Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?

[es] :: Art of Programming :: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?

Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 22032 | Odgovora: 141 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?25.07.2012. u 16:18 - pre 143 meseci
Ti stvarno treba da proveris svoje izvore, MS ne koristi scrum i prilicno sam siguran da ga Google ne koristi (ali eto provericu da budem 100% siguran), sve i da ne poznajem ljude koji rade tamo to je bilo moje eksplicitno pitanje program menadzeru na intervjuu. Izuzev TFSa ja ne znam nijedan MS projekat da je radjen Scrum metodologijom. Jedini veci shop za koji ja znam da definitivno koriste scrum je salesforce ali oni tesko da su neki reper agilnosti a tehnicke dokumentacije ima podosta.

Ja stvarno ne znam kako ti zamisljas da izgledaju pregovori i bidovanje i naknadna realizacija? Naravno da ce da plate dokumentaciju i da cu im ja pride dati popust za to i da ce mi potpisati svako relevantno parce dokumentacije i pre i posle i da cu i dalje biti jeftiniji od TDD ekipe i da ce softver raditi podjednako dobro ako ne i bolje bez i jedne jedine linije test koda ili sa minimalnim testovima core-a sistema, ako je biding ostar, a obicno jeste, testovi prvi lete. Nije to hobi, prijatelju, to je posao, kad se nesto ne slaze postoji medijacija i cak i sudski procesi i ta dokumentacija sluzi koliko njima za odrzavanje toliko i meni da sam pokriven da softver radi ono sto su trazili. Da li ti zaista mislis da cu ja da pridjem VPu risk menadzment grupe i da mu kazem "vidis prijatelju sva dokumentacija ti je u kodu, ako si bas pglu i ne kontas iz sorsa koji portovi treba da se otvore, mi cemo ti rado to prepevati na engleski po zgodnoj ceni od XYZ". Jbt, pa ja ne mogu ni da zamislim to, niti njihovo iznenadjenje To je u rangu sa onim kad udjes u pun lift i kazes "I bet you are all wondering why I gathered you here ". Ili da prvo potrosim tonu vremena da izradim sve detaljne testove u crevca da bi imao dokumentaciju za approval (sve i da mi neko plati pre toga) i time zapravo napravim dva programa za cenu jednog? To moze da prolazi u inhouse ekipama u nekim nafilovanim startupima gde ima love za mazanje na mooda pa svaka linija koda moze da se pise dvaput, jednom za test a drugi put za program (ili obrnuto, kako je ko zaludjen kojom metodologijom), u realnom svetu treba stvarno da budes naivan pa da te ta ekipa namaze

Da se ne lazemo, mnogo stosta u Scrumu je sasvim ok, neke procese i sam forsiram ali cela ta ideologija da su devovi etericna bica kojima ne treba nadzor i kontrola jer se oni samoregulisu kroz liderske role koje nemaju formalni autoritet je presmesna isto kao i to "devovi lakse citaju kod pa nam ne treba dokumentacija" filozofiranje. To kumbaja druzenje i "kreativna kohezija" puca posle prvog veceg sranja i pokazivanja prstima.




Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?25.07.2012. u 16:39 - pre 143 meseci
Citat:
mmix: Ti stvarno treba da proveris svoje izvore, MS ne koristi scrum

Izvor je dev koji radi u MDCS, pa ako on laže, lažem i ja.

Ja zaista od pro-doc ekipe nikako da vidim argument zasnovan na računici - ulaganje X čovek dana u izradu dokumentacije, kasnije donosi uštedu od Y čovek dana, pri čemu je X<Y. Izvinite, ali ja od vas čujem samo filozofiju zasnovanu na dogmama - to mora tako i nikako drugačije.

Citat:
mmix: i da cu i dalje biti jeftiniji od TDD ekipe

Hmm... Ja bih pre rekao "prema svecu i tropar". Za neke vrste projekata je TDD zamlaćivanje, a za neke je neophodan.
Citat:
mmix: ta dokumentacija sluzi koliko njima za odrzavanje toliko i meni da sam pokriven da softver radi ono sto su trazili.

