Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Treba li da pišemo srpski...

elitemadzone.org :: MadZone :: Treba li da pišemo srpski...
(Zaključana tema (lock), by Nebojsa Milanovic)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 26406 | Odgovora: 147 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

kaćunčica

Član broj: 271602
Poruke: 31
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2323 Profil

icon Re: Treba li da pišemo srpski...18.07.2014. u 12:57 - pre 119 meseci
Da, TREBALO BI da ga nazovem srpski!

Ali, valjda je važna volja da se sačuva jezik, a to što ga ne znamo, po svemu sudeći, nikom nije važno.

p.s. Zašto onda pokretač teme nije bio dosledan svom viđenju gramatike srpskog jezika, pa u naslovu napisao: "Trebamo li da pišemo srpski"???
"Ne teče reka, nego voda. Kao što ne prolazi vrijeme, nego mi"
 
0

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Treba li da pišemo srpski...18.07.2014. u 13:31 - pre 119 meseci
mene je uvek fascinirala inertnost promene jezika. Zapravo nemogucnost bilokakve promene.

Npr 95% nas kaze iso samo, piso sam, i dr, ali zato deci dele keceve ako ne napise isao pisao ?!

Ii npr vecina ljudi kaze celo vreme, a duzrni cistunci kazu SVO VREME. Ili ono cuveno moj/svoj itd...

Kazu tako je rekao Vuk. A u majcinu i Vuk, priuceni lingvista udario pravila pre 200godina i to je sad sveto pismo svetih pisama.
 
0

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Treba li da pišemo srpski...18.07.2014. u 13:37 - pre 119 meseci
Citat:
Braksi: a duzrni cistunci kazu SVO VREME.


Treba "sve vreme"...

A i nisam cuo nekog da kaze "celo vreme"
 
0

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Treba li da pišemo srpski...18.07.2014. u 15:01 - pre 119 meseci
Citat:
Braksi: mene je uvek fascinirala inertnost promene jezika. Zapravo nemogucnost bilokakve promene.

Npr 95% nas kaze iso samo, piso sam, i dr, ali zato deci dele keceve ako ne napise isao pisao ?!

Ii npr vecina ljudi kaze celo vreme, a duzrni cistunci kazu SVO VREME. Ili ono cuveno moj/svoj itd...

Kazu tako je rekao Vuk. A u majcinu i Vuk, priuceni lingvista udario pravila pre 200godina i to je sad sveto pismo svetih pisama.


Da prostiš, ne lupaj. Ne znam nikog da kaže piso sam, a gramatike imaš i iz 2014. godine:

http://www.blic.rs/Kultura/Ves...tivna-gramatika-srpskog-jezika
 
+1

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Treba li da pišemo srpski...18.07.2014. u 15:36 - pre 119 meseci
možda je mislio na "pišo sam". Par puta sam čuo nekog kako kaže tako
 
+2

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Treba li da pišemo srpski...18.07.2014. u 18:47 - pre 119 meseci
Citat:
Miroslav Jeftić:
Citat:
Braksi: mene je uvek fascinirala inertnost promene jezika. Zapravo nemogucnost bilokakve promene.

Npr 95% nas kaze iso samo, piso sam, i dr, ali zato deci dele keceve ako ne napise isao pisao ?!

Ii npr vecina ljudi kaze celo vreme, a duzrni cistunci kazu SVO VREME. Ili ono cuveno moj/svoj itd...

Kazu tako je rekao Vuk. A u majcinu i Vuk, priuceni lingvista udario pravila pre 200godina i to je sad sveto pismo svetih pisama.


Da prostiš, ne lupaj. :) Ne znam nikog da kaže piso sam, a gramatike imaš i iz 2014. godine:

http://www.blic.rs/Kultura/Ves...tivna-gramatika-srpskog-jezika


ne lupaj ti, u NS (a i sire) se uvek tako govorilo. Jedino ako si juce stigo pa ne znas.
 
0

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Treba li da pišemo srpski...18.07.2014. u 19:39 - pre 119 meseci
Kažu neki i "s nikim" ili "sumljam" ili "gdi", ali to i dalje ne znači da tako treba.
 
0

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Treba li da pišemo srpski...18.07.2014. u 19:43 - pre 119 meseci
kaze se "niskim"... ne znam kako se pise posto nije formalizovano kao i svaki dijalekt
 
0

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Treba li da pišemo srpski...18.07.2014. u 19:46 - pre 119 meseci
:)
Da ne bude da trolujem, ali cak ni to "niskim" nisam cuo nekog da ga tako spojeno izgovori.
Uglavnom "ni sa kim" ali izgovoreno spojeno.

Mislio sam da se u NS priča pravilnije, ali sudeći po tebi izgleda nije tako.


