Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

pojacalo 200-500w

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: pojacalo 200-500w

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 19226 | Odgovora: 63 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

raider007

Član broj: 290386
Poruke: 23
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: pojacalo 200-500w16.09.2011. u 18:17 - pre 154 meseci
Naravno da znam... Imam i deblju zicu i sve posto mi je otac vinkler el. motora pa mi premotavanje nije problem.. Samo sam u nedoumici koliko god l;judi da pitam neki mi kazu ovo neki ono neki da mogu sa 120-130w 8 oma pojacalom bez problem da guram kutije od 220-250w 8 oma.. a neki kazu da bih gurao kutiju od 250w 8 oma snage treba mi pojacalo od min 250w 8 oma... Citaju ci postove nailazim da skoro svi sa pojacalima manjim i do 150w od kutije lago guraju te pa kutije. sta je ustvari tacno?
 
Odgovor na temu

aleksandara 93
Aleksandar Krstic
Nezaposlen
Svrljig

Član broj: 202097
Poruke: 1652
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.google.com


+30 Profil

icon Re: pojacalo 200-500w16.09.2011. u 18:57 - pre 154 meseci
Citat:
raider007: da mogu sa 120-130w 8 oma pojacalom bez problem da guram kutije od 220-250w 8 oma.. a neki kazu da bih gurao kutiju od 250w 8 oma snage treba mi pojacalo od min 250w 8 oma... Citaju ci postove nailazim da skoro svi sa pojacalima manjim i do 150w od kutije lago guraju te pa kutije. sta je ustvari tacno?


Svaki zvučnik ne možeš da iskoristiš max snagu tj. 30% manje od njegove max snage, mislim možeš ali koliko dugo...

Znači možeš i pojačalo od 1kw da staviš na tim kutijama ali da paziš koliko pojačavaš, dok bi sa 120-130W ne bi morao da paziš ali se tu javlja drugi problem-cliping pojačala koji može da spali zvučnike ali ja mislim da dobar uređaj neće klipovati.

Realno sa tim pojačalom bez problema možeš da guraš te kutije, moje mišljenje je da napraviš ti to ako ti zafali snage praviš jače...
Aca 93
 
Odgovor na temu

raider007

Član broj: 290386
Poruke: 23
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: pojacalo 200-500w16.09.2011. u 19:04 - pre 154 meseci
Hvala na savetu, a mozda da povecam napon za nekih +/- 5-10v pa bih imao malo vise snage, a sve ostalo bi izdrzalo.
 
Odgovor na temu

ZAS011
Uzgajivač šargarepe izakuće
Vanuatu

Član broj: 288510
Poruke: 4543

ICQ: 8713400
Sajt: www.justfuckinggoogleit.c..


+530 Profil

icon Re: pojacalo 200-500w16.09.2011. u 19:06 - pre 154 meseci
Ima ovde na forumu nekih koji "prže" zvučnike jačim pojačalima, što inače preporučuju (jače pojačalo od zvučnika - prepoznaće se)

Kliping ne može da "sprži" zvučnike, opet jedna zabluda. Naime, izlazni tranzistori nisu podložni 'latsh-up'-u kao digitalna kola.

Zvučnike bez pardona mogu da popale loše skretnice.

Inače, svaki muzički zapis u sebi sadrži DC (jednosmernu) komponentu pošto signal NIKADA nije potpuno simetričan. Zato se mirne struje i ofseti podešavaju sa kratkospojenim ulazom.
--
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
 
Odgovor na temu

44250

Član broj: 265420
Poruke: 4090



+166 Profil

icon Re: pojacalo 200-500w16.09.2011. u 19:11 - pre 154 meseci
Ovo je moje mišljenje i ne tvrdim da sam u pravu,ali svakako spadam u jednu od "polovina" mišljenja,druga polovina misli suprotno ali nam je zaključak isti: moje je mišljenje da pojačalo treba da je oko 20-30% manje snage od zvučnika kojeg tjera,ili do iste snage,ne jače. Uslov kojeg ću se držati pri ovome je da pojačalo ima propisno napajanje koje neće pokleknuti i dozvoliti padove napona koji će dovesti do klipping-a koji spaljuju zvučnike. Takođe mislim da,ako se hoće što linearniji odziv zvučnika,treba ih tjerati do tih snaga i frekvencija pri kojima će se zvučnik baš tako i ponašati a to je dato u T/S parametrima svakog modela zvučnika ponaosob. Euronimous će sad da popi+di kad ovo pročita jer on svoju tezu drugačije opravdava i uzima druge argumente u obzir:on kaže da je bolje da je pojačalo jače od zvučnika i da se ne "odvrće do daske" već oko ili malo više od navedene snage zvučnika,jer će u tom slučaju biti jako mala mogućnost da pojačalo ode u kliping,a svi iole ozbiljniji zvučnici danas su sposobni da "progutaju" taj impuls energije. On je čovjek od razglasnih pojačala,time se aktivno bavi i ima svoje kriterijume,svakako zna o čemu priča i zna kako da iz svojih sistema izvuče maksimum glasnoće.Ja se za sada držim tih nekih linearnosti u odzivu zvučnika radi što kompletnije zvučne slike,mada ne tvrdim da se vremenom neću makar na kratko prikloniti njegovim kriterijumima!

