Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kraj evra sada izvesniji nego ikad

elitemadzone.org :: MadZone :: Kraj evra sada izvesniji nego ikad

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 17138 | Odgovora: 84 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Kraj evra sada izvesniji nego ikad10.05.2012. u 15:37 - pre 145 meseci
Citat:
Cela ta conspiracy prica o cetvrtom rajhu je presmesna, ljudi ovde ne da nemaju takve aspiracije nego imaju i veoma aktivan otpor prema ideji uspostavljanja rajha ili bilo kakve politicke ili vojne strukture u kojoj bi oni dominirali bilo cime sem nemackom, njihovi gubitci narocito u ljudstvu u WW2 se i dan danas osecaju i vide na svakom koraku.


imali bi oni jos kako apsiracije ali se secaju kako su ga popili '45.

 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Kraj evra sada izvesniji nego ikad10.05.2012. u 17:00 - pre 145 meseci
Citat:
Braksi: imali bi oni jos kako apsiracije ali se secaju kako su ga popili '45.

Tako je. Sjecanje kako su ga popili 1922. je jedina stvar koja Grke sprecava da nagrnu u osvajanja, a sjecanje kako su ga popili 1812 jedina stvar koja Francuze sprecava da grunu na Rusiju.
 
Odgovor na temu

Obavestenje

Član broj: 302186
Poruke: 22
*.adsl.verat.net.



+10 Profil

icon Re: Kraj evra sada izvesniji nego ikad10.05.2012. u 18:01 - pre 145 meseci
Mislim da ce EUR opstati ukoliko drzave zele mir i prosperitet Evrope a ukoliko ne onda EUR moze biti okidac za nestabilnost koji nisam siguran da bilo ko zeli u ovom trenutku. Za sada sve deluje u redu i Nemacka je ta koja kroji sudbinu Evrope jer imaju ubedljivo najjacu privredu od koje sve zavisi i uspece oni da se izbore sa trenutnim poteskocama u EU. Cini mi se da se neki pojedinci iskreno i potajno raduju krahu EUR a ne razumem kako ne vide kakva ce biti buducnost njih i njima bliskih ljudi ukoliko se tako nesto dogodi...
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Kraj evra sada izvesniji nego ikad10.05.2012. u 18:27 - pre 145 meseci
Alternativa evru je da Evropa predje na njemacku marku :)
Da se ove problematicne zemlje vrate na svoje valute, u uslovima malverzacija njihovih vlada i ludovanja komunizma u glavama plebsa... erhh, mogu onda slobodno i srbijanski dinar da usvoje kao valutu, otprilike tako bi se kotirali na medjunarodnom trzistu...
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Kraj evra sada izvesniji nego ikad11.05.2012. u 13:46 - pre 145 meseci
Citat:
Dexic: Gde ti to uporedjujes cene od 800e za kucu? Cisto sumnjam da bi za tu cifru i stan nasao u dva-tri najveca grada gde ima svega.


Nemacka nije Srbija pa da jedini Indijski restoran bude u Berlinu. Ovo je grad od 20k stanovnika koji ima SVE, pocev od sredjene infrastrukture pa do nekih 20ak fabrika, a ono sto nema ima u 10 minuta udaljenom Bilefeldu od 300k dusa. Siguran sam da su cene u centru Bilefelda vece od 800e za kucu ali je ovde 800e high-end cena a udaljen si od svega sto ti moze zatrebati maksimalno 10 minuta autom ili biciklom, bilo da je to nesto vekna hleba ili 70" plazma. Decentralizacija u punoj funkciji, u gusto naseljene gradove se nabijaju samo nasi, turci i afrikaneri, dizu cene jedni drugima i onda kukaju na skupocu. Ja bi u ovom stanu gde sad kucam i gde spavam (od drugog burazera) ziveo i sve pevao, stan od 80kvm u dvospratnoj zgradi u zentrumu Halle-a sa rezervisanim parking mestom i ukupnom mesecnom rentom i komunalijama od 480e. Da, sa platom od 2200 evra ne moze danas da kupi novog BMWa svakih 3 godine vec mora da vozi 5 godina star mercedes. Da se rasplaces.

Jedino sto sam primetio da nema je Taxi, ali kontam da im stvarno ni ne treba, cak i da nemas kola i da nemas bajs javni saobracaj je veoma dosupan i redovan. Za bilefeld ide voz svakih 10 minuta.

Citat:
Dexic: Nemci sigurno ne zive bolje. Da i dalje zive dobro, to da. Ali da zive bolje - ne.


