Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Fritz ili Chessmaster

elitemadzone.org :: Video igre :: Fritz ili Chessmaster

Strane: 1 2

[ Pregleda: 21257 | Odgovora: 32 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Metalnem
Lotimer Pikls

Član broj: 6757
Poruke: 184



Profil

icon Fritz ili Chessmaster19.03.2004. u 21:44 - pre 243 meseci
Koji je pogram bolji: Chessmaster ili Fritz ili mozda ima neki treci?
 
Odgovor na temu

Goran Mijailovic

Član broj: 12684
Poruke: 6907



+437 Profil

icon Re: Fritz ili Chessmaster20.03.2004. u 07:51 - pre 243 meseci
Poznajem prvaka drzave i on koristi Fritz 8.
 
Odgovor na temu

Marenović Slaviša

Član broj: 85917
Poruke: 1298



+264 Profil

icon Re: Fritz ili Chessmaster20.03.2004. u 08:36 - pre 243 meseci
Mozda prvak nema Chesmaster 9000 koji je zaista izvrstan program. Doduse, moram kazati i to da nisam imao prilike igrati Fritz...
Chesmaster se instalira sa 2 cd-a....da kazem koliko je "slabasan" program :)
PČELAR.

OTKUPLJUJEM STARI NOVAC, STRIPOVE, ITD
_______________________________________________________________________
 
Odgovor na temu

Goran Mijailovic

Član broj: 12684
Poruke: 6907



+437 Profil

icon Re: Fritz ili Chessmaster20.03.2004. u 23:25 - pre 243 meseci
Ja nisam rekao da je CM slab program samo kazem sta covek koristi, a ako te interesuje ime doticnog coveka dostavicu ti na pp...
Pozdrav

[Ovu poruku je menjao Bojan Basic dana 16.10.2004. u 23:34 GMT+1]
 
Odgovor na temu

redfusion

Član broj: 12651
Poruke: 113
*.dialup.neobee.net.

ICQ: 346105695


Profil

icon Re: Fritz ili Chessmaster22.03.2004. u 02:13 - pre 243 meseci
ChessMaster na dva cd-a, znaci pametniji je od Fritza!
Kakva glupost, ili ajde ne poznavanje. Chessmaster dolazi sa mnogo setova raznolikih(tabli i figurica) a tu su i brojne audio lekcije koje popunjavaju CD.

Fritz 7 je jaci od Chessmastera 9000, imam oba i ukrstio sam ih na 1 sat po svakome i Fritz ga je okrecio.
Ako zelis program koji igra kao covek poziciono sah a pritom i interesantno zajebava i komentarise igru tokom same partije onda uzmi Fritz, ima i ostale stvarcice, tipa namestanje pozicija, sparing, profilisanje protivnika, amalize, trazenje mata, resavanje problema...

Ako si pocetnik, uzmi ChessMaster9000, bice ti zabaviji-sareniji, a ako zelis ozbiljno da napredujes definitivno ces brze sa Fritzom.
Pozdrav.
Ne znam da sve znam da ništa ne znam!
 
Odgovor na temu

kUdtiHaEX
Beograd, Yugoslavia

Član broj: 3372
Poruke: 2598
217.26.67.*

ICQ: 167621705
Sajt: www.webhost.co.yu


+4 Profil

icon Re: Fritz ili Chessmaster22.03.2004. u 07:10 - pre 243 meseci
U oba slucaja, dobices sve likove na internetu (pogotovo one na YAHOO).
Internet ne cini ljude glupima. Internet cini ljudsku glupost dostupnijom (TM by me)

Webhost Hosting Services
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Fritz ili Chessmaster22.03.2004. u 14:27 - pre 243 meseci
moj glas za Fritz
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

Bojan Basic
SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.smin.sezampro.yu.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Fritz ili Chessmaster22.03.2004. u 17:31 - pre 243 meseci
Citat:
kUdtiHaEX:
U oba slucaja, dobices sve likove na internetu (pogotovo one na YAHOO).

