Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Koronavirus COVID-19

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Koronavirus COVID-19

Strane: << < .. 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 612024 | Odgovora: 4305 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Matroz

Član broj: 336711
Poruke: 20



+229 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1929.03.2020. u 23:00 - pre 49 meseci



Kakav je to ausvajs?

SumLJam da moze bilo koja firma da stancuje ausvajse.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1929.03.2020. u 23:05 - pre 49 meseci
Moze moze, moj surak radi u maksiju dobio je ausvajs od 5 do 5... cujem da daju i iz moje branse takodje...
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+7177 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1929.03.2020. u 23:11 - pre 49 meseci
Citat:
Matroz:
Citat:
Ivan Dimkovic:
Zbog toga su angazovane mere koje kostaju hiljade milijardi $/EUR - ne zato sto je neki super-mocni lekarski lobi uspeo da izmajmunise ceo svet, vec zato sto niko ne zeli situaciju da im bude izbrisana hitna medicina i da se bukvalno vratimo 50+ godina u nazad.


Genijalno,
resili su da zrtvuju hiljade milijardi $/EUR a nisu hteli da organizuju poljske bolnice koje kostaju par milijardi.
Sumanuto genijalno.

Sestoro izgori u zgradi u pozaru, dvojica mladih nestane na Dunavu, to je vec osmoro i nikom nista
a kad odapne baba u cvetu mladosti od 84 godine udarna vest hebote, korona, zakljucavaj vrata...

Klempavi Dr Smrt je posle 10 godina ipak docekao svojih 5 minuta.

Ali samo 5 minuta.


Kao prvo, uopste nije toliki problem neka, kako kazes, baba od 84 godine koja bi umrla i od obicnog gripa (mada i ta baba ima isto pravo na zivot i zdravstvenu negu kao i ti i ja), vec dovoljan broj mladjih ljudi koji ce zaglaviti na intenzivnoj nezi zbog respiratornih komplikacija. Od momenta kad ti je taj sistem popunjen 100% moras da radis trijazu za svakog novog kriticnog pacijenta i bukvalno odlucujes o zivotu i smrti na licu mesta. To je nesto sto apsolutno niko ne zeli.

Kao drugo, nisu toliki problem poljske bolnice kao objekti vec nepostojeci personal koji bi administrirao intenzivnu negu.

Cak i ako mozes magicno, kao u video igrici, da sagradis ICU kapacitete preko noci, trenirane doktore ces malo teze da stvoris, obicno moraju da zavrse skolu koja traje nekoliko godina da bi bili korisni.

Postoji jednostavnije resenje, da ne pravis komplet poljske bolnice, vec minimalni privremeni smestaj za sve ne-kriticne slucajeve koji se sastoji od kreveta, minimalne opreme i medikamenata i jednog lekara i N medicinskih sestri na veci broj tih lakih slucajeva. Onda ih sve izbacis iz bolnica i smestis u te privremene centre, a bolnice rezervises za kriticne slucajeve, za koje imas ICU opremu i specijaliste.

To je uradila Juzna Koreja koja, iako i dalje ima nove infekcije, odavno su sasekli skok u broju novih slucajeva.

Ali cak i to je operacija koja je logisticki izuzetno zahtevna i ukljucuje ne samo resurse i sposobnost da za kratko vreme podignes privremeni ne-kriticni zdravstveni smestaj, realociras resurse - vec i da uvedes pracenje i rapidnu identifikaciju bolesnih.

Da, moguce je, izvedeno u bar 2-4 zemlje (u zavisnosti kako tretiras "teritorije" Kine) ali je logisticki poduhvat koji zahteva znanje, apsolutnu koordinaciju i resurse (ne samo finansijske vec operativne - neko treba da ti donira ili sagradi montazne objekte za desetine hiljada ljudi).

