Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pitanje za iskusnije C programere

[es] :: C/C++ programiranje :: C/C++ za početnike :: Pitanje za iskusnije C programere

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7459 | Odgovora: 33 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Pitanje za iskusnije C programere02.04.2012. u 22:32 - pre 146 meseci
Mozda bude nekom od koristi:

The education of embedded systems software engineers: failures and fixes

http://www.eetimes.com/design/...s-and-fixes?Ecosystem=embedded

Citat:
texxxi: Iz nekog razloga ne volim Javu i C++, ne znam zasto.

Ako ne znas zasto - onda ne radi takve stvari.
 
Odgovor na temu

texxxi
student

Član broj: 298938
Poruke: 6
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Pitanje za iskusnije C programere03.04.2012. u 12:46 - pre 146 meseci
@Odin D.

Mozda malo grubo deluje sto sam napisao da ne volim Javu i C++, ali ne znaci da ih ne koristim. Vise sam mislio na to da mi nekako privlacna ""prostota"" C jezika. Java i C++ zahtevaju da poznajes "milione" biblioteka koje koristis i spajas i bukvalno ne mogu da se koriste bez nekog ""romana"" pored tebe i zahtevaju potpuno drugaciji pristup programiranju i ako su sintakse skoro iste....

Citat:
milanche:

Ovo je tema duboka koliko Pacifik na najdubljem mestu, a stvari su se u poslednjih 10-tak
godina toliko tektonski ispomerale iz inzenjeringa u pravcu computer science da je to za
neverovati. Iako sam odabrao takvu stazu kroz zivot i tehnologiju koja iskljucuje bilo kakve
zalbe i podrazumeva da cu da cutke svaki put 'zagrlim svog monster-a, da mu u kratkom
roku zavrnem siju i naucim ga da prica srpski', stvari su nekada dovedene do nevidjenih i
tuznih paradoksa.

Mislim da je bolje je da ne pocinjem sa detaljima, da ne bih provristao a taman sam se privikao.

Ne plasi me i onako ne znam sta cu trenutno pored ovoliko stvari, taman mislim da znam nesto, a onda vidim koliko u stvari ja ne znam nista.......... Nekad mislim da je bolje da dizem dzakove negde nego da ceo zivot ucim i nikad ne znam svoj poso....
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Pitanje za iskusnije C programere03.04.2012. u 12:58 - pre 146 meseci
Nisi u pravu što se tiče Jave i C++
Za svaki programski jezik učenje jezika je za profesionalca posao od maksimalno 5-6 dana. Onda idu meseci ronjenja kroz biblioteke.

Onako kako si koristio C do sada, nisi još ni zagrebao površinu. Nisi radio GUI, nisi koristio biblioteke osim standardnih itd. Kada prvi put budeš radio program da treba da napraviš, recimo hash tabelu, videćeš prednost, recimo C++.

Ono što je problem kod objektno orijentisanih jezika, kako sam video lepo napisano na jednom mestu, je to što navodi neiskusnog programera da ode prviše u širinu.
Čovek je rekao, ako treba da isprogramiraš bananu, u C-u ćeš isprogramirati bananu. U C++ ćeš napraviti bananu, majmuna koji drži bananu u ruci i celu džunglu oko majmuna...
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Pitanje za iskusnije C programere03.04.2012. u 15:27 - pre 146 meseci
Veliki program je mnooogo lakše raditi objektno orjentisano, nego strukturno. Sa malim programima je obrnuto.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Pitanje za iskusnije C programere03.04.2012. u 16:01 - pre 146 meseci
Kod programiranja se treba koncentrisati na stvari koje vaze uvijek i one koje ce vaziti u sledecih 10-20 godina.
Ucenje nekih fancy biblioteka koje ce biti aktuelne dok se ne pojavi sledeca fancy biblioteka je gubljenje vremena.
Mnogo vaznije od toga je da programer izucava i neku oblast u kojoj ce primjenjivati to svoje programiranje, pa bilo to bankarstvo, masinstvo, robotika ili nesto deseto.
Ako ne zna nista sem programiranja u uskom znacenju te rijeci - pretvara se u obicnog 'prevodioca' kome neko stalno mora diktirati od slova do slova na "ljudskom" jeziku, a on to onda kvazi-prevodi na neki programski jezik.
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Pitanje za iskusnije C programere03.04.2012. u 16:22 - pre 146 meseci
Citat:
Java i C++ zahtevaju da poznajes "milione" biblioteka koje koristis i spajas i bukvalno ne mogu da se koriste bez nekog ""romana"" pored tebe


Koriscenje postojeceg koda neces izbeci ni u C-u, cim dodjes do tacke da pocnes da pravis nesto zahtevnije,
osim ako se ne bavis iz cistog hobizma i uzivanja pa ti vreme nije bitno. Za sve bitno i krupno postoje gotove
biblioteke, pogotovo na Linux-u, i jedan dobar deo posla ce biti da znas gde sta ima, kako radi, i/ili da kao dobar
poznavalac C-a brzo provalis kako i sta tacno radi neciji tudji kod...tako da to nemoj uopste da uzimas kao faktor.