Alo, dokumentacija nije user manual, tj. specifikacija onoga što softver treba da radi. OK, i to je neki vid dokumentacije, ali ja uopšte ne pričam o tome, već o onome što je dev-ovima koji to razvijaju potrebno za razumevanje koda. Recimo, MSDN je uputstvo, koje svakako treba da postoji, ali to nije tehnička dokumentacija, već finalni proizvod.
Citat:
mmix: Da li ti zaista mislis da cu ja da pridjem VPu risk menadzment grupe i da mu kazem "vidis prijatelju sva dokumentacija ti je u kodu, ako si bas pglu i ne kontas iz sorsa koji portovi treba da se otvore, mi cemo ti rado to prepevati na engleski po zgodnoj ceni od XYZ". Jbt, pa ja ne mogu ni da zamislim to, niti njihovo iznenadjenje :)

Baš probaj da zamisliš. Šta bi bilo? Meni je to profi odnos. Sve može i sve ima cenu.
Citat:
mmix: Ili da prvo potrosim tonu vremena da izradim sve detaljne testove u crevca da bi imao dokumentaciju za approval (sve i da mi neko plati pre toga) i time zapravo napravim dva programa za cenu jednog?

Čekaj, ako sam te dobro razumeo nećeš da dupliraš vreme aktivnom, ali hoćeš pasivnom dokumentacijom.

Ponavljam, nisam ja 100% protiv dokumentacije, već za zlatnu sredinu - opisna imena + onih 0.5% dokumentacije na engleskom. TDD na odgovarajućim projektima.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

bondja

Član broj: 10286
Poruke: 167
80.93.241.*



+3 Profil

icon Re: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?26.07.2012. u 07:57 - pre 143 meseci
Nisam neko vreme posao na ovu temu... auu... ala se zakomplikovalo :)

Hmm.. izlgeda da mi programeri imamo jedan dodatni problem na celu priču: poslodavci (klijenti).

Hteli bi smo da pišemo k0d (+aktivna dokumentacija, unit testovi), a ne da se gnjavimo sa pasivnom dokumentacijom, ali na žalost,
uslovljavaju nas (poslodavci, klijenti) da udjemo u njihov svet, sa mnogo teorije, opisa, dokumentacije, a često bez konkretnih primera.
Onda kažu : pa treba da shvatiš biznis (doduše, u tome smo 20 godina, ali svarićeš ti to za 20tak dana...)
Da ne spominjem već uobičajenu praksu da se klijent predomisli u sred izrade, pa promeni kompletno zahteve ;)

Nije idealno, ali naravno treba krenuti od sebe, mi programeri treba da radimo na tome da se i u ovu našu branšu (koja je ovde
još u povoju), uvedu neke odredjene prakse (npr TDD, Scrum, šta god... ), ovo nije nimalo jednostavno ni lako, ali... što bi rekao:
"Ilovača?!" "Znam, ni ja je nevolim, takav je posao." ;)

poz


 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?26.07.2012. u 08:29 - pre 143 meseci
Ne postoji nijedan projekat na kojem je TDD neophodan, a postoji dosta projekata na kojima je nemoguc ili jednostavno neisplativ, komplikovan i neprimeren (poimence skoro svi koji imaju presentation logiku u WPFu ukodiranu u XAML jer ne mozes da je testiras bez aktivnog ucesca desktop composera). TDD, isto kao i Scrum, je zilotsko sektarenje i izivljavanje radi neke forme, a tamo gde je forma najvaznija sustina strada pre ili kasnije (onda dobijas lidere kojima je UML za slabice i bandu nekontrolisanih devova koji sikaniraju program menadzera i samim tim klijente i to nazivaju profi odnosom) ili se napusta "izvorni" TDD i Scrum i seku coskovi i dobije neka papazjanija od razvojnog procesa ili se, najgore, iz razvojnog procesa eliminisu tehnolgoije i mogucnosti tehnologija koje se ne uklapaju u sektasko vidjenje sveta. Postoje i druge agile i testing metodologije koje su mnogo primerenije realnom svetu i koje sluze biznis modelu firme umesto da firma sluzi njima.

