Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pitanje iz poznavanja saobracaja

elitemadzone.org :: MadZone :: Pitanje iz poznavanja saobracaja

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 13756 | Odgovora: 77 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Pitanje iz poznavanja saobracaja30.06.2014. u 19:35 - pre 119 meseci
davno je bilo kad sam polagao 'tipovanje' pa vas molim da mi pomognete da razjasnim jednu nedoumicu...

deonica puta kroz prigradski deo Paracina ima 4 trake (po 2 u jednom smeru), i izmedju je dupla puna linija, ogranicenje 50... nekada je stajao znak na pocetku - Regionalni put II reda, ali je znak uklonjen kada je put prosiren sa 2 na 4 trake... kako u desnim trakama postoje mnogobrojne sahte, vecina nas vozi levom trakom... ja te trake tretiram kao ravnopravne sa slobodom izbora kojom ces da se kreces, dok neki ljudi tvrde da su leve trake samo za obilazenje, a da moras da se kreces desnom kada nikog ne pretices... ko je u pravu?

e sad jedan offtopic kuriozitet - gotovo da nema dana da mi neki majmun ne svira i blicka da se sklonim u desnu traku kako bi on prosao levom, sa naznakom da ja tu uvek vozim tacno 50kmh... znam da je obilazenje preko duple pune jako kaznjivo, ali ne znam koliko je obilazenje sa desne u ovom slucaju skuplje od prekoracenja brzine...
 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

X Files
SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4902
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: Pitanje iz poznavanja saobracaja30.06.2014. u 19:48 - pre 119 meseci
Mislim da su ovde objašnjenja:
http://ltablice.com/pravila-sa...aja/76-kretanje-vozila-po-putu
http://www.vozite.com/kretanje_vozila_po_putu.html

Ovakva deonica (i dilema) postoji i na samom ulazu u Požarevac iz pravca Beograda.
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Pitanje iz poznavanja saobracaja30.06.2014. u 20:26 - pre 119 meseci
hvala Vlado... znaci ja sam u pravu...

a za ovo sa tri trake (preticanje srednjom) nisam imao pojma
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Pitanje iz poznavanja saobracaja30.06.2014. u 20:39 - pre 119 meseci
On može desnom trakom da vozi brže od tebe u levoj. To se ne računa u preticanje. Naravno sve ovo u naseljenom mestu. (zobs čl. 53 st. 5)

Citat:
Na putu u naselju na kome postoje najmanje dve saobraćajne trake namenjene za saobraćaj vozila u istom smeru, prolaženje sa desne strane vozila koje se ne kreće krajnjom desnom saobraćajnom trakom, ne smatra se preticanjem.
 
Odgovor na temu

djolep
Beograd

Član broj: 10598
Poruke: 739



+53 Profil

icon Re: Pitanje iz poznavanja saobracaja30.06.2014. u 22:34 - pre 119 meseci
Citat:
superbaka:
hvala Vlado... znaci ja sam u pravu...


Meni ne izgleda da si u pravu. Da li mi je nesto promaklo?

Citat:
Na putu u naselju sa kolovozom na kome za saobracaj vozila u istom smeru postoje najmanje dve obelezene saobracajne trake, vozac moze za kretanje svog vozila da koristi i saobracajnu traku koja se ne nalazi uz desnu ivicu kolovoza ako time ne ometa ostala vozila koja se krecu iza njegovog vozila.

Ako postoji vise saobracajnih traka za isti smer na putu van naselja, vozac moze za kretanje svog vozila da koristi saobracajnu traku koja se ne nalazi uz desnu ivicu kolovoza samo u slucaju preticanja.

 
Odgovor na temu

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
*.exe-net.net.



+784 Profil

icon Re: Pitanje iz poznavanja saobracaja30.06.2014. u 22:49 - pre 119 meseci
Jel to ulaz iz Strize? Ja uglavnom drzim desnu,i i deom oko 50,mozda do 60. Stvarno mnogo ima sahtova u desnoj,kao nagazne mine su
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Pitanje iz poznavanja saobracaja30.06.2014. u 22:52 - pre 119 meseci
put se nalazi u naselju... e sad, problem je ko kako definise ometanje vozila iza... ako se kreces levom trakom 50 koliko je ogranicenje, svakako nije ometanje bez obzira sto majmun iza hoce da vozi brze, i to bas u toj traci... ali koliko je minimalno?

update:
@KrkaCic

da, to je ta deonica :)
 
Odgovor na temu

djolep
Beograd

Član broj: 10598
Poruke: 739



+53 Profil

icon Re: Pitanje iz poznavanja saobracaja30.06.2014. u 23:09 - pre 119 meseci
Mislim da se to tumaci kao ometanje. On ne moze da prodje od tebe. Tvoja brzina nema veze. Svako je odgovoran za sopstveno ponasanje.
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Pitanje iz poznavanja saobracaja30.06.2014. u 23:12 - pre 119 meseci
kako moze da se definise kao ometanje ako ima slobodnu desnu traku?
 
