Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

snaga motora cepac drva

[es] :: Elektronika :: snaga motora cepac drva

[ Pregleda: 8238 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

yt1dj
jevtic dragisa gile
tv serviser
sokobanja

Član broj: 103991
Poruke: 61
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon snaga motora cepac drva08.08.2012. u 09:03 - pre 142 meseci
pozdrav drugari napraviosam cepac i sada jedno pitanje mozda je neko upucen. koristiosam motor 1.5kw remenica na motoru 70mm a na hidro pupi 280mm koliko sam imao obrtaja pumpe i koliko snage sa ovim motorom i penosom e sad drugo pitane sadabi stavio motor od 2.2kw remenica na motoru 12mm a na pumpi 200mm koliko je sada obrtaja i snaga- posto mije u prvom slucaju desavalo da motor stane pa moram da otpustim komadu da ponovo krene mislim dami fali snaga pabi ugradio ovaj drugi motor mislim dabi imao vecu snagu. unapred hvala na odgovuru i na bilo kakav savet https://static.elitesecurity.org/angry.gif
 
Odgovor na temu

risp73

Član broj: 10771
Poruke: 1182
*.teol.net.



+40 Profil

icon Re: snaga motora cepac drva08.08.2012. u 10:43 - pre 142 meseci
Citat:
yt1dj
koristiosam motor 1.5kw remenica na motoru 70mm a na hidro pupi 280mm
koliko sam imao obrtaja pumpe i koliko snage sa ovim motorom i penosom

Pa sam si naveo snagu motora, nikakvim promjenama prenosa nećeš moći da je povećaš.
A broj obrtaja na kraju prenosa je bio četiri puta manji od broja obrtaja motora (280/70).

Citat:
yt1dj: sadabi stavio motor od 2.2kw remenica na motoru 12mm a na pumpi 200mm
koliko je sada obrtaja i snaga-

Ukoliko ti je remenica na motoru stvarno 12 mm (u što sumnjam) broj obrtaja na izlazu će biti
šesnaest puta manji (200/12=16.7) a snaga kao i ranije jednaka snazi motora (2.2 kW).

Citat:
yt1dj: mislim dami fali snaga pabi ugradio ovaj drugi motor mislim dabi imao vecu snagu.

Tačno, imao bi veću snagu - umjesto ranijih 1.5 kW imao bi 2.2 kW.

Ti se stalno vrtiš oko snage i broja obrtaja, bojim se da zanemaruješ još jednu vrlo bitnu osobinu - obrtni moment.
Ne znam kako radi taj tvoj cepač, ali obrtni moment je vrlo važna karakteristika motora, često važnija od snage.
Proguglaj malo, bar o tome ima koliko hoćeš, npr: http://www.vettenet.org/torquehp.html
 
Odgovor na temu

yt1dj
jevtic dragisa gile
tv serviser
sokobanja

Član broj: 103991
Poruke: 61
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: snaga motora cepac drva08.08.2012. u 15:09 - pre 142 meseci
tacno pogresiosa u remenici remenica je120mm na motoru a na pumpi 200mm broj obrtaja motora 1500 u minut 2.2kw znaci meni ostaje ista snaga samo smanjujem broj obrtaja. aja mislio kad napravim prenos i smanjim nroj obrtaja dacu imati vecu snagu
 
Odgovor na temu

dragoslav.b
serviser

Član broj: 266613
Poruke: 358
*.teol.net.



+29 Profil

icon Re: snaga motora cepac drva08.08.2012. u 16:08 - pre 142 meseci
Citat:
yt1dj:aja mislio kad napravim prenos i smanjim nroj obrtaja dacu imati vecu snagu


Naravno da ces imati vecu snagu na pumpi......
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: snaga motora cepac drva08.08.2012. u 16:12 - pre 142 meseci
@yt1dj

Snaga će ti biti ista. Međutim mislim da ti miješaš pojam snage i sile. Ako napraviš veći stepen prenosa (tako da ti se balvan sporije pomjera) onda ćeš dobiti veću silu kojom se balvan gura na klin za cjepanje. To je, pretpostavljam, ono što tebe zanima: sila, a ne snaga. To ti je isto kao sa automobilom: automobil najače vuče u prvoj brzini, ali i najsporije, iako je motor uvijek isti i snaga motora je ista.

Dakle, ako remenice od 70/280mm zamjeniš sa 12/200mm dobićeš pojačanje sile nešto malo veće od 4 puta (bez da mijenjaš motor) ali balvan će isto tako ići 4 puta sporije. Ako još i zamjeniš 1.5kW motor sa motorom od 2.2kW, dobićeš još dodatno pojačanje oko jedan i po put, odnosno sve ukupno skoro 6 puta.
 
Odgovor na temu

risp73

Član broj: 10771
Poruke: 1182
*.teol.net.



