Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Protesti u Francuskoj - muk medija u Srbiji

elitemadzone.org :: MadZone :: Protesti u Francuskoj - muk medija u Srbiji
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic)
Strane: << < .. 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 56100 | Odgovora: 379 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Protesti u Francuskoj - muk medija u Srbiji07.12.2019. u 21:39 - pre 52 meseci
@MajorFatal - ne lupaj gluposti, placanje na crno koriste firme samo iz altruistickih i humanistickih razloga, u zelji da pomognu radniku, naravno pomalo naivno, ne znajuci da pri tom krse zakon.
Cuj sad - firma da ima korist od isplate plata na crno???
 
0

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
87.116.178.*



+557 Profil

icon Re: Protesti u Francuskoj - muk medija u Srbiji07.12.2019. u 21:41 - pre 52 meseci
I još kasne sa isplatama mesec dana a za to vreme tvoju platu ulažu na kladionicu po žiralnom kursu..
Nemoj da pricas?
 
+1

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Protesti u Francuskoj - muk medija u Srbiji07.12.2019. u 22:17 - pre 52 meseci
Isplacuju na ruke da ne ostane trag...
 
0

Bojan Basic
Novi Sad

Bojan Basic
SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
87.116.176.*

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Protesti u Francuskoj - muk medija u Srbiji07.12.2019. u 22:28 - pre 52 meseci
Citat:
MajorFatal:
prvi slučaj ne odgovara poslodavcu, drugi ne odgovara tebi.

Pa to i pričam sve vreme: dakle, radnik je taj koji bira da uzme 200 € zvanično i još 900 € u kovertu, umesto da bude prijavljen na 850 € i toliko i dobije. I dalje ne vidim nikakvu logiku zašto bi poslodavac insistirao na prvoj opciji, kada je njemu finansijski potpuno svejedno. Darko je tvrdio da su radniku „uskraćena prava“ da bude prijavljen na veći iznos od minimalca, dok bih ja pre rekao da u ovom slučaju zapravo radnik vrlo rado krši zakon (zajedno s poslodavcem) kako bi sada i odmah dobio koji evro više, a o penziji ko razmišlja, to je daleko.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
0

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Protesti u Francuskoj - muk medija u Srbiji07.12.2019. u 22:36 - pre 52 meseci
Vecina poslodavaca isplacuje na ruke deo plate da bi utajila porez, i tu radnik ne bira.
 
0

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Protesti u Francuskoj - muk medija u Srbiji07.12.2019. u 22:59 - pre 52 meseci
Citat:
Bojan Basic:
Citat:
MajorFatal:
prvi slučaj ne odgovara poslodavcu, drugi ne odgovara tebi.

Pa to i pričam sve vreme: dakle, radnik je taj koji bira da uzme 200 € zvanično i još 900 € u kovertu, umesto da bude prijavljen na 850 € i toliko i dobije. I dalje ne vidim nikakvu logiku zašto bi poslodavac insistirao na prvoj opciji, kada je njemu finansijski potpuno svejedno. Darko je tvrdio da su radniku „uskraćena prava“ da bude prijavljen na veći iznos od minimalca, dok bih ja pre rekao da u ovom slučaju zapravo radnik vrlo rado krši zakon (zajedno s poslodavcem) kako bi sada i odmah dobio koji evro više, a o penziji ko razmišlja, to je daleko.


Bojane - ne vidis zato sto si rastao u saksiji. Radnik i poslodavac nigde u svetu nisu na istom nivou. Radnik je uvek u podredjenom polozaju u odnosu na poslodavca, i zakon o radu je nastao da bi radniku ponudio kakvu-takvu pregovaracku poziciju u tim neravnopravnim odnosima.

Ti - kao odrastao covek, akademski gradjanin, pokusavas da dokazes kako poslodavac krsi zakon o radu (koji je nastao iz potrebe zastite radnika od tog istog poslodavca), isplacujuci platu na crno (izlaganje dodatnom riziku), bez ikakvog sopstvenog interesa, osim da pomogne radniku?

