Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zivot na selu - ideja za penziju

elitemadzone.org :: MadZone :: Zivot na selu - ideja za penziju

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 12876 | Odgovora: 47 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

2012

Član broj: 296004
Poruke: 248



+926 Profil

icon Zivot na selu - ideja za penziju10.11.2015. u 12:13 - pre 103 meseci
Nisam temu postavio u fofum poljoprivreda, jer mi je poenta pitanja malo drugacija, ali ako administracija smatra da treba da bude po poljoprivreda, neka temu prebaci.

Gledao sam skoro seriju koja je pocela na RTS-u Komsije i potaknuli smo kuci nekoliko pitanja.

prvo, koliko treba imati imanja da bi se zivelo na selu

drugo, da li dve osobe mogu da odrzavaju seosko domacinstvo, a da se ne ubiju od posla

trece, da li imate iskustvo da dve osobe koje su selo videli samo na sllici mogu da se naviknu da zive od poljoprivrede.

Ja sam nesto razmisljao da se bavim pcelarstvom i cuvanjem koka nosilja, koliko sam mogao da prikupim informacije u vezi toga, to nije nesto mnogo tesko i ne trazi mnogo rada, tako da mi moze ostati dosta slobodnog vremena za drugo.

Da li je neko razmisljao na ovu temu.

samo da dodam da bi ja zeleo da to bude negde pored mora, recimo Istra, ili neko ostrvo, ili negde tamo oko Kopra ili Trsta. Medjutim primarno me interesuje da li neko ima iskustva sa ovom problematikom u smislu da li je dovoljno jedno 3000-5000 m2 da se nesto posadi za nas dvoje (ja i zena) i da se postavi jedno 100 kosnica sa pcelama i jedan mali objekat sa kokoskava.
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 732
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Zivot na selu - ideja za penziju10.11.2015. u 12:28 - pre 103 meseci
Sve zavisi čime želiš da se baviš. Za zemljoradnju 1 ha je definitivno premalo. Za navedene aktivnosti je dovoljno. Sa tim što koliko mi je poznato pčelarstvo zahteva malo više posla. Moglo bi to da ti funkcioniše ali, mislim da ti treba barem jedan redovan izvor prihoda (neka prosečna plata ili penzija) da bi mogao da se pokrivaš ukliko nešto krene loše sa ovim poljoprivrednim aktivnostima. A i one same po sebi treže ulaganja, tako da je dobro da imaš neki fond iz koga bi mogo da prebaciš kad zaškripi.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Zivot na selu - ideja za penziju10.11.2015. u 19:22 - pre 103 meseci
Ja isto razmisljam o pcelarstvu kad dodje vreme za penziju, ali se ne bih usudio da drzim toliko pcela na maloj povrsini, jer ce okolo komsije da ih truju pesticidima i herbicidima. Razmisljam da na kupim 5-10 hektara zemlje i da na vreme zasadim bagremovu sumu. Mislim da nigde u ovom delu evrope nema jeftinije zemlje nego u Srbiji. Meni je izbor zapadna Srbija, ali tu su cene relativno visoke, oko 2.000 evra hektar, dok se u jugoistocnoj Srbiji moze proci i 3x jeftinije. Bagrem generise prihod od mozda 300 evra godisnje po hektaru od drveta + nesto od meda, znaci 10 hektara bi bio neki optimum i da je zemlja lakse prilazna, jer penzioner ne moze da se penje po vrletima kao mladic u svojim dvadesetim. Ne znam sta si mislio sa pola hektara a da zivis od toga, jedino mozda marihuanu da zasadis!
 
Odgovor na temu

Sarastro
No, thanks
300933 ES

Član broj: 300933
Poruke: 1
5.200.102.*



+531 Profil

icon Re: Zivot na selu - ideja za penziju10.11.2015. u 21:24 - pre 103 meseci
I ja imam neke slicne ideje, ali to ne posmatram kao moguci izvor prihoda, tj. nema komercijalne strane. Dovoljno bi mi bilo zemlje da mogu sebi da uzgajam povrce, eventualno nesto kokosaka, nista preterano je li, jer se ipak radi o penziji.

