Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Restauracija trpezarijskog stola

elitemadzone.org :: TechZone :: Restauracija trpezarijskog stola

Strane: 1 2

[ Pregleda: 18680 | Odgovora: 26 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

7.scena

Član broj: 324066
Poruke: 125
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://www.kupacikostimi..


+355 Profil

icon Restauracija trpezarijskog stola27.08.2014. u 14:07 - pre 117 meseci
Da li je neko od prisutnih restaurirao stari trpezarijski sto ?

Ja imam jedan takav, sto za sest osoba, pravougaonog oblika, drveni. Star bar pedesetak godina, poslednjih dvadeset nije koriscen u originalnoj nameni.
Radna povrsina je izgrebana, negde je lak popucao, negde oljusten, ima i bas dubokih ogrebotina. Mislim da je radna povrsina stola originalno presvucena furnirom, zatim farbana i lakirana ali nisam siguran.

U svakom slucaju zelim da ga sredim. Nista spektakuarno, vec da saniram ostecenja, obnovim boju i lak. Neki mi kazu da su na ceni ti stari stolovi koji imaju netaknutu rusticnost i ostecenja, ali ja bih ovaj koristio u njegovoj originalnoj nameni, a zato treba da ima ispravnu radnu plocu.

Tu je i sest stolica. One imaju drugi problem. Sedalna povrsina je presvucena kozom, ali je punjenje ispod koze (sta god da je ispod) oslabilo. Pa stolice nisu udobne. A neke su se i iskrivile od stajanja. To ne verujem da cu sam dirati.
Ali opet i njih bi trebalo prefarbati (drvene elemente), a najvecim delom su uradjene iz spiralnih i duborezom ukrasenim drvenih elemenata.
Neki savet kako to osmirglati ?

Citao sam neka uputstva na netu, sva se svode na presmirglaj grubo pa fino, pa prefarbaj, ali ja bih da cujem iskustva iz prve ruke.
 
Odgovor na temu

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
*.exe-net.net.



+784 Profil

icon Re: Restauracija trpezarijskog stola27.08.2014. u 14:38 - pre 117 meseci
Postavi slike stola i stolica.
 
Odgovor na temu

hobbista
Beograd

Član broj: 149118
Poruke: 277



+180 Profil

icon Re: Restauracija trpezarijskog stola27.08.2014. u 14:51 - pre 117 meseci
Bilo je u "Uradi sam" prodavnicama fina celicna vuna za smirglanje. Ne znam pravi naziv, ali je odlicna stvar za krivine i duboreze.
Koristio sam "granulaciju" 0, 00 i 000. Ova poslednja je zavrsna. Bila je, koliko se secam, i 1 i 2 ali su mi delovale previse krupno.
 
Odgovor na temu

7.scena

Član broj: 324066
Poruke: 125
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://www.kupacikostimi..


+355 Profil

icon Re: Restauracija trpezarijskog stola27.08.2014. u 15:50 - pre 117 meseci
Nemam kod sebe slike i sto. Napravicu ih mozda za jedno mesec dana. Ali tada i planiram da zapocnem posao.
Pre toga bih da se opskrbim znanjem i materijalom za rad.

Celicna vuna za smirglanje drveta ? To ovako nekako izgleda ?

 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Restauracija trpezarijskog stola27.08.2014. u 16:06 - pre 117 meseci
Furnirani nameštaj, koliko god da je star ne može da bude na ceni... Kad se misli na stari stilski nameštaj, onaj koji je na ceni je napravljen od punog drveta, pa samim tim i ima ga smisla restauirati (što se svodi na brušenje i lakiranje)
 
Odgovor na temu

7.scena

Član broj: 324066
Poruke: 125
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://www.kupacikostimi..


+355 Profil

icon Re: Restauracija trpezarijskog stola27.08.2014. u 17:11 - pre 117 meseci
Nisam mislio bukvalno na ceni, vec u smislu da ih mnogi uzimaju kao interesantan deo enterijera u slucaju da nose sa sobom rusticnost i neobican izgled.
Ovaj sto jeste od punog drveta. Nisam siguran da je radna povrsina furnirana, ali bih rekao da je furnir. Ako je furnirana, da li je mogu smirglati ?

Sto se tice konkretnog restauriranja poenta nije u profitu i ceni, vec u hobiju i zelji da osvezim stari porodicni element koji moze da sluzi svrsi, a jako lepo izgleda.
 
