Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Šta proveriti, i kako, u stanu u koji ćete se useliti?

elitemadzone.org :: TechZone :: Šta proveriti, i kako, u stanu u koji ćete se useliti?
(Zaključana tema (lock), by bakara)
Strane: 1 2

[ Pregleda: 8149 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

CandyMan

Član broj: 3420
Poruke: 147



+49 Profil

icon Šta proveriti, i kako, u stanu u koji ćete se useliti?19.03.2019. u 19:09 - pre 61 meseci
Treba da se uselim u stan koji je renoviran navodno temeljno, ali nailazim na neke znake fušeraja, pa se mislim šta mi je činiti. Totalna sam neznalica kad su struja i voda u pitanju, te molim za savet šta proveriti. I meni je palo na pamet da zovem majstora, ali obzirom da je neki majstor i ovo napravio, voleo bih nešto i sam da naučim. Hvala unapred na odgovorima.
Nisam ni znao da znam dok nisam prob'o!
 
0

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10242 Profil

icon Re: Šta proveriti, i kako, u stanu u koji ćete se useliti?19.03.2019. u 19:51 - pre 61 meseci
Ček malo. Daj malo više opiši situaciju, pa će i odgovori biti smisleniji.

Jesi li kupio stan, pa si pred useljenjem u svoj stan? Pa bi pe useljenja nešto opravio, ako treba?
Ili tek treba da kupiš pomenuti stan?
Ili je neka podstanraska varijanta?

Koliko je star stan?
Da li je stan u kući, u zgradi? U velikoj zgradi, iz osamdestih, ili nešto građeno devedesetih, u vreme krize?
Šta je renovirano?
Koje si znake fušeraja primetio?

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
0

CandyMan

Član broj: 3420
Poruke: 147



+49 Profil

icon Re: Šta proveriti, i kako, u stanu u koji ćete se useliti?19.03.2019. u 20:24 - pre 61 meseci
Kupio stan u zgradi kraj 60ih početak 70ih. Popravio bih sve što nađem da ne valja pre useljenja. Izvučen priključak struje za sudomašinu iza kuhinje izgleda kao da sam ga ja izvlačio. Priključak na kanalizaciju zaptiven pur penom. Nema Fid sklopke u razvodnoj kutiji, bar je ja ne prepoznajem. Topla voda u kuhinji je spojena na veliki bojler u kupatilu.

[Ovu poruku je menjao CandyMan dana 19.03.2019. u 21:54 GMT+1]
Nisam ni znao da znam dok nisam prob'o!
 
0

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Šta proveriti, i kako, u stanu u koji ćete se useliti?19.03.2019. u 21:10 - pre 61 meseci
A šta si primetio da ne valja?
 
0

CandyMan

Član broj: 3420
Poruke: 147



+49 Profil

icon Re: Šta proveriti, i kako, u stanu u koji ćete se useliti?19.03.2019. u 21:39 - pre 61 meseci
Sve to "drži vodu", međutim ni na šta ne liči. Živeli su ljudi u stanu do pre neki dan, al' rekoh da proverim i popravim šta mogu pre nego što se uselim. Posle ću popravljati samo ono što moram i biće veća muka sprovesti neke ozbiljnije radove.
Nisam ni znao da znam dok nisam prob'o!
 
0

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Šta proveriti, i kako, u stanu u koji ćete se useliti?19.03.2019. u 22:16 - pre 61 meseci
Meni je kuhinja spojena na bojler iz kupatila, ne vidim tu problem. Čak mi je i jeftinije tako, nego dok sam imao mali bojler samo za kuhinju.

Ovo ostalo uslikaj, pa da vidimo o čemu se radi.
 
0

član

Član broj: 287386
Poruke: 883



+800 Profil

icon Re: Šta proveriti, i kako, u stanu u koji ćete se useliti?20.03.2019. u 06:55 - pre 61 meseci
Citat:
CandyMan:Treba da se uselim u stan koji je renoviran navodno temeljno, ali nailazim na neke znake fušeraja, pa se mislim šta mi je činiti. Totalna sam neznalica kad su struja i voda u pitanju, te molim za savet šta proveriti. I meni je palo na pamet da zovem majstora, ali obzirom da je neki majstor i ovo napravio, voleo bih nešto i sam da naučim. Hvala unapred na odgovorima.

na tvom mestu ja bih angazovao strucnjaka za to. platis, dodje, pregleda, ispita, sastavi ti izvestaj u kakvom ti je stanju nekretnina, pa posle mozes da prepravljas sta ne valja. mada, trebalo je da ga angazujes pre kupovine, ako ti se vec cinilo da nie sve bas u najboljem redu… onda bi tacno znao koliko kvalitetno su izvedeni radovi i koliko treba jos da ulozis. na ceo trosak kupovine stana/renoviranja to koliko bi jos dodatno platio za vestacenje je zanemarljivo.
 