Sve ti rekoh,a ništa ti ne kazah-trebao sam biti političar!
"chop your own wood and it will warm you twice..."
 
Odgovor na temu

ZAS011
Uzgajivač šargarepe izakuće
Vanuatu

Član broj: 288510
Poruke: 4543

ICQ: 8713400
Sajt: www.justfuckinggoogleit.c..


+530 Profil

icon Re: pojacalo 200-500w16.09.2011. u 19:19 - pre 154 meseci
@44250:

Citat:
%< %< %< Euronimous će sad da popi+di kad ovo pročita %< %< %<


Prepoznao si ga iz prve

Zvucnicima sopstvena izobličenja počinju da rastu (primetno) iznad 70% deklarisane kontinualne snage. To što "razglasnjaci" vole da teraju "do daske" bez limitera/kompresora, osećaju po džepu
--
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
 
Odgovor na temu

44250

Član broj: 265420
Poruke: 4090



+166 Profil

icon Re: pojacalo 200-500w16.09.2011. u 19:19 - pre 154 meseci
Dok ja šta napišem-već se tri komentara objave!

Citat:
ZAS011
Kliping ne može da "sprži" zvučnike, opet jedna zabluda. Naime, izlazni tranzistori nisu podložni 'latsh-up'-u kao digitalna kola.

Zvučnike bez pardona mogu da popale loše skretnice.

Inače, svaki muzički zapis u sebi sadrži DC (jednosmernu) komponentu pošto signal NIKADA nije potpuno simetričan. Zato se mirne struje i ofseti podešavaju sa kratkospojenim ulazom.


Tri rečenice za redom,svaka mi je zapala "za oko",naročito ova treća:

Citat:
ZAS011
Inače, svaki muzički zapis u sebi sadrži DC (jednosmernu) komponentu pošto signal NIKADA nije potpuno simetričan. Zato se mirne struje i ofseti podešavaju sa kratkospojenim ulazom.


Pretpostavljam da se zvučnik proračunava da taj dio istosmjerne komponente "proguta" odnosno pretrpi.


"chop your own wood and it will warm you twice..."
 
Odgovor na temu

44250

Član broj: 265420
Poruke: 4090



+166 Profil

icon Re: pojacalo 200-500w16.09.2011. u 19:20 - pre 154 meseci
Citat:
ZAS011: @44250:



Prepoznao si ga iz prve

Zvucnicima sopstvena izobličenja počinju da rastu (primetno) iznad 70% deklarisane kontinualne snage. To što "razglasnjaci" vole da teraju "do daske" bez limitera/kompresora, osećaju po džepu



"chop your own wood and it will warm you twice..."
 
Odgovor na temu

raider007

Član broj: 290386
Poruke: 23
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: pojacalo 200-500w16.09.2011. u 19:34 - pre 154 meseci
Znaci ovako po svim pricama do sada meni treba pojacalo sa minimum izlazne snage 160-170w 8 oma da bih sa njime terao zvucnike 200-250w. Pa dajte neku semu ili neki predlog da se neka sema prilagodi toj snazi uz manje modifikacije... Pozz raider007.. I sto se tice ovog sto sam gore napisao islim da sam potpuno upravu. Kad vec pravim da napravim da valja i kasnije da sa tim mogu poterati neke dosta ozbiljnije zvucnike od ovih sto sad imam... znaci otpadaju snage ispod 200w. znaci 200 w minimum i to na 200w 8 oma, ne mora da radi na 4 oma. pozz
 
Odgovor na temu

aleksandara 93
Aleksandar Krstic
Nezaposlen
Svrljig

Član broj: 202097
Poruke: 1652
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.google.com


+30 Profil

icon Re: pojacalo 200-500w16.09.2011. u 19:48 - pre 154 meseci
Citat:
44250: pojačalo treba da je oko 20-30% manje snage od zvučnika kojeg tjera,ili do iste snage,ne jače. Uslov kojeg ću se držati pri ovome je da pojačalo ima propisno napajanje koje neće pokleknuti i dozvoliti padove napona koji će dovesti do klipping-a koji spaljuju zvučnike. Takođe mislim da,ako se hoće što linearniji odziv zvučnika,treba ih tjerati do tih snaga i frekvencija pri kojima će se zvučnik baš tako i ponašati a to je dato u T/S parametrima svakog modela zvučnika ponaosob


+1!