Ono što se dogodi, ima sasvim dovoljno razloga da se dogodi nego da se ne dogodi, ili da se dogodi ovako a ne nekako drugačije.
 
Odgovor na temu

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
*.dynamic.sbb.rs.



+638 Profil

icon Re: Zivot na selu - ideja za penziju10.11.2015. u 21:26 - pre 103 meseci
I ja bih isto cuvao neke farme... servera :).
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 732
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Zivot na selu - ideja za penziju10.11.2015. u 22:07 - pre 103 meseci
Gospodine 2012 da vas ne izujedaju pčele? Mante se ćoravog posla.
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1339
*.dynamic.sbb.rs.



+559 Profil

icon Re: Zivot na selu - ideja za penziju10.11.2015. u 22:20 - pre 103 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
Ja isto razmisljam o pcelarstvu kad dodje vreme za penziju, ali se ne bih usudio da drzim toliko pcela na maloj povrsini, jer ce okolo komsije da ih truju pesticidima i herbicidima. Razmisljam da na kupim 5-10 hektara zemlje i da na vreme zasadim bagremovu sumu. Mislim da nigde u ovom delu evrope nema jeftinije zemlje nego u Srbiji. Meni je izbor zapadna Srbija, ali tu su cene relativno visoke, oko 2.000 evra hektar, dok se u jugoistocnoj Srbiji moze proci i 3x jeftinije. Bagrem generise prihod od mozda 300 evra godisnje po hektaru od drveta + nesto od meda, znaci 10 hektara bi bio neki optimum i da je zemlja lakse prilazna, jer penzioner ne moze da se penje po vrletima kao mladic u svojim dvadesetim. Ne znam sta si mislio sa pola hektara a da zivis od toga, jedino mozda marihuanu da zasadis!



Da li si se dobro informisao i na vreme o tom planu? Jedan sumar mi je tvrdio svojevremeno "da u americi slave dan kad su iskorenili bagrem", bagrem iako je drvo se racuna kao korovska biljka zbog veoma brzog rasta i nacina razmnozavanja, dovoljno je da bagremovu grancicu pobodes u zemlju i iznicice drvo, takodje pusta nove izdanke direktno iz korena neposredno uz stablo, rezultat je da o bagremu razmisljaju kao jednoj od onih kultura za pravljenje nekih biomasa ili tako nekako zbog rapidnog prinosa, ali nisam siguran da mozes da imas "bagremovu sumu", niti sam ijednu video ikad a dosta sam proveo na terenu, vec je verovatnije da ces za par godina imati parcelu ne sa prasumom ali veoma neoprohodnu i nepristupacnu, sa stablima bagrema jednim do drugog toliko blizu i gusto da ne mozes ni da prodjes ni da iskrcis.

Za pcele pcelari pricaju da ima ljudi koje pcele vole i onih drugih koji ma koliko se trudili na kraju budu samo izujedani od istih, cesto ih sele na ispasu i tako to a nije bas kao gajenje ovaca koje su mnogo pitomije.

Moji matorci koji su od pre neku godinu u penziji su prezadovoljni bastom, kupus opet ima ukus kupusa, a paradajz ukus paradajza jer se trude da izbegavaju pesticide i aditive, za razliku od onog iz prodavnice i dosta sa pijaca koji ili ima ukus plastike ili je bezukusan, i to je neki benefit, doduse oni gaje za svoje potrebe a zive od penzije, ne znam koji su uslovi potrebni da bi se zivelo od toga.
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