Ja mislim da sam to i rekao, ziveti lose i ziveti gore nego superlativ su razlicite stvari, ne? Oni donekle krive evro za to ali nisu mala deca, veruj mi Nemci bar vrlo dobro znaju na sta bi licila Nemacka bez evra i bez EU i kakav bi danas bio zivotni standard da njihova roba nije imala neometan izlaz na trziste od 300 miliona ljudi. Po evru najvise pljuju imigranti, narocito oni stariji koji pamte DM a ne kontaju mnogo ekonomiju vise od ovih nasih u matici. Nemci hoce EU i hoce Evro ali ne da evro bude kanal kojim ce placati tudj nerad, to je osnova njihovog trenutnog odnosa sa evrom. Takav isti odnos imaju i prema lezilebovicima u svom okruzenju koji prave decu i na decu uzimaju soc pomoc i odgajaju tu decu njihovim parama uglavnom van Nemacke kulture, dok oni zbog plata i ostalog moraju da planiraju manje porodice. Osecam veliko ogorcenje Nemaca zbog toga, sad bas sad su skoro bile neke demonstracije salafista u Bonu gde je doslo do sailnih okrsaja sa murijom. Iako Bonn nije nigde blizu ta prica ovde odzvanja poprilicno, ako ovde ikad bude bilo vecih sukoba, bice oko tih tema, ne oko evra i kupovne moci.



Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Kraj evra sada izvesniji nego ikad11.05.2012. u 13:58 - pre 145 meseci
Cuj kraj evra :-))

Evro ce opstati cak i ako Angela bude morala da sutne Grke iz ekipe... Francuski socijalista ima zavezane ruke posto njegova "ingeniozna" poreska reforma ne moze da zacepi deficit koji zele da popune, tako da od nekakvog socijalistockog troskarenja nema nista. Svako ludovanje u tom smislu moze samo da im se vrati kao teska finansijska samarcina za koju godinu.

Glavno pitanje o kojem sada sigurno mozgaju pametne glave je, ako zatreba, kako kontrolisano sutnuti Grke da ne dodje do velikih talasa koji bi se prelili na Spaniju, Italiju i Portugal - a i to ce se resiti, na kraju krajeva kao treba dostampace se love u najgorem slucaju.

Sve u svemu - bice "tresla se gora". U najgorem slucaju ce biti izbacivanja nesposobnih kojima Evro i ovako i onako nije adekvatna valuta. U najboljem slucaju se nece desiti ama bas nista.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Kraj evra sada izvesniji nego ikad11.05.2012. u 14:42 - pre 145 meseci
Citat:
mmix:Nemacka nije Srbija pa da jedini Indijski restoran bude u Berlinu. Ovo je grad od 20k stanovnika koji ima SVE, pocev od sredjene infrastrukture pa do nekih 20ak fabrika, a ono sto nema ima u 10 minuta udaljenom Bilefeldu od 300k dusa.

Ja sam ziveo u Bilefeldu, i daleko je to od "ima svega". Jeste da nije to Zitkovac, Tajkovce ili neko slicno srpsko selo, ali ipak nije to metropola sa svim i svacim. Uporedi ga sa Kelnom - u Bilefeldu imas dobar provod jednom nedeljo, u Kelnu rade obicne radnjice i u ponoc (sto je za Nemacku POJAM).

Citat:
Siguran sam da su cene u centru Bilefelda vece od 800e za kucu ali je ovde 800e high-end cena a udaljen si od svega sto ti moze zatrebati maksimalno 10 minuta autom ili biciklom, bilo da je to nesto vekna hleba ili 70" plazma.

Koliko ljudi ima na ulici u 3h nocu? Pardon... to je previse za ocekivati. Koliko ljudi ima u 20h nocu? U Bilefeldu maltene NULA. U Centru. Dalje od centra, NULA cista. Poneki izgubljen prolaznik.
Sablasna zona :(
Skoro sam se nasao u Dizeldorfu, tzv. gradu od 600.000 stanovnika... mozda u greater city area sa svim mogucnim kucercima udaljenim i po 50km :) Da nisam imao svoj obrok, ostao bih gladan u petak uvece, SVE je bilo zatvoreno u 18h. A vecina hotela nema nikakav rum servis ili bilo kakav tip hrane sem za dorucak/rucak.
Ljudi... pa toga ima u NS, koji je po broju stanovnika pile naspram Dizeldorfa :)

Citat:
Decentralizacija u punoj funkciji, u gusto naseljene gradove se nabijaju samo nasi, turci i afrikaneri, dizu cene jedni drugima i onda kukaju na skupocu. Ja bi u ovom stanu gde sad kucam i gde spavam (od drugog burazera) ziveo i sve pevao, stan od 80kvm u dvospratnoj zgradi u zentrumu Halle-a sa rezervisanim parking mestom i ukupnom mesecnom rentom i komunalijama od 480e. Da, sa platom od 2200 evra ne moze danas da kupi novog BMWa svakih 3 godine vec mora da vozi 5 godina star mercedes. Da se rasplaces.