Svaka tebi čast što si zapazio da su kompjuterski programi bolji od likova na Yahoo-u i ostalim chess serverima, ali koja je poenta toga. Ti ćeš pokrenuti tvoj omiljeni program (Chessmaster ili Fritz), odvalićeš protivnika, i on će se oduševiti kako ti dobro igraš (ili će provaliti da si koristio kompjuter, svejedno), a ti i dalje nećeš imati pojma o šahu (pod pretpostavkom da nisi ni ranije imao pojma, što se može zaključiti iz same činjenice da koristiš šahovske programe da bi se pravio faca po Yahoo-u). Jedini koji će nešto izvući odatle je tvoj nesrećni protivnik, koji će naučiti dve stvari: shvatiće neke svoje greške u partiji (što je izuzetno korisno za svakog šahistu), i neće se više kačiti s tobom (bilo da te smatra "iznad svog nivoa" ili da je shvatio za kompjuter). Osim toga, koliko sam shvatio sa chat-a u poslednje vreme, ti solidno znaš da igraš šah (mada ne znam zašto izbegavaš partiju sa mnom ), tako da ti je kompjuter daleko od potrebnog da bi "iskazivao svoje potencijale". Inače, na yahoo-u i sličnim sajtovima ima možda 1 od 200 ljudi koji znaju šta u šahu znači "rokada", a još manje onih koji su ikad čuli za "en-passant". Većini njih možeš dati damu fore i 'ladno ih pobediti, što dokazujem i jednom svojom partijom odatle (izvinjavam se zbog ovoga, mislim da nije previše off-topic):

Beli: neki lik koji sigurno nema rejting veći od broja cipela
Crni: ja

1. c3 ....
Čim sam video kako je počeo partiju, odmah sam znao "koliko je sati". Naime, ovo otvaranje (a inače se zovu Saragosa), je izuzetno komplikovano za igru, a lik mi je delovao tako početnički (nisam nikad ranije igrao s njim, ali osećaj je bio u pitanju ), da sam odlučio da nastaviim partiju u stilu "pusti ga da se malo iživljava, vidiš da nema pojma", o čemu svedoće i moji potezi.
1. ... Sh6
2. f3 ...
Moje sumnje se potvrđuju.
2. ... Sf5
3. e4 Sh4
4. d4 Sg6
5. Sh3 Sh4
6. Sa3 Sc6
7. Sf4 e5
8. Sd5 exd4
9. cxd4 ...
I sad, pošto sam video "šta je on i ko je on", ja odlučih da mu poklonim svoju kraljicu, da bih tako igru učinio zanimljivijom.
9. ... De7
10. Sxe7 ...
Sad do kraja nema zaje*ancije, dao sam mu prednost koliko mogu, sad je red na mene da se vratim u igru.
10. ... Lxe7
11. Sb5 0-0
Za početak sam odlučio da sklonim kralja na sigurno, pa ću posle da razmišljam kako da se vadim iz onoga što sam napravio.
12. Sc3 d6
Pokušaj da u igru ubacim lovca sa c8.
13. Sb5 Ld8
Lik se okuražio i sad mi preti uzimanjem pešaka! Ovo je bio iznuđen potez. Ko bi rekao da će se njegov kralj za samo 4 poteza naći u matu?
14. Ld2 ...
O njegovom neiskustvu govori i ovaj potez kojim, osim što mi daje pešaka sa d4 "za džabe", zatrpava sopstvenog kralja, što se kasnije pokazalo kao kobno za njega.
14. ... a6
15. Sc3 Sxd4
Naravno! Ovo sam povukao samo zbog pešaka, nisam uopšte uzimao u obzir šta će biti za dva poteza.
16. Sd5 ...
Pojma nemam šta je hteo da postigne ovim potezom, verovatno samo "razrađuje konja", što radi i od početka partije. I tu ja primetim lep potez kojim uzimam još jednog njegovog pešaka, a i gubi pravo na rokadu, i povučem:
16. ... Shxf3+
17. gxf3 ...
Ovo nisam ni očekivao uprkos tome kako je igrao od početka, mogao je da vidi šta se krije iza tog uzimanja pešaka. Još jednom sam tri pura proverio poziciju, i, naravno, odigrao
17. ... Lh4 mat,
na šta je on izašao iz partije glavom bez obzira, čudeći se "odakle se stvorio taj mat".