Tebi je MSDN samo uputstvo jer ti ne mozes da menjas kod koji on dokumentuje, da imas sors .NETa npr MSDN bi ti itekako bio tehnicka dokumentacija u slucaju da treba da izmenis neku od klasa ili da je jednostavno koristis u drugom modulu, etc. Sama vasa tvrdnja da je umesto toga dovoljno okaciti sors test klase i da ce programer brze da shvati neku klasu iz test koda nego iz opisne dokumentacije je bezvezna, na iole ozbiljnom projektu niko od devova ne moze da zna napamet sve klase i da svaki put umesto dokumentacije treba da petljaju po test kodu da bi dosli do zakljucka "aaa, ovde mi baca exception jer sam poslao null" je konstantan gubitak vremena i upravo suprotnost ustedi jer ista informacija moze iz doca da se pokupi za 5 sekundi.

C# je pride veoma zgodan za dokumentovanje sorsa kroz doc tagove (///*) sakrivene u #region segmentima iznad svih relevantnih elemenata, tako da je izrada i odrzavanje dokumentacije daleko od dupliranja vremena narocito jer ja ne ocekujem od devova taj nivo detaljnosti koji ima MSDN, i pravilo je prosto: ako menjas nesto sto utice na strukturu xmldoca ili deklarativni opis, potrosi odmah par minuta da sredis xmldoc. Sandcastle, VS help sistem i intelisense posle resavaju sve probleme, cak imam i custom temu za help sistem koju mogu da brendiram za svakog klijenta pojedinacno. Mozda nije profi i nije zilotski, ali ljudi koji nisu devovi vole takve stvari, a nasuprot tome ne vole pametnjakovice koji im impliciraju da su glupi jer nisu devovi.

Dokumentovanje je u sustini inzenjerstva bilo koje vrste pa i softverskog.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?26.07.2012. u 09:27 - pre 143 meseci
Amen.
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+837 Profil

icon Re: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?26.07.2012. u 09:27 - pre 143 meseci
^ Dobro receno, zbog mladjih kolega..

Inace, iskustvo sa jednog od poslednjih Agile pristup projekata, da je klijent trazio 70% koda(metoda) bude pokriveno test kodom..

Tako da svi znamo gde se nalazi shupak -> ne nalazi se kod klijenta, niti u menadzmentu firme..
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?26.07.2012. u 09:57 - pre 143 meseci
mmix

Dakle, prodaješ priču kako devovi ne znaju šta im treba za razumevanje koda, pa će PM-ovi, VP-ovi i ne znam ko da im to objasni.

Drugo, u slučaju aktivne dokumentacije dev zna da li (aktivnu) dokumentaciju uopšte treba da čita u datoj situaciji i ako treba, šta treba da čita. Znači, čitaće samo relevantnih 0,5% testova. Kod pasivne dokumentacije prinuđen je da pročita praktično sve.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?26.07.2012. u 10:07 - pre 143 meseci
Ko to kaze? Ja to sasvim sigurno nisam rekao. Tech dokumentacija jos od 80'ih nije word document, tajna je u navigaciji i organizaciji podataka u dokumentaciji tako da na najbrzi nacin (po mogucstvu preko jednog F1) dodjes o relevantne informacije. Ili ti mislis da ja klijentima saljem 10 risova istampanih papira?

Nedeljko druze, ova prica je beskorisna i u rangu je sa pricom o religiji, nista sto ti ja kazem o realnom svetu tebe nece pomaci u tvojoj veri kao sto i nikakva tvoja racionalizacija ne moze da me ubedi da prestanem da verujem u realnost.

