Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Dokle ćemo da trpimo?

elitemadzone.org :: MadZone :: Dokle ćemo da trpimo?

Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9 10

[ Pregleda: 31134 | Odgovora: 198 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

perkom

Član broj: 335077
Poruke: 534



+359 Profil

icon Re: Dokle ćemo da trpimo?12.01.2017. u 20:15 - pre 87 meseci
Citat:
bananaphone:  Moji rodjaci koji bi dosli iz Srbije da nas posete u HR, su bili Srbijanaci...

Ne, oni su Srbi bez obzira odakle su došli!
Ako svi ostali narodi imaju pravo da pripadaju jednom nacionalnom korpusu, bez obzira gde živeo ili odakle dolazio, zašto je potrebno bilo kome da pravi srpsko srpske podele i da još to uvija u dobru nameru?!
Znači, ne postoje bilo kakvi Srbijanci, postoje jedino Srbi!
 
Odgovor na temu

Sarastro
No, thanks
300933 ES

Član broj: 300933
Poruke: 1
*.dynamic.sbb.rs.



+531 Profil

icon Re: Dokle ćemo da trpimo?12.01.2017. u 20:53 - pre 87 meseci
Kako se zovu Hrvati koji zive u Hrvatskoj a kako oni koji zive u Srbiji?

Kako se zovu Slovenci koji zive u Sloveniji a kako oni koji zive u Hrvatskoj?

I tako dalje pa do Srba valjda neko ukapira o cemu je rec.

Ono što se dogodi, ima sasvim dovoljno razloga da se dogodi nego da se ne dogodi, ili da se dogodi ovako a ne nekako drugačije.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Dokle ćemo da trpimo?12.01.2017. u 20:54 - pre 87 meseci
@perkom - bili su Srbi i bili su Beogradjani, bili su i Srbijanci - ako mozes da verujes - istovremeno, u to vreme ovakva rasprava koju ja vodim sa tobom nije mogla da se desi i kad se otvori druga flasa rakije...

Da pokusam poslednji put - to sto su neki ljudi Beogradjani ili Leskovcani, Bosanci ili Srbijanci (SRBI iz Srbije), Srbi iz NL (u narodu poznatiji kao gastarbajteri), nema veze sa nacionalnim korpusom. Svi ti ljudi su nacionalni Srbi, i nacionalna podela na Srbe i Srbijance je prosto nemoguca kao i podela na Srbe i Beogradjane, ili Srbe i gastarbajtere srpskog porekla itd, posto je jedina nacionalna odrednica - Srbin - a sve ostale su geografske.

Kad to jednom shvatis i kad ti se slegne u glavi, znaces bolje da se postavis i promovises to sto vec hoces da kazes i zastupas...
 
Odgovor na temu

perkom

Član broj: 335077
Poruke: 534



+359 Profil

icon Re: Dokle ćemo da trpimo?12.01.2017. u 21:04 - pre 87 meseci
@bananaphone,

ti nikako da shvatiš?!
Zašto bi samo za Srbe postojala takva geografska odrednica?
Ako za ostale narode važi drugačija odrednica (Hrvat iz BiH ili Srbije) zašto ne bi bila i za Srbe, Srbin iz Srbije?
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Dokle ćemo da trpimo?12.01.2017. u 21:23 - pre 87 meseci
Dao sam ti objasnjenje - cini mi se poprilicno detaljno kako je rec nastala i sa kojim ciljem je instalirana. Bar onoliko koliko ja znam.

Ne zelim ponovo da ulazim u istu pricu. Rec postoji, usla je u upotrebu, ne mozes je izbrisati, niti je mozes zameniti sa reci Srbin, posto Srbin iz CG nije isto sto i Srbijanac, mozes samo da inzistiras na nacionalnom jedinstvu i cinjenici da Srbijanac nije nacionalna nego geografska odrednica - i sa samim tim - sto nema veze sa nacijom - ne moze ni da pravi nacionalnu podelu a samim tim sto oznacava geografsku odrednicu, gubi na znacaju i kod onih koji je koriste u uvredljivom kontekstu, jer kako moze neko da te vredja sa tim sto ti kaze da si Srbin iz Srbije??? Pobogu - naravno da si Srbin iz Srbije i naravno da ako si nacionalno osvescen - a cini mi se da ti poprilicno jesi - to ni u kom kontekstu ne moze biti uvreda.