Zašto sam poslao ovu partiju? Da bih pokazao kakvi likovi dolaze na chess servere, pa ako neko treba protiv njih da koristi kompjuter onda bolje da se zakopa u zemlju i ne izlazi odatle do smaka sveta. Osim toga, možda ova partija bude nekome i korisna, ima u njoj i lepih momenata, pazite da ne upadnete u sličnu zamku

Umalo da zaboravim da odgovorim na pitanje iz naslova. Za analizu partija koristim isključivo Deep Fritz 8, koji je za nijansu bolji od Fritz-a 8 i Shredder-a 7.04 (a skoro je izašao i Shredder 8, kad ga probam javiću vam), dok je Chessmaster zabavan, ali za bilo kakvu profesionalnu upotrebu ne vredi.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

Metalnem
Lotimer Pikls

Član broj: 6757
Poruke: 184



Profil

icon Re: Fritz ili Chessmaster22.03.2004. u 21:01 - pre 243 meseci
Zar su Fritz 8 i Deep Fritz 8 razliciti programi?
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

Bojan Basic
SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
195.252.80.*

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Fritz ili Chessmaster22.03.2004. u 21:36 - pre 243 meseci
Počevši od nekog matorog Fritz-a (ne znam tačno koji broj), pa sve do današnjeg radi se o istom "programu". Ono što ti nazivaš program je zapravo samo školjka, a ono što pravi razliku je engine. Spomenuo sam u prošloj poruci Shredder 7.04 koji takođe radi u Fritz-ovoj školjci, kao i npr. Crafty i još gomila različitih engine-a (to čak i nije Fritz-ova školjka, nego ChessBase-ova). Deep Fritz 8 je verzija osnovnog Fritz-a 8 optimizovan za multiprocesorski sistem, ali i na sistemima sa jednim procesorom (kao što je moj) radi mnogo brže, što ga izdvaja od takođe nimalo loših kolega.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

Marenović Slaviša

Član broj: 85917
Poruke: 1298



+264 Profil

icon Re: Fritz ili Chessmaster23.03.2004. u 14:58 - pre 243 meseci
Citat:
redfusion:
ChessMaster na dva cd-a, znaci pametniji je od Fritza!
Kakva glupost, ili ajde ne poznavanje. Chessmaster dolazi sa mnogo setova raznolikih(tabli i figurica) a tu su i brojne audio lekcije koje popunjavaju CD.

Fritz 7 je jaci od Chessmastera 9000, imam oba i ukrstio sam ih na 1 sat po svakome i Fritz ga je okrecio.
Ako zelis program koji igra kao covek poziciono sah a pritom i interesantno zajebava i komentarise igru tokom same partije onda uzmi Fritz, ima i ostale stvarcice, tipa namestanje pozicija, sparing, profilisanje protivnika, amalize, trazenje mata, resavanje problema...

Ako si pocetnik, uzmi ChessMaster9000, bice ti zabaviji-sareniji, a ako zelis ozbiljno da napredujes definitivno ces brze sa Fritzom.
Pozdrav.


Hej brate, ja nisam kazao da je slab, los..ti ga bas pretera.
Instalira se sa dva cd-a, da i dobar deo su zezancije tipa table, figure itd...
Te gluposti ne koristim. 2-D tabla je ipak bolja-preglednija nego 3D tabla.
Analize, razlicite protivnike i drugo koje spominjes u Fritzu koji je nesumnjivo najcuveniji sahovski program imas i u Chessmasteru 9000, no nebitno.
Sto se tice komentara tokom igre koje pominjes, ne znam na koje komentare mislis:
Da li Fritz komentarise sta potez omogucava-odnosno cemu vodi?
E brate, pa to treba sami da uvidimo. No dobro, moze i tako-manje ces lupati glavu.
Koji je tezi? Odigrao sam para partija na Fritzu na jednom drugom kompu i-jos ga nisam pobedio. Nesumnjivo je tezak za igru.
Ne znam koji je bio u pitanju( koja verzija ) ali je evidentno tezak program. Treba biti bas igrac pa igrati pobediti.


[Ovu poruku je menjao marenovic dana 30.03.2004. u 14:19 GMT]
PČELAR.

