Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zanimljiva analiza pada i posledica pada USA manufakture

elitemadzone.org :: MadZone :: Zanimljiva analiza pada i posledica pada USA manufakture

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 18779 | Odgovora: 87 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Zanimljiva analiza pada i posledica pada USA manufakture28.08.2011. u 15:25 - pre 154 meseci
Citat:
Postoji jos jedan - po mom misljenju pogresan aspekt posmatranja svega toga - a to je da se stvar posmatra kao da je outsourcing bilo nesto sto se nekom "odlukom" moglo izbjeci. Medjutim, kad se malo porazmisli o tome kako i zasto je do njega doslo ili dolazi, jasno se uocava da outsorcing nije "izvor" problema


Malo bih iz nekog svog ugla elaborirao na ovu temu.

Ekonomsku nauku poznajem izuzetno malo. Ipak, sa nekih par casova na ETF-u (ne secam se kako se tacno zvao
predmet, predavao ga je Velasevic, i bilo je dosta linearnog programiranja), ostalo mi je nekih par, rekao bih, vrlo
bitnih fundamentalnih pogleda.

U nekih kratkih par recenica (prakticno cu citirati reci predavaca sa jednog od prvih casova) :
"Novac je jako bitna stvar i dobro ga je imati u sto vecoj kolicini. Medjutim, to je tek pola price. Recimo da imamo
deset hiljada dinara. Tih hiljadu dinara mozemo potrositi tako sto cemo danas kupiti deset hiljada vekni hleba.
Medjutim, to nije optimalan nacin da novac razmenimo za vrednosti. Daleko je optimalnije napraviti spisak
nasih realnih potreba, (i tu pogleda kroz prozor, napolju kisan dan), pa recimo za tih hiljadu dinara kupiti jedne dobre
nepromocive cipele, jedan kisni mantil, jedan hleb, litar mleka, 100 grama parizera, jedne novine"

Dakle, kljucna stvar u celoj prici su vrednosti. Od nesto manjeg znacaja je sredstvo razmene vrednosti (novac),
koji je potreban, ali ne i dovoljan uslov.

IMHO, ono sto nagovestava OdinD da nije 'izvor' problema, nego nesto drugo je poremecaj koji se moze podvesti
pod sindrom 'zlatnog teleta'.

Ukratko opisano - poremecaj u kojem se fokus premesta sa najprioritetnije tacke (tj. vrednosti) na manje prioritetnu
(novac, obrt novca, velicine cifara).

U nekoj od ranijih tema sam izlistao neki redosled vrednosti koje mislim da su zajednicke velikoj vecini civilizacija,
religija, epoha:
1) zivot i reprodukcija
2) vreme zivota (jedini nenadoknadiv resource ciji gubitak sprecava samo mozda spoznaja smisla)
3) zdravlje (ciji se gubitak tu i tamo moze nadomesti)



Pogledajmo sada kako cela prica sa outsourcing-om (kako je vec u ovoj temi objasnjeno, legitimnim ekonomskim
procesom) izgleda kad se izvodjenju pristupi sa postojecim fundamentalnim poremecajem inverzije prioriteta.

(...kad su sami izvodjaci radova u pitanju, mislim da tu ima jos mnogo tamnih motiva, ali oni koji su celu pricu trebali
da nadgledaju i da kontrolisu, kako proporcije procesa tako i nacin izvodjenja, flaw se pokazao kao sudbonosan...)

Masovnim outsourcovanjem se postizu na papiru vrlo znacajni fiskalni rezultati. Corporate ledgers izgledaju mnogo
bolje, odnos gubitaka i dobitaka odlican.

S druge strane
- masa kompanija gasi svoje inace uspesne biznise (Philips je recimo outsource-ovao sve svoje operacije iz USA u
trenutku kad je sa Sony-jem drzao oko 90% digital TV marketa u USA, pogasio plantove sa ukupnim brojem od nekoliko
desetina hiljada radnika, pogasio i sasvm profitabilne serije IC-ova, neke konkretne verzije TriMedia serije, pogubio neke
od najbriljantnijih umova koji su demonstrativno napustili kompaniju, da bi samo 3-4 godine posle zbog pada dolara u
odnosu na evro shvatili da su zapravo napravili jeziv gubitak. Da bude jos gore - da se napravi ono sto su imali u USA,
trebalo je 30-tak godina, a da se nepovratno unisti - jedva dve godine). Patrljci onoga sto su imali se jos tu i tamo vuku
po Dolini, ali su pred raspadom, slabo ih ko zeli. Na LinkedIn alumni grupama, svi se pitaju - kuda sada i kako se vratiti
na staze stare slave ?

U mnogo drugih primera, najezda 'papirologa' na nekada fenomenalne firme pravljene strpljivo godinama sa ljubavlju za
profesiju i postovanjem za ljude koji tu rade ima za rezultat histericno pogresne i priglupe radikalne zaokrete koji jedino
na papiru mogu da imaju nekog smisla, nestrpljiva prekidanja promising projekata koji imaju sansu da preokrenu odnos
snaga na marketu (licno sam imao bar dve takve epizode).

Neeee, nista nije bitno - samo da su cifre tu, i to u svakom kvartalu. Sta radimo i kuda idemo, manje je bitno.

- masa ljudi sirom USA trpi atak na egzistenciju disproporcionalno velike magnitude. Citave industrije koje su zaposljavale
blue colar sloj (obicnu, radnu raju) se histericno sele, i ono sto treba (krdzavi Zenith TV aparati, recimo, ili telemarketing servisi),
i ono sto nije strateski pametno da se seli (proizvodnja vojno strateski bitnog celika iz Pensilvanije u Kinu), sa kompletnom
medju-skalom proizvoda za koje prakticno nema sanse da u razumnom roku budu dovedene do nivoa u kojem su izvezene
(mrzi me da nabrajam, likovi u onom clanku sto ga je mmix linkovao u prvoj poruci su to vec detaljno uradili).