A i mnogo iskusniji i sa više znanja je rekao:

Citat:
ZAS011: Naime, izlazni tranzistori nisu podložni 'latsh-up'-u kao digitalna kola.


Znači držimo se tranzistora i uživanju


Aca 93
 
Odgovor na temu

ZAS011
Uzgajivač šargarepe izakuće
Vanuatu

Član broj: 288510
Poruke: 4543

ICQ: 8713400
Sajt: www.justfuckinggoogleit.c..


+530 Profil

icon Re: pojacalo 200-500w16.09.2011. u 20:14 - pre 154 meseci
Sta si ocekivao u izlaznom stepenu? Ruske babuske?

Bipolarni, FET, MOSFET, LatelarMOSFET, ... sve su to trandze, cak i u ciponjama tila TBA, LM, TDA, ... (mada mozda japanci uspeju da uture koju EL umesto trandzi, poznati su po minijaturnim kanisterima od 20l)


--
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
 
Odgovor na temu

raider007

Član broj: 290386
Poruke: 23
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: pojacalo 200-500w16.09.2011. u 20:48 - pre 154 meseci
sta bi za 200 w 8 oma.. ima li kakva sema... ili neka modifikovana..
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13062
*.adsl-a-8.sezampro.rs.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: pojacalo 200-500w16.09.2011. u 20:55 - pre 154 meseci
Citat:
raider007: sta bi za 200 w 8 oma.. ima li kakva sema... ili neka modifikovana..


Evo ti šta Ja hoću da pravim: http://www.elitesecurity.org/t...0-Pravljenje-stampanih-plocica

Mislim da će zadovoljiti i one neverne Tome.
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

44250

Član broj: 265420
Poruke: 4090



+166 Profil

icon Re: pojacalo 200-500w16.09.2011. u 21:00 - pre 154 meseci
Šta fali APEX HV23?

Kompletno pojačalo sa sve zaštitom,ispravljačem,spremno za rad na 4 i 8 Ohm,sposobno da potjera i više nego što ti treba,dijelovi nabavljivi i ne pre-skupi...

Trafo već imaš,jedino hladnjaci mogu da te "obespare" poprilično,mada i tu imaš APEX-ove fore sa kontrolisanjem rada ventilatora,samo za kondenzatore u ispravljaču ti ni APEX ne može pomoći da jeftinije prođeš.

Koliko ja vidim sa ovim izborom nema problema?

Usput,iz kojeg si grada,gdje živiš?
"chop your own wood and it will warm you twice..."
 
Odgovor na temu

Euronymous
Aleksandar Nikolic
Zamenik rukovodioca tehnickog odeljenja
Kopernikus RTV Sid, APEL SS
Šid

Član broj: 45484
Poruke: 980
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+32 Profil

icon Re: pojacalo 200-500w16.09.2011. u 21:02 - pre 154 meseci
Brkate debelo ,sto bi Vuk rekao, grandmothers and frogs..

Hocete da kazete da zvucnik voli clipping? Ajde za pocetak,da ne bude sa neba pa u rebra da se raspisem i napalim ko baba na cek od penzije,sa teorijom - da idemo sa nekoliko jednostavnih primera..konkretnih mozda sam ja u pravu, mozda vi.. mozda sam bio u zabludi sve ove godine. pogresi co'ek

sinus, cist signal na ulazu, recimo 1khz. Pojacalo sa recimo simetricnim napajanjem od +/-70V .. Ulazni signal od recimo 0.7V. Pojacalo pojacano recimo na 70% i na izlazu imamo recimo cistu amplitudu tog ulaznog signala od 55V... ajde "odvrnemo" malo jos pot na pojacalu. na nekih 85%.. (svako ko ima pojacalo bilo kakvo, i osciloskop, nek me prati i nek radi sto govorim).. recimo da ocitavamo isto 55V ali sa blago odsecenim vrhovima tog waveforma od 1khz. Zasto? jer smo dosli do granice gde pojacalo NE MOZE vise da pojaca ulazni signal, zbog same konstrukcije i ogranicenja napajanja. Naravno dobro konstruisana pojacala imaju tu rezervu da mogu po potrebi isporuciti nesto vise snage,cisto zbog tog pika ulaznog sig.,da ne dolazi do odsecanja amplitude.Ali kratkotrajno.
Pojacajmo jos malo, na max recimo.. vrhovi jos vise odseceni, i signal se od sinusnog, zbog odsecenih vrhova, pretvara u distrorzirani kockasti signal.

