Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako se odbraniti od ljudi koji stalno traže novac na zajam?

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Kako se odbraniti od ljudi koji stalno traže novac na zajam?

Strane: 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 34812 | Odgovora: 111 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Kako se odbraniti od ljudi koji stalno traže novac na zajam?28.02.2013. u 08:39 - pre 135 meseci
Citat:
llux: U vecini slucajeva jeste neodgovornost. To su uglavnom pusaci i ljudi tipa "zasto da trpim", "jedan je zivot" i slicno.

Interesantno mi je ovo, ali moram da se slozim sa konstatacijom da uglavnom pusaci pozajmljuju novac, njima uvek najvise treba.

Zasto je to tako, pojma nemam...
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9516
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Kako se odbraniti od ljudi koji stalno traže novac na zajam?28.02.2013. u 10:28 - pre 135 meseci
"Drug u nevolji" je jedno, a "redovno grebanje" je nešto sasvim drugo.
Moj savet a i većina drugih saveta ne odnosi se na "druga u nevolji".
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.pool.mediaWays.net.



+768 Profil

icon Re: Kako se odbraniti od ljudi koji stalno traže novac na zajam?28.02.2013. u 10:41 - pre 135 meseci
Mislis na druga u nevolji ili na "druga u nevolji"? Ti sto stalno zajme oni su uvek u nevolji. Te ce struju da seku, te ce da plene imovinu, te ce dete da ostane bez knjiga za skolu... I uvek nastupaju tako da treba da ih spasavas.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9516
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Kako se odbraniti od ljudi koji stalno traže novac na zajam?28.02.2013. u 10:53 - pre 135 meseci
Dobro, ja sam nekoliko puta (< 5) u životu bio u prilici da tražim pozajmicu. Desi se svakome. Naravno, preživeo bih i bez toga, ali bi život porodice otišao u "ne-normalu".
Ali, naravno nikad nisam pozajmljivao za tekuće rashode, jer to umem da isplaniram, niti za letovanje, niti za išta što bi se moglo okarakterisati "preko hleba - pogaču".
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

abitbp6_

Član broj: 282358
Poruke: 137
*.ptt.rs.



+81 Profil

icon Re: Kako se odbraniti od ljudi koji stalno traže novac na zajam?28.02.2013. u 12:15 - pre 135 meseci
Dobar savet od venture. Pretpostavljam da je imao dosta prilike da vežba ovaj odgovor :)

Jednom sam bio u vrlo teškoj situaciji oko godinu i po dana, kada sam bukvalno krov nad glavom i hranu plaćao od pozajmica. Ali, ja tada nisam pozajmljivao od prijatelja, nego isključivo u krugu porodice, od mojih ljudi koji su tačno znali šta je u pitanju i zašto sam u takvoj situaciji. I sve sam vratio do zadnjeg dinara kada je kriza prošla. Odlično znam šta je problem sa novcem i zato sam slab na ljude kada mi traže pomoć.

Ali, kad mi se neko tri godine kači na vrat, kao poreznik, tu negde oko prvog, i kada vidim da čovek tri godine živi život koji sebi ne može da priušti i nema nameru da to promeni, tj u duhu prethodne rasprave, kada vidim fiskalnu neogovornost, zapitam se koja sam ja budala. Nije to "drug u nevolji", svako od nas može da živi život iznad sopstvenih mogućnosti i da se optereti dugovima koje ne može da servisira, pa da ispadne "drug u nevolji". To je nezrelost i neodgovornost. Nisu mi strane ni scene sa zviždanjem pod prozorom, dolaskom u kuću u 7 ujutru, brate daj mi 10, izvini 15...

I realno, sve to što mi se duguje mi i ne znači koliko me vređa njihovo ponašanje, naročito kad počnu da mi kalkulišu sa kursnim razlikama, pa umesto da mi vrate ono što sam im dao (EUR za EUR, RSD za RSD), gledaju kakav je kurs, pa mi onda daju onako kako će za njih biti manje. Evo, ova poslednja pozajmica koja me je i naterala da napišem ovo - tražio mi čovek pre par meseci 1000, dao sam mu 500, pre mesec dana mi je vratio tih 500, da bi se pre neki dan pojavio da traži 300. Šta je ovo ako ne čist bezobrazluk? Dao mi čovek moje pare da malo budu kod mene, ne razumem!?
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Kako se odbraniti od ljudi koji stalno traže novac na zajam?28.02.2013. u 12:21 - pre 135 meseci
Ne znam sta je toliko tesko da kazes: "Ne dam".
Jedan moj (dobar)prijatelj je tako zajmio od mene, par puta mu je bila frka i ok, dao sam mu. Posle je to postalo izivljavanje i ubrzo sam se osetio kao cale koji izdrzava besnog tinejdzera, sve dok jednom nisam rekao doslovno: "Ne dam".

Taj je prestao da trazi pare (a cini se i da se uozbiljio) i ostali smo najbolji prijatelji.
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

abitbp6_

Član broj: 282358
Poruke: 137
*.ptt.rs.



