Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Womax ili Einhell punjac akumulatora?

[es] :: Elektronika :: Womax ili Einhell punjac akumulatora?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 15765 | Odgovora: 45 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Kolynos

Član broj: 89484
Poruke: 37
*.exe-net.net.



Profil

icon Womax ili Einhell punjac akumulatora?12.12.2015. u 02:41 - pre 101 meseci
Posto vec par godina unazad imam muke sa losim akumulatorima i jednim "home made" punjacem, resio sam da konacno kupim jedan dobar i jak akumulator ali posto mi je auto dizelas doci ce i hladni dani kada ce da se vergla puno pa tako i da mi se povremeno i isprazni ovaj akumulator.

A posto sam istreso pare za skup akumulator, sada mi se ne puni ovaj akumulator na moj stari punjac da ga ne unistavam, a budzeti mi je malo ogranicen za novi punjac.

Tako da gledam trenutno izmedju dva punjaca ali nisam siguran koji bi bio bolji da se uzme.

Oba punjaca su u istoj ceni, najjeftiniji od 3000din, i po specifikacijama su otprilike isti

Einhell BT-BC 5

Zaštita od pogrešnog priključenja i od prepunjivanja Naponski kabl sa euroutikačem
Kablovi za punjenje sa klemama za polove
Napon: 230 V ~ 50 Hz
Struja punjenja: 3.5 A aritm. / 5 A ef.
Za olovne akumulatore od: min. 16 Ah do maks. 80 Ah

Womax W-BL 12-5

Napon: 230 V - 50 Hz
Izlazni napon: 12 V
Struja punjenja: 5 A max
Vise informacija tipa da li ima zastitu od prepunjavanja i do koje makimalne snage akumulatora moze nisam nasao.

Ali predpostavljam da je isto, specifikacije su gotovo iste, cena im je ista.

Moj akumulator je 75Ah 710A

Tako da ne znam koji je mozda malo kvalitetniji. Koje bi bile preporuke za uzimanje, Womax ili Einhell?
 
Odgovor na temu

yz7myg
Radak Bogoljub
QTH Gardinovci KN05BE

Član broj: 48822
Poruke: 707
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+74 Profil

icon Re: Womax ili Einhell punjac akumulatora?12.12.2015. u 14:41 - pre 101 meseci
Popravi ti prvo alternator,pa posle vidi dali ćeš kupiti nov punjač.
YU2MYG
Gledala mi Ciganka u dlan i kaže:
- Do 35. godine nećeš imati para i mučit ćeš se.
Ja je pitam:
- A poslije 35.?
A ona će:
- Će se navikneš na to.
 
Odgovor na temu

Kolynos

Član broj: 89484
Poruke: 37
*.exe-net.net.



Profil

icon Re: Womax ili Einhell punjac akumulatora?12.12.2015. u 15:50 - pre 101 meseci
Proveren pre nego sto sam kupio nov akumulator. Puni na 14.1V .
 
Odgovor na temu

paterson

Član broj: 280661
Poruke: 535



+47 Profil

icon Re: Womax ili Einhell punjac akumulatora?12.12.2015. u 16:44 - pre 101 meseci
Citat:
Kolynos: .......A posto sam istreso pare za skup akumulator, sada mi se ne puni ovaj akumulator na moj stari punjac da ga ne unistavam, a budzeti mi je malo ogranicen za novi punjac.

Tako da gledam trenutno izmedju dva punjaca ali nisam siguran koji bi bio bolji da se uzme.

Oba punjaca su u istoj ceni, najjeftiniji od 3000din, i po specifikacijama su otprilike isti

.......Tako da ne znam koji je mozda malo kvalitetniji. Koje bi bile preporuke za uzimanje, Womax ili Einhell?

Savet je da ne uzmete nijedan jer će vam ovakvi prosti i jeftini punjači sasvim sigurno i znatno pre roka upropastiti "sa mukom" stečen nov akumulator.

Nećete se pokajati ako uzmete takav sličan skuplji i znatno kvalitetniji mikroprocesorski punjač i sa njim ćete garantovano produžiti vek svom novom akumulatoru.