biciklista

Član broj: 17425
Poruke: 91



+722 Profil

icon Re: Zivot na selu - ideja za penziju10.11.2015. u 22:22 - pre 103 meseci
Znaš kako, život u gradu ima milion varijacija na temu, nešto slično je i sa selom, možda ih nema baš milion, ali jedno petsto hiljada sigurno. Ako govorimo o tvojim pitanjima, niko ti ništa ne garantuje, možda pobegneš glavom bez obzira, a možda i ostaneš što je verovatnije pošto dolaziš u malo ozbiljnijim godinama kada ti je dosta buke i hoćeš mir i tišinu, pa je odgovor na treće pitanje da se skoro sigurno možeš(možete) navići na život na selu. E sad, da ćete uspeti da živite od poljoprivrede, teško, bar ovako kako si ti zamislio. Ako dolazite sa nekim stalnim prihodima, a ne prevelikim zahtevima, ove koke ili malo bašte, neke druge varijante mogu da doprinesu kućnom budžetu. Međutim, kroz tvoj post provejava naivnost, a to se naročito vidi na primeru pčela, jer je očigledno da ti o tome nemaš pojma. Da se razumemo, nemam ni ja, ali pčele batice, to ti je čitava nauka, pre ćeš postati dobar programer nego dobar pčelar.
 
Odgovor na temu

član

Član broj: 287386
Poruke: 883



+800 Profil

icon Re: Zivot na selu - ideja za penziju11.11.2015. u 15:23 - pre 103 meseci
Citat:
2012:Ja sam nesto razmisljao da se bavim pcelarstvom i cuvanjem koka nosilja, koliko sam mogao da prikupim informacije u vezi toga, to nije nesto mnogo tesko i ne trazi mnogo rada, tako da mi moze ostati dosta slobodnog vremena za drugo.

za pcele ne znam, ali od kokoski nosilja mislim da se neces leba najesti, i siguran sam da bi ti bilo koji odgajivac nosilja to isto rekao. jedan prijatelj u Srbiji/Vojvodini se bavi time nekih 10ak god. i uvek je negde na nekoj pozitivnoj nuli... bar tako kaze, ali kada se uzme u obzir da nigde na svetu neces naci zadovoljnog poljoprivrednika/farmera koji ne kuka, "pozitivnu nulu" treba uzeti sa malom rezervom, ali u svakom slucaju, daleko da je od nekog previse unosnog posla. on je stao sa uvecavanjem jata na oko 500 kokosaka, nisam odavno sa njim pricao o tome, ali mislim da je i dalje oko tog broja. Problemi su mu bili u pocetku plasman jaja, cesto je nepovoljan odnos cena hrane za kokoske i cene jajeta iako je sam proizvodio kukuruz/suncokret koji su osnova za hranu (a koje bi ti morao da kupujes), a pored toga, iaoko se ne radi o EU (za razliku od podrucja gde bi se ti time bavio) vrlo su jasno definisana pravila kojih se moras drzati (registrovano gazdinstvo, nosenje uzoraka na kontrole, placanja preko racuna, itd.) da bi mogao da jaja prodaje lokalnim prodavnicama.

u tvom slucaju, trebalo bi prvo mnogo para da ulozis (objekat, kokoske, kavezi+oprema, hrana, ...), verovatno bi imao dosta zaebancije oko papira jer se ipak o EU radi sigurno je gomila uslova/standarda koje bi morao da ispunis, bavio bi se poslom u oblasti o kojoj ne znas mnogo i jos sve to u nepoznatom podrucju. nisam siguran da bi ti se bas previse isplatila investicija.

ja da planiram da se selim negde na more i da planiram neke pare da ulozim u posao kojim bi se u penziji bavio, pre bi razmisljao da otvorim neku (u zavisnosti od cifre) kafanu/birtiju/restoran/pansion/mini-hotel ili sl. mislim da bi u takvom turistickom podrucju mnogo izvesnije bilo da ces povratiti pare koje si ulozio.
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2611 Profil

icon Re: Zivot na selu - ideja za penziju11.11.2015. u 16:29 - pre 103 meseci
@biciklista dobro veli.
Tesko je, vrlo tesko je baviti se poljoprivredom, pogotovo ako si covek u godinama. Treba ti gomilu toga, pocev od zemlje, preko ljudstva do mehanizacije, prikljucnih masina...Obicno u tom poslu uspeju oni koji su odrasli na selu i nasledili od dedovine zemlju, od caleta masine, znanje...

