Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Hibridna vozila DA ili NE?

elitemadzone.org :: AutoZone :: Hibridna vozila DA ili NE?

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10 11

[ Pregleda: 39701 | Odgovora: 206 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.mediaworksit.net.



+896 Profil

icon Re: Hibridna vozila DA ili NE?04.02.2019. u 08:13 - pre 63 meseci
Citat:
bordzija:
Redovne servise obavljam samo u inostranstvu i to u ovlašćenom servisu, sipaju mi neki kastrol ne znam sad tačno koji niti me interesuje a pritom menjaju i filter, isto stave originalni a ne ove imitacije koje se prodaju po srbiji. Znači original ulje i filter :)


Sinteticko ulje ne sme biti drugacije boje osim skroz tamno braon (dakle bas tamno braon) kod benzinca i crno kod dizela vec nakon par hiljada kilometara. To je znak da ulje radi posao, odnosno cisti motor od naslaga. Nema veze sa tim da li motor trosi ulje ili ne. Boja ulja koja je svetlobraon ili "kao nova" je znak da ili ulje nije odgovarajuce, ili ne cisti motor kako treba. Nece se to trenutno odraziti na motor, ali na duze staze hoce itekako. Na starijim generacijama automobila svako menja ulje na 15.000km to je interval servisa u Srbiji, a noviji benzinci i dizeli imaju softver koji meri kvalitet ulja te je servis na 30.000km ili dok kompjuter ne javi da je za zamenu (okvirno izmedju 20 i 30.000km). Odmah posle voznje, dok je motor vruc, ulje mora biti bas bas tamno jer to je znak da radi posao. Naravno ovo vazi za sinteticka ulja.

Pa ja sam menjao na ulje na 10.000km na Corolli i to 10W40, cak i za vreme sankcija sa svercovanim gorivom, i motoru nista nije falilo.

"If your oil is dark, thin, and runny (but still translucent), you're probably using a synthetic blend. Thanks to engine-performance-enhancing additives, synthetic oils collect even more grime from our engines than conventional oil, making them appear darker both out of the bottle and when you check the dipstick. "

"A common misconception is that high quality motor oil should come out of an engine looking clean at the time of an oil change. Nothing could be further from the truth. If the oil is doing its job of cleaning the engine, then it should be dirty when it is drained. Havoline motor oil will start looking dirty a short time after it is put to use. In the case of diesel engines, the oil will look dirty within a few hours of operation. These are signs that the motor oil is doing its job of keeping soot, dirt, and other combustion contaminants in suspension to be carried to the filter or removed from the crankcase when the oil is changed. Havoline motor oils have been formulated to hold these contaminants in suspension until they can be removed with an oil and filter change."

Masa glupih sajtova i dalje uci vozace da ulje mora biti svetle boje i posle 10.000km, sto nikako nije tacno.

Poenta ulja je CISCENJE i HLADJENJE motora pa tek onda podmazivanje.
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: Hibridna vozila DA ili NE?04.02.2019. u 08:25 - pre 63 meseci
Izvinjavam se što vraćam temu u nazad, ali zapala mi je za oko ova izjava:

Citat:
Darko Nedeljković:
jer Tesla kosta 200.000 evra, to nije za nas.


Jel' to misliš na Tesla kamion? On je ipak malo više. Ako misliš na auto on malo manje. Tačnije 44.000$ ili ti nešto ispod 39.000€ po trenutnom kursu. To je cena za midrange model 3. Osnovni model 3 još nisu napravili (iako su obećali) i on treba da košta 35.000$ ili nešto preko 30.000€
Ovo pišem pošto sam se nosio mišlju da kupim Tesla model 3 (ovaj najjeftiniji), ali to je nemoguće u Srbiji. Osim što ga još ne proizvode pa bih morao da dam 10.000$ više za jači model, naša država gleda da fizičkim licima oteža uvoz novih vozila. Morao bih da platim homologaciju i sto drugih čuda. Sledeće je da probam da kupim polovan (bar 6 meseci registrovan), ali još uvek nisam našao u okolini da neko prodaje. (ako neko ima link bio biz zahvalan).