U svakom slučaju, ja sam jedan od onih koji prihvata ispravke i ne vređa se.
Sećam se da da pre 5 godina sam govorio "svo vreme" pa su me baš na nekom forumu ispravili i rekli da je "sve vreme". A to sam čuo često i u životu. Izguglao i video da je stvarno tako, od tad sam sebe nekako uspeo da ispravim i sada mi to "svo vreme" zvuči baš ružno.
Takođe i pre toga sam govorio "višlji" umesto "viši". I to sam ispravio.
Pa i ono kad navodim "Ja i Nikola smo bili na fudbalu" sam uspeo da ispravim da uvek navedem prvo tog drugog pa tek onda mene "Nikola i ja smo bili na fudbalu".
Da se "jel" ne piše spojeno nego odvojeno "je l'", doduše to znam da se piše tako pravilno, ali često po forumima pišem "jel".

Ovo "trebalo bih" i bi trebao ću malo da prostudiram još pa pokušati da se ispravim i u tom slučaju.

Ono što hoću da kažem, jeste da jezik može itekako da se ispravi iako smo matori.

Zamisli da je tako kao što ti kažeš, da se priča na taj način kao što kažeš. Pa onda srpski jezik nikada ne bi bio jedinstven i tačan, jer u zavisnosti od područja, recimo Vranja do Subotice govor je umnogome drugačiji.
 
+1

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Treba li da pišemo srpski...18.07.2014. u 19:53 - pre 119 meseci
3 lice mnozine:

radidu/rade
vididu/vide
ucidu/uce
mislidu/misle
....
 
0

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: Treba li da pišemo srpski...18.07.2014. u 20:30 - pre 119 meseci
Fascinantno je sto uopste postoje nedoumice da li ispravno pricati srpski ili ne...

- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
+1

fanfon
Apatin

Član broj: 15355
Poruke: 2658
*.dynamic.stcable.net.



+363 Profil

icon Re: Treba li da pišemo srpski...18.07.2014. u 22:14 - pre 119 meseci
Citat:
Braksi:
kaze se "niskim"... ne znam kako se pise posto nije formalizovano kao i svaki dijalekt


Kada se uz zamenicu "nikoji" upotrebljava predlog, on se stavlja iza "ni" i pišu se tri odvojene reči. Znači, pravilno se piše i izgovara "ni sa kim".

Use Your Mind. Or someone else will.
 
0

fanfon
Apatin

Član broj: 15355
Poruke: 2658
*.dynamic.stcable.net.



+363 Profil

icon Re: Treba li da pišemo srpski...18.07.2014. u 22:20 - pre 119 meseci
Citat:
kaćunčica:
Citat:
rade.zrnic:
@kačunčice!?
Pa mislim da bi ga trebala nazvati srpski; whats on your mind?


kako bi trebalo da nazovem
kako bi trebalo da nazoveš
kako bi trebalo da nazove

kako bi trebalo da nazovemo
kako bi trebalo da nazovete
kako bi trebalo da nazovu

[Ovu poruku je menjao kaćunčica dana 18.07.2014. u 12:58 GMT+1]


Zar nije:

Kako bih trebao da nazovem?
Kako bi trebalo da nazoveš?
Kako bi trebalo da nazove?

Kako bismo trebali da nazovemo?
Kako biste trebali da nazovete?
Kako bi trebalo da nazovu?

Ovo je aorist glagola "biti".
Use Your Mind. Or someone else will.
 
+2

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
*.dynamic.stcable.net.



+336 Profil

icon Re: Treba li da pišemo srpski...19.07.2014. u 04:21 - pre 119 meseci
Citat:
mr. ako:
Fascinantno je sto uopste postoje nedoumice da li ispravno pricati srpski ili ne...


Da ne bi bilo zabune i da se ne stekne utisak da "trolujem", poenta teme nije pravilna upotreba nekog glagolskog oblika nego upravo upotreba kovanica tipa "trolujem"...
Troll je neka "zverčica" iz skandinavskih ili već kojih bajki, što viri iz rupe i "podapinje" nogu, pa se na forumima koji koriste Engleski jezik ukorenio kao sinonim za nekog' ko se slično ponaša ili piše. Mi smo otišli i korak dalje pa taj izraz "transparentno" koristimo i kao glagolski oblik.
Marko je "fascinirao" Turke kad je odbio da prestane orati drumove...
Možda sam sad' "offtopicovao" pa će me Toreador, pardon Moderator, "diskonektovati"...

 
0

kaćunčica

Član broj: 271602
Poruke: 31
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2323 Profil

icon Re: Treba li da pišemo srpski...19.07.2014. u 06:57 - pre 119 meseci
Citat:
fanfon:


Zar nije:

Kako bih trebao da nazovem?
Kako bi trebalo da nazoveš?
Kako bi trebalo da nazove?

Kako bismo trebali da nazovemo?
Kako biste trebali da nazovete?
Kako bi trebalo da nazovu?

Ovo je aorist glagola "biti".


Nije.

1) Ako "trebati" stoji uz drugi glagol, menja se bezlično (treba da nazovem, trebalo bi da nazovem, trebalo je da ti se javim...)