Na zalost, za pocetak, "na zapadu" nemas ni jedinstvo misljenja sta je optimalna strategija za pocetak, o jedinstvu i centralizovanoj kontroli koja bi bila neophodna za ovako nesto gomila drzava mogu da sanjaju zato sto su decentralizovane (recimo u Nemackoj je prakticno nemoguce to izvesti bez da se savezne drzave dobrovoljno sloze i delegiraju kontrolu, ili da se izmeni ustav sto zahteva malo duzu pripremu. Ista prica sa USA - federalna vlast ima ogranicenu vlast nad saveznim drzavama u ovakvim situacijama, morali bi da aktiviraju bukvalno ratno stanje i da 2/3 kongresa i senata delegira ovlascenja na neko krizno telo sto ce se desiti nikad, itd...).

Zvuci lako, ali je sve samo to. I problemi uopste nisu tamo gde bi covek prvo gledao (kinta, logisticke mogucnosti).

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

nerminz
Nermin Zejnilović

Član broj: 80975
Poruke: 144
178.209.8.*



+107 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1929.03.2020. u 23:20 - pre 49 meseci
Nasao sam podatak za Hrvatsku pa da dopunim:

Korona virus Hrvatska:

broj stanovnika - 4 087 843
testirano - 4 778
zarazeno - 657
umrlo - 5

obicna gripa
Projecno umre oko 30 ljudi u sezoni

Znaci ODOKATIVNO da srbija sa 7 000 000 stanovnika ima ok 50 preminulih od obicne gripe u sezoni.
Korona do sad 10 (podatak od juce).
Iskreno se nadam i vjerujem da ce korona proci a da Sbija nece imati 50.

Kao dodatak:
Procjenjuje se da svake godine u svijetu od gripe umre 250 do 500 tisuća ljudi.
Korona do sada: 33.500

Da me neko ne shvati pogresno, ja postujem sve propisane mjere. samo su mi brojke malo cudne pa pokusavam da mislim svojom glavom.

 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1929.03.2020. u 23:23 - pre 49 meseci
Znas kako, ako moram da biram, pre bih prelezao sezonski grip nego koronu. Pogotovo to sto sam u rizicnoj grupi...
 
Odgovor na temu

dr0id

Član broj: 326795
Poruke: 464



+125 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1929.03.2020. u 23:27 - pre 49 meseci
Citat:
nerminz:
Nasao sam podatak za Hrvatsku pa da dopunim:

Korona virus Hrvatska:

broj stanovnika - 4 087 843
testirano - 4 778
zarazeno - 657
umrlo - 5

obicna gripa
Projecno umre oko 30 ljudi u sezoni

Znaci ODOKATIVNO da srbija sa 7 000 000 stanovnika ima ok 50 preminulih od obicne gripe u sezoni.
Korona do sad 10 (podatak od juce).
Iskreno se nadam i vjerujem da ce korona proci a da Sbija nece imati 50.

Kao dodatak:
Procjenjuje se da svake godine u svijetu od gripe umre 250 do 500 tisuća ljudi.
Korona do sada: 33.500

Da me neko ne shvati pogresno, ja postujem sve propisane mjere. samo su mi brojke malo cudne pa pokusavam da mislim svojom glavom.


U Srbiji u slaboj sezoni https://www.blic.rs/vesti/drus...cajeva-122000-obolelih/5b44n2z inace je bilo i po par stotina
Sta 50, pa vec ima 13. Bice par stotina do par hiljada, sve zavisi do kad ce rasti broj novozarazenih
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+7177 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1929.03.2020. u 23:31 - pre 49 meseci
Po 100-ti put: iako korona virus, ako ga pustis da potpuno prirodno "prodje" kroz populaciju, jeste smrtniji od gripa - uz efektivne mere verovatno nece imati toliki broj smrtnih slucajeva. Tamo gde je smrtnost manja mozes da zahvalis efikasnim merama koje obicno ne primenjujemo na grip, posto za grip imamo vakcine i ne smatramo ga (obicno) kao zdravstvenu opasnost nivoa pandemije.