Btw, ovo sad kucam dok pravim architecture diagram za sistem koji ce pratiti MS Mediaroom IPTV implementaciju, i to radim na 3G mrezi dok gledam u more sa terase. Scrum that.

Btw2, tu dokumentaciju pravim na osnovu tehnicke dokumentacije koju sam dobio od MSa u vidu 4 CHM fajla gde sam putem navigacije nasao relevantne delove za moj projekat. Mozda bi bilo bolje da su mi jednostavno dali svoje test klase, sta sti mislis?
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?26.07.2012. u 10:15 - pre 143 meseci
Citat:
mmix: Tech dokumentacija jos od 80'ih nije word document

Ehhh... Steta sto to nisu culi u nekim firmama sa kojima sam radio..
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.pool.mediaWays.net.



+768 Profil

icon Re: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?26.07.2012. u 12:00 - pre 143 meseci
Citat:
dejanet
Inace, iskustvo sa jednog od poslednjih Agile pristup projekata, da je klijent trazio 70% koda(metoda) bude pokriveno test kodom..


Ima jedna platforma gde ne mozes da pustis kod u produkciju bez da imas 75% code coverage, cak ni na silu ;)
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+837 Profil

icon Re: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?26.07.2012. u 12:52 - pre 143 meseci
^ Konkretno klijent firme za koju sam radio se drzi tog pravila, dev okruzenje: svn/maven/Jenkins. Mislim da ne postoji Jenkins parametar kojim se moze definisati pokrivenost koda test klasama (mozda gresim), vec je 'stvar' definisana ugovorom/dokumentacijom.
Inace Jenkins radi build i pusta testove, posle svakog commit-a koda, tako da cela prica 'gore' postaje moguca.

Ono sto je bitno da u java 'svetu', gore okruzenje svn/maven/Jenkins, defakto postaje industrijski standard.

Sa druge strane salesforce, server/cloud side WS dev. definise striktno pravilo da je code coverage testom 75%, sto me je navelo u tom ranijem projektu, da se strikno drzim vec ponudjenih sf interface-a web servisa, da bi muka bila manja.
Ovaj pristup salesforce-a, nam mozda moze nagovestiti i u kojim slucajevima se primenjuje test code coverage u visokom %, jer njih kao prodavca cloud usluge generalno ne zanima nasa projektna dokumentacija.

Inace generalno sto se tice rasprave, moje neko misljenje da je projektna dokumentacija koja se pise po metodologijima jos od 80-tih i bez koje nema posla, predstavlja VERTIKALNU dokumentaciju, a standardizovani komentari u kodu, komentari kod commit-a koda, a mozda i timesheet komentari predstavljaju HORIZONTALNU dokumentaciju, koja se uklapa sa vertikalnom po zakljucenju posla.

Zameniti sve ili veci deo testovima mi deluje sumnjivo, sto je vec receno.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?26.07.2012. u 15:43 - pre 143 meseci
Upravo salesforce je pokazatelj idiotizma celog tog pristupa. To je super kad ti imas dve, tri klase i kao nesto prckas i faca si. Kad imas deset novih poslovnih procesa i oko 80ak klasa najobicnija izmena na serveru traje preko 20 minuta dok salesforce odradi sve testove, i to sa potpuno minimizovanim idiotskim testovima cija je jedina funkcija da namaknu minimalnih 75%. Ti testovi videli assert nisu. Cisto izivljavanje nad klijentima koji im daju nemalu lovu.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?26.07.2012. u 17:38 - pre 143 meseci
Citat:
mmix: Nedeljko druze, ova prica je beskorisna i u rangu je sa pricom o religiji, nista sto ti ja kazem o realnom svetu tebe nece pomaci u tvojoj veri kao sto i nikakva tvoja racionalizacija ne moze da me ubedi da prestanem da verujem u realnost.

Donekle se slažem, ali mislim da si ti taj koji ovde potura religijske dogme. Kako drugačije nazvati ovo
Citat:
mmix: Dokumentovanje je u sustini inzenjerstva bilo koje vrste pa i softverskog.