Kad se kupuje nov akumulator, PRVO ga treba dopuniti sa mikroprocesorskim punjačem pa tek onda se stavlja isti u automobil.

[Ovu poruku je menjao paterson dana 12.12.2015. u 17:55 GMT+1]
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: Womax ili Einhell punjac akumulatora?12.12.2015. u 17:41 - pre 101 meseci
Citat:
Kolynos:
Proveren pre nego sto sam kupio nov akumulator. Puni na 14.1V .


Onda ti je punjac bespotreban...
Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

paterson

Član broj: 280661
Poruke: 535



+47 Profil

icon Re: Womax ili Einhell punjac akumulatora?12.12.2015. u 19:01 - pre 101 meseci
Citat:
zica49: Onda ti je punjac bespotreban...

@zica49, loš savet. Tvoj stav isto deli i @Java Beograd, @Bakara, ...... i ini što ne znači da su u pravu. Zato i kupuju svake 4 godine nov akumulator a da su bar mesečno dopunjavali akumulator, kupili bi nov svakih oko 6-8 godina .....
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: Womax ili Einhell punjac akumulatora?12.12.2015. u 19:14 - pre 101 meseci
Akumulator se kupuje cesto jer je u proizvodnji tempirano da traje koliko garantni tok plus deset dana.
Sta ce to magicnije uraditi punjac na 230V u odnosu na sklop punjenja u autu?
Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

Kolynos

Član broj: 89484
Poruke: 37
*.exe-net.net.



Profil

icon Re: Womax ili Einhell punjac akumulatora?12.12.2015. u 19:25 - pre 101 meseci
@zica49

Mislim da gresis. Sada ima otprilike 6-7 stepeni danju a 1-2 nocu pa i nije tako strasno auto upali bez nekog veceg verglanja, ali kada dodju -10 i -15 temperature ide grejanje na grejace par puta pa jedno, drugo, trece verglanje na duze vreme dok upali, pa onda grejanje non stop u kabini da ne magli. I sve to na relacijama do marketa tamo ovamo po gradu na duzinama od 2-5km. Po mom prethodnom iskustvu posle takve torture akumulator nikako ne stigne da se dopuni. Dva - tri dana tako za redom bez dopunjavanja i vec nema snage da upali auto. Zato mislim da mi treba neki punjac, bar ovaj novi akumulator da odrzavam koliko-toliko mogu.

@paterson

Lepo je uzeti ovakav punjac ali nemam ja para za to, koliko sam video oni kostaju 150e a to je 3/4 plate. Ima nekih jeftinijih varijanti sam video po oglasima, neke kineske kopije od po 70e, to je vec i pristupacnije za takvu vrstu punjaca ali cisto sumnjam da su te kopije iole dobre.

Ako mi ne preporucujete bas ove najjeftinije ne znam sta drugo da gledam, sve druge punjace koje sam gledao su manje vise isti samo se razlikuju osim sto su skuplji po tome sto drugi imaju kontrolu punjenja za 6V 12V 24V i snage da pune jace akumulatore 100-120Ah.
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: Womax ili Einhell punjac akumulatora?12.12.2015. u 19:54 - pre 101 meseci
Naravno kao sto se moze vidjeti po parkinzima,pored svakog auta punjac za akumulator :)
I koja je razlika da li ugasio auto poslije dvadest minuta voznje ili ga napunio na punjac i to ostalo tako preko noci na -15!

Odgovrajuce gorivo sa aditivom.Cist filter za gorivo,ispravni grijaci na autu ako je dizel.Uredan motor i cemu potreba za verglanjem tri,cetiri i li vise puta?

Energije koliko alneser i grijaci potrose dok upali,uredan sistem altenator-regler vrate nazad za najvise minut i na tom minusu,
Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

Kolynos

Član broj: 89484
Poruke: 37
*.exe-net.net.



Profil

icon Re: Womax ili Einhell punjac akumulatora?12.12.2015. u 20:44 - pre 101 meseci
Pa ima i toga, ovde jedan komsija sa drugog sprata ima onaj stariji pikap ili mini kombi kako se vec zove. I kada dodju hladni dani sa vecim minusom on ujutru prvo izbaci produzni i prikaci akumulator da se dopuni, i cak mu je ugradio neku pumpu sa grejacem kod hladnjaka koja vrti i greje vodu tako da zagreva motor, i posle jedno 2 sata pali kombi.

