Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Dovod tople vode za veš mašinu

elitemadzone.org :: TechZone :: Dovod tople vode za veš mašinu

[ Pregleda: 9904 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

perabanj
Zivkovic Petar
Niska banja

Član broj: 25617
Poruke: 107
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.smestajzivkovici.com


+3 Profil

icon Dovod tople vode za veš mašinu05.09.2011. u 00:34 - pre 153 meseci
Radim vodovodnu instalaciju u kupatilu od plastičnih cevi pa mi je pala ideja na pamet da do veš mašine dovedem i toplu i hladnu vodu. Kako ću zimi imati toplu vodu iz bojlera priključenog na kotao parnog grejanja a leti od solaraca, mislio sam da uštedim struju dovođenjem tople vode u veš mašinu. Želim bih da čujem mišljenja o isplativosti, zatim može li nešto krenuti naopako, ne znam je li mašina predviđena da primi toplu vodu - po meni ne bi trebalo da škodi.
Dalje postoji li neka slavina koja može da meša toplu i hladnu da je stavim umesto klasične slavine za veš mašinu. Klasična baterija mi je dosta velika, 20cm razmak između priključaka-toliko prostora nemam, a i na nju se ne može našrafiti crevo veš mašine.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Dovod tople vode za veš mašinu05.09.2011. u 03:29 - pre 153 meseci
http://www.elitesecurity.org/p2941666 bas smo to ovih dana prozvakali. Nije bas tvoj slucaj ali ima nekih saznanja i tamo.

Nije mi poznato da li postoje takve baterije. Ne zaboravi da je kod normalnih baterija nakon slavine ovamo prema korisniku nizak pritisak, voda slobodno istice a tebi treba visoki pritisakk, jer u nekom momentu masina zatvara svoj ventil i cela instalacija ostaje pod pritiskom. Da sam ja u tvojoj situaciji porazgovarao bih sa majstorima da ti naprave bateriju od dva ventila, u zidu, ciji ce izlazi biti spojeni na odgovrajuci nacin (T - komad i na kraju da se stavi deo na koji se moze zasrafiti crevo. Ustvari, moze svaka normalna slavina, ventil, sta bilo, a sto je predvidjeno i za prikljucivanje masine za ves / sudove na hladnu vodu, jer svi oni drze pritisak u toku rada a ima ljudi koji taj ventil nikad ne zatvaraju - crevo im je stalno pod pritiskom. Dakle, vrlo jednostavno moze. I onda ti one ventile regulises po osecaju koliko da bude vruce.

Posto se na vise mesta spominje granica oko 60 stepeni, ti bi ventile podesio na neku umerenu temperaturu i elektricni grejac bi samo malo dogrevao a za ispiranje bi imao mlaku vodu i delovi masine ne bi previse trpeli a usteda je prisutna.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16358



+2922 Profil

icon Re: Dovod tople vode za veš mašinu05.09.2011. u 09:43 - pre 153 meseci
Citat:
tdjokic: Ne zaboravi da je kod normalnih baterija nakon slavine ovamo prema korisniku nizak pritisak, voda slobodno istice a tebi treba visoki pritisakk, jer u nekom momentu masina zatvara svoj ventil i cela instalacija ostaje pod pritiskom.

Kakav visoki pritisak, nesto nisam razumeo sta si ovde hteo da kazes?

Isti pritisak i princip ima i sa hladnom i sa toplom vodom.
Inace masina greje vodu na 95 stepeni prilikom iskuvavanja tako da je masina i onako predvidjena za rad sa vrelom vodom, meni vise muci situacija ako nesto zelis da operes hladnom vodom.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

perabanj
Zivkovic Petar
Niska banja

Član broj: 25617
Poruke: 107
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.smestajzivkovici.com


+3 Profil

icon Re: Dovod tople vode za veš mašinu05.09.2011. u 10:14 - pre 153 meseci
Tako sam i mislio da uradim tdjokic. Vodo instalacija mi je već odrađena, ja samo planiram da uradim prepravku. Kupio sam dva peštanova ventila sa kapom, malo su skuplji ali dosta lepo rade. Kada se skine kapa imaju one ušice i može se ručno stezati i otezati. Nego sam mislio da ne bude dosadno da stalno skidam kape da bih se igrao sa ventilima, a i mislim da nisu predviđeni da se stalno zatežu i odtežu. Druga stvar koja me brine je to što veš mašine verovatno nisu predviđene da primaju toplu ili vrelu vodu, počevši od creva koje dovodi u mašinu do tih početnih delova u mašini - plastikice, gumice itd....

[Ovu poruku je menjao perabanj dana 05.09.2011. u 12:43 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao perabanj dana 05.09.2011. u 12:44 GMT+1]
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Dovod tople vode za veš mašinu05.09.2011. u 11:54 - pre 153 meseci
Citat:
bakara: Kakav visoki pritisak, nesto nisam razumeo sta si ovde hteo da kazes?

Isti pritisak i princip ima i sa hladnom i sa toplom vodom.
Inace masina greje vodu na 95 stepeni prilikom iskuvavanja tako da je masina i onako predvidjena za rad sa vrelom vodom, meni vise muci situacija ako nesto zelis da operes hladnom vodom.

