Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kombinovanje VLOOKUP i IF funkcije

[es] :: Office :: Excel :: Kombinovanje VLOOKUP i IF funkcije

[ Pregleda: 6257 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Jericho

Član broj: 161511
Poruke: 248
*.dynamic.sbb.rs.



+449 Profil

icon Kombinovanje VLOOKUP i IF funkcije08.05.2012. u 02:17 - pre 145 meseci
Pozdrav,

Unapred se izvinjavam ako vec postoji slicna tema, ali ja u temama slicnih naziva nisam uspeo naci ono sto meni treba.

Naime, mislio sam da cu u 3 klika uspeti da zamenim sadrzaj jedne kolone sadrzajem iz druge, ali se ne snalazim.

Imam prevedenu veliku bazu, a fajl za koji mi treba funkcija sadrzi manji broj podataka koji se nalaze u velikoj bazi (takodje *xls)
Da ne bih prevodio iste stvari jos jednom, mislio sam da uz pomoc funkcije VLOOKUP (ili mozda IF) pronadjem identicne sifre (kolona B) u velikoj bazi i automatski zamenim vrednosti u koloni E vrednostima iz velike baze.
Drugim recima, uporedio bih kolone B, i tamo gde je vrednost celija identicna, zamenio bih vrednosti kolone E u manjem fajlu vrednostima iz kolone E iz vec prevedene baze.

Nadam se da nisam previse zakomplikovao pitanje, pokusavao sam vise varijanti, ali bez imalo uspeha.
 
Odgovor na temu

FOX028
Visoka tehnicka skola strukovnih studija
Kosovska Mitrovica

Član broj: 258986
Poruke: 850

Sajt: https://www.zile028.com


+49 Profil

icon Re: Kombinovanje VLOOKUP i IF funkcije08.05.2012. u 10:34 - pre 145 meseci
To bi postigao sa VLOOKUP funkcijom, ovde imas opis kako ona radi

http://www.ic.ims.hr/office/excel2003/funkcije/pretrazivanje/vlookup.html

ako negde zaglavis okaci tu tvoju bazu pa da resimo problem
 
Odgovor na temu

3okc
Χoᴘᴦoѡ

Moderator
Član broj: 811
Poruke: 1319

Jabber: 3okc@elitesecurity.org


+116 Profil

icon Re: Kombinovanje VLOOKUP i IF funkcije08.05.2012. u 10:43 - pre 145 meseci
VLOOKUP može da radi sa tabelama iz drugih fajlova, ne vidim u čemu je problem.

Dakle, samo sa VLOOKUP možeš sve rešiti, jedino će postupak biti nešto kompleksniji:

1) u pomoćnoj koloni, upotrebi VLOOKUP i kao poslednji argument navedi FALSE -da bi se pretražilvanje vršilo po egzaktnim vrednostima.
2) Da bi išta mogao da menjaš, potrebne su ti vrednosti umesto formule pa izvrši konverziju u toj koloni sa Copy > PasteValues.
3) Sad, pošto je pretraga vršena po egaktnim vrednostima, gde god nisu nalažene, stajaće ti N/A greška - sve te ćelije isprazni sa ReplaceAll.
4) Obuhvati pom. kolonu i Copy (obrati pažnju da ćelije sa greškama moraju biti prazne).
5) PasteSpecial preko starog opsega i potvrdi opciju SkipBlanks.

-Gde god su bile prazne ćelije u pomoćnoj koloni, zadržaće se postojeći podaci.
Have you found helpful examples, solutions or ideas-in-work, please consider the
following:
• Citation of *actual page* you are going to using is welcome.
• Have you saw "Value Added" examples you are going to incorporate to your
profitable blog, daily job or any money making venture: How about online donation?
↗Ana & Vlade Divac Foundation
Hvala!
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Kombinovanje VLOOKUP i IF funkcije08.05.2012. u 10:58 - pre 145 meseci
Evo ti primer, kombinacija formule IFERROR i VLOOKUP
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Jericho

Član broj: 161511
Poruke: 248
*.dynamic.sbb.rs.



+449 Profil

icon Re: Kombinovanje VLOOKUP i IF funkcije08.05.2012. u 12:18 - pre 145 meseci
Previse sam glup za ovo. Probao sam sa prvim uputstvom, ali ocito ga nisam bas shvatio.

Citat:
3okc
2) Da bi išta mogao da menjaš, potrebne su ti vrednosti umesto formule pa izvrši konverziju u toj koloni sa Copy > PasteValues.
3) Sad, pošto je pretraga vršena po egaktnim vrednostima, gde god nisu nalažene, stajaće ti N/A greška - sve te ćelije isprazni sa ReplaceAll.
4) Obuhvati pom. kolonu i Copy (obrati pažnju da ćelije sa greškama moraju biti prazne).
5) PasteSpecial preko starog opsega i potvrdi opciju SkipBlanks.