OTKUPLJUJEM STARI NOVAC, STRIPOVE, ITD
_______________________________________________________________________
 
Odgovor na temu

redfusion

Član broj: 12651
Poruke: 113
*.dialup.neobee.net.

ICQ: 346105695


Profil

icon Re: Fritz ili Chessmaster30.03.2004. u 03:11 - pre 243 meseci
Citat:
marenovic:
Sto se tice komentara tokom igre koje pominjes, ne znam na koje komentare mislis:
Da li Fritz komentarise sta potez omogucava-odnosno cemu vodi?
E brate, pa to treba sami da uvidimo. No dobro, moze i tako-manje ces lupati glavu.


Ne komentarise cemu vodi nego na primer kada pokusas da ga navuces na zamku(makazice ili neki "podmukli potez" sto se cini kao previd) on se nasmeje i kaze very clever!, ili kad pojede figuru vikne Back to the box! ili kad vratis potez kaze da ce se praviti da nista nije video ili cak ako vratis vise puta pocne da broji koliko puta vracas One, two , three...you think I cant count? ili se cak pozali treneru kako stalno vracas poteze, ili kad odigras neki dobar potez kaze You think for the first time?!

U svakom slucaju kao da igras sa nekim saljivdzijom, u granicama normale.
Ne znam da sve znam da ništa ne znam!
 
Odgovor na temu

Marenović Slaviša

Član broj: 85917
Poruke: 1298



+264 Profil

icon Re: Fritz ili Chessmaster30.03.2004. u 12:12 - pre 243 meseci
Citat:
ili se cak pozali treneru kako stalno vracas poteze, ili kad odigras neki dobar potez kaze You think for the first time?!
U svakom slucaju kao da igras sa nekim saljivdzijom, u granicama normale.

Ovo je dobro. Svidja mi se kao nacin igre jer priblizava masinu i coveka, spaja nas
ne jedan neobican ali lep nacin.

PČELAR.

OTKUPLJUJEM STARI NOVAC, STRIPOVE, ITD
_______________________________________________________________________
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

Bojan Basic
SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.smin.sezampro.yu.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Fritz ili Chessmaster30.03.2004. u 12:14 - pre 243 meseci
Joj... ovo je baš smešno...

To o čemu ti pričaš može biti zanimljivo detetu od 3 godine da vidi kako se njegov kompjuter "šali sa njim". Imaš i u Chessmaster-u "Kids room" pa možda tamo nađeš nešto korisno.

Bez uvrede, ali Fritz, osim što ima bolji engine, je "na ceni" zato što je profesionalniji, kojeg profesionalnog šahistu će interesovati sve ono šarenilo koje Chessmaster nudi. Akio već želiš da hvališ Fritz-a nemoj to ovako raditi, našao si njegovu najnebitniju opciju i oduševljen si njom.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

nnd
bagerist
hr-or

nnd
Član broj: 9038
Poruke: 77
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon Re: Fritz ili Chessmaster13.10.2004. u 11:44 - pre 236 meseci
izasao chessmaster 10th edition. moram napomenit da ipak za profesionalce ostavljam upotrebu fritza ( pogotovo sto face poput kramnika igraju protiv njega ) alli ja nisam kramnik i za nekog prosječnog šahistu poput mene ipak je i chmstr dobar, pogotovo sto se tice ucenja ove igre.
postoje tri vrste ljudi!!! oni koji znaju zbrajat i oni koji neznaju.
 
Odgovor na temu

old
Tomislav Vujević
freelance
SR

Član broj: 16670
Poruke: 1143
*.vdial.verat.net.



+17 Profil

icon Re: Fritz ili Chessmaster14.10.2004. u 01:09 - pre 236 meseci
U ovom trenutku bolje je nabaviti fric. (IMNSHO)

Sa chessmasterom imam problema u logovanju na sajt (traži neke serial-e izgleda), plus dosta toga je na nemačkom (od 3cd-a ukupno).

Prednost cm je verovatno što ima gotove tablice za završnice, a kod frica user treba da inicira gradnju istih i čeka.

Razlika u "jačini" smrtnicima je zanemarljiva.


