Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

GoT - knjige, koje izdanje i od koga poruciti...

elitemadzone.org :: MadZone :: GoT - knjige, koje izdanje i od koga poruciti...

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 13401 | Odgovora: 49 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

valerijan
encre de chine
- ostinato +

Član broj: 248982
Poruke: 1498
212.178.236.*



+627 Profil

icon Re: GoT - knjige, koje izdanje i od koga poruciti...27.06.2014. u 12:27 - pre 118 meseci
Treća strana, a izgleda da smo opet na početku...

Citat:
Sceka:

a) Ne. Analiza i tumacenje se odigra samo onome ko je u stanju da analizira i tumaci.

b) Onaj ko se ne razume dovoljno da to moze samo prihvata/spoznaje/dozivljava - i u velikoj prednosti je u odnosu na onoga ko prvo (najvaznije, i tokom!) analizira u samom prihvatanju/spoznaji/dozivljavanju umetnosti.

c) Sam cin analiziranja/tumacenja je dovoljan da umanji sam dozivljaj dela kome se pristupa (umanji cak do besmisla!).
Tu sad moze da se da odgovor na:


a) E Ne tebi! Svako je u "stanju" da analizira i tumači. Daovoljna je kakva takva svest.

b) Deo odgovora je pod a) plus. Analiza i tumačenje ne mora biti strogo stručno. Nije srećom sve u tome.
I "laik" ima svoj "teren" i "porostor" kroz koji može analizirati-tumačiti.
To što neće biti baš u mogućnosti da stručno "evidentira" u beležnicu ne znači da neće moći sistemom odabira da kreira/selekcijom/analizom
nešto što je (sistematično) podložno "stručnoj" analizi/tumačenju.

c) verovao ili ne: slažem se ALI samo kad je u pitanju suvoparno stručno analiziranje/tumačenje.
Ali i taj dr. Suvoparni kao živo biće ima neki delić otvorenosti koji će "iči" nakon toga.

Citat:
Sceka:

a2) Ja sam ubacio nesto sto je meni blisko a skoro svima razumljivo kao primer "kompetencije" analiziranja... A sada, opet, dobro dodje da objasnim prethodno. Znaci, svaki profesionalni muzicar "nakaradno" slusa muzicko delo, nekada vise, nekada manje - ali uvek analizira vise nego sto dozivljava. To je isto slucaj sa slikarima, piscima... Provereno visevekovno, nisam ja to izmislio.

b2) Znaci, laik ne analizira harmonski sklop niti ritmicku osnovu i podelu nego, jednostavno receno - uziva u muzickom delu.

c2) I to je prava stvar po svim pitanjima same biti muzike
. Sve to isto je i sa ostalim granama Umetnosti.


a2) pogledati pod c)

b2) pogledati odgovor pod a) b) c) ali je netačno da da nema analize tumačenja unutar ličnog sistema (više o tome u poslednjoj rečenici pod b).

c2) verovao ili ne (deo drugi) delimično se slažem. Ali analizom/tumačenjem/prihvatanjem/spoznajom/dozivljavanjem umetničkog dela takozvani laik nije osuđen samo na uživanje.
Itekako analizom/tumačenjem/prihvatanjem/spoznajom/dozivljavanjem sadržaja prolazi kroz "raj i pakao" jer kao što smo već zaključili nema slobodnih.

Citat:
valerijan: Polako... Analiziraju...tumače... pa tek onda treba da prihvate i spoznaju o čemu je reč :)

Sceka A nesto sporo to ide... :)


Pronalaze paralele-podudarnosti u njihovim sistemima.

