Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Hibridna vozila DA ili NE?

elitemadzone.org :: AutoZone :: Hibridna vozila DA ili NE?

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 39249 | Odgovora: 206 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

sasa022

Član broj: 15151
Poruke: 4501



+361 Profil

icon Re: Hibridna vozila DA ili NE?24.01.2019. u 23:03 - pre 63 meseci
SVE OVO JE ZESCA NEBULOZA dok se emisija CO2 prikazuje jedinicom g/km

Tek sa podatkom koliko se ( okvirno ) grama CO2 i NOx oslobodi sagorevanjem 1kg benzina , dizela , TNG-a i CNG-a
mozemo da zakljucimo koliko koje vozilo u konacnom zbiru emituje zagadjujucih materija.

Prema ovom nebuloznom podatku o xx g/km CO2 ispada da i auto koji npr. trosi 7l i auto koji trosi 12l goriva ( imaju podjednak podatak o emisiji xx g/km CO2 ) jednako zagadjuju.
 
Odgovor na temu

Nocni
Banicevic
Autocentar
[email protected]
MNE - NK

Član broj: 4631
Poruke: 3739
*.crnagora.net.



+1232 Profil

icon Re: Hibridna vozila DA ili NE?24.01.2019. u 23:54 - pre 63 meseci
Nema nikakvih nebuloza. Ne pali se benzin na livadi pa da se zna koliko se oslobodilo, vec se trosi u motorima kojih ima vise vrsta sa razlicitim konstrukcijama i stepenom iskoriscenja a onda se izduvni gasovi preciscavaju putem katalizatora i filtera cestica.

Racuna se po kilometrima a hibrid u tim kilometrima neki dio moze da ide sa ugasenim motorom, tada je emisija nula a kilometri idu pa ce to uticati na krajnju racunicu... osim pogonskog sklopa na potrosnju utice stil voznje, tezina vozila, koncepcija itd...

 
Odgovor na temu

sasa022

Član broj: 15151
Poruke: 4501



+361 Profil

icon Re: Hibridna vozila DA ili NE?25.01.2019. u 00:37 - pre 62 meseci
Pa onda ispada da ce potpuno isti auto bez obzira koliko goriva potrosi da bi presao 1km uvek izbaciti jednaku kolicinu CO2 ???



 
Odgovor na temu

pajapop
Beograd

Član broj: 183139
Poruke: 1800
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+632 Profil

icon Re: Hibridna vozila DA ili NE?25.01.2019. u 05:10 - pre 62 meseci

Pa u tome je ideja i sustina svih hibridnih automobila...sto manja emisija stetnih produkata izduvnih gasova a ne poboljsanje njihovih voznih karakteristika. Ne treba zaboraviti cinjenicu da se ti automobili inace po autonomiji elektricnog pogona dele na "komplentne" i "delimicne"...Na primer, komplentan bib bio Tesla...A ostali koriste kombinaciju sa SUS motorom koji ima sve moguce najvise EURO standarde...E sad nacin na koji se oni medjusobno povezuju moze biti "paralelan", "serijski", "serijsko-paralelan", "plug-in sistem", i gde se za SUS motor koristi vodonik kao gorivni element....Rezultat svega toga je sto manja zagadjenost okoline.
 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6769
*.dynamic.sbb.rs.



+1450 Profil

icon Re: Hibridna vozila DA ili NE?25.01.2019. u 06:30 - pre 62 meseci
Obrni okreni ako automobil ima prosečnu potrošnju goriva na 100 km u rangu nekog malolitražnog ozbiljnog automobila, razlika u emisiji štetnih gasova može da bude samo i isključivo u sistemu prečišćavanja izduvnih gasova i nigde više! Ako ovaj jaris troši par grama manje goriva od mog jundaija onda on ili ima bolji katalizator ili su jednostavno merenja nameštena. Čuj brinu o ekologiji a zemaljska kugla se raspada po svim šavovima, baš dobar i jedini argument za kupovinu nebuloze. Ali oni to sve vode ka tome jer poskupljuju gorivo, stvaraju sebi veći profit a sirotinju teraju u banke da se zadužuju nebuloznim kreditima za napumpane cene plastičnih automobila koji nikada nisu bili jeftiniji za proizvodnju.

Što se tiče baterija, to je tek tragedija i nebuloza za sebe.
Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1243



+442 Profil

icon Re: Hibridna vozila DA ili NE?25.01.2019. u 07:29 - pre 62 meseci
bordzija, nisi baš puno obavešten na ovu temu, zar ne? Hibrid jeste bolji za ekologiju od čisto SUS motora. Čisto električni automobil je bolji za ekologiju od hibrida (mada je malo diskutabilno u zavisnosti ako se električna energija dobija samo iz termoelektrana koje se napajaju ugljem).

