Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Indukcioni grejac,sa sakom delova

[es] :: Elektronika :: Indukcioni grejac,sa sakom delova

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 40245 | Odgovora: 53 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3066
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Indukcioni grejac,sa sakom delova13.03.2013. u 22:40 - pre 135 meseci
pa da ali zar se disipacija na elementima takodje ne oslobadja u grejani prostor putem vazduha ?

drugo, recimo lakse je napraviti indukciono grejanje na 12VDC nego naci valjan grejac na 12VDC...

mada napravio sam vrlo uspesnu i efikasnu grejalicu od pretvaraca napona koji sam pravio i opisao u prethodnim temama samo sam povezao namotaje trafoa u sourse umesto u drain mosfeta i eto grejalice :)
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: Indukcioni grejac,sa sakom delova15.03.2013. u 23:20 - pre 135 meseci
Citat:
shadow88: pa da ali zar se disipacija na elementima takodje ne oslobadja u grejani prostor putem vazduha ?

drugo, recimo lakse je napraviti indukciono grejanje na 12VDC nego naci valjan grejac na 12VDC...

mada napravio sam vrlo uspesnu i efikasnu grejalicu od pretvaraca napona koji sam pravio i opisao u prethodnim temama samo sam povezao namotaje trafoa u sourse umesto u drain mosfeta i eto grejalice :)


Moze se napraviti i mini nuklearni reaktor :-)

Koja je svrha komplikacije kada je jednostavnije staviti parce cekasa, kantala, grafita?

Npr. ono oko vode u sistemu centralnog grejanja:

Treba ti 4186W snage za porast od 1^C/sek za kilogram vode (vazi od 0-100^C), pa grejao je ti laserom, nuklearnim reaktorom, grejacem ili bilo cim drugim.

Okreni-obrni, ista ti snaga treba.

Ne moze se tu nista zaobici.

Indukciono zagrevanje ima smisla jedino tamo gde je potrebno koncentrisati veliku snagu na mali prostor, eventualno moze imati smisla za beskontaktno zagrevanje neceg metalnog kroz izolator (naprimer nesto sto se nalazi u vakuumiranoj keramickoj posudi ili sl...).

Onda komplikovanost ima svrhu.

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3066
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Indukcioni grejac,sa sakom delova16.03.2013. u 14:18 - pre 135 meseci
da samo kod cekasa i slicnih grejaca moras ostvariti kontakt sa vodom da bi je grejao, znaci automatski si povecao rizik od direktnog kontakta vode sa strujom,

a svi dobro znamo koliko traju grejaci u nasoj vodi :)

drugo, grejac je izolovan i toplota se prenosi prvo na izolator pa na vodu , a u slucaju induktivnog grejanja moze se izolovati parce metalne cevi na kojoj je kalem i kroz koju direktno protice voda ili se u plasticnu cev moze ubaciti parce gvozdja ili bolje nekog ne rdjajuceg metala a oko cevi kalem,

i tu imamo efikasniju situaciju, tj ta cev ili metal u plasticnoj cevi je u direktnom kontaktu sa vodom, tako da sva toplota prelazi na vodu,
i to daleko brze nego kod redovnog grejaca jer se obican grejac tromije greje od indukcionog, drugo , postoji laka mogucnost ugradnje vise grejaca na istu cev bez rastavljanja sistema, samo se namota izolacija i kalem na cev :)...

naravno kod svega postoje prednosti i mane, ovo sto ja pisem je samo ideja za koju iznosim prednosti u odnosu na obican grejac.

da ne pominjem mogucnost daleko vece trajnosti indukcionog grejaca u odnosu na obican...
 
Odgovor na temu

aca.jevtic94
Valjevo

Član broj: 247241
Poruke: 1293
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+32 Profil

icon Re: Indukcioni grejac,sa sakom delova16.03.2013. u 14:34 - pre 135 meseci
Da,kako tranzistori rade u ZVS,a ne hard switching,trebalo bi da traju duze,jedino treba izabrati napon,koji mora biti 4 puta veci od napona napajanja.Ja sam takodje probao ZVS,direktno na 220V sa IGBT,u praznom hodu 200W,pri opterecenju 2-3kW.Igbt su od 1200V,a potreban je mali kontrolni napon od 12-15V.Sema je veoma prosta ali ne bih mogao da je postavljam na forum,jer zelim nesto da zadrzim za sebe.Na 12v akumulatoru onaj mali zvs sa irfz48 ugreje ekser za sekund,a vuce cca 20A za to vreme dok ne ugreje,a kasnije,kada se predmet ugreje,vuce oko 1A.Takodje sam njim grejao neku konzervu,tako da moze u njoj da se kuva kafa
Acca Electronic
 
