Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Western Digital u svim duginim bojama, koji je najbrži?

elitemadzone.org :: MadZone :: Western Digital u svim duginim bojama, koji je najbrži?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8192 | Odgovora: 35 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

yowandbm
Vrsac

Član broj: 334190
Poruke: 27
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Western Digital u svim duginim bojama, koji je najbrži?06.12.2016. u 15:07 - pre 88 meseci
Trenutno u desktopu imam sistemski SSD SanDisk Extreme i dva WD Green HDD-a. Hteo bih jedan green hdd da zamenim novim većeg kapaciteta ali se dvoumim kojim: plavim, ljubičastim ili crvenim. Ono što mi smeta kod WD Green verzije je jako sporo čitanje/upis koji iznose oko 85 Mb/s. Imam i eksterni hdd USB 3.0 a i fleš koji mogu da upisuju velikim brzinama od oko 140 Mb/s tako da mi je taj WD Green usko grlo (oba green-a). Pored svih ostalih stvari na taj disk mi se skidaju i torenti. E sad zamislite situaciju gde ja obeležim negde između 100GB i 700GB da prebacim na eksterni putem USB 3.0 ulaza! wD Green to radi CEO DAN!!!

Koliko sam na netu gledao realne testove i poređenja, skoro svi WD diskovi (black, blue, red i purple) imaju čitanje/upis oko 150 Mb/s, manje više. To nije ništa specijalno ali je ZNAČAJNO bolje od mog green diska koji bi da zamenim.

Neki su sa varijabilnim brojem obrtaja 5400-7200rpm dok su drugi fiksni 5400rpm ili 7200rpm. Koliko sam uspeo da vidim u realnim uslovima a i u benčmarkovima (crystal disk mark) svi oni imaju od prilike isto čitanje/upis što govori da brzina rpm ne utiče na brzinu prenosa podataka. Takođe red (i možda purple) ima 600,000 load/unload ciklusa dok ostali imaju 300,000.

Da rezimiran, potreban mi je HDD sa kog ću brže moći da prebacim veliku količinu podataka na brzi eksterni USB 3.0 uređaj. Nije sistemski već storage, samo da nije lenj kao green.

Da li se navedeni diskovi još po nečemu razlikuju (osim što je red za NAS, purple za surveillance i tako te gluposti) osim ovoga što sam ja napisao?
 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: Western Digital u svim duginim bojama, koji je najbrži?06.12.2016. u 15:18 - pre 88 meseci
Da bi dobio neki savet od nas prvo treba da nam kazes na koji nacin tacno planiras da ih koristis?

Na primer, ja se ne secam da mi je ikada trebalo da prebacujem par stotina GB na/sa USB a cak i kada prebacujem ogromnu kolicinu podataka to je uglavnom jednom godisnje ili mozda i redje. Verujem da i ostali ucesnici na forumu imaju slicno iskustvo i zato je jako bitno da objasnis koji su planirani nacini koriscenja jer izgleda da znacajno odstupaju od uobicajenog :)
 
Odgovor na temu

yowandbm
Vrsac

Član broj: 334190
Poruke: 27
212.200.247.*



+1 Profil

icon Re: Western Digital u svim duginim bojama, koji je najbrži?06.12.2016. u 16:08 - pre 88 meseci
Prenosim velike količine torenta između raznih računara. Neću da bar u mojoj kući to traje više sati, sve sam lepo napisao. Znači na hard se svlače torenti sa neta i sa njega na eksterni, a još se i za storage koristi.
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Western Digital u svim duginim bojama, koji je najbrži?06.12.2016. u 16:23 - pre 88 meseci
Laicki receno, kako ja kapiram crni bi trebalo da je najbrzi, zeleni najstedljiviji jer se valjda stalno gasi... i crveni najpouzdaniji, stvoren za konstatni upis, za RAID i NAS uredjaje.