Hibrid koristi SUS motor za vožnju, elektro motor za ubrzavanje (ok, i za vožnju pri malim brzinama). Recimo ako ubaciš najštedljiviji malolitražni motor u neki veliki auto on će se mučiti sa njim (recimo treba ti do 60km/h da ubrzaš 20-30 sekundi, ali nakon toga samo održavaš brzinu i tada je takav motor dovoljan). I onda samo dodaš elektro motor koji će pomoći u ubrzavanju a za održavanje brzine i dalje koristi taj mali glavni motor. Još dodaš regenerativno kočenje pa se svaki put kada kočiš napune baterije da bi imao energije za novo ubrzavanje. Shvataš poentu? Dodavanjem elektromotora i baterije malog kapaciteta dobio si isto kao da si koristio jedan jak SUS motor. Samo što ćeš manje goriva trošiti i manje zagađivati. Uzimajući u obzir da se najviše kreni-stani obavlja u gradu, hibridi su neuporedivo bolji za pluća građana u odnosu na čisto benzinske ili, ne daj Bože, dizel motore.

Što se tiče čisto električnih automobila, oni su prešišali tu i hibride. Čak kada uzmeš u obzir i proizvodnja baterija i dobijanje energije iz mešovitih izvora energije (recimo u srbiji se četvrtina energije dobija iz obnovljivih izvora). Osim toga, električni automobil možeš puniti kući na solarne panele (ukoliko ne živiš u stanu) i tada si stvarno potpuno ekološki.

Šta što se tiče baterija? Što je to tragedija i nebuloza? Baterije se stalno razvijaju i samo će biti bolje i jeftinije. Već su svuda oko nas, a njihovo koršćenje u automobilskoj industriji je samo evolucija te industrije.
"Nadam se da će aktuelna vlast, kada se sve ovo završi imati pošteno i fer suđenje."
 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6769
*.dynamic.sbb.rs.



+1450 Profil

icon Re: Hibridna vozila DA ili NE?25.01.2019. u 08:17 - pre 62 meseci
O još kako sam obavešten na ovu temu zato i pišem da je nebulozno imati hibridni automobil koji troši isto koliko malolitražni štedljivi automobil. Što se tiče električnih automobila i oni su malo bolji ali nisi ništa odmakli od onih modela iz pretprošlog veka. Po brzini su možda malo bolji i po izgledu eventualno ali po autonomiji slabo.

Citat:
Prije pojave boljih automobila s unutrašnjim izgaranjem električni su automobili bili odgovorni za mnoge brzinske rekorde i rekorde udaljenosti. Možda najpoznatiji brzinski rekord je 100 km/h – naime prvi automobil koji je probio 100km/h brzinsku barijeru bio je upravo električni automobil. Ovaj rekord postavio je Camille Jenatzy 29.4.1899 u svojem raketa nalik električnom automobilu Jamais Contente s kojim je uspio postaviti brzinski rekord od 106 km/h. Godine 1897. električni automobili pronašli su svoju prvu komercijalnu uporabu kao taksi vozila New York-a. Smanjenje vibracija, buke i neogodnih mirisa te promjene brzine što je u to doba na konvencionalnim automobilima bilo dosta komplicirano dali su električnim automobilima prednost nad svojom konkurencijom. Takokođer u gradskoj vožnji njihov domet kao općeniti nedostatak nije bio od toliko važnosti te su bili preferirani zbog mogućnosti pokretanja bez uporabe ručnog vitla. 1911. godine New York Times prepoznao je idealnost električnog automobila zbog činjenice da su tiši, ekonomičniji i čišći.
https://hr.wikipedia.org/wiki/Elektri%C4%8Dni_automobil


Glup narod bira glupu vlast!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.adriamedia.rs.



+896 Profil

icon Re: Hibridna vozila DA ili NE?25.01.2019. u 08:19 - pre 62 meseci
Prius hibrid nikako ne moze da trosi u gradu 15L na 100km.

Vozio sam jedan dan Lexus NX300 hibrid, SUV od skoro 2 tone, motor 2,5 uparen sa dva elektromotora, nije presao nekih 7,5L u gradu i to bas ostre voznje. Sa pedantnom voznjom moze i 5 do 6L na 100km u gradu sto je fantasticno za SUV tolike tezine i 2,5 L SUS motorom.

