Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja

elitemadzone.org :: Poljoprivreda :: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja
(TOP topic, by pajaja)
Strane: << < .. 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 592353 | Odgovora: 1617 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja04.04.2012. u 16:18 - pre 146 meseci
Ok, daj specifikacije, i ja ih to voleo da vidim.

Nema rezona uopste, ako je tehnologija kotlova takva da ima veci stepen sagorevanja goriva onda svejedno iz takvog kotla bez kogeneracije mzoes da dobijes 2.2Mwt, zar ne? Tj mozes opet da imas samo termalnu energanu koja je u pogonu samo u sezoni, zato bi krao od te energane toplotnu energiju da bi proizvodio struju za grejanja?

Jedino ako je stepen iskoriscenja podignut promenom kotla u neki ciklus motornog unutrasnjeg sagorevanja pa da imas visak mehanicke energije, drugi rezon stvarno ne vidim. Ali i tada opet mozes da imas modifikovan kotao sa slicnom volumetrijom koji ce davati cistu toplotnu energiju.


Drugo, to je 24,000 ha sada. Ako eco-freaks dobiju po svome i TENT se zagasi a nema nuklearke, koliko ce ha trebati za 2 GWe? Plebs je mahom sacinjen od idiota, zar smo zaista dosli do toga da se plebs pita za energetsku buducnost zemlje?
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

djordjeno
Srbija

Član broj: 35204
Poruke: 332
*.static.dsl.siol.net.

Sajt: www.mobitel.si


+42 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja04.04.2012. u 16:26 - pre 146 meseci
Citat:
ventura: Nije to nikakvo lobiranje (nema nikakve potrebe za time), plebs tako hoće. Ajde spomeni plebsu izgradnju nuklearke u Srbiji (za koju ja btw mislim da je jedino realno rešenje za izlazak iz energetske krize) pa vidi kakve su reakcije. Ok, plebs neće nuklearke, hoće zelenu energiju, međutim zelena energija košta, molim lepo.

Srbija ima mnogo više kapaciteta za proizvodnju hrane nego što joj treba, i mnogo je pametnije da se deo tih polja (samo 24 hiljade hektara na nivou cele države) angažuje u cilju proizvodnje čiste energije, nego da stoje zapuštena i zakorovljena.


Naravno da sad nije problem za tu navedenu povrsinu. Ali vremenom apetiti porastu jer svedoci smo da potreba za energijom raste...
Prakticno na vladi odnosno ministarstvu je da svake godine regulise % tako da odrzi stabilnost cena hrane. (ako to uopste utice)

Hipoteticki problem moze da nastane u slucaju da vec postoje elektrane a bez sredstava za rad, tj biomase, u slucaju da ne bude dovoljno hrane.
Mada mislim da to nije bas bliska buducnost....

Negde sam citao da i nase sume imaju dosta biomase koja je prakticno neiskoriscena.
Da li je mozda zbog visokih cena sakupljanja i dopremanja ta biomasa neupotrebljiva ili je nesto drugo u pitanju?
I da li postoji plan da se i biomasa iz domacinstava (u gradovima) sakuplja i koristi u za proizvodnju energije.
Npr ovde u SLO postoje posebni kontejneri gde se odlazu bio otpaci...(kore od banane, lisce, oljustina od krompira itd....)
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja04.04.2012. u 16:33 - pre 146 meseci
@mmx, Ti si pomešao tehnologije :)

U biogas postrojenjima se biogas (koji sadrži 55% metana) koristi u klasičnim motorima sa unutrašnjim sagorevanjem. Električnu energiju dobiješ jer taj motor vrti alternator koji proizvodi električnu energiju (1MW), a toplotu dobijaš od hlađenja motora (~500kW) i od izduvnih gasova preko dodatnog izmenjivača toplote (~700kW).

A što se tiče eco-freakova, Nemačka ima sa njima jedan priličan problem... Nemci gase 9 nuklearki zbog Fukušime, i sada su u hroničnom nedostatku energije, a da stvar bude gora, Merkelova je donela uredbu da Nemačka može samo da kupuje zelenu energiju (zbog toga za sve nas proizvođače nema zime, jer čak i da matične države odbiju da plaćaju zelenu energiju, tu je Nemačka koja istu kupuje po premium cenama).

