Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zdravstvo u Srbiji :)?

elitemadzone.org :: MadZone :: Zdravstvo u Srbiji :)?

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 15934 | Odgovora: 49 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Zdravstvo u Srbiji :)?26.03.2012. u 15:59 - pre 147 meseci
Nisam mogao da nadjem cene kostanja kod nas, zato sam stavio US. U medjuvremenu sam nasao koliko kosta porodjaj u Jevremovoj -

"Ukoliko je sa mamom i bebom sve u redu, odlazak kući se planira treći dan po rođenju. Prosečan boravak u bolnici je tri do pet dana. Beba se pre otpusta još jednom detaljno pregleda, a mami se daju uputstva za ishranu i negu novorođene bebe.

Cena porođaja u našoj bolnici je 300.000 dinara, a ona uključuje sve preglede trudnice pre samog porođaja, konsultaciju sa anesteziologom oko izbora anestezije, psihofizičku pripremu, kompletan porođaj sa anestezijom, boravak u porodilištu uz neprekidan nadzor ginekologa, pedijatra i medicinskih sestara, sve preglede i laboratorijske analize koje se obavljaju u vreme boravka u porodilištu, ali i kontrolne preglede nakon napuštanja Bolnice. Takođe, u našem porodilištu je ocu omogućeno da prisustvuje porođaju."

http://www.yumama.com/trudnoca...porodiliste-jevremova.html?p=3

Znaci obican, klasican, porodjaj, je 3000e.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Zdravstvo u Srbiji :)?26.03.2012. u 16:05 - pre 147 meseci
^ Ne znaci.
To samo znaci da je u Jevremovoj toliko.
Negdje drugdje moze biti 300 evra, a negdje trece 30.000 evra.

Ti ne upotrebljavas dobro korelaciju i kauzalitet.

Koliko, po tebi, kosta npr. zenska frizura u Srbiji?

 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Zdravstvo u Srbiji :)?26.03.2012. u 19:55 - pre 147 meseci
mesamo babe i zabe ovde... racunam period posle porodjaja kada vise nije isla kod lekara, a doprinose je uplacivala i pre porodjaja, tako da mozemo da kazemo da je imala akumuliranu vrednost i pre porodjaja za sam porodjaj... mada, ne treba da skrecemo pricu na cenu porodjaja vec na ovo drugo o cemu pricam - potrebu za privatizacijom zdravstvenog osiguranja i mogucnoscu da se ono koristi bilo gde van drzavnih institucija...

btw, sam porodjaj me je 'kostao' jos odredjen iznos za koji 'nisam dobio racun'...
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Zdravstvo u Srbiji :)?26.03.2012. u 21:07 - pre 147 meseci
Citat:
superbaka
btw, sam porodjaj me je 'kostao' jos odredjen iznos za koji 'nisam dobio racun'...

Smem da se kladim da ovo nije tacno. To jest, ukoliko si imao zelju - potrebu, da ta i ta babica bude na porodjaju, ili taj i taj lekar, ili nesto slicno, neku posebnu uslugu, a njima nije radno vreme, pa onda plati. Ali nemoj da kazes da sam porodjaj kosta toliko i toliko.

Isto kao sto si napisao da dan boravka tvoje supruge kosta 600din. Pa zdravstvo nije "zelje i cestitke". Zna se sta je redovna "usluga", ko hoce nesto van toga, pa neka plati. Eno, otkad su uveli apartmane na B. Kosi, ko voli nek izvoli.

Naravno, ima ljudi koji za ceo radni vek ne posete lekara, koji su ostavili ko zna koliko novca u fondu. Ali ima i ljudi koji su non stop po bolnicama i sl. Mislis da bi te, kojima bi se novac od njihove uplate u zdravstveno brzo istopio, trebalo da ostavimo da umru negde? Da im kazu u bolnici, nemate vise novca na racunu - napolje i vrati se kad nadjes pare...

Zdravstvo nije lose organizovano. Najveci problem su ljudi, oni koji to zdravstvo maksimalno koriste. Recimo, baba se uvece najede palacinki sa secerom i orasima, a ujutro ide da vadi krv. Zasto baba to radis? Hocu da trazim da me salju negde u banju. Takvih i slicnih primera ima koliko hocemo. Sada su malo poostrili situaciju, pa lekari ne mogu kao ranije da pisu recepte za kojesta. Majka od moje drugarice je bila internista, a pisala je cerki recepte za kozmetiku. Raznorazne pomade su joj po receptu pravili u apoteci. E, to nas ubi, ta "sitna" potkradanja.
 
Odgovor na temu

Vasastajić

Član broj: 291378
Poruke: 738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2385 Profil

icon Re: Zdravstvo u Srbiji :)?26.03.2012. u 21:36 - pre 147 meseci
Citat:
E, to nas ubi, ta "sitna" potkradanja.


vilil1,
leba ti reci da se zaejbavaš sa ovom tvrdnjom?!?
 
