Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Novi nacin obracuna grejanja u Nisu

elitemadzone.org :: MadZone :: Novi nacin obracuna grejanja u Nisu

[ Pregleda: 5890 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mrkii

Član broj: 60791
Poruke: 520
*.dynamic.sbb.rs.



+843 Profil

icon Novi nacin obracuna grejanja u Nisu08.10.2013. u 09:49 - pre 127 meseci
http://jugmedia.info/2013/09/0...prelazi-na-nov-nacin-obracuna/

Citat:
Usvojena cena po kvadratnom metru stana, koja će se plaćati u fiksnom iznosu na novim računima, iznosi 29,23 dinara, što je izračunato za stan od 50 kvadrata oko 1.460 dinara. Ta suma plaćaće se tokom cele godine. Iznos direktno potrošene toplotne energije korisnici će plaćati na osnovu merenja u podstanicama. U Gradskoj toplani nisu još uvek u mogućnosti da obračunavaju utrošak toplotne energije za svaki stan, ali će zato, bar u početku, račun za jednu stambenu zgradu biti podeljen na broj stanova i njihovu površinu – objasnio je Todorović:

– Ako je u zgradi 20 stanova ukupne korisne površine hiljadu kvadratnih metara toplotna energija za taj objekat obračunavaće se po utrošku u kilovat-satima. A to znači da će stan od 50 kvadrata plaćati dvadeseti, stan od sto kvadratnih metara deseti deo od isporučene energije, a stambena jedinica, na primer, od 20 kvadrata plaćaće pedeseti deo registrovane utrošene toplotne energije kalorimetrom u podstanici te zgrade.


Ovaj nacin placanja je u sustini dobar i posten.
Ali postoji problem. Opet nisu izdvojena domacinstva vec zgrade.
Opet ce neko u zgradi da "nagari" grejanje, seta u kratkim rukavima i otvara prozore, a drugi ce da stedi, zavrne radijatore. A placace isto!

Zar nije trebalo prvo da se ugrade meraci za sve stanove (kako god) pa onda ovakav obracun?

Drugo, postoje zgrade gde individualni meraci za svaki stan postoje (kod mene npr.), ali se izgleda nece koristiti, vec opet ide na nivou zgrade. Barem sam ja tako cuo. To nije normalno. Meni licno nije vazno jer moram dobro da grejem zbog dece, ali ima komsija kojima je prazan stan. Zasto oni ne bi placali samo osnovu nego ce da placaju grejanje (ili negrejanje, ako zavrnu radijatore) praznog stana. Idiotluk kad vec postoje uslovi da se placa individualno. Ili, vlasnici koji imaju vece stanove mogli bi da zavrnu radijatore u sobama koje ne koriste.

Opet sve na brzinu odradjeno.
 
Odgovor na temu

Bik Koji Sedi

Član broj: 147189
Poruke: 237



+310 Profil

icon Re: Novi nacin obracuna grejanja u Nisu08.10.2013. u 10:37 - pre 127 meseci
Citat:
mrkii
Ali postoji problem. Opet nisu izdvojena domacinstva vec zgrade.
Opet ce neko u zgradi da "nagari" grejanje, seta u kratkim rukavima i otvara prozore, a drugi ce da stedi, zavrne radijatore.


Tako će biti prve zime, a druge zime će svi da kažu "što ja da štedim kad komšija ne štedi, a delimo trošak", pa će svi da odvrnu radijatore do kraja i tako će ćela zgrada plaćati mnogo više nego dosad. Toplani je svejedno, ona svoje pare dobije. Štaviše, dobije više, jer se više troši.