A zelena energija ne dolazi samo iz biogasa. Recimo u Vojvodini se zaore toliko biomase dovoljno za elektranu od 25GW (223.600GWh godišnje). Već je ispunjena kvota za vetrogeneratorske projekte od nekih 400MW (~720GWh godišnje) čija cena je trenuto vrlo blizu tržišne (9,5c€/kW), dok mini hidroelektrane imaju potencijal od nekih 34.400 GWh. Čisto radi nekog stavljanja u perspektivu, HE Đerdap proizvede 5.560GWh električne energije godišnje.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja04.04.2012. u 16:57 - pre 146 meseci
Impozantna masina. (btw, kolikko u praksi dobijate stepen iskoriscenja na alternatoru, 42% mi se ipak cini previse i izmereno u preidealnim uslovima).


U svakom slucaju ono sto sam ja hteo da kazem je da si taj isti biogas mogao da sagoris u potpunosti i da pokupis cistu termalnu energiju za grejenje. U konceptu koriscenja ove struje samo za grejanje (ko cega se povela rasprava) cela racunica nema rezona cak ni sa ovim agregatom, ima rezona samo ako se struja koristi za druge stvari i ako se upotreba struje za grejanje destimulise. I po specifikacijama max iskoricenje je 85%.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja04.04.2012. u 17:05 - pre 146 meseci
Citat:
mmix: Impozantna masina. (btw, kolikko u praksi dobijate stepen iskoriscenja na alternatoru, 42% mi se ipak cini previse i izmereno u preidealnim uslovima).

Toliko je realni stepen iskorišćenja, sa novim tehnologijama CHP motori u zavisnosti od veličine i konfiguracije imaju stepen iskorišćenja od oko 38-44%..

Citat:
mmix:
U svakom slucaju ono sto sam ja hteo da kazem je da si taj isti biogas mogao da sagoris u potpunosti i da pokupis cistu termalnu energiju za grejenje. U konceptu koriscenja ove struje samo za grejanje (ko cega se povela rasprava) cela racunica nema rezona cak ni sa ovim agregatom, ima rezona samo ako se struja koristi za druge stvari i ako se upotreba struje za grejanje destimulise. I po specifikacijama max iskoricenje je 85%.

Struja se ne koristi za grejanje, odakle ti to? Ti struju predaješ EPS-u, odnosno feedin-uješ je u elektroenergetski sistem, i ona se dalje koristi kao i sva ostala struja... A pored te struje ti imaš još 1.2MW toplote koju koristiš za šta god... Mi recimo na 3MW električne energije imamo 3.6MW toplote i time ćemo da grejemo staklenike, a leti se čilerima ta toplota može iskoristiti u hladnjačama..
 
Odgovor na temu

HeYoo

Član broj: 72595
Poruke: 491



+1017 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja04.04.2012. u 18:33 - pre 146 meseci
@mmx
I toplovodi imaju gubitke, cenu izgradnje, odrzavanje... Poenta je da se elektricna energija moze koristiti i za druge stvari osim za grejanje, a gubitke na generatoru u obliku toplote mozes iskoristiti u lokalu svakako.
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja04.04.2012. u 19:56 - pre 146 meseci
njive treba da proizvodi samo hranu! treba iskoristiti tople vode kao sto je upravo nedavno uradio akva park Petroland iz backog petrovca!!! vrela voda lezi ispod cele vojvodine pa i ispod NS!
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja04.04.2012. u 19:59 - pre 146 meseci
Citat:
cika dacha: njive treba da proizvodi samo hranu! treba iskoristiti tople vode kao sto je upravo nedavno uradio akva park Petroland iz backog petrovca!!! vrela voda lezi ispod cele vojvodine pa i ispod NS!

Njive treba da se obrađuju, šta god se na njima proizvodilo, stim što naravno da hrana treba da je prioritet.

A ta topla voda osim na par mesta u Srbiji gde je preko 80 stepeni je u suštini neiskoristiva za grejanje. Tj. teoretski je izvodljivo zagrejati nešto sa vodom od 40 stepeni ali je Δt izuzetno mali, što bi značilo da te bušotine treba da imaju enormni protok/kapacitet kako bi se bilo šta praktično zagrejalo, a što je ekonomski neisplativo..