a i pun je net objasnjenja

evo i jednog linka kad vec pominjes dugine boje :)

https://www.pugetsystems.com/l...erstanding-the-WD-Rainbow-674/
 
Odgovor na temu

yowandbm
Vrsac

Član broj: 334190
Poruke: 27
212.200.247.*



+1 Profil

icon Re: Western Digital u svim duginim bojama, koji je najbrži?06.12.2016. u 16:35 - pre 88 meseci
E to što si napisao samo to i vrte na netu, a nikakvih detaljnih komparativnih testova nema! Sve sam ja na netu pročešljao zato ovde i pitam za neka lična iskustva. Ispada da lepe različite boje na isti HDD...ne mislim bukvalno, ali shvataš šta hoću da kažem...sva 4 imaju isti read/write (osim zelenog), ko je tu lud?!
 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: Western Digital u svim duginim bojama, koji je najbrži?06.12.2016. u 22:52 - pre 88 meseci
Citat:
yowandbm:
sve sam lepo napisao.


Nisi.

Fali ti informacija da li to radis jednom godisnje pa ti je ok da to radi duplo brze ili radis jednom dnevno pa ti treba nesto sto puta brze.

Sve u svemu to sto si nasao na net-u je sve tacno. Problem je u tome sto niko vise nece da ulaze u razvoj brzog hdd-a kad je SSD vec izmisljen.
 
Odgovor na temu

Radgosta.6

Član broj: 334276
Poruke: 11



+52 Profil

icon Re: Western Digital u svim duginim bojama, koji je najbrži?06.12.2016. u 23:11 - pre 88 meseci
Razlika izmedju Green i Red je u firmware-u, inace mehanika je ista. Rotaciona brzina je varijabilna i ide 5400-5900 rpm. Za black diskove ide 7200 rpm. Ako hoces brzinu => black



Sto se tice prenosa 700-1000GB podataka - u slucaju da se radi sekvencijalni prenos tu bi brzine bile ~100 MB/s => 1GB = 10s => 700GB = 7000sec ~ 2h // 1000GB ~ 2.5h

Ukoliko su podaci mali fajlovi onda brzina je daleko manja.


Tako da tvoja situacija od ~24h za kopiranje nije sasvim normalna. Da li ti tih 85MB/s drzi konstantno ili tu ima varijacija?
 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: Western Digital u svim duginim bojama, koji je najbrži?07.12.2016. u 00:08 - pre 88 meseci
Ja sam shvatio da on ima 85Mb/s.

Tu moze da bude problem i sa usb kontrolerom. Ipak mi je ta brzina premala za hdd.
 
Odgovor na temu

yowandbm
Vrsac

Član broj: 334190
Poruke: 27
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Western Digital u svim duginim bojama, koji je najbrži?07.12.2016. u 13:53 - pre 88 meseci
85 Mb/s mi je brzina sekvencionalnog čitanja i upisivanja u CrystalDiskMark-u 5.2.0. I tako je za oba Green HDD-a, od 1TB i 1.5TB. Ne prebacujem ja male fajlove, uglavnom su to torenti - serije i filmovi u bluray fullHD varijanti.

Radgosta.6,
Malo sad karikiram, ne prebacuje se meni bukvalno 24h, ali traje to na primer 2-4h, zavisi koliko prebacujem. Svejedno užasno je sporo.

Informer,
Najcrnje je što ni ta brzina od 85 Mb/s nije realna kada se prebacuju fajlovi već je često i dosta manja..to je 85 Mb/s samo u benčmarku, a realno je sporije.
Znači po CrystalDiskMarku 5.2.0 i interni green i eksterni usb 3.0 (spor jeftin) imaju potencijal za čitanje/upis 85-90 Mb/s, ali realno su dosta sporiji.

Hteo bih da green interni zamenim bržim internim (i većeg kapaciteta). Znam da će sa njega na spori eksterni da prebacuje onoliko brzo koliko mu upis eksternog sporaća dozvoljava (i njega ću u nekom narednom periodu da zamenim), ali bar će na druge eksterne USB 3.0 uređaje koje dobijam da ide brže, pošto dobijam i uređaje koji imaju upis 150+ Mb/s.
 
