Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li treba ukinuti pomeranje vremena za 1 sat?

elitemadzone.org :: MadZone :: Da li treba ukinuti pomeranje vremena za 1 sat?

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 18956 | Odgovora: 81 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Da li treba ukinuti pomeranje vremena za 1 sat?30.10.2016. u 13:31 - pre 90 meseci
@perkom - bravo, napad na coveka je najbolji nacin da odbranis svoj stav.

Ja kazem AKO ti je radno vreme od 9h do 17h (a evidentno jeste), onda bi mi vise odgovaralo da smo +3h zona. Ti kazes dok smo imali 7h do 15h radno vreme (koje evidentno vise ne postoji) - bilo je super +1h. I gde je problem, u cemu je kolizija, sta sam ja rekao da si me ti ispravio ovim tvojim poslednjim postom?

Ja bih rekao da nema kolizije izmedju tvog poslednjeg i mojih postova. Ali postoji kolizija izmedju tvojih prethodnih postova i ovog tvog poslednjeg posta, zasto sam nekako iskljucivo krv ja...



[Ovu poruku je menjao bananaphone dana 30.10.2016. u 14:47 GMT+1]
 
Odgovor na temu

nato_bot

Član broj: 335224
Poruke: 3



+12 Profil

icon Re: Da li treba ukinuti pomeranje vremena za 1 sat?30.10.2016. u 15:44 - pre 90 meseci
Changing to Daylight Saving Time Cuts Into Sleep and Increases Workplace Injuries
Changing our clocks twice a year doesn't save us energy or money, experts say.
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Da li treba ukinuti pomeranje vremena za 1 sat?30.10.2016. u 18:51 - pre 90 meseci
Sat ranije, sat kasnije... javite mi ako se bude vracala godina.


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

waikiki

Član broj: 51675
Poruke: 702
*.dynamic.sbb.rs.



+130 Profil

icon Re: Da li treba ukinuti pomeranje vremena za 1 sat?30.10.2016. u 21:52 - pre 90 meseci
Drzave koje pomeraju vreme, drzave koje su ukinule pomeranje i drzave koje nisu nikad pomerale...
Mapa.. https://sr.wikipedia.org/sr/%D...tSaving-World-Subdivisions.png
 
Odgovor na temu

dule_ns
Novi Sad

Član broj: 123863
Poruke: 257
195.78.86.*



+690 Profil

icon Re: Da li treba ukinuti pomeranje vremena za 1 sat?31.10.2016. u 07:29 - pre 90 meseci
Ukinuti.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9448
89.216.32.*



+10246 Profil

icon Re: Da li treba ukinuti pomeranje vremena za 1 sat?31.10.2016. u 08:39 - pre 90 meseci
Ukinuti i prebaciti Srbiju u GMT+2 zonu
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Da li treba ukinuti pomeranje vremena za 1 sat?31.10.2016. u 09:32 - pre 90 meseci
Gomila gluposti, pa hajde da razjasnimo neke stvari:

Letnje računanje vremena NIKADA nije zamišljeno kao mera za uštedu struje!!! Od prolećne pa do jesenje ravnodnevice dani su duži, ranije sviće. Zato je cela ideja sa letnjim računanjem vremena bila zamišljena da (bez pomeranja radnog vremena), ljudi imaju više dana za njihove slobodne aktivnosti. Dakle, ustaješ kada je već dan, vratiš se sa posla i onda imaš sat vremena više za sebe po dnevnom svetlu. Naravno, ova mera je imala smisla, a tada je i smišljena, u vrema kada su ljudske aktivnosti mnogo više zavisile od dnevnog svetla, a korišćenje električne energije nije bilo toliko rasprostranjeno kao danas.

Srbija se nalazi u tačno onoj vremenskoj zoni u kojoj i treba da bude. Ako je neko bio u, recimo Španiji, zna kako tamo kasno zalazi sunce. Španija, po svom položaju, više pripada Griniču nego srednje evropskoj zoni. Slično važi i za Francusku. Praktično, cela Evropa je u CET, osim UK na zapadu, i Bugarske i Rumunije na istoku. Sa praktične strane, bolje nam je da budemo u istoj zoni sa većim delom evrope, nego da se ravnamo po Bugarima ili Rumunima. Imamo više ekonomskih aktivnosti sa zemljama u CET, lakše je ugovaranje sastanaka itd.
 