 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja04.04.2012. u 20:22 - pre 146 meseci
Moze toplinskim pumpama da se nadomesti deltaT, domacinstva ovde se greju zimi i hlade leti koristeci vodu od 17c

Citat:
HeYoo: @mmx
I toplovodi imaju gubitke, cenu izgradnje, odrzavanje... Poenta je da se elektricna energija moze koristiti i za druge stvari osim za grejanje, a gubitke na generatoru u obliku toplote mozes iskoristiti u lokalu svakako.


poenta je da je to bezvezo resenje jer efektivno iskoriscenje T imas samo u zimskom periodu a struju si energetskim planom primoran da proizvodis non-stop i onda van grejne sezone opet ta toplota biva bacena (nisu svi venture i ne treba svima toplota u letnom periodu), toplotna energana leti ide u remont i ne trosi gorivo. Sa druge strane ok, 40+% iskoriscenje za E je odlicno i bolje od parno-turbinskog sistema. Ja samo i dalje nisam odusevljen sto se za to koristi upotrebljiva hrana. Ako je meni ateisti ista bogohulno to je bacanje hrane i nikakava racunica to ne moze da mi racionalizuje. Da su bar klip obrali i svinjama bacili bilo bi prihvatljivije


Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja04.04.2012. u 20:40 - pre 146 meseci
Citat:
mmix
poenta je da je to bezvezo resenje jer efektivno iskoriscenje T imas samo u zimskom periodu a struju si energetskim planom primoran da proizvodis non-stop i onda van grejne sezone opet ta toplota biva bacena (nisu svi venture i ne treba svima toplota u letnom periodu), toplotna energana leti ide u remont i ne trosi gorivo. Sa druge strane ok, 40+% iskoriscenje za E je odlicno i bolje od parno-turbinskog sistema.

Ti kogeneraciona postrojenja možeš da koristiš samo ako imaš iskorišćenost toplote veću od 70%, što je otprilike samo nekih 150 dana godišnje, odnosno dok traje grejna sezona.. Van tog perioda ti možeš da generišeš struju, ali cena neće biti podsticajna već tržišna...

Citat:
mmix
Ja samo i dalje nisam odusevljen sto se za to koristi upotrebljiva hrana. Ako je meni ateisti ista bogohulno to je bacanje hrane i nikakava racunica to ne moze da mi racionalizuje. Da su bar klip obrali i svinjama bacili bilo bi prihvatljivije :)

Može i tako, samo nakon toga ubacimo svinju u digestor, može biogas i tako da se pravi :)

 
Odgovor na temu

HeYoo

Član broj: 72595
Poruke: 491



+1017 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja04.04.2012. u 20:54 - pre 146 meseci
Citat:
mmix:
Ja samo i dalje nisam odusevljen sto se za to koristi upotrebljiva hrana. Ako je meni ateisti ista bogohulno to je bacanje hrane i nikakava racunica to ne moze da mi racionalizuje. Da su bar klip obrali i svinjama bacili bilo bi prihvatljivije :)


Da generalno nisam ni ja za to da se subvencionise uzgajanje kultura iskljucivo za dobijanje energije ali ne vidim problem ako bi se podsticala izgradnja elektrana koje se "hrane" sa otpadcima koji se svakako unistavaju, zaoravaju, spaljuju.. itd

 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja04.04.2012. u 21:01 - pre 146 meseci
Citat:
HeYoo: Da generalno nisam ni ja za to da se subvencionise uzgajanje kultura iskljucivo za dobijanje energije ali ne vidim problem ako bi se podsticala izgradnja elektrana koje se "hrane" sa otpadcima koji se svakako unistavaju, zaoravaju, spaljuju.. itd