A ja inace kada ne vozim auto na tim minusevima obavezno izvucem akumulator i stavim u hodnik u toplo i naravno dopunivao sam uvek ove akumulatore koje sam imao do sad inace nebi palio.

A dzabe njemu i cisti filteri i ulje zamenjeno i novi grejaci, kada mu je motor neuredan i zbog toga verglanje vise puta, atmosferski dizelas (traktoras kako ga zovu) star 27 god. Takvi ne pale lako zimi ni posle generalke. Inace nisam jedini koji ima muke, svaki komsija koji ima dizelasa ove generacije ili ne pali ili muci muke preko zime na minusu.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Womax ili Einhell punjac akumulatora?12.12.2015. u 20:50 - pre 101 meseci
Citat:
paterson:
Citat:
zica49: Onda ti je punjac bespotreban...

@zica49, loš savet. Tvoj stav isto deli i @Java Beograd, @Bakara, ...... i ini što ne znači da su u pravu. Zato i kupuju svake 4 godine nov akumulator a da su bar mesečno dopunjavali akumulator, kupili bi nov svakih oko 6-8 godina .....

Pa bas i nije tako, ja sam prosle godine zamenio akumulator iz 2003g, ali u proseku mi traje bar 6 godina, tj. pre promenim auto nego akumulator.
Kad zatreba punjac, bolje kupiti novi akumulator, ako treba da se bira izmedju ta 2.

Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

glackop
Le.

Član broj: 168452
Poruke: 1144
82.117.212.*



+26 Profil

icon Re: Womax ili Einhell punjac akumulatora?12.12.2015. u 21:22 - pre 101 meseci
Bilo koji od ta dva ti nece bolje dopuniti od bilo kog starog ispravljaca kupljenog na buvljaku koji su bili klasika trafo-grec i nista vise.Elektonika je po meni kao laiku nepotrebna iz iskustva.Akumulator ce vuci koliko god moze struje i sam ce je smanjivati kako se dopunjuje,malo ce u finisu i prokljucati ali mu to nista ne smeta.
 
Odgovor na temu

Kolynos

Član broj: 89484
Poruke: 37
*.exe-net.net.



Profil

icon Re: Womax ili Einhell punjac akumulatora?12.12.2015. u 21:45 - pre 101 meseci
Citat:
zica49:
Energije koliko alneser i grijaci potrose dok upali,uredan sistem altenator-regler vrate nazad za najvise minut i na tom minusu,


Da ne budem sada drzak ili da se pravim pametan ali po mom iskustvu i nije bas tako, posebno kada koristim grejanje u autu. E sada da li je to mozda nesto prevezivano ili nije dobro ne znam. Znam da sam proveravao sa komsijom koji je elektricar razne stvari po autu, i koliko je punjenje, i kolika je potrosnja i kada je sve ugaseno i kada su svi potrosaci upaljeni, najmanje izmerena voltaza je 14.1 dok najveca je 14.4 to je kada sve iskljuceno i kada dam malo jaci gas. Kada je ugasen auto gotovo i da nema potrosnju 0.01 to je kaze samo kontakt za kljuc i to je to. Jedino kada upalim auto prvih 10-15 sekundi izmeri struju oko 13.6-13.8 tada mi i stoji ukljucena lampica za akumulator na tabli, i odmah posle toga kada se ugasi lampica puni na preko 14V.

Skoro sam imao situaciju sa starim akumulatorom da odem do marketa to je otprilike 4km daljine i u povratku kada da upalim auto on nece, akumulator jedva ima snage da zavergla. Koliko god da je los po tvojoj teoriji morao je da se napuni a nemoguce da se za pola sata ispraznio akumulator. A tada sam bas koristio u toku celog puta grejanje jer je bilo ispod nule i malo pocelo da mrzne.