 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.thenetworkfactory.nl.



+2283 Profil

icon Re: Hibridna vozila DA ili NE?04.02.2019. u 08:47 - pre 63 meseci
Citat:
Živim u strogom centru beograda, najstrožem centru, u krugu dvojke ali nemam problema sa gužvama i zastojima

Izvini, nisam propratio, kako to zivis u centru beograda a sipas gorivo u bosni?
 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6816
*.dynamic.sbb.rs.



+1454 Profil

icon Re: Hibridna vozila DA ili NE?04.02.2019. u 08:56 - pre 63 meseci
Da to se zovu deterdženti u ulju i oni su jako bitni u celom sistemu podmazivanja motora a filter je zadužen da pokupi te nečistoće koje se talože na zidovima motora. deterdžent omogućava njihovo razlaganje i prohodnost ulja kroz kanale za podmazivanje. Isto je bitno menjati ulje jednom godišnje baš zbog tih deterdženata jer gube na svom hemijskom sastavu i kvalitetu. Sve to kvalitetan filter pokupi i zadrži u sebi pa prilikom sledeće izmene ulja nema nikakvih taloga i prljavština po unutrašnjosti motora. Neki motori su osetljiviji i zahtevaju besprekorne intervale zamene ulja ili otkazuju svoju poslušnost.

Ali ovo nije tema o sus motorima već hibridnim, vratimo se na temu.

@Darko često putujem u bh i hr pa mi traje to gorivo kada sipam do vrha na samoj granici.
Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.thenetworkfactory.nl.



+2283 Profil

icon Re: Hibridna vozila DA ili NE?04.02.2019. u 09:01 - pre 63 meseci
Citat:
component:
Jel' to misliš na Tesla kamion? On je ipak malo više. Ako misliš na auto on malo manje. Tačnije 44.000$ ili ti nešto ispod 39.000€ po trenutnom kursu. To je cena za midrange model 3. Osnovni model 3 još nisu napravili (iako su obećali) i on treba da košta 35.000$ ili nešto preko 30.000€

Ja sam razmatrao Tesla Roadster, ali sam odustao zbog cene
Poslednji put kad sam proveravao bilo je $200.000, od toga tamo neke 2017. platis $50.000 unapred pa cekas nekoliko GODINA da dodjes na red, a ako hoces da ti pripadne jedan od prvih 1.000 proizvedenih komada, onda je cena bila $250.000 (218 hiljada evra). Jos nisu isporucili nijedan, pocece tek za godinu-dve, a za relativno mnogo imaju uplacen depozit.
 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6816
*.dynamic.sbb.rs.



+1454 Profil

icon Re: Hibridna vozila DA ili NE?04.02.2019. u 09:08 - pre 63 meseci
Ja sam prošle godine gledao Reault Zoe, prodavao se polovan u Hrvatskoj na njuškalu i bili su oko 10.000 evra po komadu. Bilo ih je nekoliko komada u ponudi, privatno ih je neko uvozio i preprodavao, verovatno je neka firma menjala vozni park. Nisu imali neke velike kilometraže uglavnom par desetina soma km. Delovali su kao zanimljiva investicija za nekog ko vozi ali pošto ja sipam za oko 50 evra mesečno najviše, odustao sam od kupovine jednog za vožnju u lokalu.

Novi su 35.000 do 37.000 evra što je meni neprihvatljivo.
Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

mozdasamjaamozdainisam

Član broj: 274672
Poruke: 341
*.exe-net.net.