Odgovor na temu

yowandbm
Vrsac

Član broj: 334190
Poruke: 27
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Western Digital u svim duginim bojama, koji je najbrži?07.12.2016. u 13:58 - pre 88 meseci
Citat:
Informer:
Citat:
yowandbm:
sve sam lepo napisao.


Nisi.

Fali ti informacija da li to radis jednom godisnje pa ti je ok da to radi duplo brze ili radis jednom dnevno pa ti treba nesto sto puta brze.

Sve u svemu to sto si nasao na net-u je sve tacno. Problem je u tome sto niko vise nece da ulaze u razvoj brzog hdd-a kad je SSD vec izmisljen.



Radim jednom nedeljno a nekada i češće. Zašto je bitno koliko često radim?! Ja sam izračunao da su meni vreme i živci provedeni čekajući najbitniji. Meni HDD na koje svlačim torente treba da bude minimum 1 TB, a kupiti SSD od 1 TB je ludost, barem u Srbiji, pogotovo što se ovde ne radi o nekim zaradama.

Samo mi treba HDD sa kojeg ću brže moći da kopirtam veliku količinu velikih fajlova. To je sve. Video sam da WD nudi 4 ista HDD-a različitih boja, sa istim seq. read/write i tu sam se razočarao. Zato pitam da li neko može da preporuči neki model HDD-a za koji zna da ima dobre performanse u smislu seq. read/write-a.
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Western Digital u svim duginim bojama, koji je najbrži?07.12.2016. u 15:13 - pre 88 meseci
Citat:
yowandbm: Ja sam izračunao da su meni vreme i živci provedeni čekajući najbitniji.

Jesi li u računicu ubacio i vreme provedeno u zatvoru zbog piraterije? Ako jesi, razumem zbog čega ti je "vreme i živci provedeni čekajući najbitniji"
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Western Digital u svim duginim bojama, koji je najbrži?07.12.2016. u 15:31 - pre 88 meseci
Cisto tehnicki, najbrzi diskovi su za servere, ta Black serija je (kao i RE) super ako ces da je stavis u rack server, koji ima puno ventilatora i dobro hladjenje, nalazi se u rack-u, u server room-u, sa chillerom. Ako ga stavis u eksternu kutiju, grejace se puno i to ce mu znacajno skratiti radni vek. Red je mnogo bolji za te stvari.... Da hocu disk za rack NAS ja bi uzeo Black, za Desktop - Red. Purple su optimizovani za video, to znaci spor ali STALAN upis i mnogo manje seek-ova, pretpostavljam da je u pitanju softverska optimizacija isto kao green, plus sto, kao Red Pro ima zastitu od vibracija, koja je ziva zgoda ako ces u jedno kuciste da nabijes 10+ diskova koji vibriraju. Ovo nema veze sa onime sto ti radis, pisem zbog svih koji dolaze na forum.

Takodje, nemam pojma moze li to da se radi sa SATA diskovima, ali ako bi disku ogranicio kapacitet na samo pocetni deo i sveo ga na npr. 1/3 kapaciteta, dobio bi short-stroke varijantu u kojoj glava seta mnogo manje i ima gusce pakovane sektore na pocetku diska, sto zna da digne IOPS i transfer i po 50%. Umesto diska od 6TB dobijes npr. 2TB ali osetno brzi. Ovo se radi sa SAS (i SCSI, ako ih neko jos ima) diskovima uz podrsku na kontroleru, nemam blage moze li na SATA, ali mozes da izguglas. Keyword "short stroke formating" .
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

yowandbm
Vrsac

Član broj: 334190
Poruke: 27
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Western Digital u svim duginim bojama, koji je najbrži?07.12.2016. u 15:38 - pre 88 meseci
Citat:
CoyoteKG:
Citat:
yowandbm: Ja sam izračunao da su meni vreme i živci provedeni čekajući najbitniji.