Dakle radnik dodje kod poslodavca, i kaze - slusaj sad pazljivo, od sutra umesto da mi isplacujes punu platu i svim doprinosima, kako je zakonom propisano, ti ces bajo da me prebacis na minimalac, a ostatak love koje bi dao za doprinose, spakuj u kovertu i nek me ceka uz solju kafe sutra kad dodjem na posao! Ili tako ili nikako :D :D :D! A jadni poslodavac, ko ga pita kako se on oseca, jos mora zakone da krsi samo da ne bi imao problema sa radnikom...
 
+2

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.kpn-gprs.nl.



+2282 Profil

icon Re: Protesti u Francuskoj - muk medija u Srbiji07.12.2019. u 23:07 - pre 52 meseci
Citat:
Bojan Basic:
Zato što se tamo posluje po zakonu

Pa to i ja pricam - u Francuskoj radnici se bore za jos bolje zakone, a u srbiji bi trebalo prvo da se izbore da se radi po zakonu, pa tek onda da se bore za bolje zakone. Jer, kakve veze ima da li je zakon dobar ili los po radnika, ako se svejedno nece postovati...

Citat:
Darko Nedeljković:
zašto je bilo kom poslodavcu više u interesu da prijavi radnika na minimalac a ostatak daje u kovertu, nego da ga prijavi na onoliku platu koliku radnik realno ima? Izvesno imaš više iskustva od mene s ovakvim stvarima, pa mene zbilja zanima odgovor ako je to stvarno tačno.

Imam, ali taman da zivim koliko starac Metuzalem neke devijentne pojave necu normalnom coveku moci da objasnim, ali da pokusam... Kada sam bio zaduzen za obracun plata, nastojao sam da proguram stav da plata treba da bude proporcionalna doprinosu uspehu firme, barem u slucaju proizvodnih radnika koji rade slican posao, jer kod neproizvodnih radnika (knjigovodja, cistacica, kafe kufarica, portir) nema bas mnogo smisla meriti doprinos poslovnom uspehu firme. I tako, predlozim ja vlasniku firme da radnik koji doprinosi 60.000 dinara ima platu 30.000 dinara, a najbolji koji doprinosi 400.000 dinara ima platu 200.000 dinara. Ali ne, vlasnik firme to prepravi, kaze - ovaj ne moze da zivi sa 30k, daj mu 50k, a ovom ne treba 200k, daj mu 90k. Znaci, tu neka poovna politika "svakom prema potrebama" iz nekog razloga vuce repove iz nekih davnih vremena cak i u savremenoj trzisno orjentisanoj privatnoj firmi. Sta sam ustvari hteo da kazem - radnik je cesto bice niskog nivoa svesti dovoljnog da se fokusira na zadovoljavanje trenutnih nagona i potreba, a nedovoljno svesno da racionalno razmislja u buducnosti. Ako je radnik zacrtao da njemu treba naprimer 80k mesecno on nece da radi ako kuci nosi manje novca od toliko, ili ce raditi totalno nemotivisano, ponekad cak i destruktivno prema kolegama, masinama i opremi. Sa druge strane, jako retko je svestan buducih potreba, kao sto je penzija, nego po inerciji ima osecaj da ce sledecih 100 godina da bude mlad, zdrav, jak i sposoban. U skladu sa tim nivoom svesti, radnik ne oseca problem ako mu uskratis polovinu penzije, sto firmi otvara mogucnost protivpravnog prisvajanja novca koji nikako ne bi trebalo da joj pripada. Bruto plate nakon citave decenije primene, na zalost uopste nisu usle u svest 99% ljudi.

E, sad, ti ces sa pravom da pitas - zasto bi se onda radnik koji nema svest o vaznosti svoje buduce penzije isao na ulicu da se bori protiv pojave da mu se ista krade? Tu ja naravno ostajem bez odgovora i samo konstatumem - nece ni otici da se bori protiv potkradanja, nego ce radije otici u kosutnjak da rostilja i pije pivo. Pivo i cevapi su odmah znaci da su neuporedivo vazniji od penzije koja uopste nije odmah, tako nekako.