E sada posto sam ja prethodno sve proverio na autu mislio sam da je vec akumulator za zamenu, ako si u pravu znaci nece mi trebati punjac, mada ja mislim da na kratkoj relacini ne moze da se dopuni akumulator toliko koliko ga ovi svi potrosaci isprazne.

Jos jednom nebih da ispadnem drzak ali moje iskustvo je totalno drugacije od onoga sto ti tvrdis. Tako da ako nesto gresim molim te objasni mi. I jos jedno pitanje, alternator puni akumulator po istom sistemu kao punjac ili ne ?
 
Odgovor na temu

emiSAr
penzioner
Sarajevo, BiH

Član broj: 286119
Poruke: 3681
46.36.185.*



+357 Profil

icon Re: Womax ili Einhell punjac akumulatora?12.12.2015. u 22:13 - pre 101 meseci
Olovni akumulator za vozilo je elektrohemijski izvor. Proguglaj zavisnost kapaciteta od temperature. podaci za akumulator
odnose se na 25*C. Svakim stepenom manje opada kapacitet akumulatora. Za ispravan rad akumulatora u automobilu i
instalacija mora biti ispravna, posebno spojevi prema masi-minusu, ciji prelazni otpori takodje znaju varirati padom temperature.-

pOz

Nebom stupa, nebom lupa moja generacija., jedan po jedan, srest ćemo se svi...

 
Odgovor na temu

baki.
Pančevo

Član broj: 136254
Poruke: 559
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+25 Profil

icon Re: Womax ili Einhell punjac akumulatora?12.12.2015. u 22:42 - pre 101 meseci
Ne treba tebi punjač. Tvome automobilu treba, što bi neko rekao u šali, par kanti kompresije.
Napravi jedan pokus. Zamoli nekoga od drugara za koga znaš da ima dobar motor i pokušaj ujutru bez prethodnog punjenja akumulatora da upališ svoj auto i prati koliko mora da vrti, a zatim akumulator pregacite na onaj automobil sa dobrim motorom i upalite njega. Pokušajte čak i bez grejača i taj isti akumulator će da ga vrti kao singericu.
Razlog je sledeći:
Loša kompresija. Ne bih sada da objašnjavam princip rada motora sa unutrašnjim sagorevanjem, jer predpostavljam da to manje više svi znamo. Preskočiću prvi takt i idem odmah na drugi. Klip se kreće na gore, svi ventili su zatvoreni... bla bla sabijanje....

Sabijanje kod dobrog motora je teže nego kod lošeg, jer loš pušta kompresiju što pored karika, što na ventile, a možda i na sam dihtung glave...ali to što je sabijanje teže kod novog motora nadoknađuje se u drugom taktu kada kreće na dole, te onaj kod dobrog motora prosto jurne dole, jer je došlo do palenja smeše negde oko GMT, a on već pre toga ima velik pritisak unutar cilindara, što se na onam lošijem ne dešava ili se dešava sa vrlo slabijom expanzijom i on narodski rečeno slabo vrti.

Imaš nov akumulator, a sad bi od njega da praviš starter.
Dopunjavanje ispravnog akumulatora možemo vršiti ponekad, a ne svakodnevno.

Dobro si počeo post sa onim: " Pošto već par godina... samo si trebao da nastaviš : imam sve lošiji i lošiji motor u automobilu....

Da mi ne bude celi post off, odgovoriću na postavljeno pitanje koji bih ja punjač odabrao:Womax ili Einhel? Da budem iskren, nijedan.
Ja bih prvo proverio taj tvoj.
Za neverovati, ali nekad se stanje akumulatora može lepo proveriti merenjem kompresije.
 
Odgovor na temu

pajper1

Član broj: 192308
Poruke: 1048
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+11 Profil

icon Re: Womax ili Einhell punjac akumulatora?12.12.2015. u 23:42 - pre 101 meseci
Prvih 10-15s svetli crvena a posle je ugasi ili ona pomalo svetli(tinja) ?U pitanju je mercedes 132?
 
Odgovor na temu

paterson

Član broj: 280661
Poruke: 535



+47 Profil

icon Re: Womax ili Einhell punjac akumulatora?13.12.2015. u 02:21 - pre 101 meseci
@Kolynos,

prvo: kakav akumulator ste nabavili? Sa 6 čepova ili bez tj. zaptiveni?