Ma slazemo se, obojica smo rekli "ne zive bolje nego ranije, verovatno gore, ali i dalje zive dobro". Ali zaista je ranije i mogao da kupi novi BMW na 3 godine.

Citat:
Oni donekle krive evro za to ali nisu mala deca, veruj mi Nemci bar vrlo dobro znaju na sta bi licila Nemacka bez evra i bez EU i kakav bi danas bio zivotni standard da njihova roba nije imala neometan izlaz na trziste od 300 miliona ljudi.

Neometan izvoz im je znacio, to da, ali ne znam koliko je evro znacio prosecnom gradjanu. Znacio je privredi u smislu da nije bilo kursnih nesigurnosti na EU trzistu, medjutim i da ih je bilo, mislim da bi izvoz opao manje nego sto jeste opao standard gradjana.
 
Odgovor na temu

Commandant Carlos
Student
Beograd

Član broj: 299470
Poruke: 75
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+85 Profil

icon Re: Kraj evra sada izvesniji nego ikad11.05.2012. u 15:56 - pre 145 meseci
@Dexic

Pa normalno da nema nikog na ulici posle 20 radnim danom, kad je to ozbiljna drzava. U stvari pravilnije je reci da je ozbiljno drustvo. To samo kod nas 7 dana u nedelji imas provod i uvek je puna pesacka zona, ja se uvek pitam gde ti ljudi rade, kako stignu da se odmore za sutrasnji dan. Ako mi nastavimo da ovako zivimo ima da odemo kao drzava i drustvo u quraz.




A EURO naravno da ce opstati, mnogo je truda i para ulozeno da bi on tako pukao, svi bi izgubili. Mi ovde u Srbiji ne razumemo da tamo ljudi diskutuju o problemima i da gledaju da te iste probleme rese, demokratija tamo vlada a ne kao kod nas apsolutizam. A Grci ako pocnu talasati i izbegavati svoje obaveze ima da napuste euro zonu i bankrotiraju ili samo bankrotiraju. Naravno to bi bio kontrolisani bankrot i Evropa je spremna na to, kako se kriza ne bi prenela na druge. A koliko vidim zemlje PIS-a ozbiljnije su u resavanju problema od budalastih Grka. Ako ne budu stedeli eto njima bankrota, pa onda ne bi me cudila opet vojna hunta i ima da se vesaju po Atini kako ko koga stigne.

 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Kraj evra sada izvesniji nego ikad11.05.2012. u 16:09 - pre 145 meseci
Dobra fora, nema nikog posle 20h :) Mozda sam ja budala ko zna, ali ja na spavanje idem 23h max ako pre toga ne zaspim dok pogledujem TV. Zato ustajem u 5-6 max radim veoma puno (mozda i vise nego sto bi trebalo) i radna nedelja je prosto cela takva.

Al zato kad se ide na odmor i kad imas merak onda si gospodin grof :)

Lepo kaze narod, ne moze i jare i pare (ne svakom). Sta je posledica naseg super ludog drustvenog zivota (ono pune ulice ludnica i lepota)? Kuknjava na sve strane ne znas gde da pobegnes. Pride, okrivimo nemce koji ne izlaze posle 20h da su nam oni krivi. Komedija od ljudi...

Da dodam, ko jos ima decu, ne vidim sta bi uopste trebao da trazi na ulici posle 20-21h ?!

EDIT:
Sem NS, manje vise cela vojvodina je takva, posle 20h fajront.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Kraj evra sada izvesniji nego ikad11.05.2012. u 16:56 - pre 145 meseci
Citat:
Sve u svemu - bice "tresla se gora". U najgorem slucaju ce biti izbacivanja nesposobnih kojima Evro i ovako i onako nije adekvatna valuta. U najboljem slucaju se nece desiti ama bas nista.


nigde ne piše da evro mora da posotoji. Štaviše, DEM je bila puno zdravija i bolja valuta pa je otišla u istoriju. Inače po ekomskoj teoriji evro nikome nije adekvatna valuta jer pokriva ekonomije različitih snaga i nejednake fiskalne politike, dugova, deficita, izvozne moći dr.