0

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.static.avana.rs.



+10242 Profil

icon Re: Šta proveriti, i kako, u stanu u koji ćete se useliti?20.03.2019. u 08:11 - pre 61 meseci
Citat:
CandyMan: Kupio stan u zgradi kraj 60ih početak 70ih. Popravio bih sve što nađem da ne valja pre useljenja.

Početak '70, zgrade su građile ozbiljne firme, radilo se po JUS-u.

Što se elektro instalacije tiče, tu najverovatnije ništa nije rađeno, niti treba da se radi. Možda je zamenjena tabla sa osiguračima i to je to. I eventualno, ako je negde zafalio neki utikač, onda je dovedena struja od negde.
Što se vode tiče, tu je svako morala biti zamenjena kompletna instalacija, i umesto pocinkovanih cevi ugrađene PVC (ako biviši vlasnici kažu da je renovirano)

Ovo, kao da si opisao stan moje keve u blokovima

- Izvučen priključak struje za sudomašinu iza kuhinje izgleda kao da sam ga ja izvlačio.
Ok. Proveri odakle je izvučena struja i kako je spoj izveden. Uključi, na primer neki jači kalorifer, na Max i proveri da li se utičnica greje. Ako se ne greje, onda je verovatno sve u redu, i samo je izgledom loše. Ili sredi utičnicu sam ili dovedi električara. Ne bi loše bilo da dok je stan prazan, proveriš koje potrošače koji osigurači isključuju. I da li su svi u funkciji.

- Priključak na kanalizaciju zaptiven pur penom.
Verovatno misliš da prikjučak za kanalizaciju sa veš mašinu ili sudo mašinu. To je onda rađeno olovnim cevima, koje, posle puno godina istakanja vrele vode sa deterdžentom "izgore" i počnu da puštaju, Kažem, isti slučaj kod moje keve. Pravi način popravke je razbiti pločice i olovnu cev zameniti PVC. Lakši način je sprovesti odvod veš mašine do sifona umivaonika.

- Nema Fid sklopke u razvodnoj kutiji, bar je ja ne prepoznajem.
OK, nije to tako strašno. FID sklopka se postavlja za određenog potrošača, ili grupu potrošača. To nemoj sam da diraš. Pozovi majstora, i neka ti postavi FID za bojler na primer, ili koji drugi potrošač.

-Topla voda u kuhinji je spojena na veliki bojler u kupatilu.
Super. Ovo ne diraj.

Što se vode tiče, proveri sve ventile u stanu. Glavni ventil za ceo stan, ako postoji. Zatim ventil za bojler, pa onda i mali, ek-ventili za slavine i vodokotlić i slično. Da li dobro zatvaraju, da li su funkcionalni.

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
+1

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16343



+2920 Profil

icon Re: Šta proveriti, i kako, u stanu u koji ćete se useliti?20.03.2019. u 10:40 - pre 61 meseci
Sve to deluje OK...
predpostavljam da je stan renoviran i da su instalacije vode i struje radjene, pa tako pur pene moze biti u zidu oko kanalizacionih cevi u kuhinji i kupatila, nista strasno.
bojler se vezuje na kuhinju, to je OK

Struja ne verujem da je problem, mozda ti s esamo cini da su neuredno postavljene uticnice ali sama instalacija ne verujem da je uradjena pogresno.
Ono gde je moglo da bude lose je vodovodna instalacija, nekvalitetni ek ventili, pancir creva na bojleru, rozetne i sl, to moze da ti napravi veliku stetu u buducnosti ako je stavljen los kvalitet cak i ako je sve potpuno novo stavljeno.
To ako ne znas sam dovedi nekoga neka pogleda kakav je kvalitet ugradjen, jer su razlike u ceni drasticne i to je mesto gde ljudi najcesce stede

takodje proveri vrata i prozore da li sve dihtuje i lepo se zatvara i otvara, to su stvari koje ce ti najvise smetati.

