Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Validation rule i query

[es] :: Access :: Validation rule i query

[ Pregleda: 3586 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

greatbaraba
Futog

Član broj: 284877
Poruke: 37
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



Profil

icon Validation rule i query16.11.2012. u 15:15 - pre 139 meseci
Jos jedno pitanje, kako da u "validation rule" postavim uslov da mi uporedi podatak (koji sam uneo u formu jer nije na listi combo box, a dozvolio sam unos novog podatka u podesavanju combo box-a) sa vec unapred pripremljenim "query" i ako je isti da napise "validation text". Pokusao sam sve moguce kombinacije ali mi uvek ispisuje gresku. U prilogu je baza. Dakle, kako da u polju "unos novog uredjaja" forme "unos novog tipa uredjaja", ako unesem novi podatak koji nije u listi combo box-a, validation rule uporedi sa queryem "naziv uredjaja" i ako su isti ispise Validation text?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Validation rule i query16.11.2012. u 21:17 - pre 139 meseci
Mislim da si porano sa zadatkom. Bar malo nesto nauci, pa tek onda pocni da radis nesto ozbiljno.

Sta ne valja? Pa na primer da ne valja tabelu nazvati "Grupe uredjaja" niti kolonu nazvati "Naziv grupe sredstava" jer sadrze razmake u nazivu.

Zatim, ne valja da se nesto u jednoj tabeli zove IDGrupe a u drugoj to isto se zove "Naziv Grupe", dok istovremeno u onoj prvoj tabeli imas nesto sto se zove "Naziv grupe sredstava". Kakva je razlika izmedju "Naziv grupe" i "Naziv grupe sredstava"? Ne valaj da se ista stvar jednom zove IDNazivaUredjaja a ta ista stvar u drugoj tabeli se zove "Naziv sredstava veze". O, vidima da se IDGrupe zove "Grupa sredstava veze". Tu niko ne moze da se snadje, sta je sta?

Takodje ne valja da se korsiti Lookup format na nivou tabele, jer sakriva pravo stanje - sta je sta u tabelama. Znam da Microsoft to savetuje i reklamira, ali nemoj slusati Microsft. U stvari, ili slusas Microsoft ili nas na forumu :-)

Ovo su sve bile stvari kozmeticke prirode, neko bi vec razumeo sta je sta i na nacin na koji si napravio tabele. Mnogo ozbiljniji problem je sto u tabeli "Zbirna Tabela" kolone "Grupa sredstva Veze" i "Naziv sredstva veze" su nezavisne, pa mozes uneti da "Radio uredjaj RP-6" pripada grupi "Interfoni", ama bas nista te ne sprecava to da uradis. Da nije ovo bilo tvoje pitanje, kako naterati program da u tabeli "Zbirna tabela" pravilno upari uredjaje i njihove grupe? Odgovor na pitanje postoji, ali nije moguce jasno ga iskazati zato sto su ti nazivi kolona ispomesani, pa niko ne bi razumeo o cemu se radi.

Najbolje je da objasnis sta u stvari pokusavas da uradis, pa da se tabele naprave pravilno, pravopisno i logicki. Pravopisno znaci da se sute stvari nazovu istim imenom i da se ne koriste lookup formati, a logicno znaci da nekako zakljucimo kakavi su odnosi izmedju stvari koje pokusavas da pratis bazom.

Dakle, na pocetak, a pocetak je : sta tvoja baza treba da radi? Zaboravi na forme za trenutak, to ce se desisti samo od sebe kad tabele postavis pravilno.
 
