Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

mehanizam za vezivanje - kako napraviti

elitemadzone.org :: Poljoprivreda :: mehanizam za vezivanje - kako napraviti

Strane: 1 2

[ Pregleda: 13938 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

morse
Radosav Filipovic
besposlen

Član broj: 210724
Poruke: 29
46.240.236.*



Profil

icon mehanizam za vezivanje - kako napraviti05.04.2014. u 20:27 - pre 121 meseci
moze li se napraviti jednostavan mehanizam za vezivanje, presovanih vreca usitnjene slame (podloga za bukovacu)? da pojasnim:
posle obrade slame, kao podloge za uzgoj bukovace, sledi njeno punenje u plasticne vrece (30-tak kg). zatim sabijanje te vrece pod presom.
problem nastaje kad tako sabijenu vrecu slame treba zavezati, a da pri tom ona ostane dovoljno sabijena (cvrsta). moje saznanje je da se svako snalazi kako zna, ali je rezultat nedovoljna sabijenost vrece, sto u procesu proizvodnje daje slabije rezultate. postoji praksa provlacenja sipke (igle) koja vuce kanap (vanilu), ali to oduzima mnogo vremena (i radnika vise).
pokusavam da nadjem resenje pomocu mehanizma kao na balirkama za slamu i sl. gde bi isti radnik mogao da presuje i zatim sa dva-tri jednostavna pokreta izvrsi vezivanje stisnute vrece.
ako neko moze da pomogne nekim predlogom ili nacrtom nekog mehanizma, bio bih mu zahvalan. - pozdrav.
 
Odgovor na temu

morihei ueshiba

Član broj: 174125
Poruke: 294
151.44.236.*



+435 Profil

icon Re: mehanizam za vezivanje - kako napraviti05.04.2014. u 21:07 - pre 121 meseci
Probaj da nakon sabijanja slame u vrecu izvuces sto je vise moguce preostali vazduh nekim jacim usisivacem. Na usisnu cev stavi zastitu u vidu neke mrezice, zabodi cev u vrecu i izvuci vazduh koliko je moguce. Onda prilikom izvlacenja cevi moze lako da se zaveze vreca pre neko sto vazduh udje.
Nisam probao, ali mi se cini da bi radilo posao :-)
Mio papa' dice che ogni uomo ha tre misure:
altezza, larghezza e lunghezza
 
Odgovor na temu

morse
Radosav Filipovic
besposlen

Član broj: 210724
Poruke: 29
46.240.236.*



Profil

icon Re: mehanizam za vezivanje - kako napraviti06.04.2014. u 15:33 - pre 121 meseci
za ovu vasu ideju - nemam reci. po svemu meni poznatom, izgleda moguce (ali cucemo se jos). naime, sutra (u ponedeljak) zasejavamo, a u utorak presujemo (nemoguce je za jedan dan vecu kolicinu presovati odmah, mada bi trebalo). predstoji proba vase ideje, pa ako se pokaze mogucim, odmah pravimo neku konstrukciju sa jakim usisivacem. - hvala.
 
Odgovor na temu

morihei ueshiba

Član broj: 174125
Poruke: 294
*.service.infuturo.it.



+435 Profil

icon Re: mehanizam za vezivanje - kako napraviti06.04.2014. u 22:32 - pre 121 meseci
Koliko znam, presovanje se radi da bi se istisnuo vazduh iz vreca. Slama je nezgodna i tesko se presuje zato sto je to ustvari jedna gomila elasticnih cevcica. Drugo, kada se presuje u vreci, taj vazduh je tesko naterati da izlazi na povrsinu posto je vreca nepropusna.....Zato je ideja da se problemu pristupi na drugaciji nacin. Sigurno je da bi jak industrijski usisivac dobro obavio posao, ali ako nemate tako jak, kombinujte presovanje i usisavanje u isto vreme.