Drugo, ti realnošću nazivaš neke ustaljene religiozne obrede (pisanje brda dokumentacije). To se tako radi, to je "realnost" i sve ostalo je u sukobu sa "realnošću". Ja sa tvoje strane ne vidim mnogo argumenata, već samo dogme tipa "kako da izađem na oči", "bio bi me blam", "to je suština", "to je realnost" itd.

Da li shvataš da je svaki neobrazloženi stav u bilo kojoj diskusiji pretpostavka? Ti svo vreme pokušavaš da me ubediš da je dokumentacija neophodna na osnovu pretpostavke da je to tako. Da li primećuješ neki problem u logici?

E, sad, po pitanju MSDN-a i tehničke dokumentacije za projekat na kome se radi:

Pošto MFC programer neće menjati nijednu MFC klasu/funkciju, čak i da su mu izručili gomilu testova, nikad nijedan ne bi pukao, pa je bolje isporučiti klasičnu dokumentaciju. Testovi služe da te navedu na ono u čemu grešiš menjajući kod (koji si nedovoljno razumeo) i štedeći ti vreme time što čitaš samo ono što ti zaista nije jasno, a ne sve od kulina bana. Ako pak neki kod nećeš da menjaš, nego samo da koristiš, onda nemaš u čemu da pogrešiš menjajući kod, pa testovi gube smisao.

Ko je rekao da umesto help sistema za word treba isporučiti testove njegovih funkcija? Dakle, korisnicima uputstvo (koje je finalni proizvod, a ne dokumentacija, pa zvalo se ono MSDN ili kako god), a razvijaocima testove.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?26.07.2012. u 20:07 - pre 143 meseci
Realnost nije dogma, zakljuci izvedeni obzervacijom funkcionisuceg sistema nije religija. Sa druge strane Scrum tek treba da izdrzi test vremena, isto kao i TDD sa sve svojim zadrtostima i nefleksibilnostima. I infranet je nekad bio all the rage i ljudi su me lozili da je buducnost u infranetu a ja se napisah desktop aplikacija za medalju obezbedjujuci korisnicima komparativnu prednost, da ne pominjem da su mi najsladji projekti bili rewrite infranet appova . Moja sreca (ili nesreca) je da sam se nagledao tih eksperimenata podosta i da je skoro uvek veoma malo korisnog ostajalo iza svega toga (al nije da nije, da ne gresim dusu) i da je ta dogma kako je ti zoves i dalje u upotrebi i da ja danas radim posao koji volim dok vecina tadasnjih infranet likova danas bije bitke za projekte sa new age web developerima i dizajnerima kojih ima kilo za peni. Nije da nemam sta da pokazem a sve se to desilo bez svakodnevnog jutarnjeg 15minutnog klanjanja bogu scruma. Ako ti to ne vidis, jbg, ne znam sta bih ti jos rekao. Svako u se i u svoje kljuse pa da vidimo na kraju sta ce biti.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?26.07.2012. u 20:40 - pre 143 meseci
Realnost nije dogma. Slažem se. Ali, šta ti nazivaš realnošću? To što neko izvodi religiozne obrede ti nazivaš "jedinim mogućim načinom rada". Realnost je da postoje religiozni obredi u mnogo čemu, ali ta realnost ne menja činjenicu da se radi o religioznim obredima. To je ono u čemu se ne slažemo.

Takođe, iznosiš tvrdnje koje nisi potkrepio argumentima. Šta je to ako ne dogma?

Slažem se ja da je način na koji radiš jedan od mogućih načina. E, sad, ja za svaki način rada smatram da se može mnogo unaprediti i načini rada će se kroz istoriju razvijati i unapređivati.