Odgovor na temu

aca.jevtic94
Valjevo

Član broj: 247241
Poruke: 1293
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+32 Profil

icon Re: Indukcioni grejac,sa sakom delova16.03.2013. u 16:18 - pre 135 meseci
He,he jeste,znao sam da ce biti cudna reakcija :)
Evo slican malo komlikovaniji,samo nije ind. grejac:






Acca Electronic
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: Indukcioni grejac,sa sakom delova16.03.2013. u 16:32 - pre 135 meseci
Ozon nije bas zdrav...
Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

ZAS011
Uzgajivač šargarepe izakuće
Vanuatu

Član broj: 288510
Poruke: 4543

ICQ: 8713400
Sajt: www.justfuckinggoogleit.c..


+530 Profil

icon Re: Indukcioni grejac,sa sakom delova16.03.2013. u 20:41 - pre 135 meseci
Aco, ozon je po organizam "dobar" kol'ko i ugljenmonoksid, samo još "bolji", bolje oksidiše pošto je nestabilan i razlaže se na O2+O u dodiru sa mnogim supstancama. Vezuju se ( i O3 i CO) se za hemoglobin isto kao i O2 jedino što ćelije nemaju blagog pojma kako da ih iskoriste i ugušiš se samo tako (k'o da si dis'o pod vodom)
--
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
 
Odgovor na temu

aca.jevtic94
Valjevo

Član broj: 247241
Poruke: 1293
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+32 Profil

icon Re: Indukcioni grejac,sa sakom delova16.03.2013. u 20:48 - pre 135 meseci
A otkad indukcioni grejac proizvodi ozon???
Za VN znam ali za grejac nisam siguran.
Acca Electronic
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: Indukcioni grejac,sa sakom delova16.03.2013. u 22:54 - pre 135 meseci
Ovi klipovi sa strujnim lukovima su proizvodjaci ozona...
Znam tipa koji sterilise prostoriju pre nego pocne puniti onim vrecama za uzgoj gljiva sa nekom cudnom napravom koja ima strujni luk od nekoliko centimetara.Kaze bolje od germicidne UV lampe ozon udje tamo gdje svjetlo ne moze...
Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3066
*.color.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Indukcioni grejac,sa sakom delova16.03.2013. u 23:24 - pre 135 meseci
pitam se samo da li je tesla bio imun na ozon ili je disao ozon mesto kiseonika :D kad popali one silne kugle pa napravi lukove od par metara u prostoriji ili sedi usred sobe koja je presarana strujnim lukovima.
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: Indukcioni grejac,sa sakom delova16.03.2013. u 23:30 - pre 135 meseci
Ljudi cesto dolaze u zabunu.

Korona proizvodi ozon (ono sto prethodi varnici). Varnica ga ne proizvodi.

Pozz
 
Odgovor na temu

aca.jevtic94
Valjevo

Član broj: 247241
Poruke: 1293
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+32 Profil

icon Re: Indukcioni grejac,sa sakom delova17.03.2013. u 15:54 - pre 135 meseci
Tako je macola,u pravu si,ozon proizvodi "ono plavo" sto izbija iz kabla pre nego sto pocne varnica.Klipovi nisu moji,to je jedan lik radio.
Ovaj zvs na 12v je zakon,greje sraf M10,za par sekundi kada ide preko akumulatora,ali zato vuce i do 30A dok ne ugreje.U praznom hodu vuce 1A,sto je veci rezonatni kond,vise vuce struje ali i brze greje jer je veca snaga.Moze u autu kao upalaljac da sluzi
Acca Electronic
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3066
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Indukcioni grejac,sa sakom delova18.03.2013. u 10:40 - pre 135 meseci
da , ono plavo pravi ozon, korona, a sta smatrate pod varnicom, ono zuto ili belo ? :) malo sale nije na odmet


ozon se javlja oko korone pri samoj jonizaciji vazduha , pre i posle ne, znaci samo u trenutku tik pre preskakanja varnice kad je najveca razlika potencijala tj najveci naboj/naelektrisanje.
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: Indukcioni grejac,sa sakom delova18.03.2013. u 12:42 - pre 135 meseci
Citat:
shadow88:
pitam se samo da li je tesla bio imun na ozon ili je disao ozon mesto kiseonika :D kad popali one silne kugle pa napravi lukove od par metara u prostoriji ili sedi usred sobe koja je presarana strujnim lukovima.