Jedine rešenje je pritisak da se uvede očitavanje individualnih merača, pa makar i sudskom tužbom.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
89.216.32.*



+10242 Profil

icon Re: Novi nacin obracuna grejanja u Nisu08.10.2013. u 10:48 - pre 127 meseci
Individulani merači - ništa drugo. Ovo nije loše, ali samo kao prelazno rešenje.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

janjam

Član broj: 34603
Poruke: 69
62.192.66.*



+16 Profil

icon Re: Novi nacin obracuna grejanja u Nisu08.10.2013. u 11:31 - pre 127 meseci
U Nisu (a i u celoj Srbiji verujem) postoji problem nejednakog grejanja zbog losih podstanica ili cega god. Tako da se cesto desava da ljudi u jednoj zgradi sede u stanovima u najdebljim dzemperima jer im temperatura u stanu ne prebacuje 16-17 stepeni a trista metara dalje u drugoj zgradi se ljudi setaju u gacama i otvaraju prozore jer je temperatura u stanovima 25 stepeni, a sve ove godine i jedni i drugi su placali isto.
E ova mera bi makar trebala da resi ove probleme, pa da onaj ko ne dobije adekvatno grejanje makar plati manje (tako ce da mu ostane nesto para koje ce verovatno morati da da za struju da bi se "dogrejao")... tako da ovo donosi makar placanje efektivnog grejanja.
Po meni ovo je lep pomak u pravom smeru, a sto se tice ljudi koji bi da ustede tako sto ce da gase neke radijatore... naravno mora jos korak dalje, a to su samo individualni meraci.
 
Odgovor na temu

stex

Član broj: 718
Poruke: 374
*.static.zrlocal.net.

Sajt: stivi.on.neobee.net


+21 Profil

icon Re: Novi nacin obracuna grejanja u Nisu08.10.2013. u 13:04 - pre 127 meseci
Ma da, sve se mislim da to rade da bi gradjanima smanjili racune. Meni je ova recenica zapala za oko:

Citat:
Varijabilni deo svim potrošačima deliće se na 12 meseci, kako nov način obračuna ne bi predstavljao direktan udar na kućni budžet potrošača.


Mogu da mislim koliki ce biti racun zimi kad moraju da ga dele i na letnje racune.
stivi.on.neobee.net
 
Odgovor na temu

mrkii

Član broj: 60791
Poruke: 520
*.dynamic.sbb.rs.



+843 Profil

icon Re: Novi nacin obracuna grejanja u Nisu08.10.2013. u 13:47 - pre 127 meseci
Pogledao sam sada moje racune i situacija je sledeca (stan 63 m2 sa odlicnom izolacijom):

Stari racun mi je iznosio 6000 za grejanje, novi racum 5300 dinara. Dakle, 700 dinara manje.
Na novom racunu pise da trosim 493 kWh, i na osnovu te potrosnje mi je racun oko 5300:

fiksni deo 1990 dinara - 63 m2 * 29.22(to je njihova cena) = 1842 dinara, plus porez
varijabilni deo 3270 dinara - 493 kWh * 6.13 (njihova cena) = 3025 dinara plus porez
Ukupno oko 5300 dinara

E sad, pogledao sam potrosnju samo mog stana i ona iznosi oko 15000 kWh za cele tri sezone. To je 5000 kWh po sezoni, odnosno 417 kWh mesecno sto je manje od njihovih 493 kWh koje su mi naplatili.

- verovatno su namerno povecali potrosnju da se ogrebu na pocetku, pa ce morati da nadoknade kroz tri racuna tokom leta (dakle da smanje te racune). Mada, tako bi trebalo da bude, a ja sumnjam u to.
- kada budu presli na individualna ocitavanja sigurno cu placati manje (493-417 kWh).
- sigurno mogu i jos da pristedim jer je ovih 417 kWh mesecno sa maksimalno odvrnutim radijatorima i setnjom u kratkim rukavima.

