Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Apple vs FBI slučaj

elitemadzone.org :: MadZone :: Apple vs FBI slučaj

Strane: 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 33279 | Odgovora: 108 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Siler

Član broj: 330932
Poruke: 16



+16 Profil

icon Re: Apple vs FBI slučaj28.02.2016. u 12:06 - pre 99 meseci
Ne znam sta je tacno presedan.

Apple je potvrdio da je policiji par nedelja posle teroristickog napada poslao sve trazene podatke teroriste, kopiju njegovog iCloud. Ne samo njega vec je Apple poslao poverljive podatke iCloud dvocifrenog broja iPhone korisnika osumnjicenih u ovom slucaju.
Apple je potvrdio da regularno saradjuje sa policijom i obradjuje na hiljade policijskih zahteva i redovnom zakonskom procedurom im salje podatke svojih klijenata koje skine sa iCloud.

iCloud bekapuje, slike, video, app data, sms, mms, mail, pozive, adresar...

Iz ovog pr buzza je jasno da vecina vlasnika iphone nije svesna kako se barata sa njihovim privatnim podacima, a posle ovog marketing spina oni su ubedjeni da njihov uredjaj pruza savrsenu privatnost, sto nije tacno. Policija rutinski od Apple dobija sve podatke koji se sinhronizuju na iCloud.

Problem je iskrsao kada je ocigledno neko nestrucan u policiji zeznuo stvar i obrisao Apple account teroriste. Pa sada policija traži da Apple ubuduce obezbedi otkljucavanje uredjaja, kao što sada imaju mogucnost da otkljucavaju iCloud. Apple nije u stanju to da uradi, jer oni nisu autori kripto hardvera koji koristi iphone. Pa su pametno ovo iskoristili kao odlican marketing.

http://appleinsider.com/articl...no-case-3-days-after-shooting-
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 731
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Apple vs FBI slučaj28.02.2016. u 12:45 - pre 99 meseci
Na iCloud se beleži čak i lokacija gde je slika uzeta. Pretpostavljao sam to. Eto sad znam za sigurno.
 
Odgovor na temu

2012

Član broj: 296004
Poruke: 248



+926 Profil

icon Re: Apple vs FBI slučaj28.02.2016. u 16:44 - pre 99 meseci
@Siler

Imas gresku u razumevanju pravne drzave, privatnosti i nacina kako sistem treba da funcionise.

Da bi bilo koja sluzba (organ bezbednosti) dobio nekakve podatke koje zadiru u privatnost mora da trazi odobrenje suda. o se zovu posebne iztrazne mere.

da bi se pokrenuo mehanizam ili primenile posebne istrazne mere treba d ima istraga, razlog primene, cilj primene mera i vreme u kojem se mere primenjuju.

To znaci:

ako se nad nekim primenjuje neka mera onda neko to mora da odobri, mora se znati tacno ko je odobrio, sta je bio predmet interesovanja, koji su se podaci sakupili i na koji nacin je to prikupljeno.
Samo tako prikupljeni podaci imaju pravnu tezinu kasnije na sudu u pravnoj proceduri.

U konkretnom slucaju to znaci da kad nekome nesto treba u cilju istrage, ako ta sluzba ima pravo na to napise zahtev do apple i tacno navede sta mu treba, zasto mu to treba. Aplle dostavi tacno ono sto je od njega trazeno i onda samo to moze biti predmet dalje procedure.

Sta se time postize, pocnimo od toga da ce sluzba morati da obrazlozi sta joj treba i zasto joj treba, a Apple ce imati pokrice zasto je nekome nesto dostavio. Tako se uspostavlja red i tacno se zna sta je ko radio.

