Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Livenje Gusa i obojenih metala

elitemadzone.org :: TechZone :: Livenje Gusa i obojenih metala

Strane: 1 2

[ Pregleda: 12520 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

kruparica
Branislav Bogdanovic
nezaposlen
Velebit

Član broj: 254103
Poruke: 101
77.243.22.*



Profil

icon Livenje Gusa i obojenih metala03.04.2012. u 19:21 - pre 146 meseci
Interesuje me Dali se neko razume u livenje?
Interesuje me principi livenja i pravljenja kalupa.
Gde nabaviti peci i pesak?
Lio bih na koks ne na gas.
 
Odgovor na temu

noreniou
žarkovo-ak-žarkovo

noreniou
Član broj: 6411
Poruke: 392
*.dynamic.sbb.rs.



+120 Profil

icon Re: Livenje Gusa i obojenih metala04.04.2012. u 13:15 - pre 146 meseci
Pogledajte sledeće linkove
Livenje
i jos malo livenja

Što se tiče mašina, prvo bi trebalo da definišete šta konkretno hoćete da proizvodite
a zatim da odredite kapacitet peći pa da tražite odgovarajuću (indukcionu) i onda je 'ozidate' (npr. u Loznici ih recimo prave).
Pesak- olivinski, kvarcni... ima se naći i od domačih proizvođača (npr. Ub, Valjevo)
Koks u procesu livenja može da učestvuje sa do 15-20 %, cena mu dosta varira. Nusprodukt je otrovni fenolit.

Sve u svemu, bez neke ozbiljne investicije ne vredi kretati u livačke poslove zbog cena oprema (+ radne snage), energenata i sirovina potrebnih za proces proizvodnje.
 
Odgovor na temu

kruparica
Branislav Bogdanovic
nezaposlen
Velebit

Član broj: 254103
Poruke: 101
77.243.20.*



Profil

icon Re: Livenje Gusa i obojenih metala04.04.2012. u 17:58 - pre 146 meseci
Jedino sto imam je koks kujem na njega.
I koks mi je dobro poznat ja ga nabavljam povoljno kao otpadni prosejem ga i dobijem sitan od 5mm do 30mm granulacije...
Nego ko su ti proizvodjaci iz loznice ?
Wikipediju sam pretresao.
 
Odgovor na temu

veljkoE
ALU i PVC stolarija
NS

Član broj: 81131
Poruke: 1158
*.dynamic.stcable.net.



+32 Profil

icon Re: Livenje Gusa i obojenih metala04.04.2012. u 19:47 - pre 146 meseci
znam kako funkcionise otprilike mala livnica za proizvodnju vodovodne armature od mesinga, pec je na struju, kokile od celika, od kvarcnog peska su jezgra ...

sve zavisi sta lijes...
koristite forum, ne pp
 
Odgovor na temu

kruparica
Branislav Bogdanovic
nezaposlen
Velebit

Član broj: 254103
Poruke: 101
77.243.20.*



Profil

icon Re: Livenje Gusa i obojenih metala04.04.2012. u 19:58 - pre 146 meseci
Kod Subotice
Nelijem nista Dosad sam Kovao
Interesuje me pec na koks?
 
Odgovor na temu

kruparica
Branislav Bogdanovic
nezaposlen
Velebit

Član broj: 254103
Poruke: 101
77.243.22.*



Profil

icon Re: Livenje Gusa i obojenih metala06.04.2012. u 14:22 - pre 146 meseci
Posto nadjoh kotlove i sve ostalo po pristupacnim cenama uz pomoc gore navedenog Clana Veoma mu se zahvaljujem.
E sad kotao kada kupimkako izzidati samotni stativ i celu pec tako da bude ili nagibna ili da moze kotao da se vadi(pozeljna skica slika uredjaja za vadjenje kotla.otprilike znam kako bi trebalo zidati ali ali...
Ako napravim gvozdeni okvir i stavim ga da moze da se naginje i u njega ozidam podeblji samot i uvalim kotao resetkustavim jako malu,i odole dovod vazduha za raspirivanje... koliko debeo samot da stavim da negreje ram od gvozdja?
 