Ali to uopste nije glavni problem. Glavni problem SARS tipova virusa je "S" u imenu (ozbiljni) - to slovo salje veliki broj slucajeva u bolnicu i zahteva neko vreme u intenzivnoj nezi.

To je glavna razlika izmedju gripa i SARS infekcija koja ove druge cini daleko gorim po drustvo.

Plus fakat da za grip imamo vakcine koje se svake godine prave za trenutne varijante gripa (a i tada se po nekad desi da se "izlegne" nova varijanta koja nije pokrivena). Za SARS (bilo koju varijantu) za sada nemamo vakcine, znaci ugrozena populacija nema nikakav nacin osim fizicke izolacije da smanji sansu da imaju ozbiljan problem.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
2a06:8780:6e1b:1:d13b:3d61:1..



+2283 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1929.03.2020. u 23:35 - pre 49 meseci
Gledam rang listu drzava - najveci broj zarazenih po glavi stanovnika ima Vatikan, a istovremeno imaju i najnizi procenat umrlih od svih drzava na planeti. Kazem ja da je molitva jedno od efikasnijih sredstava borbe protiv korone.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
2a06:8780:6e1b:1:d13b:3d61:1..



+2283 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1929.03.2020. u 23:46 - pre 49 meseci
Citat:
nerminz:
Procjenjuje se da svake godine u svijetu od gripe umre 250 do 500 tisuća ljudi.

Sto ce reci ugrubo oko 50 ljudi na milion stanovnika? Do sad su Italija i Spanija davno pregazile taj broj, a danas ga gaze Holandija i Francuska, sutra-prekosutra Belgija i Svajcarska. A ovo je tek pocetak, ljudi vise panice zbog onog sta donose naredne nedelje, nego sto kukaju za onima koji su do sada umrli, plus primenjuju se nadljudski napori na prevenciji sirenja i izbegavanju umiranja gde god je to moguce. Idi objasni italijanima i Spancima kako to nije nista - obican grip. A za mesec dana se javi ponovo da probas i srbima i hrvatima na forumu to da objasnis.
 
Odgovor na temu

nerminz
Nermin Zejnilović

Član broj: 80975
Poruke: 144
178.209.8.*



+107 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1929.03.2020. u 23:46 - pre 49 meseci
Citat:
Darko Nedeljković: Gledam rang listu drzava - najveci broj zarazenih po glavi stanovnika ima Vatikan, a istovremeno imaju i najnizi procenat umrlih od svih drzava na planeti. Kazem ja da je molitva jedno od efikasnijih sredstava borbe protiv korone.


Bice da su SVI TESTIRANI.
 
Odgovor na temu

nerminz
Nermin Zejnilović

Član broj: 80975
Poruke: 144
178.209.8.*



+107 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1929.03.2020. u 23:53 - pre 49 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
nerminz:
Procjenjuje se da svake godine u svijetu od gripe umre 250 do 500 tisuća ljudi.

Sto ce reci ugrubo oko 50 ljudi na milion stanovnika? Do sad su Italija i Spanija davno pregazile taj broj, a danas ga gaze Holandija i Francuska, sutra-prekosutra Belgija i Svajcarska. A ovo je tek pocetak, ljudi vise panice zbog onog sta donose naredne nedelje, nego sto kukaju za onima koji su do sada umrli, plus primenjuju se nadljudski napori na prevenciji sirenja i izbegavanju umiranja gde god je to moguce. Idi objasni italijanima i Spancima kako to nije nista - obican grip. A za mesec dana se javi ponovo da probas i srbima i hrvatima na forumu to da objasnis.


Sta je s Kinom?
 
Odgovor na temu

Matroz

Član broj: 336711
Poruke: 20



+229 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1929.03.2020. u 23:57 - pre 49 meseci
Po 100-i put: Pojma nemam sta je korona, kao i sto svi ovde pojma nemaju o koroni.

Zato gledam/citam sta kazu lekari.