Ako FBI ili bilo koja sluzba dobije "ma tacnu" softver ili "kljuceve" za otkljucavanje onda ta sluzba moze da upotrebljava takvu mogucnost bez ikakve kontrole, a Apple ce izgubiti reputaciju pouzdanog proizvodjaca opreme ili pruzaoca usluge iz prostog razloga sto korisnik nikad nece biti nacisto ko mu je "pokupio" podatke. Ovako se tacno zna sta je od podataka preuzeto, po cijem nalogu i iz kojeg razloga.

Zavisno od drzave do drzave vreme koriscenja posebnih istraznih mera je precizirano i ograniceno, a li u svakom slucaju ne smeju se koristiti ako nema zvanicne istrage. Uglavnom u EU, ako u prvih sest meseci nema indikacija za nastavk posebnih mera i nije pokrenuta istraga postupak se obustavlja i sav prikupljeni materijal se mora unistiti.
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 731
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Apple vs FBI slučaj28.02.2016. u 19:54 - pre 99 meseci
Ne znam baš koliko u USA sakupljeni podatci moraju da imaju nečije odobrnje. Možda ako se koriste na sudu.

Da li je NSA imala (ima) odobrenje za ove slučaje koje je obelodanio Snowden?

I pre nego što je on izneo (ili dobio) te "poverljive" informacije bilo je naznaka da se to radi.

Zato me i buni ovaj slučaj. Verovatno do njega ne bi ni došlo da nije u interesu obe strane.

 
Odgovor na temu

tahuti

Član broj: 53920
Poruke: 83
*.bchsia.telus.net.



+41 Profil

icon Re: Apple vs FBI slučaj28.02.2016. u 20:19 - pre 99 meseci
@Siler

Sto se tice zakona imas Common Law koji potice iz Engleske i kontinetalni Francusko/Nemacki uticaji.

Razlika je u tome kod Common Law sudija moze da kaze da se neki zakon primenjuje ili ne, i to stvara presedan, naravno to ide kroz vise sudove i ako oni prihvate taj presedan postoje vazeci za sve sudove. To vidis u filmovima kako idu kroz knjige i citaju o presedanima, ili pokusavaju da ubede porotu da zakon ne pokriva taj slucaj. https://en.wikipedia.org/wiki/Common_law

Dobra strana je sto se brze prilagodjava promenama u drustvu, losa strana sto advokati moraju da pronalaze kroz razne knjige presedan.


U ovom slucaju FBI pokusava da ubedi sud da se upotrebljava tehnika samo za ovaj telefon, pa kad Apple otkljuca, oni ce ubuduce da ubace kako oni mogu da urade za svaki telefon i pozovu se na ovaj presedan.
 
Odgovor na temu

2012

Član broj: 296004
Poruke: 248



+926 Profil

icon Re: Apple vs FBI slučaj28.02.2016. u 20:25 - pre 99 meseci
@tahuti

To je jedino logicno objasnjenje. Mora se legalizovati zahtev za trazenje podataka, a da se u buducnosti mnogo ne zamaraju uvek ce se pozivati na ovaj primer/presudu i tako ce to postati standardan obrazac za dobijanje pristupa zasticenim podacima.
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 731
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Apple vs FBI slučaj28.02.2016. u 21:09 - pre 99 meseci
Stvarno verujete da bi FBI morao da traži dozvolu da bi njuškao po privatnim podacima tamo nekog na primer Mr. 2012 (dok je bio u USA) ?

Kako kod njih ide ona varijanta sa osnovanom sumljom? Kod nas ona policiji daje ogromna ovlašćenja. Rekao bih da je i kod njih slično. FBI stalno forsira priču "Ko nije kriv nema čega da se boji"
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.ip.telfort.nl.



+7173 Profil

icon Re: Apple vs FBI slučaj28.02.2016. u 21:18 - pre 99 meseci
Citat:
dusanboss
Stvarno verujete da bi FBI morao da traži dozvolu da bi njuškao po privatnim podacima tamo nekog na primer Mr. 2012 (dok je bio u USA) ?