Kako bi to izgledalo, dodjes iz grada, ulozis neku lovu u masine, zemlju, a nemas pojma sta i kako.Ogromno zanje, druze, treba za baviti se poljoprivredom, jer nema tu mesta da se zaebes ili omanes, jer su gubici ogromni.

Ako bas hoces na selo, onda se bavi necim laksim da pomunis kucni budzet, a uzgajas neku malu zemljicu oko kuce za svoje potrebe i uzivas u penzionerskim danima. Ona varijanta, malo kokice, prasici...Pravis inkubatore ko jedan moj poznanik koji vec 20 godina lepo zivi od toga...Ima milion stvari sto mozes na selu da raduckas i da kaplje malo lovice, pa uz penziju sasvim lepo da se zivi.
Moj komsija je ozbiljan zemljoradnik, taj ustaje u 4h i ceo Boziji dan je na nogama do 10 uvece. Jurca ko sumanut traktorom na sve strane da postigne, a uvece je tu zena, on i rodjak da pomuzu i usire mleko od 10-ak krava, nesto proda mleka...


(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

2012

Član broj: 296004
Poruke: 248



+926 Profil

icon Re: Zivot na selu - ideja za penziju11.11.2015. u 17:39 - pre 103 meseci
Hvala za odgovore, sugestije i komentare. Mozda sam ja na pocetku dao losu ili necolosnu predstavu moje namere (nije bas moja, ali neka bude tako jer sam je ja ovde izneo)

Ja o selu i poloprivredi ne znam nista i nemam ni preterane zelje da mnogo radim, ali ideja je dosla na sledeci nacin.

Imao sam jedne rodjake koji su iz grada i imali su prvo vikendicu, a kasnije je to preraslo u kucu i prvo su umali 2000 m2, a posle je to preraslo na 5000 m2 i na kraju su se maltene preselili da zive na selu (osim u toku zime kad su dolazili us stan) i stalno su pricali da im je suter tamo, a ja sam vise puta isao kod njih. Nisu preterano radli, ali su imali zanimaciju.
E sad, nije to njima bio osnovni izvor prihoda, imali su penzije.

Drgi primer koji sam video je da dosta velik broj penzionera iz UK povlace jedan deo od soigurnja (penzije) i ostajuci samo na osnovnu penziju iseljavaju se iz UK i odlaze u Bugarsku, u Grcku ili bilo gde gde je jeftinije, kupuju imanje i zive na selu, stize im penzija i jos pomalo nesto zarade od poljoprivrede ili ne mora to biti zarada, ali proizvedu dovoljno za sebe, a onda sto ostane prodaju ili zamne medju sobom.

Na osnovu toga smo i mi nesto razmiljali da ostavimo osnovne penzije to bi bilo oko 2x 700-800 funti/mesecno, a da se onako polako bavim pcelama, vocem i jos po necim, ali opet da to ne bude vise od nekoliko sati dnevno, ne da mi to bude obaveza, vec vise zanimacija.
Sto se tice prihoda, mene vise interesuje kakvi su prinosi u smislu da ne moram i da radim i da budem u minusi. Sto se tice krajeva/podrucja koje sam naveo u obzir dolazi i Grcka (strana na Jonskom moru), a raspitivao sam se malo i nije mnogo ridorozno ako se prodaje neka mala kolicina koja je proizvedena "kao za sebe".

Zasto sam naveo nosilje.