Zivotna stabilnost, predvidivost egzistencije, mogucnost zasnivanja porodice, mogucnost skolovanja potomstva, produzenje
kvalitetnih tradicija. Amerima je zanimanje i poznavanje tehnologije urodjeno; prvi put u istoriji je negde u to vreme broj
prijava za upis na MIT i univerzitete slicnog ranga i profila postao manji od broja raspolozivih mesta.

Mislim da ipak nema crnjeg primera od Social Security servisa u saveznoj drzavi Idaho, koji je negde 2003/4-te imao nekih
200 softverasa na spisku za primanje socijalne pomoci. Zatrebalo im je da im se napravi neki custom payroll software. Sta
su uradili ? Nasli su kompaniju iz Indije da im obavi taj posao (...imas svoje gladne ljude, a trpas Indusu hleb na sto ?...+ kvalitet
indijskog biznis softvera iz 2003-ce ?....:)))))))....loodilo)

- kvalitet proizvoda na marketu opada u meni vrlo primetnom procentu. Sa velikom sigurnoscu mogu da iz ugla individualnog
korisnika tvrdim da je broj sati koje provodim sa customer service raznih proizvodjaca (ciji development, QA, ili nesposobni
customer service...whatever...deluje mahom iz *stana) kao i kolicina robe koju moram da vratim u prodavnicu daleko veca
u poslednjih 10-tak godina nego dekadu pre toga (stavise - ne secam se da sam ista ikada morao da vracam).
Proizvode nekada neprikosnovenih firmi cije sam proizvode vadio iz kutije, ukljucivao i ostavljao da rade (Netgear routeri su
'moj' primer #1) sada moram da vracam i po nekoliko puta, da isprobavam i po tri razlicita modela, da provedem umesto
5 minuta sa nekim lafom sa istocne obale i po 25 minuta sa nekom devojcicom iz Indije cija jedna od prvih par recenica je
'don't worry, we will sooth your pain', a nista mimo user manuala ne zna da mi kaze....i na kraju odustanem. Imam jos bolnih
primera nedopecenih proizvoda nekada legendarno pouzdanih firmi. Trenutno se valjda jos samo Apple-u moze verovati da ce
im iz furune izaci dopecen proizvod. Ogromna vecina drugih racuna na potrosaca da im obavlja QA.

Da li mi je kao potrosacu zivot u tom pogledu olaksan, postao bolji ? Da li je industrija (ili firma) sebi ucinila uslugu stedeci na papiru,
u brojkama, a istovremeno gubeci na kvalitetu proizvoda ?

Sa koje god strane da se pogleda - rezultati su isti. Trka za ciframa i gubitak fokusa na vrednostima je IMHO prauzrok problema.


[Ovu poruku je menjao milanche dana 28.08.2011. u 16:36 GMT+1]
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Zanimljiva analiza pada i posledica pada USA manufakture28.08.2011. u 16:28 - pre 154 meseci
Citat:
milanche: Zivotna stabilnost, predvidivost egzistencije, mogucnost zasnivanja porodice, mogucnost skolovanja potomstva, produzenje
kvalitetnih tradicija.


Jesi li siguran da je u američkoj tradiciji da imaju siguran posao do penzije? Meni to više liči na SSSR ili SFRJ, DDR i slične komunizme. Ameriku su naselili avanturisti, došli skoro bez ičega osim entuzijazma, izgradili sve od nule. Prilično sam siguran da će i sadašnju situaciju prebroditi. Ako im se smanje plate, smanjiće i troškove. Voziće manja kola, živeće u manjim stanovima i kućama, radiće u firmi koja je bliže kući, ješće više hleba, kukuruza, pasulja, kupusa, a manje mesa, radiće 2 posla umesto jednog. Mada, sve dok plaćaju $2000 mesečno deci vrtić, ne plašim se da će pocrkati od gladi.
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

Igor Gajic

Član broj: 93194
Poruke: 747
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+987 Profil

icon Re: Zanimljiva analiza pada i posledica pada USA manufakture28.08.2011. u 16:36 - pre 154 meseci
@BluesRocker

Tesko ide s konja na magarca...
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Zanimljiva analiza pada i posledica pada USA manufakture28.08.2011. u 17:07 - pre 154 meseci
Citat:
Odin D.: drzave -> unije drzava
unije drzava -> planeta

Mi smo sad negdje na kraju ovog pretposlednjeg i pocetku poslednjeg od gore nabrojanih procesa.


Mi smo tako daleko od ovog pretposlednjeg da poslednji ne vredi ni razmatrati. Ne mozes imati monetarnu ekonomsku uniju dok su njeni konstituenti suverene nacionalne drzave, ako je to igde danas bolno ocigledno to je na primeru evra. Tj mozes, ali to ne moze da funkcionise jer suverena nacionalna drzava prevashodno zastupa i stiti svoj nacionalni interes a tamo gde je situacija takva da neko mora da izgubi da bi drugi dobio to znaci i zastita svojih interesa na stetu drugih.
Da zanemarimo na trenutak da ceo taj koncept unifikacije o kojoj pricas, bar kako se sada desava, lezi na cinjenici da zapadna populacija mirno prihvati rapidan pad svog zivotnog standarda postavlja se jedno veoma konkretno pitanje. Zasto bi u trenutku T+1 suverena nacija Kina dozvolila suverenoj naciji USA da za sebe uzima ogranicene strateske resurse ako od iste posedje vise ljudstva, naoruzanja i tehnicki know-how i tehnolosku infrastrukuturu za masovnu proizvodnju svega i svacega pa i naprednog oruzja? Zato sto je onda njihov red da se poveuku zarad "ujedinjenja u planetu"? Ozbiljno verujes u to?
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Zanimljiva analiza pada i posledica pada USA manufakture28.08.2011. u 17:16 - pre 154 meseci
Citat:
Jesi li siguran da je u američkoj tradiciji da imaju siguran posao do penzije?