Zavisi od mnogo faktora, da li se radi o USA drzavljaninu ili strancu, da li je cilj prikupljanja podataka skupljanje dokaza za sudjenje ili nesto drugo, da li se radi o medjunarodnom terorizmu ili necemu drugom, itd. itd.

Na primer, FBI je morao da pogasi hiljade GPS uredjaja za pracenje kada je vrhovni sud presudio da su nelegalno prikupljali podatke (http://blogs.wsj.com/digits/20...es-after-supreme-court-ruling/).

Medjutim ovde se uopste ne radi o tome vec o tome da FBI zeli da Apple radi njihov posao i da naprave sudski presedan koji bi im omogucio da u buducnosti samo posalju "molbu" firmama da razbijaju sopstvene proizvode kako bi FBI-ju ustedele trud.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

2012

Član broj: 296004
Poruke: 248



+926 Profil

icon Re: Apple vs FBI slučaj28.02.2016. u 21:46 - pre 99 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic
Medjutim ovde se uopste ne radi o tome vec o tome da FBI zeli da Apple radi njihov posao i da naprave sudski presedan koji bi im omogucio da u buducnosti samo posalju "molbu" firmama da razbijaju sopstvene proizvode kako bi FBI-ju ustedele trud.


Otpriloke pricamo o istom.
Kad taj zahtev postane presedan ili narodski receno "pravilo", onda se svodi na ovo sto si ti napisao. Prostim zahtevom u vidu molbe resavce se nedozvoljeno prikupljanje podataka iz besplatno angazovanje proizvodjaca za potrebe obavestajnih sluzbi, iako FBI nije obavestajna vec kontraobavestajna agencija.
 
Odgovor na temu

2012

Član broj: 296004
Poruke: 248



+926 Profil

icon Re: Apple vs FBI slučaj28.02.2016. u 22:02 - pre 99 meseci
Citat:
dusanboss:
Stvarno verujete da bi FBI morao da traži dozvolu da bi njuškao po privatnim podacima tamo nekog na primer Mr. 2012 (dok je bio u USA) ?

Kako kod njih ide ona varijanta sa osnovanom sumljom? Kod nas ona policiji daje ogromna ovlašćenja. Rekao bih da je i kod njih slično. FBI stalno forsira priču "Ko nije kriv nema čega da se boji"


Normalno da mora da trazi dozvolu. Na osnovu prikupljenih informacija izrazi se sumnja, summnja mora da se transformise u zahtev tuziteljstvu, tuziteljstvo izdaje odobrene za pracenje. Kad se sakupe dokazi formira se predmet i onda tuziteljstvo pokrece krivican akt/tuzbu, tad predmet ide u parnicu i pocinje sudjenje.

Princip rada tuziteljstva u USAi UK razlikuje se od nacina rada tuziteljstva u kontinentalnom delu EU i republikama Ex-YU.

U pravnom sistemu u USA i UK ne postoji istrazni sudija, vec taj posao radi tuziteljstvo, tako da predistrazni postupak pokrece tuzitelj, a ne istrazni sudija. To ima svoje prednosti, ali i mane.
Drugo, FBI je savezni organ i ne moze da se angazuje i da ucestvuje u svim istragama. Ako se pocini kriminal u nekoj od US drzava, ali ne predje granice te drzave i nema medjunarodni karakter ili indicije na terorizam, onda FBI ne moze da ucestvuje u istrazi.
FBI je nesto kao sto je kod nas bio Savezni SUP. Vojska ima svoje sluzbe. NSA je posebna sluzba i tako dalje. Ja mislim da ih ima negde oko 18 (sluzbi). Ne racunajuci privatne sluzbe koje rade ili saradjuju sa drzavnim sluzbama.