Odgovor na temu

slovi981

Član broj: 298442
Poruke: 9
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Livenje Gusa i obojenih metala14.04.2012. u 13:58 - pre 146 meseci
kazi da li zelis da lijes obojene metale ili sivi liv?
 
Odgovor na temu

kruparica
Branislav Bogdanovic
nezaposlen
Velebit

Član broj: 254103
Poruke: 101
77.243.20.*



Profil

icon Re: Livenje Gusa i obojenih metala14.04.2012. u 16:16 - pre 146 meseci
Zeleo bih liti i sivi liv i obojene metale,
Lonce sam nasao za obojene metale(dali se uloncima mogu pretapati otpadni metali?)
e sad kupolne peci za sivi liv nasao sam nekje slike ali ne mogu naci kako da je sam izradim (kakav samot kakav cement za samot semu peci do 50 ili max100kg metala(otpadnog) nemogu naci.)?
Dalje nasao sam sirovine za kalupe sad od cega izraditi model po kojem se pravi kalup i od cega da napravim ram za kalup?
I interesuje me dosta i teorija o livenju koje nema nigde.
 
Odgovor na temu

slovi981

Član broj: 298442
Poruke: 9
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Livenje Gusa i obojenih metala15.04.2012. u 21:18 - pre 146 meseci
s obzirom da to nikad nisi radio ,ne mozes odmah kretati da lijes sve metale, jer procedure i materijal za livenje razlicitih metala nije isti i nije isti postupak ,govorim o gravitacionom livenju u pesku, tako ti savetujem da krenes sa obojenim metalima koji se tope na nizim temperaturama ,kao recimo aluminijum, i za to ti nije potrebna neka specijal oprema i sredstva. za HOBI livenje aluminijuma mozes koristiti prirodni pesak koji verovatno imas negde u okolini , to nije vrsta pesak za malterisanje, nego mesavina prirodnog peska sa ilovacom (glinom) ili crnicom, nesto alata (mogu ti poslati slike da vidis kako izgleda), ramovi za pesak raznih velicina, pribor za topljenje i livenje (kutlace, lopatice za ciscenje sljake, za dezoksidaciju, makaze za lonac..) i pec. lonac za pocetak mozes uzeti celicni sa debljinom zida preko 5mm i precnikom 200-300mm i visine oko 500mm, u takvu zapreminu lonca staje ti oko 20-30kg Al ,nisam proracunavao, za takav lonac mozes napraviti pec od bureta od 100l., debljina izolacije ,za koju mozes koristiti nabijenu glinu, mora biti od 5-10cmm i isto toliko treba da imas prostora izmedju izolacije i lonca. bitno je da izolacija mora biti glatka sa unutrasnje strane i suzena prema dnu tj konusna. ovakav vid peci ako se lozi na koks mora imati resetku na dnu i lonac onda mora biti grafitni, ako se lozi sa tecnim i gasovitim gorivom MOZE biti celicni. VAZNO je kod gasovitog i tecnog goriva da plamen mora KRUZITI oko lonca NIKAKO grejati jednu tacku pa se zbog toga brener stavljna ukoso da plamen kruzi po glatkoj povrsini izolacije.

sto se tice kupolne peci NIJE ISPLATIVA za tu kolicinu rastopljenog metala (50-100kg) pored toga livenje sivog liva je vec ozbiljnija stvar , potrebno je iskustvo, ozbiljnija sredstva ... najopasnije je izbacivanje rastopa, curenje kalupa ,odvajanje kalupa, razlike u temperaturama, opasni gasovi ....