Sto se tice 'volem/ne volem' aspekta price - voli se sve ono sto se dobro razume. Sto bi davnih dana rekao
jedan moj kolega - 'sve je to jazz' - cuti i cepaj sve po redu. Sve na tanjiru je dobro, i krompir, i meso, i paradajz,
i ako ostavljas bilo sta po strani, nisi sebi priustio dovoljno.

Citat:
.. i zahtevaju potpuno drugaciji pristup programiranju i ako su sintakse skoro iste....


Gotovo sve razlike su iznikle upravo zato sto su u C-u (i slicnim jezicima) postojali nedostaci i zelje da se nesto cool
implementira. Gotovo da ne postoji nijedan princip iz objektno orjentisanog programiranja koji nije prvo zatrebao nekome u
okviru proceduralnih jezika, a zatim se prvo u tim jezicima implementirao...i onda je neko pozeleo da predvidiv posao
oko implementacije formalizuje i teret realizacije prebaci na kompajler.

Ako napravis nesto zanimljivo u C-u, pozeleces da ga napravis u modularnoj formi, da mozes da ga instanciras prema
potrebi u N komada. Zatim, pozeleces da jasno grupises funkcije i podatke po smislu (tj. sta treba ovom modulu, a sta
onom). Zatim, posle par godina doci ce zelja da napravis takav isti modul ali da mu das malo drugaciji felsh, ali ako bi
moglo da ne prepisujes gomile istog koda.....sve su to legitimne potrebe koje su resavane i u proceduralnim jezicima,
dok jednog dana resavanje tih problema nije formalizovano, jasno formulisano, i predato kompajlerima da ih za tebe
resavaju, i upakovano u okvire novog objektno orjentisanog jezika.

Dakle - sve je to manje-vise ista stvar, razlike su u sustini neznatne, a prelazi iz jednog u drugo blagi i logicni.

Citat:
Nekad mislim da je bolje da dizem dzakove negde nego da ceo zivot ucim i nikad ne znam svoj poso...


U ovoj delatnosti ces apsolutno ceo zivot da ucis, nemoj ni da se nadas da ces to izbeci. Doduse, moze da se desi
da se negde usancis i da godinama radis isto ili slicno.
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Pitanje za iskusnije C programere03.04.2012. u 16:26 - pre 146 meseci
Citat:
Ucenje nekih fancy biblioteka koje ce biti aktuelne dok se ne pojavi sledeca fancy biblioteka je gubljenje vremena


Niko nece da te ceka da sam implementiras i 100% testiras nesto za sta vec postoji gotova biblioteka
upotrebljena uspesno vec milion puta i testirana u milion scenarija.

U cilju ucenja nije lose da tako nesto implementiras sam, ali ti za to uglavnom ostavljaju tvoje licno dragoceno
slobodno vreme, kojeg najcesce imas u fazi ucenja, a retko kad posle.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Pitanje za iskusnije C programere03.04.2012. u 17:28 - pre 146 meseci
Citat:
milanche: Niko nece da te ceka da sam implementiras i 100% testiras nesto za sta vec postoji gotova biblioteka
upotrebljena uspesno vec milion puta i testirana u milion scenarija.

Nisam mislio da pises sam ono sto vec postoji u bilo kakvoj nekoj biblioteci. Naravno da ces upotrebiti biblioteku. One i sluze tome da ne bi svi pisali sve iz pocetka svaki put.
Nego pocetnici imaju tendenciju da se uhvate nekog specificnog "rjesenja za nesto" neke specificne firme i onda studiraju iznutrice toga, kao da je to sustina samog programiranja, umjesto da to shvate kao crnu kutiju kojoj ne treba otvarati poklopac, a otvaranje poklopca i ceprkanje ispod haube ostaviti za nesto pametnije, posto prosjecan covjek obicno nema vremena da u sitna crevca studira sve sto mora da upotrebljava.

Kazem, desava se pocetnicima, vjerovatno iz razloga sto jos nemaju siru sliku svog tog programerskog zivota, pa im je tesko da razluce sta je manje, a sta vise vazno...
 
Odgovor na temu

texxxi
student

Član broj: 298938
Poruke: 6
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Pitanje za iskusnije C programere04.04.2012. u 14:17 - pre 146 meseci
@ SVI

Hvala svima za savete, malo me zbunilo koliko pravca u programiranju ima, ja cu polako da ucim ono sto me interesuje , znaci o linuxu i alatima uz njega, i OO jezike, a dalje u buducnosti sta mi posao odredi..