+40 Profil

icon Re: snaga motora cepac drva08.08.2012. u 18:08 - pre 142 meseci
Odine, baš tako, lijepo si sve objasnio i izračunao, samo obrati pažnju da je yt1dj naknadno
"povećao" remenicu na motoru tako da je promjenom prenosnog odnosa ustvari smanjio silu.

yt1dj, pogledaj http://www.google.com/url?sa=t...7nDPkONVVgoSzsriWA&cad=rja,
vidjećeš da cjepač silu od cca 5,5 tona ostvaruje motorom snage (Output)
1.8 HP (Continuous), 2.7 HP (Peak) koji se vrti sa 3450 o/min

 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: snaga motora cepac drva08.08.2012. u 20:44 - pre 142 meseci
Eh, nisam vidio da je ispravio 12 mm u 120 mm...
Ako je remenica na motoru 120 mm onda ništa brajko, dobiće još manju silu nego što sada ima, džaba mu jači motor...
 
Odgovor na temu

risp73

Član broj: 10771
Poruke: 1182
*.teol.net.



+40 Profil

icon Re: snaga motora cepac drva08.08.2012. u 22:38 - pre 142 meseci
Nisi naveo brzinu starog motora.
Ako se i on okretao sa 1500 o/min, na izlazu si imao 1500 x 70/280 = 375 o/min ali se ispostavilo da je sila
kojom se cijepaju drva nedovoljna pa ćeš morati da je povećaš tako što ćeš smanjiti broj obrtaja na izlazu,
a time i brzinu cijepanja. Najjednostavnije je da probaš sa većom remenicom na pumpi: veća remenica,
veća sila, manja brzina cijepanja. Nema ništa besplatno ;-)

Drugo rješenje je novi motor sa starim ili sličnim remenicama (starim prenosnim odnosom). Ako samo ugradiš
novi motor sa njegovim novim remenicama, ne da nećeš rješiti problem nego ćeš silu cijepanja opasno smanjiti.
Tačno je da ćeš povećati brzinu, ali koja korist od brzine ako cjepač neće moći da cijepa.

Ukratko:
stari motor i veća remenica na pumpi
ili
novi motor i remenice koje obezbjeđuju prenosni odnos sličan starom.
 
Odgovor na temu

yt1dj
jevtic dragisa gile
tv serviser
sokobanja

Član broj: 103991
Poruke: 61
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: snaga motora cepac drva09.08.2012. u 05:33 - pre 142 meseci
stari motor = 1,5kw 2880 obrtaja remenica na motoru 70mm na pumpi 280mm novi motor =2,2 kw 1500 obrtaja remenica na motoru 120mm na pumpi 200mm . mislim da sam sada jasnije napiso dalicu novim motorom dobiti vecu snagu i brziji hod klipa. a moliobih drugare koji znaju da mi preporuce koji promer remenice da stavim na motor a koji na pumpi dabi dobio malo vecu snagu i brzinu
 
Odgovor na temu

risp73

Član broj: 10771
Poruke: 1182
*.teol.net.



+40 Profil

icon Re: snaga motora cepac drva09.08.2012. u 11:58 - pre 142 meseci
Čini mi se da je Odin ispravno zaključio da ti malo brkaš pojmove snaga i sila.
Ne postoji način da promjenom prenosnog odnosa povećaš snagu – to zaboravi. Možeš samo da povećavaš ili smanjuješ silu
na račun smanjivanja odnosno povećavanja brzine. Znači: povećaš silu - smanji ti se brzina, povećaš brzinu – smanji ti se sila
(uz zadržavanje istog motora odnosno snage, naravno). Ako bi povećanje snage išlo tako jednostavno u F1 bi ugrađivali
fićin motor a onda ga remenicama budžili na 1000 KS.

Ali pustimo sad snagu. Tebi je bitna sila koja gura ono drvo a ona je direktna posljedica veličine obrtnog momenta koji imaš
na pumpi. A veličina tog obrtnog momenta zavisi od snage i broja obrtaja.

Broj obrtaja na pumpi ćeš izračunati tako što ćeš broj obrtaja na motoru pomnožiti odnosom prečnika remenice na motoru
i remenice na pumpi, npr. za stari motor:

n = 2880 x 70/280 = 720

Sila guranja je proporcionalna momentu, a njega možeš da izračunaš po obrascu:

M[Nm] = 9549 x P[kW] / n[o/min]

Do danas nisam znao koliki je broj obrtaja imao stari motor pa sam krenuo od pretpostavke da je isti kao i kod novog.
Ali ovo što si sad napisao mijenja sve iz temelja. Novi motor ima za pedeset procenata veću snagu od starog, a to ostvaruje
kod skoro dvostruko manjeg broja obrtaja.

Ako ugradiš novi motor sa novim remenicama dobićeš za četvrtinu veću brzinu a u nešto manjem odnosu će se povećati i sila.
Ako te to ne zadovoljava samo remenicu na pumpi zamijeni većom, npr. sa 250 mm ćeš izgubiti ono povećanje brzine (ostaće
ista kao kod starog motora) ali će se sila povećati za skoro 50 %.

PS
Kad sam rekao "samo remenicu na pumpi zamijeni većom" mislio sam:
novi motor i remenice 120 mm (motor) i 250 mm (pumpa).



[Ovu poruku je menjao risp73 dana 09.08.2012. u 18:02 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: snaga motora cepac drva

[ Pregleda: 8238 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.