Jesi li u računicu ubacio i vreme provedeno u zatvoru zbog piraterije? Ako jesi, razumem zbog čega ti je "vreme i živci provedeni čekajući najbitniji"


A jesi li ti Fox Mulder? Zašto bi tebe bilo briga čime se ko bavi? Ako nisi u stanju da daš odgovor na postavljeno pitanje, tj. nemaš znanje/iskustvo nemoj da pišeš gluposti ovde. Forumi su puni likova koji pišu tako glupe provokativne postove koji nemaju veze sa temom.

Pretpostavljam da ti nikada nisi skinuo film ili program sa torenta? Da ne bi išao u zatvor zbog piraterije jel da? Tebe i nikoga ne treba da interesuje šta ja skidam, kome prebacujem i koliko često. Ako ne znaš da konstruktivno diskutuješ napusti temu i spamuj neku drugu.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Western Digital u svim duginim bojama, koji je najbrži?07.12.2016. u 15:45 - pre 88 meseci
Treba obratiti paznju da je za WD black garancija 5 god, a za ostale dve i redje 3 godine.
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: Western Digital u svim duginim bojama, koji je najbrži?07.12.2016. u 15:50 - pre 88 meseci
Ma pazari koji god HDD od 1TB i to ti je to. Recimo, uzmes WD 1TB plavca. Svi su tu negde po performansama. Jako je bitno kako je fragmentisan i samo od toga ce zavisiti brzina kopiranja vecih fajlova, poput filmova i sl.
Svi oni idu od 110-140mbps.
Kod kopiranja s diska na disk ce ici ok brzinom.
Pomiri se sa tim da ne moze to u tren da iskopira i to je to.
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

yowandbm
Vrsac

Član broj: 334190
Poruke: 27
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Western Digital u svim duginim bojama, koji je najbrži?07.12.2016. u 16:10 - pre 88 meseci
Pročitao sam da su od Novembra prošle godine Green liniju pripojili Blue, tako da više nema novih Green HDD-ova. Taj koji bi da menjam je 1TB, a kupio bih neki od 3TB. Samo me brine da mi taj Blue ne radi isto sa oko 85 Mb/s, onda osim više mesta nisam dobio ništa.

Znam da to svakako dugo traje, ali ako bi bar malu razliku napravio, tipa sa 140 Mb/s kad bi kopirao bilo bi mnogo bolje. Imam još dosta vremena za tu kupovinu, videću kako se kreću cene. Nisam ni gledao Seagate šta nudi, moraću i to.

nkrgovic,

a i ja sam nešto ako bi bio WD kontao da uzmem Red varijantu zbog tih 600,000 load/unload ciklusa, ali opet pišu svi da je to green sa antivibracionom zaštitom pa me to malo odbilo...

Iz mog iskustva sa 2 HDD-a green = ranjeni puž.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Western Digital u svim duginim bojama, koji je najbrži?07.12.2016. u 16:42 - pre 88 meseci
Skini neki test sw i potvrdi da li dobijas ocekivanu brzinu od postojecih diskova (internih i eksternih)...
 
Odgovor na temu

yowandbm
Vrsac

Član broj: 334190
Poruke: 27
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Western Digital u svim duginim bojama, koji je najbrži?07.12.2016. u 16:53 - pre 88 meseci
sw??
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: Western Digital u svim duginim bojama, koji je najbrži?07.12.2016. u 16:55 - pre 88 meseci
Mislio je na software.
HD tune je ok za tu namenu. Imas tamo transver speed koji ce ti pokazati kojom brzinom ce da kopira fajlove sa particije na particiju/ copy paste na isti disk.
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

yowandbm
Vrsac

Član broj: 334190
Poruke: 27
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Western Digital u svim duginim bojama, koji je najbrži?07.12.2016. u 17:36 - pre 88 meseci
A da, mislio sam da misli na neki određeni poznati program za koji ja nisam čuo..

Ja sam sve interne i eksterne testirao u CrystalDiskMarku 5.2.0. x64

Brzine koje sam pisao su iz tog softvera.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Western Digital u svim duginim bojama, koji je najbrži?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8192 | Odgovora: 35 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.