Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

KEPO - Kotao na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: KEPO - Kotao na pelet
(HARDTOP topic, by Gojko Vujovic)
Strane: << < .. 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 731945 | Odgovora: 2084 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Vocar82
Zemun

Član broj: 339252
Poruke: 8
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet16.02.2021. u 08:22 - pre 38 meseci
Citat:
kepo01:
Citat:
Vocar82:
Pozdrav svima.
Da li možda znate zbog čega može da dođe do pretrpavanja ložišta peletom?
Kotao AC 20 je juče očišćen. Nov je pušten u rad novembra 2018. redovno su rađeni servisi i čišćenja pre početka svake sezone.
Jutros sam zatekao sledeću situaciju: Kotao radi, dim izlazi iz čunka, snaga 5, temperatura vode 46 stepeni i ne pomera se, zadata temperatura vode 65. Ručica za čišćenje turbulatora se pokretala normalno. Čulo se da se transporter s vremena na vreme uključi i isključi, dakle nije neprekidno radio.
Kada smo otvorili ložište imali smo šta da vidimo. Ložište i sve tri lužare su bile prepunjene i pepelom i crnim nesagorelim peletom i svežim peletom. Goreli su ostaci peleta na par mesta u ložištu.
Kotao je ugašen i detaljno očišćeno ložište i lužare ispražnjene.
Ponovo smo upalili kotao i u jednom trenutku kada je postigao snagu, otvorili vrata ložišta da vidimo šta se dešava, ponovo je bila ogromna gomila peleta u samom gorioniku i prelivalo se u lužare. Nakon svega desetak minuta rada kotla već je bilo peleta po celom dnu lužara.

Kotao je ponovo ugašen i ovoga puta detaljno očišćen, kao pred početak sezone. Dimovodne cevi, čunkovi, ventilator, lužare, ložište. Ništa nije bilo preterano zapušeno, jer je u novembru takođe sve temeljno očišćeno. Ovoga puta, posebna pažnja je poklonjena klapni sa donje desne strane, desno od desne lužare. Klapna je bila poluotvorena i puna peleta. Čemu ta klapna služi i da li je moguće da ukoliko je prepunjena lužara, pelet otvori tu klapnu i izazove neprekidno punjenje gorioika peletom?

Nakon tog čišćenja, kotao normalno radi.
I dalje ostaje nedoumica šta je dovelo do prepunjavanja peletom što je dovelo do otvaranja pomenute klapne.

Još jedno pitanje: Pri otvaranju ventilatora, malo smo oštetili dihtung istog, pa me zanima može li pomenuti dihtung negde da se kupi u slobodnoj prodaji?

Unapred hvala na odgovorima. Zadovoljni korisnik.


Glavni razlog je pomeranje klapne. U slucaju velikog pritiska u kotlu, klapna je pod oprugama i samim tim sluzi kao odušak. Mozda ste je i slucajno pomerili a ona se nije vratila na svoje mesto. Obicno se slucajno desi u toku ciscenja kotla.
U svakom slucaju sve je ok i ubuduce obratite paznju da klapna lepo zatvara otvor na kome stoji.

Pozdrav


Najlepše hvala na odgovoru. Svaka čast!
Imam samo još jedno pitanje: Da li je moguće kupiti dihtung ventilatora u slobodnoj prodaji kod distributera, ili mora da ide preko servisera? Unapred hvala i pozdrav!
 
Odgovor na temu

kepo01
Blagojevic Zeljko
Kosjeric

Član broj: 316727
Poruke: 483
212.200.169.*

Sajt: www.kepo.rs


+62 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet16.02.2021. u 08:53 - pre 38 meseci
Ne morate vracati dihtung nazad, samo vratite ventilator na svoje mesto i zasrafite. Pre toga perajice od ventilarota ocistite cetkom jer su osetljiva! Kod grubog ciscenja moguce je da se izbace iz balansa i u kasnijem radu prave vibraciju. Kuciste ventilatora i komoru na koju je kuciste ventilatora postavljeno, ocistite i usisajte. Obavcezno ocistite crevo od presostata, a mesingani deo na kotlu na koji se navlaci crevo ocistite da bude prohodno. Najbolje drvenom čačkalicom.
 
Odgovor na temu

Vocar82
Zemun

Član broj: 339252
Poruke: 8
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet16.02.2021. u 16:22 - pre 38 meseci
Hvala puno. Ovo za presostat sam znao, jedino me plašilo da li treba taj dihtung.
Pozdrav.
 