Evro se održava politički, a znamo kako je kad se poltika umeša u ekonomiju. SSSR, SFRJ, Kuba, Koreja...
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Kraj evra sada izvesniji nego ikad11.05.2012. u 18:53 - pre 145 meseci
E Dexic, stvarno ok, kontam, "ima sve" nam se razlikuje, samo sto to tvoje "nema" meni ni ne treba Ja sam vec ziveo u drzavi/drustvu u kome biznisi rade do 5, a marketi do 8 i u kojem je nedelja dan za odmor. Ma koliko mi u pocetku to smetalo u odnosu na prethodni zivot na auto-komandi gde je sve radilo 24x7 naviknes se veoma brzo i malo i sam iskuliras u toj zivotnoj trci. Drugo, nije bas tako kao sto pricas, bar ne po mom burazeru i njegovom drustvu. Veceras idemo u provod u lokalni klub i do Bilefelda pa cu da vidim koliko je bas mrtav grad uvece. Jer veceras i subota vece su dani za izlaske, ne sreda vece...



Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Kraj evra sada izvesniji nego ikad11.05.2012. u 19:03 - pre 145 meseci
Citat:
Commandant Carlos: @Dexic

Pa normalno da nema nikog na ulici posle 20 radnim danom, kad je to ozbiljna drzava. U stvari pravilnije je reci da je ozbiljno drustvo. To samo kod nas 7 dana u nedelji imas provod i uvek je puna pesacka zona, ja se uvek pitam gde ti ljudi rade, kako stignu da se odmore za sutrasnji dan. Ako mi nastavimo da ovako zivimo ima da odemo kao drzava i drustvo u quraz.

Izvini, ali ne citas sta sam napisao... Keln i Berlin nisu takvi. U ta dva grada ima zive duse i u 3h nocu. Znaci, ne vajda logika da Nemci nisu takvi, vec prosto da odredjeni gradovi nisu takvi.
A i sta rade ti Nemci od 16h do 22h? (ili mozda i do 24h, kad vec legnu...)
OGROMAN procenat njih NEMA decu, pa vam i to pada u vodu.
Nemci su prvi za koje se pitam sta rade ceo dan :)

OK, mi nismo nikakvo merilo.. ali ljudi eno u Brazilu, Kini, Indiji, Rusiji, J. Koreji, sve zemlje sa dobrim privrednim rastom u doba krize, pogotovu Kina i Koreja sa ODLICNOM poslovnom klimom, pa opet, i u 3h nocu ima ljudi na ulici! Postoji neka socijalisanje izmedju ljudi.

@mmix, pa sta ces time pokazati, kad ja bash na petka/subotu i mislim kad kazem "jedan dan ima provoda"? I pazi gde si otisao, i koliko ljudi vidis usput.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Kraj evra sada izvesniji nego ikad11.05.2012. u 19:48 - pre 145 meseci
Citat:
Braksi: nigde ne piše da evro mora da posotoji. Štaviše, DEM je bila puno zdravija i bolja valuta pa je otišla u istoriju. Inače po ekomskoj teoriji evro nikome nije adekvatna valuta jer pokriva ekonomije različitih snaga i nejednake fiskalne politike, dugova, deficita, izvozne moći dr.

Evro se održava politički, a znamo kako je kad se poltika umeša u ekonomiju. SSSR, SFRJ, Kuba, Koreja...


DEM nije bolja valuta Nemcima.

Pod "Nemcima" ne mislim na ispijace piva na cosku, senilne penzionere i imigrante taksiste koji se secaju cuvenih "boljih vremena", vec na nemacku privredu. Zbog toga se Nemacka trudi da odrzi Evro - i zbog toga ce uloziti puno para.

U pitanju je cista racunica i nista drugo - sutra da uvedu DEM, skocila bi bas kao i svajcarski franak. Medjutim, struktura nemacke privrede je vrlo drugacija od svajcarske, i Nemcima i te kako ne odgovara prejaka valuta. Takodje, monetarna politika ECB je bukvalno kopija nekadasnje nemacke monetarne politike (+ najcesce ces videti Nemca kao sefa ECB), sto je Nemcima (kao i Francuzima, Holandjanima itd...) omogucilo nisku inflaciju i jako jeftine kredite i odlicnu mogucnost ulaganja u visoko-rastuce privrede juzne i istocne Evrope koje su ostro rasle 90-tih i prve polovine prosle decenije. Cista primenjena matematika - tebe lova kosta max par % godisnje, a ulazes u zone gde je rast 3-4x veci + gde su guzice i te kako zeljne novih puteva, zgrada, Ikea, Bosch-ova, Mercedesa i sl.... Malo li je na ovu skupocu.