Biogas elektrana može da radi na bilo kakav organski supstrat... Pored životinjskog stajnjaka, može da ide kompletan otpad iz poloprivredne proizvodnje, otpad iz restorana, otpad iz proizvodnje ulja, otpad iz proizvodnje biodizela, otpad iz klanica itd itd... Stvar je samo u tome što većina država ti daje bolju feedin tarifu ako koristiš otpad (recimo Hrvatska ti daje 10% veću feedin tarifu ako koristiš minimum 30% otpada)... Naš plan je da koristimo 40% otpada (svinjski stajnjak) i 60% kukuruzne silaže, mada će se to u budućnosti sigurno korigovati kako budemo dogovarali isporuku drugih supstrata.. Primerno rezanac od šećerne repe, tečni otpad iz skrobare, otpad od proizvodnje jestivog ulja itd... Ali i pored svega kukuruzna silaža je bazni supstrat jer je najsigurnija varijanta i najjeftinija za proizvesti.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja04.04.2012. u 21:39 - pre 146 meseci
Citat:
U tu svrhu je usvojen i zakon o zabrani zaoravanja poljoprivrednih otpadaka itd.

Opa! I koliko treba da provedem iza brave ako odbijam da koristim vestacko djubrivo i umesto toga koristim poljoprivredni otpad kao jedini izvor hranljivih sastojaka u mojoj basti?! Znaci, ladno sam mi je basta ilegalna! Ali, zato mogu legalno da razprostem poljoprivredni otpad po povrsini, samo je bitno da ga ne zaoravam, je li tako?

Citat:
Već je ispunjena kvota za vetrogeneratorske projekte od nekih 400MW...

aha... eto, ja znam da je za nesto trebalo biti blizak jednoj od partija da bi se dobila dozvola, a sad kad pomenu limit sve se cini mnogo jasnije

Citat:
mmix: poenta je da je to bezvezo resenje jer efektivno iskoriscenje T imas samo u zimskom periodu a struju si energetskim planom primoran da proizvodis non-stop i onda van grejne sezone...

Sigurno si cuo za tzv. vrsne elektrane. One se ukljucuju u ono doba godine kad je proizvodnja struje na granicama moguce, a to je upravo zima, ako prihvatis da se stuja velikim delom koristi za grejanje, onda ti je jasno zasto. Dakle, te elektrane rade upravo onda kad se nam je oboje najpotrebnije - i struja ili toplota.

Citat:
ne vidim problem ako bi se podsticala izgradnja elektrana koje se "hrane" sa otpadcima koji se svakako unistavaju, zaoravaju, spaljuju.. itd

Zasto se zaoravanje smatra unistavanjem? Vi svi dobro znate zakon o odrzanju materije - ako stabljiku kukuruza zaoremo, tu ima tacno onoliko hranljivih materija koliko je potrebno d izraste nova stabljika. Ako je odnesemo iz njive, onda taj gubitak moramo nadomestiti vestackim djubrivom.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja04.04.2012. u 21:55 - pre 146 meseci
Citat:
pctel: Zasto se zaoravanje smatra unistavanjem? Vi svi dobro znate zakon o odrzanju materije - ako stabljiku kukuruza zaoremo, tu ima tacno onoliko hranljivih materija koliko je potrebno d izraste nova stabljika. Ako je odnesemo iz njive, onda taj gubitak moramo nadomestiti vestackim djubrivom.

Pardon, ja sam se pogrešno izrazio - zabranjeno je spaljivanje i uništavanje poljoprivrednih ostataka, zaoravanje je ok. Za ovo prvo kazna je gubitak subvencija na toj parceli + 70000 din novčana kazna.

Citat:
pctel:
aha... eto, ja znam da je za nesto trebalo biti blizak jednoj od partija da bi se dobila dozvola, a sad kad pomenu limit sve se cini mnogo jasnije

Trebalo je biti blizak sa kapitalom, partije sa tim nemaju ništa... Uostalom, projekti za 400MW postoje, ali pošto još uvek nijedan nije izgrađen (ne mogu se priključiti toliki kapaciteti na postojeću mrežu), ti možeš da napraviš manji vetropark pre ovih velikih i da ga priključiš bez problema...