Apsolutno nije na tom nivou predvidivosti.

Na jednom sirem nivou (ako radim pametno, stedim, gledam unapred, borim se posteno, ne posustajem, inventivan sam... ==> bice na kraju OK)
je postojao od kad su nastali. 60-tih se prakticno sa aerodroma odlazilo na vrata fabrike, nekakav fizicki i slican posao dobijao pocevsi od sutradan,
i od toga sklapao kostur neke egzistencije (soba, ili stancic sa cimerom, pa mali auto, itd), da bi se kroz 30-tak godina normalnog zivota jednog
dana nasao okruzen blagostanjem, sigurnoscu.

E, sad - 'kondicionim trenerima' ni to nije bilo dovoljno...

Citat:
$2000 mesečno deci vrtić


Ne znam sta si se uhvatio za tu cifru. Istina je, postoji i tako nesto, kao sto postoji i mobilni telefon sa dijamantima za 10,000$.
Ako je reljam nabasao na obdaniste za 2000$ mesecno, to jos uvek ne znaci da je to i jedino resenje i da to toliko kosta uvek i svugde.

Nije me mrzelo, pa sam se raspitao kod supruge.

Recimo, u obdanistu kod dve sestre srpkinje koje ti sa decom pricaju na tvom jeziku (bosanska varijanta), engleskom, ili nemackom
(jedna od njih je zivela u nemackoj), hrane ih domacom hranom, imaju jednom nedeljno cas muzike (koji vodi srbin pijanista, uce nase
pesmice) kosta 60$ dnevno, sa potpuno slobodnom opcijom izbora dana u nedelji. Ako ih vodis svakog radnog dana u obdaniste, to
izadje reda velicine 1300$.

Necija keva koja je dosla u posetu, ili je preko dece dobila green card i prakticno zivi tu, dokona je i hoce da zaradi nesto dok je tu,
radi to isto i za mnogo manje, kod svoje ili kod tvoje kuce, dete dobije paznju u odnosu vaspitac:dete = 1:1 ili 1:2. Medju takvim
kevama ima i penzionisanih skolskih uciteljica, ili medicinskih sestara, dakle neko ko ima vitalno iskustvo u bitnim ili kriticnijim situacijama.

Devojke na au pair mogu da se nadju i za 350-400 mesecno, lagano moze da se aranzira da osoba bude neka nasa iz Srbije.
Ako u kuci imas dovoljno soba, pa mozes da obezbedis smestaj dobijas osobu koja je prakticno tu svaki dan, ukljucujuci i deo vikenda.
Znam i kombinacije u kojoj su dve ili vise srpskih porodica udruzivale snage, pa je devojka kod jednih stanovala gro vremena, a kod
drugih dolazila par time (baby sitting), i svima dobro.

Ako su prisutne takve opcije za Srbe, mozes samo da zamislis kakve su opcije prisutne kad su u igri vijetnamci, kinezi, filipinci, sva razna
druga raja koja radi za jos sitnije pare.

Na kraju krajeva - jedno pitanje - koliko kosta spram plate obdaniste u Beogradu ?
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Zanimljiva analiza pada i posledica pada USA manufakture28.08.2011. u 17:29 - pre 154 meseci
Citat:
milanche: Na kraju krajeva - jedno pitanje - koliko kosta spram plate obdaniste u Beogradu ?

Čuo sam da je državno obdanište oko 80€, a takođe da se može za 200-300€ naći devojka sa završenom višom školom za vaspitače da ti čuva dete full time. E sad, koliki je to procenat od prosečne plate, teško je izračunati kad ovde svi primaju neke koverte ili bez koverte :) Nekome je i tih 80€ za državno puno. Poenta je da kod nas niko ne crkava od gladi iako plaća usluge višestruko manje, pa računam da onaj ko plaća istu stvar $2000 sigurno ne zna šta će sa parama, a ne da umire od gladi u bedi.
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Zanimljiva analiza pada i posledica pada USA manufakture28.08.2011. u 17:38 - pre 154 meseci
Gde god se zivi laganica, nema prepreke da se cela igra spusti na manji range cifara. USA nije monolitna teritorija,
siguran sam da se u nekoj Lujzijani ili Alabami...sve moze naci za neke mnogo manje iznose.

Tamo gde se dinamicnije zivi, gde se mrci dupe da se nesto kompetitivno proizvodi i stvara, vise i pritice, pa se i
nivo cifara proporcionalno podize. Cene troskova zivota, ponuda i potraznja sve to lepo postavi na svoje mesto.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Zanimljiva analiza pada i posledica pada USA manufakture28.08.2011. u 17:43 - pre 154 meseci
@milanche
Ponekad naidje vreme kad mora biti gore...
I sta god radio, ako je uzrok toga neki opstiji (nadredjeniji) proces, sve je dzaba...