 
Odgovor na temu

kruparica
Branislav Bogdanovic
nezaposlen
Velebit

Član broj: 254103
Poruke: 101
77.243.20.*



Profil

icon Re: Livenje Gusa i obojenih metala16.04.2012. u 08:21 - pre 146 meseci
HVala na odgovoru.
Mozes mi poslati slike uredjaja i pribora na
[email protected]
Ono sto me je interesovalo si mi rekao (zid peci 5 -10cm od lonca)
Pitanja
Dali lonac da stoji oslonjen na resetku?
Dali vsazduh da duva odozdo ispod resetke ili sa strana?
Kako loziti koks u pec izmedju lonca i samota ima 5-10cm moze se desiti da koks upadne u lonac,ili da napravim posebnu rupu na peci za lozenje?
Posto bih zeleo da mi pec bude nagibna znam kako napraviti da se naginje,ali onda bi na strani levka trebalo da lonac dodiruje tj oslanja se na samot na strani koja se naginje?
Posto cu loziti koks a lonci izdrzavaju do 1500 stepeni kako resiti da nepukne lonac (staviti manje koksa ili smanjiti vazduh)?
Pozdrav
 
Odgovor na temu

slovi981

Član broj: 298442
Poruke: 9
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Livenje Gusa i obojenih metala16.04.2012. u 11:07 - pre 146 meseci
lonac lezi na koksu, sagorevanjem koksa sa strane on ce padati na dno, dodavanje vrsis odozgo sa lopatom ravnomerno u krug, precnik koksa 30-40mm ne bi trebao biti manji,vazduh dolazi odozdo gde postoji regulaciona klapna, zatvaranjem klapne regulises temperaturu, prilikom naginjanja peci lonac ce cvrsto lezati sa strane na koksu, lonac ne bi trebao da pukne od temperature nego pucanje dolazi zbog razlicitog koeficijenta sirenja izmedju lonca i uloska (metal koji se topi), koef. sirenja lonca je mnogo manji u odnosu na metal koji se topi ,zato se lonac prvo zagreje pa se onda dodaje sarza i ne nabija se da sto vise stane .
poslacu ti slike na mail
poz
 
Odgovor na temu

kruparica
Branislav Bogdanovic
nezaposlen
Velebit

Član broj: 254103
Poruke: 101
77.243.22.*



Profil

icon Re: Livenje Gusa i obojenih metala16.04.2012. u 12:27 - pre 146 meseci
Zahvaljujem se
Znaci moze se dodavati metal u lonac kada vec ima u njemu istopine ili se prvo saceka da se lonac zagreje i onda se stavi metal.
Neki kazu da se metal nesme dodavati u vec rastopljen metal u loncu (kazu da nema dodavanja).
Nasao sam lonce u firmi inoving u bgd imaju li gde jeftiniji lonci?
naprimer sta treba znati o livackom pesku neki kazu da je za kalupe dovoljan pesak i neki aditivi.
 
Odgovor na temu

kruparica
Branislav Bogdanovic
nezaposlen
Velebit

Član broj: 254103
Poruke: 101
77.243.22.*



Profil

icon Re: Livenje Gusa i obojenih metala16.04.2012. u 12:33 - pre 146 meseci
Zaboravio sam da napomenem
bavim se kovanjem imam vatru pa sam mislio da kupim mali lonac od oko 3 ili 4 kg metala tu je oko 2500din pa da ga stavim u kovacku vatru i da probam liti
lonac je otprilike 15cm sirok i 15 cm visok taman da ga stavim na vatru i oko njega koks. imam i kovacka klesta da mogu da ga uhvatim.
Nego kakav treba da je materijal koji se lije sta ako ima masti ili vlage na sebi treba cistiti?
 
Odgovor na temu

slovi981

Član broj: 298442
Poruke: 9
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Livenje Gusa i obojenih metala16.04.2012. u 13:17 - pre 146 meseci
kvarcni pesak (hromitni, cirkonski, magnezitni, olivinski) je osnova ,u njega se dodaju razna vezivna sredstva: organska (kalafonijum, katran, ulje biljnog porekla, smola...) i neorganska (glina, cement, vodeno staklo ...). gline su ti glina, kaolin, bentonit. modelna mesavina se sastoji od: novi kvarcni pesak 40%, povratni pesak 53%, bentonit 3.5%, ugljena prasina (antracit) 2.5%, livofiks (skrob)1%, i dodaje se vode da vlaznost bude oko 6%. gotov oblozeni kvarcni pesak mozes kupiti u bg, link http://galenikamagmasil.com/in...rticle&id=59&Itemid=76.
sto se tice topljenja: grafitni lonac se zagreje ubaci se sarza da se topi, sarza ce se polako spustati dole i dodaje se po malo nova kolicina metal kola ne sme biti VLAZNA i MASNA, ako se cela sarza rastopi nema metala vise u cvrstom stanju a mislis da bi trebao jos da dodas materijala,onda te komade trebas prethodno dobro zagrejati i polako spustati u lonac. bez obzira na temperaturu topljenja, u rastopljeni metal ako se ubaci komad koji ima spoljnu temperaturu , jos ako je vlazan ili matsan dolazi do sigurnog izbacivanja rastopa iz lonca (explozija), prema tome OPREZ!!!!
da zakljucim : moze se dodavati metal u rastop!
 