Na otvorenom je na 150kmh trosio 10,5 litara, na 130 8,5 L, sto je isto kao i ostale SUV masine tolikih gabarita. Onaj Tucson benzinac 1.6 TGDI turbo trosi toliko na tim brzinama, a u gradu 11-12 L opusteno. Eto gde je prednost hibrida, taj dzip od dve tone za 50% smanji potrosnju u gradu a o zagadjivanju da ne pricam. Dugorocni prosek na tom Lexusu je bio 7,2 L. Uzmite eto pomenuti Tucson ili cak i onu malu Vitaru sa turbo motorom - trosice vise u proseku, tucson oko 2 litre a Vitara oko pola litre. A pricamo o Lexusu koji je avioncina za ta dva automobila.

Za 5 do 10 godina nece imati smisla voziti auto koji ima samo SUS motor.
 
Odgovor na temu

mozdasamjaamozdainisam

Član broj: 274672
Poruke: 341
*.exe-net.net.



+191 Profil

icon Re: Hibridna vozila DA ili NE?25.01.2019. u 08:22 - pre 62 meseci
Ma nema, dok nas covek ne nagazi gas i iza sebe ne vidi crni oblak dima, njemu nece da se digne ona stvar :)

U EU drzava stimulise cistija vozila, a ako uzmes isti automobil sa SUS i sa hibridnim pogonom - hibridni tu uvek pobedjuje.
Najveca prednost hibridnih i full elektricnih vozila je u gradovima. Gde je prva, druga stani. Tu hibridi mogu i do 100% samo elektricno da se voze pa je potrosnja goriva okruglo 0 - a samim ti i svi moguci i nemoguci izduvni gasovi su isto tako ravni nuli.

Ali opet, kod nas, dok ne zaprasis ljude koje cekaju autobus na stanici malim oblakom dima iz auspuha, ti nisi ostvaren covek :)
One prave muskarcine, makar jednom meseno se zatvore u garazu pa turiraju i udisu svez vazduh sagorelog dizela, bez ikakvih filtera posto je narodno shvatanje da su svi filteri samo za male devojcice :)
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.adriamedia.rs.



+896 Profil

icon Re: Hibridna vozila DA ili NE?25.01.2019. u 08:31 - pre 62 meseci
Nista bez crne dimcine i zvuka turbine kao kada polece DC-9 na kratkoj pisti :)

A tek benzinci sa skinutim katalizatorom, koji kad prodje pored tebe, osetis se kao pumpadzija dok istaces cisternu.

Ovaj pomenuti Lexus je pri brzini od 50kmh od MAG centra isao na elektricni pogon bez problema do KBC Bezanijska Kosa. Mogao je i jos ali sam posle izasao na autoput. Dakle, za kratke relacije zagadjenje je NULA, potrosnja goriva - NULA. Po gradskim ulicama do 2km moze opusteno da se vozi na struju brzinom od 40 do 50kmh sto je i brzina u gradskim uslovima. Unutra tiho, nema nijednog zvuka, samo klizi.

Svakim kocenjem odma na displeju vidis regeneraciju, pa ako bi se spustao regenerativnim kocenjem, naprimer s Banovog Brda do Ade, opet bi mogao na elektro pogon bar jos oko 2km.

Za taj jedan dan voznje sam bez problema ukapirao filozofiju i mogao si ga voziti sa manje od 6 litara potrosnje po gradu. 2500 kubika :)

P.S. Eto ga Lexus na mojoj profilnoj fotki :D
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1243



+442 Profil

icon Re: Hibridna vozila DA ili NE?25.01.2019. u 08:51 - pre 62 meseci
@bordzija
Svaka čast. Navukao si me. Pomislio sam da si u stvari ozbiljan, a ti samo troluješ
"Nadam se da će aktuelna vlast, kada se sve ovo završi imati pošteno i fer suđenje."
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16343



+2921 Profil

icon Re: Hibridna vozila DA ili NE?25.01.2019. u 11:10 - pre 62 meseci
Naravno da troluje...

Smisao hibrida je voznja u gradu a ne performanse i putovanja, i tu je nepobediv.

Sto rece cozmo, u gradskim uslovima stani kreni gde se vozi 20km/h kada obicni automobili trose 11-12l on ne trosi nista.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

pajapop
Beograd

Član broj: 183139
Poruke: 1800
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+632 Profil

icon Re: Hibridna vozila DA ili NE?25.01.2019. u 11:36 - pre 62 meseci
Citat:
bordzija:
O još kako sam obavešten na ovu temu zato i pišem da je nebulozno imati hibridni automobil koji troši isto koliko malolitražni štedljivi automobil.