Odgovor na temu

nato_bot

Član broj: 335224
Poruke: 3



+12 Profil

icon Re: Da li treba ukinuti pomeranje vremena za 1 sat?31.10.2016. u 10:00 - pre 90 meseci
Ne znam na kakvu "struju" misliš ali ako govoriš o električnoj energiji onda
nisi pratio jer jedan od razloga uvodjenja "letnje šeme" je ušteda energije:
Citat:
Proponents of DST generally argue that it saves energy

https://en.wikipedia.org/wiki/Daylight_saving_time

To jedno, a drugo, ako je cilj "više dnevnog svetla za slobodne aktivnosti", onda je akcija postavljena naopako.
Leti sunca ima dovoljno a zimi malo, pa bi u stvari zimi trebalo pomerati sat unazad a ne leti. Ako se zimi pomeri sat unazad onda se pokupi bar malo popodnevnog sunca.
Pored toga ako se sat leti pomeri unazad, 1 sat aktivnosti po dnevnom svetlu znači aktivnost po užarenom suncu a tada aktivnosti i nema.

Dakle, leti se dobija 1 sat ali je nupotrebljiv za "sportske aktivnosti" kako to kažu promoteri.
Zimi bi taj jedan sat dobro došao dok se još vidi ali ga nema.

Još što se tiče "lakšeg ugovaranja poslovnih sastanaka".
Možda je ugovaranje lakše, ali je odlazak na sastanke teži jer se menja red vožnje.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Da li treba ukinuti pomeranje vremena za 1 sat?31.10.2016. u 10:13 - pre 90 meseci
@djoka_l

Pa zapad Spanije je fizicki na -1h, a istok Srbije je na fizickih +2h. Mi mozemo da imamo vise veze poslovno sa zapadnom EU, ali fizicka pozicija nam propisuje u koje doba dana ce da nam sija sunce...

Pomenuo sam da AKO narod zeli da fiksira vreme, mozda je bolje da ga fiksiramo na +2, AKO cemo zadrzati radno vreme od 9 do 17h...

Naravno dopustam da demokratski donesete odluku koja vam najvise odgovara, samo bacite na forum sta je na kraju usvojeno, da znam kad budem putovao za Srbiju ;))))
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Da li treba ukinuti pomeranje vremena za 1 sat?31.10.2016. u 10:52 - pre 90 meseci
Citat:
Možda je ugovaranje lakše, ali je odlazak na sastanke teži jer se menja red vožnje.


Moj argument u vezi ugovaranja sastanaka je bio u vezi sa tim u kojoj časovnoj zoni treba da bude Srbija, a ne sa letnjim računanjem vremena. Opet, ako cela Evropa ima DST, onda ima smisla da se i mi uhvatimo u kolo.

Da se ne shvati pogrešno - i ja mislim da je DST glupost, ali kada veći deo sveta to praktikuje, nema smisla da mi budemo ostrvo.
 
Odgovor na temu

Sarastro
No, thanks
300933 ES

Član broj: 300933
Poruke: 1
*.dynamic.sbb.rs.



+531 Profil

icon Re: Da li treba ukinuti pomeranje vremena za 1 sat?31.10.2016. u 14:28 - pre 90 meseci
Ehm ... znao sam da je iza ovog pomeranja sata neka teorija zavere samo nisam jos prokljuvio koja tacno.
Ono što se dogodi, ima sasvim dovoljno razloga da se dogodi nego da se ne dogodi, ili da se dogodi ovako a ne nekako drugačije.
 
Odgovor na temu

pbenka
Bački Petrovac

Član broj: 41366
Poruke: 506
*.uns.ac.rs.



+54 Profil

icon Re: Da li treba ukinuti pomeranje vremena za 1 sat?31.10.2016. u 15:54 - pre 90 meseci
Osim UK, i u Portugalu je zapadnoevropsko vreme (UTC+0).

@bananaphone, ne samo zapad Španije, nego cela Španija geografski pripada zapadnoevropskoj zoni (UTC+0, ne UTC-1), ali su oni, verovatno da bi bili u istoj vremenskoj zoni sa ostatkom evrope, uzeli CET. Sa druge strane, samo krajnje istočni delovi Srbije spadaju u istočnoevropsku vremensku zonu (UTC+2), dok je mnogo veći deo Srbije u pravoj vremenskoj zoni. Geografska granica je na 22° i 30´ istočne dužine. Granica vremenske zone naravno prati granice država i prilično dobro se poklapa sa meridijanom 22.5° u slučaju granice Srbije i Bugarske.

I po meni je pomeranje sata bez veze, ali mislim da treba da budemo usaglašeni sa okruženjem, a ne izmišljati toplu vodu. Ionako je ovo aktuelno dan-dva posle pomerenja sata, a onda se zaboravi.

Pavel - yt7ta
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Da li treba ukinuti pomeranje vremena za 1 sat?31.10.2016. u 16:17 - pre 90 meseci
@pbenka - slazem se, evo otvorih google earth, pa sad ako on ne laze:

Santiago de Compostela, Spain - je na - 8°33'. Sto bi trebalo da bude u -1.