Odgovor na temu

greatbaraba
Futog

Član broj: 284877
Poruke: 37
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



Profil

icon Re: Validation rule i query16.11.2012. u 22:11 - pre 139 meseci
Druze, baza sto sam zakacio uz poruku je samo delic baze koju pravim, iskoristio sam je da ne bih morao kaciti citavu bazu i jer bi iz nje ako mi das odgovor mogao lakse videti kako si napravio vezu koja je meni potrebna. Hvala na sugestijama jer su korisne ali mi iz njih i dalje nije jasno zasto npr. ne moze da postoji razmak u nazivima tabela ili zasto ne valja koristiti lookup na nivou tabele? Ja sam pocetnik u pravljenju baze i to bas pocetnik, ali imam zelju i potrebu da naucim pa zato i pitam na forumu stvari koje mi nisu jasne. Sto se tice mog pitanja, hajde da ga pokusam razjasniti, dakle ako prilikom unosa novog record-a u formi "unos novog tipa uredjaja" iz combo boxa "Naziv uredjaja" unesem neki uredjaj iz padajuce liste ili dodam novi (dozvoljeno editovanje liste combo box-a) validation rule uporedi sa spiskom iz querya "naziv uredjaja" i ako su ima podudaranje tj. ako vec takav uredjaj postoji ispise Validation text?
Nadam se da sam uspeo sad razjasniti.

PS. "Mnogo ozbiljniji problem je sto u tabeli "Zbirna Tabela" kolone "Grupa sredstva Veze" i "Naziv sredstva veze" su nezavisne" nije mi jasno sta podrazumevas pod tim "nezavisne"?
 
Odgovor na temu

SLOJ.1973

Član broj: 130198
Poruke: 871
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+41 Profil

icon Re: Validation rule i query17.11.2012. u 07:44 - pre 139 meseci
Najpre da kazem da se u potpunosti slazem sa Zidar-om.Sve je mnogo konfuzno ,nazivi narocito. Posto kazes da si pocetnik,trebalo bi sve polako da ti se objasni,ali mislim da je sve objasnjeno u hrpi primera na ovom forumu. mora se malo traziti i citati. Ono sto sam na brzinu mogao da odradim a to je da se takve stvari resavaju na nivou tabele,a ne kroz upite ili forme.Pogledaj primer,pa javi ako nesto nije jasno .Pozdrav i samo polako,slusaj starije kolege i sve ce biti ok.
Jednog dana...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

SLOJ.1973

Član broj: 130198
Poruke: 871
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+41 Profil

icon Re: Validation rule i query17.11.2012. u 09:47 - pre 139 meseci
Citat:
greatbaraba:  Sto se tice mog pitanja, hajde da ga pokusam razjasniti, dakle ako prilikom unosa novog record-a u formi "unos novog tipa uredjaja" iz combo boxa "Naziv uredjaja" unesem neki uredjaj iz padajuce liste ili dodam novi (dozvoljeno editovanje liste combo box-a) validation rule uporedi sa spiskom iz querya "naziv uredjaja" i ako su ima podudaranje tj. ako vec takav uredjaj postoji ispise Validation text?
Nadam se da sam uspeo sad razjasniti

Samim tim sto si postavio mogucnost biranja naziva uredjaja iz combo boxa (padajuce liste),ti si na neki nacin korisniku dao do znanja koji uredjaji vec postoje,pa on ne bi trebalo da bira isti,vec da doda novi.Ali ako korisnik nije obratio paznju,ti zelis da ga upozoris da takav uredjaj vec postoji. Da li sam u pravu? Ako jesam ,onda evo primera da pomocu tvog upita Naziv uredjaja Query i malo koda uradis to sto zelis.Mada i dalje stoji ono sto sam ti napisao u prethodnom postu:takve stvari se resavaju na nivou tabele.
Jednog dana...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

greatbaraba
Futog

Član broj: 284877
Poruke: 37
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