Jedan od mojih prvih poslova bio je u kockarnici. Tu sam video da ljudi mogu da budu neodgovorniji prema sebi i svojoj porodici od bilo koje stoke. Radi nekog trenutnog osecaja srece, u stanju su da totalno, da izvines, sjebu buducnost.

Potom, kad nisam to vise mogao da gledam presao sam u banku. Kad tamo potpuno isto - radi isto nekih momenata srece, ljudi takodje srljaju u dugove, gube hipoteke, izvrsitelji im odnose stvari i iseljavaju ih.

Potom, kad ni to nisam vise mogao da gledam, presao sam u privatnu firmu na mesto finansijskog direktora. Tamo potpuno isto - ljudi koji su radi nekih trenutaka srece spremni da izgube svoju penziju i svoju egzistenciju, generalno je to isto kao u prethodna dva ucaja.

Na kraju, kad i to vise nisam mogao da gledam, otisao sam da vozim kamion. Razmisljao, tu sam sam u kabini, nema nikakvih drugih ljudi koje moram da gledam kako unistavaju sopstvenu buducnost. Medjutim, kroz vetrobransko staklo vidim potpuno isto kao na prethodna tri posla - ljudi jurcaju, nebezbedno preticu i voze predugo bez odmora. Radi nekog trenutnog zadovoljstva, izazivaju sudare, seku im delove tela, ostaju u invalidskim kolicima...

Nema svrhe vise menjati poslove, svuda, gde god krenem i pogledam vidim isto - ljudi imaju nivo svesti krupne stoke. Ako i toliko, jer krupna stoka nece uraditi nesto cime ce ugroziti svoju egzistenciju. Coveka na svakom koraku mora zakon da stiti od sebe samog. Zakon o igrama na srecu propisuje neka pravila koja mu kolko-toliko otezavaju da se samounistava u kockarnici. Ako nista drugo, onda tako sto vodi racuna da kockarnica nema mnogo pa u proseku mora mnogo daleko da ide od kucnih vrata. Zakon o bankama je mnogo restriktivniji. On coveka stiti od samog sebe, tako sto mu onemogucava da se zaduzuje preko odredjenog procenta plate, ne da mu da se hipotekarno zaduzuje ako uopste nema prihode i slicno. Na putu, zakon opet stiti coveka od samog sebe - ne da mu da vozi previse brzo, ne da mu da pretice tamo gde je nebezbedno, ne da mu da vozi pod dejstvom alkohola itd. Da je ljudima pusteno da se ponasaju kako hoce, mnogo vise bi se samoubijali i samopovredjivali po drumovima. Sta onda nije jasno za platu? Zakon takodje mora da zastiti prosecnog neodgovornog coveka od sebe samog. Ne sme zakon njemu da ostavi da vodi racuna o sopstvenoj penziji. Ne sme da ga pusti da precutno odobrava da ga potkradaju i unistavaju. Ne sme da mu dozvoli da slobodno odlucuje o bilo cemu. Demokratija? Ne, nikako, prosecan covek nije u stanju da vlada samim sobom, nego mu se neprestano mora braniti da sebe ugrozava. Ako je radnik u firmi pri ugovaranju uslova rada dogovorio nesto lose po sebe, tu je zakon zatajio, a ne covek, jer covek je statisticki takvo neodgovorno stvorenje koje bi po ceo dan sebe ugrozavalo da zakon to ne sprecava.

[Ovu poruku je menjao Darko Nedeljković dana 08.12.2019. u 00:45 GMT+1]
 
0

alimamnekolikokuća

Član broj: 338957
Poruke: 326



+456 Profil

icon Re: Protesti u Francuskoj - muk medija u Srbiji07.12.2019. u 23:07 - pre 52 meseci
Mislim da su premise pogrešno postavljene.
Nije radnik taj koji bira da mu zvanična plata bude 200 evra nego poslodavac.