Kad kazem "nas covek", to je upravo neki ko Bordzija. Samo ima ih puno...Bas njih briga za ekologiju, otapanje glecera i sl....Daj samo da ide sto bolje i trosi njihov dzep sto manje! E..jos kad bi bio i za dzabe...de bi im bio kraj
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.static.avana.rs.



+10246 Profil

icon Re: Hibridna vozila DA ili NE?25.01.2019. u 12:33 - pre 62 meseci
Jeste, super je za gradsku vožnju, po svim aspektima.



Ali, poenta je da ovo čudo košta skoro 20.000 evara, a može da služi takoreći samo i jedino kao auto za grad. Dakle, kad budem imao vilu i garažu za 7 automobila, možda će jedan od mojih automobila da bude hibrid za gradsku vožnju. Ne bih li uštedeo koji gram CO2 planeti, jer sa toliko para, zabole me uvo za litar-dva uštede na ceni goriva.



Ali, tada, kada budem imao vilu i garažu za 7 automobila razmišljaću o CO2 taman koliko i ovi silni državnici koji su došli u Davos svaki svojim avionom, sve sa brigom o planeti i željom da joj se pomogne.
Da ne pominjem ponovo da jedan američki nosač aviona, koji plovi onako, radi trenaže, potroši za mesec dana onoliko goriva koliko ni ja ni moja porodica ni moji potomci nećemo moći da potrošimo za života.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1243



+442 Profil

icon Re: Hibridna vozila DA ili NE?25.01.2019. u 13:32 - pre 62 meseci
Java Beograd,
U pravu si što se globalne potrošnje tiče. Ali nosač aviona ne plovi u tvom gradu. Mene više brinu ovi što u gužvi ispred mene bez PDF filtera izbacuju čađ toliko da ne vredi ni kada u kolima sve zatvorim i isključim ventilatore. Jednostavno nemam izbor i moram da udišem njihove izduvne gasove. I ne samo u saobraćaju, sve to ostaje dosta dugo u gradu dok vetrovi ne raznesu dalje. A dok je u gradu i tvoja i moja deca će to morati da udišu. I tvoja i moja deca će imati posledice u vidu respiratornih i
kardiovaskularnih bolesti zbog toga.
To je poenta gradskog automobila. A ne SUV sa velikim točkovima da može lakše da se popne na trotoar.

Zamisli da se kupamo u gradskom bazenu, a onda se par njih napravi pametnim i piša u vodu. Ili ćemo svi zajedno da plivamo u mokraći ili ćemo da ih naučimo pameti. Džabe što ja to ne radim ako drugi pišaju i pravdaju se time što isto to rade Amerikanci u okenu ili u jezero Davos i to u mnogo većoj količini.

Pre 7 godina sam kupio relativno mali auto sa benzinskim motorom i ugradio plin i to je najviše što sam ja mogao da doprinesem. Plan mi je bio da ga koristim bar 10 godina pošto sam kupio nov auto. Uskoro će mi zbog porodice biti potreban veći auto i ovoga puta planiram da izdvojim duplo više novca i takođe da vozim bar 10 godina. Na žalost, neću imati novca za hibrid tako da će najverovatnije biti benzin+TNG. Da mogu da na jednostavan način kupim Tesla model 3 za cenu koju Amerikanci mogu ne bih razmišljao o drugim kolima - zadužio bih se kreditima na 10 godina bez dvoumljenja.
"Nadam se da će aktuelna vlast, kada se sve ovo završi imati pošteno i fer suđenje."
 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6769
*.dynamic.sbb.rs.



+1450 Profil

icon Re: Hibridna vozila DA ili NE?25.01.2019. u 14:44 - pre 62 meseci
Zašto misliš da trolujem? Nemam platu preko 1000 evra pa da pričam o ekologiji, zdravom životu i sličnim papazjanijama što bi rekao rambo amadeus. Što se tiče ekologije, interesuje me samo da automobili imaju propisane katalizatore, filtere i slično i da prolaze eko test koji u Srbiji NE POSTOJI. I sad ja trolujem što kažem da me ipak ne zanima hibrid koji troši par grama goriva manje od mog automobila? Smešno.

Da mi daju neki realan razlog zašto bih dao 10.000 evra više za elektromotor i bateriju? Nema samo žvaka je u pitanju. Ali eto ima ljudi koji se pecaju na glečere, kitove, foke, delfine i još trista fora.