Odgovor na temu

samo_da_pitam

Član broj: 263479
Poruke: 248
87.250.50.*



+50 Profil

icon Re: Zdravstvo u Srbiji :)?26.03.2012. u 21:43 - pre 147 meseci
@Bojan Basic imam ja fotografiju za tebe, izvoli: http://s11.postimage.org/cyx9d92xf/Pecat.jpg
Kao sto si lepo naveo sta znaci odrednica lekarka, siguran sam da vrlo dobro znas i razliku izmedju apotekara i farmaceuta. To je razlika na koju sam pokusavao da ukazem, ocigledno ne mnogo vesto. Za pomenuta zanimanja licence nije izdavala Matica srpska, no dobro, kako Pizurica & Co. ne nalaze za shodno da odgovaraju na pitanja kojih ima prilicno vezanih za pravopis i sam Klajn mora da se vadi da je bolestan pred promociju novog pravopisa. Ma to je banda doktorska (mada bi ovde preciznije bilo lekarska, zar ne?) koja Klajnu izdaje uverenja da je bolestan a on to zapravo i nije.
No dobro, moguce da nisam bio dovoljno jasan kada sam se trudio da ukazem na propust u poznavanju materije clana foruma plus_minus, a koji apriori dozvoljava sebi da pljune po, citiracu: "Što se tiče dijagnoze, u mom slučaju, lekarka opšte prakse je za divno čudo ustanovila da mi je potreban ranitidin ili ranisan. Ili rupurut. Ili šumeći ranitidin."
Dakle neko daje sebi za pravo da googlovanjem o lekovitom bilju izvrne ruglu neciji rad, a u skladu sa licnim afinitetima. Na zalost, realnost upravo i jeste kako je primitivno opisuje plus_minus, da ce sve vise ljudi morati da koristi lekovito bilje, jer evo u svega par postova videsmo da pansion ode sa 50 dinara po danu na 600.
Po mom vidjenju u ovako uredjenom drustvu, kada zdravstvo i prosveta jos uvek nisu pretrpeli velike rezove, a ubrzo ce se postici kriticna masa da ce to morati da se desi, secacemo se kako su nas dobro lecili kada smo bili bolesni, a ucili kada nam je trebalo obrazovanje. U buduce cemo te radnje obavljati onda kada budemo imali para za to. Do tada, bicemo svedoci javasluka, ali po mom misljenju ne doktora ili lingvista, vec javasluka ministartava, komora, radnih grupa, pravilnika, propisa, uredbi...
U medjuvremenu cu kada god mi je potreban lingvisticki savet, svakako, poslusati dobronamerne savete ljudi kao sto je Bojan, ali cu za medicinske savete ipak pokusati da odem do doktora medicine, doktora stomatologije ili farmaceuta ako sam u mogucnosti, radije nego savete koje deli plus_minus.
Blago Mts-u!
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Zdravstvo u Srbiji :)?26.03.2012. u 21:55 - pre 147 meseci
ja vec dugo pricam o ovim problemima sa nasim zdravstvenim osiguranjem, i uvek je ista prica - srednji i visi zaposlen sloj se apsolutno slaze sa mnom, a nezaposleni bi da mi iskopaju oci zbog ovakvog stava... nije poenta da oni bez novca umru bez zdravstvene nege, mnogo gledas americke filmove, odgledaj neki evropski za promenu... poenta je da svako za svoje pare moze da bira, a za tudje pare izvolite drzavna zdravstvena ustanova...

primer: moj tast, tasta, surak i svastika, svo cetvoro su nezaposleni, mogu volu rep da iscupaju, a svi ponaosob imaju deblji karton od Enciklopedije britanike... trce kod lekara kad ih peta zasvrbi... i zbog takvih sam ja pre par godina cekao 5h na pisljivi uput za oftamologa, na korekciju vida, i na kraju odustao i otisao sutra kod privatnog ocnog... drzava nece da odradi najbezazleniju reformu u zdravstvu - da odvoji prijem u medicini rada za zaposlene i nezaposlene... bas me zanima da li bi se onda nezaposleni tako cesto svrckali po lekarima da njih 200 ispred ceka na pregled... i da li bi zaposleni izbegavali da za ozbiljne stvari idu kod lekara od straha da ne izgube posao kod privatnika...
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Zdravstvo u Srbiji :)?26.03.2012. u 22:20 - pre 147 meseci
Citat:
superbaka:  mnogo gledas americke filmove, odgledaj neki evropski za promenu...