Posto ovo pocinje da ide malo offtopic, imam samo jos jedno pitanje, pa da zavrsim. Mislim da vec treba da ""cackam"" GUI programiranje, i naso sam dve biblioteke jedna mi je vec predlozena -Qt a druga , koja mi izgleda interesantno GTK+, pa me zanima od koje bi imao vise koristi, koja od njih bi se "verovatnije" trazila za nesto komercijalno, i da li imate iskustva u radu sa njima?

POZDRAV I HVALA NA SAVETIMA !!!



[Ovu poruku je menjao texxxi dana 04.04.2012. u 15:45 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Pitanje za iskusnije C programere04.04.2012. u 17:03 - pre 146 meseci
Cepaj Qt i zaboravi na sve ostalo. Sa Qt-om već ima brdo poslova i za Windows i za Windows/Linux/MacOS X multiplatformski.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

the_tosic

Član broj: 37314
Poruke: 381
*.ptt.rs.



+128 Profil

icon Re: Pitanje za iskusnije C programere29.04.2012. u 17:45 - pre 146 meseci
Nisam hteo da otvaram novu temu, a mislim da pitanje moze i ovde da legne.

Solidno poznajem C/C++ (pointeri, funkcije, kako i u sta se kod prevodi itd... ),
solidno poznajem multithreading u javi (thread, lock, semaphore, monitor...), znam i kako niti, lockovi rade ispod haube.

Cackao sam malo niti u C++11 medjutim slabo se snalazim sa dokumentacijom (u javi je lako sa javadoc).

Potrebna mi je knjiga koja ce dobro* obraditi:
- smart ptr (na faxu smo radili c-ovsko cpp programiranje, hocu da predjem na visi nivo)
- ostatak stl-a (za sada baratam kolekcijama)
- niti, lockove itd (tesko se snalazim citajuci iz standarda samo)
- ostatak novog standarda i sve bitno sto nisam naveo

*pod dobrom knjigom smatram da je razumljivo pisana sa primerima. I da recimo za svaki header ima izvod f-ja i klasa sa pojasnjenjem.

Da li uopste postoji dovoljno dobra knjiga za c++11 ili je bolje se bacim na ( http://en.highscore.de/cpp/boost/index.html ) dok ne izadje nesto pametnije
 
Odgovor na temu

texxxi
student

Član broj: 298938
Poruke: 6
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Pitanje za iskusnije C programere30.04.2012. u 09:41 - pre 146 meseci
Mozda ova :

http://www.amazon.com/The-Stan...ce/dp/0321623215/ref=pd_cp_b_2

Da li znas mozda kako da se naruci knjiga sa Amazona u Srbiji, i koliko je postarina i tako to posto i mene interesuje nesto slicno pa bih i ja narucio ovu knjigu ...
 
Odgovor na temu

the_tosic

Član broj: 37314
Poruke: 381
*.ptt.rs.



+128 Profil

icon Re: Pitanje za iskusnije C programere30.04.2012. u 18:10 - pre 145 meseci
E bas dodjoh da pitam za tu knjigu
Deluje mi da je to to sto trazim, bas po sadrzaju, a i realno ima 120 pozitivnih komentara.

Ja sam narucivao sa amazona i bookdepository-a, al nikad skuplje od 30-40$
Preko amazona placas cenu knjige + 4usd postarina po knjizi + 4$ za paket. Znaci ako samo ovu knjigu uzimas onda je to cena + 8$ (~65$ ukupno). Na bookdepository je postarina besplatna (€58.16).
Jedino me brine sto bi ovo sa postarinom kostalo preko 50e pa da ne naplate carinu...
 
Odgovor na temu

Eurora3D Team
Nebojsa - Programer & Vodja tima
Beograd

Član broj: 120376
Poruke: 900
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Pitanje za iskusnije C programere18.08.2012. u 22:15 - pre 142 meseci
Slozio bi se sa @deerbeerom i @Nedeljkom za Qt. To ti je u svakom smislu dobar cilj ...
I da se i ja malo izfilozofiram :)
Treba u principu znati sto vise o svemu. Ne moras u detalje ali opste znanje
Na primer, kad si se opredelio za operativni sistem (mozda i promenis) dobro je znati na kojim prinipima on radi, razlike i slicnosti sa ostalima
Znati sta su programi i drugi izvrsivi fajlovi na njemu. Kako se otprilike izvrsava taj program kako se ucitavaju ostali moduli. Sta su privilegovane vrste procesa itd
Programski alati, njihove opcije i mogucnosti ...
Ovo se sve uci usput i kad budes u poziciji da te zanima i da mozes da shvatis ...
Sto vise znas to ces da imas bolje ideje kako da nesto uradis ...

 
Odgovor na temu

[es] :: C/C++ programiranje :: C/C++ za početnike :: Pitanje za iskusnije C programere

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7459 | Odgovora: 33 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.