A to što se skrama tiče, ne bih rekao da se on do sada nije dokazao.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?27.07.2012. u 08:18 - pre 143 meseci
Jesi ti svestan uopste da bi ti i dalje jahao magarca po vodu sa potoka da ljudi nisu vekovima dokumentovali svoje naucne i inzenjerske poduhvate? Nazivati to religijom jednostavno nema smisla. Pa po tvojem vidjenju religioznih obreda onda je i naucni metod religija jer ima svoje "obrede", sto sasvim sigurno nije vec je uspostavljeni sistem rada koji ne treba rusiti dok stvarno ne naidje nesto dokazano bolje a to se eto jos nije desilo. Ja sam siguran da bi recimo lekovi bili mnogo jeftiniji i da bi se skratio time2market kad bi se isekli neki coskovi u tom testiranju, ono odmah testiranje na ljudima, bez placeboa, bez double-blinda, etc. Mislim, cemu religiozni obred, ako je lek los nekom ce da pozli (puci ce test ), jel tako, budimo agilni...
Jedino u CS svaki put kad neki nalozenko napise PhD tezu o necemu krene izvrtanje cele industrije naopacke u nekoj vecitoj potrazi za novim fiksom jer sve sto je novo mora da je dobro, a investitori ce to da plate jer plivaju u lovi. I naravno da se Scrum nije dokazao, samo je pokazao da je trenutno jeftiniji jer sece coskove, izmedju ostalog i sa ovom dokumentacijom. Da li je ili nije deferred cost bubble ce tek vreme pokazati, imho jeste. Ako trazis empirijski dokaz ja ga nemam jer je proces jos uvek u toku, najbolje sto ja mogu je da dam educated guess baziran na svom tehcniko-menadzerskom iskustvu. Medjutim samo trazenje dokaza od mene je zamena teza jer nisam ja taj koji treba da opovrgne scrum vec vi treba da dokazete da je scrum bolji a vi to ne mozete jer jos nemate sve podatke na osnovu kojih mozete da donesete nepobitan dokaz.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?27.07.2012. u 08:32 - pre 143 meseci
IMHO, Scrum i ostale "tehnike" su nista drugo nego dokumentovane (o, ironije) dovitljivosti za hronicno under-staffovane timove u danasnjoj IT industriji. Cilj tih dovitljivosti je da se kaze da postoji proces koji, navodno, garantuje nekakve rezultate u takvim uslovima kako bi mid-level tehnicki menadzment imao cime da se pokrije.

U realnosti, taj "proces" je nista drugo nego kreativna dovitljivost koja ne moze da zameni kompletan proces razvoja sa svim normalnim outputima koji bi trebalo da postoje za kompleksan tehnicki projekat (ukljucujuci i dokumentaciju). Sad, sto se neko hvata toga kao nekakvog svetog pisma i resenja za glad u Africi je stvar za neku drugu raspravu koja nema puno veze sa strukom.

Ne sumnjam (cak sam i licno video) da neki scrum projekti dodju do kraja i postanu upotrebljivi - ali sam prilicno siguran da ce se dosta para potrositi kasnije za nadomescivanje nepostojecih outputa ako taj projekat zaista postane sire koriscen i od strane drugih, a ne samo devova koji su pisali kod.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?27.07.2012. u 15:39 - pre 143 meseci
Citat:
mmix: Jesi ti svestan uopste da bi ti i dalje jahao magarca po vodu sa potoka da ljudi nisu vekovima dokumentovali svoje naucne i inzenjerske poduhvate?

Jesam, svestan sam. E, sad, ja nisam uopšte protiv dokumentacije koda, već samo smatram da postoje vidovi dokumentacije (npr. opisna imena), koje ti uporno izbegavaš da vidiš.

Poređenje sa lekovima nije adekvatno jer si zanemario poređenje cene pucanja testa. U slučaju softvera, cena pucanja testa je 0, a u slučaju lekova... znaš i sam. Dakle, lekovi bi na taj način bili skuplji, jer bi razvoj plaćali mučenici kod Dr Mengelea po najvišoj ceni.