+81 Profil

icon Re: Kako se odbraniti od ljudi koji stalno traže novac na zajam?28.02.2013. u 12:48 - pre 135 meseci
Citat:
3way: Ne znam sta je toliko tesko da kazes: "Ne dam".

Možda ti je promaklo, ali sam trenutno u fazi "primećujem da je to postalo iživljavanje" i "osećam se kao ćale sa tuđim detetom na alimentaciji". Nisi ni ti rekao prvi ili drugi put ne dam, nego ti je trebalo vreme. Tako treba i meni. Vidiš da radim na problemu, ova rasprava mi vrlo koristi :)
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Kako se odbraniti od ljudi koji stalno traže novac na zajam?28.02.2013. u 12:56 - pre 135 meseci
Nije mi promaklo, upravo sam zbog toga i napisao poruku.
Doduse, promaklo mi je ovo sa detetom o alimentaciji :)
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

llux

Član broj: 63288
Poruke: 419
*.mbb.telenor.rs.



+253 Profil

icon Re: Kako se odbraniti od ljudi koji stalno traže novac na zajam?28.02.2013. u 13:08 - pre 135 meseci
Slave, uskrsi i bozici ne mogu ispod 100 evra da prodju. Ako vec nemaju pare, onda ne treba da bacaju na ovakve ludorije.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Kako se odbraniti od ljudi koji stalno traže novac na zajam?28.02.2013. u 13:26 - pre 135 meseci
Citat:
bakara:
Citat:
llux: U vecini slucajeva jeste neodgovornost. To su uglavnom pusaci i ljudi tipa "zasto da trpim", "jedan je zivot" i slicno.

Interesantno mi je ovo, ali moram da se slozim sa konstatacijom da uglavnom pusaci pozajmljuju novac, njima uvek najvise treba.

Njima ne dam i da im je zivot ugrozen :) Neka mesec dana ostave to djubre, imace onoliko koliko mi traze i cao.

@lavlja, hebala te konktrena cifra, stavi sta god hoces u RSD, ali fixiraj u RSD, i shvatices poentu :) Ukupan novac koji zaradjuje boranija se ne povecava u evrima sigurno, cene se povecavaju, a u dinarima da ne pominjem. I kome je tesko da shvati da neko ko je mogao da istera kraj s' krajem sa x RSD, normalno je da ne moze sada kada mu za isto treba vise RSD. Da koristi manje? Koji deo "kraj sa krajem" moze da se smanji?:)
A i masine, automobili i ostalo se ne kvare po nama poznatom planu, nego takve stvari iskrsnu, i ko trenutno moze komotnije da servisira obaveze, ne moze kada se desi neki kvar.
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.pool.mediaWays.net.



+768 Profil

icon Re: Kako se odbraniti od ljudi koji stalno traže novac na zajam?28.02.2013. u 14:09 - pre 135 meseci
Ma kakavo crno iznenadjenje kad se desi kvar? Poplava, pozar, oluja, bolest daleko bilo, to je nesto sto opravdano moze da te izbaci iz balansa mada i za to ima resenja u vidu raznih osiguranja. Ako nemas bar 3 puta mesecnih troskova na racunu u svakom trenutku nemoj ni da vozis kola. Mislim, mozes da vozis, ali kad se pokvari nemoj da kukas kod drugara da ti zajmi 100 eur nego ga parkiraj mesec dana i vozi se gsp-om dok ne skupis pare za popravku. I postedi nas vise te patetike sa tim likom sto sklapa kraj sa krajem. Ako mu treba vise para da prezivi i pritom je radno sposoban onda neka trazi drugi posao ili dodatni. Ni u kom slucaju nije opravdano da sklapa kraj sa krajem tako sto stalno pozajmljuje od drugoga.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Kako se odbraniti od ljudi koji stalno traže novac na zajam?28.02.2013. u 14:09 - pre 135 meseci
Citat:
bakara:
Interesantno mi je ovo, ali moram da se slozim sa konstatacijom da uglavnom pusaci pozajmljuju novac, njima uvek najvise treba.

Jedna digresija, nevezano za temu...

Par nedelja pred novu godinu dve žene na kasi u Veru ispred mene, kupuju samo cigarete, uzele par boksova uglavnom neke krdže tipa winston/bond šta već, i ta koja je bila 'glavna' koja je vadila novčanik je uzela boks davidova.. Uglavnom račun je bio tipa 7-8 hiljada dinara, uz opasku da će im to trajati "i-haa, sigurno do nove godine" a tipa do tada je 2-3 nedelje maksimum. Aj cela ta priča bi bila nebitna, da te žene nisu bila ali baš baš teška sirotinja.. I ja ih onako gledam, muka mi u stomaku, i šta da im radiš? Gledaš svoja posla, ali ti ostaje debeo utisak da su tih 7-8 hiljada mogli da potroše na mnogo neophodnije stvari, ako ništa drugo onda bar da zamene te prljave i pocepane kapute sa početka osamdesetih na njima, ali sam siguran i da kod kuće imaju mnogo prečih stvari...
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Kako se odbraniti od ljudi koji stalno traže novac na zajam?28.02.2013. u 15:15 - pre 135 meseci
Citat:
tdusko:
Ma kakavo crno iznenadjenje kad se desi kvar? Poplava, pozar, oluja, bolest daleko bilo, to je nesto sto opravdano moze da te izbaci iz balansa mada i za to ima resenja u vidu raznih osiguranja.