U čemu interes vidi poslodavac?
Interes je u tome što poslodavac isto tako prima velike količine novca "na crno", bez pisanih tragova.
Na primer, mnogi trgovci ne izdaju fiskalne račune.
Ako trgovca prijavite inspekcija će konstatovati da "ugovor nije zaključen" i tu će stati a trgovac zadržati "prljav" novac.

I sad radnik podriva penzioni fond jer je pristao da radi na crno? A u stvari radnik nije imao nikakav izbor.

 
+1

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1747 Profil

icon Re: Protesti u Francuskoj - muk medija u Srbiji07.12.2019. u 23:13 - pre 52 meseci
Citat:
bananaphone:


Ti - kao odrastao covek, akademski gradjanin, pokusavas da dokazes kako poslodavac krsi zakon o radu (koji je nastao iz potrebe zastite radnika od tog istog poslodavca), isplacujuci platu na crno (izlaganje dodatnom riziku), bez ikakvog sopstvenog interesa, osim da pomogne radniku?



Naravno da je " Pomaganje radniku " i Altruizam , Poslednje na pameti Poslodavcu u Srbistanu .

Ali teoretski ne mora da bude ni ovo sto drugi pisu da Poslodavac ima novcanu korist od toga direktnu ! Jednostavno kao u ovom primeru , lakse ce da nadje odgovarajuceg radnika i da ga bolje motivise za rad sa situacijom iz Bojanovog primera !

Naravno ako poslodavac jos nesto namakne za sebe to bolje , ali teoretski i ovo je dovoljno da bi krsio zakon .
 
0

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Protesti u Francuskoj - muk medija u Srbiji07.12.2019. u 23:22 - pre 52 meseci
@ademare - odgovori se namecu sami i najcesce je kombinacija sveg pomenutog...
 
0

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1747 Profil

icon Re: Protesti u Francuskoj - muk medija u Srbiji07.12.2019. u 23:22 - pre 52 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:

E, sad, ti ces sa pravom da pitas - zasto bi se onda radnik koji nema svest o vaznosti svoje buduce penzije isao na ulicu da se bori protiv pojave da mu se ista krade? Tu ja naravno ostajem bez odgovora i samo konstatumem - nece ni otici da se bori protiv potkradanja, nego ce radije otici u kosutnjak da rostilja i pije pivo. Pivo i cevapi su odmah znaci da su neuporedivo vazniji od penzije koja uopste nije odmah, tako nekako.


Prica o " Borbi za buduce penzije " U Srbistanu je Totalna Budalastina !!

Za razliku od tebe SVAKI covek u Srbiji i to oni koje nazivas da su na nivou " Krupne stoke " , ne samo radnici , vec i poljoprivrednici koji nemaju vise od 4 razreda Osnovne skole , Bolje znaju Ekonomiju od tebe !!!

Posmatrajuci penzije , izdvajanje za njih itd. je Totalno neisplativ Biznis ! To zna sva " krupna stoka " u Srbiji kako je ti nazivas , samo Ti Ne Znas !!

Nije to teska racunica ! Uzmi neku platu od X din . kazes radio si na obracunu plata , neka bude neka okrugla , i onda izracunaj , uslov je da je plata nepromenjiva tj , da prati inflaciju , da ne gubi vrednost . Izracunaj 40 godina , svakog meseca doprinos za PIO . Stavi na gomilu !

Onda izracunaj koliki je prosecni vek zivota u Srbistanu i videces ono sto Zna sva " krupna stoka " u Srbistanu , da retko ko moze na kraju balade , da kaze da je primio Jednako ili vise kroz penziju , nego sto je uplatio !

Ne racunamo stari Titov sistem , gde se u penziju islo sa 50 godina zivota , a broj Invalidskih penzionera bio skoro isti kao starosnih , vec sadasnje stanje .
 