Sto se tice vezivanja, od manile ili nekog kanapa mnogo je efikasnije koristiti plasticne trakice za stezanje koje su jeftine i omogucuju da se zahvat uradi jednom rukom, veoma jednostavno. Ne znam koji im je trgovacki naziv, ali se verovatno mogu naci u svakoj trgovini plasticnom robom, evo ih na slici:

Javite da li ste uspeli, poz
Mio papa' dice che ogni uomo ha tre misure:
altezza, larghezza e lunghezza
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

morse
Radosav Filipovic
besposlen

Član broj: 210724
Poruke: 29
46.240.236.*



Profil

icon Re: mehanizam za vezivanje - kako napraviti08.04.2014. u 19:14 - pre 121 meseci
prvo, hvala na vasem ucescu u resavanju problema. - upravo danas je napunjeno oko sest stotina vreca, koje smo radili dva dana. bio je to do sada primenjivani nacin prethodnim sabijanjem kolenima i truckanjem, a zatim pod presom. kako nismo stigli da uradimo vise vezano za kombinaciju sa usisavanjem, samo smo probali par vreca sa malo boljim usisivacem. uverili smo se da svakako pomaze sabijanju, ali predstoji da izvedemo nacin objedinjenog presovanja sa istovremenim usisavanjem i na kraju vezivanjem. za sada je ideja sa zasiljenom usisnom cevi, sa dovoljno rupa, koja bi se tokom otpustanja prese izvadila, uz istovremeno stezanje manile ili vezice, za koju cemo se verovatno odluciti kad se mehanizam napravi. sve treba da bude spremno za nekih 15-18 dana. - hvala, i cujemo se.
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: mehanizam za vezivanje - kako napraviti09.04.2014. u 06:00 - pre 121 meseci
^Moze li neka slika tog procesa?
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: mehanizam za vezivanje - kako napraviti09.04.2014. u 19:00 - pre 121 meseci
Da li bi smetala para sadrzaju u tim vrecama?
Ako se vreca napuni parom i brzo sveze u par trenutaka dok se para pretvori u kapljice vode prostor u vreci se strahovito smanji!
Skoro kao da je isisano vakum pumpom.
Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

morse
Radosav Filipovic
besposlen

Član broj: 210724
Poruke: 29
46.240.236.*



Profil

icon Re: mehanizam za vezivanje - kako napraviti11.04.2014. u 21:34 - pre 121 meseci
za slikanje smo zakasnili, ali sledeci put bice. sto se tice pare, usisavanje je dostupnije tim pre sto imamo turbinu (kao dobar usisivac). ali naglasavam, zaista je problem vezivanje vrece koja je pod klipom prese. probali smo sa dva kanapa unakrs, koji se prethodno postave, mada moze (kao skupljaci plasticne folije) da se panap provuce kroz ugradjeni zljeb na klipu i postolju... ali to oduzima vise od jednog minuta, sto je puno za sest stotina vreca, koje bi se trebale spremiti za jedan dan, (mada tako stegnuta vreca zaista "imitira" panj, sto je cilj). samostezuca vezica bi mogla, ako se obezbedi skupljenost otvora vrece. takodje se razmislja o pravljenju rotirajuceg ccela klipa kao i postolja prese, da bi se mogla stisnuta vreca rotirati i tako skupiti otvor vrece. razmisljamo i o principu vakuumirke. - gledajuci na you tube, pripremu komposta, sabijenost nikoga toliko ne zanima, iako je vazna sto veca tvrdoca, sto mi pokusavamo postici. ali kao sto neko napisa, sabijanje slame je uopsteno problem. - zahvaljujem.
 
Odgovor na temu

morihei ueshiba

Član broj: 174125
Poruke: 294
*.46-151.net24.it.



+435 Profil

icon Re: mehanizam za vezivanje - kako napraviti12.04.2014. u 19:41 - pre 121 meseci
Probajte da varite vrece umesto da ih vezujete. Vreca se obicnim jeftinim impulsnim zavarivacem folije moze zavariti cak i ako je vlazna, pa cak i ako ostane neka slamka da viri to vam ne predstavlja problem - ne treba vam hermeticka zaptivenost.
Mogao bi se napraviti adapter za usisnu cev od usisivaca na koji se navuku usta vrece tako da ostanu rasirena. Usta vrece se navuku na taj adapter, dok se celjusti varilice postave neposredno ispod i kada je dovoljno vazduha izvuceno, zatvore se celjusti varilice i izvrsi varenje, a posle toga se iskljuci usisivac (ili zatvori ventil na usisnoj cevi, da ne bi stalno ukljucivali i iskljucivali usisivac)
Nemam vremena da nacrtam kako bi to izgledalo, ali nadam se da sam uspeo da objasnim. Ako uhvatim malo slobodnog vremena, napravicu vam skicu. Uostalom, ovo je samo ideja, a vi mozete da je razradite i prilagodite.
Poz
Mio papa' dice che ogni uomo ha tre misure:
altezza, larghezza e lunghezza
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: mehanizam za vezivanje - kako napraviti12.04.2014. u 19:47 - pre 121 meseci
Da li vrsi posao folija koja se mogla kupiti u bukulji.Ona se posle zavarivanja,pri nekom izvoru toplote skupljala.
Nesto ovako...