Odgovor na temu

Mickey 0306
Miki Jovanovic
Trgovac
Viva
Kraljevo

Član broj: 345944
Poruke: 2
*.dynamic.vipmobile.rs.

Jabber: Jovana Bojovica 102


Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet18.02.2021. u 14:49 - pre 38 meseci
Citat:
kepo01:
Citat:
Mickey 0306:
Dobro vece, drugari. Imam ac 25 od prosle godine i od starta imam jedan problemcic. Par puta dnevno nece da se potpali vatra, izbaci alarm,nema vatre...Serviser je stelovao, pomerao palenje na pola sata da potpaljuje i dalje isto(doduse redje). Bas je pocelo da me nervira! Sve ostalo je TOP, potrosnja itd.Pelet sam menjao od tri firme i isto. Sta moze biti? Grejac mozda... sta vi iskusniji mislite, hvala


Poslao sam vam broj telefona na koji da se javite, i problem cemo resiti.
Pozdrav

Samo da se javim😉resen problem. Mladen je zmaj, pozdrav. Hvala
 
Odgovor na temu

pinturicchio

Član broj: 346107
Poruke: 1
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet19.02.2021. u 20:46 - pre 38 meseci
Pozdrav svima, u planu mi je da na leto predjem na grejanje na pelet i da uzmem KEPO kotao na pelet ali sam u dilemi oko snage. Sada trenutno imam VIADRUS U22 sa 7 rebara, lozimo drva oko 15-20 kubika po sezoni , to je valjda oko 35 ili 40 kw nisam siguran , ali to je previse za nasu kucu, posto je kotao konstantno na 40 stepeni, radijatori su panelni i ima ukupna duzina oko 9 metara + dva susaca po 1,5m . Mi imamo oko 180 kvadrata za grejanje kuca je super izolovana i stolarija je pvc nova, potkrovlje vuna + stiropor, ususkano maksimalno. Svi koje sam pitao mi govore kotao na pelet od 35kw ali ja mislim da bi nama 20 ili 25 bio dovoljan. Ako moze neko strucno misljenje. Unapred hvala .
 
Odgovor na temu

krslon
Moskva

Član broj: 345684
Poruke: 15
2a00:1370:810e:5b81:9d1e:dfa..



+1 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet20.02.2021. u 01:53 - pre 38 meseci
S obzirom da je ovo izgleda najaktuelnija tema trenutno i pojavljuje se sve vise novih i potencijalnih korisnika kotlova na pelet, evo da pokusam da dam jos neki doprinos.
Kao sto je receno nekoliko postova unazad, nezahvalno je davati prognoze vezano za potrebnu snagu kotla na osnovu jednog posta nekog korisnika. Svako od nas razlicito percipira losa-srednja-dobra-super izolacija, takodje nemaju svi isti zahtev za temperaturom u kuci (ima onih koji hoce da idu u gacama u kuci kad je napolju -20, za sta u nekim zemljama postoji posebna regulativa, ali ima i onih koji ne prebacuju 20 stepeni u prostoriji ili stede, zamotavaju se u cebe, greju jednu prostoriju i mnogo drugih primera(ka)). I svi mi takvi smo po forumima i imamo svoje misljenje (misljenje kao i zadnjicu, imaju svi). Neko svoju poziciju pokusa da objasni, neko jednostavno iz nekog svog zivotnog iskustva ili nekog drugog razloga ima svoj stav, koji ne zeli, ne moze da objasni. Uglavnom se diskusije na temu komfora grejanja svode na neke subjektivne parametre i ne vode nikuda. Zato se u toj sivoj zoni i stvara prostor za razne samozvane 'strucnjake, majstore za grejanje, instalatere' ili kako se vec nazivaju. Tu tek nastaje opsta pometnja kod izbora sistema za grejanje i potrebne snage kotla. Uglavnom su to, kao sto je Zeljko ovde pomenuo, predimenzionisani sistemi, da 'ne fali', a za inicijalne i eksploatacione rashode 'strucnjaci' ne mare (jer gloginje se tudjim mlate). Nacin na koji se u nekim drugim zemljama resavaju ove situacije su razne regulative, preporuke, standardi, zakoni napisani na osnovu znanja, proracuna energetske efektivnosti, klimatskih uslova, zdravstvenih i sanitarnih normi, socijalno-ekonomskih parametara, dobre prakse itd. Takodje u skladu sa savremenim pristupom, tehnologijama, ekoloskim standardom, potrebom za stednjom resursa, smanjenjem emisije CO2 te preporuke se menjaju i prilagodjavaju odredjenim zemljama i okolnostima itd.
Da skratim. Nedavno sam naleteo na jedan ruski sajt robne marke VALTEC, kopajuci za raznim informacijama tehnicke prirode vezano za grejanje i nasao programcic za racunanje raznih inzenjerskih sistema. Izmedju ostalih proracuna ima i proracun centralnog grejanja, podnog grejanja, proracun gubitaka toplote, potrebnih pribora itd.
Program VALTEC.PRG.3.1.3. je besplatan za skidanje i koriscenje i moze se skinuti na sledecem linku:
https://valtec.ru/document/calculate/.
Pored samog programa tu se nalazi i instrukcija za koriscenje, kao i detaljna video instrukcija sa konkretim primerom koriscenja. Sve je na ruskom jeziku, ali uz koriscenje online prevodioca moze da se procita i upozna. Program je relativno lak za koriscenje i bez obzira sto je besplatan ima dosta razvijen funkcional, bez ogranicenja!
Preporucujem ga svima koji imaju potrebu da razumeju celu pricu oko grejanja, ili da izvrse proracun gubitaka objekta zbog odluke o potrebnoj snazi kotla, kolicini grejnih tela itd.
Izvinjavam se za jos jedan dugacak post, ali mislim da ce nekome vredeti!
 