[Ovu poruku je menjao mrkii dana 08.10.2013. u 15:39 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Novi nacin obracuna grejanja u Nisu13.11.2013. u 21:19 - pre 126 meseci
Citanje kalorimetara ide unazad, barem je tako u BG. Znaci prvi racuni ne dolaze do decembra/januara (sa potrosnjom) ali zato i junski racun ima potrosnju. (2 meseca unazad, verovatno, tako je slucaj sa zajednickom strujom)
 
Odgovor na temu

Windows2
behind the shades

Član broj: 305979
Poruke: 167



+585 Profil

icon Re: Novi nacin obracuna grejanja u Nisu15.11.2013. u 14:34 - pre 126 meseci
Placanje takozvanog fiksnog dela tokom cele godine je cist idiotizam bahatost hajducija i reketiranje. Znaci zavrnem ventile i tokom meseca se ne grejem ni jedan jedini minut i opet moram da placam nekakav jebeni fiksni deo nekakvu tzv "angazovanu snagu" (wtf?!). Placam puko postojanje hladnih cevcuga u mom stanu preko cele godine. Jel to taj evropski standard i komfor kom tezimo? Jel to ima veze sa zdravim mozgom? Ali jbg zivimo u Srbiji gde je sve sto nije u skladu sa zdravim mozgom normalno i legalno.
Cela ova jebena drzava je jedna velika mafijasko reketaska organizacija. Kao ona dijabola iz maratonaca sto trazi svoj deo i ne da da ga prevare. Drzava hoce svoj deo necete da je prevarite.
 
Odgovor na temu

Backy
Branislav Đurković
Treptač svetala
Beograd, Zvezdara

Backy
Član broj: 54113
Poruke: 2303
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: backy@elitesecurity.org
ICQ: 231979809
Sajt: www.elitesecurity.org/o/p..


+121 Profil

icon Re: Novi nacin obracuna grejanja u Nisu15.11.2013. u 16:38 - pre 126 meseci
"angažovana snaga" je mogućnost da ventil otvoriš u bilo kom trenutku i bude ti toplo
aka Vitez Koja
::
日本光学工業株式会社 :: One photo out of focus is a mistake, ten
photo out of focus are an experimentation, one hundred photo out of focus are a
style.
 
Odgovor na temu

Windows2
behind the shades

Član broj: 305979
Poruke: 167



+585 Profil

icon Re: Novi nacin obracuna grejanja u Nisu15.11.2013. u 17:10 - pre 126 meseci
lol citiracu samog sebe i ne bih nista vise dodavao jer je fu@king pointless.
Citat:
Windows2:
Ali jbg zivimo u Srbiji gde je sve sto nije u skladu sa zdravim mozgom normalno i legalno.


 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Novi nacin obracuna grejanja u Nisu15.11.2013. u 20:11 - pre 126 meseci
Citat:
Backy:
"angažovana snaga" je mogućnost da ventil otvoriš u bilo kom trenutku i bude ti toplo

Naprotiv, ne mozes :) Sta vise, oni ti limitiraju koliko snage mozes da povuces tako na osnovu povrsine stana.

U NS-u su valjda priznali da je taj fixni deo namenjen direktno platama zaposlenim po principu "toliko nam treba". A potrosnja je bas za energente.


U UK ti barem taj deo za energente nije tako bezobrazno visok - oko 4-25centa/devno, sto izadje do 7.5eur mesecno. Ali tamo barem stvarno mzoes da koristis svih meseci te energente :D
 
Odgovor na temu

Windows2
behind the shades

Član broj: 305979
Poruke: 167



+585 Profil

icon Re: Novi nacin obracuna grejanja u Nisu15.11.2013. u 20:41 - pre 126 meseci
Ma ok ajde da uzmemo i to da toliko kosta njihova mogucnost "provajdinga" toplote ka meni. A sta ako ne zelim da koristim tu mogucnost? A samim tim i da je placam, koje su mi opcije? I vec vidim odgovore tipa zameni stan i slicno. Ma da vazi, lakse je meni i svakom drugom da proda pa kupuje stan nego da se modernizuje i upristoji jebeni sistem grejanja i da svako placa ono sto potrosi.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Novi nacin obracuna grejanja u Nisu

[ Pregleda: 5890 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.