Ventilacija, i aspiratori u kuhinji u kupatilu, i klima takodje proveriti pre useljenja.

Grejenje takodje proveri.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
+1

CandyMan

Član broj: 3420
Poruke: 147



+49 Profil

icon Re: Šta proveriti, i kako, u stanu u koji ćete se useliti?20.03.2019. u 19:23 - pre 61 meseci
Bakara i Java, hvala na odgovorima!
Uradiću kako ste predložili i javljam se za par dana.
Nisam ni znao da znam dok nisam prob'o!
 
0

tenzorSSM
Tenzorisanje
Tenzorisanje

Član broj: 335440
Poruke: 210
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+18 Profil

icon Re: Šta proveriti, i kako, u stanu u koji ćete se useliti?20.03.2019. u 20:28 - pre 61 meseci
Obzirom da je stan već kupljen ostaju samo dve opcije . Prva je da se "veruje " u uradjeno . A druga je da se sve lepo ispregleda i proveri . Pod pregledom elektroinstalacije se svakako ne podrazumevaju improvizacije "uključi neki kalolifer " već se sve to lepo premeri i snimi termalnom kamerom . Razvod vode i kanalizacije se prvo proveri u stanu ispod , a onda se upotrebi ispitna pumpa i kamera za snimanje instalicija . Kako ste već naveli neke stvari koje ste i sami primetili i bude Vam sumnju na vama je da procenite šta i kako dalje . Neka okvirna cena za merenja i ispitivanja je 60-ak evra . Ja sam vam kazo a vi kako hoćete :)
 
0

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1747 Profil

icon Re: Šta proveriti, i kako, u stanu u koji ćete se useliti?20.03.2019. u 21:27 - pre 61 meseci
Mom prijatelju su trazili za snimanje instalacija , vodovodnih 10.000 din . Tako da ako negde ima za 60 Eur , onda je to dobra cena .

Njegov stan nije nov, vec izparanoisao , da mu negde curi ispod plocica u kuhinji , kada je cuo cenu , odustao , ili mu se smanjio dozivljaj
 
0

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16343



+2920 Profil

icon Re: Šta proveriti, i kako, u stanu u koji ćete se useliti?20.03.2019. u 21:37 - pre 61 meseci
Eto ovde se javio i @tenzor a on radi bas takva istrazivanja, mozes i njega da angazujes...

samo da te upozorim, taj ce svasta da ti nadje da ne valja
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
0

tenzorSSM
Tenzorisanje
Tenzorisanje

Član broj: 335440
Poruke: 210
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+18 Profil

icon Re: Šta proveriti, i kako, u stanu u koji ćete se useliti?20.03.2019. u 21:39 - pre 61 meseci
@bakara
Ne hvali me više :) :)
@ademare verovatno se radi traganju za tačnim mestom gde cev curi . Takve usluge se naplaćuju skupo jer uredjaja i obučenih ljudi je vrlo malo a recimo da sa greškom od 5 cm nadju mesto curenja . Provera ispravnosti instalacija je sasvim drugačiji postupak
 
0

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.static.avana.rs.



+10242 Profil

icon Re: Šta proveriti, i kako, u stanu u koji ćete se useliti?21.03.2019. u 07:49 - pre 61 meseci
Citat:
tenzorSSM:
Obzirom da je stan već kupljen ostaju samo dve opcije . Prva je da se "veruje " u uradjeno . A druga je da se sve lepo ispregleda i proveri . Pod pregledom elektroinstalacije se svakako ne podrazumevaju improvizacije "uključi neki kalolifer " već se sve to lepo premeri i snimi termalnom kamerom . Razvod vode i kanalizacije se prvo proveri u stanu ispod , a onda se upotrebi ispitna pumpa i kamera za snimanje instalicija . Kako ste već naveli neke stvari koje ste i sami primetili i bude Vam sumnju na vama je da procenite šta i kako dalje . Neka okvirna cena za merenja i ispitivanja je 60-ak evra . Ja sam vam kazo a vi kako hoćete :)


Ne znam da li je ovo šala i pošalica. Mislim, ljudi živeli u stanu do juče, najnormalnije. Tako će i pokretač teme da nastavi da živi u tom stanu, nek nam je živ i zdrav.