Odgovor na temu

Zive
Planer materijala
PKC group
Smederevo

Član broj: 346116
Poruke: 2
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet21.02.2021. u 12:33 - pre 38 meseci
Zdravo svima.
Nov sam na forumu.
Danas mi je majstor preporučio Kepo kotao kao najbolji na našem tržištu.
Kuća je dimenzija 11x9m na dva nivoa. Dakle 200m2.
Kad odbijemo zidove, površina grejanja bi bila 160-170m2.
Koji kotao da uzmem? Majstor predlaze 35kw sto je po mom mišljenju previše. Ja mislim da bi 25kw tu radilo posao.
Koja su vaša mišljenja? Greje li neko sličnu kvadraturu?

Kuca je inače full ušuškana. Trenutna potrošnja uglja je 9-10t godišnje, Kostolac ugalj.

Hvala unapred!
 
Odgovor na temu

sajkatava
zvezdara

Član broj: 326009
Poruke: 181
109.207.36.*



+6 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet23.02.2021. u 12:30 - pre 38 meseci
25kw i nema greške. Ja sa 20 kw ove godine grejem 220m2. Malo nategnuto ali dobijem 23 C. u referentnoj prostoriji.
KEPO MC -20,..210m2,...4-kraki ručni+trokraki zaštitni
mešni ventil,stiropor 15cm
na zadnjoj ploči,5cm stiropor na zidovima(fasada),alu
i pvc stolarija..
 
Odgovor na temu

Zive
Planer materijala
PKC group
Smederevo

Član broj: 346116
Poruke: 2
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet25.02.2021. u 05:10 - pre 38 meseci
I koliko si trošio dnevno?
 
Odgovor na temu

sajkatava
zvezdara

Član broj: 326009
Poruke: 181
*.dynamic.sbb.rs.



+6 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet25.02.2021. u 17:51 - pre 38 meseci
Od 30 do 45kg. U zavisnosti od spoljne temperature
KEPO MC -20,..210m2,...4-kraki ručni+trokraki zaštitni
mešni ventil,stiropor 15cm
na zadnjoj ploči,5cm stiropor na zidovima(fasada),alu
i pvc stolarija..
 
Odgovor na temu

Miskoli

Član broj: 343510
Poruke: 3
*.mbb.telenor.rs.



Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet18.03.2021. u 12:24 - pre 37 meseci
Pozdrav svima u grupi, vlasnik sam 2 sezone Kepa Mc 20, imam par pitanja pa ako neko moze da pomogne bio bih zahvalan, grejem kucu na sprat grejno nekih 135 kvadrata, kuca izolovana 8cm stiropor i pvc uradjen prosle godine, e sad imam pitanje serviser mi je namestao parametre ja to nista nisam dirao, nemam termostat sobni, imam termo glave na skoro svim radijatorima osim na susacu i u prizemlju na 3 radijatora a na spratu su mi sve termo glave, majstor rekao tako da uradim sto mi malo cudno al ajde, celu zimu mi je na p2 p3 programu, nikada u modulat nije ulazio, pelet spikov od ove sezone, pa mi sad recite jel mnogo 4 t peleta za tu kvadraturu i da li da stavljam sobni termostat, i ako moze neko da me uputi kako da postignem modulaciju ili stand by, hvala puno svaki odgovor znaci. Pozz
 
Odgovor na temu

goran251

Član broj: 270712
Poruke: 99
*.exe-net.net.