Odgovor na temu

hobbista
Beograd

Član broj: 149118
Poruke: 277



+180 Profil

icon Re: Restauracija trpezarijskog stola27.08.2014. u 19:02 - pre 117 meseci
Upravo tako. Otkineš malo, pa smotaš u lopticu (otprilike kao žica za sudove) pa trljaš lagano.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Restauracija trpezarijskog stola27.08.2014. u 19:20 - pre 117 meseci
Citat:
7.scena: Ako je furnirana, da li je mogu smirglati ?

Naravno, furnir je u stvari tanak sloj pravog drveta.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
*.exe-net.net.



+784 Profil

icon Re: Restauracija trpezarijskog stola27.08.2014. u 19:35 - pre 117 meseci
I na sta ce na kraju liciti taj furnir?
Ni na sta,nemoj to da radis. Pretpostavljam o kakvom se stolu radi,i mogu ti dati savet da sve sem table iskoristis a umesto postojece neka ti neki stolar napravi drugu,slicnu ali od drveta!
Jer sve sem table je drveno i moze se lako srediti.
Najbolje bi bilo kad bi mogao da stavis slike da vidimo kako izgleda pa da te uputimo. Ovako nije to to.
Uvek mozes kupiti skoc krpu i njome fimo osmirglati tj pripremiti drvo. Ali to pod uslovom da je samo izgubilo sjaj.
Ako si planirao da lakiras trebace ti i kompresor i komora i znanje,a mozes i cetkom ali nece izgledati extra i nece imati vrhunski sjaj.
Jel znas bar koje drvo je u pitanju?

Inace,kod nas 70% ljudi ne ume da razlikuje drvo od furnira na tim starijim stolovima
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Restauracija trpezarijskog stola27.08.2014. u 19:49 - pre 117 meseci
Citat:
KrkaCiC: I na sta ce na kraju liciti taj furnir?

Pa licice na furnir, nece na nosoroga

Salim se, ali on treba da osmirgla samo lak, sumnjam da je furnir ostecen.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9517
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10255 Profil

icon Re: Restauracija trpezarijskog stola27.08.2014. u 19:57 - pre 117 meseci
Citat:
hobbista:Upravo tako. Otkineš malo, pa smotaš u lopticu (otprilike kao žica za sudove) pa trljaš lagano.

"Lagano trljanje" će uroditi plodom posle jedno 100 godina neprekidnog "trljanja".

Restauracija trpezarijskog stola u amaterskoj (hobi) varijanti je izuzetno težak i nezahvalan posao, koji po pravilu završi sa polovičnim ili nikakvim rezultatima.
Ne znam, naravno, kako izgleda trpezarijski sto pokretača teme, ali otprilike imam u glavi kako bi mogao da izgleda, pošto sam se naravno, nagledao trpezariskih stolova iz prošlog veka.

Šta je problem ?
- Problem je ravnomerno ošmirglati i skinuti stari sloj laka. Lak je najčešće ceo matirao, i neretko se ljušti u slojevima, a i godine upotrebe donele su oštećenja. Teško je dakle ravnomerno doći do furnira i ravnomerno ošmirglati tanak sloj furnira - jednoobrazno po celoj poovršini stola. Stari lak naravno treba potpuno elminisati. Pri tome treba paziti da se ne obore ivice (što je takođe teško) a i kant treba ošmirglati.
- Nepremostiv problem predstavljaju dublja udubljenja furnira - od udaraca teškim pepeljarma ili šerpama ili nečim drugim, tj. ona udubljenja koja su ostavila trag i na osnovi - čamovim daskama.
- Još teže je sa nogama stola, posebno ako su krivolinijske, što je najčešći slučaj.

Šmirglanje, je dakle 99 % posla. Ručno šmirglanje može trajati danima i danima. Ako se koristi rotaciona brusilica, posao može ići brže i bolje, uz opasnost da se u amaterskim rukama malo "omakne" pa ode preduboko. Pri tome, lak se lepi za brusni papir, lako ga puni i čini neupotrebljivim, pa se troši u veeeeelikim količinama.

Sav posao je težak, izuzetno dosadan i nadsve - prljav.

Alternativa je ne brusti ceo lak, i ne pokušavati da se dođe do furnira, ali onda se posao lakiranje novim lakom preko starog laka, što opet, ima svoje negativne efekte i često rezultat bude daleko od očekivanog, i svakako ne opravdava uloženi rad. Da ne pominjem problem nekompatibilnosti lakova (nitro - uljani - akrilni - i td.)

Stari trpezarijski sto (iz jeftine, masovne proizvodnje) ostaje stari trpezarijski sto. Konačan izgled "restrauriranog stola" nikog neće oduševiti. Iskren savet: mani se ćorava posla.