 
Odgovor na temu

jovajovic100

Član broj: 325194
Poruke: 141



+2244 Profil

icon Re: Apple vs FBI slučaj28.02.2016. u 22:34 - pre 99 meseci
CIA špijunirala finansijske podatke Amerikanaca
Centralna obavještajna agencija (CIA) posjeduju veliku bazu podataka međuanrodnih novčanih transfera koji uključuju finansijske i lične podatke više miliona Amerikanaca, izvijestio je The Wall Street Journal (WSJ).

http://www.oslobodjenje.ba/vij...inansijske-podatke-amerikanaca

Baš poput programa NSA-e koji je izazvao pometnju kako u SAD tako i u inostranstvu, prikupljanje podataka velikih razmjera je odobreno od tajnog suda za nacionalnu sigurnost poznatog kao Sud za nadziranje inostranih obavještajnih službi.



Kome snaga argumenta leži u brisanju, tragovi mu nečoveštvom smrde.
 
Odgovor na temu

2012

Član broj: 296004
Poruke: 248



+926 Profil

icon Re: Apple vs FBI slučaj28.02.2016. u 22:57 - pre 99 meseci
@jovajovic100

Lepo ti pise u clanku koji si linkovao, a koji verovatno nisi ni procitao.

Citat:


Bilo koja špijunska agencija koja radi prema specijalnim naredbama suda zahtijeva "strogo poštovanje zakona i tih sudskih naredbi", rekao je on.

Iako je CIA-i zabranjeno prikupljanje obavještajnih podataka od Amerikanaca, ona može to raditi kada služi u svrhe prikupljanja inostranih obavještajnih podataka.



Autor teksta je takodje nepismen, ne postoje spijunske agencije. Postoje samo obavestajne i kontraobavestajne.
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 731
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Apple vs FBI slučaj29.02.2016. u 00:13 - pre 99 meseci
NATO agenti :). Aj nadjite i meni neki posao kod njih pa ću i ja da ih hvalim do besvesti i verujem u svaku istinu ili laž kaje mi njihove službe iznesu.

Verovati u toliku bezgrešnost i ferplay "by the book" njihovih agencija je pomalo detinjasto. Znam da su sigurno sredjeniji i bolji od naših, al ipak, daaaj bre!

Ne vezano za temu. Jasno je meni da ovim slučajem žele da dobiju pravo na njuškanje po gotovo svim digitalnim informacijama gradjana. I dalje mi nešto smrdi zato što duboko verujem da to pravo imaju i sada.

Možda grešim.
 
Odgovor na temu

2012

Član broj: 296004
Poruke: 248



+926 Profil

icon Re: Apple vs FBI slučaj29.02.2016. u 00:28 - pre 99 meseci
Citat:
dusanboss: NATO agenti :). Aj nadjite i meni neki posao kod njih pa ću i ja da ih hvalim do besvesti i verujem u svaku istinu ili laž kaje mi njihove službe iznesu.

Verovati u toliku bezgrešnost i ferplay "by the book" njihovih agencija je pomalo detinjasto. Znam da su sigurno sredjeniji i bolji od naših, al ipak, daaaj bre!

Ne vezano za temu. Jasno je meni da ovim slučajem žele da dobiju pravo na njuškanje po gotovo svim digitalnim informacijama gradjana. I dalje mi nešto smrdi zato što duboko verujem da to pravo imaju i sada.

Možda grešim.


A zasto bi neko isao u postupak trazenja prava koje/a vec ima, sa mogucnoscu da sud presudu da mu takvo pravo ne pripada?

P.S. zaboravio sam da ti odgovorim u vezi angazmana.
Kako da se zaposlis u NATO, a ovamo se prijavljujes da ides na anti nato demonstracije?

[Ovu poruku je menjao 2012 dana 29.02.2016. u 01:45 GMT+1]
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 731
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Apple vs FBI slučaj29.02.2016. u 01:07 - pre 99 meseci
Pomešo si me sa nekim. Nisam se ja prijavi za anti-NATO skup. Ja čak mislim da je potpisani sporazum dobar za Srbiju.