+5 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet18.03.2021. u 14:31 - pre 37 meseci
Pozdrav,
Nisi napisao koliko sati greješ, na kojoj temperaturi?
Ja imam isti kotao i kvadraturu (izolaciju) sličnu potrosio sam do sada oko 3t pleta, grejem od 6h do 21:30 na 23C, sobni termostat.
Ja sam za ugradnju sobnog termostata jer je dosta komfornije grejanje, tipa ne moraš da ideš do kotla da palis ili gasis grejanje, podesavas temperaturu itd...
Ako ga ugrađuješ, stavi ga u najhladnijoj prostoriji kuće (tu radijator treba da bude otvoren na max) a u ostalom delu ograniči temperaturu termoglavama.
Kada kotao dostigne zadatu temperaturu vode (ili temp. na sobnom termostatu) ide u Stand By, ako ne želiš da ide u Stand By nego da nastavi da radi na najmanjoj snazi onda treba da isključiš Stand By u opcijama na samom kotlu. Ima negde na forumu kako se to radi, prelistaj malo.
 
Odgovor na temu

Miskoli

Član broj: 343510
Poruke: 3
*.mbb.telenor.rs.



Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet18.03.2021. u 15:24 - pre 37 meseci
Hvala na odgovoru, meni je konstantno ukljucen kotao znaci radi ceo dan i noc, nemam termostat sem termoglava, razmisljam da stavim sobni termostat, mislim da mi je veca potrosnja mozda gresim, sad sam malo gledao po forumu posto imam vise slobodnog vremena od kad nas je ovaj pozatvarao
 
Odgovor na temu

zoran.mika
Zoran Nikolic
Zemun Srbija

Član broj: 326151
Poruke: 1810
87.116.163.*



+140 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet18.03.2021. u 15:41 - pre 37 meseci
Ako je potrošnja četiri palete za celu sezonu onda je to normalna potrošnja za tvoju kvadraturu, reper neka ti bude tvoja kubikaža grejnog prostora pa puta 12.kg peleta za sezonu.
To što ti kotao radi u snazi 3 ili 2 a ne ulazi u modulaciju to znači da su ti toliki toplotni gubici prostora što greješ.
Što se tiče ugradnje sobnog termostata nije loša stvar, kao što reče Goran, imaš neki konfor, nemoraš sam da pališ i gasiš kotao, ja ga imam i cele sezone mi radi peć po sobnom termostatu i zadovoljan sam, radi na stand by, ali ako voliš konstantno tople radijatore onda se stand by isključuje, znači kotao nastavlja posle isključivanja sobnog termostata da radi u modulaciji.
Tebi kotao može da uđe u modulaciju ako imaš ugrađen trokraki termostatski mešni ventil ali to je samo reč na displeju, znači kotao radi u onoj snazi koji su ti toplotni gubici.
 
Odgovor na temu

Miskoli

Član broj: 343510
Poruke: 3
*.mbb.telenor.rs.



Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet18.03.2021. u 16:21 - pre 37 meseci
U poslednje vreme sam poceo da se malo vise zanimam oko kotla, sve je do tada brat radio oko njega pa nisam mnogo obracao paznju na kotao, mozda banalno pitanje kada stavim termostat podesim na 22 23 stepena da bude u kuci, i on kada dostigne tu temperaturu kotao se gasi, cim padne ispod zadate temp on se potpaljuje ako sam dobro skontao taj termostat i ovog servisera, e sad jel moram ja njega svaki put da kontrolisem kada se on ugasi mislim na kotao ili on odmah potpaljuje u kojoj snazi je bio pre gasenja, mozda sam malo zakomplikovao...Hvala vam na odgovoru
 
Odgovor na temu

sajkatava
zvezdara

Član broj: 326009
Poruke: 181
*.dynamic.sbb.rs.



+6 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet18.03.2021. u 17:43 - pre 37 meseci
Apsolutno potpisujem sve što je Zoran mika napisao. Meni kotao ne spusta snagu sa work 5,a temperatura vode u kotlu je 59 C.max(ne može više). imam 3 etaže,a sobni mi stoji u najhladnijoj etaži(21,8),srednja je toplija za 0,6,a gornja etaža je toplija u odnosu na najhladniju za celih 4 stepena. Nažalost imam samo jedan krug grejanje za sve 3 etaže,bez hidr.skretnice i razdelnika. Ogroman broj rebara i velika količina vode u instalaciji. U planu je Kepo35 za nekih 240m2....u planu je i rekonstrukcija kotlarnice.
KEPO MC -20,..210m2,...4-kraki ručni+trokraki zaštitni
mešni ventil,stiropor 15cm
na zadnjoj ploči,5cm stiropor na zidovima(fasada),alu
i pvc stolarija..
 