2) Ako nema drugog glagola, "trebati" se menja po licima (trebala mi je tvoja pažnja, trebao ti je taj novac...)

3) "trebati" kao prelazni glagol menja se po licima (trebam tvoje mišljenje...)
"Ne teče reka, nego voda. Kao što ne prolazi vrijeme, nego mi"
 
+1

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Treba li da pišemo srpski...19.07.2014. u 09:29 - pre 119 meseci
Citat:
rade.zrnic: Da ne bi bilo zabune i da se ne stekne utisak da "trolujem", poenta teme nije pravilna upotreba nekog glagolskog oblika nego upravo upotreba kovanica tipa "trolujem"...
Troll je neka "zverčica" iz skandinavskih ili već kojih bajki, što viri iz rupe i "podapinje" nogu, pa se na forumima koji koriste Engleski jezik ukorenio kao sinonim za nekog' ko se slično ponaša ili piše. Mi smo otišli i korak dalje pa taj izraz "transparentno" koristimo i kao glagolski oblik.
Marko je "fascinirao" Turke kad je odbio da prestane orati drumove...
Možda sam sad' "offtopicovao" pa će me Toreador, pardon Moderator, "diskonektovati"...


Ne vidim u čemu je problem:

Citat:
Žargon je specifična vrsta reči koja pripada jednoj grupi, sredini ili neformalnoj skupini (sportski, vojnički, adolescentski, studentski...).


Trol i trolovanje su deo forumskog žargona i teško da će ikad postati deo književnog jezika.
 
0

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
*.dynamic.stcable.net.



+336 Profil

icon Re: Treba li da pišemo srpski...19.07.2014. u 20:43 - pre 118 meseci
Hehahh,
Prikačeni fajlovi
 
0

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Treba li da pišemo srpski...20.07.2014. u 23:46 - pre 118 meseci
Tja, nikad mi nije bio jasan taj poriv za cistotom jezika, niti zastranjivanje u gramar-nazi domen, poenta jezika je prenosenje informacija izmedju dva komunikativno ogranicena biohemijska uredjaja zvana mozgovi. Ako se razumemo, a razumemo se, onda problema nema.

Jedino ako je problem to sto nema sustine u komunikaciji, pa se gleda iskljucivo forma... Cisto da ne bude duplo golo.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
0

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Treba li da pišemo srpski...21.07.2014. u 00:25 - pre 118 meseci
Ma da. Bitno je da se razumemo, ako se uopšte razumemo. To što neko ne ume da sklopi rečenicu kojom bi objasnio šta želi da kaže, a njegov sagovornik se domišlja kako da ga najbolje razume, to nema veze, je l' tako? Važno je da ovaj nepismeni sebe razume. Boli ga stojko da išta uradi da bi ga veći krug ljudi razumeo. U njegovom selu se tako govori, što bi on poštovao ostale koji nisu sa njim čuvali ovce.

Ta fora "važno je da se razumemo" veze sa vezom nema. Kao da kažeš "važno je da jedemo", nebitno što je jelo neslano, bljutavo, sumnjivog sadržaja i još sumnjivije zdravstvene ispravnosti.

Neko ne ume bolje. Pa nauči, majku mu. Ili pričaj sa komšijom ispred zadruge, uz pivo.
 
+5

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Treba li da pišemo srpski...21.07.2014. u 07:51 - pre 118 meseci
Citat:
mmix:
Tja, nikad mi nije bio jasan taj poriv za cistotom jezika, niti zastranjivanje u gramar-nazi domen, poenta jezika je prenosenje informacija izmedju dva komunikativno ogranicena biohemijska uredjaja zvana mozgovi. Ako se razumemo, a razumemo se, onda problema nema.

Jedino ako je problem to sto nema sustine u komunikaciji, pa se gleda iskljucivo forma... Cisto da ne bude duplo golo.

Slazem se da ne treba insistirati na bas svakoj gramatickoj sitnici, ali generalno jesam za to da se u sto vecoj meri drzimo pravilnog govora. Razlog je sto se po tom "bitno je da se razumemo" principu javljaju sve vece lokalizovane izmene pa se posle posle bas i ne razumeju toliko ljudi iz razlicitih lokalnih grupa (verovatno si imao prilike da cujes nekog Vranjanca npr. :) ).
Druga stvar je sto razumevanje nije binarno vec moze biti manje ili vece, lakse ili teze.
S druge strane, nemam nista protiv uvodjenja novih reci, nezavisno da li su stranog porekla ali i tu treba imati meru. Rec stupidno je prilicno besmislena jer ne samo sto imamo rec glupo vec je ista u upotrebi u svakodnevnom govoru.
 
0

elitemadzone.org :: MadZone :: Treba li da pišemo srpski...
(Zaključana tema (lock), by Nebojsa Milanovic)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 26406 | Odgovora: 147 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.