Ko se ne slaže, neka dođe na partiju šaha


 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Fritz ili Chessmaster16.10.2004. u 22:26 - pre 236 meseci
Chessmaster mi je u odnosu na Fritz i Mephisto, oduvek delovao kao nabudženi Paintbrush u odnosu na Photoshop. Džaba šarenilo, kad je to program za mase.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Jasmin_Sarajevo




Profil

icon Re: Fritz ili Chessmaster01.12.2004. u 00:28 - pre 235 meseci
Prvo nije mi jasno u vezi ove teme o fritzu ili chessmasteru zasto se toliko valjaju gluposti.Igram sah godinama i mogu reci da sam jak igrac i na standarni tempo od 40 poteza u 120 min+60 se ne bojim ni dobrih velemajstora.Godinama igram sa masinama.Od fritza 5 ,6 ,8 kojeg trenutno imam .Isto tako chessmaster sam poceo igrati na super nintendu kada je izasao prvi.Sada posijedujem 10.000 najnovije izdanje.Nikada se ne moze porediti program koji racuna par miliona poteza u sekundi od onoga koji racuna manje.Jasno je da je fritz 8 jaci ali za mene nije bolji kao ucitelj tu je velika razlika.Pogotovo zbog toga sto tu i nije tolika razlika tu dijele nijanse.Ja sam recimo nedavno dobio fritz 8 u zavrsnici sa pijesakom manje,ali sam imao jakog lovca protiv losijeg fritzovog konja.Medzutim dugo sam trazio spas sa pijesakom manje i kada se stvorila remi pozicija ponudio sa remi.Fritz je odbio i tako lose nastavio da je na kraju izgubio sa pijesakom vise.Sa njim osijecam kao da igram sa covijekom tu ste u pravu ali chessmaster je taj koji zapetlja poziciju da ti glava puca i rijetko dolazi u takvu situaciju kao fritz.Ja priznajem da je to jaci program ali samo za analize jer od njega se ne moze puno nauciti.Meni je ipak bolji chessmaster za igru.A 10000 je izuzetno jak i ne prasta ni najmanji sumljiv potez.Ali svako ima svoj izbor.
 
Odgovor na temu

kime1
Srbija

Član broj: 13275
Poruke: 939
*.neobee.net.



+2 Profil

icon Re: Fritz ili Chessmaster01.12.2004. u 03:04 - pre 235 meseci
Moj glas isto za chessmaster (za obične smrtnike :)) ...imam CM 9 i DeepFritz 8,retko igram šah,ali kad igram,igram na CM. Jedino što nemam koncentraciju kad igram sa mašinom tako da redovno gubim dobijene partije :) (zato igram ređe:)
inače koristim 2d tablu,mahagoniju,jedino na njoj mogu da igram...
 
Odgovor na temu

old
Tomislav Vujević
freelance
SR

Član broj: 16670
Poruke: 1143
*.dialup.neobee.net.



+17 Profil

icon Re: Fritz ili Chessmaster29.10.2005. u 01:55 - pre 224 meseci
Prođe godina, vreme je za updateovati post

I dalje sam za friz jer nisam našao veliku tablu u ChM, ni mogućnost za free online igru.

Ali, jedan od ChMasterovih CD-a sadrži ODLIČNE tutorijale za sve faze igre i skoro sve nivoe igrača!!

Sitna novost je da free-users fritz-a sada ne mogu da chat-uju. Gadno je kad ne možeš da napišeš ni "tnx" ni "bye" - a čovek te pita nešto i očekuje odgovor.

PS
Niko se nije odazvao na izazov, ali to je tek prva godina, sačekaću još malo.

___________________________________________
___________________________________________
EDIT... 13.12.2005.

Čini mi se da je postalo preteško "ušvercovati se" na playchess.com sa Fricom. Tako da većina dosadašnjih pohvala pada u vodu.
Kome je dovoljno jednomesečni free-trial neka navali.

[Ovu poruku je menjao old dana 13.12.2005. u 00:59 GMT+1]
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Video igre :: Fritz ili Chessmaster

Strane: 1 2

[ Pregleda: 21257 | Odgovora: 32 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.