Izvini, ali malo su mi smešne te priče kao neko ima par miliona evra kapitala za vetropark, a kao koče ga partije... Uostalom, da je to zaista glavni i jedini problem, staviš jedan mali deo novca u koverat i rešiš problem.. Međutim ako nema šta da staviš u koverat, onda imaš probleme neke druge vrste...
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja06.04.2012. u 15:05 - pre 146 meseci
Ode tema, a nigde da se nađe neki poljoprivrednik da iznese svoje konkretne cifre...
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja06.04.2012. u 16:50 - pre 146 meseci
Nije otisla,nego prebrz si za pracenje.Ja cu preneti svoje utiske posle sledeceg petka i razgovora sa seljacima-rodjacima,
ove godine cu te poslusati za otkup od njih a sledece u setvu na tih 30ha a i vise ako budem kopirao nekog i ubedio.
Jedan poznanik je za tresnje u begaljici na 10ha.Ima jos tu nekih ali ucimo,pa ce se nesto i nauciti.
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja07.04.2012. u 12:49 - pre 146 meseci
Citat:
ventura: Ode tema, a nigde da se nađe neki poljoprivrednik da iznese svoje konkretne cifre...

Pa znas kako, odlicno si dozirao informacije o onome cime se bavis pa su sad malo oprezni a mislim i vrlo zavidni, mozda po malo i uplaseni otvorenoscu tvog pristupa koji je neuobicajen na forumima. Ja vrlo podrzavam takav stav ali mnogi nece ni da kazu svoje ime a kamo li da daju toliko informacija koje ulaze duboko u "privatnost" koja se i ovde gaji i neguje u nenormalnim kolicinama! :) Znaci, da bi ti se odgovorilo na koristan nacin morao bi da se razbije bar deo "privatnosti" a to je ovde tabu koji ne sme da se dira! :)

Sa druge strane, dao si dovoljno proverljivih informacija za koje sam siguran da je dobar deo "citalastva" bar probao da proveri i verujem da je utvrdjeno da govoris istinu pa je tesko to pobiti! :)

Sa trece strane, samo baratanje velikim ciframa koje si predocio odbija mnogo ljudi u nameri da diskutuju jer tolike novce znaju da postoje ali su toliko daleko od njih da ih i to plasi... :)

I sa cetvrte strane, mislim da ti vecina zavidi na svemu pa se ne usudjuje da pocne da replicira bojeci se da ako napisu ono sto misle postoji mogucnost da daju validan povod razmisljanju o banovanju... :)

Ja rekoh ono sto mislim, doduse vise vezano za tebe licno ali kao odgovor na tvoje pitanje i ipak u vezi teme! Kako god, namera mi je da izazovem neku reakciju jer si u osnovi u pravu "Ode tema..." a ja mislim da je steta da se tema ne razvija kako zasluzuje a vrlo je interesantno razvijena diskusija do sada. Mnogo korisnih stvari moze da se nadje citanjem teme.


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja07.04.2012. u 15:47 - pre 146 meseci
Sceka
Nije otisla,bar za mene jer cu da je podignem i sledece godine.A to za banovanje,pa nemislim tako.Ko napise nesto neprikladno,obriasace se.
Za kontra odgovore i rasplamsavanje on ima vise slifta nego sto se misli,tako da od toga nema nista.Tema koju je postavio je kompaktna
i stvarno od njega mnogo korisnih informacija,ali mislim da i njemu bi neko misljenje ostalih bilo od neke koristi.Mogao je da i ne pomilnje
sta radi ali to je neki pocetak necega sto ce se i realizovati.Pomenuo je coveka sa sajma Vukovic-a,elektroinzenjer ali je tamo u sektoru odrzavanja.
I tamo su sps-ovci tako da ostajem pri misljenju da su i politicke poluge osnov za sigurnost i sprovodjenje takvog projekta.
Ostaje da cu izneti svoje trenutno vidjenje posle uskrsa i da se skine taj veo tajni zasto je vojvodjanski poljoprivrednik toliko ispred u mehanizaciji
i vidjenju stanja u poljoprivredi od sumadijskog.Zasto od 14 obradjuje 3ha,sta je razlog i koja je njihova matematika.Ponecu stampano venturinu
racunicu pa da vidim gde ce tu biti bb ee aa i ostale negacije.Ja cu toliko da tema ostane u zizi.Za sada.
 
Odgovor na temu

Nais
Beograd

Član broj: 48543
Poruke: 21
*.adsl.eunet.rs.