Znam pouzdano da veoma malo ljudi na moru (ili u zaldju) cuva kokoske, a znam iz razgovora sa ljudima na moru da potrosnja jaja ide dobro po hotelima i restoranima, a i generalno u sezoni ide dobro prodaja. Ja sam nesto razmisljao za 1000 nosilja i tu bi zaposlio coveka da radi hranjenje i ciscenje, ja sam razmiljao samo da vrsim dostavu ili prodaju na pijaci.
Mislim da sam sad malo preciznije objasnio svoju ideju.
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2611 Profil

icon Re: Zivot na selu - ideja za penziju11.11.2015. u 18:17 - pre 103 meseci
To sa nosiljama ti je skroz ok ideja. Nema tu preterano mnogo posla oko njih, a zarada je odlicna. Pogotovo sto ces taj `prljaviji posao` da prepustis radniku - nijesi ni ti blesav :D
Kasnije mozes to malo da prosiris i uzgajas tovne za klanje i prodaju zaledjenih bataka, belog mesa, krilca, cele...To ne da ide, nego...

U sustini, mani se zemljustine i traktora i uzivaces. Uz penzije, koje nisu bas male, bice ti ludilo :) Sasvim dovoljno za jedan opusten zivot na selu, a i vise od toga.

Kukuriku - kokoda...Pozdrav!
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

član

Član broj: 287386
Poruke: 883



+800 Profil

icon Re: Zivot na selu - ideja za penziju11.11.2015. u 19:16 - pre 103 meseci
Citat:
gilopile: To sa nosiljama ti je skroz ok ideja. Nema tu preterano mnogo posla oko njih, a zarada je odlicna. Pogotovo sto ces taj `prljaviji posao` da prepustis radniku - nijesi ni ti blesav :D
Kasnije mozes to malo da prosiris i uzgajas tovne za klanje i prodaju zaledjenih bataka, belog mesa, krilca, cele...To ne da ide, nego...

sve ovo sto si napisao je totalno suprotno od onog kako zaista jeste!
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2611 Profil

icon Re: Zivot na selu - ideja za penziju11.11.2015. u 19:20 - pre 103 meseci
Pa i nije, sto? Ne kazem da se tu ne radi od ranog jutra, ali posao je daleko laksi nego da buca traktorom, ore, seje, ebava...

2x dnevno se baci hrana, vodu same piju kroz dozere, radnik ce da mu cisti...

Jedino sto ce 2012 i zena da rade je da ugovaraju poslove oko isporuke, sakupljaju jajca, love i prevoze te kokoske u klanice, ide u nabavku koncentrata i ostalog...

Da cujem i tvoju pricu. Ne znam, meni to tako izgleda. Gledao sam neke uzgajivace na TV i to je to. Naravno, svi kukaju da zarada i nije bas velika...A kad pogledas kako zive, ne bi se bas reklo :)
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Zivot na selu - ideja za penziju11.11.2015. u 19:34 - pre 103 meseci
Citat:
MajorFatal:
Da li si se dobro informisao i na vreme o tom planu? Jedan sumar mi je tvrdio svojevremeno "da u americi slave dan kad su iskorenili bagrem", bagrem iako je drvo se racuna kao korovska biljka zbog veoma brzog rasta i nacina razmnozavanja

Ne bih ja sad da budem bahat pa da kazem kako sam se dobro informisao, ali mogu da kazem da sam procitao neku kolicinu literature i informisao se o iskustvima sa razlicitih strana. Bagrem se razmnozava izdancima iz korena ako mu povredjujes koren, gde na svakom mestu gde prerezes zilu nice novi izdanak. Sa druge strane, ako po bagremovoj sumi ne ores i ne kopas, za 10 godina imas otprilike isti broj stabala koliko si i posadio. Takodje, bagrem se tesko razmnozava iz semene koje nije prokuvano, tj. potopljeno u vrelu vodu. Bez toga nikne jedna od milion semenki. Bagremovih suma ima po Vojvodini, tako je i Djordje Balasevic u poznatoj pesmi imao bagremovu sumu tamo dole prema drumu, dok mu nisu polomili bagrenje.