recimo ovako nesto



Kako zvucnik vidi taj signal? ja bih rekao da nije bas srecan sto je tako "ispeglan" Umesto nekoliko mS ili uS max napona amplitude, dobijamo 3-4-5x duze trajanje,sto implicira (kako zvucnik to vidi) da CLIPING prividno povecava snagu isporucenu zvucniku (tacnije samo zbog duzine trajanja kocke-odsecenog sinusa) i zbog toga strada. Naravno da moze da strada i bez clippinga,od jaceg pojacala,ali o tome koji pasus dole.

Jednostavan primer, spojte na zvucnik u trajanju od desetine sekunde neki DC,tipa manji accu.nista mu nece biti.. da traje pola sekunde-sekund, oprostite se od zvucnika.

Jos nesto,u domenu frekvencije, visokotonci, su pogotovo osetljivi na clipping,jer pojacalo posto ne moze taj signal da pojaca vise, pojacava harmonike tog signala, sto se posebno odrazava na grejanje namotaja visokotonca.


Ajmo dalje.. Audio signal, (audio,racunam na to da vecina vas slusa muziku i koristi pojacala za slusanje muzike,a ne da rasteruje komarce i glodare na sa kojekakvim frekvencijama )

Otvorite bilo koju pesmu,sa iole malo dinamike, u sound forgeu,ili bilo kom audio programu,gde imate graficki prikaz iste. Recimo da je pesma normalizovana na 0dB.(peakovi su znaci na 0db) Zumirajte malo,i pratite njen waveform...Sta se da primetiti? 80% zapisa je izmedju -3 i -6dB. vise nego DUPLO tise.
Imamo pojacalo 100w recimo...zvucnik 50w AES, 100w programske(znaci 3dB vise), 200w u piku.. Slusamo muziku. pojacalo pojacano recimo na MAX. Koliko zvucnik dobija snage? 100w u kontinuitetu,sigurno NE. Zasto? vratite se recenicu gore.

zasto se i pored power handling-a obicno navodi i programska snaga, negde pise i muzicka? bas iz tog razloga jer RMS,Power handling ili kako gde naidjete predstavlja snagu koju zvucnik moze da istrpi pri testu u zavistnosti kog standarda,proizvodjaca i sl.. recimo neki sinus, od 50-500hz u kontinuitetu od po 2-3-5 ili 10 sati,pink noise ili slicno.

U piku MINIMUM duplo vise (jos +3dB) od programske,a to mu dodje taman oni vrhovi amplitude sto bi slabiji snagas odsekao pri maksimumu.

Zasto neki proizvodjaci profesionalnih drivera izricito napominju da pojacalo mora biti u stanju da isporuci +3dB vise snage od power handlinga (pogotovo proizvodjaci HF drivera)? Da bi pojacalo moglo da bez distorzije isporuci pikove tokom reprodukcije, koji su kratkotrajni,i koje svaki drajver moze da istrpi.

To je sto se tice audio zapisa. ALI ako je pojacalo 100w a zvucnik 50W, i ulaz bude sinus neke vrednosti konstantno na 0dB (znaci na max) zvucnik naravno da ce izgoreti.. zato kazem,da ne brkate babe i zabe.

Da privedem kraju...

A gsn.Scepanovicu,uz duzno postovanje, posto vam je Zilic vec rekao da je bilo neko gorenje, neka vam i kaze kako njegov FTR 15 3070c zvucnik, od 400w, trpi 900W sa peavey snagasa bez problema,i na koju foru Jer ako nista drugo, gsn.Goran ima sigurno vise znanja i od moje malenkosti i od Vas,bar u domenu audio sistema.
Jer danasnji zvucnici nisu oni zvucnici od pre 10-20god. kad je zvucnik od 100w jedva trpeo i 60. Danasnji zvucnici mogu da trpe ENORMNO veliku snagu, ali u pikovima samo.a clipping nije isto sto i pik

Nase kutije su radile godinama, i radice ubuduce uvek sa jacim snagasima, i sa rezervom snage, a od prejakog ulaznog signala i clipa, posle gorenja je pao jedan DBX od nekoliko zelenih koji radi posao za sve pare




Toliko od mene za sada,nije mi bila namera da se raspisem ovoliko,a i mislim da nisam.

