Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Borba sa zanatlijama...

elitemadzone.org :: MadZone :: Borba sa zanatlijama...

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 13099 | Odgovora: 48 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Borba sa zanatlijama...16.10.2012. u 11:37 - pre 140 meseci
To nema nikakve veze sa ovim...i te cene su puno realnije odredjene od ovih koje majstori odredjuju po m2.

Kako to molerski radovi mogu da kostaju 1e/m2, koliko kvadrata dnevno moler moze da okreci, i koja mu je projektovana zarada pod uslovom da nadje dovoljno naivnih?
Znaci 10 kvadrata = 10 eura, svi bi tako bili moleri.
Zato i nemaju posla.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Borba sa zanatlijama...16.10.2012. u 11:59 - pre 140 meseci
Citat:
SlobaBgd: A šta je nego zakon tržišta?


Upravo tako, samo što zakon tržišta demonstrira suprotno od onoga što ti tvrdiš: zakon tržišta ga je zalijepio na neredovnih 8 evra dnevno, umjesto na 250 po danu koliko ti i on mislite da on zaslužuje. Svako dalje objašnjavanje i dokazivanje je suvišno i redudantno.
Zakon tržišta je objektivna stvarnost, a ne subjektivna misao.
Roba na tržištu vredi onoliko koliko se za nju plaća, a ne onoliko koliko neko priča da vredi, a niko je po toj cijeni ne kupuje.
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Borba sa zanatlijama...16.10.2012. u 13:09 - pre 140 meseci
@Odin D.
Heh, malo si promašio smisao diskusije. Svake, pa i ove.
Ja ne procenjujem da li on zaslužuje toliku nadoknadu za rad, pričam o pojavi. E, sad, to što se tebi čini da su svi na suprotnoj strani ako se ne slažu sa tobom, to je preoblem na kom bi trebalo da poradiš malo. Takođe, da li je dalje objašnjavanje suvišno ostavićemo drugima da procene.

Vratimo se na zakon tržišta. Kao što rekoh, takav majstor koji ima dva ipo puta veću cenu od konkurencije ili će da snizi cenu ili će da zatvori radnju. To je zakon tržišta. Doduše, možda i nađe nekog da mu radi po toj ceni, ali to bi bio izuzetak. I šta tu nije u redu? Ponavljam, nije on tebe zavrnuo u sred posla ili kad je završio postavljanje kondora, pa da ga sad ovde opanjkavamo. Rekao ti je cenu unapred, tebi ne odgovara, našao si jeftinijeg majstora a ovaj od 2,5 €/m² neće zaraditi ni za vodu.

Projekcija ili ne, i dalje imam utisak da se sve vrti oko toga da se majstor drznuo da tebi zacepi cenu a gazdi ne sme da zucne iako mu ovaj duguje plate. Ako ipak grešim, izvinjavam se.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9516
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Borba sa zanatlijama...16.10.2012. u 13:14 - pre 140 meseci
Ima tu još jedna pogrešna pretpostavka: "tržište - to sam ja". Ili: "Ako je meni skupo - to je objektivno skupo". Ali zapravo - nije tako. Znam iz prve ruke za molere koji naplaćuju i do 5 EUR po kvadratu. I imaju posla.


OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Borba sa zanatlijama...16.10.2012. u 13:23 - pre 140 meseci
Problem je u lenjosti...
Oni hoce da imaju jedan posao mesecno i da mogu da zive od toga... Nadaju se da ce uvek da naleti neka budala.

Naidje neko, naplati mu 250E od posla i onda to sto sledecih 29 dana ga nece niko zvati jer je preskup, mu i ne pada tesko.

A kad bi imao neku realnu cenu. Da ima dnevnicu 30E recimo (5 dana u nedelji, mesečna plata od 700E), verovatno bi imao svaki dan posla, a to baš ne verujem da želi... Ko je video da se radi 5-6 dana u nedelji kad može 2 puta mesečno da odrapi nekog

Zbog te cene od 250E za dan, dosta ljudi je prinuđeno da bude "sam svoj majstor", pa na kraju to ispadne kako ispadne...
Pa onda "majstori" i nemaju puno posla, i zbog toga moraju da zarade iz par poslova mesečnu platu.