+1

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Protesti u Francuskoj - muk medija u Srbiji07.12.2019. u 23:46 - pre 52 meseci
@ademare - pa upravo se za to bore ovi Francuzi.
Ne daju da im uniste penzioni sistem...
 
0

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+835 Profil

icon Re: Protesti u Francuskoj - muk medija u Srbiji07.12.2019. u 23:54 - pre 52 meseci
Posteno bi bilo doci na salter i moci podici celu uplacenu penziju plus kamate u kesu. Sa privatnim penzijama je to moguce, ne vidim zasto ne i sa ovim "drzavnim".
 
0

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
87.116.178.*



+557 Profil

icon Re: Protesti u Francuskoj - muk medija u Srbiji08.12.2019. u 00:21 - pre 52 meseci
Citat:
Bojan Basic:
Citat:
MajorFatal:
prvi slučaj ne odgovara poslodavcu, drugi ne odgovara tebi.

Pa to i pričam sve vreme: dakle, radnik je taj koji bira da uzme 200 € zvanično i još 900 € u kovertu, umesto da bude prijavljen na 850 € i toliko i dobije.


Pravo da ti kažem mislio sam na ova dva slučaja koja su napisana u istoj rečenici sa "prvi ne odgovara poslodavcu, drugi tebi": "A tvoj neki predlog je da ti poslodavac da 1600 pa kad daš 40% za doprinose da ti ostane 1000, ili da ti da 1000 pa kad platiš doprinose da ti ostane 600, i to samo zato da se neko igra terminologijom plaća se "od tvog dela, od mog dela.." prvi slučaj ne odgovara poslodavcu, drugi ne odgovara tebi." ali dobro ti si matematičar pa si brzo izračunao koliko je nešto što si ti nazvao u jednom od prethodnih postova "realna plata" i to je 850 i da poslodavac plati doprinose, ili da radnik dobije 1180 pa da doprinose plati "od svog dela" izaćiće na isto i radniku i poslodavcu.

Citat:

I dalje ne vidim nikakvu logiku zašto bi poslodavac insistirao na prvoj opciji, kada je njemu finansijski potpuno svejedno.
Sad šta znam nisam knjigovođa i ne znam kako to rešavaju ali...ako je željena plata 1000e i mora da se da 40% za doprinose to mu izađe 1400e "na teret poslodavca" što bi rekli neki, a što je čudna terminologija, isti bi morao da uplati 1600e radniku ako će ovaj "od svog dela" da odvoji 40% a da mu opet ostane željenih 1000e, a to mu baš i nije isto :)

Citat:

Darko je tvrdio da su radniku „uskraćena prava“ da bude prijavljen na veći iznos od minimalca, dok bih ja pre rekao da u ovom slučaju zapravo radnik vrlo rado krši zakon (zajedno s poslodavcem) kako bi sada i odmah dobio koji evro više, a o penziji ko razmišlja, to je daleko.


Radnik pristaje na ucenu zato što 200+900 jeste više od 850, o penziji ne razmišlja iz drugih razloga, ne zato što je daleko već zato što ga niko ništa ne pita, može samo da pristane ili odustane, i zato što je penzioni fond opljačkan a nikad oporavljen još od devedesetih, pa sad "od zarada isplaćujemo penzije" iako su u stvari ti ljudi odavno zaradili svoje penzije, ali u sistemu stravično poremećenih vrednosti i to prolazi, a mnogi naši stari žive kao beda, što nisu zaslužili..tako da "vrlo rado krši zakon" zajedno sa poslodavcem (bez zagrade) koji je sve to inicirao, a koji na taj način ostavlja sebi lufta da smanjuje platu sve do minimalca sve dok ne otpusti radnika koji mu više ne treba, pride glumi bedu pred državom isplaćujući minimalac i minimalne doprinose i krijući zaradu, a "država" aplaudira jer je još gora u kriminalu i zločinima prema sopstvenom stanovništvu.
Verujem da bi sva tri aktera, radnik, poslodavac i država voleli da je sve drugačije i na zdravim osnovama, ali niko ništa ne menja.