[Ovu poruku je menjao valerijan dana 27.06.2014. u 13:40 GMT+1]
_._/._./_ _ _/_.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: GoT - knjige, koje izdanje i od koga poruciti...27.06.2014. u 12:35 - pre 118 meseci
Trebalo bi ovo splitovati u dve teme - ovu originalnu i neku film vs knjiga (pretpostavljam da je jos uvek o tome rasprava).
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: GoT - knjige, koje izdanje i od koga poruciti...27.06.2014. u 19:59 - pre 118 meseci
^ Slazem se potpuno a to bi trebalo da uradi neko ko ima tehnicku mogucnost i malo logike i dobre volje.

Citat:
valerijan: Treća strana, a izgleda da smo opet na početku...

Mislim da se ne razumemo i zato treca strana. Ja govorim o nekim stvarima koje spadaju u strucno (analiza...) i navodim nesto sto je moje licno i iz mog okruzenja gde ima muzicara, slikara, vajara pisaca... i tice se neke realno validne analize i uopste pristupa.

Bice da ti govoris vise o nekim drugim stvarima jer to stoji da moze svako da analizira, ima pravo, niko nikome to ne brani, prirodno je... ali to nema veze sa onom sto ja pricam/pisem. To sve spada u, manje vise, filozofsku varijantu laika. Da se razumemo, nemam nista protiv toga jer je prirodno ali samo trebam da znam da li na to mislis.


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

valerijan
encre de chine
- ostinato +

Član broj: 248982
Poruke: 1498
212.178.236.*



+627 Profil

icon Re: GoT - knjige, koje izdanje i od koga poruciti...27.06.2014. u 21:05 - pre 118 meseci
@Shadowed
Sceka je u uvodnoj reči otvorio mogućnost rasprave u smeru knjiga vs. film (ekranizacija)
tako da si možda taj deo preskočio ili možda zaboravio...nije daleko...na prvoj strani je...treći pasus.


@Sceka

Zbog ovog dela sam "rekao" to za treću stranu. ;)

Citat:
Sceka:...Analiza i tumacenje se odigra samo onome ko je u stanju da analizira i tumaci...

...Onaj ko se ne razume dovoljno da to moze samo prihvata/spoznaje/dozivljava...


Jer se tu opet provuklo da je nešto posebno potrebno da se analizira/tumači...ili neko poseban.
Ostali su izgleda zatečeni :) Bez iskustva su, prazni, pa nemaju moć analize/tumačenja.
Ovde verovatno misliš na ono što zoveš stručnom analizom?

dodatak:

Ja nisam stekao utisak da se ne razumemo. Kad mi nešto nije bilo jasno, "pitao" sam da mi objasniš-potvrdiš.

Različito posmatramo "stvari" i to manje više to.

Potvrdio sam da se stručnom analizom slike/muzike ne može baviti svako.
Ali sam (u novom delu "razgovora") istakao da svako može stvoriti delo koje je po PS-u (u nekom obliku). Dakle, u živim bićima postoji "red/nered".
(Koliko puta su se "stručnjaci" oslonili na red/nered u "primitivnoj" umetnosti...)

Kao i da analiza/tumačenje "laika" (kao ih ti nazivaš) nije za bacanje.
Utisak je da to "vidiš" kao neku delatnost zanesenjaka, igre...a ona je deo prirode.

To što će neko do detalja/stručno analizirati poteze, pastu, kolirit je samo jedna (manje bitna) strana.

[Ovu poruku je menjao valerijan dana 27.06.2014. u 22:18 GMT+1]
_._/._./_ _ _/_.
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: GoT - knjige, koje izdanje i od koga poruciti...28.06.2014. u 14:44 - pre 118 meseci
Citat:
valerijan:...
Jer se tu opet provuklo da je nešto posebno potrebno da se analizira/tumači...ili neko poseban.