Profil

icon Re: Validation rule i query17.11.2012. u 10:00 - pre 139 meseci
Citat:
SLOJ.1973: Samim tim sto si postavio mogucnost biranja naziva uredjaja iz combo boxa (padajuce liste),ti si na neki nacin korisniku dao do znanja koji uredjaji vec postoje,pa on ne bi trebalo da bira isti,vec da doda novi.Ali ako korisnik nije obratio paznju,ti zelis da ga upozoris da takav uredjaj vec postoji. Da li sam u pravu? Ako jesam ,onda evo primera da pomocu tvog upita Naziv uredjaja Query i malo koda uradis to sto zelis.Mada i dalje stoji ono sto sam ti napisao u prethodnom postu:takve stvari se resavaju na nivou tabele.
Citat:
SLOJ.1973: Samim tim sto si postavio mogucnost biranja naziva uredjaja iz combo boxa (padajuce liste),ti si na neki nacin korisniku dao do znanja koji uredjaji vec postoje,pa on ne bi trebalo da bira isti,vec da doda novi.Ali ako korisnik nije obratio paznju,ti zelis da ga upozoris da takav uredjaj vec postoji. Da li sam u pravu? Ako jesam ,onda evo primera da pomocu tvog upita Naziv uredjaja Query i malo koda uradis to sto zelis.Mada i dalje stoji ono sto sam ti napisao u prethodnom postu:takve stvari se resavaju na nivou tabele.


Upravo sam na to mislio, hvala. Prihvatam sve sugestije i savete rado, mnogo tog sam vec i procitao na forumu ali tu ima jako dosta VBA i SQL pa me to samo dodatno zbunjuje. Hvala jos jednom, ako imas neku literaturu u elektronskoj formi rado cu je prihvatiti i prostudirati.
 
Odgovor na temu

greatbaraba
Futog

Član broj: 284877
Poruke: 37
*.adsl-a-2.sezampro.rs.



Profil

icon Re: Validation rule i query17.11.2012. u 12:02 - pre 139 meseci
Sada sam shvatio problem sa nazivima, pokusao sam da ovaj kod koji si mi napravio prilagodim na moju tabelu ali nisam uspeo da skontam sta je sta da li bi mogao napisati sta je sta u ovom kodu:
If DCount("Nazivuredjaja", "Naziv uredjaja Query", "Nazivuredjaja= '" & Me.Naziv_uredjaja & "'") >= 1 Then
"Nazivuredjaja" - pretpostavljam da je naziv polja iz qurery
"Naziv uredjaja Query" - naziv query
"Nazivuredjaja= '" - to ne znam sta je
& Me.Naziv_uredjaja & "'" - to ne znam sta je
 
Odgovor na temu

SLOJ.1973

Član broj: 130198
Poruke: 871
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+41 Profil

icon Re: Validation rule i query17.11.2012. u 14:30 - pre 139 meseci
"Nazivuredjaja" - pretpostavljam da je naziv polja iz qurery~tacno
"Naziv uredjaja Query" - naziv query~tacno
"Nazivuredjaja= '" - to je uslov~znaci polje iz upita da je jednako polju sa forme Me.Naziv_uredjaja
& Me.Naziv_uredjaja & "'" - polje sa forme.
Rezime: znaci ovaj kod prebrojava zapise (polje Nazivuredjaja) u query-ju ,gde je polje iz querija Nazivuredjaja jednak onome koji je korisnik ukucao u polju na formi(me.Naziv_uredjaja). Ako je nasao 1 ili vise(vise nije ni potrebno,dovoljno je da nadje jedan isti zapis),pnda je izraz tacan ,pa sledi poruka,a ako nije nasao zavrsava se petlja. Nadam se da je sad jasnije:-)
Jednog dana...
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Validation rule i query17.11.2012. u 15:10 - pre 139 meseci
Pošto vidim da je problem delom i u notaciji, evo jednog fajla koji bi mogao da pomogne.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

greatbaraba
Futog

Član broj: 284877
Poruke: 37
*.adsl-a-2.sezampro.rs.



Profil

icon Re: Validation rule i query17.11.2012. u 15:56 - pre 139 meseci
Hvala na odgovorima sad je jasnije. Uspeo sam uraditi tako kao u kodu, medjutim on mi izbacuje poruku bez obzira da li sam uneo novi tip (koji ne postoji u bazi) ili tip uredjaja koji vec postoji. Pretpostavljam da je problem do indenticnih naziva tabela i kolona?

Citat:
Getsbi: Pošto vidim da je problem delom i u notaciji, evo jednog fajla koji bi mogao da pomogne.