Cifre sa kojima nas plase i ovakav nemilosrdni kucni pritvor to zaista nema nigde.
I neka se vise dogovore jel gvozdena ili celicna disciplina resava problem.
Kasno ce shvatiti da mi nismo Kinezi.

Svi koje znam kucni pritvor dozivljavaju kao kaznu.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
..0:6e1b:1:c538:500d:b847:bc2a



+2283 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1930.03.2020. u 00:08 - pre 49 meseci
Citat:
nerminz:
Sta je s Kinom?

Za sad imaju zanemarljivo mali broj umrlih po glavi stanovnika (i srbija ih je vec prestigla) , ali sa strahom cekaju drugo poluvreme.
 
Odgovor na temu

Whitewater
dummy workshop

Član broj: 339178
Poruke: 397



+138 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1930.03.2020. u 00:12 - pre 49 meseci
ohrabrujuce vesti stizu iz Kine gde je proglasen kraj epidemije.

Jos u jauaru dok nije buknula epidemija u Americi pricao sam sa Kinezom koji s eupravo bio vratio iz KIne, no on kaze da je usao u SAD pre decembra tj Wuhana a osim toga on je iz Pekinga. Posto je tada epidemija besnela u Kini pitao sam ga sta misli o svemu. Nije delovao nesto posebno uzbudjen, i kratko je rekao da veruje da ce biti kao i sa SARS-om koji se povukao sa prvim toplim danima. Izgleda da je bio pravu bar sto se Kine tice.

Sto se tice SAD sada, to je zvanicno zemlja sa najvecim brojem registrovanih zarazenih i Trump je upravo produzio vanredne prilike do 30. aprila iako je pre par dana rekao da ce epidemija trajati do 12. aprila sada se tvrdi da ce 12. aprila zapravo biti vrhunac epidemije.

Realno, niko jos ne zna sta ce tacno biti. Uglavnom i na najvisim mestima se samo nagadja.
I saw a USO last night.
 
Odgovor na temu

nerminz
Nermin Zejnilović

Član broj: 80975
Poruke: 144
178.209.8.*



+107 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1930.03.2020. u 00:15 - pre 49 meseci
Citat:
Matroz: Po 100-i put: Pojma nemam sta je korona, kao i sto svi ovde pojma nemaju o koroni.

Zato gledam/citam sta kazu lekari.

Cifre sa kojima nas plase i ovakav nemilosrdni kucni pritvor to zaista nema nigde.
I neka se vise dogovore jel gvozdena ili celicna disciplina resava problem.
Kasno ce shvatiti da mi nismo Kinezi.

Svi koje znam kucni pritvor dozivljavaju kao kaznu.


Slazem se potpuno. I ja nemam nista protiv discipline ma kolika ona bila, ali bih voli znati da li ce biti od koristi.
Zasad se tu ne vidi neka korist a vidi se steta i to velika i dugorocna.
A iskreno mislim. I da korona sutra stane, zasluge ce prigrabiti VLAST, A ako NEDO BOG bude veliko sr*nje, narod ce biti kriv je nije postovao preporuke.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+7177 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1930.03.2020. u 00:35 - pre 49 meseci
Citat:
Matroz:
Po 100-i put: Pojma nemam sta je korona, kao i sto svi ovde pojma nemaju o koroni.

Zato gledam/citam sta kazu lekari.

Cifre sa kojima nas plase i ovakav nemilosrdni kucni pritvor to zaista nema nigde.
I neka se vise dogovore jel gvozdena ili celicna disciplina resava problem.
Kasno ce shvatiti da mi nismo Kinezi.

Svi koje znam kucni pritvor dozivljavaju kao kaznu.


Ne znam sta da ti kazem, meni bi bilo daleko prihvatljivije oslanjanje na tehnologiju i selektivan ali strog karantin za zarazene.

