Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Iskustvo sa etažnim grejanjem na topao vazduh

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Iskustvo sa etažnim grejanjem na topao vazduh

[ Pregleda: 7603 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zocalanac
novi sad srbija

Član broj: 297248
Poruke: 21
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Iskustvo sa etažnim grejanjem na topao vazduh16.01.2012. u 18:18 - pre 149 meseci
Pozdrav, imam grejanje na topao vazduh ali ga ne koristim ( nedovršeno je) i voleo bi da prokomentariše neko ko ima iskustva sa tim. Zanima me kakva je potrošnja i koliko se može ogrejati ?
 
Odgovor na temu

zocalanac
novi sad srbija

Član broj: 297248
Poruke: 21
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Iskustvo sa etažnim grejanjem na topao vazduh29.01.2012. u 08:34 - pre 148 meseci
Jel baš niko nema ovu vrstu grejanja?
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Iskustvo sa etažnim grejanjem na topao vazduh29.01.2012. u 08:47 - pre 148 meseci
ja odrzavam par komada ali je grejanje na gas i poprilicno se javlja problem sa prasinom
ako se redovno ne odrzava i menjaju filteri inace lepo greje ako je dobro projektovano
prema datom objektu
 
Odgovor na temu

zocalanac
novi sad srbija

Član broj: 297248
Poruke: 21
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Iskustvo sa etažnim grejanjem na topao vazduh29.01.2012. u 10:29 - pre 148 meseci
Kao što rekoh kod mene nije završeno, peć je zidana, šamotna po mom mišljenju jako velika, takodje i komora poveća a cevi su pocinkovan četvrtasti lim . Neznam gde se filteri ugradjuju i kakvi treba da budu i dali usporavaju cirkulaciju vazduha?
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Iskustvo sa etažnim grejanjem na topao vazduh29.01.2012. u 10:32 - pre 148 meseci
filteri se ugradjuju na usisu vazduha u komoru pecke i naravno da usporavaju
cirkulaciju vazduha.
ajd okaci koju fotku
 
Odgovor na temu

zocalanac
novi sad srbija

Član broj: 297248
Poruke: 21
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Iskustvo sa etažnim grejanjem na topao vazduh29.01.2012. u 11:24 - pre 148 meseci
Vrlo rado, ovih dana ću, riknula mi kamera na tel. a drugu nemam, tako da, biće
 
Odgovor na temu

zocalanac
novi sad srbija

Član broj: 297248
Poruke: 21
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Iskustvo sa etažnim grejanjem na topao vazduh29.01.2012. u 12:36 - pre 148 meseci
Po mom mišljenju dosta je grubo odradjena i komora i cevi, mislim skrnavo, ali to je do majstora. Radjena je drugom polovinom 80tih a u to vrame je to bilo jako nepoznato a takodje i ja sam bio klinac kojeg to nije zanimalo. Nažalost moj otac je anti talenat za bilo koju majstoriju pa je to ispalo tako. Kuća je bila samo pod krovom i spoljnom stolarijom u to vreme, tako da je to sve ostavljeno za sredjivanje u budućnosti.
E sad, fasada je uradjena spolja sa stiroporom 5cm na golu ciglu,spoljna stolarija drvena (dupla prozorska krila naravno predihtovana), jedino što fali to je izolacija donje i gornje ploče što je u planu. Dve etaže su u pitanju i podrum u kojem se nalazi skalamerija za grejanje (koji nije i planu da se greje), tačnije oko 150 kvadrata grejne površine. Nisam merio ali otprilike 5-7 kvadrata oduzima sama komora u podrumu i peć koja je 1m sa 50cm unutrašnje mere u koju mogu da stanu balvani. Probana je ,radi ali bojim se da bi mi progutala godišnju zaradu pa je zato ne koristim a i nemam potrebe da grejem sve.
U kratkim crtama sam opisao a biće i slika. Voleo bi da usavršim i dovršim taj sistem grejanja kad ga već imam, jer finasiski nemogu da uvodim drugačije grejanje a mislim da bi ovo lepo radilo uz odredjene dorade tako da prihvatam sve savete.

