Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kupite legalan softver i zaposlite 1200 radnika

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Kupite legalan softver i zaposlite 1200 radnika

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8222 | Odgovora: 30 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Count Zero

Član broj: 32400
Poruke: 203



+406 Profil

icon Re: Kupite legalan softver i zaposlite 1200 radnika15.11.2011. u 08:41 - pre 151 meseci
Citat:
To su korekcije obično tipa da cropuje svoje dupe sa fotke, zabluruje celulit i sl...

:)

Elem, ne mali broj programa koji bi bili u igri da se piraterija žešće kontroliše su - besplatni, tako da i to treba uneti u jednačinu.
Ako neko koristi MS Word, a neće da plati, neće kupiti WordPerfect ili šta-znam, nego će uzeti LibreOffice ili AbbyWord itd, te tu nema neke dobiti. Nit' je plaćao, niti će.
Novac postoji u specifičnim manjim aplikacijama, zatim kod većih paketa koji imaju neku funkciju koja nedostaje free rešenjima. Npr, treba mu baš Word, jer (lupam) bolje radi sa SharePointXY-om i više se isplati da kupi word, nego da plaća neki dodatak za OpenOffice ili sl.

(Evo vidim da upravo mmix dade lep, mmix-stylee-comprehensive odgovor)
 
Odgovor na temu

boccio
Boris Krstović
Spoonlabs.com
nbgd

boccio
Član broj: 7594
Poruke: 2458
92.244.132.*

Sajt: bocc.io


+771 Profil

icon Re: Kupite legalan softver i zaposlite 1200 radnika15.11.2011. u 08:54 - pre 151 meseci
Citat:
miki_maus: Ja napomenuh da je to sam neki neznatni procenat.
MMX, lepo rece, veci deo piratskog software-a odlazi na MS Win i MS Office pakete.

Nope, ne slazem se. Mislim da su Office/Win najmanji problem. Ni u zapadnom svetu ljudi ne placaju to za kucne racunare (bar ne u nekoj vecoj meri), a MS ima gomilu povoljnih dilova za SOHO i SME varijante. Ja recimo koristim MAPS, 10 setova licenci apsolutno svega od MS sto postoji za $290 godisnje.

Inace, ja sam na svojoj kucnoj (win) konfiguraciji prilikom poslednjeg bacanja napalma (format c:) resio da napravim experiment, i da nemam ni pola bajta piratovanog softvera instaliranog. Guess what? Uspeo sam :)

Licencu za Windows 7 i Office imam (MAPS), platio sam samo AVG (39/year), a sve ostalo je free. A iz ove sad perspektive gledano, cak ni Office mi vise ne treba - 90% dokumenata i spreadsheetova cepam iz GoogleDocs.
Citat:
ventura:
Evo recimo uzmi za primer jednu domaćicu u Srbiji koja želi malo da se poigra sa svojim foto albumom pre nego što ga okači na Facebook.. To su korekcije obično tipa da cropuje svoje dupe sa fotke, zabluruje celulit i sl... Ona ladno na svom računaru ima instaliran najnoviji PhotoShop, naravno piratovan, a koji košta inače 500 evra...

Exactly, ovo je klasican use case na sta odlazi 80% piratskog softvera. Posto sam naravno bio u istoj dilemi, jer jel'te, po interciji smo navikli da instaliramo 20 najskupljih sofverskih paketa, jako sam se prijatno iznenadio kad sam naleteo na ovaj free program - http://www.getpaint.net/

Ali nikad ga ne bih potrazio da se nisam zainatio da ne instaliram piratovani PS :)

I to je cela poenta, postoji OGROMNO trziste softvera koji kosta fraction of a price i obavlja neke proste zadatke, i to trziste je na najvecem gubitku zbog piraterije, nisu ni Corel ni Microsoft ni Borland. Ni jedan developer ne bi kupio prostiji editor za $30-$50 ako bi svi koristili piratovana IDE okruzenja od vise stotina (hiljada) dolara.



Jeff, one day you’ll understand that it’s harder to be kind than clever.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Kupite legalan softver i zaposlite 1200 radnika15.11.2011. u 09:01 - pre 151 meseci
Kao prvo, eksperiment ti nije uspeo ako je vlasnik MAPSa tvoja firma, jer je MAPS vezan za fizicku lokaciju firme i nije transferable (prihvatio si NFD), u tom slucaju samim tim sto si instlirao MAPS licencu kuci prekrsio si terms i ta kucna kopija je nelegalna.