Dakle, pitanje Evra za nemce je cisto ekonomsko a ne politicko pitanje - i zbog toga nema veze sa SFRJ, Kubom i ostalim.

Postoje druge stvari koje su u EU i te kako politicke prirode, i zbog tih stvari ce EU ekipa pre ili kasnije morati da se suoci sa realnoscu - ali sam Evro to nije. Nepotpuna unija jeste politicko pitanje, ali to je kompromis koji je bio moguc - sasvim je nerealno ocekivati i danas da dodje do fiskalne unije a kamo li ranih 90-tih.

Sve u svemu, sa Evrom su Nemci profitirali zesce. Zato ce ga braniti sa milijardama, kao sto ga brane.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Kraj evra sada izvesniji nego ikad11.05.2012. u 20:06 - pre 145 meseci
Nije pitanje da li je privredi bolje sa evrom, vec da li je gradjanima bolje sa evrom nego sto bi bilo da su ostali na marci.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Kraj evra sada izvesniji nego ikad11.05.2012. u 20:17 - pre 145 meseci
To je cist oksimoron a ne pitanje - gradjanima ne moze biti bolje ako je privredi losije. Nemacka privreda ne bi mogla biti globalno konkurentna sa jakom nemackom markom jer se svet prilicno promenio od 70-tih i 80-tih do danas. Da nisu izveli ujedinjenje u Eurozonu, nemacka privreda bi polako pocela da stagnira i da gubi konkurentnost zbog prejake valute i drugih barijera koje bi sigurno postojale van unije.

To ne znaci da bi Nemci crkavali od gladi, verovatno bi imali relativno kvalitetan zivot ali svakako vidno ispod kvaliteta zivota koji imaju danas zahvaljujuci globalno konkurentnoj privredi koja im stvara poslove, isplacuje plate i uplacuje porez sa kojim se finansira "socijalna drzava" - izmedju ostalog i ispijaci piva kojima je bilo "super" za vreme DEM.

Pogledaj Japan - jen je prejak i ekonomija im je u recesiji vec vise od deceniju. Zivot jeste kvalitetan u Japanu zato sto je japanska ekonomija izuzetno oslonjena na domacu potrosnju i drzanje "domaceg", ali tako nesto bi bilo apsolutno neizvodljivo u kulturi vidno drugacijoj od japanske. Da ne pricamo o tome da Japanci vrlo verovatno komparativno vise rade za svoj GDP.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Kraj evra sada izvesniji nego ikad11.05.2012. u 21:02 - pre 145 meseci
Pazi... nemacki GDP raste, znaci privredi je bolje. A kolicina novca koju ima obican gradjanin je manja. Tu nesto ne valja. Ne treba privredi da bude bolje ako je zbog toga gradjanima gore, ocigledno je da onda deo "boljeg" za privredu dolazi od "goreg" za obicne gradjane.

Svajcarcima nije problem "jak" franak. On bi im bio problem i prosle i pretprosle i godine pre toga i svih deset godina unazad koliko je jacao! Problem im je bio samo jako brz rast vrednosti na koji privreda prosto ne moze da se akomodira.
Isto bi bilo sa Nemackom markom, samo manje izrazeno. Zasto? Nista nije izrazneo u francima... sve te firme globalno razmisljaju i gledaju ili u evrima ili u dolarima. Franak je tu kao kvazi valuta kroz koju moraju da prodju neke finansije (plate samo, jer generalno Svajcarska nema primetnu kolicinu sirovina za najveci broj svojih prozivoda pa da se sirovina ceni u CHF). Isto, i u Nemackoj bi firme razmisljale u USD, a ne u Evrima kao sada. I onda bi privreda u dolarima imala isto. U markama bi gradjani imali isto.
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Kraj evra sada izvesniji nego ikad11.05.2012. u 23:19 - pre 145 meseci
Nemam nameru da se mesam jer se ne razumem dovoljno ali zdrava logika mi neda mira. Nesto ovde ne stima:
Citat:
Dexic: Pazi... nemacki GDP raste, znaci privredi je bolje. A kolicina novca koju ima obican gradjanin je manja. Tu nesto ne valja. Ne treba privredi da bude bolje ako je zbog toga gradjanima gore, ocigledno je da onda deo "boljeg" za privredu dolazi od "goreg" za obicne gradjane.....