A kad bi to stvarno koštalo 30E dnevno, naravno da se ne bih ja zaebavao i krečio sam stan, nego bih platio nekom da završi za dan, ono što meni treba da se mučim 2 dana...
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Borba sa zanatlijama...16.10.2012. u 16:03 - pre 140 meseci
Citat:
SlobaBgd: Ja ne procenjujem da li on zaslužuje toliku nadoknadu za rad, pričam o pojavi.

I ja samo pričam o pojavi. Nisam išao da ga bijem, da mu zabranjujem da zacjenjuje koliko on hoće ili pozivao na linč.

Citat:
SlobaBgd: Vratimo se na zakon tržišta. Kao što rekoh, takav majstor koji ima dva ipo puta veću cenu od konkurencije ili će da snizi cenu ili će da zatvori radnju. To je zakon tržišta. Doduše, možda i nađe nekog da mu radi po toj ceni, ali to bi bio izuzetak. I šta tu nije u redu?

Pa ko uopšte kaže da tu nešto nije u redu?!
On radi na crno za 8 neredovnih evra dnevno i rekao sam da mislim da je to - u skladu sa njegovom poslovnom politikom - u najboljem redu i ja tu ništa ne bih mijenjao. Ja i rekoh da on u potpunosti zaslužuje tu svoju poziciju na tržištu, a ti si počeo od toga da sa tim mojim mišljenjem nešto nije u redu i da bih trebao da ćutim i zadržim ga za sebe. Izvini - ali zašto?

Citat:
SlobaBgd: Rekao ti je cenu unapred, tebi ne odgovara, našao si jeftinijeg majstora a ovaj od 2,5 €/m² neće zaraditi ni za vodu.
Da, i onda sam to ispričao na forumu i šta sad?!
Ja bih radije da čujem neki argument zašto je moje mišljenje o tome pogrešno, a ne neobrazložene savjete da o tome ćutim.

Citat:
SlobaBgd:Projekcija ili ne, i dalje imam utisak da se sve vrti oko toga da se majstor drznuo da tebi zacepi cenu a gazdi ne sme da zucne iako mu ovaj duguje plate. Ako ipak grešim, izvinjavam se.

Grešiš, izvinjenje prihvaćeno.
Da, radi se o cijeni, ali ja nemam nikakve veze sa njegovim gazdom.
Cijena ima veze sa mnom, on ima veze sa svojim gazdom, ja nemam nikakve veze sa njegovim gazdom.
Stoga ne vidim zašto bi cijena koju formira meni trebala na ikoji način uključivati njegovog gazdu i zašto bi se on nekom osvećivao preko mene ili na meni šiljio svoj ponos?!
Dobio sam njegov broj i pozvao ga kao što bi ga pozvao svaki drugi nepoznat čovjek koji je negdje iskopao broj nekog instalatera.
Niti je on znao ko ga zove, niti odakle meni broj niti je mogao znati da ja išta o njemu znam.
Sve što je rečeno je koliko ima kvadrata, da se radi obično ljepljenje kondora i pitanje: koliko vremena i para.
Ti stoga apsolutno nemaš nikakvog osnova da meni pripisuješ neke insinuacije o mojim očekivanjima niti da njegovu cijenu opravdavaš navodnom pretpostavkom da je on znao da ja znam da nije primio platu te da ja hoću to da zloupotrebim, a on ponosna veličina mi kulturno spustio.
To što ti meni bez ikakvih osnova to pripisuješ - to više govori o tebi i o sferama u kojima se tvoje misli kreću, jer svako uglavnom priča onako kako mu je blisko i poznato.

Ne sporim da postoji izvjesna mogućnost za kojekakve specijalitete - npr. 0.0001% vjerovatnoća da ima čovjek kristalnu kuglu koja fercera ili neki dobar pasulj prebranac, pa zna unapred da ga zove neko ko zna da nije primio platu - pa će sad na njemu da šilji svoj ponos. No, ja sam ipak skloniji Okamovoj oštrici i oslanjanju na najjednostavnija objašnjenja poput toga da se 23% radi o budaletini ili da je 76% vjerovatnoća da je pokušao da me zavrne.