 
Odgovor na temu

morihei ueshiba

Član broj: 174125
Poruke: 294
*.46-151.net24.it.



+435 Profil

icon Re: mehanizam za vezivanje - kako napraviti13.04.2014. u 00:32 - pre 121 meseci
^
Moze i ne moze. To je termoskupljajuca folija koja se skuplja prilikom prolaska kroz masinu i ne bi im bila od koristi bez masine. Mogla bi da se zagreva eksterno ali to je neekonomicno, sporo i skupo. Drugo, nisam video da postoje vrece od termoskupljajuce folije; kad bi se i pravile, u njih ne moze da se nabija slama......sve u svemu - nije to ono sto im treba.

Ono o cemu bi vredelo razmisliti je presovanje slame pre nego sto se ubaci u dzak. Presovanje i istiskivanje slame kada je vec u dzaku je prilicno nezgodno.
Moglo bi da se resi ovako: Napravi se jedan ovalni limeni cilindar precnika tolikog da moze da se ubaci u vrecu. Predvidjena kolicina slame se ubaci u cilindar i presuje uz usisavanje vazduha. Posto limeni cilindar moze da trpi vecu silu pritiska na zidove od sile koju moze da izdrzi folija, presovanje moze da bude jaceg intenziteta i samim tim efikasnije.
Kad je presovanje zavrseno cilindar se izvuce napolje, a presovani komad slame ostaje u vreci koja je sve vreme bila navucena na cilindar sa donje strane. Cim se cilindar izvuce ostaje da se vreca zaveze ili jos bolje zavari impulsnim zavarivacem.

Cilindar treba da ima elipsast poprecni presek tako da sto vernije odrazava oblik vrece (spljosteno), u tom obliku se uradi i cekic za presovanje sa rupama za usis vazduha, to se sve stavi na neko postolje zajedno sa varilicom za vrece i to je to.
Ako se sve dobro napravi (pao mi je na pamet i neki sistem poluge za izvlacenje cilindra posle punjenja posto ce to biti prilicno nezgodno), dva radnika zavrse vrecu za 30 sekundi u zavisnosti od brzine punjenja naravno. Cela operacija sabijanje -izvlacenje cilindra - zatvaranje vrece ne bi trebala da traje duze od 20-tak sekundi, ali to je moja procena. Ako se sve dobro pripremi, mozda se pokaze ispravnom.

Poz
Mio papa' dice che ogni uomo ha tre misure:
altezza, larghezza e lunghezza
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: mehanizam za vezivanje - kako napraviti13.04.2014. u 15:19 - pre 121 meseci
O ona masina sto balira sijeno po njivama postavite je stacionarno spojite na traktor i obacujete tu svoju unaprijed spremljenu slamu a ona vam napravi te "bale".Poslije je upakujete u strech foliju ona za palete,ne trebaju vam vrece.
Kolega mi ima jednu takvu balirku za sijeno na kojoj moze cak podesavati i dimenzije a budu tako cvrste da se sa njima moze ozidati kuca. :)
Sad van sezone rada sa tim na poljima svako ko ima tu masinu uradice vam to za mizene novce bolje ista no nista.
Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

morse
Radosav Filipovic
besposlen

Član broj: 210724
Poruke: 29
46.240.236.*



Profil

icon Re: mehanizam za vezivanje - kako napraviti19.04.2014. u 21:54 - pre 121 meseci
ovi you tube prilozi korisni su radi resenja vezivanja. ali sabijanje se ne moze vrsiti bez vrece, (iscurio bi micelij iz slame, kad bi se prethodno sabila, a zatim ubacila u vrecu. uz vakuumiranje, sto bi obezbedilo tvrdocu). trenutno gradimo neku punilicu bolju od postojece gde bi slama isla kroz metalni tunel uvucen u plasticnu vrecu. - videcemo ovih dana... pozdrav.
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: mehanizam za vezivanje - kako napraviti21.04.2014. u 22:44 - pre 120 meseci
Citat:
gde bi slama isla kroz metalni tunel uvucen u plasticnu vrecu.