Kao sto ne mozes naciju da delis na Sumadince, Kosovare, Vojvodjane, Beogradjane, izbeglice, gastarbajtere itd, ne mozes da je delis na Srbe i Srbijance, i ne mozes reci - covek je Srbin - pa ne treba da ga zovemo Sumadinac...

Jedini problem reci Srbijanac, je upravo sto je prerastao u neku vrstu uvrede koju su plasirali drugi narodi prostora bivse Juge, a Srbi su prihvatili to kao uvredu pa se sad koprcaju i hoce na silu da izbace rec iz upotrebe.
 
Odgovor na temu

Radgosta.6

Član broj: 334276
Poruke: 11



+52 Profil

icon Re: Dokle ćemo da trpimo?12.01.2017. u 21:45 - pre 87 meseci
@bananaphone

Za mene "Srbijanac" ima istu tezinu kao sto afroamerikanca ima naziv "nigger" koji je nastao od "negro".
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Dokle ćemo da trpimo?12.01.2017. u 22:06 - pre 87 meseci
@Radgosta.6 - i za mnoge druge ljude u Srbiji. Sama ta cinjenica ucvrscuje ljude koje zele da je koriste u uvredljivom kontekstu - da je i dalje koriste...

Ja ti samo dajem drugi pogled na stvari, koji mozda jeste a mozda i nije, ali bitno je da sednes i pokusas da pogledas stvari iz drugog ugla i zapitas se ima li osnove da te bas toliko vredja ta rec, i na kraju krajeva sta je uzrok toga sto te toliko pogadja, jel ima realne osnove ili se radi samo o iracionalnim pogledima nastalim u poslednjih 20g...

Nigger - je rec koja u citavoj svojoj istoriji pretstavlja ponizavajuci naziv za ljude crne koze, i mnogo se krvi, suza i nesrece prosulo uz ovu rec, pa su crnci u Americi smogli snage da naprave od sveg polu-zajebanciju sa reci "nigga", i samim tim ublaze sebi celu stvar...
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Dokle ćemo da trpimo?12.01.2017. u 22:11 - pre 87 meseci
@banana
Može da me vređa i naravno da me vređa. Ako ja tebi kažem glupsone, ti ćeš se sa punim pravom uvrediti, bez obzira na moja objašnjenja, kako ti ja tepam, cenim, ovo ono. Nema opravdanja, a da li je uvredljivo ili ne, o tome ne odlučuje onaj koji uvredu upućuje, nego onaj kome je upućena.
 
Odgovor na temu

Radgosta.6

Član broj: 334276
Poruke: 11



+52 Profil

icon Re: Dokle ćemo da trpimo?12.01.2017. u 22:14 - pre 87 meseci
Cela ta stvar oko izraza "Srbijanci" se lansira od nekih nasih suseda da bi uneli podele medju Srbima. Ne zelim da mirno gledam i prihvatim taj izraz.
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+835 Profil

icon Re: Dokle ćemo da trpimo?12.01.2017. u 22:21 - pre 87 meseci
Kosmajac neko sa Kosmaja, Srbijanac neko iz Srbije... hmmmm

Izgleda da ne odredjuje nac. pripadnost vec geografsku....
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Dokle ćemo da trpimo?12.01.2017. u 22:26 - pre 87 meseci
http://www.elitemadzone.org/t494207-6#3727943

Ne mozes coveku reci da je glupson ili magarac i posle objasniti kako je ustvari biti glup - pozitivna stvar za njega ili da je magarac plemenita zivotinja... Nikad i nigde ovo nisu bile neke pozitivne osobine koje bi mogle da se upotrebe u svojstvu komplimenta.

Srbijanac je bila pozitivna osobina do pre 20g i to je razlika u odnosu na sve primere koje dajete. Prihvatili ste da je negativna osobina upravo od onih koji su je instalirali u negativnom kontekstu i to je najveca tuga.