Citat:
Java Beograd: Ima tu još jedna pogrešna pretpostavka: "tržište - to sam ja". Ili: "Ako je meni skupo - to je objektivno skupo".
Da, zato sam i pozvao petoricu drugih i utvrdio da je tržišna vrednost za te radove 1€/m2. Ja uopšte nisam rekao da je on meni skup, (ne vidim ni zašto bi pričanje o mojim ličnim standardima imalo ikakve veze sa temom) nego da je skup u odnosu na tržište. To nije cijena koju sam ja proizvoljno zacrtao - to sam ja samo prenio ovdje na forum objektivnu činjenicu sa terena. Može svako od vas uzeti Halo oglase i uraditi isto. Ako isti paradajiz na svim tezgama na pijaci košta jedan evro kod svih prodavaca, osim kod jednog kod koga košta 2.5 evra - onda naši ljudi našim jezikom za tu pojavu koriste izraz skupo. Nisam ja izmislio jezik.
Citat:
Java Beograd:Znam iz prve ruke za molere koji naplaćuju i do 5 EUR po kvadratu. I imaju posla.

Znam i ja programere koji rade za 2€/h, a znam i one koji rade za 50€/h i isto imaju posla, čak i više nego ovi prvi.
Samo ne znam nikog ko programiranje koje vredi 2€/h plaća 50€/h, niti znam programera koji programiranje čija je vrednost 50€/h prodaje po cijeni od 2€/h.
Ja sam tražio obično ljepljenje kondora, ne da mi vari plazma-lasrom neki eksploziji sklon izolacioni materijal i tome sl. Postoji tržišna vrednost običnog ljepljenja kondora i ona je 1€/m2, ja sam njega pitao za cijenu takvog rada. Ne sporim da nekakvo drugačije ljepljenje kondora može koštati i 100 evra po kvadratu, ali, kao što rekoh - ja sam naveo njegovu cijenu za obično ljepljenje, a ne neko specijalno.
Isto tako sam ubijeđen da ti tvoji moleri od 5€/m2 ne rade baš isto ono što i svih preostalih 600 molera iz Halo oglasa koji rade 1€/m2.
Baš da vidim da će neki običlni moler svakog običnog dana da prima 5€ za to što umoči obični valjak u običnu kantu sa običnom bojom i u par običnih poteza premaže za 20 običnih sekundi metar kvadratni običnog zida.
Srbija ipak nije zemlja koja obiluje populacijom eksravagantnih milionera koji ne haju za cijene krečenja, pa da takvi moleri u njoj prosperiraju.
Očigledno ima još nešto, što si propustio da nam kažeš o njima ili o njihovim radovima.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Borba sa zanatlijama...16.10.2012. u 16:53 - pre 140 meseci
Citat:
Odin D.:No, ja sam ipak skloniji Okamovoj oštrici i oslanjanju na najjednostavnija objašnjenja poput toga da se 23% radi o budaletini ili da je 76% vjerovatnoća da je pokušao da me zavrne.

A preostali 1%?:)

Citat:
 Znam i ja programere koji rade za 2€/h, a znam i one koji rade za 50€/h i isto imaju posla, čak i više nego ovi prvi.
Samo ne znam nikog ko programiranje koje vredi 2€/h plaća 50€/h, niti znam programera koji programiranje čija je vrednost 50€/h prodaje po cijeni od 2€/h.

Imas srece, pun ih eLance :(
A i ovih prvih takodje.

Citat:
bakara:
Znaci 10 kvadrata = 10 eura, svi bi tako bili moleri.
Zato i nemaju posla.

Za 10e nece ni u komsiluk nece da dodje, a kamoli ako treba da upali auto.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Borba sa zanatlijama...16.10.2012. u 17:10 - pre 140 meseci
Citat:
A preostali 1%?:)

To sam ostavio kao mogućnost da sam ja lud.

Citat:
Dexic:
Citat:
niti znam programera koji programiranje čija je vrednost 50€/h prodaje po cijeni od 2€/h.

Imas srece, pun ih eLance :(

Pa super. Sve što ti treba je da uzmeš prvog takvog, plati mu 5 evra po satu, a to što napravi preprodaj po cijeni od 40 evra po satu i bog da te vidi :)
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Borba sa zanatlijama...16.10.2012. u 17:14 - pre 140 meseci
Ironija je da sam vec to uradio :)
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Borba sa zanatlijama...

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 13099 | Odgovora: 48 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.