Ilustrovacu to na jednoj paraboli:
Recimo da posmatras lavinu kamenja koja se odronjava sa nekog brda. Neumitni princip koji taj proces pokrece i njime upravlja je Gravitacija.
Recimo sad da kroz neko prozorce velicine metar x metar snimis nekom kamerom 5 milisekundi tog procesa i das nekom da to izanalizira.
U moru tog kamenja koje se haoticno sudara, kamenje leti na sve strane, a neki cak, usled sudaranja sa vecim kamenjima, lete "sve vreme" u tih 5 ms i na gore. Taj koji to gleda moze sad razglabati dugacku pricu o teoriji sudara, Jungovom modulu elasticnosti, pocetnoj brzini, "cudnim" zakonitostima koji definisu putanje kamenja, opstoj teznji da idu dolje i "zanimljivim" i "inspirativnim" primjerima nekih kamenja koji idu gore, lijevo i desno itd....
Medjutim, ako sad snimis citavo brdo u trajanju od 10 sekundi, posmatrac tog snimka ce reci: "Pfff, gomila kamenja koja je zbog gravitacije zavrsila na dnu brda...". I to bi bilo to. Sve sto se desavalo u tom haosu kotrljanja gledano u malim prostornim i vremenskim razmjerama nebitno je za krajnji rezultat.

U zakonu spojenih posuda - da bi u jednoj posudi rastao nivo tecnosti, u drugoj mora da se smanjuje.
Svijet se povezuje i nivelisanje je neophodno.
Da li Amerikanci mogu da se ne povezuju? Mogu, ali cijena te izolacije bi, po mom misljenju, bila veca nego sto je cijena povezivanja.

Jos malo oko ovog "izbora" oko outsorsovanja:
Trenutno honorarisem u firmi koja proizvodi dva proizvoda. U jednom su prvi u svijetu, a u drugom drugi.
Proizvodnja je outsorsovana u Kinu.
Prema izvorima koje sam dobio za vreme ruckova sa relevantnim ljudima iz firme koji se bave tim aspektom, zbog velikog pada kvaliteta proizvoda usljed "kineskog" faktora, ukupna cijena koju musterija na kraju plati je veca nego dok je proizvodnja bila u Austriji, zato sto su troskovi odrzavanja, servisiranja, popravke i ostalog drasticno povecani.
Na pitanje: "Zasto ste to onda uradili?", dobio sam vrlo jednostavan odgovor: "Zato sto musterije kupuju ono sto je u startu jeftinije, i ako proizvod ne mozemo uopste prodati, dzaba nam je kakvog je kvaliteta. Konkurencija je ponudila jeftiniji (ali losiji) proizvod i nasa egzistencija i pozicija na trzistu su bili ugrozeni..... Najdominantniji faktor prilikom kupovine je pocetna cijena i ako nas proizvod kosta €40,000 a konkurentski €35,000 ljudi ce u 99% slucajeva kupiti jeftiniji iako ce ih kasnije taj smanjeni kvalitet kostati npr. €20,000 vise u toku eksploatacije proizvoda, nego da su kupili u startu skuplji, a kvalitetniji.... Takvi su ljudi..."

Dakle, mi ne pricamo o nekim firmama koje imaju nekog "izbora". Kod mnogih firmi radi se o ugrozenosti i opstanku, i firma kao firma - primarni cilj joj je da opstaje, pravi pare i tome slicno, a ne da se bavi patriotizmom, kad uostalom i sam narod (musterije) glasa svojim novcanicima za jeftiniji proizvod ne hajuci mnogo pri tome za buducnost nacije ili opstanak firme...

Tako da se, po meni, rasprava oko toga da li je bilo moguce da se ne outsorsuje svodi na "kad ljudi ne bi bili to sto jesu...".


 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Zanimljiva analiza pada i posledica pada USA manufakture28.08.2011. u 18:02 - pre 154 meseci
@mmix

Kina svoj rast i ekspanziju upravo najvise duguje povezivanjem sa zapadom i "outsorsovanjem" onoga sto najvise ima: radne snage i sirovina.
Taj ekonomski bum sigurno nije rezultat samoizolacije, nego upravo neceg suprotnog.

Citat:
mmix: Mi smo tako daleko od ovog pretposlednjeg da poslednji ne vredi ni razmatrati. Ne mozes imati monetarnu ekonomsku uniju dok su njeni konstituenti suverene nacionalne drzave, ako je to igde danas bolno ocigledno to je na primeru evra. Tj mozes, ali to ne moze da funkcionise jer suverena nacionalna drzava prevashodno zastupa i stiti svoj nacionalni interes a tamo gde je situacija takva da neko mora da izgubi da bi drugi dobio to znaci i zastita svojih interesa na stetu drugih.?

Ti to otprilike gledas na nivou onog 5ms metar x metar prozora koji sam naveo kao parabolu u svom prethodnom postu.

Sve je to tacno sto ti pricas, ali u ovoj i prosloj godini, u ovoj i prosloj deceniji, u ovih 3 decenije napred nazad.... - ali je netacno gledano u poslednjih 3 vijeka i u sledeca tri vijeka.

Postoji opstiji princip koji na duze staze nadjacava "trenutne" interese nacija (kao sto je to bilo i sa plemenima, hordama, narodima.....). I Kina je nekad bila "sastavljena" od cini mi se 7 kraljevstva, i svi su oni imali licne interese koji su podrazumjevali da smlate one druge da bi njima bilo bolje, ali su se na kraju ujedinili milom ili siliom (kao i Amerikanci uostalom). Niko danas ne moze na duze staze profitirati od samoizolacije. Moze par decenija, ali ce poslje toga neko ipak platiti svu tu zajebanciju.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Zanimljiva analiza pada i posledica pada USA manufakture28.08.2011. u 18:29 - pre 154 meseci
Citat:
Odin D.: Kina svoj rast i ekspanziju upravo najvise duguje povezivanjem sa zapadom i "outsorsovanjem" onoga sto najvise ima: radne snage i sirovina.
Taj ekonomski bum sigurno nije rezultat samoizolacije, nego upravo neceg suprotnog.