Odgovor na temu

zoricalj
Ljubovija

Član broj: 171675
Poruke: 6



Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet18.03.2021. u 20:58 - pre 37 meseci
Postovanje svima. Potrebna mi je pomoc oko odabira snage kotla KEPO.

Grejem porodicnu kucu prizemlje plus sprat, 130 kvadrata * 2,5m plafon= 325 kubika. Izolovan jako dobro prostor. Uvek moze bolje.
Primera radi, do sada sam koristio suvo drvo i ugalj Kolubara. Oko 12 kubika drva i oko 1,5 tona uglja za sezonu.Ako su temperature spolja oko nule nikada se ne lozi pre 9h a poslednje lozenje oko 19h. Ako su veci minusi lozi se zadnji put oko 22h. U kuci svi vole toplo oko 24c. Ujutru bez lozenja nikada ne pada temperatura ispod 19c.
Sistem ima instalirane livene radijatore i to 4x2m plus 1m ukupno 9m livenih radijatora, 3m+1m+1m alu ukupno 5m plus dva susaca 0,6x1m i 1x1,8m. Temperatura odlazna je oko 50c povratna 40c. U hladnijim danima kada se koristi ugalj odlazna od 55c do 60c povratna oko 43c do 50c.
U planu mi je zamena livenih radijatora sa alu. Takodje i zamena jednog dela stolarije.
Zainteresovan sam za ugradnju bafera mada iskren da budem nisam imao prilike u kraju da to vidim pa bi mi Vase iskustvo mnogo znacilo.

Unapred hvala

Pozdrav
VENI VIDI VICI
 
Odgovor na temu

goran251

Član broj: 270712
Poruke: 99
*.exe-net.net.



+5 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet18.03.2021. u 21:28 - pre 37 meseci
Citat:
Miskoli:
U poslednje vreme sam poceo da se malo vise zanimam oko kotla, sve je do tada brat radio oko njega pa nisam mnogo obracao paznju na kotao, mozda banalno pitanje kada stavim termostat podesim na 22 23 stepena da bude u kuci, i on kada dostigne tu temperaturu kotao se gasi, cim padne ispod zadate temp on se potpaljuje ako sam dobro skontao taj termostat i ovog servisera, e sad jel moram ja njega svaki put da kontrolisem kada se on ugasi mislim na kotao ili on odmah potpaljuje u kojoj snazi je bio pre gasenja, mozda sam malo zakomplikovao...Hvala vam na odgovoru


Ne moraš ništa da kontrolišeš kotao se sam pali i gasi.
Kotao ne "pamti" snagu u kojoj je radio već svaki put kreće iz najveće snage pa smanjuje snagu u toku rada na koliko je potrebno.
Ja imam termostat sa osetljivošću on 0,2C tako da ako stavim na 23C kotao se pali na 22,7C agasi na 23,3C.
Ako želiš da ti nocu ne greje programiraš termostat recumo u 22H da zadata temperatura u kuci bude 16C (bice sigurno toplije tako da se ne pali kotao) a ujutru u 7H zadaš 23C. (kotao ce se upaliti ako je trenutna temperatura u sobi manja os 22,8).
 
Odgovor na temu

bocacu
Blagojevic Boban

Član broj: 346068
Poruke: 9
178.79.17.*



Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet05.04.2021. u 19:43 - pre 37 meseci
Duze vreme mi je u planu da kupim kepo kotao mc 20, kvadratura je 130 m2. Dolazio majstor da izracuna potrebnu snagu radijatora 2 susaca, 1 bas mali radijator i 9 da ne kazem standardnih znaci ukupno 12 grejna tela, dosao do snage istih od 25 kw. Pitanje za sve koji se razumeju u kepo i pelet da li ce mc 20 da zadovolji ovu snagu. Hvala svima unapred.


[Ovu poruku je menjao bocacu dana 06.04.2021. u 21:36 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Aco88
Cacak

Član broj: 296797
Poruke: 59
*.dynamic.sbb.rs.



+13 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet05.04.2021. u 21:46 - pre 37 meseci
Nisi napisao kakva je izolacija, stolarija, da li je prizemna kuca ili.... itd.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: KEPO - Kotao na pelet
(HARDTOP topic, by Gojko Vujovic)
Strane: << < .. 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 731945 | Odgovora: 2084 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.