Pa Tesla i nije bio sasvim okej cijelo vrijeme bio polu napusen...valjda od ozona.
Il je one slike obradjivao u photoshop-u..
Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: Indukcioni grejac,sa sakom delova18.03.2013. u 15:54 - pre 135 meseci
Sve ovo je fantasticna tema za "igranje".

Sama rezonansa je stvarno carobna pojava na ovom belom svetu (nebitno da li je elektricna, mehanicka, opticka ili na nuklearnom nivou).

Otkrivena je mnooogo davno, a jos uvek se intenzivno istrazuje sirom sveta.

Taman pomislimo da smo sve otkrili, kad ono opet rezonansa stupa na scenu :-).

Evo na primer: u poslednjih pola veka je napravljeno na milione resenja za efikasni i jos efikasniji SMPS, ali su poslednjih godina u vodecoj poziciji bas rezonantni pretvaraci.
A znalo se za njih jos na samom pocetku, samo je pojavom modernih poluprovodnika snage sa visokim performansama omogucena ponovna i veoma efikasna primena rezonanse.

Vredi posvetiti vreme tim pojavama. Ima tu jos uvek neverovatnog prostora za istrazivanje...

Cudesno velika snaga moze cirkulisati u nekom rezonantnom sistemu. Obicno se ka potrosacu usmerava relativno mali deo cirkulisuce energije. Na primer, kod tipicnih sistema indukcionih zagrevanja odnos cirkulisuce (reaktivne) snage i upotrebljene (aktivne) snage je reda 15-50 : 1.

Kod peci od 5KW korisne snage poslate u zagrevani predmet, u LC kolu cirkulise oko 90KW tipicno.

Kao i primer peci za topljenje snage 160KW. U njenom LC sve vreme cirkulise oko 5,4MW !!!

Nazirem jos jedan buduci vid istrazivanja rezonanse: Iskoristiti malom snagom nagomilanu energiju u LC kao mocan potencijal za udarne pojave (struja/napon/magnetno polje). LC kolu se moze, sinhronizovanim delovanjem, u jednom polutalasu oduzeti sva akumulirana snaga, sto je slicno udaru groma, gde je ukupna energija nistavna a snaga neverovatna.
Stoji da se u raznim oblastima to vec odavno koristi, ali sam mislenja da tome tek dolazi vreme potpune upotrebe...
Mislim da ce to naci dodatnog prostora u nuklearnoj fizici buducnosti.
---------------------------------------







[Ovu poruku je menjao guja011 dana 12.04.2013. u 10:49 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Papak01
Inzenjer
Beograd

Član broj: 199988
Poruke: 445
*.dynamic.sbb.rs.



+37 Profil

icon Re: Indukcioni grejac,sa sakom delova07.04.2013. u 14:06 - pre 134 meseci
Citat:
macolakg:
Moze se napraviti i mini nuklearni reaktor :-)

Koja je svrha komplikacije kada je jednostavnije staviti parce cekasa, kantala, grafita?

Npr. ono oko vode u sistemu centralnog grejanja:

Treba ti 4186W snage za porast od 1^C/sek za kilogram vode (vazi od 0-100^C), pa grejao je ti laserom, nuklearnim reaktorom, grejacem ili bilo cim drugim.

Okreni-obrni, ista ti snaga treba.

Ne moze se tu nista zaobici.

Indukciono zagrevanje ima smisla jedino tamo gde je potrebno koncentrisati veliku snagu na mali prostor, eventualno moze imati smisla za beskontaktno zagrevanje neceg metalnog kroz izolator (naprimer nesto sto se nalazi u vakuumiranoj keramickoj posudi ili sl...).

Onda komplikovanost ima svrhu.

Pozdrav!


Ravno 15min sam se valjao od smeha po podu.... Hahahahahah reaktor. Samo jedna mala, beznacajna ispravka, toplotni kapacitet nije konstanta vec je slozena funkcija temperature. Data vrednos od 4,168J/gC vazi u opsegu od 10C izmedju (ako se ne varam) 25-35C. Ovo nema tehnickog znacaja u opsegu od 0-100C, ali 4 godisnje zlostavljanje termodinamikom koje sam preziveo na fakultetu ostavilo je traga... :D
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: Indukcioni grejac,sa sakom delova07.04.2013. u 18:20 - pre 134 meseci
@Papak01

Znam za to Papak, ali u rasponu od 0-100 nije od nekog znacaja za ovakvo razmatranje :-).