+191 Profil

icon Re: Hibridna vozila DA ili NE?04.02.2019. u 09:14 - pre 63 meseci
I u vreme kada su konji i kocije bilo glavno prevozno sredstvo, prvi automobili su bili preskupi. Takodje, nije imalo smisla da se kupuje gorivo kada konj moze da pojede travu gde god da je :)

Tek kasnije je Ford, kada je uveo pokretnu traku i smanjio opcije na samo crnu boju automobil ekonomski postao dostupan sirokim masama.

Isto ce biti i sa elektricnim vozilima. Pre 20 godina su bili statisticka greska na putevima, test vozila, eksperimenti - danas (odabrani ljudi) ih voze svakodnevno.
 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6816
*.dynamic.sbb.rs.



+1454 Profil

icon Re: Hibridna vozila DA ili NE?04.02.2019. u 09:18 - pre 63 meseci
Citroën C-Zero Seduction automatik
https://www.njuskalo.hr/auti/c...ction-automatik-oglas-27484619

U Sloveniji polovan 8500 evra po meni ovo i nije tako loša investicija za grad. 56.000 km



[Ovu poruku je menjao bordzija dana 04.02.2019. u 10:44 GMT+1]
Glup narod bira glupu vlast!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: Hibridna vozila DA ili NE?04.02.2019. u 10:35 - pre 63 meseci
@Darko Nedeljković
Roadster je igračka za bogate. Na primer Rimac ima concept one/two koji je još skuplji (i po mnogo čemu bolji od ove prve verzije roadstera)

Nama treba praktičan automobil. Da mogu do prodavnice, do drugog grada ili ponekad da odem na put sa njim. Meni je Tesla model 3 savršen za to. Na primer Nisan Leaf mi se sviđao, ali mislim da su u Tesli dosta stvari rešili na bolji način. Baterije su im neprevaziđene. Imaju vodeno hlađenje i imaju odličan kontroler punjenja i pražnjenja. Praktično ne možeš da ih zezneš. Takođe imaju najviše prodatih vozila i najviše prikupljenih podataka od istih. Po podacima iz realnog korišćenja baterija posle 10 godina će imati preko 90% kapaciteta. Za Leaf na primer nije preporučljivo da se stavi na punjenje odmah nakon vožnje. Dakle dođeš kući uparkiraš ga u garažu i nije preporuka da ga uključiš odmah da bi sutra ponovo bio pun, već treba da se setiš da se vratiš do garaže za pola sata pa tek onda da ga uključiš da se puni. Nebuloza.
Nego da ih ne hvalim, možda sam pomalo zaluđenik. Svaki elektro automobil je po meni bolji od SUS za gradsku vožnju. Problem je što nije svaki bolji za duže relacije. Pošto živimo u Srbiji gde je birokratija osmišljena da se uhlebe partijski kadrovi a ne da pomogne narodu, ne verujem da ću u sledećih bar 10 godina voziti električki automobil. Stvarno mi se za sada ne isplati da imam dva automobila. Ali ako dođe situacija da budem trebao da imam dva, mali gradski će 99% biti električni.
 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6816
*.dynamic.sbb.rs.



+1454 Profil

icon Re: Hibridna vozila DA ili NE?04.02.2019. u 11:16 - pre 63 meseci
Nisan leaf je 12.000 eura polovan, po meni se već isplati gledati električni automobil kada se već gleda nikakav hibrid koji je apsolutna besmislica. Obavezno imati još jedno vozilo sa sus motorom po potrebi. Domet 100 km pokriva apsolutno ceo beograd i okolinu što znači može i do vikendice da se ode pod uslovom da se ne žuri i dopuni noću na domaću infrastrukturu. Bilo bi lepo u Begradu kada bi bandere ulične rasvete imale utičnice na kojima bi mogla vozila da se dopunjavaju. Kasnije bi te utičnice mogle da budu i autorizovane raznim karticama na mesečnom ili godišnjem nivou kao u francuskoj što sam video ali u drugom smislu (upotreba el bicikala i vozila)
https://www.njuskalo.hr/auti/n...af-leaf-elektro-oglas-27085063

Kako sam nešto gledao i računao, neko ko vozi malo auto i prelazi 10.000 km može godišnje da uštedi 1000 evra na gorivu i redovnim servisima koje ima sus motor. Automobil star 4-5 godina, neka radi još 5-6 godina i...