+14 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja08.04.2012. u 16:04 - pre 146 meseci
Pratio sam diskusiju na ovoj temi pa me interesuje sledeće:
Kako izračunati cenu po kojoj se isplati kupiti neko poljoprivredno dobro?
Sve jedno da li ima 3 ili 3000 ha.
Sigurno da to zavisi da li je polj. dobro samo zemlj ili ima još i sistem/e za navodnjavanje,obradive mašine,
štale ,silose, hangare za mehanizaciju i drugo.

Ako je u pitanju zemlja onda bi ,po mom mišljenju, formula za vrednost bila
profit po ha X ukupno ha X 10 godina (mislim na kukuruz minimalne cene)
300e X 30ha X 10 god = 90.000e
Profit bi se računao na statistički prosek uroda u t. po ha.X dobit po t.
To bi bila maksimalna vrednost zemlje.
Ako grešim dajte ispravnu računicu..


Što se tiče opreme i ekonomskih zgrada ako su dobro održavane onda je cena:
Novo – godine starosti opreme/objekata X godišnji stepen amortizacije = sadašnja vrednost

Primer sistem za navodnjavanje ( napomena ne znam tačan stepen godišnje amortizacije):
30000e – 15 god.X 2,5%= 30000 – 37,5% ( 11250e) = 18.750e
Ko zna kako se tačno računa vrednost opreme/objekata neka navede.
Ako ništa drugo gde bi se podatci o stepenu amortizacije mogli dobiti.
Po mogućnosti za sve.
Mašine, sisteme za navodnjavanje, štale, silose za žito i dr.
Mislim da će svima koristiti.



Budimo realni zahtevajmo nemoguće
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja08.04.2012. u 16:36 - pre 146 meseci
Citat:
Nais: Pratio sam diskusiju na ovoj temi pa me interesuje sledeće:
Kako izračunati cenu po kojoj se isplati kupiti neko poljoprivredno dobro?

Ako je u pitanju zemlja onda bi ,po mom mišljenju, formula za vrednost bila
profit po ha X ukupno ha X 10 godina (mislim na kukuruz minimalne cene)
300e X 30ha X 10 god = 90.000e
Profit bi se računao na statistički prosek uroda u t. po ha.X dobit po t.
To bi bila maksimalna vrednost zemlje.
Ako grešim dajte ispravnu računicu..

Jel bi ti čekao 10 godina da povratiš svoj novac? Naravno da ne bi. U Srbiji je prosečan povrat novca u privredi oko 15% na godišnjem nivou, što mu dođe nekih 6.5 godina, ali neke normalne privredne aktivnosti treba da planiraju povrat novca na 5 godina.

Drugo zemljište nije jedina investicija, recimo jedan ozbiljan traktor košta 180-200 hiljada evra, kombajn košta 400-450 hiljada evra itd. Zemljište je tu samo jedan deo, i po trenutnim cenama najma ti se ne isplati kupovati zemljište kada ti za drastično manje pare možeš zakupiti tu zemlju od države. Primer, neka te hektar košta 4000 evra, da uzmeš kredit na 10 godina, godišnja rata te koša oko 570 evra, a istu takvu zemlju možeš zakupiti za reda veličine 170 evra, što je više nego tri puta manje.

Naravno, imaš ti i černozema koji košta oko 12.000 evra po hektaru, ali je tu još drastičnija razlika što se tiče zakupa, jer on ne prelazi par stotina evra po hektaru, a godišnja rata za takvo zemljište bi ti bila 1700 evra.

Citat:
Nais
Primer sistem za navodnjavanje ( napomena ne znam tačan stepen godišnje amortizacije):
30000e – 15 god.X 2,5%= 30000 – 37,5% ( 11250e) = 18.750e

Zalivni sistem tipa centar pivot košta reda veličine 150.000 evra po hektaru, pod uslovom da nemaš neke specijalno velike zahvate na crpnoj stanici i da ti je sve tu na dohvat ruke bez ozbiljnijih investicija.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Poljoprivreda :: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja
(TOP topic, by pajaja)
Strane: << < .. 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 592353 | Odgovora: 1617 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.