Pa i jesu "posebni". Pod navodnicima je zato sto nije rec o "nadljudima, odabranima..." i u tom smislu nego zato sto su u odnosu na sve druge stvarno posebni. Bez ikakvog mistikovanja po bilo kom pitanju (osim samog talenta ali to je vezano samo za stvaraoce). Inace se to moze razumeti/primeniti na bilo sta u zivotu. Kad gledam zgradu moze da mi se svidi ili ne svidi - kad pored mene stoji gradjevinski inzenjer on osim toga zna i neuporedivo vise pojedinosti, detalja od mene jer je strucno osposobljen za to u odnosu na mene laika. I sad, ja mogu da dozivljavam tu zgradu potpuno po svojoj volji, ogranicen samo svojim licnim "marifetlucima" svih vrsta, ali se ne petljam niti mogu niti bi trebalo niti je "pristojno" da vrsim neku analizu koja izlazi van okvira moje spoznaje - za razliku od pomenutog inzenjera koji to moze po svim tim pitanjima. To sto kod nas (a nismo mi bas toliko posebni u tome, to se radi svuda) svi osecaju da sve znaju i osecaju i daju sebi pravo da kritikuju po svim pitanjima sve i svasta i svakoga i sto je "normalno" ono cuveno da smo svi najbolji selektori reprezentacije u sportu (kao i politicari, ekonomisti, ministri, predsednici...) - pa onda to nekako preovlada cesto u svakodnevnom zivotu i dogadjanjima, to je posebna prica. Duga i zamorna... :)

Citat:
Ostali su izgleda zatečeni :) Bez iskustva su, prazni, pa nemaju moć analize/tumačenja.
Ovde verovatno misliš na ono što zoveš stručnom analizom?

Da. Tako zovem, na to mislim i to jeste strucna analiza. I nema nikakve veze sa tim da su oni bez iskustva, odnosno laici, prazni jer je to potpnuno nesto drugo.

Citat:
Ali sam (u novom delu "razgovora") istakao da svako može stvoriti delo koje je po PS-u (u nekom obliku). Dakle, u živim bićima postoji "red/nered".
(Koliko puta su se "stručnjaci" oslonili na red/nered u "primitivnoj" umetnosti...)

Nije problem u stvarnju, to nismo "obradjivali" jer je rec o onome sto je nakon a na bazi vec stvorenog. A tacno je da svako moze da nesto stvori. I tacno je da svako moze da stvori nesto sto je vredno. I tacno je da svako moze da stvori neko vredno delo koje je po nekim pa cak i mnogim elementima po PS-u Umetnosti pa i "Neumetnosti". Slazem se da je moguce. Ali koliko je to cesto, recimo procentualno? Isto tako, koliko je uspesno, opet procentualno? A sve u odnosu na postojece priznato i verifikovano umetnicko.

Citat:
Kao i da analiza/tumačenje "laika" (kao ih ti nazivaš) nije za bacanje.

Dobro. A cemu je korisno, na koji nacin? Kako to primeniti (laicku analizu/tumacenje)? I kome je korisno i ko i kako to da primeni?

Citat:
Utisak je da to "vidiš" kao neku delatnost zanesenjaka, igre...a ona je deo prirode.

Ako mislis da ja licno tako posmatram nekog laika koji analizira... onda je odgovor - da, tacno tako. Ovo nakon tri tacke ne razumem kako je povezano.


Citat:
To što će neko do detalja/stručno analizirati poteze, pastu, kolirit je samo jedna (manje bitna) strana.

Tacno, cak potpuno do apsolutno nebitna stvar po pitanju "konzumenta". Ali je jako bitno da ako se to uopste radi to radi strucno/kompetentno lice jer ima koristi od toga, mnogostruke.


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

valerijan
encre de chine
- ostinato +

Član broj: 248982
Poruke: 1498
212.178.236.*



+627 Profil

icon Re: GoT - knjige, koje izdanje i od koga poruciti...02.07.2014. u 21:40 - pre 118 meseci
Citat:
valerijan:...Jer se tu opet provuklo da je nešto posebno potrebno da se analizira/tumači...ili neko poseban.