Kalorifer, mislim priznajem da jeste improvizacija, je trebalo da posluži NE ZA CELU INSTALACIJU, već za jedno utično JEDNO UTIČNO MESTO, koje se čoveku učinilo da je fušerski urađeno. Ako se utično mesto ne greje pri potrošnji od 3.000 kW, onda je OK za sudomašinu.

Ja termalnu kameru imam u malom prstu: pipnem i provalim da li je vruće, toplo, mlako ili 'ladno.


OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
0

tenzorSSM
Tenzorisanje
Tenzorisanje

Član broj: 335440
Poruke: 210
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+18 Profil

icon Re: Šta proveriti, i kako, u stanu u koji ćete se useliti?21.03.2019. u 08:41 - pre 61 meseci
Ono što je kod nas totalni apsurd je kupovina na slepo i u dobroj veri . I to nije loše jer ne treba biti paranoik , no kad se kupuje auto koji je potrošna roba i košta i po 30 puta manje od stana , kupci obično provere vozilo pre kupovine pa nadju dosta stvari za popravku . A postoje i oni koji kupe vozilo bez provere pa ne izbijaju iz automehaničarskih radnji .Opšte je poznat postupak za "sredjivanje " stana za dalju prodaju . I tu se vrlo često radi šminka , razne improvizacije , pa čak i budženja i maskiranja svih mana . Svakako da je mnogo pametnije uraditi eventualne popravke u praznom stanu , nego u useljenom . U mnogo slučajeva su ljudi normalno živeli u stanu sa neispravnim instalacijama , plavili komšije s vremena na vreme. Kako u proseku pregledam oko 10-ak objekata mesečno u zadnjih 10-k godina , mislim da imam iskustva da pričam o ovoj temi . No opet napominjem da svako ima slobodu da radi kako hoće .
 
+1

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.static.avana.rs.



+10242 Profil

icon Re: Šta proveriti, i kako, u stanu u koji ćete se useliti?21.03.2019. u 09:00 - pre 61 meseci
Sebe i komšije možeš da poplaviš koliko sutra i ako je juče stručnjak potvrdio da je sve u redu. Pukne crevo očas posla.


OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
0

tenzorSSM
Tenzorisanje
Tenzorisanje

Član broj: 335440
Poruke: 210
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+18 Profil

icon Re: Šta proveriti, i kako, u stanu u koji ćete se useliti?21.03.2019. u 13:50 - pre 61 meseci
Pukne crevo i ne desi se poplava nigde ,ako je kupatilo hidroizolovano i ima ugradjen slivnik . E zato se sve i pregleda i utvrdjuje šta nije a šta jeste ispravno.Havarije se ne mogu sprečiti ,ali se rizici mogu svesti na minimum ,a mogu se i sprečiti ili bar ublažiti posledice.
 
0

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.static.avana.rs.



+10242 Profil

icon Re: Šta proveriti, i kako, u stanu u koji ćete se useliti?21.03.2019. u 14:11 - pre 61 meseci
A kad pukne crevo u kuhinji?
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
0

ctrl alt del
BG

Član broj: 48501
Poruke: 534
*.fco.mts.telekom.rs.



+183 Profil

icon Re: Šta proveriti, i kako, u stanu u koji ćete se useliti?21.03.2019. u 14:19 - pre 61 meseci
Citat:
tenzorSSM:
@bakara
Ne hvali me više :) :)
@ademare verovatno se radi traganju za tačnim mestom gde cev curi . Takve usluge se naplaćuju skupo jer uredjaja i obučenih ljudi je vrlo malo a recimo da sa greškom od 5 cm nadju mesto curenja . Provera ispravnosti instalacija je sasvim drugačiji postupak


Jel može malo pojašnjenje razlike izmedju provere vodovodnih instalacija i detektovanja tačnog mesta curenja i razlike i ceni tih usluga. Mislio sam da je to isto - gurne se sonda sa kamerom i pregleda vizuelno...
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Šta proveriti, i kako, u stanu u koji ćete se useliti?
(Zaključana tema (lock), by bakara)
Strane: 1 2

[ Pregleda: 8149 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.