I sa njihovog stanovista je prica sasvim OK, oni stite svoj interes tako sto podizu svoje proizvodne i tehnoloske kapacitete i sticu kompetencije bez kojih bi poonuli na dno istorije. Ova tema nije toliko o uspehu Kine koliko o propasti USA koja te kompetencije i proizvodne sposobnosti gubi. Tvoa pretpostavka je da kad jednog dana Kineski radnik bude bioskuplji od Americkog da ce Kina uzvratiti "uslugu", ja nisam bas uveren u to i to cini poteze USA veoma suicidalnim.


Citat:
Odin D.: Ti to otprilike gledas na nivou onog 5ms metar x metar prozora koji sam naveo kao parabolu u svom prethodnom postu.


Netacno, ako pogledas tu istoriju na koju se oslanjas videces da je uvek prvo formirana politicka struktura sposobna da instrumentalizuje i osigura opstanak narednog stepena unifikacije, neke ubedjujuci milom, neke prisiljavajuci silom. Unifikacija Kine koju si uzeo za primer je obezbedjena desetogodisnjim krvavim gradjanskim ratom koji je odneo preko 500,000 dusa (sto je u trecem veku BC bio poprilican procenat populacije) i ostavio ta kraljevstva nesposobnim da se odbrane bez ucesca u carstvu. U tom pogledu EU je recimo struktura o kojoj ti pricas, koja p[okusava da mirnim putem ostvari unifikaciju ali ta struktura je nesposobna da osigura svoju ekonomsku unifikaciju upravo zato sto jos uvek lezi na suverenosti svojih drzavica i sto njen prvi problem preti da postane i njen poslednji. Pandan ovome o cemu pricam je recimo bas USA. Ona je de facto ukinula suverenite svojih drzava kao uslov clanstva u Uniji i zato je uspela da se odrzi kao takva, kao Unija. Nikakva struktura unifikacije trenutno ne postoji koja bi vodila ka mirnoj ili nasilnoj konsolidaciji nacionalnih drzavica i njihovo predavanje suvereniteta svetskoj vladi. Samim tim je i sva globalizacija ustvari instrument kojim jedni pokusavaju da zvrnu druge. Ni Ameri tu nisu nikakav izuzetak, i tekstovi sa pocetka teme to i pokazuju, samo sto se cini da je nesto ozbiljno zaskripalo u tom planu.



Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Zanimljiva analiza pada i posledica pada USA manufakture28.08.2011. u 18:45 - pre 154 meseci
Citat:
mmix: Tvoa pretpostavka je da kad jednog dana Kineski radnik bude bioskuplji od Americkog da ce Kina uzvratiti "uslugu", ja nisam bas uveren u to i to cini poteze USA veoma suicidalnim.

Taman posla da ja tako nesto pretpostavljam :)
Ja, naime, ne mislim da iko ikom "cini uslugu" ovdje. Svako radi samo ono sto misli da je za njega dobro. Sad, ako od tog posla suprotna strana ima koristi, ili obe strane imaju koristi, ne mora da znaci da neko nekom "namjerno" cini uslugu.

Citat:
mmix:  U tom pogledu EU je recimo struktura o kojoj ti pricas, koja p[okusava da mirnim putem ostvari unifikaciju ali ta struktura je nesposobna da osigura svoju ekonomsku unifikaciju upravo zato sto jos uvek lezi na suverenosti svojih drzavica i sto njen prvi problem preti da postane i njen poslednji.

Vidi, suverenost ne odrzava "zelja" nego stvarna potreba.
EU trenutno vazi za jedno od mjesta na planeti na kojima je najbolje biti rodjen ili imati mogucnost da zivis i radis, uprkos svim tim problemima koje navodis. Ocigledno im ti problemcici jos uvijek ne ugrozavaju dovoljno poziciju koju imaju, pa dopustaju sebi luksuz da se zanimaju "nacionalnim" zezalicama. Ne zaboravi da je i US sastavljena upravo od Evropljana koji su - kad je dogorilo do nokata - prdnuli na svoje evropske tradicije i porjekla i proglasili se novom nacijom koja je bolje odrazavala njihove stvarne interese. Tako ce biti i sa sadasnjim Evropljanima, samo je potrebno sacekati malo da pravi problemi zakucajua na vrata i da ih oni u doglednom trenutku postanu svjesni.
 
Odgovor na temu

Devanagari
Belgradesh, Srbistan

Član broj: 255755
Poruke: 52
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+702 Profil

icon Re: Zanimljiva analiza pada i posledica pada USA manufakture28.08.2011. u 19:41 - pre 154 meseci
Ono nad čime se ovde lamentira je zapravo to što ćemo po svoj prilici mi biti generacija/e koja će dopasti šaka žutaćima kada naprave takeover. Jbg, gazda, zapalo nam, šta sad. Pa kad oni naprave svoje s*anje onda će možda ponovo da izraste neka nova renesansna Evropa, SAD, latino Amerika, boga pitaj… Sad, potrajaće možda par decenija, možda par vekova ali šta ćemo, umesto da sindikatišemo bolje da gledamo kako da se adaptiramo. Odin D. je tu sasvim u pravu po pitanju globalnog procesa.