Sceka:

a) Pa i jesu "posebni". Pod navodnicima je zato sto nije rec o "nadljudima, odabranima..." i u tom smislu nego zato sto su u odnosu na sve druge stvarno posebni. Bez ikakvog mistikovanja po bilo kom pitanju (osim samog talenta ali to je vezano samo za stvaraoce).

b) Inace se to moze razumeti/primeniti na bilo sta u zivotu. Kad gledam zgradu moze da mi se svidi ili ne svidi - kad pored mene stoji gradjevinski inzenjer on osim toga zna i neuporedivo vise pojedinosti, detalja od mene jer je strucno osposobljen za to u odnosu na mene laika. I sad, ja mogu da dozivljavam tu zgradu potpuno po svojoj volji, ogranicen samo svojim licnim "marifetlucima" svih vrsta, ali se ne petljam niti mogu niti bi trebalo niti je "pristojno" da vrsim neku analizu koja izlazi van okvira moje spoznaje - za razliku od pomenutog inzenjera koji to moze po svim tim pitanjima.

c) To sto kod nas (a nismo mi bas toliko posebni u tome, to se radi svuda) svi osecaju da sve znaju i osecaju i daju sebi pravo da kritikuju po svim pitanjima sve i svasta i svakoga i sto je "normalno" ono cuveno da smo svi najbolji selektori reprezentacije u sportu (kao i politicari, ekonomisti, ministri, predsednici...) - pa onda to nekako preovlada cesto u svakodnevnom zivotu i dogadjanjima, to je posebna prica. Duga i zamorna... :)


a) Ne smatram da su posebni. Analiziraće suvoparno, kao što su naučeni (većinom).
Naravno i iza te suvoparnosti se opet "krije" čovek, doduše dodatno sputan...

b) Ok, ali pričali smo o umetnosti, serijama a ne o građevinama.

c) Slažem se, tako da ovde ni nema potrebe da dalje pričamo o c)


Citat:
valerijan: Ostali su izgleda zatečeni :) Bez iskustva su, prazni, pa nemaju moć analize/tumačenja. Ovde verovatno misliš na ono što zoveš stručnom analizom?

Sceka: Da. Tako zovem, na to mislim i to jeste strucna analiza. I nema nikakve veze sa tim da su oni bez iskustva, odnosno laici, prazni jer je to potpnuno nesto drugo.


Ovo znači da ipak iz nekog ugla mogu pomoći/doprineti u analizi/tumčenju jednog od značenja? To je suština.

Citat:
valerijan: Ali sam (u novom delu "razgovora") istakao da svako može stvoriti delo koje je po PS-u (u nekom obliku). Dakle, u živim bićima postoji "red/nered". (Koliko puta su se "stručnjaci" oslonili na red/nered u "primitivnoj" umetnosti...)

Sceka:

d) Nije problem u stvarnju, to nismo "obradjivali" jer je rec o onome sto je nakon a na bazi vec stvorenog.

e) A tacno je da svako moze da nesto stvori. I tacno je da svako moze da stvori nesto sto je vredno. I tacno je da svako moze da stvori neko vredno delo koje je po nekim pa cak i mnogim elementima po PS-u Umetnosti pa i "Neumetnosti". Slazem se da je moguce. Ali koliko je to cesto, recimo procentualno? Isto tako, koliko je uspesno, opet procentualno? A sve u odnosu na postojece priznato i verifikovano umetnicko.


d) Ali je neophodno da "obradimo", jer ni "stručnjaka" ne bi bilo da nema onih koji stvaraju. Logično?

e) Već sam naveo Primitivnu umetnost i njen "nered" kao inspiraciju za stvaranje i analizu/tumačenje.


Citat:
valerijan: Kao i da analiza/tumačenje "laika" (kao ih ti nazivaš) nije za bacanje.

Sceka: Dobro. A cemu je korisno, na koji nacin? Kako to primeniti (laicku analizu/tumacenje)? I kome je korisno i ko i kako to da primeni?