Moracu da te poslusam. Preporuci neki. ;)

Pa, onda nisi dovoljno upoznat...naime, uveli su lekarima drasticne kontrole. Makar u Beogradu. Nema vise izdavanja recepata kako se kome cefne. Odnosno, neki i dalje to rade, ali ih je sve manje. Nema vise slanja na raznorazne kontrole, tipa laboratorija, krv...pa da neki bolesnik ne moze doci na red od penzionera koji su te kontrole vrsili bar jednom mesecno. Cini mi se da sada, ukoliko nije neophodno, te pretrage se rade samo jednom godisnje. Preventivno. Kad god im je dosadno, penzioneri kod lekara po bilo kakav uput. Toga vise nema. I nema vise izdavanja lekova kako ko pozeli. Npr. moja zena prima samo tri Movalisa mesecno, sve preko toga, izvoli pa kupi.

I dobro je sto uvode takva ogranicenja. Nije bilo kuce u Srbiji bez, maltene, kompletne apoteke. Pa ko je mogao to da isfinansira? Visoku korupciju (kradju) je lako provaliti. Ali ove "sitne" pljacke veoma tesko. A na tim izdavanjima lekova bez skoro nikakve kontrole su se trosile ogromne svote. Jedini koji su zaradjivali su farmaceutske kompanije i pojedini lekari, a svi ostali su bili u gubitku na razne nacine.

Opet, ne znam kako je stanje van BG, ali nadam se da ce se i tamo stati na put toj sitnoj korupciji.
 
Odgovor na temu

Igor Gajic

Član broj: 93194
Poruke: 747
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+987 Profil

icon Re: Zdravstvo u Srbiji :)?26.03.2012. u 22:43 - pre 147 meseci
@superbaka

Po onome sto sam cuo pre par meseci je predlozena reforma zdravstva po kojoj ce veci deo zaposlenih u zdravstvu volontirati, a samo doktori ce primati plate. Ne ovo nije zajebancija, vec informacija iz druge ruke. Srecom, zasad je ovaj predlog odbijen. Ali sama cinjenica da je ministarstvo poslalo takav predlog na razmatranje govori gde je nase zdravstvo i u kom pravcu se krece.
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Zdravstvo u Srbiji :)?27.03.2012. u 07:47 - pre 147 meseci
@samo_da_odgovorim

Citat:
No dobro, moguce da nisam bio dovoljno jasan kada sam se trudio da ukazem na propust u poznavanju materije clana foruma plus_minus, a koji apriori dozvoljava sebi da pljune po, citiracu: "Što se tiče dijagnoze, u mom slučaju, lekarka opšte prakse je za divno čudo ustanovila da mi je potreban ranitidin ili ranisan. Ili rupurut. Ili šumeći ranitidin."


I poenta priče je da su me maltetirali 3 nedelje. Rastegli slučaj na 3 nedelje. 2 snimka. Po jedan snimak na nedelju dana. A u periodu između prvog i drugog snimka, ništa. Čekaj. Da nije prvo želudac pa onda žučna kesa. To su snimali.
Da bi mi na kraju rekli da pijem ono što sam sam ustanovio da treba da pijem i što sam već uveliko koristio.

Bambija sam trebao da im dodelim. Kviska...

Ostatak ne želim da citiram, niti ću da ti crtam, niti bilo šta slično, jer se hvataš za irelevantne delove.

Hirurg ili lekar opšte prakse ili lekarka ili doktorica medicine.. za mene, koji ne posećujem bolnicu svakoga dana ... već odem jednom u 10 godina - za savet (da kucnem u drvo) su samo doktori. Lekari.

Mislim da bi mogao sada da nastaviš da rasvetljavaš i prosvetljavaš neuk narod.

Evo da te naučim nešto.

Lekari ili doktori (izuzećemo hirurge i ostale sestre i braću što im pomažu kad neko treba da zakrpi jadan) nisu ništa drugo nego REDIRECT agencija - za apoteku.

To su postali. TO je danas svaki zdravstveni centar.

A farmaceuti su i dalje ono što su bili + na neki način i bolnica ujedno.

Narod, inače, već duže vreme, samostalno kupuje lekove i potreban im je samo "tiket" ili recept, dozvola za best-buy, za jeftiniju kupovinu.

Dakle, u bolnici dragi moj samo_da_pitaš, danas rade praktično - agenti koji prodaju ili izdaju (uglavnom) papiriće.

Nije mi jasna samo jedna stvar... ti si student medicine pa si se uhvatio za nešto toliko nebitno u celoj temi, jer ti para "oči" kad pročitaš..... ili ne razgovaraš sa ljudima uopšte?

Nepoznat ti je način na koji ja oslovljavam "tete i čike u belom što leče", a? I dalje je "prost", šta li... a još i lažem.. ccc.
about:networking
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Zdravstvo u Srbiji :)?

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 15934 | Odgovora: 49 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.