Na to sam i mislio kao na gornjem video klipu,stim sto bi posle sabijanja zadni deo te cevi otvarao i ubacivao u vrecu.
 
Odgovor na temu

morse
Radosav Filipovic
besposlen

Član broj: 210724
Poruke: 29
46.240.236.*



Profil

icon Re: mehanizam za vezivanje - kako napraviti22.04.2014. u 21:42 - pre 120 meseci
postoji resenje da se vreca navucena na metalni tunel, tokom punjenja slamom postepeno svlaci sa njega. (slama je razvucena u malim naviljcima da bi se mogla prethodno zasejati micelijem i tako preko elevatora pada kroz levak u taj tunel na koji je navucena vreca. u tom delu posla nije se sabijanje pokazalo efikasnim, pa smo odvojili presu - sabijac. tako imamo radnika vise ali i dalje ostaje problem vezivanja prethodno sabijene vrece).
namera je da vezujemo pomocu nekog sistema igle (mada mi je poznato da postoji mehanizam za pravljenje petlje, nesto kao vezivanje cipele i sl. kojim se upravlja sa dve poluge). - poz.
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: mehanizam za vezivanje - kako napraviti22.04.2014. u 22:55 - pre 120 meseci

 
Odgovor na temu

VlaK
Ravangrad

Član broj: 86293
Poruke: 218
*.dynamic.sbb.rs.



+141 Profil

icon Re: mehanizam za vezivanje - kako napraviti23.04.2014. u 06:50 - pre 120 meseci
Ove mašine baš deluju sigurno po radnikove ruke.
Ja sam onaj koji ponavlja Ono sto je davno smisljeno Nikad necu biti prvi i jedini...
 
Odgovor na temu

morse
Radosav Filipovic
besposlen

Član broj: 210724
Poruke: 29
46.240.236.*



Profil

icon Re: mehanizam za vezivanje - kako napraviti23.04.2014. u 19:21 - pre 120 meseci
ovakav nacin sabijanja kroz tunel je nezaobilazan. ali je na ovom prilogu operacija previse spora. (treba mu 3-4 minuta da napuni jednu vrecu). ovaj radnik sam moze da napuni oko sto vreca dnevno, ali je sam). mi imamo dva na punjenju i dva na presovanju i vezivanju, sto je neekonomicno i prema nasim merilima neefikasno. tezimo maksimalno mogucoj sabijenosti i vecoj brzini rada sa tri (eventualno cetiri) radnika. jos nismo dosli do nacina vezivanja, (koje je moguce jedino skupljanjem otvora vrece i kao paket). varnje je problematicno posto nema efikasnog nacina kad je vreca sabijena, a da se ne pocepa zbog sirenja posle vadjenja iz prese. - poz, -
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: mehanizam za vezivanje - kako napraviti25.04.2014. u 06:48 - pre 120 meseci
da li ona vreca moze biti kao na ovoj slici,u cilindu pa da se vrh veze umesto da je vreca oko cilindra?


Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

morse
Radosav Filipovic
besposlen

Član broj: 210724
Poruke: 29
46.240.236.*



Profil

icon Re: mehanizam za vezivanje - kako napraviti28.04.2014. u 19:50 - pre 120 meseci
sadasnje stanje jeste da je vreca u nekom polucilindru. (dodaje se sa strane pod sabijac). za nekoliko dana snimicu ceo proces sa opremom koju imamo, pa ce mozda biti jasnije, sta se i kako moze poboljsati. - do skorog javljanja, i pozdrav vrednim forumasima.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Poljoprivreda :: mehanizam za vezivanje - kako napraviti

Strane: 1 2

[ Pregleda: 13938 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.