Ovo je jako korisno da li imas mozda tu knjigu citavu u elektronskoj formi, da mi pustis na e-mail ili pp?
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Validation rule i query17.11.2012. u 16:15 - pre 139 meseci
Tu knjigu nemam u celosti. Što se tiče elektronske literature probaj nešto sa Top teme: Korisni linkovi za Access http://www.elitesecurity.org/t104349-0-Korisni-Linkovi-za-Access

Možda pronađeš nešto po svojoj meri.
 
Odgovor na temu

SLOJ.1973

Član broj: 130198
Poruke: 871
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+41 Profil

icon Re: Validation rule i query17.11.2012. u 16:16 - pre 139 meseci
Budi precizniji: koja baza je u pitanju,prva ili druga (sa tabelama ili pomocu query-ja)? Hoces da kazes da bez obzira sta si uneo izbacuje gresku? To mi malo nije logicno.Ajde okaci taj tvoj primer pa da vidimo.
Jednog dana...
 
Odgovor na temu

srdrazic

Član broj: 187994
Poruke: 509



+13 Profil

icon Re: Validation rule i query17.11.2012. u 17:28 - pre 139 meseci
Tabela-Naziv uređaja-Polje Naziv grupe, tip number
Tabela-zbirna tabela-Polja, Grupa sredstva veze i Naziv sredstva veze, tip number.
U ovim poljima unose se textualni zapisi, ne znam otkud tip number.
Savet: saglasan sam sa Zidarom i SLOJ.1973, posloži ti svoju bazu na vreme, jer sve će ti kasnije biti teže i zapetljanije. Štošta ti neće raditi a nećeš znati šta popraviti a teško će ti ko pomoći.
Teško je biti direktor a još teže ne biti!?
 
Odgovor na temu

greatbaraba
Futog

Član broj: 284877
Poruke: 37
*.adsl-a-2.sezampro.rs.



Profil

icon Re: Validation rule i query17.11.2012. u 17:46 - pre 139 meseci
Citat:
SLOJ.1973:
Budi precizniji: koja baza je u pitanju,prva ili druga (sa tabelama ili pomocu query-ja)? Hoces da kazes da bez obzira sta si uneo izbacuje gresku? To mi malo nije logicno.Ajde okaci taj tvoj primer pa da vidimo.



U pitanju je druga baza sa queryem koju si postavio, evo mog primera, pretpostavljam da su u pitanju nazivi tabela i polja...
Moracu definitivno da sve izmenjam, ako je to u pitanju.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

SLOJ.1973

Član broj: 130198
Poruke: 871
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+41 Profil

icon Re: Validation rule i query17.11.2012. u 18:24 - pre 139 meseci
Trenutno imam instaliranu 2007, i kada otvorim ovaj tvoj primer dobijam neke silne poruke o greskama. Koliko sam uspeo da vidim,ti si sva imena tabela,sva polja u tabelama pa cak i u formama odradio cirilicom.Nisam siguran da VBA moze da prepozna cirilicu. Kod mene izbacuje samo neke kvacice i kuke.Tako da ti ne mogu pomoci.
Jednog dana...
 
Odgovor na temu

greatbaraba
Futog

Član broj: 284877
Poruke: 37
*.adsl-a-2.sezampro.rs.



Profil

icon Re: Validation rule i query17.11.2012. u 18:29 - pre 139 meseci
Citat:
srdrazic:
Tabela-Naziv uređaja-Polje Naziv grupe, tip number
Tabela-zbirna tabela-Polja, Grupa sredstva veze i Naziv sredstva veze, tip number.
U ovim poljima unose se textualni zapisi, ne znam otkud tip number.
Savet: saglasan sam sa Zidarom i SLOJ.1973, posloži ti svoju bazu na vreme, jer sve će ti kasnije biti teže i zapetljanije. Štošta ti neće raditi a nećeš znati šta popraviti a teško će ti ko pomoći.