Drugo:kako izgleda taj Vaš "home made" punjač i zašto ne može da puni akumulator?

Treće: zašto ne biste prepravili "home made" punjač na ovakav solidan dole punjač sa dvojnim LED indikacijom napona i struje?

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Kolynos

Član broj: 89484
Poruke: 37
*.exe-net.net.



Profil

icon Re: Womax ili Einhell punjac akumulatora?13.12.2015. u 06:05 - pre 101 meseci
Eh napravismo bauk od teme :)

I kompresija je merena, jeste oslabila 18 19 20 19 ali nije to u tolikoj meri koliko su jednostavno napravljeni ovi motori da tesko pale. Ali bez obzira ja stvarno sam mucio muke sa slabim akumulatorima. Primera radi zadnji akumulator koji sam sada odbacio bio je FireCell skinut sa benzinca i on je 56Ah 480A godinu ipo sam ga imao i tim akumulatorom sam palio i na najveci minus auto prosle godine, ali od kako imam taj akumulator on muci muke tipa, i leti ako ne vozim auto po 10tak dana da se isprazni pa nece da upali.

Sada mozda i budete u pravu da mi nece trebati punjac jer od kako imam ovaj novi akumulator, jaka amperaza, jaka udarna moc, auto vergla ko lud, nemoram ni da sacekam grejace da se ugase on vec upali(na ovom vremenu, videcemo kako ce na -10). Tako da mozda i budete u pravu da mi nece trebati punjac, jaci akumulator jaca snaga, jace vergla, brze upali auto, i mozda nece tako cesto da dolazi do jakog praznjenja aku.

Ali ajde da se vratimo na temu i punjace.

Zasto mislim da uzmem novi punjac, zato sto je ovaj moj "home made" punjac neki stari punjac koji je popravljan i prepravljan, pa je jedno vreme bio i namenjen za neku malu busilicu, pa je onda ponovo prepravljen da puni akumulatore. Navodno on dobro puni 14.4V 4A. Ali posto je tu bila neka jaca struja majstor elektricar je uzeo pa povezivao neke diode na + vod da stabilizuju struju i sve se to jako greje, toliko da su mi se te diode vise puta odlemljivale, ja sam to lemio nazad, ono se opet odlemljivalo, i ja na kraju sam to povezao rednim klemama da se ne odlemljuje vise, i sada on puni akumulator, vidi se, povezem ga, otvorim cepove i posle nekog vremena aku pocne da pucka, znaci pun je. Ali mi je sve to nesigurno koliko je ispravno i da li je ispravno, posto posle nekog vremena + zica se zagreje toliko da jedva moze da se dodirne, pa ga ja iskljucujem da se hladi, ne smem ni da ga ostavim bez nadzora.

Dakle ne deluje mi to kao da je sve u redu i ja sam razmisljao ipak da uzmem neki novi punjac koji kolko tolko mislim da ce biti bolji od ovog.
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6714



+1159 Profil

icon Re: Womax ili Einhell punjac akumulatora?13.12.2015. u 06:20 - pre 101 meseci
Citat:
Kolynos:posto je tu bila neka jaca struja majstor elektricar je uzeo pa povezivao neke diode na + vod da stabilizuju struju


E, vala neka je,

Svidja mi se taj Majstor od samog pocetka....
Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

Kolynos

Član broj: 89484
Poruke: 37
*.exe-net.net.



Profil

icon Re: Womax ili Einhell punjac akumulatora?13.12.2015. u 06:36 - pre 101 meseci
Pa nije to isti sa kojim sam radio merenja u kolima, ako na to mislis.

Jedan je kucni elektricar, popravlja televizore i to, a drugi je auto elektricar. Mada ne cudi me da ni jedan ni drugi ne znaju sta rade posto su ovde sve "kvazi" majstori, svi znaju sve a nijedan ne zna da popravi kada dodje stvarno do nekog kvara. A ja se nerazumem bas toliko pa da znam koliko oni ne znaju.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Womax ili Einhell punjac akumulatora?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 15765 | Odgovora: 45 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.