 
Odgovor na temu

Radgosta.6

Član broj: 334276
Poruke: 11



+52 Profil

icon Re: Dokle ćemo da trpimo?12.01.2017. u 22:27 - pre 87 meseci
I to se potencira. Da su Srbi iz uze Srbije razliciti od Srba iz Vojvodine. Da bi se unele podele. Vi ste drugaciji, vi ste losiji, mi smo bolji i sl...
 
Odgovor na temu

perkom

Član broj: 335077
Poruke: 534



+359 Profil

icon Re: Dokle ćemo da trpimo?12.01.2017. u 22:29 - pre 87 meseci
Citat:
bananaphone: Srbijanac je bila pozitivna osobina do pre 20g i to je razlika u odnosu na sve primere koje dajete. Prihvatili ste da je negativna osobina upravo od onih koji su je instalirali u negativnom kontekstu i to je najveca tuga.

Dokle ćeš da mudrujš i spočitavaš drugima?
Ima ovde puno starijih od tebe , starijih koji znaju šta je bilo i pre 40 a ne samo 20 godina.
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Dokle ćemo da trpimo?12.01.2017. u 22:49 - pre 87 meseci
@banana

Moj je primer bio grub, mrzi me nešto da kuckam, ali...

Nije bitna namera ili dobra volja Žike koji se obraća Peri, bitno je kako to Pera doživljava. Kulture se razlikuju, ono što je poželjno u Kini nije u Saudijskoj Arabiji, a na nešto što je opštepihvaćeno i kod jednih i kod drugih neće se blagonaklono gledati na Grenlandu. Shvataš li poentu? Da li je neki tvoj gest ili postupak upućen meni uvredljiv ili ne, ne odlučuješ ti već ja. Važi i obrnuto, naravno.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Dokle ćemo da trpimo?12.01.2017. u 23:01 - pre 87 meseci
Procitaj link iz mog prethodnog teksta - odnosno, prvi moj post na ovu temu. Rekao sam upravo to - sto mi ti sad objasnjavas.

@perkom - pa secas li se starino "Srbijanke" iz Valjeva, secas li se pesama koje su ovde kacene, sad mi pade na pamet - da nisi mozda studirao na ETF-u, Secas li se Srbijanke Turajlic :)

 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Dokle ćemo da trpimo?12.01.2017. u 23:10 - pre 87 meseci
Citat:
Rec postoji, usla je u upotrebu, ne mozes je izbrisati, niti je mozes zameniti sa reci Srbin, posto Srbin iz CG nije isto sto i Srbijanac


Upravo sam o tome nakratko vec napomenuo, da taj izraz koriste vrlo povrsni, a pride cak priprosti i dobronamerni ljudi, prakticno iz navike a bez trunke ikakvog promisljanja.

Zato je i uspela manipulacija pokrenuta od manipulatora 90-ih, koji su prakticno nametnuli termin u najvulgarnijem smislu.

Priprost svet nikada ne razmatra sustinu vec povrsno reaguje na desavanja, i sklon je lakom zaboravljanju.

Mislim da tu leze sustinske razlike, ko ce se u koju kategoriju svojim zivotnim principom koriscenja vijuga svrstati, a ne lokacijom rodjenja.. boravka...

Termin srbijanci su isforsirali dotici srbi iz rasejanja, narocito zone bratoubiackih komesanja, da bi sebi dali neku valjda vecu vrednost i nakakav vazniji status velemucenika sputanih u "tudjoj" zemlji..u kojoj su se rado naselili, ako je zemlja zapadna ili samo rodili..pa su sada ko zna gde
Cak su to forsirali i oni koji su se definitivno naselili u Srbiji, ali su poreklom srbi spolja, iako imaju dravljanstvo republike Srbije, ne tretiraju sebe kao "srbijance"..boze moj, pradeda im je iz ..odakle god..

Pa ako je to normalno, e svaka cast na tolikoj normalnosti jedne nacije..
Znaci, Srbi su SVI izvan Srbije koji zele tako da se osecaju, samo su u Srbiji rodjeni srbi- srbijanci

Pa ta logika ne da je pala sa kruske, nego i sa kruske na Marsu

Pozdrav za Luzicke Srbe.
 