Međutim, pravi problem koji promiče mnogima je zapravo taj što dok se sve to izniveliše i konačno svede na jednu planetarnu rasu, dve nedelje posle toga ima da nas zvekne nekakav meteor ili nešto slično (6. veliko istrebljenje) pa će onda biti kuku majko, zašto smo gubili vreme na ove gluposti, zašto se nismo selili na druga nebeska tela. E vidite, to je problem, a ne ovo ostalo.
Nakon velike svetske katastrofe, Srbija će biti u prilici da povrati Kosovo i Metohiju
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Zanimljiva analiza pada i posledica pada USA manufakture28.08.2011. u 19:43 - pre 154 meseci
Ne kontam, sta ce da urade Evropljani i Ameri kad im dogori do nokata? Da se presele u Kinu?
I suverenost ne odrzava ni zelja ni potreba vec sila. Sila u smislu sposbnosti da nekome opasno naudis ili sam ili sa svojim saveznicima ukoliko neko pokusa da i suverenost ospori po nekom pitanju (npr ko ce da vadi naftu sa arktika kad ponestane u pustinji). Sve ostalo je kokodakanje neo-liberala a ako nekom treba praktican primer kako izgleda nacija kojoj je uspesno osporen suverenitet pocni od nas. Mnogo se zalecete sa tom globalizacijom kao stimulatorom unifikacije, od toga nema nista, nacionalne drzave ce (nazalost) ostati aktuelne poduzi period.

Mani te se te buducnosti i post-Kineske-invazije-renesansa-Evrope, pitanje danas je zasto USA kao naciolnalni suvereni entitet dozvoljava nekim svojim subjektima da igraju globalnu igru iz koje ce suverena drzava USA i njeni ostali gradjani izvuci deblji kraj?
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Zanimljiva analiza pada i posledica pada USA manufakture28.08.2011. u 20:07 - pre 154 meseci
Citat:
mmix: pitanje danas je zasto USA kao naciolnalni suvereni entitet dozvoljava nekim svojim subjektima...

Pa niko tu nikom nista ne "dozvoljava". US kompanije su u vlasnistvu US gradjana koji su gradjani svoje US zemlje i rade tako jer oni oce tako da rade, nema nikog ko im dozvoljava ili ne dozvoljava sem njih samih.

Citat:
mmix: Ne kontam, sta ce da urade Evropljani i Ameri kad im dogori do nokata? Da se presele u Kinu?

To dogorjevanje do nokata nije uopste toliko "katastrofalno" kako mnogima izgleda.
Znas, umjesto da sjede 8 sati dnevno na kaucu, narucuju pice, jedes hamburgere, gledaju TV i imaju 120 kg ... ono, nema nista lose u tome ako ce neki od njih umjesto toga morati da okopavaju kukuruz na njivi ili turpijaju neke metalne profile u nekoj fabrici.
Sa evolucijskog i planetarnog stanovista to je cak mnogo bolje i zdravije za ljudski rod nego sadasanja situacija.

Citat:
mmix: (npr ko ce da vadi naftu sa arktika kad ponestane u pustinji).

Vadice onaj kome nafta bude vise trebala nego sto je zimogrozljiv, ili onaj kome ce da plate vise nego sto mu je hladnije, ili onaj koga vise mori glad nego hladnoca.
Zasto uopste mislis da sada i dovijeka mora da bude u US takav standard da za pola plate mozes da kupis toliko nafte da se tri puta provozas s jednog na drugi kraj US?!
To nigdje ne pise da mora tako, niti da je neka posebna katastrofa u zivotu US gradjanina ako ne moze tako.
Neka sjedi kuci i voza biciklo po okolini svoga grada. Nece mu nista faliti.

Sve je "katastrofalno" u najavi, a kada se to desi ljudi se pomire sa onim sto ih je snaslo, priviknu se, to postane novi standard i uobicajeno stanje i gotovo.
Nemamo ni mi prosjecno 3 automobila po porodici, 50 kvadrata po clanu domacinstva, mogucnost da putujemo svake godine na odmor u drugi kraj svijeta... pa nista, evo nas zivi i zdravi i jos pride pljujemo po US i njihovom nacinu zivota.
Tako da pretpostavljam da ce i oni bez vecih problema prezivjeti sve nadolazece promjene.
Naravno, bice arlaukanja, kukanja, zapomaganja, ali dok god neko ima snage da arlauce i vremena da filozofira o uzrocima tog arlaukanja znaci da mu i nije toliko lose.
 
Odgovor na temu

Devanagari
Belgradesh, Srbistan

Član broj: 255755
Poruke: 52
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+702 Profil

icon Re: Zanimljiva analiza pada i posledica pada USA manufakture28.08.2011. u 20:27 - pre 154 meseci
Citat:
mmix: a ako nekom treba praktican primer kako izgleda nacija kojoj je uspesno osporen suverenitet pocni od nas.

Sve, sve ali ovo stvarno… Jes, samo nam suverenitet fali pa bi bili savršeni. A i dok je bilo tog famoznog suvereniteta bili smo jako promućurni i umeli smo da gledamo unapred kuda sve to vodi. Jes, baš je tako bilo.

Što se tiče ostatka priče i prozivki o liberalima i globalizaciji, tebe samo može da svrbi to što je našu generaciju zapalo to što je zapalo i ništa više, sam proces nije sporan ko ima kapaciteta da sagleda dovoljno širok vremenski raspon.
Nakon velike svetske katastrofe, Srbija će biti u prilici da povrati Kosovo i Metohiju
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Zanimljiva analiza pada i posledica pada USA manufakture28.08.2011. u 21:06 - pre 154 meseci
Citat:
Devanagari: Sve, sve ali ovo stvarno… Jes, samo nam suverenitet fali pa bi bili savršeni. A i dok je bilo tog famoznog suvereniteta bili smo jako promućurni i umeli smo da gledamo unapred kuda sve to vodi. Jes, baš je tako bilo

Pa sta si sad reko sem da nije suverenitet za svakog, narocito ne za onog koji ne ume da ga cuva. Zasto to ne vazi i za vece nacione od naseg? Npr za Kinu i/ili USA? A da nam fali suverenitet, fali name, evo poslednja epizoda sa carinskim pecatima, kao jedna od peizodi u seriji gubitaka suvereniteta nad juznom pokrajinom ce imati posledicu pad industrijske proizvodnje u sSrbiji od 250 mil evra godisnje. Kad nemas suverenitet cerupaju te ko mrtvo osureno pile.