Drugo, paint.net se ne placa. Iz Paint.net-a ne stoje softverski poslovi vec zaludjenik sa viskom vremena i sklonoscu ka prosenju kao fiskalnom modelu privredjivanja.

Jbg, i sam si priznao, samo si AVG platio (a ni to nisi morao), cime si ti zapravo finansirao poslove u s/w industriji time sto si postao full-legit?
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

boccio
Boris Krstović
Spoonlabs.com
nbgd

boccio
Član broj: 7594
Poruke: 2458
92.244.132.*

Sajt: bocc.io


+771 Profil

icon Re: Kupite legalan softver i zaposlite 1200 radnika15.11.2011. u 09:02 - pre 151 meseci
// tek sad videh post :))

Citat:
mmix:Mnogo vecu pretnju po softverske poslove te vrste o kojoj pricas cini FOSS nego piraterija. Za sta god da zamislis danas imas besplatno FOSS resenje za koje, ako imas imalo mozga, ni ne moras da platis support cime je bukvalno unistena soho/midzise industrija General purpose softvera (samim tim prava pretnja tom developeru aplikacije od 20e nije PhotoShop vec Gimp,paint.net i kompanija). Izmedju njih i behemota kao sto je MS koji drze patente i imaju funkcionalno obiman softver koji je skup za izradu postoji realno samo trziste za poslove u specijalistickom softveru (kojim se ako se ne varam i ti bavis) i na koje piraterija ne utice skoro pa nikako. Samim tim smanjenje piraterija NECE ni poboljsati ni pogorsati stanje u nasoj softverskoj industriji.

E, vidis ne slazem se sa ovim. Specijalizovani sofver (tj. softver primenjiv samo za jednu vertikalu ili cak samo za jednu usku potrebu) uvek kosta jako puno. Da je to sto ti pricas tacno, Google Analytics bi totalno pocistio trziste analitike, sto su mnogi panicari i predskazivali nakon akvizicije Urchina. Guess what? It didn't happen :) Pritom, nisu problem Overture, Yahoo Analytics i ostali, ti imas trziste SME analitike (tzv. freemium model) koje cveta, Woorpa, GetMint, Chartbeat, i sl. A specijalizovani (vertical) alati, tipa za publishere, predictive analytics, etc. naravno opusteno furaju fazon "pick up the phone to talk about price" :)

Isto je i za mnoga druga trzista, od onih za inzenjere (razvojna okruzenja vs. editori), do alata za domacice (analiza kucnog budzeta, etc.) koji kostaju u rangu 9-99, i nisu ugrozeni FOSS-om.

FOSS je jako dobar samo iz razloga sto ne dozvoljava industriji da se ususka i opusti previse :)
Jeff, one day you’ll understand that it’s harder to be kind than clever.
 
Odgovor na temu

boccio
Boris Krstović
Spoonlabs.com
nbgd

boccio
Član broj: 7594
Poruke: 2458
92.244.132.*

Sajt: bocc.io


+771 Profil

icon Re: Kupite legalan softver i zaposlite 1200 radnika15.11.2011. u 09:03 - pre 151 meseci
Citat:
mmix: Kao prvo, eksperiment ti nije uspeo ako je vlasnik MAPSa tvoja firma, jer je MAPS vezan za fizicku lokaciju firme i nije transferable (prihvatio si NFD), u tom slucaju samim tim sto si instlirao MAPS licencu kuci prekrsio si terms i ta kucna kopija je nelegalna.

Damn :)
Jeff, one day you’ll understand that it’s harder to be kind than clever.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9513
89.216.32.*



+10254 Profil

icon Re: Kupite legalan softver i zaposlite 1200 radnika15.11.2011. u 09:03 - pre 151 meseci
Atila je pre svega upao u zamku da sabira vrednost piratizovanog softvera i to predstavlja kao prihod, za slučaj da je kontrola mnogo stroža. A to nije tako.

Već smo više puta zaključili, i kod muzike i kod softvera.

1. Ako konzument u siromašnoj zemlji može da sluša piratski muzički CD / koristi nelegalni softver - on to radi.
2. Ako ne može, on ipak ne kupuje, već zadovoljenje traži opet besplatno na nekoj drugoj strani.