Ovo što navodi Cozmo je meni sasvim realno i opravdano, vredi razmišljati o tome ali jaris je čist promašaj.
Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

pajapop
Beograd

Član broj: 183139
Poruke: 1800
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+632 Profil

icon Re: Hibridna vozila DA ili NE?25.01.2019. u 16:51 - pre 62 meseci
Citat:
Java Beograd:

Ali, poenta je da ovo čudo košta skoro 20.000 evara, a može da služi takoreći samo i jedino kao auto za grad. Dakle, kad budem imao vilu i garažu za 7 automobila, možda će jedan od mojih automobila da bude hibrid za gradsku vožnju. Ne bih li uštedeo koji gram CO2 planeti, jer sa toliko para, zabole me uvo za litar-dva uštede na ceni goriva.



Poenta je da je to nov automobil...a ti ga koristi za bilo sta...Stvar je u tome sto te automobile ne pravi bilo ko, vec vodece kompanije u automobilizmu, i oni su ti koji "kroje" trendove i u dizajnu i sto se uklapaju u ekoloske trendove...Znaci, "svetski" trend je da se emisija izduvnih gasova snizi sto vise. Jedan od tih nacina je primena elektricne energije., i da se jednog dana u potpunosti predje na nju. Da bi se kako tako zadrzale karakteristike automobila na koje smo navikli, i da bi cena ipak bila kako tako pristupacna, kao prelazni period, radi se na hibridizaciji, tj. na kombinaciji elektromotora i sus motora. Jeftinija kombinacija - jeftiniji automobil...skuplja kombinacija, skuplji automobil u startu u osnovnoj varijanti. Plus dodatna oprema i nakarakira se to do vise desetina hiljada evrica. Ali je sve to ipak jeftinije od jednog Tesle, koji je cista elektricna energija...Ja lilcno, o ekologiji, vodim racuna samo onoliko koliko je potrebno da motor bude ispravan, tj. da mu je paljenje ispravno, karike i dr. sto je potrebno da motor ne "purnja" i to opet ne zbog ekologije vec zbog ispravnosti...Licno, nikad necu voziti takav automobil. Nikad necu moci da kupim ni nov automobil sa cistim SUS motorom...A kad bih i imao 20K evrica za bilo kakav automobil, znas koliko bi me bolelo *upe koliko trosi?
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16343



+2921 Profil

icon Re: Hibridna vozila DA ili NE?25.01.2019. u 18:49 - pre 62 meseci
Vi nikako ne kapirate da ovaj auto nije namenjen vama cim ne prepoznajete za sta je dobar... sta se onda nervirate oko njega :)

za nekog ko potrosi 3-4000 eura godisnje za gorivo i to za gas ovaj auto je odlican
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6769
*.dynamic.sbb.rs.



+1450 Profil

icon Re: Hibridna vozila DA ili NE?26.01.2019. u 07:15 - pre 62 meseci
3-4000 evra godišnje za gas ili slično može samo neki taksista da bude, ovo definitivno nije automobil za taksi? Od malog gradskog automobila očekujem da troši malo. Ovaj se hvali samo ekologijom i ničim više. Znači treba da verujem u glečere, foke, globalno zagrevanje, propadanje ozona i njihove brošure. Nešto mi to ne drži vodu za dodatnih 10.000 evra preko cene prosečnog štedljivog gradskog automobila.

Još jedan pokušaj prodavanja svemirske tehnologije?

Ne nije, ovaj automobil je čist gedžet koji će poneko sa dubljim džepom da kupi. Isti onaj koji kupuje mobilni od 999 evra jer ima otisak prsta i duplu kameru. U tom rangu je ova toyota yaris danas.
Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Hibridna vozila DA ili NE?26.01.2019. u 07:59 - pre 62 meseci
Negde sam pročitao, ovih dana, da je 100 najvećih svetskih kompanija odgovorno za 70% zagađenja.
Aha, evo i jednog od izvora: https://www.theguardian.com/su...sions-cdp-study-climate-change

Dakle, nametati krivicu građanima i prati ruke od odgovornosti i prebacivati je na "ekološku svest" i "mali korak za čoveka a velki za ekologiju" je licemerno i bezobrazno kako od velikih međunarodnih organizacija za zaštitu prirode tako i od kompanija koje šatro prave ekološke proizvode koji su, gle čuda, najčešće skuplji, traže veće održavanje, i kraće traju nego oni ekološki manje pogodni proizvodi.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: AutoZone :: Hibridna vozila DA ili NE?

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 39249 | Odgovora: 206 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.