Bojim se da korisnicima ne preopteretim vijuge sa eventualnim stetnim posledicama :-)

Pozz
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3066
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Indukcioni grejac,sa sakom delova08.04.2013. u 00:14 - pre 134 meseci
ok, meni je palo na pamet kao sto rekoh mnogo primena a upravo mi je sinula ideja, ovo ce odlicno da posluzi kao grejac za topljenje srebra i srebrne zice u indukciono/ultrazvucnoj lemilici koja ce sluziti kao glava za iscrtavanje veza na stampanoj plocici na cnc masini... samo jos da nadjem od kog materijala da napravim malo kazance za topljenje srebra a da izdrzava preko 1000 stepeni :) naravno planiram da sve ultra dobro izolujem toplotno da se sve sto pre zagreje. a i da ne utice na ultrazvucnu kapsulu koja ce vibrirati glavu na ultrazvucnim frekvencijama..

naravno ubacio bih neki termopar da pratim temperaturu i regulisem grejac da se stvar ne pregreje...
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: Indukcioni grejac,sa sakom delova08.04.2013. u 11:07 - pre 134 meseci
Citat:
shadow88: ok, meni je palo na pamet kao sto rekoh mnogo primena a upravo mi je sinula ideja, ovo ce odlicno da posluzi kao grejac za topljenje srebra i srebrne zice u indukciono/ultrazvucnoj lemilici koja ce sluziti kao glava za iscrtavanje veza na stampanoj plocici na cnc masini... samo jos da nadjem od kog materijala da napravim malo kazance za topljenje srebra a da izdrzava preko 1000 stepeni :) naravno planiram da sve ultra dobro izolujem toplotno da se sve sto pre zagreje. a i da ne utice na ultrazvucnu kapsulu koja ce vibrirati glavu na ultrazvucnim frekvencijama..

naravno ubacio bih neki termopar da pratim temperaturu i regulisem grejac da se stvar ne pregreje...


To je vec prava primena takve naprave.

Za topljenje obojenih metala mozes kupiti grafitno keramicki lonac raznih gabarita (vec ga koriste zlatari bas za indukcione peci).
Postoje i takvi lonci sa otvorom na dnu, za vakuumsko livenje.

Postoje i lonci sa rupom za tungsten-renijum termopar (tesko da ce drugi izdrzati ind. pec).
U krajnjem slucaju mozes koristiti i Ni-CrNi (K tip) ali pri >1000^C mu je kratak zivotni vek, a moze do max. 1250^C.

Eto ti jedne polazne info, pomocu koje mozes traziti dalje.

Pozz

 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3066
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Indukcioni grejac,sa sakom delova08.04.2013. u 14:35 - pre 134 meseci
hvala na imformaciji , bas mi pala na pamet neka keramicka posuda, sad samo da vidim hoce li to izdrzati ultrazvucne vibracije, nasao sam podatak da se srebro topi na 900+ stepeni celzijusa a na 800+ vec pocinju jaka isparenja ugljen monoksida koja treba izbeci, srebro kljuca tek na 2000+ stepeni , znaci ja treba da zagrejem to na 1500 stepeni da bi bilo u lepom tecnom stanju , pitanje je samo na koji materijal stampati i kakvom diznom a da se to ne raspadne, rastopi ili slicno na tim temperaturama, tesko da ce to pertinaks izdrzati pa trazim i neku varijantu legure srebra i jos necega u obliku zice koja ima tacku topljenja na oko 500-600 stepeni sto je vec prihvatljivije, znaci cilj je da veze imaju dobru provodnost i da su postojane pri lemljenju na 300-400 stepeni celzijusa, pa mi je palo na pamet da pojednostavim stvar i da u pricu ubacim neko tecno srebro ali ne znam sa cim se to rastvara, kako se susi i povrh svega kolika mu je elektricna provodnost ali svakako bi bilo zanimljivo izbaciti iz price zagrevanje na 1000+ stepeni :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Indukcioni grejac,sa sakom delova

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 40245 | Odgovora: 53 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.