Ovaj Citroen C zero se bukvalno potpuno sam sebe isplati, posle 5-6 godina si na nuli.

[Ovu poruku je menjao bordzija dana 04.02.2019. u 12:28 GMT+1]

Glup narod bira glupu vlast!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

Nebojsa Milanovic
SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8369
*.dynamic.sbb.rs.



+1348 Profil

icon Re: Hibridna vozila DA ili NE?04.02.2019. u 18:27 - pre 63 meseci
Citat:
bordzija:
Hyundai i20 1.25 ccm: Motor je pravo malo remek delo 21 veka! 1250 kubika, 4 cilindra i 16 ventila!

Jel ti to pričaš sam sa sobom, kakav bre 21. vek, pa rekao sam ti da ima puno boljih motora te klase, i ne samo danas nego ih ima odavno, već 20 godina.

Pogledaj ovaj motor:

https://www.cars-data.com/en/f...to-85-16v-sporting-specs/12321

Takođe 1250 kubika, 16 ventila, ali punih 10 KS više nego kod tvog limenka, tučani blok (daleeeko tiši!), dugohodi, zmaj od motora, brži/startniji od VWa sa izvanrednim 1.6 motorom

https://www.auto-motor-und-spo...iat-punto-85-gegen-vw-polo-75/







 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6816
*.dynamic.sbb.rs.



+1454 Profil

icon Re: Hibridna vozila DA ili NE?04.02.2019. u 22:03 - pre 63 meseci
Ja mislio nešto ozbiljno a ono punto fire iz prošlog veka, ajde da si pomenuo fiatov 1.3 mjt motor koji je isto pravo umetničko delo nego ćorak. Već neko vreme hoću da uzmem nešto kao drugi auto da me mine želja ali onaj 1.3 sa 5 brzina bez plivajućeg zamajca koji je nepotreban trošak u najavi.
Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

pajapop
Beograd

Član broj: 183139
Poruke: 1800
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+632 Profil

icon Re: Hibridna vozila DA ili NE?04.02.2019. u 22:52 - pre 63 meseci
Citat:
bordzija:...bez plivajućeg zamajca koji je nepotreban trošak u najavi.


Stvarno cudno od jednog inzinjera, da je toliko protivan svake tehicke inovacije... A mozda si inzenjer prehrambene tehnologije..??? Ono...cevapi,kobasice... Jao...sad sam se setio (Bordzija)...Otrovi su u pitanju???
 
Odgovor na temu

sasa022

Član broj: 15151
Poruke: 4501



+361 Profil

icon Re: Hibridna vozila DA ili NE?04.02.2019. u 23:48 - pre 63 meseci
@bordzija

Zar i ti razmisljas o dizelasu ???

A sto se tice plivajuceg zamajca , zaista je nepotreban trosak na motorima male snage/zapremine....
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

Nebojsa Milanovic
SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8369
*.dynamic.sbb.rs.



+1348 Profil

icon Re: Hibridna vozila DA ili NE?05.02.2019. u 01:04 - pre 63 meseci
Citat:
bordzija:
Ja mislio nešto ozbiljno a ono punto fire iz prošlog veka

Evo sad... kada kažem da ima 20 godina starih a čisto boljih motora od te zvečeće konzervice, onda je to "iz prošlog veka"...

Ima iz prošlog ali još više ima iz ovog veka, evo još jednog

https://www.cars-data.com/srb/...ta-1.25-82ks-trend-specs/13834

Čisto bolji i motor i ceo auto od i20 (i nije jedini naravno), a ta Fiesta se kod nas dobiti za manje od 10k, što je odlična kupovina.