Imas po internetu slike bagremovis suma i to bez nekog narocitog rada raste sve pod konac, naprimer:


Citat:
Za pcele pcelari pricaju da ima ljudi koje pcele vole i onih drugih koji ma koliko se trudili na kraju budu samo izujedani od istih, cesto ih sele na ispasu i tako to a nije bas kao gajenje ovaca koje su mnogo pitomije.


Pa sta da ti kazem, iskustvo mi je nula, ali sa druge strane nista nije pod moranje na silu, probam i ako mi to zivot cini zanimljivijim guram dalje, a ako mi to zivot pretvara u pakao onda naravno nadjem neku drugu zanimaciju. Ljudi kazu da je moj pradeda imao neku tajnu moc manipulacije pcelama, nesto im zvizdao, govorio, mahao i pcele same isle gde im on pokazuje, mozda ima nesto u genetici, mozda nema, videcemo, mozda

Citat:
Moji matorci koji su od pre neku godinu u penziji su prezadovoljni bastom, kupus opet ima ukus kupusa, a paradajz ukus paradajza jer se trude da izbegavaju pesticide i aditive, za razliku od onog iz prodavnice i dosta sa pijaca koji ili ima ukus plastike ili je bezukusan, i to je neki benefit, doduse oni gaje za svoje potrebe a zive od penzije, ne znam koji su uslovi potrebni da bi se zivelo od toga.

Pa nikakvi, to je nemoguce i neisplativo. Imam i ja organsko povrce i to se prodaje jedino ako je neplanirani visak. Prosecna cena povrca na pijaci je pola evra/kg, da ne racunamo gde je prevoz i vreme koje se utrosi za prodaju, ali tvoji matorci sa motikom nikako ne mogu uzgajiti 5 tona organskog paradajza, a cak i da uspeju ne bi znali sta ce sa tim. Ja sam se nagledao organskog voca u zapadnoj srbiji gde to voce niko nece da otkupi, vec se koristi za ishranu svinja, pa zimi imaju organsku slaninu i prsutu
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Zivot na selu - ideja za penziju11.11.2015. u 19:38 - pre 103 meseci
Citat:
biciklista:
pčele batice, to ti je čitava nauka, pre ćeš postati dobar programer nego dobar pčelar.

Pretpostavljam da je tako, ali sa druge strane penzioner nigde ne zuri vec ima vremena na pretek da procita gomilu knjiga.
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: Zivot na selu - ideja za penziju11.11.2015. u 19:40 - pre 103 meseci
Bem li ga po meni je vocarstvo nekako najnormalije o cemu bi razmisljao kad bi morao ili zelio nekad u buducnosti da se primarno bavim poljoprivredom.
Ima jako mnogo kultura koje mogu donijeti prinose na hektaru tipa ljesnjak,dunja itd.
Kad se radi sa tim kao penzioner nije vise ni kondicija u zdravlje kako teba.Nekad iznenadi hitan posjet ljekaru i izgubi se dan te ako se ima ista od te zivine pilici ili nesto drugo to zahtijeva svakodnevno hranjenje,a to onda nije to.
Voce pogotovo ove dvije kulture koje sam naveo mogu se prolongirati za dan dva u bilo kojoj fazi da li se radilo o orezivanju,gnjojidni ili berbi.

Ja planiram investirati u vakumsku susaru za voce .

Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Zivot na selu - ideja za penziju11.11.2015. u 19:55 - pre 103 meseci
Citat:
član:
za pcele ne znam, ali od kokoski nosilja mislim da se neces leba najesti, i siguran sam da bi ti bilo koji odgajivac nosilja to isto rekao. jedan prijatelj u Srbiji/Vojvodini se bavi time nekih 10ak god. i uvek je negde na nekoj pozitivnoj nuli...