Nemoj da pricas?
 
0

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Protesti u Francuskoj - muk medija u Srbiji08.12.2019. u 07:10 - pre 52 meseci
Citat:
dejanet:
Posteno bi bilo doci na salter i moci podici celu uplacenu penziju plus kamate u kesu. Sa privatnim penzijama je to moguce, ne vidim zasto ne i sa ovim "drzavnim".


Zato sto drzavni fond kako ga ti zamisljas, ne postoji u velikom delu zemalja, ukljucujuci i Srbiju (i Nemacku), odnosno od love koju ti "ulazes" u penzioni fond se isplacuju penzije danasnjim penzionerima. Kad se prica o odnosu zaposlenih i penzionera, i velikoj krizi sa penzijama koju ocekujemo u sledecih 10-20g, govori se upravo o situaciji gde ce odnos onih koji uplacuju lovu u fond i onih koji primaju penzije biti takav da nece biti love da se pokriju penzije.

I taj deficit u kasi drzave pokusavaju resiti sa pomeranjem godine kad mozes da se penzionises, a paralelno imas situciju, gde korporacije poput Shell-a prijavljuju 5g za redom profit 0 u NL, cak su dobili 10M eura potsticaja od drzave prosle godine, kad im je cist profit bio 23 milijarde

Sa druge strane privatni penzioni fondovi, su maltene kao banke, odnosno ulazes lovu kod njih, a oni rade investicije na trzistu, aaaand, it's gone

 
0

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+835 Profil

icon Re: Protesti u Francuskoj - muk medija u Srbiji08.12.2019. u 07:39 - pre 52 meseci
"aaaand, it's gone"

Drzavni fond je prcija iz koje se otima kako ko stigne, to je jasno, samo predlazem, posto su sve uplate u fond personalizovane, ne vidim zasto se na stanje racuna ne bi racunala kamata i inflacija, a cela kinta mogla da se podigne bilo kada. Samo tada bi taj fond imao neko znacenje i bio u zakonskim okvirima.

Trenutno drzava(e) treiraju doprinose za penziono kao poreze.
 
0

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Protesti u Francuskoj - muk medija u Srbiji08.12.2019. u 07:58 - pre 52 meseci
Zato sto, uprosceno govoreci, ne postoji lova, pa onda nema ni racuna gde bi ta lova stajala, a bogami i kamata i inflacija na nista - je nista (nek me Bojan ispravi ako sam pogresio u racunu) . I nije zbog kradje, nego je tako napravljen drzavni penzioni sistem.

Pare koje zaposleni danas uplacuju u penzioni fond, se isplacuju istog trena penzionerima koji su danas u penziji, a ideja je da ti kad odes u penziju, tvoja penzija ce se finansirati od uplata u penzioni fond od strane ljudi koji tad budu radili.

Tako funkcionisu drzavni penzioni fondovi u dobrom delu EU zemalja, i nema veze sa kradjom, kradja je odvojena kategorija. Zato i penzije zavise od prosecne zarade i zato se ocekuje kriza sa penzijama.

 
0

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Protesti u Francuskoj - muk medija u Srbiji08.12.2019. u 09:13 - pre 52 meseci
Citat:
bananaphone:
...korporacije poput Shell-a prijavljuju 5g za redom profit 0 u NL, cak su dobili 10M eura potsticaja od drzave prosle godine, kad im je cist profit bio 23 milijarde :)

Za to vreme akcionari Shella bez problema primaju svoje dividende, menadžment Shella visoke plate, verovatno sponzorišu i po neki sportski klub ili ekološku kampanju (to je kurentno jer ih predstavlja svesnim i odgovornim).

To je zapravo meta na koju treba da se usmere i francuski štrajkači i Žuti prsluci, i srpski demonstranti Prvog i svakog drugog maja, i svakog dana u godini, to je tema kojom treba da se bave novinari, time treba da se bavi i socijalno svesna Internet zajednica: ne iebu nas ni pederi ni klimatske promene ni izbeglice, već kapitalizam.