 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6816
*.dynamic.sbb.rs.



+1454 Profil

icon Re: Hibridna vozila DA ili NE?05.02.2019. u 07:12 - pre 63 meseci
Lepa je ta fiesta i ima lepe karakteristike na papiru ali dal je to sve u stvarnosti tako što se tiče potrošnje? Nisam je gledao novu jer nema prostora na zadnjoj klupi tj ceo auto je projektovan za zvezdane staze a ne za vožnju po zemaljskim putevima. Naravno da mali motori ne trebaju plivajući ali se trte da u sve umuvaju danas. Možda bih ja trebao da otvorim školu štedljive vožnje kako bih razuverio neverne tome?

Hyundai i20 da napravi hibrid sa ovim 1.25 motorom, po mojoj proceni potrošnja bi bila 2 litra na 100 km. Uz malo više kompozitnih materijala, aluminijuma mislim i manje. Bio bi to najčistiji automobil na planeti.
Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.thenetworkfactory.nl.



+2283 Profil

icon Re: Hibridna vozila DA ili NE?05.02.2019. u 08:42 - pre 63 meseci
Citat:
Možda bih ja trebao da otvorim školu štedljive vožnje kako bih razuverio neverne tome?
mislim da smo ukapirali - nabaviti ma!li gradski auto, voziti uglavnom internacionalne ture, po autoputu juriti 60km/h, a u gradu cekati 3 sata nocu da ulice budu prazne pa onda sesti u auto
 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6816
*.dynamic.sbb.rs.



+1454 Profil

icon Re: Hibridna vozila DA ili NE?05.02.2019. u 08:55 - pre 63 meseci
Ali sa međuosovinskim razmakom kao kod seat leona, ne znam šta je to danas u principu mali gradski auto? Smart? Vrlo retko vozim noću po Beogradu, uglavnom je danas gužva i posle 8-9h uveče kao u sred bela dana. Provučem se sporednim ulicama, ne gubim vreme po gužvama a svima koji dolaze u Beograd savetujem da parkiraju na periferiji i dalje koriste gsb ili taxi. Ako se slepo oslone na navigaciju zaglaviće sigurno u gužvi.
Za malu gradsku potrošnju moraš stalno da se krećeš. Za sve postoje alternativni pravci. Ako na posao ideš svaki dan, probaj da menjaš rutu iznenadićeš se kako može i bolje da se prođe.
Po autoputu vozim od 130 do 160 kmh zavisi od uslova na putu.
Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.mediaworksit.net.



+896 Profil

icon Re: Hibridna vozila DA ili NE?05.02.2019. u 09:08 - pre 63 meseci
Citat:
bordzija:
Ja mislio nešto ozbiljno a ono punto fire iz prošlog veka, ajde da si pomenuo fiatov 1.3 mjt motor koji je isto pravo umetničko delo nego ćorak. Već neko vreme hoću da uzmem nešto kao drugi auto da me mine želja ali onaj 1.3 sa 5 brzina bez plivajućeg zamajca koji je nepotreban trošak u najavi.


Ti i dalje mislis da je plivajuci zamajac neki trosak? Pa to je sad maksimum stotinak evra skuplje nego obican set kvacila. Ti si zaribao u nekom vremenu od pre 10 do 12 godina sa tim informacijama :)
 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6816
*.dynamic.sbb.rs.



+1454 Profil

icon Re: Hibridna vozila DA ili NE?05.02.2019. u 09:23 - pre 63 meseci
Samo ti kupuj te remontovane i reparirane komplete i uživaj. Ja jedva po beogradskim radnjama nađem kvalitetan običan set a da nije remontovan a svi se prodaju kao novi. Kada ti pukne radilica ili menjač ti sedi i plači.
Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: AutoZone :: Hibridna vozila DA ili NE?

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10 11

[ Pregleda: 39701 | Odgovora: 206 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.