jer ona (drzava) to nije rekla, ali nju niko i ne poziva da ti garantuje i govori ista!

Radnika ne mozes naterati da primi platu u cryptocoinima, niti to bilo ko tvrdi. Poenta je da i ne moras, jer ako je cryotovalutni sistem dobar, ako radnik vidi benefit posedovanja i transaktovanja cryptovalutom, on ce sam traziti platu u cryptocoinima. A uz sve prednosti koje crypto sistemi nude, tesko da ce neko odbiti tu priliku.

Ako dodje do spora, ostali zakoni i dalje vaze, postojanjem cryptovaluta oni nisu ukinuti. :) (mada mnoge treba ili bar izmeniti :))



No, vec se ponavljam, slicno sam vec pisao na prethodne dve strane, pa se izvinjavam ostalima.





- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

pyc
Marko Domanović
Beograd

Član broj: 2771
Poruke: 902

Sajt: www.getmonero.org


+80 Profil

icon Re: BITCOIN: Decentralizovana P2P anonimna valuta12.08.2014. u 06:36 - pre 118 meseci
Aplauz za mr. ako, pogodio si pravo u metu sa zadnjim postom. To je ta poenta kripto-valuta, a iskren da budem, ni meni nije jasno kako deo ekipe ovde, koja je relativno obrazovana i informisana nikako da uvidi to.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: BITCOIN: Decentralizovana P2P anonimna valuta12.08.2014. u 07:38 - pre 118 meseci
Citat:
mr. ako:
Ajde mmix, zvucis k'o neki deda koji nije imao kontakta sa modernim tehnologijama kad kazes: "Ma nema nista od toga ljudi", I tell ya'! We're doomed! That won't work, people! i sl... a tvoja veza sa tehnologijom daleko premasuje vecinu ljudi na forumu, pa to posebno bode oci... "Nema nista od toga ljudi..." heh... cenim da su tako sve game-changing tehnologije kroz istoriju bile okarakterisane s pocetka postojanja. ;)

Pa, fora je u tome sto siroko zastupljeno prihvatanje BTC-a kao novca nije stvar tehnologije.

Citat:
mr. ako:neces imati garanciju drzave da to sto koristis kao novac zapravo (po njoj) i nije novac jer ona (drzava) to nije rekla, ali nju niko i ne poziva da ti garantuje i govori ista!

Indirektno je poziva velika vecina. Kazem indirektno jer ne mora da je zaista poziva jer drzava to vec radi ali se svakako oslanjaju na to.

Citat:
mr. ako:Radnika ne mozes naterati da primi platu u cryptocoinima, niti to bilo ko tvrdi. Poenta je da i ne moras, jer ako je cryotovalutni sistem dobar, ako radnik vidi benefit posedovanja i transaktovanja cryptovalutom, on ce sam traziti platu u cryptocoinima. A uz sve prednosti koje crypto sistemi nude, tesko da ce neko odbiti tu priliku.

Vidim, eno bas je navala radnika koji traze platu u BTC-u. Inace, mislim da i ne mozes, cak i ako hoce. Ako nisam pogresno zapamtio u zakonu pise da se plata isplacuje u dinarima.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: BITCOIN: Decentralizovana P2P anonimna valuta12.08.2014. u 07:40 - pre 118 meseci
Citat:
pyc:
Aplauz za mr. ako, pogodio si pravo u metu sa zadnjim postom. To je ta poenta kripto-valuta, a iskren da budem, ni meni nije jasno kako deo ekipe ovde, koja je relativno obrazovana i informisana nikako da uvidi to.

Uvidjamo mi to sto vi pricate, samo sto sto smo realisti umesto fanatici (bez namere da te uvredim, ali to pogotovo vazi za tebe, utisak koji sticem citajuci tvoje postove je isto kao onaj kada citam postove verskih fanatika).
Ja npr. nemam nista protiv btc-a, zanimljiv mi je itd. ali se ne lozim na njega kao pojavu. Ima svoju izvesnu upotrebnu vrednost ali sansa da ce postati opsteprihvacena valuta je maksimalno minimalna.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: BITCOIN: Decentralizovana P2P anonimna valuta12.08.2014. u 09:31 - pre 118 meseci
@mr.ako, moja tvrdnja nema nikakve veze sa tehnologijom, niti luditstvom. BitCoin nikad nece biti novac iz prostog razloga zato sto je rigidan i sto sprecava funkcionisanje moderne finansijske ekonomije. Ono sto ti vidis kao prednost BC, nemogucnost da se nastanca po potrebi, je upravo njegova najveca mana. Razlog zasto BC ne prolazi kao novac nema nikakve veze sa tehnologijom, vec sa konceptom ogranicenih resursa, istim razlogom zasto je zlato ukinuto kao novac. Ako papirnu valutu ikad zameni digitalna, ona ce funkcionisati kao fiat valute, tj bice neki jedinstveni blobovi informacija koje digitalno potpisuje narodna ili slicna banka, dakle mehanizam koji ce omogucavati frakciono bankarstvo i proizvodnju novca. Medjutim, za tim realno nema potrebe jer je platni sistem vec elektronski nad fiat valutom a za elektronsko placanje subjekata postoje razradjeni mehanizmi (platne kartice, itd).

Dalje, vidis, taj tvoj radnik moze da trazi platu u BC i moze da se przi koliko hoce, ali ako poslodavcu ne odgovara on moze da kaze necu da te da placam u BC. Svi da se radnik i poslodavac usaglase oko toga, ako drzava kaze BC nije valuta i zakonski propisuje poslodavcu kako da placa radnika i vodi knjige o tome, radnik nece biti placen u BC i ne mozes nikako da to promenis. Ako ga tuzis, sud ce presudjivati u drzavno podrzanoj valuti i zakonima, dakle fiat novcu. Ti uporno negiras ulogu drzave i suda u konceptu finansija, a to je potpuno besmisleno. Novac nije religija, ne postoji zato sto ljudi veruju ili ne veruju u njega, postoji zato sto psotoji institucija (sud), kao poslednja instanca, koja moze da te natera da prihvatis taj novac kako sredstvo placanja za sva potrazivanja. ne postoji vise, ni manje, u tom konceptu.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

[es] :: Cryptocoins :: BITCOIN: Decentralizovana P2P anonimna valuta

Strane: << < .. 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 394595 | Odgovora: 2127 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.