Jer, para nema pa nema i zato onda konzument sluša radio / koristi Linux i open Ofice (ili ne koristi komp uopšte)
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

boccio
Boris Krstović
Spoonlabs.com
nbgd

boccio
Član broj: 7594
Poruke: 2458
92.244.132.*

Sajt: bocc.io


+771 Profil

icon Re: Kupite legalan softver i zaposlite 1200 radnika15.11.2011. u 09:14 - pre 151 meseci
Izvinjavam se na kupusu, par poruka je uletelo u isto vreme pa pola nisam ni video...
Citat:
mmix
Jbg, i sam si priznao, samo si AVG platio (a ni to nisi morao), cime si ti zapravo finansirao poslove u s/w industriji time sto si postao full-legit?

Gle, to je kucna masina, fora i jeste bila da probam da budem skroz free. A poslove u s/w industriji finansiram sa "radnog" racunara :)

Coda ($99), Parallels ($80), iDefrag ($30), ScreenFlow ($99) ... I to je od softvera na macbooku... pa onda Documents2Go ($15) i Osfoora HD ($4) na iPadu (a twitter klijenata ima pun k besplatnih, right? :)

Dosta SaaS monthly subscriptiona isto imam... ali to je druga dimenzija, kapiram da ne ulazi u ovu pricu...
Jeff, one day you’ll understand that it’s harder to be kind than clever.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Kupite legalan softver i zaposlite 1200 radnika15.11.2011. u 09:40 - pre 151 meseci
Citat:
boccio: E, vidis ne slazem se sa ovim. Specijalizovani sofver (tj. softver primenjiv samo za jednu vertikalu ili cak samo za jednu usku potrebu) uvek kosta jako puno. Da je to sto ti pricas tacno, Google Analytics bi totalno pocistio trziste analitike, sto su mnogi panicari i predskazivali nakon akvizicije Urchina. Guess what? It didn't happen :) Pritom, nisu problem Overture, Yahoo Analytics i ostali, ti imas trziste SME analitike (tzv. freemium model) koje cveta, Woorpa, GetMint, Chartbeat, i sl. A specijalizovani (vertical) alati, tipa za publishere, predictive analytics, etc. naravno opusteno furaju fazon "pick up the phone to talk about price" :)


Kosta puno, ali daleko manje nego ranije kao posledica generalnog pada troskova izrade softvera (i kroz alatnistvo i kroz HR) pa je specijalizovan softver dostupan vecem krugu specijalizovanih korisnika pa zato taj segment i raste i to je sektor koji zaposljava kod nas najvise ljudi, za takav softver se kupuju licence ali i palca support pa je svejedno da li je proprietary ili FOSS. Ali to nije softver koji ti mozes da kupis sa police kao sto mozes windows recimo pa nije ni softver koji moze da se piratuje tako lako jer te specijalizovanost softvera vodi u vendor lockin.
Isto, nemojmo brkati inerciju sa potencijalom, ako odgovoris sebi zasto vecina ljudi i dalje koristi Windows (a dobar deo i plati) kad je Ubuntu dzabe znaces i zasto GA nije odmah uzeo 100% trzista? Ista prica, inercija, neprijatelj kojeg znas je bolji od prijatelja kojeg ne znas. U ovom trenutku ako ti treba analitika a nov si korisnik gde ces otici? U 99% na GA, naravno, u komparativnoj analizi cena odmah ubada u oci a vendor je renomirana kompanija. Kao posledica vise od pola top level sajtova koristi GA danas a o sitnoj boraniji i da ne pricamo. I to se ne desava samo u web analitici vec po svim frontovima.
Al da se u okviru ovoga vratimo na temu, kako piraterija utice na sve ovo? Ja bih rekao apsolutno nikako.