-Gde god su bile prazne ćelije u pomoćnoj koloni, zadržaće se postojeći podaci.


Ovo mi nije bas najjasnije, tacnije receno uopste mi nije jasno kako da nalepim vrednosti, a da to ne pregazi stare vrednosti bez ikakvog pravila. I da li to radim pre funkcije, posle funkcije, ili u okviru funkcije?

Citat:
djoka_l: Evo ti primer, kombinacija formule IFERROR i VLOOKUP

Do ovog dela nisam uopste ni stigao.

Evo u prilogu mali fajl kao primer, tu je moja netacna funkcija, pa ako moze neko da pogleda i ispravi, bio bih mu zahvalan. Sve je na istom fajlu, i mini baza i mini ciljni fajl. Polje E3 ciljnog fajla treba zameniti odgovarajucim iz baze, na osnovu poklapanja vrednosti iz B kolone.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Kombinovanje VLOOKUP i IF funkcije08.05.2012. u 12:23 - pre 145 meseci
Ne možeš da "zameniš" polje. Možeš da dodaš novu kolonu, možeš da kolonu e iskopiraš na drugo mesto, a da u kolonu E staviš formule, ali NE MOŽEŠ da zameniš kolonu formulom, a da ti ostane stara vrednost ako VLOOKUP ne nađe vrednost.

Evo ti nazad tvoj primer. Na prvom listu su vrednosti iz kolone E prekopirane u kolonu K, pa je onda u kolonu E stavljena VLOOKUP formula.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

3okc
Χoᴘᴦoѡ

Moderator
Član broj: 811
Poruke: 1319

Jabber: 3okc@elitesecurity.org


+116 Profil

icon Re: Kombinovanje VLOOKUP i IF funkcije08.05.2012. u 12:41 - pre 145 meseci
Ispravna formula je E3=VLOOKUP(A3;Baza!A3:I11;5;FALSE)

A kako se formula koristi pokriveno je u HELP-u i u barem stotinak primera samo na ovom forumu, da ne idemo dalje.. stvarno ne vidim šta bi iko imao na sve to da doda a da već nije objašnjeno.
Za neke stvari moraš sam da se potrudiš i da - naučiš. ;)

Dao sam ti postupak u koracima pa ih još i numerisao tako da mi nije jasno šta te buni oko redosleda? Prvo radiš one sa nižim rednim brojem i to onim redom kako je navedeno. Ako te plaši kako će PasteSpecial da radi isprobaj ga na nebitnim podacima.
Have you found helpful examples, solutions or ideas-in-work, please consider the
following:
• Citation of *actual page* you are going to using is welcome.
• Have you saw "Value Added" examples you are going to incorporate to your
profitable blog, daily job or any money making venture: How about online donation?
↗Ana & Vlade Divac Foundation
Hvala!
 
Odgovor na temu

Jericho

Član broj: 161511
Poruke: 248
*.dynamic.sbb.rs.



+449 Profil

icon Re: Kombinovanje VLOOKUP i IF funkcije08.05.2012. u 13:22 - pre 145 meseci
Citat:
3okc: Ispravna formula je E3=VLOOKUP(A3;Baza!A3:I11;5;FALSE)

A kako se formula koristi pokriveno je u HELP-u i u barem stotinak primera samo na ovom forumu, da ne idemo dalje.. stvarno ne vidim šta bi iko imao na sve to da doda a da već nije objašnjeno.
Za neke stvari moraš sam da se potrudiš i da - naučiš.

Dao sam ti postupak u koracima pa ih još i numerisao tako da mi nije jasno šta te buni oko redosleda? Prvo radiš one sa nižim rednim brojem i to onim redom kako je navedeno. Ako te plaši kako će PasteSpecial da radi isprobaj ga na nebitnim podacima.


Pa citao sam razna uputstva i opet nisam shvatio da u "table array" mora da se uzme opseg cele "source" tabele, a ne samo kolona koju zelim da uporedim. A sto se tice pogresne kolone u VLOOKUP, tu sam shvatio da se broji od kolone koja se poredi, a ne apsolutni broj kolone (tu bi se dalo ocekivati da se kolona oznaci sopstvenom adresom, npr. Baza!E).

Ne opravdavam svoje neznanje, ali trudio sam se da resim problem sam, i citao sam mnoge relevantne teme (doduse ne i help file)

Paste special nisam ni koristio, prosto sam odradio Autofill, i posto sam podatke u obe tabele stavio u rastuci niz, uvek ce trazeni rezultat biti u opsegu sire baze (za obrnuti slucaj bilo bi komplikovanije).

Ono sto je najvaznije, funkcija radi, i zahvaljujem se svima na pomoci i savetima

 
Odgovor na temu

[es] :: Office :: Excel :: Kombinovanje VLOOKUP i IF funkcije

[ Pregleda: 6257 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.