Ako je kojim slučajem trpezarijski sto o kojem se priča - zapravo vredan i skup komad stilskog nameštaja, onda opet, posao ne valja raditi amaterski, već ga treba prepustiti profesionalcima.

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
*.exe-net.net.



+784 Profil

icon Re: Restauracija trpezarijskog stola27.08.2014. u 20:00 - pre 117 meseci
Uglavnom je furnir pobeleo i ima dosta ogrebotina na starijim stolovima. Evo npr ovaj:



Ako na stolu ima furnir,to znaci da nije bila neka bas skupa garnitura u pitanju i onda verovatno ni stolice nemaju neki rad,ili su ravne ili imaju onaj nalepljeni duborez kao na slici
Ovo se ne moze samo osmirglati vec mora ili novi furnir (moze se naci skoro nigde) ili drvo
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9517
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Restauracija trpezarijskog stola28.08.2014. u 09:54 - pre 117 meseci
^ Da, otprilike sam i ja imao na umu nešto slično ovome kad sam pisao svoj post. Klasika SFRJ industrije nameštaja, uglavnom s kraja 1960-tih, tokom 1970-tih i početkom 1980-tih.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

vladd

Moderator
Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Restauracija trpezarijskog stola28.08.2014. u 10:02 - pre 117 meseci
Ja sam jedan trpezariski osmirglao, ispunio rupe i pukotine i lakiran je erlakom. Bledo krem boja. Glavni farbar je bila supruga.
To zdravije i modernije izgleda nego "socijalisticki" odabir furnira na camovini.:)
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Restauracija trpezarijskog stola28.08.2014. u 10:06 - pre 117 meseci
Ma ono gore ne vredi ni koliko kantica laka, ako je takav to ne vredi sredjivati.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

7.scena

Član broj: 324066
Poruke: 125
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://www.kupacikostimi..


+355 Profil

icon Re: Restauracija trpezarijskog stola28.08.2014. u 10:34 - pre 117 meseci
Ne izgleda kao ovaj sto sa slike. Nema lepljene duboreze, uvijene nogare, itd. Jednostavniji je i masvniji. I ploca je drugacija..Bez da se iko uvredi, da je model kao ovaj na slici, ne bih ga sredjivao.

Iako ste me pokolebali da ne vredi rada i truda, probacu. Nemam sta da izgubim. Ako vidim da je radna ploca neupotrebljiva nakon smirglanja, nije je problem zameniti, u blizini imam pilanu koja radi fin repromaterijal za par italijanskih prozivodjaca. Snacicu se.

Vladd lakirao si sto onim dvokomponentnim lakom za parket ? Jesi li isao prvo sa nekim baznim premazom ?
 
Odgovor na temu

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
*.exe-net.net.



+784 Profil

icon Re: Restauracija trpezarijskog stola28.08.2014. u 10:39 - pre 117 meseci
Prvo ides osnovni pa onda dvokomponentni,tj A+B lak

Aj postavi neke slike kako otprilike izgleda taj sto i stolice,iskopaj malo na guglu
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9517
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Restauracija trpezarijskog stola28.08.2014. u 11:02 - pre 117 meseci
Citat:
vladd:Ja sam jedan trpezariski osmirglao, ispunio rupe i pukotine i lakiran je erlakom. Bledo krem boja. Glavni farbar je bila supruga. To zdravije i modernije izgleda nego "socijalisticki" odabir furnira na camovini.:)

Taj "erlak" jel to proziran lak, ili je neka neprozirna boja ?
Čime si ispuno rupe i pukotine ? Mislim, ako je proziran, onda popunjavanje rupa i pukotina nije trivijalan zadatak.

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9517
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Restauracija trpezarijskog stola28.08.2014. u 11:05 - pre 117 meseci
Citat:
7.scena:Iako ste me pokolebali da ne vredi rada i truda, probacu. Nemam sta da izgubim.
Ma probaj, naravno. Ako imaš vremena i volje. To što smo te zaplašili ne znači da ovaj posao nikako ne može da se odradi. Samo, eto, da znaš u šta se upuštaš.

Zadovoljstvo posle sam-svoj-majstor odrađenog posla je neprocenjivo, pa makar i rezultat bude polovičan.

Ja sam celog života radio slične "projekte", i uživao u delu svojih ruku Izgleda da sam omatorio i malo se umorio od poslova, pa otud i ova negativnost i namćorluk.

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

vladd

Moderator
Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Restauracija trpezarijskog stola28.08.2014. u 13:50 - pre 117 meseci
Neprozirna boja, svetlo drap.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Restauracija trpezarijskog stola

Strane: 1 2

[ Pregleda: 18680 | Odgovora: 26 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.