Citat:
boccio: FOSS je jako dobar samo iz razloga sto ne dozvoljava industriji da se ususka i opusti previse :)


nazalost, mnogo je gore od toga. FOSS sluzi svojoj svrsi, mnogi koriste softver za dzabe koji bi morali da plate inace, ali sa stanovista softverskih poslova nije dobar. Jedno je konkencija drugo unistavanje trzista ili njegovih segmenata. Samim tim FOSS ne da ne dozvoljava industriji da se ususka vec joj efektivno ukida izvore prihoda bez obzira na stepen optimizacije poslovanja. Nije isto.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Kupite legalan softver i zaposlite 1200 radnika15.11.2011. u 09:54 - pre 151 meseci
Citat:
boccio: Coda ($99), Parallels ($80), iDefrag ($30), ScreenFlow ($99) ... I to je od softvera na macbooku... pa onda Documents2Go ($15) i Osfoora HD ($4) na iPadu (a twitter klijenata ima pun k besplatnih, right? :)


Ma ti si na Mac-u :)

Al svejedno, evo za dve sekunde sam nasao free mac alternativu za Coda, isto i za ostale proizvode sa spiska. ok, glupo je sto sam ja prvi poceo da te prozivam jer je koncept globalniji od toga sta ti i ja kupujemo, ali fakat je da proprietary softver vise nema funkcionalni edge na FOSS resenjima, FOSS resenja su vise nego primenljiva a kostaju 0. Ti si u Coda-i nasao nesto sto je veoma specijalozvano i neophodno tebi i za to si resio da odvojis $100, sve i da si ga piratovao to ne bi imalo nikakav efekat na sledeceg kupca.




Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Kupite legalan softver i zaposlite 1200 radnika15.11.2011. u 10:52 - pre 151 meseci
Koliko sam ja citao MAPS licencu uopste se ne dobija OS licenca, vec SAMO upgrade licenca.
 
Odgovor na temu

boccio
Boris Krstović
Spoonlabs.com
nbgd

boccio
Član broj: 7594
Poruke: 2458
92.244.132.*

Sajt: bocc.io


+771 Profil

icon Re: Kupite legalan softver i zaposlite 1200 radnika15.11.2011. u 11:56 - pre 151 meseci
Citat:
mmix: Ma ti si na Mac-u :)

Da bre, mi smo poznati kao ovce za shishanje :P
Citat:
mmix: nazalost, mnogo je gore od toga. FOSS sluzi svojoj svrsi, mnogi koriste softver za dzabe koji bi morali da plate inace, ali sa stanovista softverskih poslova nije dobar. Jedno je konkencija drugo unistavanje trzista ili njegovih segmenata. Samim tim FOSS ne da ne dozvoljava industriji da se ususka vec joj efektivno ukida izvore prihoda bez obzira na stepen optimizacije poslovanja. Nije isto.

Mislim da je funkcionalni edge zapravo najmanje bitan tu. Naravno, pricamo o trzistu sofvera za soho/sme (pa i licnu) upotrebu "opste" namene.

FOSS software ventore tera da nadju nesto za sta bi korisnici platili. Bilo da je u pitanju "vendor supported product", extra security, ili nesto trece. Slazemo se u jednom - feature lista nije nikako prednost komercijalnog softvera. Ali upeglanost jeste :) FOSS je jako cesto rough on the edges i mnoge to nervira - zato su i spremni da plate koji dolar za nesto sto je upeglano i ima mnogo bolji user experience.

Drugo, FOSS je doneo neke neverovatne evolucione trenutke razvoju softvera, jer da nije njega nikad se ne bi pojavio freemium model koji je danas sve vise popularan medju software vendorima (ili bar onom delu koji mogu da deploy-uju resenje kao SaaS/cloud). Freemium ti nudi perfektan balans izmedju besplatnog (bazicnog) softvera, i opcije da platis ako zelis extra bit of something. A freemium se nikad ne bi pojavio da FOSS ne dise za vratom. Samim tim, smatram da ne ukida izvore prihoda (bar ne znacajno).

Evo ti primer Evernote-a, imas zilion besplatnih aplikacija za kucanje teksta, pocev od notepad-a pa na dalje, jel tako? A oni prave preko $1mm/ month, bas zahvaljuuci tome sto imaju preko milion i nesto besplatnih korisnika (ne zaboravi da su ti besplatni korisnici usput i evandjelisti), koji su im opet doneli valuaciju pri proslednjoj (mislim series B rundi) od preko bilion dolara...

[Ovu poruku je menjao boccio dana 15.11.2011. u 13:11 GMT+1]
Jeff, one day you’ll understand that it’s harder to be kind than clever.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Kupite legalan softver i zaposlite 1200 radnika

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8222 | Odgovora: 30 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.