Dimitovgrad je na 22°46. Sve istocno bi trebalo da je u +2

Raspon izmedju zapada Spanije - koji ulazi u -1 zonu i istoka Srbije koji ulazi u +2 zonu je sav u CET (+1) su prakticno 3 vremenske zone.
 
Odgovor na temu

pbenka
Bački Petrovac

Član broj: 41366
Poruke: 506
*.uns.ac.rs.



+54 Profil

icon Re: Da li treba ukinuti pomeranje vremena za 1 sat?01.11.2016. u 11:02 - pre 90 meseci
I šta sad, zbog Dimitrovgrada i još par mesta treba da drugih 95% Srbije da pređe na UTC+2? Iz praktičnih razloga, granice vremenskih zona prate granice država, kako bi cela država (bar one veličine Srbije) bila u jednoj zoni.

Inače, vezano za Španiju, Kanarska opstrava pripadaju Španiji i oni su UTC+0 (kasne jedan sat za kopnenim delom) iako su geografski u sred zone UTC-1
Pavel - yt7ta
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Da li treba ukinuti pomeranje vremena za 1 sat?01.11.2016. u 11:50 - pre 90 meseci
Citat:
pbenka: I šta sad, zbog Dimitrovgrada i još par mesta treba da drugih 95% Srbije da pređe na UTC+2? Iz praktičnih razloga, granice vremenskih zona prate granice država, kako bi cela država (bar one veličine Srbije) bila u jednoj zoni.

Inače, vezano za Španiju, Kanarska opstrava pripadaju Španiji i oni su UTC+0 (kasne jedan sat za kopnenim delom) iako su geografski u sred zone UTC-1


Uf - mislim da nisi ispratio sta sam pisao ranije.

Komentarisao sam, da AKO zadrzimo 9-do-5 radno vreme, i AKO zelimo da ukinemo pomeranje sata, ostacemo u nasoj zimskoj - +1 zoni, onda bolje da se prebacimo i fiksiramo u +2 zoni koju i koristimo leti i na koju se i naslanjamo fizicki (ili pomerimo radno vreme na nivou drzave na 7 do 15h ili 8 do 16h).
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Da li treba ukinuti pomeranje vremena za 1 sat?08.11.2016. u 22:46 - pre 89 meseci
Citat:
Java Beograd:
Ukinuti i prebaciti Srbiju u GMT+2 zonu


Ukinuti - DA. Prebaciti - NE!

Srbija je tačno u vremenskoj zoni u kojoj treba da bude. Podne je pola dana a ponoć je pola noći, i to važi dok god je zimsko (tj. normalno) vreme. Tokom leta je to pomereno, pa je podne (pola dana) oko 13h a ponoć (pola noći) oko 01h

Celo to "pomeranje vremena" je jedno obično serviranja izvitoperene realnosti ljudima da bi se ostvarili neki ciljevi, i odraz je uobičajene prakse u izvitoperenom (zapadnom) društvu u kome živimo i koje je prepuno takvog krivljenja realnosti i obmanjivanja populacije u raznim oblastima radi raznih interesa, a u suštini ne donosi ništa dobro nikome. Evo detaljnog obrazloženja:

Dakle, u socijalizmu smo radili od 7-15h, mada su neke firme imale i radno vreme koje je zimi bilo 7-15h a leti 6-14h, a možda je bilo i sličnih varijanti koje su obuhvatale 8-16h. Sve u svemu, tu vidimo sledeće: imamo optimalno iskorišćen dan, ustajemo u relativno rano jutro i idemo na posao, a po povratku imamo dobar deo dana za svoje privatne aktivnosti. Imamo čak i prilagođavanje zimskom i letnjem svanuću tako što se leti vreme u nekim firmama pomeralo za jedan sat ranije (jer ranije sviće), i dan je bio bolje iskorišćen.

Podne je bilo u 12h (podne u stvari znači po-dne, odnosno pola-dana) a ponoć je bila u 00h (ponoć u stvari znači po-noć odnosno pola-noći). To je dakle iskrena realnost, vreme je u skladu sa planetom a ljudi se prilagođavaju realnosti i ustaju ranije ili kasnije svesni toga što rade.

Onda nam je valjda '83. godine radi "prilagođavanja" evropskoj/zapadnoj (izvitoperenoj) praksi uvedeno posebno "letnje" vreme kao vrsta iskrivljene realnosti, u kojoj ljude obmanjuju da je 7 sati ujutro iako je u stvari 6 sati ujutro. Pominju se razne silne "uštede" i slične gluposti, valjda pod pretpostavkom da će ljudi leti ranije ustajati i legati ako im kažu da je sat vremena više nego što jeste. Time prestaje i potreba za onim pomenutim letnjim/zimskim radnim vremenom (7-15 i 6-14) jer je umesto toga sad celo vreme pomereno da bi ljudi živeli i radili u obmani. U narednim godinama se postupno uvodi i "evropsko radno vreme" 9-17h koje navodno donosi povećanu produktivnost i bla bla... i time se u stvari poništava pomeranje vremena koje je uvedeno, tako da na kraju ljudi celo leto žive u obmani da bi "ustajali ranije" i time uštedeli neku mrvicu energije za svetlo, ali radi "povećane produktivnosti" oni realno ustaju sat kasnije nego što su dok vreme nije pomerano.