Takođe, naučni metod postaje religiozni obred ako se ne zna zašto se primenjuje. Tako se naučnim metodom dokazuje da "Bog ne postoji" primenom Okamove oštrice, bez obzira što ona nije primenljiva van područja merljivog makar u načelu. Sa druge strane, kada se razume svrha primene nekog naučnog metoda, onda se umesto vršenja religioznog obreda koristi pravi alat za datu stvar.

E tako ja nisam za izbacivanje dokumentacije već za analizu kako je treba raditi, zašto se radi i kako je najbolje da se radi. Opisna imena jesu vid dokumentacije. To je činjenica. Da li je taj vid dokumentacije dovoljan? Obično nije. Da vidimo, koliko i kakve dokumentacije još treba itd. Dakle, ja sam za racionalizaciju, a ne za slepo dokumentovanje svega samo da bi se imala dokumentacija. E, to je religiozni obred.
Citat:
mmix: I naravno da se Scrum nije dokazao, samo je pokazao da je trenutno jeftiniji jer sece coskove, izmedju ostalog i sa ovom dokumentacijom. Da li je ili nije deferred cost bubble ce tek vreme pokazati, imho jeste.

Eto, i sam priznaješ da je jeftiniji, makar i kratkoročno. Što se dugoročnih troškova tiče, treba uzeti u obzir sledeće:

Da li je za kuću dovoljan jedan automobil? Možda jeste, a možda i nije. Šta je pametnije, da se odmah kupe dva-tri komada ili da se za početak kupi jedan, a onda, ako se ukaže potreba kupi još, a ako se potreba ne ukaže ostati na jednom? Da, ako kupiš jedan, a ispostavi se da su potrebna dva, imaćeš jedan odloženi trošak. Da li bi ga izbegao kupovinom dva automobila odmah? Pa, sigurno da ne.

Upravo je u tomke suština lean metodologija - da se nešto radi samo ako se za time ukaže potreba, a ne da se nešto radi zato što će možda biti potrebe za time.

Naravno, postoji mogućnost da je nešto jeftinije uraditi odmah. No, tu se postavljaju sledeća pitanja:

1. Kolika je verovatnoća da će to što se ne bi eventualno radilo naknadno biti potrebno?
2. Kolike uštede mogu biti ako se to uradi odmah?
3. Koliko košta vreme koje će proteći do trenutka kada to bude trebalo da se radi ako dođe do toga?

Što se tačke 3 tiče, često je jeftinije dati 105 dinara za godinu dana, nego 100 dinara odmah, jer je vreme novac. U protivnom krediti ne bi postojali.

Dakle, bez analize ove tri tačke se ne može tvrditi šta je bolje. Naravno, tu analizu nije lako napraviti, a ono za šta se ja zalažem je zlatna sredina, koja se određuje na osnovu intuitivne procene koji bi deo dokumentacije čemu služio, odnosno koji delovi dokumentacije najverovatnije neće imati svrhu.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Mihajlo Cvetanović
Beograd

Moderator
Član broj: 37636
Poruke: 1249



+96 Profil

icon Re: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?27.07.2012. u 15:53 - pre 143 meseci
Recimo da praviš kuću i sa kućom i garažu. Garaža je maltene sastavni deo kuće i jednom kad se napravi mnogo bi koštalo da se proširuje. Da li napraviti garažu za jedna ili za dvoja kola?
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?27.07.2012. u 17:02 - pre 143 meseci
Problem je u onome "mnogo". Kada budeš konkretniji, onda ćeš dobiti realan odgovor. Moraš prvo da odgovoriš na ova tri pitanja:
Citat:
Nedeljko: 1. Kolika je verovatnoća da će to što se ne bi eventualno radilo naknadno biti potrebno?
2. Kolike uštede mogu biti ako se to uradi odmah?
3. Koliko košta vreme koje će proteći do trenutka kada to bude trebalo da se radi ako dođe do toga?

Jasno je da ako to "mnogo" teži beskonačnosti, da je bolje uložiti odmah. Međutim, beskonačnost i realnost obično ne idu zajedno.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

[es] :: Art of Programming :: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?

Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 22032 | Odgovora: 141 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.