I nisam ja kivan, u krajnjoj liniji ovo nije total loss za SVE, samo za USA i WE. U krajnjoj liniji kad i mi jos malo osiromasimo i spustimo nos i kod nas ce se outsourceovati. Uporno pircate tu pricu o vremenskoj sirini a to nije bas ova tema. Pitanje je zasto USA ucestvuje u toj prici, njen kaj je ocigledan svima. Oustalom i vi ne nudite nikakav konkretan odgovor oko toga kako ce ta uniikacija da se odradi. Samo ponaljate mantru neo-liberalista da ce nas spasiti zajednica trgovina i "razumevanje". A ko ce da zaustavi proces protekcionizma i oduzeti npr Americi suverenitet da taj protekcionizam sprovede? Gde je ta sila?

Citat:
Odin D.: Pa niko tu nikom nista ne "dozvoljava".

Dozvoljava, naravno, drzavna uprava, sprega zakonodoavne i izvrsne vlasti, nazovi je kako hoces, svojom regulacijom, ili bolje recenom nedostatkom regulacije. Deo paketa uz suverenost je i mogucnost da regulises ekonomsko i robno poslovanje svojih subjekata, koje moze da varira od potpune izolacije, preko protekcionizma do potpune otvorenosti. Reci da nisu imali izbora je smesno, naravno da imaju mogucnosti, mozemo pricati o tome da li bi takav potez bio dobar i zasto ne bi, ali koliko vidim ni trenutna politika potpunog liberalizma ih nece odvesti bas daleko. Nisu li i sami Indijanci ostali bez svoje suverenosti na veoma slican nacin, otkupili im Evropljani zemlju jeftinom trash robom? Mada, ko zna, mozda ce im Kinezi dozvoliti da otvore casina u nekim buducim rezervatima

Citat:
Odin D.: Znas, umjesto da sjede 8 sati dnevno na kaucu, narucuju pice, jedes hamburgere, gledaju TV i imaju 120 kg ... ono, nema nista lose u tome ako ce neki od njih umjesto toga morati da okopavaju kukuruz na njivi ili turpijaju neke metalne profile u nekoj fabrici.
Sa evolucijskog i planetarnog stanovista to je cak mnogo bolje i zdravije za ljudski rod nego sadasanja situacija..

Ovo je prilicno uvredljivo. Ja imam mnogo misljenja vezanih za USA ali to da su lenji debeli skotovi koji se izlezavaju ispred TVa je jednostavno pogresan stereotip. Ima takvih, ali takvih imas i ovde. Svi amerikanci koje sam ja upoznao su veoma radni ljudi (cak previse, imho) i retko ko je gadljiv na posao, pa bio on i okopavanje kukuruza. Sistem im je jednostavno takav da se od malih nogu uceni a od punoletstva prinudjeni da rade. Takav sistem je veoma osetljiv na veliki procenat nezaposlenosti i kod tih ljudi izaziva veliku ogorcenost to sto im poslove outsourcuju zbog cost accountinga. Za razliku od Evropljana koji uglavnom kukumavce zbog socijalnih programa, vecina nezaposlenih amerikanaca od svojih politicara ocekuje POSTOJANJE poslova. Onog trenutka kad konacno shvate da su duped (a ide im polako u glavu) i da je cela prica o njima kao intelektualnim grofovima a kinezima kao priglupim zanatlijama prazna i suplja politicke promene ce biti neminovne.

I btw, ne koristi se nafta samo za automobile

Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Zanimljiva analiza pada i posledica pada USA manufakture28.08.2011. u 21:33 - pre 154 meseci
Citat:
Reci da nisu imali izbora je smesno


Moram da te korigujem u ovoj jednoj tackici (inace - mogu da se slozim sa 99.99% recenica koje si izgovorio u vezi ove teme).

Nije smesno nego zalosno.

Zemlja koja ima tolike neverovatne prirodne i ostale mogucnosti, geografski polozaj, odlicno postavljen sistem, kvalitetne ljude
(generacija koja je iznela WWII je najbolji ljudski materijal koji je bela rasa ikada imala, dovoljno je pregledati kompletno materijalno
i duhovno stvaralstvo te epohe, spremnost s kojom su podnosili zrtve u WWII, definitivno srusili rasna ogranicenja, otvorili slobodu
za coveka u najsirem smislu reci...) imala je apsolutno sve sanse da bude sebi dovoljna za minimum bar jos 100 godina. Minimum.

Ali, uhvatio ih je 'stomacni virus', pir onih koji ne umeju da stvaraju, ali mnogo dobro umeju da rasturaju.


[Ovu poruku je menjao milanche dana 28.08.2011. u 22:45 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Zanimljiva analiza pada i posledica pada USA manufakture28.08.2011. u 21:40 - pre 154 meseci
@mmix
Suvise si spregnut sa trenutnim stanjem.
Ne mozes sve procese koji se desavaju na planeti objasnjavati kroz prizmu ovog trenutka i potreba i zelja svog zivota od 70-tak godina, jer svijet postoji mnogo duze i vidio je mnogo vece krize nego sto je ovih i neki procesi su poceli prije vise stotina hiljada godina i odvijaju se mnogo duze i sa nekim drugim ciljem koji ne mora uvijek biti u pravcu u kom se nalazi i cilj nekih jedinki u nekim generacijama.