Polako.

Ventil za hladnu vodu za ves / sudo masinu i sa zadnje strane (usrafljene u instalaciju) i sa prednje strane (tamo gde je zasrafljeno crevo prema masini) je pod visokim pritiskom kad je masina ukljucena a i kada lenji gazda ostavi ventil otvoren. Posto smo ovde razgovarali o obicnoj bateriji, da li bi ona mogla da posluzi da se voda mesa za masinu, treba imati u vidu da kod obicne baterija ona izlazna cev nije predvidjena za visoki pritisak (voda izlazi slobodnim padom) a i navoj je tamo drugaciji mislim. O tome je rec. Ako pak uzmes dva ventila pa njihove izlaze spojis pomocu T - komada i na njegovu sredinu stavis onakav ventil kao gore, onda je sve predvidjeno za visoki pritisak i na taj poslednji ventil mozes da privijes crevo.

Sto se tice visoke temperature, tacno je za masine, ali za one delove koji su za to tako i napravljeni a ulazni ventil je od neznije plastike i kod nekih smo culi da se definise maksimalna temperatura od strane proizvodjaca masine do koje se bezbedno sme ici. To je 60 stepeni. Preko toga moze da se desi da se oni nezniji delovi omeksaju i sta ga znam sta. Oni su bitno razliciti od onih delova gde masina iskuvava ves itd.

U onoj drugoj temi su ljudi koji imaju vise iskustva nesto pricali oko ispiranja. Ja sam imao sudomasinu koja je dosla sa sasvim drugacijim crevom, bela plastika, tvrda ko djavo, nesto manjeg precnika i na njoj je uzduz na vise mesta bila odstampana oznaka temperature - zaboravio sam koliko - a iskustva sa radom sa vruvom vodom nemam, stalno sam koristio hladnu.

@ perabanj - prvi problem: srafkanje ventila svaki cas; to ja ne bih radio. Malo eksperimentises, podesis neki optimum i gotovo. A da li je masina predvidjena da prima vrucu vodu ili ne ima i u onoj drugoj temi a tu treba uzeti u obzir podatke uz masinu, verovanto pise u specifikaciji.

Ostaje problem kvara ventila, pa krene da ulazi samo vruca voda. U Americi imaju masine koje su prikljucene i na hladnu i na toplu vodu. Hladno pranje - otvara se samo hladan ventil. Mlako pranje - otvaraju se oba ventila, Vruce pranje - samo vruc ventil, a pojedinacno su prikljuceni i voda se mesa tek u masini. Nema termostata u njoj, nema grejaca, topla voda dolazi iz bojlera, jednostavnija i jeftinija masina, milina. Onda krenem ja da perem neke svoje kosulje a pokvario se ventil za haldnu i one se jadne prale vrucom vodom. Sreca je, da ta vruca nije bas vruca, pa su prezivele. Drugi dan smo menajli ventil za hladnu vodu. Slicno moze da se desi i ovde. A kako smo mi po tim pitanjim precizniji, ima zena da te ubije ako joj se sprzi omiljena spavacica ili zavesa ili boga pitaj.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

perabanj
Zivkovic Petar
Niska banja

Član broj: 25617
Poruke: 107
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.smestajzivkovici.com


+3 Profil

icon Re: Dovod tople vode za veš mašinu05.09.2011. u 12:01 - pre 153 meseci
Slažem se. Onda je najbolje, kao što si rekao, odrediti neki optimum i tako ostaviti. Sada su mi postale interesantne te mašine sa priključkom za toplu i hladnu. Kad bih našao takvu, još da ima i grejač-da po potrebi dogreva npr. za kuvanje, kupio bih je odmah. Dakle bacam se u potragu za takvom mašinom pre bilo kakve intervencije na vodo instalacijama. Ako je neko slučajno naišao na tako nešto u Srbiji, bio bih mu zahvalan da pomogne.
 
Odgovor na temu

perabanj
Zivkovic Petar
Niska banja

Član broj: 25617
Poruke: 107
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.smestajzivkovici.com


+3 Profil

icon Re: Dovod tople vode za veš mašinu05.09.2011. u 13:27 - pre 153 meseci
Nasao sam jednu, samo je dosta skupa. http://www.gorenje.rs/masine_z...masine_za_pranje_vesa?c=311295
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Dovod tople vode za veš mašinu05.09.2011. u 23:54 - pre 153 meseci
http://www.elitemadzone.org/p2942800 paralelna tema o istoj stvari, pitaj coveka mozda zna jos za neki model. Ipak, imaj u vidu da to nije kao u Americi, gde su masine proste kao pasulj, bubanj se vrti oko vertikalne osovine, tako da nema kontrategove za nebalans, ali zato ima unutra propeler koji pere ves, jer se on u bubnju koji se okrece oko uspravne osovine nikad ne bi promesao, punjenje sa vrha itd. - govorim o starijim modelima, vidjenim 1991 godine tamo, sada ne znam kako je, ali ovo sto nude nasi evropljani ima sto cuda u sebi sada - najnovije trikove sa elektronikom, zastita od poplave (dva prikljucka valjda i dve zastite?) itd.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Dovod tople vode za veš mašinu

[ Pregleda: 9904 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.