Evo za one koji još nisu ukapirali: Nekada smo leti znali da nam posao počinje u 7h pa smo ustajali u 5:45h. Smrkavalo se oko 20h, a pošto ljudima treba oko 7h spavanja, uveče smo legali do 23h. Znači do 3h pod svetlom dnevno.
Sada leti mislimo da nam posao počinje u 9h pa ustajemo u 7:45h, ali to je u stvari realnih 6:45h. Smrkava se u navodnih 21h ali to je realnih 20h, a uveče ležemo do 1h što je realno do ponoći. Znači do 4h pod svetlom


Da ne pominjem da je nekada u prodavnicama i firmama bilo dnevnog svetla pa se sijalice nisu ni koristile danju, a da se sada svi izlozi prodavnica prelepljuju (to mi nije jasno zašto) i u prodavnicama gori veštačko osveljenje i danju i noću, i da se prodavnice zatvaraju u sred bela dana ako nestane struje jer se em ništa ne vidi u njima em ne rade nikakve kase (za one koji ne znaju, ranije su kase radile i bez struje: okrene se kurbla sa leve strane i mehanička kasa izračuna iznos).

Dakle, umesto da ustajemo u skladu sa prirodom kao nekada sa normalnim radnim i dnevnim vremenom, mi sada prihvatanjem zapadnih gluposti ustajemo još kasnije i ostajemo budni još dublje u noć, a pri tome konstantno obmanjujemo sami sebe navodnim "uštedama" koje postižemo prihvatanjem zapadnih gluposti.

 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Da li treba ukinuti pomeranje vremena za 1 sat?08.11.2016. u 23:08 - pre 89 meseci
Pa, mnogo toga je tacno.

Radno vreme od 07 do 15 casova je idealno kako god se okrene.

Prodavnice su sada bez dnevne svetlosti jer se tada/tako gubi pojam o vremenu provedenom u prodavnici, znaci potencijalno vise kupovine. Kao sto je to slucaj u kladionicama. ... Kockarnice su to "izmislile", ispitivanjem (jako davno je to radjeno i utvrdjeno) se doslo do zakljucka da se primetno vise vremena provodi u kockarnicama koje nemaju dodira sa spoljnim svetlom. Kafane, pabovi, kafici... po svetu, sve to iz istog razloga.

Slazem se da je bolje ukinuti i ne menjati sadasnje/trenutno. Tesko da ce to biti, zapravo sam siguran da nece. Kao sto sam siguran da ce radno vreme biti, uskoro, tacno tako kako je Pisac napisao (zajedno sa razlozima...).

Ja toliko o tome i u vezi toga.


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9448
89.216.32.*



+10246 Profil

icon Re: Da li treba ukinuti pomeranje vremena za 1 sat?09.11.2016. u 06:54 - pre 89 meseci
Citat:
pisac:Onda nam je valjda '83. godine radi "prilagođavanja" evropskoj/zapadnoj (izvitoperenoj) praksi uvedeno posebno "letnje" vreme kao vrsta iskrivljene realnosti, u kojoj ljude obmanjuju da je 7 sati ujutro iako je u stvari 6 sati ujutro.

Samo sam tebe čekao da vidim dal' će da bude kriva CIA, masoni, luminati ili farmaceutska mafija !

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

dule_ns
Novi Sad

Član broj: 123863
Poruke: 257
195.78.86.*



+690 Profil

icon Re: Da li treba ukinuti pomeranje vremena za 1 sat?15.11.2016. u 07:12 - pre 89 meseci
Zanimljivo:

http://www.021.rs/story/Zivot/...i-blizanac-postao-stariji.html
 
Odgovor na temu

Sarastro
No, thanks
300933 ES

Član broj: 300933
Poruke: 1
*.dynamic.sbb.rs.



+531 Profil

icon Re: Da li treba ukinuti pomeranje vremena za 1 sat?15.11.2016. u 08:52 - pre 89 meseci
Uvek je jedan od blizanaca stariji i bez pomeranja sata.
Ono što se dogodi, ima sasvim dovoljno razloga da se dogodi nego da se ne dogodi, ili da se dogodi ovako a ne nekako drugačije.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Da li treba ukinuti pomeranje vremena za 1 sat?

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 18956 | Odgovora: 81 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.