Odgovor na temu

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
*.net.upcbroadband.cz.



+638 Profil

icon Re: Dokle ćemo da trpimo?13.01.2017. u 01:55 - pre 87 meseci
Citat:
@bananaphone,

ti nikako da shvatiš?!
Zašto bi samo za Srbe postojala takva geografska odrednica?
Ako za ostale narode važi drugačija odrednica (Hrvat iz BiH ili Srbije) zašto ne bi bila i za Srbe, Srbin iz Srbije?


Pa bas zato, da bi bili jedinstveni.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Dokle ćemo da trpimo?13.01.2017. u 10:27 - pre 87 meseci
@vladd. Evo sta kaze polu-priprosti polu-cobanin Basara na ovu temu: http://www.danas.rs/danasrs/ko...ijanci.881.html?news_id=308634

Sklon sam da se slozim sa njim - mada naravno - kao kompletni priprosti cobanin - nisam sposoban da artikulisem to sto mislim tako dobro kao on :D
 
Odgovor na temu

Sarastro
No, thanks
300933 ES

Član broj: 300933
Poruke: 1
*.dynamic.sbb.rs.



+531 Profil

icon Re: Dokle ćemo da trpimo?13.01.2017. u 12:37 - pre 87 meseci
Citat:
bananaphone:
Nigger - je rec koja u citavoj svojoj istoriji pretstavlja ponizavajuci naziv za ljude crne koze ...

Ne moras ici toliko daleko, imas na nasim prostorima jos primera.

Od vajkada Cigani su se tako zvali, i sami sebe tako zovu, ali zarad politicke korektnosti sada se zvanicno zovu Romi i to je opsteprihvaceno u svim ex-yu republikama.

Isto je sa Siptarima, i maticna drzava im se zove Siptarija ali opet iz politicke korektnosti sada ih zovemo Albanci. Ok, to su oni iz Albanije, a ove sa Kosova - jel mozemo njih i dalje da zovemo Siptari posto je to drugo geografsko podrucje?

Bosnjaci bi po geografskoj odrednici predstavljali muslimane iz Bosne. Naziv koji je stvoren pre nekih 25 godina, do tada su ti muslimani bili ili izvorni Turci ili Srbi i Hrvati preobraceni u islamsku veroispovest. Ali sada ih svi zovemo Bosnjaci. Medjutim, sta je sa muslimanima iz Sandzaka, Crne Gore i ostalih podneblja ex-yu? Zasto njih zovemo isto?

Sta je sa ostalim narodima ex-yu?

Kako se zovu Hrvati koji zive u Hrvatskoj a kako oni koji zive u Srbiji?

Kako se zovu Slovenci koji zive u Sloveniji a kako oni koji zive u Hrvatskoj?

Ali zato Srbijanci - sta koj q hoce, jasno je da se raznim nazivima odredjuje geto, pardon, geo podrucje iz kog isti poticu. Zasto bi oni imali pravo da ih sve zovu Srbima?
Ono što se dogodi, ima sasvim dovoljno razloga da se dogodi nego da se ne dogodi, ili da se dogodi ovako a ne nekako drugačije.
 
Odgovor na temu

Braxi

Član broj: 333132
Poruke: 335



+384 Profil

icon Re: Dokle ćemo da trpimo?13.01.2017. u 12:58 - pre 87 meseci
MI SRBI SMO SAMI izmislili termin Srbijanac. Nije to nama niko podvalio. Nije mi jasno zbog cega su neki alergicni na to ? To je samo regionalna odrednica.

U svakoj zemlji imate regione. Hrvatska ? Dalmacija Istra Slavonija Lika Kordun... Slovenija: Stajerci Gorenjci Primorci Koruska....

Recite Bacvanu da je Banacan ili Sremcu da je Bacvan. Ili Nisliji da je Sumadinac. Mislim sta je problem...

Mi u Vojvodini smo uvek vas juzno od Save i Dunava zvali Srbijanci i tako ce i biti bez obzira sta kazu u bosni i Hrvatskoj. To je njihova stvar.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Dokle ćemo da trpimo?

Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9 10

[ Pregleda: 31134 | Odgovora: 198 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.