Tabela-Naziv uređaja-Polje Naziv grupe, tip number
Tabela-zbirna tabela-Polja, Grupa sredstva veze i Naziv sredstva veze, tip number.

To sam stavio tako jer su vezani za primary key u relationships,konkretno IDGrupe iz tabele Grupe uredjaja je vezan za polje Grupa sredstva veze u Zbirnoj tabeli, a IDNazivUredjaja iz tabele Naziv uredjaja je vezan za polje Naziv sredstva veze u Zbirnoj tabeli .

Imas li mozda neko bolje resenje? Zbirna tabela je kljucna jer u nju upisujem sve podatke preko forme Zbirna tabela.

 
Odgovor na temu

srdrazic

Član broj: 187994
Poruke: 509



+13 Profil

icon Re: Validation rule i query17.11.2012. u 18:33 - pre 139 meseci
Ćirilica i definitivno nije za access, teško da ćeš bilo kakav code u VBA napraviti.
Počni ti lepo sa ovom bazom kao i većina nas, pa lagano.
Preskočio si početak.
Teško je biti direktor a još teže ne biti!?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

greatbaraba
Futog

Član broj: 284877
Poruke: 37
*.adsl-a-2.sezampro.rs.



Profil

icon Re: Validation rule i query17.11.2012. u 19:09 - pre 139 meseci
Citat:
srdrazic: Ćirilica i definitivno nije za access, teško da ćeš bilo kakav code u VBA napraviti.
Počni ti lepo sa ovom bazom kao i većina nas, pa lagano.
Preskočio si početak.


Baza je dobra , ali imas li nesto sto prati njenu izradu jer ce mi bez toga malo pomoci.
 
Odgovor na temu

srdrazic

Član broj: 187994
Poruke: 509



+13 Profil

icon Re: Validation rule i query17.11.2012. u 19:27 - pre 139 meseci
To što ga prati je Access biblija 2003 koju sam kupio, i ne mogu ti je poslati, žao mi je.
Ja tako počeh.
Možeš ti to pratiti samo se malo potrudi, ja mislim da znaš šta su tabele, upiti, relacije, i forme koliko vidim iz tvog primera.
Teško je biti direktor a još teže ne biti!?
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Validation rule i query19.11.2012. u 14:43 - pre 139 meseci
Citat:
PS. "Mnogo ozbiljniji problem je sto u tabeli "Zbirna Tabela" kolone "Grupa sredstva Veze" i "Naziv sredstva veze" su nezavisne" nije mi jasno sta podrazumevas pod tim "nezavisne"?


Lepo, strukturu tabela si postavio tako da pomenute kolone ne zavise jedna od druge. U nastavku iste recenice kazem "...mozes uneti da "Radio uredjaj RP-6" pripada grupi "Interfoni", ama bas nista te ne sprecava to da uradis. ". Pokusaj, pc es se uveriti i sam. Zaobodji forme i direktno u tabelu [Zbirna Tabela] unesi da je [Grupa sredstva Veze] = "Interfoni" i u istom rekordu unesi da je [Naziv sredstva veze] = "RUP M6" (ili bilo koje sredstvo veze koji NIJE interfon).

Ova tema je zapocela pitanjem koje trazi da se upravo garantuje zavisnost - ako je korisnik izabrao [Grupa sredstva Veze] = "Interfoni" => combo box [Naziv sredstva veze] sme da sadrzi samo sredstva cija je grupa "interfoni". Sada imas situaciju da ti tabela struktura ne garantuje zhtevanu zavisnost kolona, a ne uspevas da u barem u kodu garantujes trazenu zavisnost. A to je sve zato sto si uveo nekoliko naziva za istu stvar i zato sto pokusavas da koristis lookup formatiranje za kolone - jer si to tako video na nekom primeru. A cini mi se da i termin "Validation rule" ne razumes bas najbolje. Zato, nazad na pocetak, one knjige sto su ti pomenuli i ostalo. Pa se cujemo za nekoliko meseci.

 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: Validation rule i query

[ Pregleda: 3586 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.