Odgovor na temu

Drivee

Član broj: 81794
Poruke: 324
203.113.145.*



+43 Profil

icon Re: Pitanje iz poznavanja saobracaja01.07.2014. u 03:20 - pre 119 meseci
Dve trake u naseljenom mestu. Vozis i levom i desnom koliko je naznaceno znakom ako nije onda 50kmh. Nepisano pravilo je da je leva za kamione i sporija vozila, mada danas su oni najbrzi na putu. Uglavnom je to sve znakom naznaceno , ako nije, tada i leva i desna su iste, mozes da vozis kako zelis, tj levom ili desnom. Najmanja brzina vozila nije resena zakonom ali mislim da mora biti tolika da ne ometas nikoga. Znaci ako pravis kilometarsku kolonu jer vozis 15 na sat bices kaznjen. Mislim da je to tako reseno..nisam siguran.
 
Odgovor na temu

djolep
Beograd

Član broj: 10598
Poruke: 739



+53 Profil

icon Re: Pitanje iz poznavanja saobracaja01.07.2014. u 06:29 - pre 119 meseci
@superbaka
Moze on da prodje sa desne strane, ali osnovno pitanje je zasto ti vozis levom trakom ako je desna slobodna? Ne radi se tu o njegovom polozaju nego o tvom. Nisam ja to izvukao iz rukava. To je tumacenje koje je dao neki epoletas u SAT-u, pre godinu-dve dana. Naravno, nije njegovo strucno misljenje Sveto pismo, ali sugerise kakvo tumacenje bi mogao da ocekujes u slucaju spora na sudu. Pretpostavljam da moze da postoji opravdan razlog, ali to bi morao da dokazujes.
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Pitanje iz poznavanja saobracaja01.07.2014. u 07:26 - pre 119 meseci
Citat:
djolep: Moze on da prodje sa desne strane, ali osnovno pitanje je zasto ti vozis levom trakom ako je desna slobodna?

Zato što je desna prepuna rupčaga.

Zato što za 200m hoće da skrene levo.

Zato što je srce na levoj strani.

U naseljenom je mestu, može da vozi levom trakom ako hoće sve vreme. Isto kao što u Kneza Miloša ili Bulevaru Revolucije ne moraš da voziš desnom trakom.

Ne znam šta bi imao kome da dokazuje na sudu. (!?)
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9517
89.216.32.*



+10256 Profil

icon Re: Pitanje iz poznavanja saobracaja01.07.2014. u 07:39 - pre 119 meseci
@superbaka
Postoji nepisani bon-ton ili kultura u saobraćaju da ako voziš sporije - voziš desnom trakom. Ako si se pretplatio na levu, tj. zakupio je za sebe i svojih 50 km/h i vidiš da bi neko da vozi malo brže, ljudski je pomeriti se u desnu traku i propustiti ga da prođe. Zaboga, ja kad sam na pokretnim stepenicama i vidim da se neko žuri, ja se pomerim u stranu, i ostavim mu mesto da se brže popne / siđe. Nikakav zakon me na to ne tera, jednostavno, u pitanju je uviđavnost, tolerancija i razumevanje.

Iskren savet iskusnog duuugogodišnjeg vozača: kad se sledeći put zabarikadiraš u levu traku i voziš sporije od drugih pa kad ti neki "majmun svira i blica", ti se pomeri u desnu, pa se onda opet vrati u levu.


Kviz pitanje za superbaku: Ono šta je za tebe tvojih 50 km/h to je za moju babu (koja još vozi svojeg golfa II do pijace) 30 km/h, mada, moja baba ume da uspori i na 25 km/h. Dakle, sasvim realna situacija. Moja baba (koja inače živi u tvom gradu) sasvim po zakonu vozi 30 km/h u skroz levoj, tj. ne krši ni jedan propis (ako sam dobro shvatio prethodne postove). Tu se ti nađeš u nedoumici ! Leva traka, koja je bila tvoja i samo tvoja, odjednom je okupirana od strane moje babe u Golfu II, i ti više nisi u stanju da voziš sa svojih 50 km/h u svojoj levoj traci ! Šta ćeš uraditi ?

a) usporiti na 30 km/h tj. na 25 km/h i tako voziti iza moje babe do krajnje babine destinacije - pijace
b) preteći moju babu sa desne strane
c) svirati i ablendovati kao majmun mojoj babi da se pomeri u desnu traku i da ti dozvoli da prođeš
d) svratiti do obližnje kafane-krajputašice i popiti hladno pivo i sačekati da moja baba dođe do svoje destinacije - pijace i oslobodi levu traku.