Ljudi, ozbiljno gde vi zivite kad ovakve stvari pricate? Kakvo crno osiguranje kod nas? To ni u svetu ne funkcionise kako treba...


Citat:
Ni u kom slucaju nije opravdano da sklapa kraj sa krajem tako sto stalno pozajmljuje od drugoga.

Barem se ovde slazemo.
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.pool.mediaWays.net.



+768 Profil

icon Re: Kako se odbraniti od ljudi koji stalno traže novac na zajam?28.02.2013. u 15:52 - pre 135 meseci
Ne znam zasto si se uhvatio za osiguranje kad sam to uz put samo pomenuo. To je tek peta tema. Ono na sta je u postu stavljen akcenat jeste na to da za nemogucnost vodjenja sopstvenih finansija nikako odgovornost ne moze da bude na vladi ili sta ti ja znam kome.
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Kako se odbraniti od ljudi koji stalno traže novac na zajam?28.02.2013. u 17:11 - pre 135 meseci
ventura@ pored kupovine cigareta dodao bih kupovine orginal patika, najnovijih telefona itd a kuci se jede PASTETA ceo mesec! nikad necu razumeti takve ljude!
 
Odgovor na temu

anon142305

Član broj: 142305
Poruke: 1492



+1542 Profil

icon Re: Kako se odbraniti od ljudi koji stalno traže novac na zajam?28.02.2013. u 17:28 - pre 135 meseci
Citat:
cika dacha: pored kupovine cigareta dodao bih kupovine orginal patika, najnovijih telefona itd
a kuci se jede PASTETA ceo mesec! nikad necu razumeti takve ljude!


Razliciti ljudi, razlicit sistem preferencija. I to je ok.
Ono sto je nekome isplativo, jeftino, produktivno, drugome ne mora biti.
Bitno je da nema nametanja sa strane, kao u socijalizmu.
 
Odgovor na temu

etjen
beograd

Član broj: 153477
Poruke: 1946
95.180.95.*

Sajt: www.terrarenting.com


+492 Profil

icon Re: Kako se odbraniti od ljudi koji stalno traže novac na zajam?28.02.2013. u 17:41 - pre 135 meseci
na stranu razlozi pozajmljivanja para. Nekada postoje realni razlozi a nekada ne.

Ako nećeš da pozajmiš pare, reci nemam. Iako je čak očigedno da imaš, ti reci nemam, ili nije mi sada zgodno.
Tražiće ti sigurno opet, ali ti opet ponovi istu priču. I opet, i opet...

Na kraju ti više neće tražiti i neće ti uzeti za zlo. Možda u trenutku i hoće ali proćiće.




Tada sam pogledao kroz prozor... Imao sam sta da vidim... Napolju je bila fabrika MACIJE TRAVE! Morao sam nesto da ucinim!
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Kako se odbraniti od ljudi koji stalno traže novac na zajam?28.02.2013. u 17:59 - pre 135 meseci
Citat:
etjen
Ako nećeš da pozajmiš pare, reci nemam. Iako je čak očigedno da imaš, ti reci nemam, ili nije mi sada zgodno.
Tražiće ti sigurno opet, ali ti opet ponovi istu priču. I opet, i opet...

Ali zašto bi lagao? Zašto da je nekoga sramota ako ne želi da pozajmljuje (čitaj: poklanja, deli) sopstveni novac?

Kažeš "nemam", a onda posle dva dana kupiš nove patike i taj koji ti je tražio na zajam krene da zvoca "za mene nemaš a za nove patike imaš".. Šta ti to treba u životu, da ti neko nabija krivicu jer trošiš svoj novac?

Rešenje problema je samo jedno vrlo odlučno NE. Bez izgovora, laganja i objašnjenja.
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Kako se odbraniti od ljudi koji stalno traže novac na zajam?28.02.2013. u 18:14 - pre 135 meseci
sta ce vam takvi prijatelji?! koji zvocaju ako posle dva dana kupis nove patike a njima ne pozajmite novac!
 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

X Files
SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4902
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: Kako se odbraniti od ljudi koji stalno traže novac na zajam?28.02.2013. u 18:30 - pre 135 meseci
"Kako se odbraniti od ljudi koji stalno traže novac na zajam?"

U praksi, nikako!

Ono, istina ("ne pozajmljujem novac") je najefikasnije i najpoštenije rešenje. Međutim, dese se i situacije kada to nije baš lako izreći. Tada možeš istrenirati nekoliko prigodnih odgovora:
"novac mi je u banci, oročen" (ako znaju da imaš relativno dosta), "u kreditu sam, jedva i njega servisiram" i sl.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Kako se odbraniti od ljudi koji stalno traže novac na zajam?

Strane: 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 34812 | Odgovora: 111 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.