Ali to zahteva nekoliko stvari:

a) Pristanak gradjana na aktivno pracenje njihovih lokacija (drzave to mozda rade tajno sve vreme, ali ovo bi bio javni pristanak na takve mere i prakticno legitimizacija istih)
b) Vanredna ovlascenja drzavnim organima da prisile nekog na karantin - ako je, recimo, analiza logova ukazala da je taj neko bio u blizini zarazenog u proteklih par nedelja
c) Masovno rapidno testiranje koje ne moze biti 100% pouzdano, znaci moras odluciti sta hoces: vise laznih negativa ili pozitiva. U ovom slucaju hoces vise laznih pozitiva
d) Ceste i guste provere postovanja karantina, uz pomoc npr. mobilnih tehnologija - sa ostrim kaznama koje moraju biti ili zatvorske ili multiplikatori mesecnih plata
e) Tehnicke i operativne mogucnosti da se sprovede a) - d)

Interesantno, to je upravo metod koji je primenila Juzna Koreja, uz dodatne mere redistribucije bolnickih kreveta gde su sve koji nisu u kriticnom stanju prebacili u privremene objekte sa minimumom resursa (krevet, TV, minimalni lekarski personal i medikamenti) i rezervacije svih bolnica samo za kriticne pacijente.

Ako bi izveo ove mere, ne bi morao celo stanovnistvo da stavljas u izolaciju niti da uvodis policijske casove.

Ali to moze da sljaka samo ako imas mogucnosti da uradis ove stvari gore, sto zahteva visoku tehnologiju, perfektno planiranje i izvrsenje i spremnost drustva da se privremeno odrektne nekih sloboda zbog zastite zdravlja cele drzave.

Ja pojma nemam o projektima ove velicine. Najveci projekti koje sam ja vodio su brojali nekoliko desetina ljudi, tako da apsolutno ne mogu nista da kazem o tezini projekta transformacije kompletnog drustva u modus operandi koji ukljucuje ovakve tehnoloske i zdravstvene mere. Znam, i video sam svojim ocima, da Kinezi, Japanci, Juzni Korejanci i sl. imaju znanje, resurse i drustvenu organizaciju takvu da su ovakvi projekti moguci kod njih.

Za Evropu nisam toliko siguran. Za Srbiju stvarno nemam pojma, mozda je moguce, mozda ne, to ljudi koji zive tamo najbolje znaju. Za Nemacku sam prakticno siguran da je skoro pa nemoguce - ono, us*ali su >aerodrom< u Berlinu i kasne vec 9 godina (da, devet godina, zvuci k'o neka prica iz sub-saharske Afrike a ne iz Berlina) sa takvim za*bima da bi bili komicni da nisu u pitanju enormne pare, "brza" zeleznica im se bukvalno raspada svakog leta i zime sa redovnim otkazivanjima vozova dok ostalo vreme tokom godine je sasvim normalna stvar da svaki ponedeljak, petak, nedelju i sl. voz kasni 30-60 minuta i ponekad crkne. Ista prica sa slicnim projektima na jugu - troskovi za eskalirali nekoliko puta, kasnjenja se mere u godinama. Koliko znam, UK ima iste probleme sa velikim projektima (HS2 i sl.).

Sad zamisli te likove koji kasne 9 godina sa j*benim aerodromom (koliko je tesko sagraditi aerodrom i to jos na mestu starog - sa jednom pistom koja je vec tu?!! Nije da je prvi put u istoriji da se pravi) i koji za nekoliko nedelja moraju da izgrade par desetina hiljada bolnickih mesta, razviju rapidne testove na SARS-CoV-2 i procedure koje maksimizuju broj testiranih uz minimum rizika za personal, naprave pultove za testiranje na kljucnim mestima i saobracajnicama i angazuju ljudstvo za pracenje i analizu podataka pokupljenih sa mobilnih telefona, naravno neko mora da raspise i to (aplikacije, back-end, big-data analizu ) + svu policijsku/vojnu snagu za prisilu onih pod rizikom da budu u pravom karantinu.

Tako da, nisam bas previse optimistican. Opet, ne znam za Srbiju, mozda ne pate od istih problema i mogu da izvedu to sto je npr. Juzna Koreja uradila. Za neke zemlje EU, kao sto sam rekao, mislim da nema teorijske sanse. I jako bih voleo da nisam u pravu.






DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

nerminz
Nermin Zejnilović

Član broj: 80975
Poruke: 144
178.209.8.*



+107 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1930.03.2020. u 00:46 - pre 49 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic

a) Pristanak gradjana
.


A ne mislis li mozda da za to treba povjerenje.
Ja nasim vlastima u BiH nebih vjerovao i da kazu da je jaje bijelo. A ni vase u Srbiji nisu nista bolje.

Ljudi nisu glupi. Vacina nas nemamo pojma o koroni, medicini isl... Ali to ne znaci na nemamo mozak.

Sve sto se sad desava znalo se ili moglo pretpostaviti kad se korona pojavila u Kini.
Sve sto se sad poduzima moglo se poduzeti tada. Zasto nije?
Neko ce reci "radi posljedica", pa i posljedice su i tada bile poznate ili su se bar mogle pretpostaviti.
Nase vlasti sad nabavljaju opremu za borbu protiv korone, vase takodje, sta nisu mogli ranije?
Vjrovatno mnogo vode racuna o trosenju narodnih para pa su cekali da pojeftini.
Od naroda se ocekuje da vjeruje takvoj vlasti, daj molim te.
 
Odgovor na temu

nerminz
Nermin Zejnilović

Član broj: 80975
Poruke: 144
178.209.8.*



+107 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1930.03.2020. u 00:53 - pre 49 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
nerminz:
Sta je s Kinom?

Za sad imaju zanemarljivo mali broj umrlih po glavi stanovnika (i srbija ih je vec prestigla) , ali sa strahom cekaju drugo poluvreme.


Sta, to Srbija nece imati drugo poluvrijeme.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1930.03.2020. u 00:56 - pre 49 meseci
"Od naroda se ocekuje da vjeruje takvoj vlasti, daj molim te. "

Veruju ovde.
 
Odgovor na temu

nerminz
Nermin Zejnilović

Član broj: 80975
Poruke: 144
178.209.8.*



+107 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1930.03.2020. u 01:04 - pre 49 meseci
Dajte ljuidi da govorimo ozbilno. Korona se pojavila u Kini.
Znamo kako je prosla Kina.
Svi smo znali sta nas ceka i mogli smo (mislim na Vlasti) trziti rjesenja mnogo ranije nego sto je to uradjeno.
Zasto to nismo uradili?

Cekalo se toliko dugo da nam se desi nesto za sta smo znali da ce se desiti i onda na vrat-na nos, preko koljena prebijamo probleme.
I uz to se jos busamo u prsa kako smo SUPER. Nema dalje.
Skupa investicija.... ma daj, pa ni ovako nece biti bog zna jeftinija.

Ajmo ovako.
Kad se u Kini pojavila korona, imalo se dovoljno vremena da se nabavi dovoljno testova i obezbijedi smjestaj za buduce eventualno zarazene.
Osposobiti sti je vise moguce laboratorija za testiranje....
Osposobiti sto vise ekipa za testiranje, postaviti ih na granice i testirati redom ko god ulazi u zemlju.
Nikad niko u drzavi nebi bio zarazen!
Sve bi funkcionisalo najnormalnije osim redova na granici, koje sad HVALA BOGU nemamo jer su granice zatvorene.
I sad neko treba da mi kaze da sve to nije moglo da se uradi ili da je skuplje od ovoga sto sad imamo.

Upustio sam se u diskusiju o koroni ali ne zato da mi sad tu neki poltroni sole pamet kako nije moglo drugacije.
Moglo je, nemojte da se lazemo.
Ali sad je tako kako je, treba razmisljati o tome sta i kako sutra, a kad prodje, bice izbori pa pamet u glavu a ja sam ubijedjen da ce ovi isti opet dobiti izbore.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Koronavirus COVID-19

Strane: << < .. 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 612024 | Odgovora: 4305 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.