Ono sto ti pokusavas je kao da posmatras covjeka par godina u nekom od minulih ledenih doba i konstatujes:
"Zasto je covjek izgubio krzno kad bi ga sad bas dobro grijalo i zasto je izgubio rep kad bi mu bas sad dobro dosao da njime pokrije mooda kad je ovako hladno, to nije logicno..."
Pa nije ga izgubio u jednom danu u ledenom dobu svojom nekom "odlukom", nego usled dejstva neke vise sile (evolucije npr.) u nekom mnogo sirem vremenskom razdoblju nego sto je par godina u ledenom dobu... i sa nekim drugim ciljem, ocigledno...

Citat:
mmix:  Za razliku od Evropljana koji uglavnom kukumavce zbog socijalnih programa, vecina nezaposlenih amerikanaca od svojih politicara ocekuje POSTOJANJE poslova.

Pa sta onda sto neki od politicara ocekuju nesto?! Kako to uopste konfigurira u svemu ovome?
Ako neki likovi od politicara ocekuju bogznasta to vec signalizira da te likove ne treba uzimati suvise ozbiljno.

Citat:
mmix: Reci da nisu imali izbora je smesno, naravno da imaju mogucnosti, mozemo pricati o tome da li bi takav potez bio dobar i zasto ne bi, ali koliko vidim ni trenutna politika potpunog liberalizma ih nece odvesti bas daleko.

Pa ta druga mogucnost im je ista, ako ne i gora.
Jer Kinezi mogu reci i ovako: "Ok, nismo dovoljno pametni da napravimo LCD tv i da vam ga prodamo za $1000, ali evo onda cemo vam prodati 100 kila gvozdja za $1000. Ako vam se ne svidja, mozemo vam prodati krampove i lopate za $20 komad, pa ga kopajte sami... I da - ne zaboraviti da malo olabavite vase EKO-standarde jer slabo cete sta gvozdja napraviti ako hocete i dalje da zivite u vasim finim gradicima sa cistim vazduhom i cvjeticima pored trotoara...".


Citat:
mmix: I btw, ne koristi se nafta samo za automobile :)

Naravno, koristi se i za kamione :)
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Zanimljiva analiza pada i posledica pada USA manufakture28.08.2011. u 22:18 - pre 154 meseci
Buduce stanje je rezultat trenutnog stanja. Nece nastati nekom tamo evolutivom "silom" vec cinjenjem/necinjenjem danas. Ako smo toliko indiferentni onda uvek mozemo reci da sta god da se desi (izuzev totalnog izumiranja) neki ljudi ce tamo posle nekog vremena biti zivi i zivot ce ici dalje. Zar je to domet naseg planiranja buducnosti?

Problem upravo i postoji jer je od pamtiveka pa do danas USA prva nacionalna drzava koja je svoju politiku bazirala na analitici pre nego emocijama, ta analitika im je pomogla da naprave imperiju a sad se satro ponasa kao da ne razume sta znaci gubitak kompetencija i gubitak srednje klase sa slobodnim kesom i sto je za drzavu i njen bezbednosni opstanak vazno, gubitak poreza. I reci da propast USA nije nesto o cemu treba brinuti je isto ignorisanje dubine problema. Pad rimskog carstva (u osnovi izazvan finansijskim padom) je defacto bacio evropu u mracno doba a Rim nije imao atomke. Vas rezon je da je to sasvim ok jer je jbg 1000 godina kasnije nastupila renesansa Ja sa druge strane vidim izgubljenih 10 vekova i da bi nasa sadasnjost izgledala mnogo drugacije da se carstvo nije urusilo samo u sebe.

Citat:
Odin D.: Pa sta onda sto neki od politicara ocekuju nesto?! Kako to uopste konfigurira u svemu ovome?
Ako neki likovi od politicara ocekuju bogznasta to vec signalizira da te likove ne treba uzimati suvise ozbiljno.

To nije tacno. Za pocetak ti od drzave ocekujes da zastiti tebe i tvoju porodicu na fizioloskim i bezbednosnim nivoima tako sto ce kreirati zakone koji ce npr kaznjavati krvne delikte i time odvratiti nekog da te na ulici ubije za sicu iz dzepa. I to je neko ocekivanje zar ne? Kad je u pitanju "drzava duradi nesto" ameri su poprilicno niskih ocekivanja u odnosu na ostale nacije.


Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Zanimljiva analiza pada i posledica pada USA manufakture28.08.2011. u 22:32 - pre 154 meseci
^ Mislim da su tvoja ocekivanja od ljudske rase daleko iznad onoga sto ona trenutno moze (ili pokazuje).
Ako je Usein trcao 100m za 9 i nesto sekundi, ne znaci da moze tako trcati 100 km ili citav dan.

Svijet ima svoje "uspone" i svoje "padove". I jedni i drugi su potrebni zbog ovih i onih razloga koji sada izlaze van okvira ove teme.
Pojedinac ima neke svoje zelje, priroda i planeta neke druge.
Nemoguce je praviti nove civilizacije, ako se prethodno ne poruse stare, jer nema toliko mjesta na ovoj planeti da se sve staro dovijeka cuva, a novo nadozidjava negdje okolo.

Proci ce jos mnogo vremena dok covjek ne ovlada prirodnim nagonima i potcini ih onome sto danas vecina ljudi smatra da covjek jeste, a to je neki privid razuma uz zanemarivanje sveg ostalog.
Pojedinacan covjek moze da se rukovodi razumom. Mozda cak i manja grupica ljudi. Ali velike mase ljudi mogu dejstvovati samo po opstim prirodnim zakonima. To je princip.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Zanimljiva analiza pada i posledica pada USA manufakture

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 18779 | Odgovora: 87 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.