Iz licng iskustva potvrdjujem ove sumnje. Ja imam neke kokoske koje zive na otvorenom i hranim ih integralnim zrnevljem. Drzim ih iz hobija, kao sto ljudi imaju psa, macku ili kornjacu i ne predstavlja mi problem da sa njima idem u minus, ako se posmatra cena jaja i cena kupljenog zrnevlja, jer ja nemam mogucnosti za bavljenje ratarstvom pa im svako zrno placam gotovim novcem. Ako zanemarimo kvalitet, jaja na farm na veliko mozes da kupis po 5 din/kom, a moje kokoske pojedu godisnje 1200kg zrnevlja, daju recimo 1000-2000 jaja, znaci jaje te kosta izmedju 12 i 20 dinara i takvo jaje ni u ludilu ne mozes prodati po ceni koliko te kosta, jer onaj ko kupuje ne veruje da je to jaje ista bolje od onog od 5 dinara. Ko hoce da zaradi od jaja treba da ode na farmu, kupi 10.000 jaja po 5 dinara i proda ih na pijaci po 8 dinara, i sad digitron u ruke, vidis da je dnevnica veca od one koju ima nuklearni fizicar. Da bi proizvodna cena jajeta bila ispod 5 dinara, kokoske moraju biti specijalne rase dobijene genetskim manipulacijama, moraju biti starosti iskljucivo izmedju 5 i 12 meseci, moraju se forsiratui hormonima, moraju ziveti na antibioticima da ne bi pocrkale, mora im biti ista temperatura i vlaznost u prostoriji 24 sata dnevno 365 dana godisnje... Sve u svemu, kokoske na otvorenom i komercijalna proizvodnja jaja ne idu jedno sa drugim, to se radi samo za svoje potrebe gde hoces kvalitet i ne interesuje te da li te jaje kosta 5 ili 50 dinara, svakako ne jedes 20 jaja dnevno.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Zivot na selu - ideja za penziju11.11.2015. u 20:03 - pre 103 meseci
Citat:
član:
ja da planiram da se selim negde na more i da planiram neke pare da ulozim u posao kojim bi se u penziji bavio, pre bi razmisljao da otvorim neku (u zavisnosti od cifre) kafanu/birtiju/restoran/pansion/mini-hotel ili sl. mislim da bi u takvom turistickom podrucju mnogo izvesnije bilo da ces povratiti pare koje si ulozio.

Ja sam sklon nacinu razmisljanja da penzioner ne terba da prozivi poslednje decenije svog zivota u stresu da li ce povratiti svoj novac ili nece, vec pre svega treba da zivi onako kako mu je prijatno. A u skladu sa time i ovime sto si pomenuo, kafana moze da bude idealna opcija - po ceo dan sedis na terasi i pricas sa ljudima, sta hoces da pojedes samo kazes i donesu ti, sta hoces da jedes samo kazes i spreme ti, neke pare kaplju skroz nebitno kolike... Ja licno prednost dajem prirodi u odnosu na ljude, ali za nekog nema boljeg nacina da prozivi to malo sto mu je ostalo od zivota nego da otvori kafanu.
 
Odgovor na temu

Blue82
dipl. ecc.

Član broj: 165981
Poruke: 838
*.adsl-a-6.sezampro.rs.