Odgovor na temu

kruparica
Branislav Bogdanovic
nezaposlen
Velebit

Član broj: 254103
Poruke: 101
77.243.22.*



Profil

icon Re: Livenje Gusa i obojenih metala16.04.2012. u 17:49 - pre 146 meseci
Shvatam ok
Znaci taj iz galenike je vec spreman samo mu treba voda?
A kada naprimer iskoristim pesak dali ga mogu ponovo koristiti kako onda?(drobim ga susim sta dodam?)
Sto se tice onih ramova u kojima se pravi kalup mogu li od drveta? i koje dimenzije da pravim,se koriste? ima li da se kupi?
Kad saljes slike?
nezurim se ali bi da vidim.
 
Odgovor na temu

slovi981

Član broj: 298442
Poruke: 9
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Livenje Gusa i obojenih metala16.04.2012. u 19:53 - pre 146 meseci
slike sam ti vec poslao i neku literaturu, nakon livenja pesak se po pravilu obogacuje sa istovetnim novim peskom, ali u praksi ako pesak posle livenja ima DOVOLJNU plasticnost ne mora se obogacivati nego se pokvasi, odstoji neko vreme, dobro se izmesa i razbiju grudve i nakon toga proseje. ramovi mogu biti metalni i drveni, dimenzije njihove su regulisane standardim velicinama ali u praksi ih mozes praviti prema svojim zahtevima i potrebama. ramovi moraju biti cvrsti, da se ne deformisu prilikom nabijanja i okretanja i trebalo bi da imaju vodjice koje obezbedjuju tacno sklapanje , da ne bi doslo do "sibovanja", pomeranja gornjeg dela u odnosu na donji.
 
Odgovor na temu

kruparica
Branislav Bogdanovic
nezaposlen
Velebit

Član broj: 254103
Poruke: 101
77.243.20.*



Profil

icon Re: Livenje Gusa i obojenih metala16.04.2012. u 21:07 - pre 146 meseci
E sad imam jos pitanja
Gde nabaviti samot i kakav treba i vezivo(cement za samot)?
dali sme na resetku da se stavi komad samota pa na njega lonac?
I treba li poklopac za lonac u onom o pecima imaju poklopce
Sutra pocinjem sa izradom alata sa tvoje slike
 
Odgovor na temu

slovi981

Član broj: 298442
Poruke: 9
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Livenje Gusa i obojenih metala16.04.2012. u 21:38 - pre 146 meseci
http://www.dvakalja.com/str/menu/index_sc.html link sto se tice samota, a ispod lonca sme da se stavi samot, poklopac ide na sve peci da se ne bi raasipala toplota ,bez obzira na tip goriva koji koristi i konstrukciju.
 
Odgovor na temu

kruparica
Branislav Bogdanovic
nezaposlen
Velebit

Član broj: 254103
Poruke: 101
77.243.20.*



Profil

icon Re: Livenje Gusa i obojenih metala17.04.2012. u 08:26 - pre 146 meseci
Poklopac je samotni ili grafitni?
i gde ga kupiti?
 
Odgovor na temu

slovi981

Član broj: 298442
Poruke: 9
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Livenje Gusa i obojenih metala18.04.2012. u 10:43 - pre 146 meseci
poklopac je celicni oblozen samotom ,pravi se pri izradi peci, u sklopu sa njom.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Livenje Gusa i obojenih metala

Strane: 1 2

[ Pregleda: 12520 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.