Edit: izmena prema sugestijama sa narednog posta


[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 01.07.2014. u 09:00 GMT+1]
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Pitanje iz poznavanja saobracaja01.07.2014. u 07:56 - pre 119 meseci
B nije kaznjivo a 50km/h za razliku od 30km/h je maksimalna dozvoljena brzina tako da situacija nije identicna.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9517
89.216.32.*



+10256 Profil

icon Re: Pitanje iz poznavanja saobracaja01.07.2014. u 07:59 - pre 119 meseci
Jes' u pravu si ovo za B. Ispraviću.
U pravu si da situacija nije identična, ali to je i poenta. Nisam ni 'teo da bude identično.

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

dule_ns
Novi Sad

Član broj: 123863
Poruke: 257
194.247.212.*



+690 Profil

icon Re: Pitanje iz poznavanja saobracaja01.07.2014. u 08:01 - pre 119 meseci
@Java

Citat:
Na putu u naselju sa kolovozom na kome za saobracaj vozila u istom smeru postoje najmanje dve obelezene saobracajne trake, vozac moze za kretanje svog vozila da koristi i saobracajnu traku koja se ne nalazi uz desnu ivicu kolovoza ako time ne ometa ostala vozila koja se krecu iza njegovog vozila.

Zaključak: ako je maksimalna dozvoljena brzina 50 kmh, vozač koji želi da vozi brže od 50kmh nije ometana strana nego strana koja krši zakon.

Ala smo se naređali.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9517
89.216.32.*



+10256 Profil

icon Re: Pitanje iz poznavanja saobracaja01.07.2014. u 08:27 - pre 119 meseci
^
Zakon je potpuno jasan, ja se nisam ni trudio da citiram zakonske odredbe, i evo, na prvu sugestiju Shadowed-a ja sam ispravio šta je trebalo. Zakon za ponašanje na pokretnim stepenicama nije ni napisan, zar ne ?

Poenta mog posta se može sagledati u mojoj prvoj rečenici. Uostalom, postavio sam i kviz pitanje, pa tako i tebe, dule_ns pozivam da odgvoriš na to pitanje.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Pitanje iz poznavanja saobracaja01.07.2014. u 09:16 - pre 119 meseci
Citat:
Shadowed:
B nije kaznjivo a 50km/h za razliku od 30km/h je maksimalna dozvoljena brzina tako da situacija nije identicna.

Mislim da ni 59 kmh nije kažnjivo, a za 60kmh se plaća neka sitna kazna.

Odakle jednom vozaču pravo da određuje drugima kojom će brzinom ići? Za to služi saobraćajna policija, kamere i kazne. Nekome se možda stvarno žuri (u hitnu, porodilište, ...), a propisana ograničenja nisu uvek adekvatno određena. U stvari nisu uopšte adekvatno određena već je neko napisao u zakonu 50 umesto da za svaku deonicu puta odredi drugi limit i stavi znak.

Osim toga, brzinomeri nisu svi jednako baždareni. Na nečijem satu piše 50 kmh, a realno ide 43-44kmh, i on treba da stvori kolonu koja ide ispod ograničenja?
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Pitanje iz poznavanja saobracaja01.07.2014. u 09:57 - pre 119 meseci
Citat:
Java Beograd:  Leva traka, koja je bila tvoja i samo tvoja, odjednom je okupirana od strane moje babe u Golfu II, i ti više nisi u stanju da voziš sa svojih 50 km/h u svojoj levoj traci !

He, nas nacin razmisljanja i ponasanja u saobracaju. ;) Njegova i samo njegova traka!? Ih, Java, bas ga pretera sada.

@superbaka

Licno, ni u teoriji se ne bih sklonio u desnu traku. Vozis maks. dozvoljenom brzinom, po propisu...svi kojima se zuri neka lome svoja kola u desnoj traci, ili ako mogu neka te preskoce. :)



 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Pitanje iz poznavanja saobracaja01.07.2014. u 09:58 - pre 119 meseci
@BluesRocker

Pa nema problema, ako hoce da ide brze od toga, neka prodje desnom.
Ako ima potrebu da ide preko dozvoljene brzine, to je njegova potreba/zelja/hir/moranje, i neka prelazi u drugu traku. Ako ja idem 30km/h, naravno da cu postupiti kao sto je Java pomenuo, cisto iz kulture*. Ali ako idem max. dozvoljenom, ocekivanje jos i da se sklanjam je preterano.



*Da ne bude samo prica sta bi bilo kad bi bilo, na posao idem biciklom, postoji uska ulica (tj. polovina ulice su parkirani automobili) nekih 150-200m i kada idem njome, auto jako tesko moze da me pretekne (morao bi da prodje na 10-20cm od mene). Iako mogu da izvozim do kraja po principu bas me briga, ako ima mesta medju tim parkiranim, pomerim se i pustim ga da prodje.
ALI, tu jesam ja koji ide sporo u odnosu na opseg dozvoljenog i, uz to, on nema alternativu (jos jednu traku sa desne strane). OK, spade fusnota duza od teksta :D
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Pitanje iz poznavanja saobracaja

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 13756 | Odgovora: 77 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.