[Ovu poruku je menjao zocalanac dana 30.01.2012. u 20:33 GMT+1]
 
Odgovor na temu

ducato
bravar
novi sad

Član broj: 160474
Poruke: 27
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Iskustvo sa etažnim grejanjem na topao vazduh30.01.2012. u 19:15 - pre 148 meseci
secam se tog vremena 80-tih,majstor iz,čini mi se, Temerina imao je pune ruke posla u mom mestu.ugradio je nekih 10tak grejanja na topao vazduh.imao je uslov da niko ne sme da bude u podrumu dok ugradjuje kotao na cvrsto gorivo i ne ukrade sistem na kojem radi.kanali su od poc.lima.cirkulacija prirodna,bez ventilatora.ljudi su pola kuce rasturili dok su provukli tu skalameriju kroz sobe.za vise od pola tih sistema znam da ne rade.presli ljudi na radijatore i kotlove,sto na gas sto na čvrsto gor..razlog-ne znam. .ajd videcu da pitam nekog i javim ti.
 
Odgovor na temu

zocalanac
novi sad srbija

Član broj: 297248
Poruke: 21
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Iskustvo sa etažnim grejanjem na topao vazduh30.01.2012. u 19:33 - pre 148 meseci
Ovaj majstor nije iz Temerina , mislim da je Kać ali nije bio tajnovit jer je radio sam pa mu trebala pomoć. Nije ni bitno ko je radio a i nije neka filozofija što se tiče patenta, vrlo prosto rešeno, jedino što je ogroman posao.
E sad pošto je ta peć ogromna (kao krematorijum) mislim da je ogroman potrošač ali to je ipak samo moje mišljenje zato i pitam iskusnije.
 
Odgovor na temu

btomic
Branislav Tomić
Nezaposlen
Novi Beograd

Član broj: 296011
Poruke: 24



+196 Profil

icon Re: Iskustvo sa etažnim grejanjem na topao vazduh01.02.2012. u 12:39 - pre 148 meseci
Ne mogu da zamislim sistem sa vazdušnim grejanjem bez prinudne cirkulacije, odnosno bez ventilatora. Inače, živeo sam desetak godina u Kanadi i tamo preko 50% domaćinstava ima ovaj sistem grejanja. Naravno, ne koristi se šamotna već plinska peć sa gorionicima, i uz to na izlazu stoji jedan golemi ventilator sa filterom. Ne znam kojom silom bi bez ventilatora topao vazduh u dovoljnoj meri ulazio u prostorije ni na prvoj etaži a kamoli na drugoj. Kanali za grejanje bili su četvrtastog oblika, otprilike 10x30 cm, a završavali su se u podovima prostorija, pri čemu su veće prostorije imale po nekoliko kanala a manje (kuhinja, WC, kupatilo) po jedan. Peć ima termostat tako da se preko njega podešava željena temperatura. Imali smo digitalni termostat preko koga je bilo moguće programirati temperaturu za svaki sat i dan u nedelji.

Sistem ima dosta problema sa prašinom jer se ne koristi više od 6 meseci godišnje, pa je otvore za grejanje potrebno zaštititi nekim poklopcem. Čak i sa tim ipak se nakupi dovoljno prašine da je potrebno vršiti detaljno čišćenje pre prve upotrebe u sezoni. Za te stvari u Kanadi (i uopšte Americi) postoji ogroman biznis razvijen, jer to se ne može kvalitetno uraditi bez posebne opreme - snažnog usisivača sa ogromnim dugačkim crevom, kao i kompresorom koji uduvava vazduh pod pritiskom kroz jedno tanko crevo koje se zavlači u kanale. Kompresor znači "uzburkava" prašinu u kanalima a usisivač je sa druge strane prikuplja. I pored sve ove brige pri prvom uključenju čekao nas je snažan miris prašine u vazduhu koji bi se ponavljao prvih nekoliko dana.