I zato mi je smešno ali i gadno kad vidim da neko traži radnička prava, poštovanje zaposlenih, humane zakone, brigu o osetljivim grupama, a sa druge strane hvali kapitalizam i kune se kako je to najbolje uređenje.
 
0

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+835 Profil

icon Re: Protesti u Francuskoj - muk medija u Srbiji08.12.2019. u 09:41 - pre 52 meseci
@bananaphone: "Zato sto, uprosceno govoreci, ne postoji lova, pa onda nema ni racuna gde bi ta lova stajala, a bogami i kamata i inflacija na nista - je nista"

OK, obrnuto, kada drzava trazi porez od "nula", trebalo bi da dobije nula, ali to nije tacno u praksi. U praksi drzava ti pleni pokretnu i nepokretnu imovinu, pa nesto razmisljam, mozda bi na ime postovanja ugovora, mozda mogli da plenimo imovinu drzave i povezanih lica :), a ne da se bavimo pojavnim oblicima.

Dobro, to je zato sto se ne postuje "ugovor" (Contract radi lakseg googl-ovanja :) ) izmedju ljudi i drzave. Mislim da je penzioni sistem, koji je danas na papiru, tekovina nemackog sistema iz 19-tog, odnosno engleskog i evropskog posle Prvog svetskog rata. Tadasnja elita je taj ugovor kreirala, potpisala i ugradila u osnove tadasnjeg drustva i drzave, iz velike nuzde, inace bi verovatno visila na banderama.
E sad tokom vremena, kako je slabila radno-preduzetnicka klasa usled tehnoloske revolucije, razaranja drustvenih odnosa, socijalnih veza, vrednosti itd, tako je i potpis elita na ugovoru postajao sve bledji.
 
0

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Protesti u Francuskoj - muk medija u Srbiji08.12.2019. u 09:46 - pre 52 meseci
Citat:
SlobaBgd: ...
I zato mi je smešno ali i gadno kad vidim da neko traži radnička prava, poštovanje zaposlenih, humane zakone, brigu o osetljivim grupama, a sa druge strane hvali kapitalizam i kune se kako je to najbolje uređenje.


Zato sto brkas ekonomsko uredjenje i socijalnu politiku. Kapitalizam kao ekonomski sistem je generisao najveci napredak covecanstva u istoriji. Problem sa kapitalizmom je sto plodove tog progresa kupe samo kapitalisti, odnosno ne postoji redistribucija, i socijalna politika za koju su se izborile prethodne generacije radnika je pomogla da se kroz mehanizme drzave (zakoni, porezi), deo generisanog kapitala, malo ravnomernije rasporedi ne celokupno stanovnistvo.

Problem je trend koji gledamo u poslednjih 30-tak godina gde se jedan po jedan mehanizam socijalne drzave unistava. Zakon o radu je sve labaviji, poreska politika dopusta masovno izbegavanje poreza, bilo koja reforma bilo cega - ide na teret radnika - ukljucujuci i ovu reformu penzionog sistema. Zdravstvo, skolstvo, su dostupni samo onima sa lovom, radnik ne moze finansijski da priusti da ima decu (posto kapitalista u buducnosti ni ne treba radnike, zbog modernizacije) itd...

Kapitalizam jeste za sad najbolje ekonomsko uredjenje (ovo nije kraj istorije, mozda ce buducnost doneti nesto bolje) ali ako se ne ukljuci politika i drzava koja ce kroz poreze raditi redistribuciju, sav profit ce ostati u rukama nekoliko kapitalista.

Tako da su ovi protesti u Francuskoj jako bitni i za Srbiju, kao za Nemacku (btw, 40% stanovnika Nemacke nema nikakve asete, ne poseduju gotovo nista), kao i za celu Europu.
 
0

elitemadzone.org :: MadZone :: Protesti u Francuskoj - muk medija u Srbiji
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic)
Strane: << < .. 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 56100 | Odgovora: 379 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.