+322 Profil

icon Re: Zivot na selu - ideja za penziju11.11.2015. u 20:20 - pre 103 meseci
Pcelama se sasvim sigurno ne mozes baviti ukoliko nema ko da te obuci sta, kako i kada da radis. Moj deda je bio pcelar, posle je njega nasledio cale i veruj mi citav zivot sam okruzen pcelama. Da bi ti dosao do 100 kosnica ima ihaha da se naradis, jer to kao prvo mnogo kosta ukoliko ces kupiti gotove kosnice sa drustvima, a ako neces da ih kupujes (sto je normalniji sled), treba mnogo vremena da prodje dok se od kupljenih drustava formiraju nova. Video sam puno pcelara u pokusaju i mogu da tvrdim da niko ko se time nije bavio uz iskusnog pcelara barem 2 godine, taj posao ne moze samostalno da obavlja. Znam gomilu ljudi koji su zavoleli pcelarstvo uz mog caleta, radeci sa njim po 2-3 godine. Svakom od njih cale je poklonio po 3-4 kosnice preko kojih su ucili. Sve je bilo dobro dok su pratili njega, ali kada su pomislili da je vreme da se osamostale i definitivno formirali svoj pcelinjak u naredne 2 godine su im pocrkale sve pcele. Obicno na pocetku sa 4 uspeju da doguraju od 8-10 kosnica, a onda se valjda opuste i pocnu da rade na svoj nacin i uniste sve sto su do tada radili i dignu ruke od svega jer taj gubitak kosta.

A kada bi ti se na neki magicni nacin i posrecilo, pa doguras do 100 kosnica, onda bi se njima morao baviti svakog dana, veci deo dana, a ne po max 2h dnevno kako bi ti zeleo. Naprosto kod pcela je sve striktno vremenski odredjeno. Hoces da prosiris kosnice tj, napravis nova drustva. Ok, kada dodje vreme da se pcele same namnoze, odvojis jedan deo jaceg drustva u 2 kosnice. Novoformirano drustvo ne moze da funkcionise bez matice. A ako je matica losa, bice ti lose i celo drustvo. Zato se matica pravi iskljucivo od jakih drustava a njih nikada nemas puno. Posto to jako drustvo koje si razbio na 2 dela shvati da nema maticu, pcele pocnu da hrane larve maticnim mlecom, da bi se iz larve razvila matica. Pcele nikada ne razvijaju jednu maticu, vec ces u kosnici naci vise maticnjaka, a iz svakog maticnjaka se moze izleci jedna matica. Razvoj matice traje tacno odredjeni broj dana. Ako ti nemas vremena da pregledas svoje kosnice tog kriticnog dana, i iz njih da povadis najvece maticnjake koje ces rasporediti u pcelinja drustva koja je nemaju, vec odes sa komsijom na pivo jer ti se tog dana ne radi, prva matica koja se izleze ce ubiti sve ostale matice (posto su joj one konkurencija) i ti ces biti na pocetku.

Svaka pasa traje vremenski vrlo kratko. Bagrem obicno traje nedelju do dve i u tom periodu ce pcele skupiti mnogo meda. U dobrim godinama po jednoj kosnici mozes dobiti i do 100kg bagremovog meda u te 2 nedelje. Ali to je lepsi deo. Da bi mogao da skupis med u te 2 nedelje, ti si mesecima unazad morao pazljivo da radis da bi natempirao pcelinja drustva da budu u punoj snazi u te 2 nedelje. Ako kasno pocnes ili nesto propustis (kao gore sa maticama) kada dodju te 2 nedelje pcelinje drustvo ce biti slabo, losa matica ce praviti malo radilica koje ce uspeti da skupe meda jedva za sebe a tebi nece nista ostati. Ako pak pozuris i prevremeno napravis jaka drustva, a bagrem jos ne pocne da medi, lako se moze desiti da pcele usled nedostatka pase, shvate da ih ima previse i da ce tesko da prezive u tolikoj kolojniji, pa ce poceti da ti se roje, tj. same ce se deliti na manje grupe i cak bezati od pcelara tj iz kosnica i na taj nacin ces ako ih ne uhvatis ostajati bez pcela, pa kad dodje glavna pasa ti ces opet imati slaba i prepolovnjena drustva sa kojima neces moci nista.

Eto to ti je ukratko, a u pcelarstvu ima jos mnogo toga sto moras znati ako se njim mislis ozbiljno baviti.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Zivot na selu - ideja za penziju

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 12876 | Odgovora: 47 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.