U umetnosti nije reč o "primeni" već o prenosu/protoku poruke/značenja. A "njih" je koliko i posmatrača.
Umetnost ne postoji zarad stručnog prežvakavanja. To su "moderne" snobovske tendencije.

Citat:
valerijan: Utisak je da to "vidiš" kao neku delatnost zanesenjaka, igre...a ona je deo prirode.

Sceka:

f) Ako mislis da ja licno tako posmatram nekog laika koji analizira... onda je odgovor - da, tacno tako.

g) Ovo nakon tri tacke ne razumem kako je povezano.


f) pogledati pod g)

g) odgovor na oba dela je u odgovoru u okviru [quote ][ /quote] iznad. Mislio sam na prirodu čoveka.
Na njen/njegov život/utiske/iskustva koji "učestvuju" prilikom posmatranja.
_._/._./_ _ _/_.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: GoT - knjige, koje izdanje i od koga poruciti...03.07.2014. u 07:34 - pre 118 meseci
Citat:
valerijan:
@Shadowed
Sceka je u uvodnoj reči otvorio mogućnost rasprave u smeru knjiga vs. film (ekranizacija)
tako da si možda taj deo preskočio ili možda zaboravio...nije daleko...na prvoj strani je...treći pasus.

Nisam preskocio. Ne kazem da je offtopic, nego da bi trebalo podeliti.
 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: GoT - knjige, koje izdanje i od koga poruciti...12.07.2014. u 02:35 - pre 118 meseci


Bolje knjige, vecina serije je fake. :P :P

http://www.elitemadzone.org/p3462794

- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

valerijan
encre de chine
- ostinato +

Član broj: 248982
Poruke: 1498
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+627 Profil

icon Re: GoT - knjige, koje izdanje i od koga poruciti...12.07.2014. u 19:16 - pre 118 meseci
^ Ovo je ipak interesantnija ideja:


_._/._./_ _ _/_.
 
Odgovor na temu

valerijan
encre de chine
- ostinato +

Član broj: 248982
Poruke: 1498
212.178.225.*



+627 Profil

icon Re: GoT - knjige, koje izdanje i od koga poruciti...01.08.2014. u 19:37 - pre 117 meseci
Citat:
Na portalu Watchers of the Wall, na kome obožavaoci serije “Igra prestola” dele najnovije informacije, osvanuo je članak u kome autor tvrdi kako je HBO zatražio dozvolu dubrovačke gradske uprave za snimanje scene u kojoj će gola glumica hodati od katedrale do Sponze.

Reč je o sceni sramotnog hoda kraljice Seresei koju igra glumica Lina Hedi.

Na sceni će biti i 500 statista, prenosi Dubrovniknet. Najavljuju se i skori početak snimanja nove sezone ali i proba kostima sledeće nedelje u Splitu.

Ove godine je kao nova lokacija uvršten i Šibenik čiji su gradonačelnik i zamenik gradonačelnika i sami bili na audiciji za statiste.

Podsećamo nakon što su dve sezone ovog televizijskog hita snimane u Dubrovniku, aktuelna, četvrta, snimala se i u Splitu i okolini, a "Dalmacija News" piše da je u planu da se i peta sezona snima u Hrvatskoj, samo što bi lokacijama trebalo da se dodaju Šibenik i Imotski.

Snimanje bi ovog puta u Hrvatskoj trebalo da traje još duže, odnosno oko mesec i po dana, a gradonačelnik Imotskog potvrdio je da su obavljeni razgovori sa predstavnicima HBO-a, iako nije mogao da potvrdi ništa konkretno: "Sve ćemo učiniti što je u našoj moći da se kadrovi ove serije snime u Imotskom, jer bi to značilo mnogo za turističku promociju Dalmatinske zagore i grada Imotskog", rekao je.


izvor
_._/._./_ _ _/_.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: GoT - knjige, koje izdanje i od koga poruciti...

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 13401 | Odgovora: 49 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.