Nikako ti ne bih preporučio taj sistem bez ventilatora (stvarno ne znam kako to može da radi) i ako nisi spreman da se bakćeš sa održavanjem tog sistema. Mislim da je cena tek na trećem mestu, jer džaba ti ekonomično grejanje pored kojeg se smrzavaš i moraš toliko da ga opslužuješ.
 
Odgovor na temu

zocalanac
novi sad srbija

Član broj: 297248
Poruke: 21
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Iskustvo sa etažnim grejanjem na topao vazduh01.02.2012. u 19:47 - pre 148 meseci
Kao što rekoh, kod mene nije skroz završeno i dosta grubo odradjeno ali probano i na spratu, kad STOJIM ispred cevi, duva topao vazduh toliko da podiže kosu (šiške). Jeste moja kosa malo svilenkasta ali hoću reći da ima jako dobru promaju kroz cevi promera 20*20-25cm., naravno bez filtera koji bi usporio cirkulaciju, e sad koliko, ne znam. Taj promer cevi ima protok bukvalno kao odžak a topao vazduh ide gore a hladan dole (čista fizika) tako da se to tako zavrti u toj komori da ja mislim da tu ventilator nije potreban. No nebitno, i da treba, ugradiće se. Nego mene interesuje koliko je to ekonomično (na čvrsto gorivo) i dali se može ogrejati. Što se tiče prašine, svestan sam toga, to jednostavno neide drugačije, održava se higijena i nema problema.Ovo ostalo što je isto ko kod mene ,male prostorije imaju samo izvod za topao vazduh, kroz koji lepo cirkuliše. E sad pitanje, dali bi se ogrejao sa tim grejanjem i uz kakve prepravke, misleći na čvrsto gorivo jer mislim da plin nije niti ekonomičan niti siguran da bi se oslanjao na nešto dugoročno ( može rus da ga zavrne kad hoće), razumete me!,jednostavno dali se isplati da usavršim taj sistem jer nije završen pa imam lufta i MISLIM da mi je jeftinije nego da uvodim drugačiji sistem.
To veliko MISLIM je moje mišljenje a zato pitam iskusnije . NEZNAM pa pitam
 
Odgovor na temu

btomic
Branislav Tomić
Nezaposlen
Novi Beograd

Član broj: 296011
Poruke: 24



+196 Profil

icon Re: Iskustvo sa etažnim grejanjem na topao vazduh01.02.2012. u 20:47 - pre 148 meseci
Ako misliš da efikasnost, mogućnost regulacije i održavanje neće biti problem onda se sve svodi na opšte poređenje načina grejanja na čvrsto gorivo sa drugim načinima. Ovo govorim čisto logički jer nisam video taj sistem, ali isplativost takvog načina grejanja ne može biti manja od isplativosti bilo kakve druge peći na čvrsta goriva. Energija se ne može izgubiti, topao vazduh struji kroz kanale koji su u zidovima i zagreva ih a ovi opet nemaju gde predati tu toplotu nego okolnim prostorijama. Dakle, gubici ne bi trebalo da su veći nego u slučaju obične peći, čak bi trebalo i da su manji jer veliki sistemi (jedna centralna peć za sve prostorije) u principu su efikasniji nego više malih. Pretpostavljam da ovo čita neko ko se greje na čvrsta goriva i ko će reći da li mu se isplati i koliko to košta (po m2 grejne površine na mesečnom nivou).
 
Odgovor na temu

zocalanac
novi sad srbija

Član broj: 297248
Poruke: 21
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Iskustvo sa etažnim grejanjem na topao vazduh01.02.2012. u 21:21 - pre 148 meseci
Pa odpriilike i ja tako mislim, moglo bi se nagurati više akumulacionog materijala (npr šamota) u tu komoru i mislim da bi moglo da se izgura sa 1 do 2 loženja dnevno (naravno zavisi od spoljne temp. i izolacije objekta), e sad kakva vrsta peći može to što ekonomičnije da obavi to ne znam
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Iskustvo sa etažnim grejanjem na topao vazduh

[ Pregleda: 7603 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.