Citat:
A zasto bi neko isao u postupak trazenja prava koje/a vec ima, sa mogucnoscu da sud presudu da mu takvo pravo ne pripada?


Pa ne zanam. To mi i smrdu u celom slučaju. Možda ako dodju do nekih informacija na ovaj eventulni dosdašnji način, ne mogu da ih koriste u sutskom procesu.
 
Odgovor na temu

2012

Član broj: 296004
Poruke: 248



+926 Profil

icon Re: Apple vs FBI slučaj29.02.2016. u 01:42 - pre 99 meseci
Citat:
dusanboss: Pomešo si me sa nekim. Nisam se ja prijavi za anti-NATO skup. Ja čak mislim da je potpisani sporazum dobar za Srbiju.



Pa ne zanam. To mi i smrdu u celom slučaju. Možda ako dodju do nekih informacija na ovaj eventulni dosdašnji način, ne mogu da ih koriste u sutskom procesu.


Ako sam se prepoznao i pomesao te sa nekim onda primi moje najdublje izvinjenje. Onda cu kad se otvore poslovi za Siriju ili Irak da ti se javim da saljes aplikacije. Pa ako te posle neko tamo vrbuje da radis za NATO jos bolje za tebe bices medju prvima, a tad su plate najvece.

Sto se tice zahteve tu je jedan deo odgovora dao Dimkovic, gledano sa tehnicke strane. Drugi deo je upravo ono sto si i sam naveo, a to je lagalnost postupka i validnost podataka u sudskom postupku.


Ispricacu ti jednu pricu koja je pomalo apsurdna, ali je istinita.

Ja sam u Iraku radio neke inspekcijske kontrole sa aspekta bezbednosti objekata i opreme. U tom postupku ja sam morao da dam opis, a na licu mesta sam morao da uradim i fotografije (kao klasican uvidjaj), e sad ja sam sebi kupio foto-aparat, ali snimci tim aparatom nisu bili validni u slucaju eventualnog spora, vec smo ih koristili za svoje potrebe, a jedino validno je bilo da se napravi snimak sluzbenim aparatom jer ja tamo upisan vlasnik aparata koji trag ostaje na svakom snimku tako da ako neko bude pravio vestacenje fotografija moze da vidi kad su napravljene i ko je fotografije napravio jer se vodi knjiga ko je kad uzimao i koristio aparat.
Takva je procedura. Za nosenje i koriscenje aparate trazi se dozvola od vojske i bezbedonosna procena licnosti.
 
Odgovor na temu

2012

Član broj: 296004
Poruke: 248



+926 Profil

icon Re: Apple vs FBI slučaj29.02.2016. u 07:19 - pre 99 meseci
Kakvi i da su bili mozes biti siguran da su bili pametniji od tebe. Gluplji ne mogu biti, nije moguce, ne postoji takva osoba.
 
Odgovor na temu

payge

Član broj: 25165
Poruke: 26



+1012 Profil

icon Re: Apple vs FBI slučaj29.02.2016. u 07:31 - pre 99 meseci

Svinjoliki, cak si i iPhone temu upotrebio da prodajes svoje Iracke baron Minhauzen zvake...
 
Odgovor na temu

2012

Član broj: 296004
Poruke: 248



+926 Profil

icon Re: Apple vs FBI slučaj29.02.2016. u 07:33 - pre 99 meseci
Piggy, pa jedina svinjolika si ti na ovom forumu, sad ispada da se svadas sama sa sobom.
 
Odgovor na temu

payge

Član broj: 25165
Poruke: 26



+1012 Profil

icon Re: Apple vs FBI slučaj29.02.2016. u 08:00 - pre 99 meseci

Patološki lažov, loži decu na Siriju i Irak a sam u zivotu nije mrdnuo dalje od Kičeva.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Apple vs FBI slučaj

Strane: 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 33279 | Odgovora: 108 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.