I reject your reality and substitute my own.
 
Odgovor na temu

raider007

Član broj: 290386
Poruke: 23
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: pojacalo 200-500w16.09.2011. u 21:09 - pre 154 meseci
Iz Uzica...
 
Odgovor na temu

44250

Član broj: 265420
Poruke: 4090



+166 Profil

icon Re: pojacalo 200-500w16.09.2011. u 21:24 - pre 154 meseci
Euronymous,da ne citiram cijelu poruku:znači pojačalo veće snage od zvučnika ali ne pojačano do kraja jer klip i preopterećenje dovode do pregorjevanja zvučnika?



Citat:
raider007: Iz Uzica...


Tjeeh...nikako da "naleti" neki vikler iz okoline Zemuna,da ne kažem Batajnice!
"chop your own wood and it will warm you twice..."
 
Odgovor na temu

raider007

Član broj: 290386
Poruke: 23
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: pojacalo 200-500w16.09.2011. u 21:32 - pre 154 meseci
44250 vi ste upravu... bas bih moga uraditi tog apexa... prvo da vidim da uradim plocice... pozzz
 
Odgovor na temu

ZAS011
Uzgajivač šargarepe izakuće
Vanuatu

Član broj: 288510
Poruke: 4543

ICQ: 8713400
Sajt: www.justfuckinggoogleit.c..


+530 Profil

icon Re: pojacalo 200-500w16.09.2011. u 21:37 - pre 154 meseci
Jedino sto DJ-ovi ne priznaju nista ispod "crvenog"

Vidis, Odseceni sinusni signal koji si prikacio osim osnovne frekvencije ima jos i asasa harmonika. Sto se snage tice, u 'igri' ti je integral, iliti povrsina ispod krive koja cini signal.

Sto se zvucnika tice, on ce, kolikotoliko verno da reprodukuje sta mu se doturi.

Dobro projektovano pojacalo sa +3 dB signalom na ulazu ne bi smelo da ode u kliping (ono +3 dB mu dodje "rezerva snage"). U citavom ovom tvom pisanju si se bazirao na 'odvrtanju' pojacala kada pocinje da dolazi do klipinga. Ne treba terati snagasa uvek na 100%, nije dobro. Ni izlazni stepeni ne trebaju da budu napojeni skoropamax naponima koje tranzistori/MOSFET-i mogu da izdrze. Omakne se distribuciji neki glitch pa ispuste beli dim.

Spajanje zvucnika na DC? Cemu?

Zamisli koncert, poznatog benda, na kome su pojacala odsrafljena na max , ne ide to. Prekinuce se koncert "iz tehnickih razloga".

Dzaba da trosim tastaturu. Pojacalo slabije od kutija i nema glavobolje. Ne trebaju ni kompresori od $$$$. A za zurke, ionako je klincima samo bitno da "gruva" (a i muzika je takva da nije za slusanje u normalnom stanju svesti).

P.S. Da li znas kolkiko je onaj tvoj klipovani signal neprijatan za usi?
--
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
 
Odgovor na temu

Stefan117
Vazduhoplovni Inzinjering
Wing d.o.o.

Poruke: 796
*.mediaworksit.net.



icon Re: pojacalo 200-500w17.09.2011. u 09:16 - pre 154 meseci
Citat:
Euronymous


Braco, mislim da si sasvim u pravu sa tim sto si rekao.., jos pogotovu od poslednje zurke na kojoj sam bio dobio sam takvo misljenje koje ti imas sve te godine... Znaci lik je imao slabije pojacalo od zvucnika, potenciometri za visoke smanjeni dosta od polovine, a unutra covek da ogluvi.., visoki piste da te usi bole koliko je to lose, ama bas se dobije taj signal sto si ti nacrtao, sa tim odsecenim vrhovima., znaci katastrofa...!! Dolazi do raznih izoblicenja, distorzija, zvukovi se mesaju.., katastrofa...!!

Al zato imam jaaaaakooo pozitivno misljenje za pojacalo jace od zvucnika, i sam sam se uverio u tu pricu.., al mrzi me ponovo da lupam po tastaturi , evo ovde imate objasnjeno moje misljenje za to.., odusevio sam se kad sam cuo tu kombinaciju.....

http://www.elitesecurity.org/t421686-12#2937000


Pozdrav...!!!
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: pojacalo 200-500w

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 19226 | Odgovora: 63 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.