Mislim, kako je moguce da je privredi bolje a gradjanima gore?! To nema nikakve logike. Po tome znaci da bi kod nas vec narod izumro obzirom da privredi ne ide nikako! Znaci, samo se laze kad se prica o tome da ce nam biti bolje kad nam privreda ojaca?!

Malo meni tu nesto ne stima u ovome sto si napisao. Samo nema logike, nikako nema logike, inace ne kazem da nisi u pravu. Samo mozda ja to ne razumem!


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Kraj evra sada izvesniji nego ikad12.05.2012. u 00:13 - pre 145 meseci
Citat:
Dexic: Pazi... nemacki GDP raste, znaci privredi je bolje. A kolicina novca koju ima obican gradjanin je manja. Tu nesto ne valja.

Mozda ne valja to sto ti posmatras svijet staticno i polazis od premisa da je - osim evra kao nove valute - sve ostalo u svijetu potpuno isto kao prije 20 godina.
Mozda je evro duplo bolji od marke, a uslovi za privredu trostruko tezi nego u vreme marke. I zbog toga je moguce da i sa boljom valutom prolazis gore.

Ako je tvoj zadruzni fudbalski tim igrajuci u opancima osvojio sampionat na medjuseoskim susretima, a onda igrajuci u kopackama izgubio od profesionalnog fudbalskog tima iz prve drzavne lige - to ne znaci da su opanci bolji za fudbal od kopackih, nego da ti uporedjujes babe i zabe.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Kraj evra sada izvesniji nego ikad12.05.2012. u 00:30 - pre 145 meseci
Nope. Nije ta razlika dosla za 20 godina, dosla je za manje od 2. Godine kada je uveden evro, cene su podeljene i povecane da izgledaju ".99". Znaci odmah je bilo povecanja cena. Jedino komunalije nisu odmah poskupele.

Onda je kroz dve godine vecina stvar dosla na istu cifru, samo je DEM pretvoreno u EUR.

Sta ja da pretpostavim? Da je i za 10 godina, a kamoli za 2, toliko se promenilo, da uz VECI promet nemacka privreda ima manju zaradu?
Da govoris o Svajcarcima, to bi imalo smisla... kao zemlja gde najvece firme razmisljaju u dolarima, iako je mozda bilans u dolarima isti/slican, bilans u CHF je manji. Hmm... ali plate su vece u CHF, samim tim obican gradjanin ima vecu kupovnu moc?
To bi moglo da se primeni na DEM, da je ostala, i da nije bilo ERM-a (koji je fixirao FRF, ITL, GBP i ostale valute ka DEM). Medjutim, uz evro veci promet i znaci vecu zaradu u evrima, jer je to glavni deo privrede, kursnih razlika je jako malo za Nemce (koliko izvoze u SAD/Kinu?).

Sta, nafta je poskupela? Jeste, i to koliko vec puta u odnosu na 2001. Ali kada? Nije skakala godisnje, skalala je tek zadnjih godina.

Sirovine su postale skuplje? Povecale bi se cene krajnjih proizvoda ;) Smanjio (bi) se kvalitet, itd.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Kraj evra sada izvesniji nego ikad12.05.2012. u 01:27 - pre 145 meseci
Citat:
monetarna politika ECB je bukvalno kopija nekadasnje nemacke monetarne politike (+ najcesce ces videti Nemca kao sefa ECB)


Koliko ja znam ECB je imao do sada tri predsednika* od kojih ni jedan nije bio Nemac. Stavise guverner nemacke CB Jens Weidemann vec duze vreme je u sporu sa Draghijem guvernerom ECB i tvrdi da se nemacki clan u ECB preglasava i da Dragi ispumpava evra bez saglasnosti nemacke i salje ih posrnulim bankama Italije i Spanije. Takodje, Nemac Axel Weber je odustao od kandidature za sefa ECB jer se nije slagao sa politikom koju forsira Merkel.

+ Jurgen Stark, takodje Nemac, dao je ostavku kao vazan clan odbora ECB za monetarnu politiku jos pre izbora Dragija. Nesto ne stima u odnosu ECB i Nemacke CB.

*
1. Dajsenberg - Holandjan
2. Trise - Francuz
3. Draghi - Italian
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Kraj evra sada izvesniji nego ikad

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 17138 | Odgovora: 84 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.